8© WIJZE Frans ’smid’ van Beurden Een uitzondering in het geluk SI’ 1 I r Brochure over verzorgingstehuizen POST COLOFON SCRIPTUM ri 11 i 11 I I I I I I Carnaval Soos slechtziende ouderen Vrijwilligers voor Kasteelhoeve Filosofie bij Volksuniversiteit Gezellige middag Veilig in en om huis Anton Pieck in bibliotheek Lyndacker Donderdag 18 februari 1993 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 11993-pagina 10 99 99 Frans van Beurden: ’’Ouderen zijn vaak niet betrokken bij zaken die hen aangaan.” Foto: Geert van Loon waaruit de Wordt eenmaal in de twee weken p/a Lange Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus 368805. HET WOORD IS AAN... ÏTËltl erbaar) obairt. >nd koopavond lorgen gesloten N T R U M 44 Ipg, bj. 1983, fl .chotsestraat 128 in >1270. KORD 2.0S, bj.'85, Tel. 701234. P Hyundai 1.5 L, til mogelijk. 013- CRESSIDA 2.4 .Toyota Corolla 1.8 Goudenregenstraat JS diesel 1 chotsestraat :1270. \G 1000 '79, rev., koffers etc., etc. 5750,-. Tel. 440527 E 1983, fl 5250,-. raat 128 in de poort. mTÏeÉm MEE1*11 I TT I Buurtwerk Ook in het buurtwerk was Frans van Beurden actief. ’’Vooral voor het buurthuis Trouwlaan heb ik veel gedaan. Ik vind dat mooi: maatschap pelijk bezig zijn. Bij de organisatie van mijn bedrijf stond ik aan de werk- geverskant, maar in het buurtwerk kon ik alles van de andere kant zien. Werrkgevers willen de zaken wel eens vanuit de hoogte bekijken en werknemers doen soms hetzelfde, maar dan andersom. Ik kon er iets tegenover stellen, omdat ik allebei de kanten kende.” Mede door de inzet van Van Beurden kreeg Trouwlaan een buurthuis. Naast alle bezigheden had hij, samen met zijn vrouw, de zorg over vijf kinde ren. De jongste zoon heeft de zaak overgenomen, de andere kinderen zijn werkzaam buiten de stad. Vijftien jaar geleden overleed zijn vrouw. ”lk zat toen nog in de zaak en daar heb ik kracht uit geput. Ik moest verder. Wonder boven wonder ben ik er zo overheen gekomen. Mensen uit mijn omgeving zeggen wel eens dat ze daaraan een voorbeeld hebben geno men.” In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren- wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. EO,-| SLECHTS *f."| Ook wordt van elk tehuis apart besch reven hoe de ligging en toegankelijk heid zijn, wat voor kamers er zijn, of er huisdieren mee naar toe mogen, hoe de maaltijden en de was verzorgd worden, wie verantwoordelijk is voor de inrichting van de kamer en wat de signatuur van het tehuis is. 1986, fl at 128 in de winkel en mijn zoon komt een enkele keer met vragen. Maar je raakt er toch uit. Je kent de klanten niet meer en de techniek verandert ook.” Bij de Metaalunie is hij ook niet meer betrokken. ”lk heb ooit in de statuten laten zetten: ’met 65 jaar eruit’. En toen was ik dat ineens zelf, toen moest ik eruit.” Hij is echter niet het type dat thuis gaat zitten wachten op wat komen gaat. Hij laat zijn agenda zien, die vol met afs praken staat. Zo zit hij in een advies commissie over seniorenbeleid van het CDA, waar hij veel oude békenden tegenkomt, zoals wethouders en ambtenaren. ”lk begin me de rol van ouderen aan te trekken. Je moet iets doen tegen de leegte waar ouderen mee te maken kunnen krijgen. Heel lang heb ik me niet bezig gehouden met ouderen, omdat ik me nog jong voelde. Maar op een bepaald moment merk je dat je niet meer als een jong iemand verder kunt. En dan is het goed actief te zijn. Nu zijn ouderen te vaak niet betrokken bij zaken die hen aangaan.” Naast de CDA-commissie zit Van Beurden in het kerkbestuur en is hij lid van de KBO-Trouwlaan. ’’Maar niet zo actief”, zegt hij, ”ze hebben me gevraagd als voorzitter, maar daarvoor is mijn agenda te vol. Ik heb andere dingen te doen.” bedrijf zijdelings betrokken bij het oor- lAncnaiA/alrl- 7iin nrnnh/ador harl oon verzorgingstehuizen, de SBT-wijkte- ams, woningbouwverenigingen en van andere instellingen. De brochure ligt ter inzage bij het gemeentelijk informatiecentrum, de In het artikel over het Jaar van de Ouderen in de Seniorenwijzer van 21 januari staat de volgende zin: ”Dat ouderen op de ABT stemmen, komt deels voort uit het idee dat andere partijen minder voor ze doen, hoewel dat niet zo is.” Dat zegt een medewerker van het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT, de spil van de werkgroep die het Jaar van Ouderen voorbereidt. Ik protesteer er tegen dat vanuit de SBT dergelijke uitspraken worden gedaan over de ABT. Zo’n uitspraak heeft een sterke politieke lading, temeer omdat de indruk wordt gewekt dat deze afkomstig is van een neu traal orgaan en gedaan werd zonder politieke bijbedoelingen. Met nog een jaar te gaan tot de verkiezingen moeten wij proberen de strijd zuiver te houden. Ik heb er geen moeite mee als de ABT door andere politieke partijen wordt aangevallen, maar dan wel met open vizier. Ben Morselt, lid ABT Ofschoon het met het blote oog is waar te nemen dat mensen ouder worden, is het moeilijk een - antwoord te vinden op de vraag wat verouderen eigenlijk is. Eén ding is duidelijk: ouderdom is geen ziekte waaraan je doodgaat. Mijn kinderen zeggen al jaren dat ik oud ben, maar ouderen vinden me weer jong. Het gaat er maar om - wie er tegen je aankijkt en hoe dat gebeurt. Zo ben je tegelijk wel en niet oud. Drop Oud In de brochure staat tevens informatie over de stappen die nodig zijn om opgenomen te kunnen worden in een tehuis. Daarbij wordt de werkwijze van de gemeentelijke indicatiecommissie beschreven en hoe de registratie op de wachtlijst in zijn werk gaat. geversorganisaties, Metaalunie ontstond. Eruit Frans van Beurden is tegenwoordig geen baas meer, maar blijft wel betrokken bij de zaak. ’’Soms help ik in bibliotheken, de sociale dienst en het Instituut voor Maatschappelijk Werk. Afhalen kan natuurlijk ook; dat kan bij het centraal bureau en de wijkteams van de SBT. van de vele Belgische vluchtelingen in dienst genomen. De jonge Frans gaat na de lagere school naar het Odulphuslyceum. Daar volgt hij vier jaar onderwijs, waarna hij overstapt naar de ambachtsschool. Hier leert hij het smidsvak. Eerst zal hij gezel worden, later meestersmid. Op zijn achttiende begint hij in de zaak van zijn vader. ”Dat was net voor de Tweede Wereld oorlog. Daardoor ben ik overal tussendoor geglipt. Ik hoefde niet in dienst wegens broederdienst en omdat ik zelfstandig in het bedrijf werkte, hoefde ik later ook niet naar Duitsland.” De oorlog herinnert hij zich vooral als een tijd waarin veel gerepareerd moest worden. Daarbij ging het vooral om machines uit fabrieken en wasserijen, maar ook particulieren kwamen bij Van Beurden met kachelpijpen en doorgebrande kachels. ’’Reparatiewerk gaat nog altijd niet aan de lopende band; daar is ges choold personeel voor nodig. Dat maakte het soms moeilijk de juiste mensen te vinden. Om iets op te lossen moet iemand verstandig èn handig zijn”, stelt hij. Het beroep is overigens door de jaren heen erg veranderd; gesmeed wordt er niet meer. Naast het dagelijkse werk was Van Beurden een tijdlang voorzitter van de plaatselijke Smedenbond en ook lan delijk was hij actief. Zo was hij in 1977 betrokken bij de fusie van twee werk- tl’ssBS' Veelzijdiger Door de jaren heen heeft Frans van Beurden Tilburg flink zien verande ren. Niet alle veranderingen waren even goed, vindt hij, maar sommige leverden verbeteringen op. ’’Tilburg is niet meer zo afhankelijk van de textiel; daardoor is de stad veelzijdiger geworden.” Hij vindt het jammer dat de kerk van de Noordhoek gesloopt is. ”Dat was toch een mooi gebouw en dat kun je niet zeggen van wat er nu staat. Het uiterlijk van de stad is door de jaren heen wat beschadigd. Je kunt niet alles behouden, maar de mooie dingen zouden toch overeind moeten blijven.” Van Beurden omschrijft zichzelf als iemand die chauvinistisch is inge steld. Daarnaast heeft hij belangstel ling voor wat er in de maatschappij gebeurt. ’’Zolang je die belangstelling hebt en ergens induikt, kom je er niet naast te staan. Ik heb dikwijls medelij den met mensen die aan eenzaam heid lijden, ook al kunnen ze daar zelf vaak niets aan doen. Je moet het ook kunnen en gezond zijn. Daarom voel ik me vaak een uitzondering in het geluk.” Voor ouderen die overwegen een kamer in een Tilburgs verzorgings tehuis te nemen hebben het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT en de Vereniging Verzorgingste huizen Regio Tilburg (VVRT) een brochure uitgegeven met veel nuttige informatie. Zo staan gegevens van alle tien verzorgingstehuizen op een over zichtelijke manier bij elkaar. Ook wordt ingegaan op de vraag hoe de sociale dienst -indien nodig- opna me in een verzorgingstehuis finan cieel mogelijk maakt. Natuurlijk bevat de brochure ook de adressen van de Waarschijnlijk kunnen slechts wei nig Tilburgers zeggen dat ze al 75 jaar in hetzelfde huis wonen. Frans van Beurden (75) kan dat wel. In 1917 werd hij geboren in een pand aan de Korvelseweg en daar woont hij nu, driekwart eeuw later, nog altijd. En als het aan hem ligt, blijft hij daar ook wonen. Voor zijn kinderen is het leuk: ze kunnen terugkomen naar de plaats waar ze opgroeiden. Zelf zou Van Beur den nooit op een flatje willen wonen. Hij zou daar de ruimte missen die hij nu heeft. Bovendien zou hij dan ook het pompenbedrijf, waarvan hij jaren directeur is geweest, niet langer naast de deur hebben. Een portret van een rasechte Tilburger die nog lang niet uitgeteld is. Hoe oud het huis is, weet Frans van Beurden niet precies. Maar een paar weken geleden vond hij een adressengids van Tilburg uit 1889: daar staat het bedrijfje van zijn over grootvader al in en het adres is hetzelfde. ”AI heette dit deel toen nog niet Korvelseweg, maar Harings- eind.” Eén ding is zeker: de Van Beur- dens wonen langer in Tilburg dan het huis er staat. Uit stamboomon derzoek is gebleken dat de familie al aan het eind van de veertiende eeuw hier een plaats had gevonden. De voorvaderen van Frans van Beur den oefenden beroepen uit als mole- i naar en wagenmaker, maar ook het vak smid zit al lang in de familie. ’’Zelfs in de tijd van Napoleon was er waarschijnlijk al een familielid smid”, vertelt hij. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in uu i wee wenei i I opgenomen in de Tilburgse Koe- Seniorenwijzer, p/a Lange I Schijfstraat 107,5038 TT Tilburg, I 1 tel. 350505. 8 Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I ^388805. j her. Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt I Theo Dekker MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I Adres redactie: Seniorenwijzer, Op vrijdagmiddag 19 februari is er een gezellige car- navalsmiddag in De Baselaer. Deelname vanaf 55 jaar; mensen vanaf 100 jaar gratis entree. Voor de gezellige muziek zorgt Toon van Bueren. Adres: Hoefstraat 175; entree: ƒ2,50 (inclusief kop koffie/thee). De werkgroep activiteiten voor ouderen en gehandi capten Stokhasselt houdt op maandag 22 februari een carnavalsmiddag in wijkcentrum De Ypelaer, Corellistraat 10. De stemming wordt erin gebracht door de orkesten ’t Sap, ’t Hoorntje en het looporkest van De Mullekens. Toontje Brekelmans houdt een tonproat en er is natuurlijk te eten en te drinken. Entree 5,-. Aanvang 14.00 uur. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) organiseren een carnavalsmiddag voor 55- plussers op dinsdag 23 februari in De Riddershof, Leharstraat 110. Om half twee meude naor binne. Entree is ƒ2,50 en dan meude oewe jas vur niks weghangen. Er is weer plaats op de Soos-middagen van het Netwerk van Blinde en Slechtziende Ouderen in het Rode Kruis gebouw aan de Leonard van Vechelstraat 2. Iedere woensdagmiddag kunnen slechtziende en blinde oude ren onder begeleiding van vrijwilligsters van 14.00 tot 16.00 uur bezig zijn met aangepaste handenarbeid en diverse spellen, zoals rummikub, domino, sjoelen, kaarten etc. Ook spaart men voor het jaarlijkse uitstapje in mei. Onder het genot van een kopje koffie of thee (50 cent) kan men tevens inlichtingen krijgen over aanpassingen voor slechtzienden. Door met soortgenoten op deze middagen te praten, kan men een beetje de handicap van het slechtzien verwerken. U bent van harte welkom op deze middagen. Ook vrijwilligers kunnen zich aanmelden. De activiteitencommissie Kasteelhoeve zoekt vrijwilligers voor deze commissie die voor en met ouderen program ma’s maakt met o.a. ontspanning en/of voorlichting. Om hier aan deel te nemen, hoeft u geen ervaring te hebben. Alleen wat vrije tijd en 't gezellig vinden om met mensen om te gaan. U krijgt ondersteuning van een beroeps kracht. Heeft u belangstelling? Bel of kom langs bij De Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256 (tel. 321273) en vraag naar Ria. Bij de VU Terra Nova beginnen in maart een twee cursussen filosofie, namelijk ’Nadenken over het paranormale’ op donderdagochtend of vrijdagavond en ’De filosofie van Michel Foucault’op dinsdagmorgen. Bei de cursussen duren 15 lessen, kosten ƒ155,- en staan onder leiding van filosoof Harrie Vervest. De start is op 9, 11 en 12 maart aanstaande. Er bestaat in tegenwoordig grote belangstelling voor alternatieve geneeswijzen, voor astrologie en paranor male verschijnselen. Deze denkwijzen profileren zich zelfs als nieuwe vormen van wetenschap. Irndeze cursus ’Nadenken over het paranormale’ komt onder andere aan de orde: wat beweren deze denkwijzen precies, hoe bear gumenteren zij hun waarheidsclaims, waaraan ontlenen ze hun aantrekkingskracht? Eén van de meest spraakmakende filosofen van de laatste decennia is Michel Foucault (1926-1984). Zijn onderwerpkeuze is hiervoor een belangrijke reden: de kli niek, de waanzin, de gevangenis en de seksualiteit. Hier op ontwikkelde hij een verfrissende kijk, die een uitdaging betekent voor het hedendaagse denken over de mens. Bovendien was hij veelzijdig; hij schreef over schilder kunst en literatuur, over vriendschap en levenskunst en over de menswetenschappen. In de cursus wordt het leven en werk van Foucault besproken tegen de achter grond van het modernisme-postmodernisme debat, de toonaangevende discussie in de hedendaagse wijsbe geerte. Zijn filosofie vindt een belangrijke inspiratiebron in het denken van Nietzsche en Heidegger. Informatie: VU Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, Tilburg (tel. 426269). Op vrijdagmiddag 19 februari is er een gezellige middag voorouderen in wijkcentrum De Paperclip. Deze middag met sketches, liedjes en muziekwordt wordt verzorgd door ’’Kwik Kwik Zilver” uit Etten-LeurAanvang 14.00 uur; entree ƒ2,50 (inclusief één kopje koffie of thee). In buurthuis Korvel (Korvelplein 196) is op donderdag 4 maart een voorlichtingsbijeenkomst rond het thema: ’’Vei ligheid in huis en onderweg”. Vroeger was alles beter of vroeger kon je tenminste nog veilig over straat lopen; u kent vast wel een paar meer van deze uitspraken. Maartijden veranderen en daarmee ook de levenswijze van mensen. De mensen lijken onverschilliger. Respekt voorde ander lijkt steeds zeldza mer te worden. Oplossen kunnen we dit probleem niet, maar we kunnen er wel rekening mee houden en ons informeren hoe te handelen. Dhr. Van Raak, Gemeente Politie Tilburg, verzorgt deze middag, natuurlijk gaat hij ook in op vragen van u. De toegang is gratis incl. een kopje koffie/thee. Aanvang 14.00 uur. Bent u romantisch ingesteld en verlangt u weleens naar ”die goeie oude tijd”? Dan kunt u uw hart ophalen in bibli otheek Lyndacker (Wagnerplein). Want vanaf vandaag is daar een tentoonstelling te zien met werk van Anton Pieck. Er zijn reproducties te zien van zowel aquarellen als olieverfschilderijen. Veel van zijn aquarellen dienden als kalenderplaats, o.a. een serie over bakkerijen. Maar Anton Pieck ontwierp ook kerstkaarten en wenskaarten, o.a. voor de uitgave ’’Voor het Kind”. Verder schilderde hij vele stadsgezichten. Bij de tentoonstelling vindt u een aantal boeken met illustraties van Anton Pieck en boeken over zijn leven en werk. Zo kunt u thuis nog eens nage nieten. De tentoonstelling is te zien tijdens de gewone openingsuren van de bibliotheek en duurt nog tot en met 9 maart. I.v.m. carnaval zijn alle vestigingen van de Open bare Bibliotheek Tilburg, dus ook filiaal Lyndacker, op maandag 22 februari gesloten. En op dinsdag 23 februari vanaf 18.00 uur. Oorlog Voor Frans begint het leven in de Eerste Wereldoorlog. Nederland is neutraal, maar toch was het familie- logsgeweld: zijn grootvader had een

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11