WIJZE lp- Steun Netwerk voor vrijwilligersorganisaties in thuiszorg I Andere opzet Seniorenraad £2 rai n 11 JUR 3LU POST COLOFON SCRIPTUM Veilig in huis en op straat Fit blijven Carnaval in Loven-Besterd Ouderwetse spelletjes Dans u fit Zelfverdediging Tentoonstelling over kanker Levensloop 50+ vrouwen Een bibliotheek boordevol muziek ri i i i i i i i i i I I I iruari 1993 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 4 februari 1993 - pagina 11 dekenden: JWEZIG 5, 5038 HC TILBURG N T R U M erdagavond at de WT veel na-oorlogse een- verhuurt en dat ittijden voor zijn, s dat de WT ook iswoningen heeft m pen hoef, Hoge lem. Daar zitten f huren tussen de uur. Ons kantoor ook donderdag- nelden van onder- 3t maken van 'betalingen. rond koopavond imorgen gesloten >ende klai vijkconsu sdag/donderdag HET WOORD IS AAN... De PTT heeft weer leuke dingen bedacht voor de ouderen. Het lokale telefoongesprek is namelijk duurder geworden. Dat betekent dat de ouderen bij de verdere ver mindering van de AOW nu ook nog meer moeten gaan betalen voor de vaak enige sociale con tacten die ze nog hebben. Maar gelukig is er ook een troost. Een gesprek met Australië is een stuk goedkoper geworden. Dus als de nood aan de man komt, kunnen ouderen altijd nog de familie daar bellen. Makkelijk toch? Drop Oud EN NEEM MEE koffie gratis. Beïang- 9lkom. eze woningen ns wordt Je wachttijden Om in aanmer- or deze wonin- astbaar inkomen en namelijk hoger 0,-. van uw ider belangrijk, lieuwbouw inte- u dan een kaartje woordnummer B Tilburg met uvy geboorte- ■en u dan per ■e informatie. I I I Het college van B en W wilde een andere opzet na de eerste vier jaar in het bestaan van de Seniorenraad. Op de ABT en SP na, die -met de Senio renraad zelf- vonden dat het adviesor gaan over ouderenbeleid op de oude voet kon doorgaan, was de raadscom missie het met B en W eens dat de Seniorenraad voortaan ook de gemeenteraad gevraagd en ongev raagd adviezen kan geven. Tot nu toe gebeurde dat alleen aan B en W. Het college wilde eerst negen leden in de Seniorenraad: drie onafhankelijke, drie uit sociaal-culturele, educatieve en recreatieve organisaties en drie uit de ouderenbonden, al dan niet ver enigd in het Overleg Tilburgse Oude renorganisaties (OTO). Een meerderheid van de raadscom missie wilde echter een andere samenstelling. Nu krijgt de Seniorenraad er nog een extra lid bij in de persoon van een onafhankelijk voorzitter, waardoor vol gens het laatste voorstel van B en W "nog meer de deskundigheid, onaf hankelijkheid en brede belangenbe hartiging van alle ouderen in Tilburg tot uitdrukking komt.” Ook neemt het college de suggestie van D66 over om de andere zetels vol gens de sleutel 5-2-2 te verdelen: vijf onafhankelijke leden, twee van de organisaties en twee van de ouderen bonden. Van die laatste twee krijgt de in dit maanden slepende conflict weer samen om de tafel gezeten. Van de Seniorenraad kunnen alleen in Tilburg wonende 55-plussers lid wor den. De onafhankelijke leden worden, na een open sollicitatieprocedure, door B en W voorgedragen aan de gemeenteraad, die beslist over de benoeming voor vier jaar van alle leden van de Seniorenraad. rdienen KBO op wens van het CDA één zetel, terwijl de andere naar de gezamenlij ke andere ouderenbonden gaat. Vol gens het CDA is dat rechtvaardig, omdat de KBO met ruim 5000 leden veruit de grootste bond is. Op de achtergrond speelt ook de strijd in het OTO tussen KBO en de andere drie bonden mee; vorige week woensdag hebben de partijen pas voor het eerst Centraal meldpunt Om een regionaal overzicht te krijgen benadert het Netwerk in iedere Mid- denbrabantse plaats een spil-orga- nisatie, waarmee samen de vrijwilli gersorganisaties worden benaderd. Afhankelijk van doelgroepen, aan bod, bereikbaarheid en overlappin gen in activiteiten wordt gekeken naar de meest gewenste vorm van samenwerking. Die kan per plaats verschillen. Zo willen de organisaties in Heusden hun werk meer bekend maken en beginnen ze in Waalwijk, waarde instellingen al verder zijn, met een centraal meldpunt. Het uitgangs punt is dat de samenwerking meerwaarde voor de hulpvrager biedt, maar dat de kenmerken van de afzonderlijke instellingen behouden blijven. Voor Tilburg is nog niet duidelijk welke kant het opgaat. Er komt een vergade ring voor de vrijwilligersorganisaties die op stedelijk niveau werken en er worden per stadsdeel bijeenkomsten georganiseerd. Tot nu toe kwam alleen Tilburg-Oost aan bod, de ande re stadsdelen volgen dit jaar. ”Ook hier gaat op dat de organisaties zelf moeten bepalen wat de beste vorm van samenwerking is”, stelt Fransen. In haar werk merkt Fransen dat de vrijwilligersorganisaties in de regio de meerwaarde van betere herkenbaar heid, bereikbaarheid en samenwer king inzien, al is daarvoor meestal eni ge uitleg nodig. Fransen: ’’Spontane samenwerking tussen de orga nisaties zie je weinig. Juist daarbij geven wij als Netwerk steun.” Het Vrijwilligers Netwerk Thuiszorg is gehuisvest bij de Vrijwilligerscentrale, Spoorlaan 320, 5038 CC Tilburg; tel. 367173. Bent u wel eens ernstig ziek geweest? Of hebt u een of ande re kleine of grote handicap? Flinke kans dat u dan wel eens te maken hebt gehad met de hulp of attenties van iemand van een vrijwillige thuishulporganisatie zoals Zonnebloem, UW of het Rode Kruis. De professionele organisaties kunnen immers niet alles bieden op het gebied van thuiszorg. Maar er zijn nogal wat van die vrijwilligersorga nisaties. Om te voorkomen dat je door de bomen het bos niet meer ziet, wordt nu gewerkt aan de coördinatie van dat vrijwilli gerswerk in Midden-Brabant. De Seniorenwijzer sprak met Ans Fransen, coördinator van de vereniging die dit doet, het Vrijwilligers Netwerk Thuiszorg Midden-Brabant. De bedoeling van het Netwerk is het vrijwilligerswerk in de thuiszorg te versterken, zodat mensen langer en beter thuis verzorgd worden. Daarom wil de vereniging, die gesubsidieerd wordt door de Ziekenfondsraad, een overzicht maken van welke vrijwilli gersorganisaties in de thuishulp wat doen en voor wie. Ook streeft het Netwerk Thuiszorg ernaar de onder linge bekendheid van de organisaties te vergroten. En dat zijn er veel; alleen in Tilburg al bestaan onder meer op stedelijk niveau Vrijwilligerscentrale, Hulpcentrale/ SOS- dienst, Rode Kruis en UW en Zonnebloem en op kleinschaliger niveau werken bezoek- groepen van parochies en dergelijke. Darnaast heeft het Netwerk als taak samenwerking tussen vrijwilligersor ganisaties onderling en tussen hen en professionele thuiszorgorganisaties te bevorderen. Het Netwerk biedt ook versterking van de organisaties op zich. Als voorbeelden noemt Fransen hulp bij het afsluiten van verzekerin- Als de gemeenteraad er op 15 februari mee instemt, krijgt de Seniorenraad voortaan tien leden, waarvan de meerderheid onafhankelijk is. B en W hebben afgelopen dinsdag hun voorstel over de Seniorenraad veran derd, omdat de raadscommissie voor sociale zaken vorige week kritiek had geuit. uur dagelijks uur donder? uur dagelijks uur donderdagav uur dagelijksJ| Terecht is in de Seniorenwijzer van 7 januari gewezen op de bijzondere vraag die voortkomt uit de woonbehoefte van senioren. Wat mij evenwel verbaasd heeft, is dat u slechts bij drie woningbouwverenigingen te rade bent gegaan, terwijl ook de Vereniging Volkshuisvesting Tilburg (WT) zich binnen het raam van haar mogelijkheden inzet om te voorzien in de speci fieke woningbehoeften van ouderen. Ik betreur het dat u niet de moeite heeft genomen ook ons te raadplegen. Wrang is echter uw artikel over de stichting Abbeyfield, waarin staat dat woningbouwverenigingen zich in het verleden gereserveerd opstelden. Indien u terzake voorlichting geeft, stel ik het op prijs als deze volledig en waarheidsgetrouw is. Het is namelijk de WT geweest waarbij de stichting Abbeyfield Tilburg gehoor heeft gevonden voor haar initiatief. De woningen van dit eerste Abbeyfield-project aan de Academielaan zijn thans in eigen dom en beheer bij de VVT. Ook over een tweede (en wellicht meer) Abbey- fieldhuizen zijn wij in gesprek met de stichting. Dat ook andere woning bouwverenigingen momenteel geïnteresseerd zijn verheugt mij, omdat de VVT op deze nieuwe ontwikkeling niet het alleenrecht claimt. Jan Arie Scholten, directeur VVT. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wijzer, per adres Til burgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er auto matisch geplaatst wordt. Versterking van het vrijwilligerswerk in de thuiszorg is volgens Ans Fransen belangrijk omdat hulpvra gers, mantelzorg en professionele organisaties vaak weinig weten van het werk dat vrijwilligers in de thuissituatie doen voorouderen, lang durig zieken en gehandicapten. ’’Daarbij zoeken we in elke gemeente een spil-organisatie, zoals in Tilburg het gecoördineerd ouderenwerk, de SBT”, aldus Fransen. Samengewerkt wordt ook met de Vrijwilligerscentrale, waar het Netwerk gehuisvest is. De scheiding met de professionele thuiszorg en mantelzorg is niet altijd even duidelijk. Fransen ziet het vrijwil ligerswerk niet als een opvulling van een tekort aan hulp van die instellin gen en van vrienden en familie, omdat de vrijwilligersorganisaties een eigen plaats hebben. ”We gaan uit van het bestaande aanbod en de structuren. Maar wil je die optimaal benutten, dan moeten mensen wel weten waar ze terecht kunnen.” Omdat er in elke gemeente naast de professionele hulp verschillende vrijwilligersorganisaties bestaan, moet er per plaats een discussie komen over de grenzen van het werk. Daarbij zouden er over en weer wel wat problemen kunnen ontstaan, denkt Fransen, maar omdat het Netwerk een vereniging is, kunnen de verschillende vrijwilligersorganisaties zelf de koers bepalen. Identiteit Eén van de uitgangspunten is het behoud van de eigen identiteit van de verschillende vrijwilligersorga nisaties. Maar dat zou de samenwer king met andere instellingen kunnen bemoeilijken. Ans Fransen, die sinds 1 april vorig jaar dit werk doet, wil niet echt toegeven of ze al met dit pro bleem te maken heeft gehad, maar weet wel hoe ze het aan zou pakken. ”Op zo’n moment moet je de gemeenschappelijke punten bena drukken, want alle organisaties zijn uiteindelijk bezig met hulpvragen van individuen. Maar zo’n situatie kan heel moeilijk zijn en vereist veel geduld, doorzettingsvermogen en diplomatie”, antwoordt ze glimla chend. gen, zorgen voor onkostenvergoedin gen en deskundigheidsbevordering van de vrijwilligers. "Bijvoorbeeld: voor het omgaan met dementerenden kunnen wij cursussen regelen.” Ook kan het Netwerk een gezamenlijke campagne organiseren om vrijwilli gers te werven. In Trefpunt voor ouderen ’t Sant geeft de gemeente politie op dinsdag 9 februari een voorlichtingsmiddag over inbraakpreventie. Ook komen deze middag tips aan de orde voor veiligheid thuis en onderweg. Over dit onderwerp krijgt u o.a. een video te zien. U kunt ook vra gen stellen. Entree en een kopje koffie gratis. Aanvang: 14.00 uur in wijkcentrum ’t Sant, Beneluxlaan 74, tel. 671926. Op donderdag 11 februari houdt de gemeentepolitie om 14.00 uur een informatiemiddag over veiligheid thuis en op straat in buurtcentrum St. Anna, Capucijnenstraat 78. Er wordt een video-film vertoond en er worden praktische tips gegeven, ook over hoe u uw persoonlijke veiligheid kunt vergroten. Entree en een kopje koffie gratis. Belang stellenden van buiten St. Anna zijn ook welkom. Op maandag 8 februari organiseert het wijkteam West van de SBT een voorlichtingsbijeenkomst over ouder worden en fit blijven in het wijkcentrum ’t Kievitslaer, Rei- nevaarstraat 55. Tijdens deze bijeenkomst zal dhr. W.A. Lommers (86 jaar) uit België laten zien hoe ouderen gees telijk en lichamelijk fit kunnen blijven en zelfstandig kun nen blijven wonen. Lommers geeft op eigen (humoris tische) wijze zijn eigen levenslessen door aan wie maar luisteren wil. Aanvang 14.00 uur; toegang gratis. Inlichtin gen: wijkteam West SBT, Reinevaarstraat 55, tel. 683961 Voor vervoer kan worden gezorgd. De activiteitenwerkgroep voorouderen in Loven-Besterd organiseert een carnavalsmiddag voor ouderen op don derdag 18 februari van 14.00-16.30 uur. Het Duo Simpel treedt opener zijn prijzen voor de mooist verklede bezoe kers. Toegang ƒ2,50. Kaarten verkrijgbaar aan de bar: vanaf 8 februari of aan de zaal. Buurtcentrum Loven-Bes terd, Koestraat 164. De werkgroep activiteiten voor ouderen in Loven-Besterd organiseert een ouderwetse spelletjesmiddag met sjoel bakken, ringwerpen, blikgooien, enz. Ook draait er een videofilm over vreemde oude voorwerpen. U kunt een vragenformulier invullen en meedingen naar enkele prijs jes. Ook zijn er versnaperingen in ouderwetse stijl, foto albums en oude rijmpjesboeken. 11 februari van 14.00 tot 16.30 uur in buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164. Entree en koffie gratis! Alle 50-plussers zijn elke woensdagmiddag welkom in de Garsthof aan het Columbusplein om te stijldansen. De lessen zijn van 13.00 tot 14.00 uur. Het vrij dansen is van 14.00 tot 17.00 uur. Informatie: de Garsthof, tel 442353. Ook in De Baselaer kunt weer de benen strekken tijdens gezellige dansmiddagen. Tevens kunt u aan de dansles deelnemen op de volgende data: dinsdag 9, 16, 23 februari en 9, 16, 23 en 30 maart. Nieuwe deelnemers starten met de les om 13.00 uur; gevorderden om 13.30 uur. De kosten van de les ƒ3,-. Na de les kunt u tot 16.45 uur vrij dansen voor ƒ1,50. Adres: Hoefstraat 175. Vele ouderen voelen zich onveilig als ze de deur uit gaan. Buurtcentrum De Spil houdt daarom een ochtend over zelfverdediging. U leert om lichamelijk en geestelijk niet opzij te gaan tijdens bedreigende situaties. Na een inlei ding is er ook ruim aandacht voor de praktijk met inst ructies en tips door dhr. Ooms van de gelijknamige sports chool over hoe u zich met beste kunt gedragen in allerlei situaties. Woensdag 10 februari vanaf 09.30 uur; entree en een kopje koffie of thee gratis. Buurtcentrum De Spil, Heikestraat 54; tel. 425729. Van 3 t/m 27 februari is in de centrale bibliotheek een tentoonstelling te zien van de portretfotograaf Ed Suister. Het is de fotografische neerslag van Suisters ervaringen met zijn inmiddels bedwongen blaaskanker, zijn visie op zichzelf, op de mensen die hem behandelden en op vrien den en relaties die hem opzochten. De foto’s worden begeleid door commentaren van de fotograaf zelf. Op woensdag 17 februari om 20.00 uur wordt in de ont vangstruimte van de bibliotheek een lezing gehouden over ’Leven met kanker’. De avond heeft tot doel patiënten, relaties en hulpverleners informatie te geven over psycho- sociale hulp, met name door het contact met lotgenoten. Sarah Werkgroep 50+ vrouwen organiseert een levens- loopcursus voor 50+ vrouwen. Thema’s die aan bod komen zijn o.a. derde levensfase, omgaan met alleen zijn, vriendschappen, emancipatie en de positie van oudere vrouwen, gezondheid. De cursus wordt begeleid door twee 50+ vrouwen en start op dinsdag 9 februari om 9.30 uur. Duur: 12 wekelijkse bijeenkomsten van 2 uur. Plaats: Nieuwlandstraat43. Maximaal 12 deelneemsters. Kosten: ƒ25,-. Informatie: R. Voogt, tel. 436845 of J. v.d. Wolf, tel. 551495. Houdt u niet zo van lezen? Maar wel van muziek? Of u nu graag zingt, een instrument bespeelt of naar muziek luis tert, u kunt ervoor terecht in de Openbare Bibliotheek Til burg. In de bibliotheek aan het Koningsplein bevindt zich namelijk de muziekbibliotheek. Daar vindt u CD’s met muziek in allerlei genres en van diverse tijdperken. Er zijn echter ook CD’s waar bijvoor beeld conferences van Wim Sonneveld op staan. Confe rences vindt u ook in boekvorm bijvoorbeeld van Paul van Vliet. Voor degenen die graag zingen, zijn er tekstboeken als ’’Toen wij van Rotterdam vertrokken” en ”lk zou je het liefste in een doosje willen doen”. Hierin staan Neder landse chansons en cabaretliedjes. Volksliedjes zijn te vinden in de zangbundels ”Kun je nog zingen, zing darf mee” en ”lk zag Cecilia komen”. Voor koren is er ook blad muziek bijv, liederen uit operettes van Franz Lehar. Natuurlijk is er ook bladmuziek voor diverse instru menten. Kortom, als u van muziek houdt, leg dan uw oor eens te luisteren in de bibliotheek. Coördinator Ans Fransen van het Vrijwilligers Netwerk Thuiszorg Midden- Brabant. Foto: Geert van Loon p/a Lange Schijfstraat 107,5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- rier. Redactie: RiavanderAalst-DierksDinyvan Bladel-Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I Adres redactie: Seniorenwijzer,

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11