WIJZE 1 Wat te doen tegen tasjesroof? EN Europees Jaar van de Ouderen in Tilburg ”Het image van ouderen veranderen hf. POST COLOFON 50% 60% SCRIPTUM n i i um r i i I I I I I I I Infomiddag over vakanties Bingo Ouderen leren koken Cursus recht Werkgroep Ouderen in Gesprek Bowls-instuif Jaar van de ouderen in de bieb i Donderdag 21 januari 1993 - pagina 11 ari 1993-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER n Doorgaan Gewone burgers Seniorenwijzer M. deH. Politie De politie is van goede wil, getuige de MSTUDIO Tilburg elen en ikelen COGNAC 22,95 opgenomen in de Tilburgse Koe rier. Oud en jong dichter bij elkaar brengen: een van de thema’s van het Jaar van de Ouderen. Foto: Geert van Loon HET WOORD IS AAN... BURG «tel S:i5,95 Het jaar 1993 is het Europese jaar van de ouderen. Fijn dat na vele andere onderdrukte groeperingen nu de ouderen aan de beurt zijn. Er wordt nu tenminste aan ons gedacht. Alleen als je je afvraagt wie er nu aan ons gaan denken, blijken dat hoofdzakelijk jongeren te zijn. Want die weten dat zo’n jaar van de ouderen een ideale gele genheid is om al pratende over ouderen en voor ouderen, maar niet met ouderen, het geld op te strijken dat beter aan ouderen besteed had kunnen worden. Drop Oud Noordzij vindt het van belang dat ouderen gezien worden als gewone burgers. ”ln de samenleving bestaat een sterk ’wij tegenover zij’-gevoel, ook als het om ouderen gaat. Maar iedereen wordt oud.” Ook vindt hij dat ouderen niet als één groep te bescho uwen zijn. ”De enige overeenkomst is de leeftijd. Dat maakt de doelstelling van het Jaar van de Ouderen een stuk moeilijker”, aldus Noordzij. De drie hebben veel vertrouwen in een geslaagd Jaar van de Ouderen. Noordzij: ”Als iedereen aan het eind van 1993 weet dat dit het Jaar van de Ouderen was, is het doel bereikt, maar ik denk dat je dit jaar in de media doodgegooid wordt met dit thema.” besliste subsidie te geven. ’’Maar er zijn al veel initiatieven”, vertelt Barth Noordzij, ”en we werken met een ont zettend enthousiaste groep.” isky 24,95 boodschappen in een geopende tas te leggen. Dat en nog veel meer staat te lezen in het boekje ’Veilig thuis en onderweg’ dat verspreid wordt in Tilburgse verzorgingstehuizen. De politie houdt bovendien bijeenkomsten over het voorkomen van dit soort misdrijven. De volgende vinden plaats op 26 januari in ’t Kievitslaer aan de Rei- nevaarstraat 55 (9.15 uur), 9 februari in wijkcentrum 't Sant aan de Benelux- laan 74 (14.00 uur) en op 11 februari in buurthuis St. Anna aan de Capucij- nenstraat 78 (14.00 uur). In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van "Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. ymimoff ika 22,45 beschikken weer n. nieuwe rscollectie 4 21-l-'93 tot 3 hebben we inruilactie. Bij p van een nieuwe 5,- terug voor uw •uik srancier voor alle extra politiemensen in het centrum op drukke tijden, maar vindt dat ook ouderen zelf wat kunnen doen om tas jesroof en zakkenrollerij te voorko men. Ze kunnen extra goed opletten op drukke plaatsen. In straten met verkeer is het verstan dig om tegen het verkeer in te lopen, zodat je ziet of er een (brom)fietser aankomt, die misschien slechte bedoelingen heeft. Ook is het het beste de tas tussen lichaam en arm geklemd te houden en de portemonnee nooit boven op de JJARDIN VIEUX*** lauw 19,95 Nogal wat mensen, met name oude re vrouwen, zijn de laatste maan den bang als ze de deur uitgaan. Sinds eind september vorig jaar hebben tasjesrovers in Tilburg ruim negentig keer toegeslagen. De berichtgeving daarover en klachten van individuele ouderen en ook van paren hebben de Til burgse afdeling van de Algemene Bond voor Ouderen (ANBO) ertoe gebracht een boze brief aan de gemeenteraad te sturen. men jl op ollectie appen, i rijde et Positief benaderen De drie woordvoerders van de werk groep, voorzitter O. Coene en SBT- medewerkers Barth Noordzij en Henk van Mierlo, wijzen er op dat de samen leving sterk aan het vergrijzen is. In het jaar 2020 zal 25 procent van de bevolking uit ouderen bestaan en dat aantal zal daarna niet veel afnemen. Negentig procent van die groep kan zichzelf uitstekend redden. Daarom is het van belang, zegt O. Coene, dat het huidige beeld van ouderen op de hel ling gaat: ’’Veel ouderen zijn nog met van alles bezig; het image moet daar om veranderen. Het is tijd om ouderen en ouder worden positief te benade ren.” De Tilburgse werkgroep heeft een hele waslijst aan instellingen en orga nisaties in de stad benaderd met de vraag welke speciale activiteiten ze ondernemen tijdens dit Jaar van de Ouderen. Ze gaat die plannen inventariseren en coördineren, maar Volgens de ANBO ’’begeven velen zich gespannen en angstig op weg.” Deze vorm van criminaliteit verdient meer aandacht ’’omdat het juist de groep ouderen treft die gezien hun leeftijd fysiek wel zeer kwetsbaar is”, aldus de bond. De ANBO wil dan ook dat de politie meer mensen inzet om effectief tegen tassenrovers te kun nen optreden. We missen een vertrouwd iemand die aanspreekbaar is, dus wijkagenten moeten weer toezicht gaan houden: dat is ook de meest geuite wens bij een SBT-enquête onder zestig oude ren in de wijk Groeseind-Hoefstraat. Ook hebben de ouderen uit die buurt klachten over slecht onderhouden plekken en te hoge bosjes in hun wijk, die het gevoel van onveiligheid doen toenemen. Op 3 februari wordt er met ouderen doorgepraat over de enquête-uitslagen. Maar de SBT en de opbouwwerker in de wijk zijn al aan het bekijken of er verbeteringen mogelijk zijn in het kader van het buurtbeheer. Ook wordt gekeken naar andere oplossingen zoals een cursus zelfverdediging voor ouderen. I Wordt eenmaal in de twee weken I I Schijf straat 107,5038 11 lilburg, I tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. 1 De activiteitencommissie van Groeseind-Hoefstraat organiseert op 26 januari een infomiddag samen met een reisbureau. Tijdens deze middag krijgt u informatie over verschillende mogelijkheden om met de Erna Tours op stap te gaan. Verder wordt er een film vertoond over de vakantie in het plaatsje Heemersen in Duitsland. Tevens kunt u informatie krijgen over de komende reis, mits vol- j doende belangstelling. De middag is ook bedoeld voor mensen die nog niet met de Erna Tours op vakantie of een dagje uit zijn geweest. De Baselaer, Hoefstraat 175. Aanvang: 14.00 uur. Entree gratis. De Seniorenbond St. Lucas organiseert een bingomid- dag op dinsdag 26 januari in het Wijkcentrum aan de Beneluxlaan. Aanvang: 14.00 uur. Iedereen is van harte welkom. Ouderen die de kookkunst niet machtig zijn, kunnen dit natuurlijk leren. Daardoor zijn ze minder afhankelijk en dus langer zelfstandig. Natuurlijk komen de cursisten, vooral mannen, naar de kookcursus van de stichting I Volwasseneneducatie om te leren koken, maar contact en afleiding spelen ook een belangrijke rol. In het voorjaar start weer een beginners-kookcursus voor ouderen vanaf 55 jaar. De cursus bestaat uit twaalf lessen. Deze lessen worden op zaterdagen gegeven van 9.00 tot 13.00 uur. Tijdens de cursus komen niet alleen basiskooktechnieken maar ook ’’goede voeding bij het ouder worden” aan de orde. Gekookt wordt er in groepjes van twee. De gekookte maaltijd wordt uiteraard geza menlijk opgegeten. Er kunnen zich nog enkele deelne mers aanmelden. Degenen die niet meer geplaatst kun- I nen worden, kunnen deelnemen aan de cursus die in I september van start gaat. Informatie en aanmelding: SBT, Lange Schijfstraat 107, I tel. 350505, de heer Van Hout. Binnenkort wordt in de Volksuniversiteit Terra Nova een korte cursus recht gegeven, op 6 donderdgamiddagen van 14-16 uur (ƒ65,-). In deze cursus wordt een inleiding gegeven over verschillende gebieden van het recht, die door de invoering van belangrijke gedeelten van het Nieuw Burgerlijk Wetboek meer in de belangstelling zijn komen te staan. Met deze veranderingen heeft bijna ieder mens iets te maken, zoals met erfrecht, consumentenrecht, koop en verkoop van een huis, e.d. Het is dus goed om op de hoogte te zijn. Verder komen naast erfrecht aan de orde I o.m. ondernemingsrecht, vereniging en stichting. Plus de l onderwerpen waar de deelnemers extra belangstelling voor vertonen. Voor deze cursus heeft u beslist geen juri- I dische kennis nodig; de serie is door iederen te volgen. Inlichtingen en opgave: Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, Tilburg (tel. 426269). De Werkgroep Ouderen in Gesprek organiseert in maart i en april 1993 op verschillende goed bereikbare plaatsen in Tilburg weer een serie gespreksbijeenkomsten met ouderen. Iedereen vanaf ongeveer 55 jaar kan daaraan deelnemen. Bij de gespreksgroepen van ongeveer twaalf personen is gespreksleiding aanwezig. Elke groep komt zes keer bij elkaar. De gespreksplaatsen zijn: Den Herd gang, Centraal Bureau SBT, Zonnehof, wijkcentrum 't Sant, Koningsvoorde, Zusters van het Cenakel, verzor gingscentrum De Heikant, Boerderij Vissers. Het thema van de bijeenkomsten is: kontakten leggen en verbinding maken. De bijeenkomsten zijn ’s morgens van 10.00 tot 12.00 uur (uitgezonderd in Koningsvoorde; daar zijn ze op de dinsdagmiddag van 14.30 tot 16.30 uur). De deelnamekosten zijn ƒ10,-. Folder/informatie/opgave tot 8 februari: Werkgroep Ouderen in Gesprek, Gasthuisring 54a, 5041 DT Tilburg; telefoon tijdens kantooruren: 423706 (Dekenaal Centrum). Maandag 8 februari en maandag 15 februari van 14.00 tot 16.00 uur organiseert de Afdeling Sport en Recreatie van de gemeente een bowls-instuif. Er worden demonstraties gehouden, de spelregels worden uitgelegd en natuurlijk mag u zelf ook meedoen. U bent van harte welkom vanaf 14.00 uur. De toegang is gratis. Bowls wordt gespeeld met grote ballen die ongeveer 1500 gram wegen. Het is de bedoeling deze bal zo te rol len, dat bij zo dicht mogelijk bij een doelballetje (de jack) 1 komt. Het spel wordt, meestal in teams van 2,3 of 4 perso nen gespeeld.Bowls is een boeiende sport; vooral voor senioren is het een ideale mogelijkheid sportief en toch ontspannen bezig te zijn. Bij voldoende belangstelling wordt vanaf 1 maart elke maandagmiddag van 14.00- 16.00 uur bowls gespeeld in Sporthal De Drieburcht, Wagnerplein 3, Tilburg. Daar is ook de instuif. Informatie via de Sport-infolijn429610. Zoals u elders op deze pagina kunt lezen, is 1993 uitge roepen tot het Europese jaar van de ouderen. Ook in de Openbare Bibliotheek Tilburg wordt dit jaar extra besteed aan ouderen. Sinds 1 januari zijn de filialen ’t Sant en Lyndacker extra opengesteld. Voortaan kunt u er ook terecht op dinsdag ochtend van 10.00 tot 12.00 uur. Het is er dan lekker rustig. Verder worden er in de loop van het jaar diverse tentoonstellingen, lezingen e.d. georganiseerd die juist voor u als oudere interessant kunnen zijn. Zo komt er een tentoonstelling met foto’s van Ed Suister, een lezing over ’’Leven met kanker” en een tentoonstelling met repro- dukties van Anton Pieck. Verder zijn er plannen voor de boekenweek met als thema "Een leven geschreven”, voor een tentoonstelling over het jaar 1913 en vooreen bezoek van een notaris. Precieze data en plaatsen zullen nog bekend gemaakt worden in deze krant. 1993 is niet alleen het jaar van de ouderen, maar ook van ’’Solidariteit tussen de generaties”. Bij dit thema past de video ’’Levensloop”. Hier komen de verschillende omstandigheden waaronder mensen oud worden aan de orde. Doel is de kloof tussen jong en oud te overbruggen. Jaar van de ouderen? Ook in de bibliotheek! Uw adviseuse cine van de Ven Als je tegenwoordig bij de politie klaagt over al die fietsers die op het trottoir rijden, krijg je te horen dat daar niets tegen te doen valt. Het is een sociaal verschijnsel. Dat geldt kennelijk al lang voor fietsen zonder licht, door rood rijden en al dat soort zaken. Toen ik onlangs klaagde over het feit dat er bij ons in de portieken erg veel drugs werd gespoten, kreeg ik hetzelfde te horen. Het afsteken van vuurwerk op dagen waarop dat niet mag, zou door de politie streng worden aangepakt. Toch was het al dagen voor 31 december al een geknal van jewelste en voelden velen zich niet veilig op straat. Blijkbaar is de politie niet in staat of bereid om dit soort zaken op de juiste manier aan te pakken. Zo vervallen we van kwaad tot erger en zal binnen kort het tasjesroven ook wel worden afgedaan als een sociaal verschijnsel. Betalen we daar als burgers nu onze belasting voor? Achter de schermen wordt er al hard aan gewerkt, maar vanaf vol gende maand zullen Tilburgers volop mee kunnen doen aan activiteiten die georganiseerd wor den in het kader van het Jaar van de Ouderen. Het doel: oud en jong integreren. De Seniorenwijzer sprak met drie leden van de werk groep die de Tilburgse invulling van het Europese Jaar van de Ouderen voorbereidt. De Europese Raad van minsters heeft 1993 als thema ’solidariteit tussen generaties’ meegegeven. In Neder land is daar als tweede onderwerp ’oud zijn is waardevol’ aan toe gevoegd. Het Gecoördineerd Oude renwerk SBT is de spil in de voorberei ding van de Tilburgse activiteiten. De gemeente heeft er 50.000 gulden subsidie voor uitgetrokken. p ook zelf ideeën aanleveren en uitvoe ren. De eerste - formele- activiteit is de overhandiging aanstaande maandag van de landelijke nieuwsbrief over Jaar van de Ouderen aan burgemees ter Gerrit Brokx. In maart volgt een eigen Tilburgse krant over Jaar van de Ouderen, die met de Tilburgse Koerier huis-aan-huis verspreid wordt. Ook Omroep Brabant zal regelmatig aan dacht besteden aan de plaatselijke invulling van het Jaar van de Oude ren. De bedoeling is dat in de loop van het jaar allerlei thema’s aan bod komen waar ouderen mee te maken hebben. Zo staat februari in het teken van het milieu. April wordt een ’bewe- gingsmaand’, waarin oud èn jong fit- heidstests kunnen afleggen, samen met de VVV stadswandlingen worden georganiseerd en waarin Tilburgse ouderen gestimuleerd worden mee te doen aan de landelijke fietsdag van de TROS. samenwerken met organisaties. Met daarover het sausje ’Jaar van de Ouderen’.” Henk van Mierlo geeft als voorbeeld het onderwerp ouderen en allochto nen. ”We hebben daarvoor het Cent rum voor Ontwikkelingssamenwer king en het Regionaal Centrum Buitenlanders benaderd. Zo willen we tijdens het Festival Mundial (jaarlijks in juni in het Leypark) een muziek groep van ouderen uit Oeganda laten optreden. Misschien dat deze groep ook nog in Noorderligt zal spelen.” Een ’klapper’ moet de wedstrijd voor kinderen van basisscholen worden. De hoogste klassen daarvan worden gevraagd tekeningen, kijkdozen, col lages en dergelijke te maken over oudere mensen. De vruchten van deze handenarbeid worden tentoon gesteld in De Garsthof en de beste klas krijgt een leuke prijs. Een ander groot evenement -maar dan na de zomervakantie- wordt een beurs over tijdsbesteding. Daarop zal te zien wat voor leuks en nuttigs er allemaal te doen is voor ouderen. Van kaartclubs tot cursussen en lessen. Dat de plannen nog lang niet allemaal uitgewerkt zijn, ligt aan het feit dat de gemeente vrij laat, eind november, Oeganda De twee centrale thema’s, ’solidariteit tussen de generaties’ en ’oud zijn is waardevol’, zullen als een rode draad door alle activiteiten lopen. Barth Noordzij: ”We willen aansluiten bij bestaande activiteiten, veel I Redactie: Ria van derAalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt I Theo Dekker Mare Geerts I Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) j Ad de Vet Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107,5038 TTTilburg, tel. 350505. Eerder stonden andere groepen als vrouwen, kinderen en gehandicapten, een jaar lang in de aandacht. ”Dat heeft zeker zijn consequenties gehad”, aldus Noordzij. ’’Maar het is niet de bedoeling dat na dit jaar de aandacht voor de ouderen wegvalt. Sommige activiteiten moeten ook na 31 decemberdoorgaan.” Voorde SBT is dit jaar niet echt anders dan andere. Noordzij: ’’Eigenlijk doen we hetzelf de, maar betrekken er andere orga nisaties intensiever bij betrokken.” Coene vreest wel voor een terugval na dit jaar. ’’Maar als we een beter begrip hebben gekweekt, is er toch veel bereikt.” Er valt nog veel werk te verzetten om de beeldvorming over ouderen te veranderen, vinden de drie. Henk van Mierlo: ”Dat ouderen op de ABT stemmen, komt deels voort uit het idee dat andere partijen minder voor ze doen, hoewel dat niet zo is.” Coene: ’’Ouderen vormen een nieuwe groep, waarvan anderen zich bewust worden. Niet alleen in de commercie, maar ook bij educatie of bij huisvesting.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11