Anders open Oproep i Brokx in nieuwjaarsrede investeren in bouw 1] Brabantse steden willen snel praten met GS OM bartels audiovideo BEZORGERS r Communicatie ■EK 50,- >ion se. Leuterfestijn in Bremhorsthal U weet het tocht Reclamecampagne imago Tilburg start in februari Bezorgd over positie bij herindeling 'NS WEEK Vestigingsoverschot Tilburg groeit u telt mee a ENDRECLAME: fa Floor DE SWART OPRUIMING L O ie Ivan Lieshout KERK JBALANS93 Al aan gewerkt? Afsluiting dit jaar op zondag 13 juni Festival Mundial ’adopteert’ de paranootboom riE* M s@ Koerier iet jont o*» Oplage: 96.445 ex. vaak is een goed systeem, maar er moet garen op de klos komen.” <D Besterdring87-tol.431489-Tilburg y - dan 5 jaar ditie. .40.11 Gerrit Brokx in zijn nieuwjaarsrede: "Is dat brallerige praat? Neen!” Foto: Geert van Loon centrum 291 23.950.- 3-'91 Publieksprijs 3.950,- 23.950,- Albert Heijn, Jan Heijnsstraat 10,Tilburg. 8.950.- 39.950.- perse met ilezler irt. Zie onze advertentie op pag. 17 13-351035 MODERN LICHT Opperleuterèr 1992 Frans Verbunt op de schouders van Cees Coolen (l.) en Rinus van Berkel. Foto: Bart van Hattem. Autobedrijf VAN DORST RIJEN BREDA NEEM GÉÉN RISICO FE POSTELSE 1| KERSEN- FLAPPEN 5 HALEN M 4BETALEN OPRUIMING Design verlichting 20 tot 50% korting HOOGSPOOR NS-Plein 10, Tilburg, 013/425182 Bakker MAGAZIJN VERKOOP Eiken meubels zowel in donker als blank met hoge kortingen De bouwplannen moeten voortva rend worden aangepakt, was de te neur van Brokx’ betoog. ’’Inspraak MEUBELHANDEL Damstraat 2 TILBURG 013-436119 (op parkeerterrein t.o. Wlnkelce "Heuvelpoort" - Heuvelring I SKF transportwielen 3-'88 S 10-*90 Op verzoek van heel veel klanten zijn we; vanaf nu elke zaterdag tot 's avonds 18.00 uur geopend. We hopen ook er een plezier mee te doen. Tot ziens! HIFI-TV-VIDEO de beste merken voor de laagste prijzen zie pag. 3 J posters op l der met als i ne Indus*" metdezel.u ’Dat speldje U ZOU WEL GEK ZUN ALS U MEER BETAALDE. Zie Q Schaker/acteur Hans Böhm belichtte in twee toespraakjes dit de negatieve en positieve kan- effec- ten van Tilburgs imago. Foto: Geert van Loon De vijf steden vinden dat de provin cie het verstedelijkingsbeleid van het rijk dreigt af te zwakken. Steen '2-« Aan alle jongens en meisjes die dit jaar 15 worden en aan iedereen die wel wat meer geld kan gebruiken, (ook ouderen) De Tilburgse Koerier zoektHuT/X/l die een keer per week, op donderdag de Tilburgse Koerier willen ronddragen in een wijk bij je in de buur De Koeriers hoeven niet worden afgehaald, maar worden thuis gebracht. Interesse? Geef je op bij: De Tilburgse Koerier NS plein 14-TILBURG of bel: 04255-1762 Vertrek Het aantal personen dat jaarlijks uit Tilburg vertrekt, bleef de afge lopen jaren vrij constant. Het gaat om ongeveer 5000 personen per jaar. Hierbij valt wel op dat zich momenteel een lichte daling voor- .voruari start de reclame- pe die Tilburg r id moet geven, 1 aan. Er zal in landelr Financieel negatief Door de provinciale visie dreigen grotere randgemeenten te ontstaan en de steden zelf te weinig ruimte te krijgen voor uitbreiding. Dat leidt tot ’’bouwen bij de buren”, aldus de vijf, wat financieel negatief uitpakt voor de steden. De centrumtaak van de steden groeit dan immers wel, maar er staan geen grotere inkom- I Hoefstraat 151 Oerlasestraat 211a ik: dat is gezeik”, aldus Brokx vrij dag tijdens zijn peptalk. De toespraak van de burgemeester kenmerkte zich door oproepen zijn boodschap mee uit te dragen. Zoals bij het tonen van een advertentie waarop een afbeelding van het nieuwe stadskantoor en de tekst over het Tilburgs Model ’Als wij iets organiseren, dan is dat een voorbeeld voor anderen’. Brokx: ”Is dat brallerige praat? Neen!” De campagne zal gedurende jaar lopen en daarna op zijn ten bekeken worden. zondag 13 juni, wederom in het Leypark. In de daaraan vooraf gaande weken zijn er onder de vlag van Festival Mundial ver spreid over Midden-Brabant tal van activiteiten. Hier alvast een voorproefje. 4-'9O 9.950,- horsthal bij de Philharmonic aan de Oude Goirleseweg, noodgedwon gen betrokken in verband met de verbouwing van Schouwburg Til burg. Zowel het leuteren als het feest, met veel muziekkapellen, na afloop in de Philharmonic zal sprankelen. Parke ren kan bij de zaal, op de Goirlese- mtweg voor het gemeentelijk terrein ’t Laar e hal). De toegangsprijs be- 12,50 aan de kassa van de urg. Het milieu speelt ook in de verde re activiteiten rond het festival een belangrijke rol. Zo is er tijdens de afsluitende zondag in het Tilburg se Leypark een MilieuDoeTuin en wil Festival Mundial met een uit gekiend systeem van gescheiden afvalinzameling haar naam als ’schoonste festival van het land’ hoog houden. Maar er komt meer, zoals een Plein Van De Eerlijke Handel, de Markt-Mundial, de Kunst en Cultuur Passage, het Max Havelaar Terras, De REIS- beWIJS-markt (een markt over ’verantwoord’ toerisme) en nog veel meer. En uiteraard muziek, zang, dans en theater van wereld klasse. We houden u op de hoogte! 2'87 9.25O.-»x Het aantal mensen dat zich in Tilburg vestigt is de afgelopen jaren aanzienlijk gestegen. Dit blijkt uit een onderzoek van de dienst Pu bliek Werken. In 1991 vestigden zich ongeveer 1200 mensen meer in Tilburg dan dat er vertrokken. In 1987 bedroeg dat ’overschot’ ruim 300. Voor die tijd waren er meer mensen die de stad verlieten dan mensen die in Tilburg kwamen wonen. Een speciale oorzaak voor de toename van het aantal personen dat zich in Tilburg ves tigde is tot nu toe niet aan te geven. sten van het rijk of uit gemeentelijke belastingen (met name OGB) tegen over. Die inkomsten en die uit grondverkoop vloeien dan toe naar de randgemeenten, wat leidt tot ver dere scheefgroei in de verhouding tussen randgemeenten en de steden, aldus de vijf. De scheefgroei tussen beide groe pen gemeenten gaat volgens de vijf steden bij het provinciale beleid ook door bij de sociale samenstelling van de bevolking. De steden hebben immers geen invloed op aard en tempo van de bouwactiviteiten in de randgemeenten. Financiële afspra ken over deze problemen maken op regionaal niveau is niet voldoende volgens Breda, Eindhoven, Hel mond, Den Bosch en Tilburg. Ze voelen zich daarin gesterkt door ko mende wetgeving van het rijk, waar in staat dat grote steden hun uitbrei dingen, ook die voor bedrijventerreinen, vooral op eigen grondgebied moeten kunnen reali seren. Daarom vragen de vijf aan de provincie gemeentelijke herinde ling en grenscorrecties te hanteren als instrument ten gunste van de steden. Tropisch regenwoud Een groot aantal basisscholen in de regio zal aandacht besteden aan de achtergronden van het tropisch regenwoud. Dat gebeurt met de 36 9.950,- 88 9.950,- 91 23.950,- 89 17.950,- 92 19.500,- 88 14.900,- 88 10.950,- 91 13.950,- 87 9.950,- jari 1993 - pagina 6 Donderdag 14 januari 1993 37e jaargang nr. 2 iwj. prijs 11 17.950,- 11 19.950,- I7 9.950,- I9 13.950,- 16 7.500,- 17 14.950,- 10 20.950,- 19 16.950,- 19 15.950,- 19 17.950.- 18 15.950,- )1 38.500,- X) 49.500,- 19 39.500,- des aanstoots is de laatste versie van de provinciale notitie ’Koersbepa ling regionalisering/gemeentelijke herindeling'. Volgens die notitie kunnen er alleen randgemeenten van minder dan 10.000 inwoners aan steden worden toegevoegd, als de bebouwingen van de betrokken gemeenten al aan elkaar grenzen. Goede dingen dringen maar langzaam door in het maatschappelijk leven. Kommuniekaatsie was vol gens Provo’s en Kabouters eind jaren zestig, begin jaren zeventig, hèt begrip waardoor alles beter zou gaan functio- neren, we elkaar beter zouden gaan begrijpen en zelfs zou den gaan liefhebben. Eén van de weinigen die daar nog wel eens met trots aan terug wil denken is Roel van Duyn, een zaam en onbegrepen op zijn deelraadszetel in Amsterdam. Het begrip sijpelde echter door en werd met de nodige taalkundige en inhoudelijke aanpassingen opgenomen in het gedachtengoed van be drijven en later zelfs van over heden. Communicatie is een van de sleutelwoorden in het Tilburgs Model: laat de ge meentelijke diensten zelfstan dig zuinig opereren, maar zorg ervoor dat ze van elkaar goed weten waar ze mee bezig zijn. Het Model werkt zo goed, dat lagere en hogere overhe den uit binnen- en buitenland er niet alleen belangstelling voor hebben, maar er ook voor willen betalen. En het moet gezegd: de burger wordt in Tilburg ook vaak sneller geholpen dan voor heen. Maar er zijn ook tekenen dat de snelheid eruit gaat, mo gelijk door afnemende interne communicatie. Zo was een jaar geleden al bekend dat Ra dio 1 van het krakkemikkige middengolfgeluid naar eigen FM-frequenties ging. Toch deed het (geprivatiseerde) Energiebedrijf er de volle eer ste week van januari over om een paar knoppen om te zetten en zo de kabelluisteraars van deze verbetering te laten mee genieten. Bij de gemeente zelf is ook niet alles koek en ei. De tijden van de winkelsluitingswet zijn ver anderd. Veel kleinere winke liers zijn er niet gelukkig mee, maar de grote broers zijn op zaterdag een uur langer open. Dat die tijden zouden veran deren was ook al maanden be kend, maar de Heuvelstraat was de afgelopen twee zater dagen na 17.00 uur meer een domein voor auto 's en fietsers dan voor winkelend publiek. Het kan een akstie van de klei ne winkeliers zijn; die wordt dan in elk geval niet belem merd door aangepaste ver keersborden. Nu blijkt ook nog dat het par keren ’s zaterdags na vijven gratis is in de binnenstad. Of dat gaat veranderen, wordt nog besproken door politie en Publieke Werken. Dat de par keermeters zijn ingevoerd om het autoverkeer in drukke uren terug te dringen, lijkt vergeten. Niet alleen een ge brek aan onderlinge commu nicatie dus, maar ook aan be sef van het eigen verleden. Vertoont het Model al slijtage of is het een symptoom van nog niet bereikte perfectie? Zeker is dat of de ambtenaren teveel aan hun hoofd hebben, of de verantwoordelijke poli tici te weinig besturen. Het onderzoek geeft aan dat er in de jaren tachtig ongeveer 5800 mensen per jaar in Tilburg kwamen wonen. Tegen het eind van de tachtiger jaren is dit aantal gaan toenemen tot ruim 7500 in 1990. In 1991 vestigden zich in Tilburg ongeveer 7000 mensen, terwijl voor 1992 eenzelfde aantel verwacht wordt. Van dit aantal zijn er zo’n 1500 afkomstig uit het bui tenland, waarvan ongeveer 150 uit Turkije en 70 uit Marokko. In de afgelopen jaren zijn wat meer sonen in de leeftijd van 20 tot en 149 jaar naar Tilburg gekomen. Verder kan voorlopig worden ge constateerd dat het aantal ’oudere uitgegroeide gezinnen’ (gezinnen waar de kinderen het ouderlijk huis reeds verlaten hebben) dat terug komt naar Tilburg, nog beperkt is. De avond wordt gepresenteerd door Els Verstappen. De vakjury bestaat uit Boudewijn Horbach, Headley Binderhagel, Mieke Groels, Willem van Beeren- donken Martain Klijssen. Het publiek wijst door het invullen veel muziekkapellen, na afloop en inleveren van het entreebewijs de Philharmonic zal spranl winnaar van de Publieksprijs aan. ren kan bij de zaal, op i Hoogheid Louis d’n Irste verzorgt weg (ventweg voor het p samen met het bestuur van de Cama- sportpark) of op het te, valsstichting Tilburg de prijsuitrei- (achter de hal). De tc*~ king. draagt ƒ12 Het leuteren is dit jaar in de Brem- schouwbur 1-'89 18.950.- 1-'90 19.950.- Weleens van de paranoot gehoord? Waarschijnlijk niet. Tien tegen één dat u echter wel degelijk weleens zo’n paranoot geproefd heeft in studentenhaver of in bepaalde soorten muesli. Wat die paranoot te maken heeft met Festival Mundial? Om te beginnen speelt de pa ranoot een belangrijke rol in het onderwijsprogramma van het fes tival. Maar er is meer. Hopelijk wordt dat u in de eerste weken van juni duidelijk. Dan staat Midden-Brabant onder het motto ’Eén wereld... Eén toekomst’ immers wederom in het teken van Festival Mundial. De zesde editie om precies te zijn. Met een uitgebreid pro gramma ’ter lering en vermaak’. paranoot als centraal onderwerp. Die paranoot, meestal een ano niem leven leidend in bijvoor beeld studentenhaver, is namelijk een prima voorbeeld van de bio diversiteit die zo belangrijk is voor het voortbestaan van het tro pisch regenwoud en dus in feite voor ons voortbestaan. Dankzij een EG-subsidie van 20.000 gul den kunnen NOVIB, COS Mid den Brabant, de Schoolbegelei dingsdiensten in Tilburg en Waalwijk, Pabo en het Noordbra- bants Natuurmuseum gezamen lijk (gratis) een aantrekkelijk pro ject aanbieden aan de Middenbrabantse basisscholen. De introductie daarvan is op woensdag 31 maart. LEES VERDER IN DIT NUMMER: Natuur in de Stadpag. 3 Rondom hart v. Brabantpag. 5 Carnaval in de regiopag. 5 Gemeentenieuwspag. 6 en 7 Kultuur/amusementpag. 9 Uitagendapag. 11 Cursussenpag. 11 en 17 Parochienieuwspag. 15 De colleges van Ben W van de vijf grote Brabantse steden willen op korte termijn praten met Gedeputeerde Staten (GS) over de uitwerking van het provinciale beleid op ruimtelijk en bestuur lijk gebied. Het gesprek zou moeten plaatsvinden voor er besliss ingen vallen over gemeentelijke herindeling, aldus een brief van de vijf. Breda, Eindhoven, Helmond, Den Bosch en Tilburg zijn bang dat het dagelijks bestuur van de provincie onvoldoende re kening houdt met de ruimtebehoefte van de steden voor bedrij venterreinen en woningbouw. Voorbeelden van plannen die voor waarden scheppen waardoor ’’in vesteerders weten waar ze aan toe zijn” zijn volgens Brokx de kanto renzone bij het station en nieuwe Tilburgse maar ook andere actuele onderwerpen en personen worden zaterdag 16 januari vanaf 20.11 uur ludiek op de hak genomen tijdens het Leuterconcours. Cees Coolen (Kis- ke d’n ober), Rinus van Berkel (Ri- nuske d’n höshaawer), Henk lüe- boom (Jaoneke as glaozewaaser), Sjef Robben (Vurzitter van ’tkwèèk- mèdjeskoor), Frans Verbunt (Sjef Kok van de Sevillabar) en Louise de Jong (Jaanske Zêever) zorgen voor het vermaak. |J9 De zes kandidaten die strijden voor de titel Opperleuterèr van Tilburg en de Publieksprijs staan op scherp. Ze hebben een heerlijk verhaal klaar. Dat bleek al in december tijdens het Voorleuteren. Als alle grote bouwplannen doorgaan, wordt er de komende jaar zo’n 750 miljoen gulden geïnvesteerd in Tilburg. Dat is goed voor ongeveer 5000 directe arbeidsplaatsen en nog eens 1800 manja ren in toeleveringsbedrijven. De plaatselijke overheid kan daar een rol in spelen door met "heldere plannen te komen die niet snel wisselen” en door er zelf financieel aan bij te dragen, aldus bur gemeester Gerrit Brokx in zijn nieuwjaarstoespraak, afgelopen vrijdag bij Communicatieclub Bourgondië. Ook kondigde Brokx aan dat de reclamecampagne om de bekendheid van Tilburg te vergroten begin februari van start gaat. rondwegen. Plannen om de dalen de investeringen weer op te vijze len, waarbij de gemeente een rol speelt, zijn er ook genoeg, aldus de burgemeester. Als voorbeelden doet in het vertrek naar andere ge meenten binnen het Samenwer kingsverband Midden Brabant en dat er een lichte toename te zien is in het aantal personen dat vertrekt naar het Buitenland. In het aantal personen dat naar Turkije en Ma rokko verhuist doen zich nauwe lijks wijzigingen voor (gemiddeld circa 75 per jaar). Het aantal ge zinnen en het aantal jongeren be neden de 19 jaar dat uit Tilburg vertrekt neemt enigszins af. Door de onderzoekers is ook ge keken naarde verhuisbewegingen binnen Tilburg in 1990 en 1991. Uit de registraties bleek dat in deze jaren respectievelijk 15.000 en 14.000 Tilburgers van woning verwisselden. De nieuwste woon gebieden in De Reeshof, in het centrumgebied, in de omgeving van de Koestraat en in het zuid westelijk deel van de oude stad bleken zowel bij de ’interne ver huizers’ als bij de nieuwkomers erg in trek te zijn. Gebleken is ook dat de nieuwkomers in De Rees hof voor ongeveer éénderde van buiten Tilburg komt. De organisatie van dat jaarlijkse festival met zijn spraakmakende afsluiting in het Tilburgse Ley park is alweer in volle gang. De formule is langzamerhand ver trouwd: volop cultuur uit alle de len van de wereld, lezingen, expo sities, films, speciale kerkdiensten, onderwijsactivitei ten, sport en nog veel meer. Dat speelt zich af op tal van plaatsen in Midden-Brabant. De grootse af sluiting vindt dit jaar plaats op Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: J.A.J.M. de Beer Oprichter: J.H.G.de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-atóeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenteies en redactie dinsdagavond 22.00 uur noemde hij nieuwbouw voor Inter polis, de CZ-groep, het stadion, po litiebureau, afvalwaterzuivering, de Westermarkt, woningbouw en l CampagiK de bouw van het kunstcluster. Over Begin februai de bouw van een concertzaal in dat campagne die Tilburg meer be- laatste project, waarvoor sponsors kendheid moet geven, kondigde met miljoenen over de brug moeten Brokx vrijdag aan. Er zal geadver- komen, toonde Brokx zich ook op- teerd worden in landelijke en re- timistisch: ”Ik ken de sympathie gionale bladen, via radiospotjes en van het bedrijfsleven. Dat komt wel posters op bussen. Er is al een fol- in orde.” der met als devies ’Tilburg Moder- istriestad’ en ook speldje elfde tekst. ’’Tegen wie zegt is niets voor mij’zeg alb A heijn i W| kil In

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 1