Anders open 5 NATWRijgi§Mte Gemeente ontwikkelt nieuw horecabeleid Verbeterde busdiensten in Reeshof Uitslag kerst- Forse daling investeringen, lichte groei werkgelegenheid ®NEDa"no puzzels Tilburgse Jesus Christ Superstar Inschrijven voor carnavalsoptocht Voornemens /ZEEMAN I Speciale I aanbiedingen I QUALITY 4» SNOOKER Economische ontwikkeling Middenbrabantse bedrijven in 1992 WEEK Floor ENDRECLAME: DE SWART van Lieshout r I I I De (eerier mm Oplage: 96.445 ex. Bepag: t I Ruim 430 textMSupera In 4 landen^ Tapijt, Karpetten en Vinyl I TAPUTCENTRUM Ringbaan oost 134 Tilburg Tel: 013 - 366593 I Foto: Geert van loon Albert Heijn, Jan Heijnsstraat 10,Tilburg. Bakker Donderdag 7 januari 1993 36e jaargang nr. 1789 De OCCASION TOP-10 van deze week SENIORENWUZER. Kultuur/Amusement r dat :ur), ST.-CECILIASTRAAT 10 - TEL. 013-35.75.05 (Hoek Hart van Brabantlaan/Hatema) CHOCOLADE- ^\TOMPOEZEN 5HALEN 4BETALEN zende gens h I979u U ZOU WEL GEK ZUN ALS U MEER BETAALDE "Wat zooi", Brol Uit-agenda MAGAZIJN VERKOOP Eiken meubels zowel in donker als blank met hoge kortingen r ver- eerst »inger ïkken. :t overal ge shof hin- verkeer en zullen word recabeleid. Op verzoek van heel veel klanten zijn we; vanaf nu elke zaterdag tot 's avonds 18.00 uur geopend. We hopen ook er een plezier mee te doen. Tot ziens! MEUBELHANDEL Damstraat 2 TILBURG 013-436119 (op parkeerterrein t.o. Wlnkelcentri 'Heuvelpoort' - Heuvelring geënquêteer- tt ze het afge- Zie onze advertentie op pag. 5 Autobedrijf VAN DORST RIJEN BREDA PERSONEELSFEESTEN VERENIGINGSFEESTEN SNOOKER/POOL-WAARDEBON 2 uur voor de prijs van 1,5 uur! NAAM Verjaardagsfeesten 'Snookerborrel ADRES: Steengrillen Koud buffet Zalenverhuur POSTCODESnooker v.a. 7,50 p.u. Pool v.a. 5,60 p.u. ongelooflijke velde Gerrit j zich af gelo ld van de ene ere nieuwjaars- vedde. Het ergerde t menige onver' - a nieuwjaarsna^.,. - -delen totc"‘ maar Verwachtingen Ondanks de tegenvallende econo mie zijn de Middenbrabantse on- Daarbij zal ook aandacht besteed worden aan ruimtelijke ontwik keling en milieu. prefeerden. Ze dribbelde lanj waswater, ter Spanje of Nc zitten! r van De in 1993 t van onze loze oplos- idebrie- I Hoefstraat 151 Oeriesestraat 211a LEES VERDER IN DIT NUMMER: B. en W. Besluitenpag. 3 Rondom Hart v. Brabantpag. 3 Gemeentenieuwspag. óen 7 W 9 ....pag. 11 ....pag. 13 ....pag. 14 ...pag. 15 ....pag. 17 ■Pag- 17y SKF transportwielen Zstp&CAüalBi .\-j Ju'" j!' In dit eerste nummer Tilburgse Koerier ir vindt u de uitslag kerstpuzzels. Talie singen vielen weer in venbus. Vijf mensen zijn uiteindelijk in de prijzen gevallen. We hopen niettemin dat alle in zenders rond kerst enkele plezierige puzzeluurtjes hebben kunnen doorbrengen. Omzet Vergeleken met de rest van het land bereikten de Middenbrabantse be drijven een wat betere omzetont wikkeling: 2,6 procent (na aftrek van inflatie: 1,3 procent). De hoge re omzetten waren vooral te zien bij de grotere industriële bedrijven en Momenteel is het gemeentelijk horecabeleid vooral gericht op het bestrijden van overlast. In het nieuwe horecabeleid zal ook na drukkelijk rekening gehouden worden met de mogelijkheden van de horeca vanuit economisch en maatschappelijk oogpunt. lopen jaar te weinig rendement haalden. Bijna twaalf procent leed daadwerkelijk verlies, een stijging ten opzichte van 1991. De verlies gevende bedrijven bevinden zich vooral in de bouw, de groothandel en de grotere industriële bedrijven. In de detailhandel en de diensten sector komen relatief wat minder verliesgevende bedrijven voor. De Koerier start in het nieuwe jaar met de rubriek "natuur in de stad Weke lijks komen daarin opvallende planten en dieren in het nieuws die we gewoon op straat of in tuin of park tegenkomen. Tenslotte worden we steeds duidelijker geconfronteerd met het feit dat het in onze economie uiteindelijk de natuur is die alles produceert. Daarom in het nieuwe jaar in de Koerier ook aandacht voor die primaire basis van onze welvaart en defeitelijke producenten van hout, zuurstof, energie enz. En waarom die natuur zo ver weg zoeken als er nog zo veel in onze eigen stad onbekend is. Juist in de stad is op indrukwekkende wijze te zien dat de natuur nooit opgeeft en blijft proberen de door ons verstoorde evenwichten te herstellen. Zo zult u in deze nieuwe rubriek kennis maken met planten die niet ondanks, maar dankzij ons voortdurend harken en schoffelen de stad hebben veroverd. U zult planten leren kennen die juist in de stad groei en dankzij het feit dat wij ze vertrappen, ja zelfs planten die massaal tevoor schijn kwamen, niet ondanks, maar dankzij onze chemische bestrijding! Ook de dieren in de stad dwingen respect af door de wijze waarop zij zich temidden van ons weten te handhaven. Vanaf deze week hebben zij in de Koerier hun eigen rubriek. Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: J.A.J.M. de Beer Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redadie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenteies en redactie dinsdagavond 22.00 uur Morgenavond gaat in Noorderligt de Tilburgse versie van de musical Jesus Christ Superstar in premiè re. Studenten van de zangpedagogen Edward Hoepelman en Harry Ruijl en het ballet Paso Mezzo van de Tilburgse Dans- en Muziekschool zorgen voor een vrijwel professionele uitvoering. Ze worden muzi kaal begeleid door de band Rubicon. De muzikale leiding is in handen van Rik Schilders. Op de foto is te zien hoe er dinsdag nog druk gerepeteerd werd in Noorderligt. Foto: Geert van Loon Ijs, geen ijs en gevaarlijk ijs Al lijken we nog zo vervreemd van de vogeltjes er niet één gespaard. Al lang natuur, bijna iedereen was de afgelo- geleden hebben onze wintervogels pen dagen in de ban van die winterse ontdekt dat in de stad zulke rampen natuurkracht, waardoor er plotseling nog wel meevallen. Door nog dichter weer overal natuurpret was. Op de bij de mensen te komen weten rood- grote vijver bij station West liet een borstjes nog heel wat te vinden. En meisje op de schaats zich zelfs door merels aten nu de bessen die ze eerst haar hond over het ijs trekken. te min vonden, of te dicht bij het raam Toch kon zondag lang niet overal ge- vonden hangen. Mezen lieten zich bij schaatst worden. In de Reeshof hin- veel vogelhuisjes zelfs minder zien, gen zelfs bordjes met ’’gevaarlijk ijs” omdatnueldersverserenootjes waren op plekken waar hoegenaamd geen ijs opgehangen. Sommige koolmezen lag, zodat je de neiging kreeg om op waren zelfs al aan het zingen! En de druk beschaatste ijsbanen bordjes naast, of zeker in de schoorsteen valt het met de kou ook wel mee. Reeshof is In de buurt van mensen blijft meestal de grond ook het water nog lang open. Pas op duidelijk zondag -want varen op zondag doen Dit kwel- onze binnenschippers niet- begon het Wilhelminakanaal dicht te vriezen. Tussen de Goirkestraat en de Stok- hasselt zaten echter bij de Oude Lind beschouw- honderden meeuwen, tamme ganzen, _,ks beter wa- ’’wilde” eenden en meerkoeten, de ijs- “^r onze moderne vorming al weer danig te verstoren, uing zat dit water Op deze grote voederplaats is altijd .Zomerenwinter heel lang nog open water, en soms vaste temperatuur verschijnen hier dan zaagbekken, i het vormt dus nu brilduikers of andere vluchtelingen, naar ver- waarvan elders het zwembad gesloten i de eerste werd.Bijmistgebeurthetweldatzo’n door omstandigheden verjaagde vreemde vogel niet het verschil ziet tussen water en asfalt, zoals een taf eleend die op een ochtend in alle ------ *-ij de Koerier midden op het N.S. plein was geland! Voor niet snel dichtvriezend water zorgt ook ieder van ons in keuken, laak. w.c. en badkamer. Dit water komt, één deels tweedehands, ondermeer bij waterzuivering Noord weer tevoor schijn, en vormt daar de ’’oorsprong” van de Zandleij, die onder de Drunen- se Duinen door richting Den Bosch --an de Vloei veldweg en de -cemdweg geuren van dit niet 1 kraakheldere riviertje grote ’’bronnen”, die natuurlijk niet gauw dichtvriezen. Waterhoentjes lijken 2___ plek te ruiken, want hun aantal -gelOpen t0( wei 70, waaron- 14, die drie weken ge- >te vijver van het Zand tte kwikstaart angs ons spoel- bad- en arwijl die nu toch in Zuid- /oord-Afrika had moeten Tyto van de Linde Vanaf 3 januari 1993 wordt ook de nieuwe deel- wijk Hoge Witsie door de BBA stadsbussen be diend. Lij n 8, die voorheen niet verder reed dan de Heerevelden, zal vanaf die datum doorrijden tot in de Hoge witsie. Het eindpunt komt te liggen in de Bijsterveldenlaan ter hoogte van de Lommer straat. Lijn 8 rijdt ieder 1/2 uur naar het Centraal Station en'terug. In de avnoduren en op zondag worden Heerevelden en Hoge Witsie bediend door lijn 7, die dan een gecombineerde route rijdt die zowel Campenhoef als Heerevelden en Hoge Witsie aandoet. Nu er steeds meer woningen in de nieuwe deelwijk Hoge Witsie bewoond gaan worden, heeft de BBA besloten haar busdienst uit te breiden naar deze wijk. Ook de bewoners van Hoge Witsie kun nen hierdoor gebruik gaan maken van het open baar vervoer. Lijn 8, die voorheen haar eindpunt had in de deelwijk Heerevelden, rijdt voortaan door tot in Hoge Witsie. Op de Bijsterveldenlaan, ter hoogte van de Lemmerstraat, komt het nieuwe eindpunt te liggen. Omdat er bij het opzetten van In 1990 en 1991 steeg de werkgele genheid in deze regio nog vrij fors met respectievelijk vier en drie pro cent. De -veel kleinere- groei over 1992 is vooral te danken aan de dienstensector, voedings- en ge notmiddelenindustrie, chemie en kleinere industriële bedrijven. De bouw en metaalindustrie in Mid- den-Brabant boden in 1992 minder werk. Bij de investeringen waren het de voedings- en genotmiddelenindus trie, de bouwmaterialen-industrie en een deel van de dienstensector (de transportbranche) die in 1992 een positieve ontwikkeling ver- De Milieudienst van de gemeen te Tilburg heeft het initiatief ge nomen om samen met andere diensten een totaalbeleid voor de horeca te ontwikkelen. Nu zijn er verschillende gemeentelijke diensten verantwoordelijk voor onderdelen van het horecabeleid. Zo regelt Publieke Werken het terrassenbeleid, zijn Publieke Werken en de Dienst Algemene Zaken gezamenlijk verantwoor delijk voor de manier waarop in bestemmingsplannen rekening gehouden wordt met de horeca en houdt de Milieudienst toe zicht op het naleven van de Hin derwet bij de horeca. Een aantal camavalsevenementen van de Camavalsstichting Til burg vindt dit jaar op een ’vreemde’ locatie plaats. Dat geldt niet voor de carnavalsoptocht. De route is gelijk aan die van voor gaande jaren. Ook dit jaar hoopt de stichting op 21 februari weer een optocht te laten zien .die het camavalsgevoel op alle fronten uitstraalt. Er hebben zich al enkele deelnemers aangemeld maar de Optochtcommissie van de camavalsstichting kan er nog heel wat gebruiken. Tot en met 22 januari kunnen de categorieën Grote, Kleine en Allerkleinste Waogens alsmede Grote en Kleine Groepen zich inschrijven. Van maandag tot en met vrijdag tussen 19.00 en 22.00 uur bij Erica Smulders, Lange Nieu wstraat 166,5041 DJ Tilburg. Telefoon: 013-359248. de dienstregeling al rekening is gehouden met deze uitbreiding zal de verandering geen gevolgen hebben voor de aankomst- en vertrektijden van lijn 8 op de bestaande haltes. In de avondurewn en op zon- en feestdagen ver andert er wel het een en ander. Lijn 7, die overdag ieder kwartier via de Gesworen Hoek en het Hui- beven naar Campenhoef rijdt, volgt *s avonds en op zon- en feestdagen een combinatie van de rou tes van lijn 7 en 8. Door de uitbreiding van lijn 8 zal deze combinatieroute ook aangepast worden. Bij alle direct betrokkenen, de bewoners van Cam penhoef, Heerevelden en Hoge Witsie, is tussen 28 en 31 december een folder in de brievenbus ge vallen waarin de route en tijden van de uitgebrei de dienstregeling nog eens duidelijk worden uit gelegd. Mensen die niet in een van deze wijken wonen maar toch belangstelling voor de folder hebben kunnen deze aanvragen bij het regiokantoor van de BBA in Tilburg, Fatimastraat45,5021 AM Til burg. Telefoon 013-350075. Relatief weinig bedrijven in Midden-Brabant hebben het afgelopen de dienstensector. De omzetstij- jaar geïnvesteerd. De afname van het investeringsbedrag bedroeg in ging in de groothandel was zeer be- 1992 ruim 28 procent, terwijl dat landelijk ruim 9 procent was. De perkt; de omzetten in de bouw en grootste dalingen waren te zien bij de industrie (min dertig procent) detailhandel stagneerden. en de groothandel (de helft minder). De lichte groei van de werkgele- Op exportgebied scoorde Midden- genheid hield wel gelijke tred met de rest van het land: plus 0,8 pro- Brabant goed in 1992: een toename cent.DecijfersblijkenuithetjaarlijkseonderzoekdatdeKamersvan van 6 procent tegenover c J Koophandel, onder meer die van Midden-Brabant, hebben lijk stijgingspercentage gehouden. procent. Die groei was zien in de cher genotmiddeler kelijke dierst, Derti- een c mompt Brokje toen hij pen weekend naar de ander borrel spot hem al dat menige onverlaat voor en na nieuwjaarsnacht allerlei projectielen tot ont ploffing bracht, maar de aanblik van de vervuilde Til burgse straten was teveel voor het gemoed van de bur gemeester. ”Ze horen hun eigen rommel op te ruimen. Daar zal ik in het openbaar maar eens wat van zeggen nam hij zich voor en Gerrit zou geen Gerrit heten als hij dat niet deed. Iemand moest het toch doen, zeker in dit milieuwethouderloze tijd- perkje, waarin Peer van Hassel het dozijn Mar graat- se vuurpijlen en keukenmei den al vanaf zijn bordes heeft bewonderd en Frits Horvers nog zijn laatste proefwerken Duits nakeek. En zo ging Brokx’ verbale zweep over de Tilburgers tij dens het begin-januari- glaasje-jus bij de politie. "Sakkerdjumopperde menige fietser het afgelopen weekend, nadat hij of zij spijtig geconstateerd had de rest van de tocht te voet te moeten afleggen. Andere fietsers waren (onverstan diger door minder op het verkeer te letten en de speu rende blik meer te richten op kapotte flessen en glazen op het wegdek. Want in het cen trum was zaterdag geveegd, maar dan wel met de Franse slag, en in andere wijken was het soms echt slalomrij- den. Dat verleidt in dit prille be gin van 1993 tot goede voor nemens voor het volgende jaar. De gemeente doet waarvoor ze is ingehuurd en veegt straten en wegen. En nadat de kruitdampen van het be gin van 1994 opgetrokken zijn, vegen de vuurwerkaf- schieters en drinkenden, die geen vaste hand meer blij ken te hebben, hun eigen stoep schoon. Proost, al vast! dememers tamelijk positief over de nabije toekomst, zo blijkt uit het onderzoek van de Kamer van Koophandel. Slechts twaalf pro cent rekent op een dalende omzet, 29 procent op een toename. Negen procent verwacht in 1993 verlies te lijden. Zes procent verwacht een dalend aantal medewerkers, zeven procent een groei van de werkgelegenheid in het eigen bedrijf; de rest gaat uit van een gelijkblijvende werkgele genheid. :ent tegenover een lande- _r.itage van 1,7 groei was vooral te jmie, de voedings- en toonden. De rest van de dienstver- genotmiddelenindustrie en de za- ledende branches, de industrie kelijke dienstverlening, (metaal, textiel/leder en chemie) en Dertig procent van de ger~ de groothandel vertoonden een da- de bedrijven vond dat ze lende tendens. De detailhandel had na stevige investeringen in 1991 het afgelopen jaar een lichte terug val. Daardoor krijgen de horeca-on- dememers te maken met een heel pakket aan regels en voorschrif ten. Om de regelgeving eenvou diger te maken, zal de gemeente Tilburg een beleid ontwikkelen waarbij rekening gehouden wordt met alle aspecten van de horeca (zowel de «natte» als de «droge»). Dat houdt in dat economisch welzijn, maatschappelijk wel zijn, volksgezondheid, milieu, openbare orde, ruimtelijke ont wikkeling, woon- en leefmilieu, en recreatie betrokken morden in het nieuwe ho- jijna i ’--en in de I jrkracht, wa overal r ding nog wel F—_p de bij demi er bij station West liet een borstjes nog f de schaats zich zelfs door merels aten m lover het ijs trekken. te min vonden j zondag lang niet overal ge- vonden hange :haatst worden. In de Reeshof hin- veel vogelhuisjes en zelfs bordjes met ’’gevaarlijk ijs” omdat nu elders ve rr .ekken waar hoegenaamd geen ijs zodat je de neiging kreeg om op druk beschaatste ijsbanen bordjes neer te zetten met ’’lastig zwemwa ter”. Het exclusieve van de Reeshof is dat hier water zomaar uit c omhoog komt, zoals heel achter de Drimmelenstraat. D»n.« water is herkenbaar aan het ijzer 1 uit de bodem meekomt (roestklei hetgeen bewoners en gemeente aan vankelijk als vervuiling b den. Er is echter nauwelijks ter te bedenken: voor- verzuring en vervuiling al diep in de bodem. Zomer en wi heeft het echter een vf -** - van ca. 8 graden en hv.«u, een constante aanvoer van naar houding warm water. Toen de eerste Blaakbewoners het ijs op gingen, werd zodoende in de Reeshof het ijs vreemde vogel alleen nog maar getest met stenen, tussen water en stokken en gestamp vanaf de kant. Ja, eleend die op een langs een enkele oever zag je zelfs le- vroegte bij de Koene vende briefjes van honderd, ofwel N.S. plein was geland! échte watersnippenen geen ijs- Voor niet snel dichtvr bloemen. Heel wat minder exclusief zorgt ook ieder is de waterhuishouding in de Bk Hier was alles dichtgevroren op plekje na. Op de Wormvijver remden schaatsers eerbiedig af voor een groot rond wak, dat wel honderd eenden met getrapppel en gespartel openhiel den. Op onze ijscapriolen reageerden stroomt. Aar de vogels door regelmatig in snaterla- Bos en Beem chen uit te barsten. ’’Wilde eenden” geheel 1 noemen we deze kwakers, maar dat ’’bronne ’’wild” is tegenwoordig meer van toe- dichtvrii passing op hun onbeheerste gedrag als deze pk ze het brood uitje vingers komen pik- was nu opgelopen ken. Ook een tiental waterhoentjes zal der wellicht de 14. hier de winter wel overleven, dankzij leden nog de grote vijver speciale aanbiedingen in de aangren- prefeerden. Zelfs een witt zende tuinen. Zo’n winter kan overi- - gens heel wat slachtoffers eisen. In 1979 bleek zelfs in het duingebied van Terschelling de winterkoning door Koning Winter volledig weggevaagd. De strenge vorst had van de ca. 250 '"^*“7^’." 'TT’’’ - heijn

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 1