Wl JZE 3 Bouwen voor ouderen vergt aanpassingen Tweede Abbeyfieldhuis w OIT POST V SCRIPTUM COLOFON r i i 1 I I Wordt eenmaal in de twee weken I I I I I I I I Lichaamsverzorging Studieconferentie over ouderen in hoger onderwijs Jeu de boules Nieuwjaarsconcert Studiekring in Zonnehof Gezonde voeding Vrijwilligers gezocht Bouwen voor ouderen en de bibliotheek \J 1993-pagina 10 DETILBURGSE KOERIER Donderdag 7 januari 1993 - pagina i; wij r het I en/of inschrijving: Drop Oud Seniorenwijzer 368805. rd koopavond lorgen gesloten HET WOORD IS AAN... 0 uur 00 uur - BELGIË Kerst en de jaarwisseling zijn weer voorbij. We kochten ons weer scheel aan lekker eten en drinken en schoten voor voor miljoenen guldens aan vuurwerk de lucht in. Zo hebben we dit jaar weer rede nen om actie te gaan voeren voor meer loon. Het geld vliegt je zak uit, zeggen we dan. Gelukkig Nieuwjaar! [SF 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I nanann laar ook wijkbewoners zeKring,die25bijeen- lee, Pas65 ƒ100,-). Tijdens Het onlangs opgeleverde -totaal opgeknapte- Mendelssohncomplex in Tilburg- Noord van de SVW. Foto: Geert van Loon De komende tientallen jaren zal het aantal ouderen alsmaar toene men en deze groep heeft, net als andere mensen, behoefte aan een dak boven het hoofd. Ze kunnen lang niet allemaal terecht in een verzorgingstehuis. Dat is in veel gevallen ook niet nodig: de meeste ouderen zijn goed staat zelfstandig te blijven wonen. Maar dan moet er wel voldoende woonruimte zijn, die afgestemd is op de behoefte van oudere huurders. Zijn er in Tilburg voldoende woningen beschik baar voor senioren? Doen de woningbouwverenigingen genoeg om in die toenemende behoefte te voorzien? En hoe zit het met de rol van de overheid? 2000 willen we driehonderd woningen aanpassen en evenveel nieuwe woningen neerzetten. Daar zitten ook aanleunwoningen bij. Die zullen betaalbaar blijven voor ouderen.” In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Ouder worden brengt veranderingen met zich mee. In de loop der jaren vert rekken de kinderen uit huis, je kunt alleen komen te staan door de dood van man of vrouw, het inkomen veran dert na pensionering, de kans op een handicap of andere lichamelijke pro blemen neemt toe en de tijdsbeste ding verandert na het stoppen met betaald werk. Door al deze verande ringen zullen ook de eisen aan woning en leefomgeving veranderen. Daar om is het belangrijk dat ouderen een plaats krijgen in een woning die vol doet aan hun eisen. Aanpasbaar bouwen De Tilburgse corporaties houden zich al een tijd bezig met woningen voor senioren. Zo vierde de SVW eind gemeente wil meewerken aan het tweede huis. De selectie van nieuwe bewoners gebeurt in samenwerking met de gemeentelijke indicatiecom- missie. Informatie Mijn dochter en ik lezen samen de krant. Nou ja, lezen, we kijken hem in, want als je alle ellende tot je door laat dringen, leef je nog kort en ongeluk kig. Toen ik laatst bij haar de deur uitging, zei mijn dochter: ’’Kijk daar in de struiken, een fiets." Nu is dat voor mij niets nieuws. Op mijn ochtendwan delingen heb ik al menige fiets gevonden, waarschijnlijk achtergelaten door late discogangers, die het rijwiel even ’geleend’ hadden. ’’Laten we de politie bellen”, zei ik. Die staan er ook niet op te wachten, maar wat moet je anders? De politie vroeg aan mijn dochter het vehikel achter op de plaats te zetten, dan zou het worden opgehaald. Zo gesuggereerd, zo in uitvoering gebracht. ”lk doe het wel even en ga dan meteen door naar huis”, zei ik. Ik doe het, kom terug voor het huis, wil opstappen... weg fiets. Weer bellen met de Hermandad. De dienstdoende agent vraagt of ik weer een fiets gevonden heb. ”Nee”, zeg ik, ”nu ben ik er een kwijt... de mijne.” J.v.K. november de officiële opening van het Mendelssohncomplex in Tilburg- Noord. Daar werden twee niet al te beste flats totaal opgeknapt en geschikt gemaakt voor bewoning door ouderen. Het complex heeft een afs luitbare centrale entree, een huis meester en een centrale ontmoetings ruimte. Gebouw en woningen zijn toe gankelijk voor rolstoelgebruikers en voor de verbouwing konden de bewo ners zelf keuzes maken voor de inde ling van hun woning, zoals een grotere badkamer of het samenvoegen van slaapkamers. De verbeteringen kos ten de bewoners maandelijks tachtig gulden extra aan huur. ”Ook bij nieuwbouw houden wij reke ning met ouderen”, zegt directeur J. Dunnewijk van de SVW. ”We proberen aanpasbaar te bouwen voor gehandi capten en ouderen. We hebben een plan ingediend bij de gemeente voor de bouw van zeventig seniorenwonin gen bij museum De Pont en vóór zo’n project praten we zeker met ouderen.” Woningbouwvereniging TBV is in 1989 gestart met het plan Wonen Gedurende vijf jaar wordt telkens één miljoen gulden uitgetrokken voor het realiseren van voorzieningen en maatregelen voor de oudere huurder. Directeur P. Blankenstein: ”Dat plan gaat in op een aantal zaken. Zo doen we iets aan de veiligheid op plaatsen waar ouderen wonen.” Verder stelde de TBV een speciale contactpersoon aan voor oudere huurders. Daar kun nen mensen bijvoorbeeld terecht met klachten of vragen over huursubsidie. Bij aanleunwoningen zoals aan de Steve Bikohof zijn huismeesters aan gesteld en ook realiseert de bouwver eniging ontmoetingsruimten, die ouderen de mogelijkheid geven meer contacten te leggen en te onderhou den. Een voorbeeld hiervan is het paviljoen Van Malsenhof, dat nu geëxploiteerd wordt door de bewo ners van de buurt. Samen met collega-bouwvereniging De Woonstad onderzoekt de TBV de mogelijkheden om woningen in ’tZand en Wandelbos aan te passen voor bewoning door ouderen. De Woonstad zelf houdt zich ook bezig met de toenemende vergrijzing. Directeur C. Kemps: ’’Voor het jaar Na twee jaar ervaring zijn er prille plannen voor een tweede Abbey fieldhuis. Voor het eerste aan de Academielaan met negen plaatsen bestaat nu een kleine wachtlijst. De Abbeyfield-huizen blijken na Enge land, waar er 1200 bestaan, ook in Nederland aan te slaan. Naast Til burg zijn er ook in Maastricht, Arn hem, Nijmegen en Roosendaal zul ke kleinschalige wooncomplexen voor alleenstaande ouderen die moeite hebben met alleen wonen en leven. Voor verzorging en verpleging zijn de bewoners -indien nodig- aangewezen op gezinszorg en wijkverpleging. Het Abbeyfieldhuis biedt wel gezelligheid, aandacht en ondersteuning. De bewoners beschikken over een moderne/comfortabele zelfstandige woning en zijn overdag vaak te vinden in de gemeenschappelijke huiskamer. Iedere dag wordt door de bewoners gezamenlijk de warme maaltijd gebruikt. Sinds kort beschikt het huis aan de Academielaan naast drie vaste vrijwil ligers over een huisbegeleidster, die klusjes verricht en bewoners stimu leert zelf dingen te doen als koken of boodschappen doen. Waar het tweede Tilburgse Abbey fieldhuis komt, is nog niet duidelijk. Wel hebben woningbouwverenigin gen, die zich in het verleden gereser veerd opstelden, al verschillende aanbiedingen gedaan. Ook de opgenomen in de Tilburgse Koe- I rier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Karei Luiijf (eind redacteur) Ad de Vet Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107,5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus Problemen Die betaalbaarheid wordt steeds pro blematischer. Daar komt de rijksover heid om de hoek kijken en daarover zijn Dunnewijk, Blankenstein en Kemps niet echt positief. De directeu ren zien alle drie dat de landelijke overheid niet meer goed meewerkt aan hun taak in de sociale woning bouw. SVW-directeur Dunnewijk: ”De overheid bezuinigt op de zorg voor ouderen en daarom blijven projecten soms liggen. Ze geeft geen helderheid over de toekomst waardoor wij geen duidelijke plannen kunnen maken. Daardoor is bij bouwverenigingen de belangstelling tanende; wij zien dat het hard nodig is, maar het klimaat is mistig en duister.” Een ander probleem is de huursubsi die. Ook daarop bezuinigt de rijksoverheid en dus mogen de prijzen van nieuwbouwwoningen niet boven een bepaald bedrag uitkomen. Anders maken ouderen geen kans meer op dergelijke woonruimte, omdat boven een bepaalde huurprijs geen subsidie meer wordt verstrekt. TBV-directeur Blankenstein denkt dan ook dat nieuwbouw voor ouderen niet meer mogelijk is, en ziet alleen maar mogelijkheden voor aanpassing van bestaande woningen. ’’Maar die woningen moeten wel dezelfde kwa liteit hebben.” Hij acht het van groot belang dat de ouderen goed letten op hun mogelijkheden en belangenbe hartiging niet aan anderen overlaten. Blankensteins collega Kemps van De Woonstad ziet het iets positiever. ”Aan de schijnmanoeuvres van de overheid kan niemand een touw vastknopen. Dat kan in de toekomst problemen geven. Maar misschien moeten we ons dan minder van de regelgeving aantrekken. Uiteindelijk past de over heid zich wel aan aan de markt. Tot die tijd moeten wij gewoon doorgaan met het maken van goede plannen.” Geschikt De stichting Bewonersondersteuning Tilburg (BOT) heeft een voorlopige lijst opgesteld met punten voor het geschikt maken van een woning voor ouderen. De 25 punten van de lijst slaan niet alleen op de woning zelf, maarook op de woonomgeving. Daar bij valt te denken aan belangrijke voorzieningen zoals winkels, bibliot heek, apotheek, bank, brievenbus en openbaar vervoer. Ook de ver keersveiligheid speelt een rol, even als (sociale) veiligheid en de openba re groenvoorzieningen. Binnen het huis gaat het om zaken als deuren, ramen, electriciteit, verwar ming, keuken, woonkamer en alarme ring. In het gebouw zijn hoofdingang, lift en trappen van belang. J. de Swart van BOT: ”De woning moet geschikt zijn voor ouderen, vooral als het er om gaat dat ze zich minder goed kunnen voortbewegen.” De kosten van de aanpassingen kunnen variëren van tweeduizend tot vijftigduizend gulden per woning. Op donderdag 14 januari is er van 14.00-16.00 uur een voor- I lichtingsmiddag over goede verzorging van huid en lichaam in I Buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164. Mevrouw Don- f ders die de middag verzorgt, brengt alle benodigde materia- I len mee, die ter plekke worden gebruikt. Entree en kopje koffie gratis. Op donderdag 28 januari vindt van 10.00 tot 17.00 uur op de Katholieke Universiteit Brabant een studieconferentie plaats I over’oud en jong in het hoger onderwijs’. In de ochtend zijn er drie lezingen, ’s-middags twaalf themagroepen. De studiedag wordt georganiseerd door de vereniging Sed Vitae, de cursistenvereniging van de Seniorenacademie Bra- I bant. De centrale vraag is hoe de deelname van ouderen aan het (hoger) onderwijs kan worden bevorderd. Belangstellen- I den, al of niet (nog) studerend, zijn welkom. Dat geldt met I name voor leden van ouderenbonden en welzijnsorga- I nisaties. Informatie en inschrijfformulier kunt u verkrijgen bij g het Infocentrum, tel. 013-394444. Op het Sarto-complex aan de Gilzerbaan ligt een aantal Jeu I de Boules-banen. Men wil deze banen gaan gebruiken voor I oudere mensen. Ter kennismaking kunnen 50-plussers een I balletje laten rollen op woensdag 13 januari. Vanaf 10.00 uur bent u van harte welkom om het spel te spelen, met elkaar van gedachten te wisselen en de koffie staat bruin. Inlichtingen: J. van Rijzewijk (tel. 674096), J. Holman (682182), P. Schouwe- I naars (674078). De aktiviteitencommissie ouderen van Groeseind-Hoefstraat ff organiseert het jaarlijkse nieuwjaarsconcert op zondag 10 januari; entree gratis. Adres: Baselaer, Hoefstraat 175. Vanaf 12.00 zullen optreden: het zangkoor Zang schept I vreugde, het Herderkoor, het Ouderenkoor De Reit en de Kas- I teelzangers. U hoeft niet te reserveren, maar kom op tijd want het is elk jaar weer een succes. Op donderdag 14 januari (van 14.00-16.00 uur) gaat de Studie- kring voor Senioren (55+) van de volksuniversiteit Terra Nova van start in Zonnehof (Gimbrèrelaan 30). De Studiekring I bestaat uit 55-plussers die nieuwsgierig zijn naar allerlei I zaken, die willen praten over zelfgekozen onderwerpen en die i samen dingen willen uitpluizen. Een breed scala van 1 onderwerpen kan gekozen worden, van cultuur en gezond- heidszorg, via wonen, kunst, verkeer, maatschappelijke pro- blemen, milieu, tot sociale voorzieningen en levensbeschou- I wingen. In- en omwonenden van Zonnehof, maar ook wijkbewoners I (mits 55+) kunnen deelnemen aan deze Kring, die 25 bijeen- komsten telt (ƒ120,-incl. koffieofthee, Pas65 ƒ100,-). Tijdens de bijeenkomst op 14 januari kunt u ook verdere inlichtingen I inwinnen. Bij de Volksuniversiteit (tel. 426269) en bij Zonne- j hof is een aparte Studiekringenfolder verkrijgbaar. De adressen: Zonnehof, Prof. Gimbrèrelaan 30, Tilburg; Terra I Nova, Nieuwlandstraat 44, Tilburg. Op maandag 11 januari organiseert het Gecoördineerd Oude- renwerk SBT (wijkteam West) voor de ouderen in het Wandel- I bos een voorlichtingsbijeenkomst over ouderen en gezonde I voeding. De Tilburgse Kruisvereniging zal informatie geven I over de mogelijkheden rond gezonde voeding. Er zal een dia serie worden vertoond en er is de mogelijkheid te proeven van I gezonde hapjes. Aanvang van de bijeenkomst is 14.00 uur, 1 toegang is gratis. Wijkcentrum ’t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Meer informatie kunt u krijgen bij wijkteam West SBT, tel. 683961voor vervoer kan eventueel worden gezorgd. Het W.E.B. Wijkcentrum De Schans zoekt voor de Werkgroep Ouderen twee medewerkers/sters, die als vrijwilligers deze werkgroep willen komen versterken. De Werkgroep Ouderen houdt zich bezig met het organiseren van activiteiten en cursussen voor 55-plussers. De werkzaamheden bestaan voornamelijk uit overleg in maandelijkse bijeenkomsten. Actief deelnemen aan de uitvoering kan ook. Na verloop van tijd kunt u afgevaardigd worden als vertegenwoordiger/ster van de werkgroep in de S.O.O.N. (Samenwerkende Ouderen Organisatie Noord). Hebt u interesse voor ouderen en spreekt dit werk u aan, neem dan contact op met Jan de Laure of met Miek de Koek in Wijkcentrum De Schans, De Schans 123; tel. 564456. Stichting Abbeyfield Tilburg, p/a SBT, Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg; tel. 013-350505. Na aan melding volgt binnen enkele weken een kennismakingsgesp rek. Hoe denkt u dat uw woonsituatie er over vijf of tien jaar uit zal zien? Vraag dit aan een jongere en het antwoord zal overwe gend positief luiden (groter, tuin etc.). Stel dezelfde vraag aan een oudere en het antwoord zal veel minder hoopvol klinken. Veel mensen verwachten dat met het stijgen der jaren hun woonsituatie negatief zal veranderen. Toch hoeft dit niet zo te zijn. Er is meer mogelijk tussen eigen (huur)huis en verzor gingshuis dan u denkt. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u informatie over diverse woonvormen voor ouderen. In de dokumentatiemap ’’Huisvesting; ouderen” vindt u kranteknipsels e.d. bij elkaar over diverse aspecten van dit onderwerp (overheidsbeleid, zelfstandige woonvormen, 55+ wonen). Ook de ’’Seniorenwijzer” van Teleac kan u in korte tijd veel bij brengen. Hierin vindt u een overzicht van alle woon- mogelijkheden voor ouderen. Bovendien wordt er veel verwezen naar nuttige instanties en boeken. In ’’Goed wonen voor ouderen” van de Cosbo wordt aangetoond dat voor de groep ouderen een uniform aanbod van woonvormen niet vol doet. Er wordt ook verteld welke aandachtspunten en eisen van belang zijn bij woningbouw voor ouderen. Experimenten op het gebied van de huisvesting van ouderen zijn al in volle gang. In het boek ’’Ouderen in nieuwbouw” van de Stichting Experimenten Volkhuisvesting worden de mogelijkheden om ouderen langer zelfstandig te laten wonen besproken. Een mogelijkheid die meer en meer onderkend wordt, wordt beschreven in het boek’’Aanpasbaar bouwen”. Hierin worden voorbeelden gegeven van woningen die zo gebouwd zijn, dat ze, als de wensen en de behoeften van de bewoners veran deren, daaraan aangepast kunnen worden. De meeste titels zijn te leen in de bibliotheek aan het Konings plein, maar ook via de bibliotheek bij u in de buurt. N.B.: m.i.v. dit jaar zijn de filialen ’t Sant (Beneluxlaan) en Lyn- J dacker (Wagnerplein) voortaan ook geopend op dinsdag- ochtend van 10.00-12.00 uur. Kunt u eens lekker op uw I gemak rondkijken.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1993 | | pagina 11