Nu reserveren is geld verdienen! computer onze maaltijd” ’’Over twintig jaar bereidt de ’p Héte hst teew tea- Gezellig op de Koffie ofThee bij McDonald's Tilburg. 11 xT Chriet Titulaer over de keuken in de toekomst en 7IN KEUKENS lier SS; ditvoorst slaapwinkei nber 1992-pagina 4 Woensdag 23 december 1992 - pagina 5 DETILBURGSE KOERIER N NIEUW 10 gr.'. 20 ml. 00 gr 0,99 /I Itr. 1,45 -fles. 1,59 0,75 13,99 veilig! ilaer de ve n zijn: m Tilburg /intig jaar gescheiden n, dat de voedsel voo Ida’s GRATIS ITtfburg uwjaarsbal en ie Zeine 94. Waalwijk O O416O-389O6 Gorinchem. Roermond. Maastricht. prijs-afspraak. Bas van Tilburg TOTALE SEIZOENS-OPRUIMING VICE lGEN OP UNIEK: 1 JAAR GARANTIE op alle lederen kleding plus reparatie van alle lederen kleding SHOWROOM MODELLEN 20-35% KORTING EN LGEL1JKEN ranieten werkblad - vaat- :ne kookplaat - koelkast - van die grandioze van een vaste FEEST 4-DAAGSE:28T/M31 DECEMBER (ook maandag geopend) EN VOOR DE DEUR en U en goed an 100% Wij an alles dig en an alles gratis 1,69 200 gr2,99 n 100 gr2,25 200 gr2,75 Koffie of Thee met een heerlijke Cappuccino Donut of Kaneel Donut nü Reserveren voor 1 januari 1993, zonder een definitieve keuze te maken voor mo del, kleur of afleverdatum, is voldoende voor het bemachtigen premie en het maken '<rm een geraffineerd, Bumpers, bestaande De Villa biedt u bij ntal hapjes. Dit alles lari om 00.30 uur. i plannen om wanneer dan ook in o'n nieuwe designkeuken te laten Chriet Titulaer bij de Almat Ratio in het Huis van de Toekomst. Centraal in deze ’toekomst- keuken’ de multifunctionele carrouselkolom. Let ook op het toets-schermpje in de onderste ring van de kolom: het bedieningspaneel van de keukencomputer: Hebt u 1993 zo’,., plaatsen? Dan heb ik voor u een grandioos pre- mieplan klaarliggen. Hoogglans keuken incl. grani wasser - oven - keramische I RVS schouw afzuigkap. de sloapvoorlichter' voor midden- en west brabant k. T J/ schouwburgring 122, 5038 tl tilburg, telefoon (013) 422122 /L U vindt in onze showroom keukens van af fl. 2950,- compleet met apparatuur, keukens van zo'n fl. 60.000,- en talloze mogelijkheden daartussen. CVT-Keurige Keukenmensen Zomerstraat 49B, Tilburg, Tel.: 013-363080 Achter parkeergarage Schouwburg Ook vestigingen in: Breda-Helmond-Oostende SUÈDE Heeft u belangstelling voor persoonlijk design, de beste kwaliteit, scherpe prijzen en een dikke premie, dan willen wij graag eens met u praten en een erg goed voorstel op uw wensen doen" Hoe zal ons woonhuis er in de toekomst uitzien? Welke ontwikkelingen zullen er in onze wijze van leven plaatsvinden, die het wonen sterk beïn vloeden? In hoeverre zal techniek het wonen in de toekomst beheersen? Vragen waarop niet zo eenvoudig een antwoord te geven is, zelfs niet door ’toekomstspecialist’ Chriet Titulaer. Deze van huis uit sterrenkundige vatteja- ren geleden het plan op om ’een huis van de toekomst’ te realiseren. Een ’kijk doos’ van het wonen in de toekomst, waar de filosofie over het toekomstige wonen uiting krijgt in velerlei mogelijke ontwikkelingen en toepassingen. Dat huis is er inmiddels; het staat in het Au- totron in het Brabantse Rosmalen en Ti tulaer mag zich als initiatiefnemer en di recteur in een enorme internationale belangstelling verheugen. De man met de karakteristieke baard mag dan als een autoriteit op gebied van de toekomstmu ziek’ gelden, hij waagt zich echter niet aan concrete invullingen. ”Hoe het wo nen zich ontwikkelt, zal mede afhanke lijk zijn van andere, vaak maatschappe lijke ontwikkelingen. Zo leidt het milieuvraagstuk nu tot een nieuwe bena dering van bewust omgaan met onze energiebronnen. En daar vloeien toepas singen uit voort die het woonbeeld sterk kunnen beïnvloeden. Denk maar aan glaswanden die de zonnewarmte opti maal kunnen doorgeven of zonnecollec toren die de zonne-energie vasthouden”. of Kaneel Donut nü McDonald's restaurant Piusplein 75, Tilburg. "Als je zo'n kol lekt ie keukens kunt tonen, bestaande uit meer dan 500 modellen en kleuren, dan kan men rustig spreken van CVT keuken mode. glaswand vormen, te plaatsen die bij mooi weer geheel geopend kunnen wor den. Op die wijze haal je de natuur als het ware weer in huis.” Een andere basis waarde is veiligheid; in de toekomst zal volgens Titulaer dan ook steeds meer aandacht aan de veiligheid besteed wor den. ”In een veilig huis zullen minder on gevallen voorkomen. Een veilig huis is ook een schoon huis. Het moet dus ook gemakkelijk schoon te houden zijn. Bo vendien moet het voor bezoekers een ge makkelijk toegankelijk huis zijn; dus ook geschikt voor gehandicapten.” Keuken van de toekomst Deze filosofie over wonen krijgt ook ge stalte in de keuken van de toekomst. Ti tulaer: ”In mijn jeugd was de keuken een heel belangrijk deel van het huis; met het gehele gezin leefden wij hoofdzakelijk in de keuken. Persoonlijk vind ik de keuken nog steeds heel belangrij k en zal deze wat mij betreft ook in de toekomst een voor aanstaande plaats in het wonen blijven innemen. Natuurlijk blijft de keuken in de eerste plaats een functionele ruimte; je moet er op een prettige wijze lekker eten in kunnen bereiden. Bovendien moet dat eten gezond zijn, want ook dat heeft met de kwaliteit van het leven te maken.” Maar ook het ontwerp van de keuken geeft een toegevoegde waarde. ”Het de sign is belangrijk maar mag nooit ten koste van andere waarde gaan. Design, functionaliteit en ergonomie, techniek, veiligheid en milieu zullen gelijkwaardi ge elementen in de keuken van de toe komst zijn. De computer zal ongetwij feld steeds meer centraal staan in de keuken. Ik ben ervan overtuigd dat com puters straks het eten voor ons zullen be reiden. Ik denk dat we over twi",:" zover in de ontwikkeling zijn, u<u computer eten bereidt op gesproken commando en automatisch bestellingen bij de supermarkt plaatst om de voorraad op peil te houden.” Prototype In het Huis van de toekomst staat een pro totype van een mogelijke keuken van de toekomst, de Almat Ratio. Het is een ont werp van industrieel ontwerper Frank de Blok in opdracht van Almanova Werk- meubel Industrie uit Oisterwijk. Titulaer: vau ccu uaiuuuc ”In deze Almat Ratio keuken is een zin volle integratie bereikt van zaken als erg- Mogelijkheden Aandacht voor hygiëne leidde onder meer tot een zogenaamde ’no touch’ kraan in het spoelgedeelte: een kraan die niet meer met de hand aangeraakt hoeft te worden om warm of koud water te krij gen. Een andere toekomstvisie op koken is het gebruik van inductie als energie bron voor warmte. Een prototype van een dergelijke ’magneetveld’ kookplaat is geïntegreerd in de Almat Ratio. Onge twijfeld zullen een aantal van deze toe passingen wel degelijk op een of andere wijze geïntegreerd worden in de toekom stige keuken. Titulaer; ”De computer zal het leven en werken in de keuken heel aangenaam maken. En een aantal jaren geleden sprak niemand over afvalschei ding thuis. Nu ons milieu veel meer cen traal staat, heeft dat ook invloed op ons wonen. Je mag er van uit gaan dat in de nabije toekomst een aantal gescheiden afvalstromen fflfietlere keuken standaard zijn aangebracht. Het gemak zal steeds een grote rol spelen.” Wie meer wil weten over de Keuken van de Toekomst kan contact opnemen met het Huis van de Toekomst, postbus 142, 5240 AC Rosmalen, telefoon 04192- 19050 of Almanova Werkmeubel Indus trie b.v., Heusdensebaan 50a, 5061 PS onomie, techniek, veiligheid en milieu. Ik zeg niet dat hier dè toekomstkeuken in al zijn facetten staat, maar deze keuken toont al vele mogelijkheden. Er is goed nagedacht over het werken in de keuken en dat heeft geleid tot vele opmerkelijke toepassingen. De mens en de menselijke maat staan er centraal. De keuken is om de gebruiker gegroepeerd en is belang rijk als sociale ontmoetingsplaats. Zo is er een werkgedeelte met een traploos in stelbare variabele hoogte. Centraal in de keuken staat een multi-functionele ko lom waarin functies als koelen, vriezen, bewerken/voorbereiden van voedsel en voorraadopslag samen komen. Er is een eiden nat en droog gedeelte voor voedsel voorbereiding en -bereiding. Ge scheiden afvalverzameling is hier al ver wezenlijkt in een goed doordachte toe passing en ook de automatisering is een wezenlijk onderdeel in het ontwerp. Via databestanden geeft een computer onder andere recepten en voedingsinformatie. Een soort kookboek op beeldscherm met een calorieënwijzer, die aangeeft hoe veel energie de maaltijd bevat, die je wilt gaan bereiden. Bovendien houdt de com puter een actuele voorraadlijst bij met be hulp van een barcode pen.” Kwaliteit Maar ook modetrends bepalen vaak sterk, hetzij veelal tijdelijk, het woon beeld. De periode van de ’nieuwe zake lijkheid’ met de bekende ’witgolf in het interieur, werd gevolgd door de terug keer naar de op de natuur geïnspireerde kleuren en produkten. Titulaer stelt dat, los van allerlei trends, de kwaliteit van het leven voorop zal staan in het toekom stige wonen. Bovendien zal de techniek steeds ten dienste van de mens blijven staan en niet andersom. ”De mens is steeds verder verwijderd geraakt van de basisfunctie van wonen: bescherming bieden tegen de natuurelementen. We zijn een huis als doel op zich gaan zien, terwijl het ook maar een middel was om beschutting te hebben. Het wonen zal daar weer aandacht aan moeten besteden de mens moet zich er in de eerste plaats prettig en veilig voelen. Maar als de om standigheden het toelaten moet de omge ving zoveel mogelijk in het wonen opge nomen worden. In het Huis van de Toe komst hebben we dat bewerkstelligd door in de woonkamer gigantische Taats deuren, hydraulische elementen die de k^°ok r H| - 1I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 5