Volgend jaar weer kerststal op de Heuvel 11 lias lisa F l t ■ir E!h i I gedrag Ongevallen met vuurwerk vooral door onverantwoord iif iü s SI 1 1 W 6 januari: weer duizenden Driekoningen op pad G Afwijkingen in helft van het aantal monsters Denkcursiefje ksssksss-sssi;0 Initiatief van Kiwanis slaat aan V- Woensdag 23 december 1992 - pagina 15 DETILBURGSE KOERIER oer 1992 - pagina 14 De kunstenaar schetst eerst zijn modellen op papier. l wordt ingevoerd, Van Dop geef troleerd door het alingsfouten I lijke Stoffen. Het in een vertalii liet zo :eld pei Er kan gezongen worden op de volgende lokaties: (Bron: Koopkracht, december ’92.) t^‘78 109 G. Witlox. 16.30-19.00 De prachtige modellen worden later op ware grootte gemaakt van linde- en eikehout De wonderen zijn de wereld nog niet uit vond koopavond gmorgen gesloten naar rechts: E. Tulfer, N. Reijn, Als er voldoende middelen aangeboord kunnen worden behoort het uitbreiden van de ba sisgroep met deze prachtige engel tot de mogelijkheden. van links i 15.00-18.00 16.00-18.30 17.00-18.00 .Het plan van de meen kerststal op blazen, heeft jen 87.500, - 32.500, - s 4.950, - 24.550,- s 14.750,- 32.500,- 1.950, - Traditiegetrouw kunnen de deelnemende ko- ningen op deze lokaties een prijs winnen. De kinderen krijgen een eierkoek. In een aantal koeken is een boon meegebakken. Dit jaar ontvangt iedereen die een boon in zijn of haar koek vindt een entreebewijs voor «Strand Speelland Beekse Bergen» in Hilvarenbeek. Naast het zingen deur-aan-deur zal in een aan tal gemeenten op diverse lokaties in wed strijdverband gezongen worden. Ook dit jaar zijn er weer leuke prijzen te winnen. Basisgroep Wat de beeldengroep betreft is op dit moment voorzien in een basisgroep, bestaande uit Jo zef, Maria met het kindje Jezus in haar schoot, een herder, een os, een ezel en twee schapen. Het streven is om deze basisgroep zo snel mo gelijk uit te breiden met een engel en de ü..v .iKvanaande i mee te doen, r hen dichtst- it dat we it op zullen gaan Jrabants folklo- ouden. Je loopt door de straten: achter alle deuren en muren leven mensen, zeer gevarieerd in hun bestaan, oud en jong, in vreugde of pijn, mét elkaar of tegen elkaar in: mensen, mensen, mensen... - Ddar staat een huis, waar men iets te vieren heeft. De vlag steekt uit, voor het venster enkele beelden van waggelende gan zen, een ooievaar op hoge poten in de tuin: een kind is ons geboren, een mens is ons geschonken! Mens en God zijn hier bezig geweest. - Er is dus blijdschap om een kind, ook in een tijd, waarin zovele vraagte kens worden gezet. De mens kan dit wonder niet missen. Geen kwestie van statistieken en bere keningen alleen. De koemeid van het rekenen heeft plaats gemaakt voor de dankbare overgave aan het wonder van het leven.' Als er geen leven meer gegeven en ont vangen wordt, kan men de wereld wel afschrijven. - Kerstmis, een geboortefeest, feest van het goede, het warme leven, feest van de liefde en haar wonderen. Déze geboorte, van deze ”God-met- onf’, geeft ons de garantie van het leven, het eeuwige voor tijd en eeuwigheid. Ieder mensje dat op de wereld komt, heeft een onsterfelijke waarde. Zolang er geboren wordt en zolang Christus telkens weer in onze herinnering geboren wordt, gaat het leven niet dood, hier niet en daar niet, aarde en hemel bloeien. - Zalig kerstfeest en veel gezinsvreug- de. Kunstenaar Tomasz Michalik kan rekenen op de steun van twee assistenten. De opdracht uit Tilburg betekent een jaar werk voor drie mensen in Polen. De Streek VVV Hart van Brabant kan kinderen, die het leuk vinden om n het adres doorgeven van de voor 1 bijzijnde lokatie. De VVV verwacht derom veel zangertjes de straat c; om dit traditioneel Midden-Bral ristisch evenement levend te hot TEN NEEM Op woensdag 6 januari wordt het weer een drukte van belang met Driekoningenzangers. Kinderen trekken verkleed als de Driekonin gen langs de deuren en brengen hun liederen ten gehore, in de hoop daarvoor een beloning te ontvangen. Daarnaast zijn diverse wijkcen tra en buurthuizen speciaal ingericht om de kinderen te onvangen. Hiermee blijft een folkloristisch gebruik uit het kerstverhaal in leven, namelijk het bezoek van de drie wijzen uit het oosten aan de kribbe in Bethlehem. Wat heeft de initiatiefnemers bewogen c~ een nieuwe kerststal te realiseren? Woord voerder E. Tulfer van de Kiwanisclub: ’’Onze mensen zijn vanuit hun centrale positie in de Tilburgse samenleving allemaal zeer betrok ken bij het wel en wee van de stad. We erva ren het ontbreken van traditionele dingen in onze lokale samenleving als een gemis. Dm geldt ook voor de kerststal op de Heuvi zich is de gedachte van een nieuwe kviwuu niet uniek. Maar het geval wil dat nu veel ge dachten op het juiste moment bij elkaar zijn gekomen. Het startpunt was de ontmoeting die de Tilburgse cultuurwethouder J. Tim mermans had met de kunstenaar, toen hij op reis was in Polen in het kader van de actie ’Tilburg helpt Polen’. Ook de heer Lofcuv. van de stichting Tilburg-Polen heeft- eind op weg geholpen. Juist rondom kuouun is het belangrijk dat iedereen het kerstfeest op koningen. Daarvoor moeten wel de nodige extra financiële middelen beschikbaar kö- r__.men. De beeldengroep is kunst in de traditie ;p zo snel mo- van de vijftiger en zestiger jaren. Een sfeer- gel en de drie volle periode die verdient te herleven. Gv». met Kerstmis. De eerste onderhandelingen met de kunste naar zijn inmiddels afgerond. De keuze is ge vallen op Michalik omdat het werk van de ge renommeerde Pool betaalbaar is in relatie tot andere topkunstenaars op dit terrein. Voor een bedr vanaf Kerstmi:. de- en eikehout gesneden t menselijke grootte te bewonderen. De Kiwa- nis hebben met hun bekende wijnveilig al 30.000,- bijeengebracht en voor dit doel be stemd. Gemis Wijkcentrum De Kubus, Fatimastraat 24-02 Kasteelhoeve, Hasseltstraal 256 Buurtcentrum De Spil, Heikestraat 54 ssssssess’ Buurthuis Korvel, Korvelplein 196 De Kievitshorst, Beneluxlaan 101 Theresiakerk, Theresiaplein 1 St. Antonius van Padua, Paus-Adriaanstraat 60 Verzorgingshuis St. Jozefzorg, Kruisvaardersstraat 40 GOIRLE De Heemschuur, Nw. Rielseweg OIsaTERWIjnKUm Schakel’ Wi“endiik2 HiLA7AWENiuÈEKt*ons,raat ^^l^iumElckerlyc’Koes,r ^BN°^NSiJanSP,ein5 Ontmoetingscentrum De Hoorn, van Ryckevorselstraat 4 initiatief van serviceclub Kiwanis krijgt Tilburg in 1993 na een afwezigheid van vele jaren weer een kerststal op de Heuvel. De door de Tilburgse kunstenaar Hans Claesen vervaardigde beeldengroep die in 1954 voor het eerst op de Heuvel te zien was, werd in 1987 beschikbaar gesteld aan het Museum voor Religieuze Kunst in Uden. Zeven jaar eerder was de beeldengroep voor het laatst te zien in het hart van Tilburg. Door de in spanningen van de Kiwanisclub Tilburg zal de traditie na dertien jaar in ere worden her steld. De Kiwanis, een vereniging van mensen die zich dienstbaar willen maken via aller lei maatschappelijke activiteiten, ervoeren het ontbreken van de kerststal al jaren als een gemis. Zij merkten in hun contacten dat zij daarin niet alleen stonden. Het initiatief van de Kiwanisclub blijkt aan te slaan in brede lagen van de Tilburgse be volking. We mogen daarom verwachten dat het project na een succesvolle periode van voorbreiding verder uitgebouwd zal kunnen worden. De nieuwe beeldengroep zal ver vaardigd gaan worden door de Poolse kunstenaar Tomasz Michalik. Deze kunstenaar ge niet wereldwijd een grote reputatie op het gebied van religieuze kunst Tilburgse bevolking. De beeldengroep wordt W bijvoorbeeld geadopteerd door winkeliers- vereniging Tilburg Centrum. Dit betekent dat Hf deze vereniging jaarlijks een bedrag uit zal trekken voor het beheer en onderhoud van de beeldengroep. Ook de Tilburgse horeca, met name op de Heuvel, wil participeren in het project. Verder kunnen de initiatiefnemers re kenen op de sympathie van de gemeente en het dekenaat, met name deken Bijl. Daarnaast wordt een positieve respons verwacht van het bedrijfsleven in onze stad. Kiwanisclub om het feno- p de Heuvel nieuw leven in te veel bijval gekregen vanuit de zijn eigen manier met familie, vrienden en be kenden kan vieren. Thuis, maar ook in de stad. We willen daarom de stad verlevendigen. Met Kerstmis een bezoek brengen aan het centrum is een sociaal gebeuren. Daar hebben we op in willen spelen met dit project”. Kort bezoek Een uit vijf mensen bestaande delegatie van de Tilburgse Kiwanisclub heeft begin decem ber een kort bezoek gebracht aan het Poolse Rawicz, de plaats waar het atelier van kunste naar Tomasz Michalik te vinden is. Geen overbodige reis, ondanks de vele kilometers die in korte tijd per auto afgelegd moesten worden. Het bezoek vormde namelijk een uit stekende gelegenheid om de kunstenaar en zijn werk beter te leren kennen. Tulfer: ”Het leek ons beter om persoonlijk kennis te maken met Michalik. We werden erg gastvrij ont vangen en het klikte meteen. Er was al gauw sprake van een goed contact en wederzijds vertrouwen, waardoor onze waardering voor de kunstenaar is gegroeid. Verder bleken de persoonlijke contacten nuttig bij het vaststel len van de contractvoorwaarden zoals het re gelen van financiële kwesties en praktische zaken, zoals het uiteindelijke transport van de beeldengroep. Op deze manier is het mogelijk om eventuele misverstanden op voorhand te voorkomen”. Over de waarde van de nieuwe beeldengroep zegt Tulfer: ”De materiële waarde van de beelden is hoog, maar als kunst is de waarde van de beeldengroep nauwelijks sfeer- uit te drukken. Het gaat om hoogwaardige Ook kunst met een grote uitstraling. Een uitstra ling die past bij Tilburg als moderne indus triestad en die past in de entourage op de Heu vel”. Verdere financiering mstenaars op dit terrein. Het project van de Kiwanis verloopt voor drag van 60 a 70.000 gulden is spoedig. De basis is letterlijk en figuurlijk ge- lis 1993 op de Heuvel een uit lin- legd. Het is echter nu al zaak om de voor uit RAcnAdAn beeldengroep op waarden te scheppen voor de uitbreiding van nderen. De Kiwa- de beeldengroep en de vervaardiging van een Ha w..nvA.t.n at f bypas^^e stai Daarvoor is in totaal een ex- tra bedrag van 30 40.000 gulden nodig. Woordvoerder Tulfer nogmaals: ’’Voor de verdere financiering van het project willen we het Tilburgse bedrijfsleven actief benaderen om voor sponsoring. Daarbij denken we niet al- ord- leen aan baar geld maar bijvoorbeeld ook aan de bouw van de stal, die plaats moet bieden aan de beeldengroep. Daarnaast willen we een beroep doen op het grote publiek. In dit v laatste geval kunnen we bijvoorbeeld denken uingen in aan collectes en de verkoop van replica’s. ;mis. Dat Misschien dat we via het dekenaat ook een be- :uvel. Op roeP mogen doen op kerkbezoekers. Als elke kerststal kerkbezoeker één gulden extra geeft ten bate van de kerststal kunnen we een heel eind ko men. Het project kan inmiddels rekenen op een breed draagvlak. Hierin participeren met name de gemeente Tilburg, het bedrijfsleven, de winkeliers en horeca in Tilburg centrum en Li de actie het dekenaat. Gezien de vele adhesiebetui- r Lafeber gingen vanuit de Tilburgse bevolking naar ,<u. u, ,>.uluu8 uuuig-. V.VM ..wft ons een aanleiding van ons initiatief lijkt een uitbrei- Een delegatie van de Kiwanisclub Tilburg bracht onlangs een bezoek aan Polen. We zien van links naar rechts: E. Tulfer, N. Reijn, eind op weg geholpen. Juist rondom Kerstmis ding van de beeldengroep en de bouw van een kunstenaar Tomasz Michalik, de tolk mevrouw Walck, P. Dekkers. P. van Loon en P. Vroom. is het belangrijk dat iedereen het kerstfeest op staions *n fik gevai eeP heel reële zaak eft aan hoe ernstig gemaakte vert- oi kunnen zijn: ”Het komt voor dat in een vertaling wordt vermeld dat het vuur werk in de hand gehouden moet worden, ter wijl in de oorspronkelijke Chinese gebruiks aanwijzing staat dat het absoluut niet in de hand gehouden mag worden”. Gebreken aan de ontstekingsvertraging van vuurwerk komen erg veel voor. In de helft van het aantal afkeuringen in 1991 ging het om dergelijke afwijkingen. In totaal werden in 1991 in het hele land 144 monsters van partij en onderzocht, waarvan er 72 afwijkend wa ren. Daarbij moet worden aangetekend dat het nemen van monsters selectief wordt uit gevoerd. Het is dus niet zo dat er door dé Keu ringsdienst vastgesteld percentage a gen representatief is voor al het in Ne- verkochte vuurwerk. Rijst de vraag wat dat betekent voor de con sument. Hoe veilig is vuurwerk nou eigen- Vuurwerk dat in Nederland v werd tot voor kort gecontr Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen, nu korps was onderdeel van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Twee jaar geleden is de controle op vuurwerk overgeheveld naar de Keuringsdienst van Waren in Rotterdam. Aan vuurwerk wordt een aantal eisen gesteld. De ontstekingsvertraging van het lont bij voorbeeld. Vuurwerk moet na aansteken van het lontje binnen drie tot zes seconden ont branden. M.P. van Dop, coördinator buiten dienst bij de Rotterdamse Keuringsdienst van Waren, legt uit hoe het onderzoek in zijn werk gaat: ”We steken het vuurwerk af in een gro te scheepsloods in Schiedam. Op die manier ben je niet afhankelijk van de weersgesteld heid en kan het onderzoek direct na de mon sterneming plaatsvinden. Als er iets mis mocht zijn met het vuurwerk dan kan het vaak nog in beslag worden genomen voordat het bij de winkelier ligt”. De test is wel aan een norm gebonden; in een straal van 15 meter om de plaats waar het vuurwerk wordt afgesto ken mogen geen weerkaatsende effecten op treden. Daaruit valt af te leiden dat de scheepsloods behoorlijk van omvang moet zijn. Ook vindt controle plaats op het aantal deci bellen van vuurwerk. ’’Deze controle doen we op de Maasvlakte. Als je daar een strijker af steekt en dat levert zo’n 162 decibel op, dan kun je nagaan wat dat voor een knal geeft in de bebouwde kom. Dergelijke afwijkingen van vuurwerk kunnen gehoorschade opleve ren en dat is minder zichtbaar en schrift min der af dan de ongevallen waarbij iemand een vinger kwijt raakt, maar is daarom niet min der ernstig.” De Keuringsdienst kijkt ook naar het zoge noemde SAS, kruit dat in het vuurwerk zit. Daarbij wordt gelet op de samenstelling van het kruit en de hoeveelheid. In vuurwerk mag maximaal 2,5 gram SAS verwerkt zijn. ’’Voor veel mensen lijken grote potten vuurwerk aantrekkelijk, maar aangezien de hoeveel heid kruit aan een maximum gebonden is, is de rest alleen maar lucht”, zegt Van Dop. In de aanduidingen op vuurwerk moeten zo wel de inhoud als de gebruiksaanwijzing van het vuurwerk worden vermeld. Daar man keert nogal eens iets aan. Omdat vuurwerk- veelal in China wordt gefabriceerd, zijn dé vertalingen van aanduidingen niet optimaal. ’’Dankzij het veel te korte lontje, heb ik nu eindelijk een hondje”. De poster met deze slo- lijk? ”Als je goed met vuurwerk omgaat dan gan laat een jongen zien die als gevolg van een ongeluk met vuurwerk blind werd. Elk jaar hoeft er niet zoveel te gebeuren”, zegt Van weer eist de oudejaarsviering de nodige vuurwerkslachtoffers. Tijdens de jaarwisseling Dop, ”Van belang is datje vuurwerk op de le van 1991-1992 vielen er zo’n 1000, daarbij gaat het om slachtoffers die in het ziekenhuis gale markt koopt. Veel mensen vinden het aan hun verwondingen geholpen moesten worden. Het waren gelukkig al zo’n 200 min- spannend om iets te kopen wat eigenlijk niet der dan het jaar daarvoor. Ongelukken met vuurwerk worden vaak veroorzaakt door is toegestaan. En natuurlijk is er een groep die onverantwoord gebruik en experimenteerdrang. Het vuurwerk dat in Nederland op de experimenteert met vuurwerk en bijvoor- legale markt wordt verkocht, is gekeurd door de Keuringsdienst van Waren. Een spe- beeld een aantal strijkers in een metalen hul- cialisatie die resorteert onder de Rotterdamse dienst. sel stopt. De meeste ongelukken worden dan ook veroorzaakt door onverantwoorde om gang met vuurwerk.” In het buitenland is de wetgeving betreffende vuurwerk aanmerkelijk soepeler. Zo zijn de normen die worden gesteld aan het aantal de cibellen minder streng. Een en ander heeft te maken met een ander gebruik van vuurwerk en de bevolkingsdichtheid in ons omringende landen. Vuurwerk is elders vaak het hele jaar door te krijgen, waardoor er makkelijker mee omgesprongen wordt. Bovendien is Neder land nu eenmaal een zeer dichtbevolkt land, waar de overlast voor elkaar al gauw groot is. De Europese Normalisatie Commissie, waar in ook vertegenwoordigers zitten van de Ne- derlandse overheid en industrie, is bezig de or dé Keu- regelgeving omtrent vuurwerk op één lijn te afwijkin- krijgen. Of wij als Nederland strengere regel- Mederland geving kunnen handhaven binnen Europa is nog maar de vraag. ter met deze slo- d werd. Elk jaar J tarwisseling iekenhuis gale markt koopt. 1200 min- spannend om iets te kc; aakt door is toegestaan. En natuur experimenteert met vi beeld een aantal strijker stopt. De meeste onj veroorzaakt doe- -

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 15