WIJZE Bonden zetten 'Sein op veilig’ E! Afscheid Tessy van Dooren van gemeenteraad ■B 1 ’’Achter de schermen veel doen voor individuele mensen” POST SCRIPTUM COLOFON I I G’ 1 I I I I I I I I I I KerstinDeGarsthof Eetpunt Loven-Besterd Bridgeclub De Reit Seniorenorkest Muziekschool Cursussen computer 50+ Zelfverdediging 50+ vrouwen Burgerschap en bibliotheek r 11 Seniorenwijzer >er 1992 - pagina 10 Donderdag 17 december 1992 - pagina 11 DETILBURGSE KOERIER 1 Tessy van Dooren; ’’Geen politiek dier” Foto: Geert van Loon r Theo Dekker p/a Lange tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden de Tilburgse Koerier, postbus 368805.' 1561 Jan van Groos (voorzitter) Karei Luiijf (eindredacteur) int u na je winkel itages. je hoger HET WOORD IS AAN... tot 19 u. i 10 tot 18 u. dl) ial 2) GIÊ ut T >UBLE M In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er auto matisch geplaatst wordt. In het huishouden is de vrouw degene die het meest beweging heeft. Ze rent wat af tussen slaapkamer, benedenverdieping en daar weer van achter naar voor en terug. Toch moet de vrouw de man op de been houden. Wie niets doet, heeft een tekort aan lichaamstjeweging. Ik ontmoet dan ook steeds meer mannen in de winkel die de boodschappen doen. Dat is ook verstandig, omdat het een ander wat werk uit handen neemt. Alleen gladheid is een goede reden om eens binnen te blijven. D.R. Vorig jaar hielden de de provin ciale KBO-afdelingen samen met die van ANBO en PCOB de voorlichtingsbijeenkomsten ’Veilig op leeftijd’. Tijdens deze bijeenkomsten kregen belang stellenden informatie en tips over veiligheid in en om huis. Komend jaar krijgt die actie een vervolg met ’Sein op veilig’. Deze keer heeft het project een bredere opzet; nu wordt ook gekeken naarde woonomgeving en voorzieningen in de buurt. Omdat de ouderenbonden weer samenwerken, geeft de provin cie opnieuw subsidie. Formulieren invullen, zaken uitzoe ken of regelen voor mensen die haar benaderden was voor haar het meest bevredigende deel van het raadswerk: ”lk ben het meest gelukkig als iemand zegt: ’Tessy, wat heb je me goed geholpen.’ Mensen stellen veel vertrouwen in je en vertellen soms hun diepste geheimen; dat heeft me ook veel kracht gegeven. Je moet natuurlijk wel oppassen dat je niet voor iemands karretje gespannen wordt. Maar daar heb ik een radar voor; die heb ik van thuis uit meege kregen.” van een volkstuinvereniging in het land, namelijk die van de Hoflaan. Omdat ze daarnaast geïnteresseerd was in politieke onderwerpen, volgde ze ook commissie- en raadsvergade ringen. Daarbij voelde Tessy van Dooren zich vooral aangesproken door de ABT, die opgericht was uit onvrede over het ouderenbeleid van de grote partijen en sinds 1970 in de raad vertegenwoordigd is. Toen mevrouw Ockhuizen in 1980 te ken nen gaf zich te oud te voelen voor het raadswerk, maakte Tessy van Dooren betrekkelijk jong haar entree in de plaatselijke politieke arena. De politiek is zwaar werk, zeker voor een eenvrouwsfractie, zegt ze. ”Je moet thuis goede afspraken maken, want je stelt je dag en nacht beschik baar en je moet bij allerlei vergaderin gen en bijeenkomsten aanwezig zijn. Als mensen bellen, moet je erop afgaan. Je moet goed kunnen luiste ren; ouderen willen graag hun verhaal kwijt, ook al kun je er niet altijd iets aan doen.” Vliegen afvangen In de gemeenteraad heeft de ABT de afgelopen 22 jaar maar een paar mot ies ingediend. Dat is erg weinig, zeker voor een partij die geen deel uitmaakt van het college van B en W. Maar vol gens Tessy van Dooren sijpelen ideeën van de ABT toch door in het gemeentelijk beleid. ’’Van die moties weten we dat ze het meestal toch niet halen; we hebben maar drie van de 39 raadszetels. Als we ideeën naar voren brengen, worden die vaak weg gewuifd. Maar naar verloop van tijd brengen andere partijen of het college die voorstellen weer in. Het belang rijkst is dat er wat gebeurt; de eer heb ik voor mezelf niet nodig.” De scheidende ABT-fractievoorzitter vindt dat haar partij zo door de andere raadsleden toch serieus genomen wordt: ”Er komen steeds meer bejaar den. De andere partijen zijn bang dat we daardoor veel stemmen halen. Het gaat er ons niet om vliegen af te vangen, maar dat er een beleid wordt uitgevoerd dat ten goede komt aan de ouderen.” Als voorbeelden noemt ze het voorkomen van een forse prijsstij ging van sommige bewe- gingsactiviteiten voor ouderen en het Daarom is er ook een rol weggelegd voor de plaatselijke afdelingen van de ouderenbonden. Die kunnen kontakt opnemen met de gemeente als het gaat om openbare voorzieningen of verkeerssituaties. De bonden willen criminaliteit geen prominente aandacht geven, tenzij blijkt dat ouderen daar nadrukkelijk op wijzen. Dat zou in grote steden wel iswaar het geval kunnen zijn, maar de bonden beseffen dat dat probleem te moeilijk is om met deze actie op te lossen. De bonden willen een lijst opstellen met richtlijnen voor een veilige woon omgeving. Dit gebeurt naar aanleiding van ervaringen van oudere bewoners van verschillende buurten. Daarvoor wordt een enquête gehouden door leden van de ouderenbonden. Met de resultaten daarvan wordt de lijst opge steld. Die gaat vervolgens naar de afdelingen van de bonden en zo kan per buurt bekeken worden of die al dan niet veilig is. Is dat niet het geval,-dan kunnen de afdelingen proberen ver beteringen te bewerkstelligen. Bij het opstellen van de lijst wordt gekeken naar punten die van belang zijn voorde veiligheid van ouderen. De aandacht is daarbij gericht op de eigen woning, de woonomgeving en de voorzieningen in de buurt. Is de tuin van de woning of het verzorgingste huis niet al te donker? Is er verlichting in de omgeving, zijn de trottoirs in Maatschappelijk actief Voordat ze in de raad kwam, was Tessy van Dooren maatschappelijk erg actief. In Sint Anna, waar ze nu al ruim 35 jaar woont, zat ze in diverse buurtwerkgroepen en in de jaren zeventig was ze lid van de stedelijke Voorlopige Raad voor de Inspraak. Ook was Van Dooren van 1977 tot 1987 de eerste vrouwelijke voorzitter Niet overbodig Op de vraag of de ABT overbodig is geworden, nu andere partijen ook meer aandacht besteden aan de pro blemen van ouderen, reageert Van Dooren voor haar doen fel: ”We zijn bij de laatste verkiezingen, ondanks de concurrentie van de Seniorenpartij, van een naar drie zetels gegaan. Ik beschouw dat als een persoonlijke overwinning; het blijkt dat veel mensen vertrouwen in ons stellen. En de ABT zal suggesties blijven aandra gen. Zo moet er meer dagopvang komen, want het is belangrijk het thuisfront te ontlasten van de grote druk.” Dat de ABT zich voornamelijk beperkt tot het opkomen voor ouderen en gehandicapten, is volgens Tessy van Dooren logisch: ”We komen primair Toen ik vorige week de Emma- passage binnenliep, was ik aange naam verrast. De glimmende, glad lijkende vloer met al die valse schitteringen was bedekt met een brede rode loper. Weg gladheid, weg schittering en daarvoor in de plaats een warme rode vloerbedekking. Deze week vernam ik dat het alleen maar is gedaan voorde feestdagen. Zou het dan toch waar zijn dat Til burg uitsluitend goed is in het vin den van tijdelijke oplossingen? Drop Oud orde, hoe zit het met het openbaar groen en met het verkeer? Allemaal punten die van invloed zijn op het gevoel van veiligheid. Dat geldt ook voorde voorzieningen in de buurt; is er bijvoorbeeld een apotheek in de nabije omgeving? Vooral in dorpen kan het gebrek daaraan een onveilig gevoel geven. ’Veilig op leeftijd’ heeft aangetoond dat ouderen bereid zijn zelf iets te doen aan hun leefomgeving als dat mogelijk is. Binnenshuis is dat vaak het geval, maar buitenshuis is het moeilijker. onderzoek naar de behoefte aan ver pleegbedden voor dementerende ouderen. Over dat laatste zegt Van Dooren: ”lk hoop wel dat die bedden voor psychogeriatrische patiënten snel gerealiseerd worden, want de nood is verschrikkelijk hoog.” Op dinsdag 22 december wordt uitgebreid Kerstmis gevierd in Dienstencentrum De Garsthof, Columbusplein 15 Tilburg. Vanaf 10.00 uur staat er een kopje koffie met gebak voor u klaar. Om 10.30 uur is er een Heilige mis, verzorgd door Pater Pim van de parochie ’t Goirke, met muzikale begeleiding van het gemengd kinderkoor van Lidwina. Tussen 12.00 en 13.00 uur is er een gezamenlij ke lunch met soep en belegde broodjes. In de middag wordt een toneelstuk opgevoerd en ook het koor De Kasteelzangers zal een aantal van hun liederen ten gehore brengen. Om 17.00 uur is de dag ten einde. Bij vervoersproblemen kunt u bellen naar Piet Brokke van De Garsthof (tel. 435422). De entree voor deze dag is 7,50 per persoon. Kaarten hiervoor zijn te koop in Garst hof. Koffie en thee zijn de gehele dag gratis! Het eetpunt Loven-Besterd is niet zo bekend, maar oude ren uit die buurt kunnen er voor 6,- terecht voor een pri ma warme maaltijd. Met speciale wensen of een dieet wordt rekening gehouden. Het eetpunt is te vinden aan de Koestraat 164; tel. 423199. Een afspraak om daar (of in een ander eetpunt) te gaan eten kan gemaakt worden via het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT, tel. 350505. In wijkcentrum De Reit, Trefpunt voor ouderen, is een bridgeclub ontstaan uit de deelnemers aan de beginners en vervolgcursus bridge. Enkele vrienden en kennissen van de deelnemers hebben zich al enthousiast bij deze bridgeclub aangesloten, maar nieuwe leden zijn van harte welkom. Kom eens langs, bijv, op vrijdag tussen 14 en 17 uur (Westertorenlaan 4) of belt u voor meer infor matie met de heer Daudey, tel. 636576. In 1991 is op de Tilburgse Dans- en* Muziekschool (TDMS) een seniorenorkest van start gegaan. In dit orkest spelen oudere amateurmuzikanten mee, die in het verleden (of misschien nog steeds) een instrument heb ben leren bespelen. Het seniorenorkest biedt ook andere oudere muzikanten uitstekende mogelijkheden om in een ontspannen sfeer met elkaar muziek te maken, temeer daar de repetities overdag plaatsvinden. Wie belangstel ling heeft, kan zich daarvoor aanmelden bij de administra tie van de TDMS, waar ook nadere informatie ingewon nen kan worden. In principe is elk instrument welkom. Het orkest repeteert tweewekelijks op maandag van 13.00 tot 14.30 uur. Adres: Kap. Poellplein 3, 5046 GV Tilburg (naast het Textielmuseum), telefoon: 354055. De Volksuniversiteit Terra Nova start op 12 januari met computercursussen voor de leeftijdsgroep 50+. De 8 lessen per serie op dinsdagmorgen of -middag zijn bedoeld voor mensen die op beginnersniveau kennis wil len maken met een Personal Computer (PC). Bij elke les komt een deel theorie aan de orde over het ’hoe en waar om’ van de computer. Voor een gedeelte zijn de lessen ook praktisch van aard, zodat de deelnemers en deel neemsters via leerprogrammatuur in hun eigen tempo de computer leren besturen. Met hulp van een tekstverwer kingsprogramma wordt de PC verder verkend. Er is geen vooropleiding of een typdiploma nodig om deze cursus (ƒ70,- met Pas 65 ƒ60,-) te volgen. De eigen inzet is het belangrijkste. Tijdens de cursus bestaat de mogelijkheid om tegen een geringe vergoeding te oefenen met de com puter. Op woensdagmiddag 13 januari om 13.30 uur start in het Vrouwencentrum een cursus zelfverdediging voor vrouwen van 50 jaar en ouder. De cursus bestaat uit twaalf lessen van twee uur en kost 75,-. Zelfverdediging is niet alleen gebruik maken van lichame lijke kracht, maar ook geestelijke weerbaarheid. In de cursus komen verschillende situaties aan de prde, zoals tasjesroof, veiligheid in huis, watte doen tegen opdringe rige kennissen, technieken voor in uiterste nood. U hoeft niet sportief te zijn of een goede conditie te hebben om mee te kunnen doen. Op woensdagmiddag 6 januari om 13.30 uur is er een gra tis en vrijblijvende informatiemiddag in het Vrouwencent rum, Nieuwlandstraat 43 in Tilburg. Opgave en informat ie: Stichting Zelfverdediging voor Vrouwen en Meisjes, 013-439412. Als u de krant een beetje bijhoudt, komt u nogal eens nieuws over de gemeente Tilburg tegen. Bent u soms ook het spoor bijster, of denkt u ’’Zijn ze nou helemaal...”? Misschien is het-dan tijd om u eens te verdiepen in het verschijnsel gemeente. In de Openbare Bibliotheek Til burg kunt u een en ander vinden over gemeente, beleid en ouderen. Allereerst is er het boekje van de Stichting Burgerschaps kunde getiteld ”De gemeente” van Chiel Evers. Dit is een basisboek met beknopte informatie over het bestuur van een gemeente (verkiezingen, taken). Van dezelfde stich ting is het boek ’’Invloed op het gemeentebeleid” van Frank Poort. Weet u niet wat de gemeente allemaal doet, of zou kunnen doen, op het gebied van ouderen? U vindt het antwoord in ’’Lokaal ouderenbeleid” dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) samen met de Cos- bo heeft uitgegeven. Gelooft u eigenlijk niet dat u zelf invloed hebt op het (gemeentelijk) beleid? Dan is het boekje ’’Nooit geleerd, oud gedaan” van Marianne Coopmans over 50+ vrouwen en beïnvloeding van het ouderenbeleid wellicht een opsteker. In uw eentje kunt u misschien niet zoveel berei ken, maar ’eendracht maakt macht’. Op de videoband ”’n Kwestie van willen weten” zijn drie voorbeelden te zien van belangenbehartiging door en voor ouderen. Verder vindt u in de Openbare Bibliotheek Tilburg doku- mentatiemappen met kranteknipsels, brochures e.d. over ouderen. Voorbeelden zijn ’’Ouderen; Tilburg” met allerlei nieuws over ouderen in Tilburg en ’’Ouderen; beleid” met o.a. artikelen over het overheidsbeleid, gezondheidszorg en ouderenbonden. Verder biedt de bibliotheek, m.n. die aan het Koningsplein, informatie als vergaderstukken en plannen van de gemeente Tilburg. Maak als burger gebruik van uw rechten. Om te beginnen van uw rechtop informatie. Bijvoorbeeld in de bibliotheek. In september 1980 kwam ze tussentijds als opvolgster van mevrouw Ockhuizen in de gemeenteraad voor de Algeme ne Bejaardenpartij Tilburg (ABT). Afgelopen maandag nam Tessy van Dooren -ook midden in de raadsperiode- afscheid om gezondheidsredenen. Burge meester Brokx zei bij haar afscheid dat de ABT- fractievoorzitter te beschouwen is als ”de exponent in Tilburg van zorg voor ouderen.” Tessy van Dooren (61) zegt zelf over haar werk in de Tilburgse gemeenteraad: ”lk ben hele maal geen politiek dier, maar ik heb vaak achter de schermen ontzettend veel kunnen doen voor individuele mensen.” voor hen op. Als je alleen in de raad zit, valt het niet mee, maar nu met zijn drieën moet er wel een bredere visie komen. Kijk bijvoorbeeld maar naar mevrouw Strik (ook ABT-raadslid en Van Doorens opvolgster als fractievoorzitter; red.). Zij zet zich erg in op het gebied van ruimtelijke orde ning, gaat overal naartoe en praat met jong en oud.” Tessy van Dooren wordt als raadslid volgende maand opgevolgd door Leny van Disseldorp. Het afscheid valt Van Dooren moeilijk: ”Als ik het om gezondheidsredenen niet zou moeten, deed ik het nog.” Dat plezier in het raadswerk werd vol gens haar niet alleen veroorzaakt door het kunnen regelen van dingen voor individuele mensen, maar ook door de goede verstandhouding met collega-raadsleden en ambtenaren, al zegt ze wel ’’politiek harder” te zijn geworden. Van haar vrouw-zijn heeft ze in de poli tiek ’’geen nadeel of voordeel ondervonden. Wel van het feit dat ik klein ben. Dan zeiden mensen: ’Kom maar voor aan staan, dan kun je het ook zien.’” I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- I her. I Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Dinyvan Bladel-Verbunt Theo Dekker MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) I Ad de Vet Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange I Schijfstraat 107,5038 TT Tilburg, I tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11