8® W I J Z E Huiskamerproject De Baselaer van start Gymclub Westend 20 jaar rer X KAATSEN r >jecten POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i i i i i Thuiszorg in de bibliotheek? Cursussen computer 50+ Bonte middag Kerstactiviteiten i i Open dag Seniorenacademie Bijzondere bijstand Seniorenorkest muziekschool Donderdag 3 december 1992 - paging 11 ber 1992-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Ier in twee Een van de gymclubgroepen van ouderen in Westend (Foto: Geert van Loon) splezier dus Seniorenwijzer weken opgenomen in de kollektie Joop Janmaat Ad de Vet Adres redactie: .013/352525 Tilburg, tel. 368805. 113/349034 /e trend straat R SLIJPEN \RATIE huiskamer is een beginpunt om ze mee te laten doen aan andere activiteiten.” HET WOORD IS AAN... ”Ze blijven eigenlijk alleen weg als ze ziek zijn”, vertelt bestuurslid mevrouw Claessens (73), die er net als de bege leidster vanaf het begin bij betrokken is. ”De deelnemers komen ook voor de gezelligheid en we schenken een gratis kopje koffie of thee.” "Het heeft ook met de leidster, mevrouw Tönissen te maken”, vult een ander bestuurslid, de heer Ligtenberg aan, ”zij gaat erg goed met de mensen om en maakt ze enthousiast.” Er bestaa t in ons spraakgebruik de neiging groepen die in de hoek zitten waar de klappen vallen in één adem te noemen. Na de lam men en de blinden waren het de weduwen en de wezen. Tegenwoordig praat men steeds vaker over de ouderen en de gehandicapten. Dat wekt de indruk dat gehandi capten oud zijn en ouderen gehan dicapt. Zo wordt oud zijn dus een handicap. Degenen die dat heb ben uitgedacht zullen wel wat gehandicapt zijn in hun denkver mogen. Drop Oud het als volgt: ’’Eigenlijk is het de bedoeling dat de deelnemers zo snel mogelijk weer weg zijn.” om tegen een geringe vergoeding te oefenen met de com- nuter ontspannen sfeer met elkaar muziek te maken, temeer I Het huiskamerproject biedt zelfstan dig wonende ouderen, die te weinig de deur uitkomen, de mogelijkheid tot sociaal kontakt buitenshuis. Tien tot vijftien van deze ouderen komen een middag in de week bij elkaar in de gezamenlijke ’huiskamer’ om geza menlijk of individueel activiteiten te ondernemen. Daarmee is het wat anders dan een Trefpunt, waar oude ren vrijblijvend binnen kunnen vallen om een praatje te maken, een kaartje te leggen of gewoon voor een kop kof fie. Niet iedere oudere kan zomaar terecht bij de groep van het huiska merproject. De SBT bekijkt in een gesprek eerst de situatie thuis en natuurlijk of de betrokken oudere deelname ook zelf vindt dat er sprake is van sociaal isolement. Tevens wordt bekeken wat iemand kan en wil, maar waaraan hij of zij thuis niet toe komt. De minimale leeftijd van de deelnemers is zestig, jaar, een maxi mumgrens is er niet. Twan Lakeman van de SBT legt uit dat er nog een tweede reden is voor het project: ”We willen ouderen op deze manier de stimulans geven om dingen in de wijk te ondernemen. Zo kunnen ze nieuwe kontakten opdoen in de buurt waar ze wonen.” Dat betekent dat deelname aan het huiskamerpro ject als tijdelijk moet worden gezien. Heleen Louwerse, activiteitenleidster van de groep van De Baselaer, zegt Nu tegen sinterklaas willen ouderen hun kinderen en kleinkinderen graag een cadeautje geven en daar is geld voor nodig. Zo ging ik vorige week dinsdagmiddag met een 74-jarige dame en haar dochter naar de ABN- Amro-bank op het Koningsplein. De vrouw durfde niet alleen te gaan, omdat ze vier weken eerder van haar tas was beroofd. Bij de bank werd de auto tot vlak voor de deur gereden en haar dochter bleef er in zitten. Plotsklaps kwam er een parkeerwacht, die verbaal opmaakte. Ze mocht daar niet staan; hij had er niets mee te maken dat haar moeder geld moest halen; als ze bang was, moest ze maar een andere bank nemen. Boete: 50,-. Later op het politiebureau kon de dienstdoende agent de verbalisant niet overreden de bon ongedaan te maken. Dus ouderen, pas op voor tas jesrovers en parkeerwachten op het Koningsplein, want die hebben geen clementie voor bejaarden. J.V. Samen met enkele deelnemers heeft wethouder Anke van Blerck van socia le zaken vorige week woensdag het huiskamerproject voor ouderen in De Baselaer officieel geopend. Dit huiskamerproject van het dienstencentrum voor ouderen in de Hoefstraat is het tweede in de stad; het eerste is onder de naam Ouderenclip gehuisvest bij buurthuis De Paperclip in Goirke- Hasselt. SBT- medewerker Barth Noordzij sprak tijdens de opening de hoop uit dat er voor eind 1995 nog zes huiskamerprojecten bijkomen. Gezelligheid Voor het zover is, kunnen de ouderen kontakten leggen binnen de groep. De wekelijkse bijeenkomst begint met koffie en praten over mogelijke activiteiten. Die kunnen variëren van kaarten of het samen bekijken van oude foto’s tot het bezoek aan een voorlichtingsbijeenkomst. De deelne mers hebben hierin een eigen keuze. Centraal bij de activiteiten staan de gezelligheid en het kontakt. Dat kan in een grotere, maar ook in een kleine groep. Heleen Louwerse: ”Bij het kaarten zie je soms echte clubjes ont staan. Wij kijken dan wanneer er con coursen in de wijk zijn en vargen of ze daaraan mee willen doen. Op die manier kun je het kontakt in de buurt bevorderen.” In Goirke-Hasselt blijkt het project te werken: de deelnemers leggen nieuwe kontakten en ondernemen activiteiten buiten de groep om. Dat wordt ook gestimuleerd door activiteiten buiten de huiskamer te organiseren. Twam Lakeman: ”We willen de mensen niet vasthouden. De Vrijwilligers Het huiskamerproject in De Baselaer is voor een groot deel tot stand geko men door de inzet van vrijwilligers. De stichting Activiteiten Ouderen van het dienstencentrum is ruim twee jaar bezig geweest met het verwezenlij ken van het idee. Ria Snels, voorzitter van de stichting ging regelmatig op bezoek bij ouderen en merkte dat sommigen in een isolement zaten. Met de huiskamer hoopt ze te berei ken dat daar een eind aan komt. ”We hebben dit wijkgebouw gekozen omdat het bekend is bij ouderen”, vertelt Snels. ’’Voor geld hebben we aangeklopt bij de gemeente, het Julianafonds en het P.F. Bergman- fonds. Die hebben ons alle drie goed geholpen.” De ouderen van de Ouderenclip, het huiskamerproject dat al bestond in Goirke- Hasselt, zijn in elk geval goed te spreken over het initiatief. Daar komen de deelnemers ook buiten de huiskamerbijeenkomsten bij elkaar op bezoek. In De Baselaer moet dat nog blijken; het project is pas begin oktober echt gestart. Maar bij de ope ning bleek dat de ouderen tevreden zijn. Met gepaste trots hoorden zij de wethouder en andere sprekers aan. Daar bleek ook dat het niet gaat om een zielig groepje ouderen. Enkele deelnemers vertelden dat ze wel kontakten met anderen onder houden, maar dat het huiskamerpro- Helemaal zeker weten ze het niet, maar waarschijnlijk is het de oudste bewegingsgroep van oude ren in de stad: de gymclub in West end viert vandaag het twintigjarig bestaan. Elke woensdagmorgen komen zo’n zestig ouderen naar het wijkgebouw aan de Poirterstraat om onder leiding van Netty Tönissen in twee groepen oefenin gen te doen. ject hun in staat stelt meer te onderne men. Zo houdt mevrouw Trommelen van kleien, maar komt ze daar thuis niet aan toe. In de huiskamer kan dat wel en het leidt ook tot onvermoede resultaten. "Ik heb een keer de kop van koningin in klei gemaakt en daar kon ik zelfs geld voor krijgen. Nadat ik een duivelsbeeldje had gemaakt, vroeg iemand me of ik er nog eens honderd wilde maken. Dat vond ik teveel van het goede”, vertelt mevrouw Trommelen. Het bevalt haar goed in de huiskamer, iets wat de andere deelnemers onderschrijven. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Hierbij gaat het om stervensbegeleiding. Persoonlijke ervaringen vindt u in het boek ’’Happy at home” van Gerry Eyhuisen. Dit is het verhaal van de thuisverpleging van een hulpbehoevende bejaarde man, maar tevens een pleidooi voor het opzetten van thuiszorg. Een kritische noot valt te beluisteren in het boek ’’Thuiszorg: een nieuwe zorg voor vrouwen”. Hierin wordt aandacht gevraagd voor de positie van vrouwen in de thuiszorg en worden diverse vraagtekens gezet bij steeds prominen tere plaats die thuiszorg gaat innemen in de jaren negentig. De activiteitencommissie van Steunpunt Ouderen The resia organiseert op dinsdag 15 december een kerstmid- dag. Op deze middag kunt u kerststukjes en kerstkaarten maken. Materiaal is aanwezig. Een mesje en een bakje moet u zelf meenemen. Aanvang 14.00 uur in de Nijver- straat 42 Tilburg. Tegen een kleine vergoeding kan ervoor vervoer gezorgd worden. U kunt daarvoor bellen naar: 368307. De entree bedraagt ƒ2,-. Zorgt u op dit moment voor uw hulpbehoevende man, vrouw of een oudere buur? Of denkt u erover om dat als vrijwiIligster/-er te gaan doen? Dan kunt u in de Openbare Bibliotheek Tilburg terecht voor informatie. Dat die thuiszorg belangrijk wordt, kunt u ook lezen in de samenvatting van de nota ’’Thuiszorg in de jaren ’90” van de Ziekenfondsraad. Deze is te vinden in de docu mentatiemap "Thuiszorg” in de bibliotheek aan het Koningsplein. Daar vindt u ook de meeste andere titels. Comité De gymclub is voortgekomen uit het Comité Welzijn Ouderen Westend, dat in november 1971 werd opgericht. ”Het is eigenlijk begonnen door een groep vijftigers die iets voor de oude ren aan beide kanten van de Ring baan West wilden doen”, zegt de heer Raaijmakers, ook bestuurslid. Na de start van de gymclub werden ook spoedig andere regelmatige activiteiten opgezet, zoals volks dansen en handwerken. Daarnaast organiseert het comité elk jaar andere dingen zoals excursies, bezoeken aan musea, voorlichtingsmiddagen, kerst- en sinterklaasfeesten, car navalsvieringen, dagjes uit met pick nick en een jaarlijkse dag voor aan huis gebonden ouderen. De zieken worden niet vergeten en krijgen thuis of in het ziekenhuis bezoek. Het hoogtepunt is ’s zomers een vijf daagse vakantiereis; dit jaar werd die in Oostende doorgebracht, volgend jaar in het Moezelgebied. De kracht van het comité zit niet alleen in het scala van activiteiten en de gezelligheid, maar ook in de aandacht voor de anderen. ”lk ben er altijd en mensen komen dan ook soms met hun problemen bij je.” De heer Raaij makers: ”Die kun je niet altijd oplossen, maar luisteren alleen al is erg belangrijk.” Drempel Heleen Louwers is blij dat het project nu eindelijk echt gestart is. Vanaf mei was ze al bezig met de voorbereidin gen en in augustus begon de eerste groep. ’’Toen bleek dat de drempel toch wel hoog was. Er kwamen maar drie mensen en dus zijn we toen gestopt. Daarna ben ik mensen gaan peilen en begin oktober was het dan zover. Nu hebben we in elk geval twaalf deelnemers.” Ze merkt dat de mensen meer kontakten krijgen, al is dat voorlopig nog binnen de huiska mer. ’’Mensen ontmoeten oude ken nissen en krijgen er nieuwe bij.” Twan Lakeman herkent dat: ”Je ziet relaties ontstaan en op die manier kunnen mensen onderling de dingen bespreken die hun bezighouden, ook hun problemen. In Goirke-Hasselt duurt een bijeenkomst van half twee tot vijf uur, maar daar zie je soms dat de mensen langer blijven om samen te eten.” zo luidt de titel van de ender 1993 die onlangs r de Werkgroep Tanza- Development Team in ne, Tanzania hebben al 5 in de harten van vele ■schenen kalender toont het dagelijks leven in bevat ze aansprekende 1st elkaar ziet u zo op elk en het leven in Tilburg, dt de twee-talige kalen en in 1993 SameenTil- kaar. eze kalender heeft u een tuur. En natuurlijk han- ten, plus ruimte voor en namen van jarigen, door uw aankoop de me-Tilburg. Werkgroep Tanzania, 038 EC Tilburg, tel. Ie Werkgroep Tanzania, le betere boekhandels. Voor verzorgers van thuiswonende ouderen is er de bro chure ’’Voor elkaar”. Het geeft een overzicht van voorzie ningen, regelingen en organisaties die uw taak kunnen vergemakkelijken. Uitgebreide informatie is te vinden in ’’Zorgen voor ouderen” van J.A.M. Gray en H. McKenzie. Hierin komen zowel algemene ouderdomsverschijnselen als speciale problemen aan de orde, maar ook instanties die hulp kunnen bieden, tips voor de verzorging thuis en de financiën. In ’’Zolang het nog kan” gaat het om de thuiszorg voor dementerende ouderen. Weer een andere vorm van thuiszorg komt aan bod in het boek ”De laatste tijd”. cursussen gaan over geschiedenis, kunst, godsdienst, voor de cursussen is op donderdagmiddag 17 décembe'r op de K.U.B., Warandelaan 2, Tilburg. Informatie daar over, inschrijfformulier en cursusgids kunt u aanvragen bij het Infocentrum, Pyreneeënweg 3, 5022 DN, Tilburg; tel. 394444. De Volksuniversiteit Terra Nova start op 12 januari met computercursussen voor de leeftijdsgroep 50+. De 8 lessen per serie op dinsdagmorgen of -middag zijn bedoeld voor mensen die op beginnersniveau kennis wil- I len maken met een Personal Computer (PC). Bij elke les komt een deel theorie aan de orde over het ’hoe en waar om’ van de computer. Voor een gedeelte zijn de lessen ook praktisch van aard, zodat de deelnemers en deel neemsters via leerprogrammatuur in hun eigen tempo de computer leren besturen. Met hulp van een tekstverwer kingsprogramma wordt de PC verder verkend. Er is geen vooropleiding of een typdiploma nodig om deze cursus (ƒ70,- met Pas 65 ƒ60,-) te volgen. De eigen inzet is het belangrijkste. Tijdens de cursus bestaat de mogelijkheid puter.' De activiteitenwerkgroep voor ouderen Loven-Besterd organiseert op donderdag 10 december in het buurtcen trum, Koestraat 164 een bonte middag met een optreden van De Lachbrekers. Zij brengen liedjes van vroeger, voordrachten en conférence. Entree: ƒ2,50. Kaartjes zijn I verkrijgbaar aan de bar van het buurtcentrum Loven-Bes terd. De activiteitengroep voor ouderen Loven-Besterd houdt op maandag 14 december van 14.00-15.30 uur een mid dag waar op u kerststukjes kunt maken. Kosten: ƒ2,50. I Plaats: Buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164. U moet zich vooraf even opgeven: tel. 421664. i positie op de arbeids- te opleidingen, waaraan raanden is verbonden, een behoefte; van drie rsisten vond 80 tot 100 ifloop van de opleiding ;telt de gemeente subsi- telematica-bij scholing voor Tilburg belangrij- r geldt de aandacht me- Tilburg sterk vertegen- indelssector. Ze zullen Igen waarin telematica- ch worden gedemon- SOGMB en n de Stichting Opleidin- rrg Midden Brabant urg, richten op 1 januari :hting op, die de activi- rdwijnende stichtingen hting Opleidingen Ge- Velzijnszorg (Stichting >eheert het opleidingsin- laam dat het theoretisch le opleiding tot Z-ver- X doet dat ten behoeve instellingen in Brabant, dit instituut bij- en na- ingen Gezondheidszorg :orgt op het Centraal Op- Heiningen” het theore- jleiding tot A-verpteeg- oeve van de drie de opleiding tot Zieken- oeve van vier verpleeg- /oorts verzorgt De Hel dingen en specialisaties ;en en bij- en nascholin- Iszorg en welzijnszorg, et nieuwe instituut beho- ntrale opleidingsinstitu- het inservice-onderwijs m van beroepsopleiding >or de duale leerweg. Dat opleidingstraject maar ipleidingsinstituut wordt grote deel van het leer- 1 de praktijk. De studen- knemer in één van de in- dheidsz.org. Mede omdat f het instituut volledig fi- egrijpen dat deze oplei- regelgeving van het Mi- vijs en Wetenschappen log onder die van het Mi- In ons land worden on- mensen op deze wijze eek zoekt rs boel leent speelgoed uit it 8 jaar. Ook wordt er in- er spel en speelgoed, en evens een ontmoetings- n kinderen. m speelgoed, het geven rr publiciteitswerk zoekt iwe vrijwilligers. Heeft u neer van deze functies, p met L. De Graaf, tel. >-theek is gevestigd in 1, Langestraat 13. I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de I Tilburgse Koerier. I Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt I Theo Dekker MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) j Ad de Vet Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange l Schijf straat 107, 5038 TT I Tilburg, tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, I postbus 10001, 5000 JA 1 Tilhnrri tó/ ling heeft, kan zich daarvoor aanmelden bij de administra tie van de TDMS, waar ook nadere informatie ingewon nen kan worden. In principe is elk instrument welkom. Het 14.30 uur. Adres: Kap. Poellplein 3, 5046 GV Tilburg (naast het Textielmuseum), telefoon: 354055. De Seniorenacademie, een samenwerkingsproject var] de Katholieke Universiteit Brabant en de Hogeschool Katholieke Leergangen, organiseert van januari tot april weer een aantal cursussen. Cursusduur: 10 weken x 2 uur (overdag). Ook mensen die geen middelbaar of het hoger onderwijs hebben gevolgd, kunnen dit hoger onderwijs voor ouderen met succes en plezier volgen. De filosofie en (de oudere in de) maatschappij. De Open Dag De Sociale Dienst organiseert in samenwerking met de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk (SBT) voor mensen van 55 jaar of ouder voorlichtingsbijeenkomsten I over bijzondere bijstand. Tijdens deze bijeenkomsten wordt uitleg gegeven over wat bijzondere bijstand is en wanneer men ervoor in aanmerking komt. Dat kan bijvoorbeeld bij hoge kosten voor noodzakelijke medische voorzieningen, die men niet kan opbrengen en waarvoor elders geen vergoeding te krijgen is. Er is nog een informatie-bijeenkomst op maandag 14 december om 14.00 uur in ’t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. In 1991 is op de Tilburgse Dans- en Muziekschool (TDMS) een seniorenorkest van start gegaan. In dit orkest spelen oudere amateurmuzikanten mee, die in het verleden (of misschien nog steeds) een instrument heb ben leren bespelen. Het seniorenorkest biedt ook andere oudere muzikanten uitstekende mogelijkheden om in een daar de repetities overdag plaatsvinden. Wie belangstel ling heeft, kan zich daarvoor aanmelden bij de administra- I tie van de TDMS, waar ook nadere informatie ingewon- I nen kan worden. In principe is elk instrument welkom. Het orkest repeteert tweewekelijks op maandag van 13.00 tot I

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11