o N1 ®NEDERLAND Gemeente verdient twaalf miljoen aan verkoop waterzuivering Veel vuil, schone Horvers beoogd opvolger CDA- wethouder Van Hassel Delegatie uit Servië in Tilburg plantsoenen Wereldwinkel Tilburg 25 jaar I 1553 "baar! Koningsdrama over Willem II bij diens Vakkundig 1 gelegd 200e geboortedag .950,- Tarieven dreigen flink te stijgen WEEK Bel 04255- 1762 asions ulair!!! ift GTi 85* TEGELCENTRUM Lijnsheike 45 (t.o. Blokker Tilburg-Noord) - Tel. 013/55.41.83 INCLUSIEF LEGGEN V.A. 25 m2 OP VLAK BETON Floor ENDRECLAME: APPEL- PUNTEN van Lieshout r AKTIE Tilburg zoekt nieuwe gemeentesecretaris Chansonnier ”Le Breton” Slalom Ier 1992-pagina 10 verier 'WeeMadMm Oplage: 96.000 ex. Sport Sluitinc ier een es Benz het in woord. AKTIE HOK Zo meenemen nog lager c )e avond gratis bij u in huis I I TAPUTCENTRUM Ringbaan oost 134 Tilburg Tel: 013 - 366593 I L hurt tel:013 321316 Winkelcentrum Heuvelpoort na zes uur Films Gemeentenieuws Donderdag 19 november 1992 36e jaargang nr. 1783 Kunst onderweg.... B en W - besluiten Seniorenwijzer... Kultuur/amusement Uitagenda Parochienieuws Cursussen LEES VERDER IN DIT NUMMER: die die I I I I I I Iedere twee maanden nieuwe kaart Ook dia carte Reserveren gewenst Piusplein lO/ll -TILBURG Tel. 441795/353628 Restaurant geopend: zo.,d.,woe. 17 tot 22 uur do., vrij., zat. 17tot21.30uur maandag gesloten collectie c derde werel -prekken met o.a. iscriminatie orga- Frits Horvers (FOTO: GEERT VAN LOON) woonde Wil- t—"g en later Hier adem iveri- znvan KIES ZELF UIT: 5 voorgerechten 5 hoofdgerechten 5 nagerechten 1ERING VOOR U 13-341496 LEUKE BIJVERDIENSTE De Tilburgse Koerier zoekt ENKELE JONGELUI die voor ons één keer per week de krant willen bezorgen In REESHOF PROF. GIMBRERELAAN L OISTERWIJK Vanaf 15 laar. Interesse Wij brengen de kranten bij u thuis. WAND- EN VLOERTEGELS MARMER VLOERVERWARMING ook in bestaande afwerkvloeren Bakker I (AWRI’s) ïk akkoord miljoen ente toe- ma mi lid van I menwerkingsverband Midden-Brabant (SMB). De gemeenteraad beslist in janu ari of februari over de voordracht van Horvers door de CDA-fractie. Verwacht Groen Linkser Beijer- tonnen’ l r van de jit van de r ridszaken. vrijdag vi zaterdag -Pag-3 pag-5 pag-5 pag. 6 en 7 .pag. 8,9enl5 pag. 11 Pag-13 pag-15 Pag- 17 Pag-17 Ste/ zetf uw 3 gangen-menu samen voor 34,50 Fabrieksverkoop Marisol zonnehemels. Fraaie, nieuwe, maar ook B- keus (krasjes, deukjes) pes Suzuki- ito's te zien bij :4-specialist zien, handelt !i!>nvarir Stadhuisplein 165 (Katterug) Tilburg C 013-366999 ass., LM lk&00,- Sld3” transportwielen Deze avond is voor iedereen toeganke lijk. De voertaal is Engels, maar voor vertaling wordt gezorgd. De avond be gint om 20.00 uur in ’De Lokomotief Stationsstraat 39, Tilburg. 5 halen, 4 betalen Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a Op zaterdag leum. Onder t verschillende a< die dag muziek, poppenkastvoor koffie gesel straat 39. Dommel van 1993 tot 1997 gemiddeld 15 per vervuilingseenheid meer in reke- huishoudens worden aan- .«w. drie eenheden (alleen voor één). De fracties van Links indeTilbt' ben al gezehd gra dit gevolg var. AWRI’s. P.O.A. /ele acc., P.O.A. wordt dat er geen verandering in de por tefeuilleverdeling tussen de wethouders van CDA, PvdA en VVD plaatsvindt. Tot de benoeming van de nieuwe wet houder neemt ROS-wethouder Ruud van Eijkeren de volkshuisvestings- en mi lieuzaken waar. I De KNUPPEL in het I ZONNEHEMEL- I I keus (krasjes, deukjes) J J O-N-G-E-K-E-N-D I ÉfeMHÉt i GOEDKOOP Zo meenemen nog lager I Ook inruil 100-200-300 gulden I Zondag/MARISOL I Stadhuisplein 165 I I I I De functie van gemeentesecretaris is in Tilburg vacant, omdat mevrouw M. Willems om gezondheidsredenen van dat werk moet afzien. Het colle ge wil haar benoemen tot raadsadvi seur, zo hebben B en W maandag aan de gemeenteraad meegedeeld. Willems werd begin vorig jaar ernstig ziek. Aanvankelijk werd de hoop ge koesterd dat ze opnieuw haar functie van gemeentesecretaris zou kunnen gaan vervullen, maar dat blijkt niet mogelijk. Mevrouw Willems is in middels akkoord gegaan met de part time functie van raadsadviseur. heeft weer wat a.s. zaterdag zoekt een delegatio met als doel, zich te oriënteren op de mo gelijkheden van een goed minderheden en anti-discriminatiebeleid. Zij willen dat gebruiken bij hun pogingen een vreedzame, multi-culturele samenle ving in hun eigen gemeente te ontwikke len als alternatief voor het geweld en de zuiveringen in het voormalig Joego- Sla vic. Dit bezoek is een onderdeel van een ge meenschappelijk ondersteuningsproject van Vredeswinkel Tilburg en Anti-dis- criminatieburo Tilburg. De delegatie heeft gespr minderheden en anti-disc De afdeling Onderhoud van Pu blieke Werken heeft onlangs gro te schoonmaak gehouden in het Tilburgs openbaar groen. Door de éénmalige schoonmaakactie hoopt Publieke Werken, dat het publiek het openbare groen min der snel weer zal vervuilen. De medewerkers van Publieke Wer ken wisten tijdens de actieweek maar liefst 256 kubieke meter zwerfvuil op te ruimen, met een totaal gewicht van 93,56 ton. De foto is gemaakt bij het Leypark, waar de afdeling Onderhoud een verzamelplaats had ingericht Streefdatum voor de transactie is 1 janu ari aanstaande. Dan worden ook 23 ge- meente-ambtenaren werknemers van De Dommel. Vrijwel allen werken op de AWRI’ s. De overdracht is het gevolg van regelgeving van rijk en provincie, die de verantwoordelijkheid voor het beheer van het oppervlaktewater en de zuive- ringstaak bij de waterschappen legt. Til burg en De Dommel hebben bijna elf jaar over de verkoop onderhandeld. Najaren lang getouwtrek gaven B en W en het be stuur van het waterschap aan VB Ac countants de opdracht een onafhankelijk De Volksopera’ vertelt op toegan kelijke wijze het levensverhaal van de tweede koning van Nederland. Het volgt Willem II onder meer als militair, toen hij nog prins van Oranje was. Willem was een van de grote oorlogshelden van de slag van Waterloo en van de latere Tien daagse Veldtocht tegen de Belgen. ’’Lieve Anninka, Bid voor je Wil lem; vandaag gaat hij een poging doen Leuven in te nemen”, schrijft hij ergens tijdens die veldtocht aan zijn vrouw Anna Paulowna. Met haar was hij getrouwd nadat hij eerst verloofd was geweest met prinses Charlotte van Engeland, welke verloving om politieke rede nen afketste. Anna, dochter van de Russische tsaar, was schrander, emotioneel en Willem zeer toege negen, maar wegkwijnend van heimwee werd zij toch niet meer dan een kunstmatige Nederlandse. delen verkoopt de wereldwinkel ook huishoudtextiel, kleding, speelgoed, sie raden, tassen en allerlei kunstnijver- heidsartikelen. De wereldwinkel is ook de plaats waar veel informatie over de derde wereld beschikbaar is, en waar ook boeken en schrijvers uit derde wereld landen worden verkocht. Sinds kort heeft de wereldwinkel ook een collectie cd’s van groepen en solisten uit derde wereld landen. Verkoop uitsluitend “1 van 12.00 tot 20.00 uur g van 10.00 tot 16.00 uur Volksopera Willem II 17 tot en met 23 december 1992 in Theater Noorderligt Tilburg dank aan Schouwburg Tilburg en Centrum voor An.'»fr.urkunst Voorverkoop: VVV Tilburg, vanaf 19 november Info: stichting Kultoer, tel. 013-439648. voor de grote capaciteit van het Tilburg se rioolstelsel, waardoor bij genval geen verdund rioolwt oppervlaktewater geloosd hoeft te wor- geslagen den. Van deze positieve posten wordt 3,5 staanden miljoen afgetrokken als vergoeding aan De Dommel voor het oppompen van het afvalwater uit het riool. Op 6 december 1992 is het 200jaar geleden dat prins Frederik George Lodewijk van Oranje Nassau in Den Haag werd geboren. Deze late re koning Willem II der Nederlan den bracht tussen 1830 en 1849 veel tijd in Brabant door, vooral in Til burg. Het paleis-raadhuis dat naar zijn aanwijzingen getekend werd, herinnert daar onder andere nog aan. Het CDA-raadslid Frits Horvers (46) wordt de nieuwe Tilburgse wethouder van volkshuisvesting en milieu. De CDA-fractie besloot maandag Hor- vers voor te dragen voor de functie, die 6 d vrÖkomt doordat Peter van Hassel medio december burgemeester van het Zuidlimburgse Margraten wordt. De vrijgekomen plaats in de fractie wordt ingenomen door Wim Lem- mens, die al eerder raadslid was. Vanaf de Heikese toren is het al eens waargenomen: nadat de win kels in de Heuvelstraat sluiten, wordt die winkelstraat door meni ge turbo op vier wielen onveilig ge maakt. Slenteraars, binnenstadbe- woners en voetgangers op weg naar café, restaurant, bioscoop of schouwburg kunnen vaak met moeite het vege lijf redden. Maar wat vanaf die torenhoogte misschien wat minder goed te zien is, is dat het overdag ook geen on verdeeld genoegen is langs de eta lages te kuieren. In weerwil van wat de politie ons wil doen geloven, wordt er tussen elf uur 's ochtends en zes uur ’s avonds nog volop ge lost of zelfs gewoon geparkeerd. Verbieden helpt blijkbaar maar tij delijk, zeker zo lang de schaarse parkeerpolitie als hoofdtaak het controleren van de parkeermeters heeft. Van een ander vervoermiddel zijn er nog veel meer te signaleren tij dens winkeluren. Je moet als voet ganger voortdurend op je hoede zijn om niet geschept te worden door fietsers. Kwade voorbeelden doen blijkbaar ook kwaad volgen, want waren het eerst vooral scho lieren, tegenwoordig doen derti gers en veertigers vrolijk mee. De eerste grijze duivenfietsen er ook al rond, onder het motto: beter snel vooruit dan te traag opzij gespron gen. Bij het opzij springen moet je oi gens ook oppassen. Het midden de toch al smalle Heuvelstraat is voor de voetgangers, fietsers en auto’s; de andere helft voor recla meborden en uitgestalde schoenen en kledingstukken, waartegen je - ook gewoon lopend- een lelijke smak kunt maken. Een jaar geleden beloofde de winkeliersvereniging nog dat al die obstakels zouden ver dwijnen, maar daar hoor je nie mand meer over. Het lijken er al leen maar meer te worden en ze schuiven steeds verder naar het midden van de straat. De oplossing Na 1 januari houden de winkeliers zich aan hun belofte en doet het winkelend publiek al leen wat mag: lopen dus. Dan rest nu nog een ruime maand om te oe fenen voor de wedstrijden van nieuwjaarsdag. Als alternatief voor het schansspringen in Gar- misch Partenkirchen is er dan sla- lomfietsen in de Heuvelstraat. Dat wordt de jaarlijkse wintertractatie van Tilburg. De andere 364 dagen slaan de parkeerpolitie en stads wachten genadeloos toe. Horvers, geboren en getogen in Loven (”een goei buurtje”), is de afgelopen 25 jaar werkzaam geweest in het onderwijs. Na HBS en kweekschool studeerde hij MO Duits en haalde in 1978 het doctoraal in dat vak aan de Universiteit van Am sterdam. Sinds 1977 is Horvers werk zaam op de Nassau-scholengemeen- schap in Breda. Via het opzetten van wijkactiviteiten in de (prille) Blaak aan het eind van de jaren zeventig kwam hij Groen Linkser Beijer- als een van de des in de politiek terecht. Tijdens zijn raads- kundige ’kanonnen’ bekend staat. Als lidmaatschap vanaf 1982 hield hij zich vice-voorzitter van de CDA-fractie bezig met financiën, economische zaken, maakt Horvers deel uit van de raadscom- arbeidsvoorzieningenbeleid, volkshuis- missie algemene beleidszaken. Ook is hij vesting en milieu. Hij profileerde zich lid van het algemeen bestuur van het Sa- vooral als specialist op het beleidsterrein ruimtelijke ordening en stadsbeheer (ROS), waar hij -naast de PvdA-ers Van Eijkeren en Klink en (de vertrokken) Verbeteringen De Dommel voert na de overname de vernieuwingen van de AWRI’ s uit waar toe de gemeente eind 1990 heeft beslo ten. Die houden in dat de AWRI Oost wordt gesloopt en vervangen en dat de af valwaterzuivering bij De Spinder verbe teringen ondergaat om stankoverlast drastisch te verminderen en aan andere milieu-eisen te voldoen. De kosten daar van bedragen naar schatting 170 miljoen gulden. De aanpassingen van AWRI’s, ook el ders in het werkgebied van De Dommel, leiden tot hogere tarieven. Omdat het wa terschap uniforme tarieven hanteert, tekent dat dat de Tilburgers duur zijn dan wanneer de AWRI’ s in gemeen telijke handen zouden blijven. Zo zal De 21 november viert de Wereldwinkel Tilburg haar 25-jarig jubi- de noemer «Eerlijke handel» houdt de wereldwinkel Open Dag met ictiviteiten. Behalve de verkoop van derde-wereldprodukten is er i, een modeshow en een tentoonstelling. Voor de kinderen is er een orstelling en speciale kinderspelen. Natuurlijk wordt er zuivere :honken. Iedereen is van harte welkom in de Wereldwinkel, Stations- Pneumatiek k tilburg, julc* vcrncwcg 14 - »cl. 013 321316 j Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirie, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 igstijd voor advertenteies en redactie dinsdagavond 22.00 uur De gemeente Tilburg verkoopt de afvalwaterreinigingsinstallaties I aan het waterschap De Dommel. Het college van B en W is vorige weel gegaan met een verkoopprijs van 53,4 miljoen gulden; de winst van 12 r gulden wil het college voorlopig aan het eigen vermogen van de gemeer voegen. Inwoners van Tilburg moeten na de verkoop waarschijnlijk flink meer gaan betalen voor de zuivering van afvalwater. onderzoek te doen naar de waarde van de AWRI’s. Op grond van het advies van VB kwamen beide partijen tot de huidige overeenkomst. De boekwaarde van de installaties en gebouwen bedraagt 39,3 miljoen gulden. Dat bedrag moet overi gens nog bijgewerkt worden tot de waar de van 1 januari 1993. Daarnaast krijgt Tilburg een kleine tien miljoen als com pensatie voor ambtenaren -voornamelijk van de Milieudienst- die in dienst blijven van de gemeente, maar die tot nu toe werk deden dat met de afvalwaterzuivering te maken had. Acht miljoen gulden is er Tussen 1831 en 1839 lem constant in Tilburg kwam hij er heel vaak:” H ik vrij en voel ik mij gelukkig”. In dit stuk zien we hem als pleitbe zorger voor de achtergestelde ka tholieken, als mensenvriend die al- doende rondgaat en geen leed kan als een ridder die impulsief 't en daarom nogal eens in aanvaring komt met de politici en zijn vader. In Tilburg laat Willlem ontginnin gen doen, steunt de bouw van de Goirkese kerk en discussieert er met pastoor Zwijsen. Teleurstellingen in politiek Den Haag en zijn achter uitgaande gezondheid drijven Wil lem steeds vaker naar zijn Brabants buitenhuis. Hij sterft er, voorjaar 1949, op de plaats waar nu de fon tein voor het gemeentehuis is. Zijn dood is voor Anna Paulowna zo’n verpletterende slag dat zij zich na dien nauwelijks nog in het openbaar vertoont. De wereldwinkel verkoopt produkten uit derde wereld-landen. Het bijzondere aan produkten is dat de producenten van artikelen een eerlijke prijs voor hun waar krijgen. Dit kan betekenen dat de prijzen in de wereldwinkel iets hoger lig gen, dan in een willekeurige andere win kel. Maar het betekent tegelijk dat een producent in een ontwikkelingsland daardoor een redelijk bestaan kan opbou wen. Behalve de bekende produkten als koffie, thee, wijn en andere levensmid- Jubileum De Wereldwinkel Tilburg kwam als één van de eerste winkels in Nederland van de grond. In het begi'n lag het accent meer op actie en bewustwording. In de loop der tijd is de verkoop van produkten steeds meer centraal komen te staan. Inmiddels zijn er meer dan 300 wereldwinkels ver spreid over het hele land. Vanwege het 25-jarig jubileum is er, behalve de open dag, op 21 november vanaf20.00 uur een receptie in het gebouw «de Harmonie». Aansluitend is er een feestavond. Ieder een die in het verleden op één of andere manier bij de wereldwinkel betrokken is geweest, is van harte welkom op dit feest. Van 18 tot en met 21 november a.s. be- nisaties, lokale politici, gemeentepolitie i., delegatie uit Subotica Tilburg en mensen uit het onderwijsveld. Na af- loop van dit bezoek wordt besloten hoe verdere ondersteuningsactiviteiten van uit Tilburg naar Subotica verder gestalte kunnen krijgen. Vanavond is er een openbare bijeen komst met de leden van de delegatie. Zij zullen vertellen over hun motieven en er varingen en er zal gelegenheid zijn voor discussie. j hevige re nter op het ning brengen; ht oeft te wor- geslagen voor i m). CDA, PvdA en Groen uburgse gemeenteraad heb- J grote moeite te hebben met van de verkoop van de

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 1