7Z7Z CITROEN XANTIA VOLGT BX OP ING VEEL DETAILWIJZIGINGEN BMW VERLENGDE JAGUAR MAJESTIC UM ERS 159,- nn Bijlage van: DeTilburgseKoerier 31® imvan lar! al Ford ember 1992-pagina 18 Donderdag 19 november 1992 Oplage: 96.000 ex. ertroffen 5,9 i alle met de pag.3 o.a.: pag.7 INGEN Lees verder in dit nummer Ginetta in Nederland van start pag.9 Autotest: Audi 80 Avant TDi Automobiel-ruilbeurs Autotron Jaargang 4 Nummer 45 kunt u tot 27 bij ons kopen ge tijd le 10 RSE IMODELLEN gezegd: Ben eze wereld. ens gauw garantie j bestellen en ifroep kunt inder meer- ont u zijn 2 (een ander jkwaliteit) en ider woord MMEtKENS t geen belangrijke De fraai gelijnde iter voortaan in arbaar. Het rijgt de rijl er daarnaast programma ~‘e heeft een tot 5,6 ±z,-motor van maar voor de opgenomen, ng tot het wordt MENS SPECIAL MODE efoori 013-424283 Dhr. H. Plaggemars, algemeen directeur Ford Nederland BV De grote lichtunits zijn 5 helft in de achterklep oj zodat een forse toegang bagagecompartiment w verkregen. IC-CORD aus REVIRA® lit Schurwolle r itevermögen durch die Natur tandigkert Gennges Knittem fhndlichtoit des Cordflors itia wordt :eerd met 3 motoren, de i pper van 155 pk, de 2 noint injectie van 123 pk lopoint van 103 pk. uiteraard de bekende zellicht lichtere hieraan worden De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek. Vele namen en spionfoto's deden al langt de ronde, maar nu ïs de opvolger van de jaar lang succesvolle Citroen BX definitief bekend. De auto zal in maart 1993 op de salon van Genève worden onthuld en de naam Xantia gaan dragen. Deze naam werd enkele jaren geleden al op een prototype uitgeprobeerd. De auto komt in het programma tussen de ZX en XM, waarvan verschillende kenmerken zijn overgenomen. Snufjes In de Xantia presenteert Citroen wederom al haar technische snufjes, zoals een verder geperfectioneerd hydractief veersysteem. De wegligging en het comfort zijn verbeterd. Een computer bepaalt de optimale instelling van de vering van soepel tot stug afhankelijk van de rij-omstandigheden. De bestuurder Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14,5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Omkatten Afgelopen week woonde ik een lezing bij van twee politiemensen van het Permanente Auto Team (PAT). Zij vertelden over het omkatten en strippen van auto's. Omkatten is h,et voorzien van een andere identiteit aan een gestolen auto, terwijl strippen slaat op autodiefstal puur voor de onderdelen. Je kunt je als brave autobezitter haast niet voorstellen wat voor trucs er uitgehaald worden om auto's te laten verdwijnen of juist andere auto's weer tevoorschijn te halen. Zo heeft een volledig total-loss Mercedes 190 van een jong bouwjaar een waarde van niet meer dan f.2.500,= terwijl dezelfde auto met kenteken wel f.30.000,= kan opleveren. Wordt het wrak met papieren verkocht, dan weet je van te voren dat een vergelijkbare auto op korte termijn gestolen zal gaan worden, die dan vervolgens het chassisnummer en kenteken van de schade auto krijgt. Heel aardig was een voorlichtingsfilmpje met een praktijkvoorbeeld. Een BMW 320 die een zeer zware schade had gehad, werd ter controle bij de politie aangeboden. De schade kon alleen deugdelijk gemaakt zijn als er aan de dorpels laswerk verricht zou zijn. Met een endoscoop, een klein kijkertje om het binnenste van de auto te inspecteren, werd vervolgens een dorpel bekeken, die volledig gaaf en origineel bleek te zijn. De conclusie is dan al snel getrokken, maar er zijn nog meer controlemogelijkheden. Met een verfdiktemeter werd de omgeving van het chassisnummer bekeken..., en ja hoor, daar werden verschillende verdikkingen geconstateerd. Met afbijt werd de lak verwijderd en zo werden de lasnaden van het niet originele chassis nummer gevonden. De politie kan dan ook nog eens gaan uitzoeken met welke, waarschijnlijk gestolen auto ze dan wel te maken hebben. Het PAT heeft echter maar de beschikking over een zeer klein aantal agenten, terwijl voor een goed beleid veel meer mankracht nodig is. Dames en heren agenten meldt u zich aan... Tony Vos Volgend jaar zal de definitieve opvolger van de Jaguar V12 worden gepresenteerd. Als voorloper was tijdens de autotentoonstelling in Birmingham de Jaguar XJ6 Majestic te zien. Deze uitvoering op basis van de Sovereign 3.2/4.0 en Daimler 4.0 hebben een wielbasis die met 12,5 centimeter is verlengd. De extra ruimte komt volledig ten goede aan de achterpassagiers, die bovendien door het verhoogde dak nog extra leefruimte hebben gekregen. Door deze wijzigingen van het ontwerp zijn de portieren, zijruiten, dakstijlen, achterste zijpanelen en de achterruit gewijzigd. Jaguar heeft haar uiterste best gedaan om kan hierbij kiezen voor de automatische comfort-stand of een voorkeuze geven aan een sportieve afstemming. Het antiblokkeersysteem in de Xantia maakt gebruikt van hydraulica en electronica. De achteras is net als bij de ZX meesturend. De constructie hiervan is aan de prestaties en het niveau van de nieuwe Xantia aangepast. De veiligheid van de inzittenden heeft de volle aandacht gekregen. Onderhuids vinden we een stevige kooiconstructie, terwijl deze auto is voorzien van verstevigingsbalken in de portieren. De gordels zijn voorzien van spanners. De Citroen Xant geïntroduceerd liter 16-klepper liter multipoint i en de 1.8 monc Later zullen v5 diesels en wel benzinemotoren toegevoegd. De Citroen Xantia wordt gefabriceerd in de fabriek in Rennes-La Janais waar ook de XM van de band komt. De levering in Nederland zal waarschijnlijk rond april 1993 starten. een afgeregelde topsnelheid van 250 km/u en heeft voor de acceleratie van 0 tot 100 km/u seconden nodig. De M5 is van denkbare technische snufjes voorzien en kent een specifieke aankleding van carrosserie en interieur. BMW heeft voorts een nieuwe afdeling opgericht, BMW Individual, waar alle modellen uit het programma volgens persoonlijke wensen kunnen worden uit gerust. Of het nu gaat om speciale carrosseriekleuren, verschillende soorten leer, aparte houtsoorten en inbouw van speciale apparatuur, de flexibiliteit op deze afdeling is haast oneindig. Uiteraard zijn de prijzen zeer afhankelijk van de gekozen extra's. serie ondergaat n veranderingen. D 850 coupé is echte twee varianten levert bestaande model krijt toevoeging Ci, terwijl nog een CSi op het pr staat. Deze laatste v liter vergrote V12-n liefst 380 pk. Op de IAA vorig jaar werd door BMW Motorsport al de M5 Touring getoond. De auto was uitsluitend op speciale bestelling leverbaar, maar wordt nu definitief in het leveringsprogramma opgenomen. Het afgelopen jaar heeft de M5 enkele technische veranderingen ondergaan, die nu ook in de Touring te vinden zijn. De 3,8 liter 6 cilinder levert een vermogen van 340 pk dankzij vier kleppen per cilinder. De auto haalt hiermee Vanaf nu zullen alle nieuwe Citroën-modellen een naam krijgen, waarin de letter 'X' een vooraanstaande rol zal blijven spelen. Het ontwerp komt van de eigen Centre de Style waar driftig werd samengewerkt met medewerkers van Bertone. In het front herkennen we duidelijk de XM, alhoewel hier het logo weer eens van plaats is veranderd. De taillelijn loopt vanaf de grille tot aan de achterklep op, waardoor de auto een compacte en gedrongen uitstraling heeft. De achterkant heeft een 'kontje' waardoor het idee van een sedan wordt gewekt. de oorspronkelijk uitstraling van de XJ6 ook in de Majestic te laten voortbestaan. Er wordt bij de bouw van de Majestic uitgegaan van een standaard carrosserie die in de Project Aerospace fabriek in Coventry wordt verlengd en voorzien van een ander dak. De verder opbouw geschiedt bij het Special Vehicle Operations Department. Op dezelfde plaats worden de Jaguar Insignia- modellen geheel volgens klantenwensen gebouwd. Uiteraard is de Majestic ook in Insignia-uitvoering leverbaar. De verlengde Jaguar XJ is vanaf medio 1993 leverbaar, terwijl iets later dezelfde auto als VI2 zal verschijnen. Algemeen directeur van Ford Nederland, dhr. H. Plaggemars, legt er de nadruk op dat bij de vernieuwde Escort en Orion binnen de organisatie wordt gesproken over de "nieuwe Escort". "De Escort werd in 1968 geïntroduceerd en maakt sinds die tijd ongeveer de helft van onze omzet uit en dat moet zo blijven. De auto is twee jaar na zijn introductie aan een renovering toe. Destijds hebben we als het ware de veiligheidstrein gemist. Zo heeft het 1993-model verstevigingsbalken in de portieren. Toch heeft Ford met de Scorpio in 1985 met standaard ABS getoond voor te kunnen lopen. Daarnaast ben ik ervan overtuigd dat de auto weg gaat uit de hoek van dure gebruiksgoederen. Het wordt nog net geen mode-artikel, maar de levenscyclus wordt kleiner. Voorts is het wensenpakket van de klant door de jaren heen gewijzigd. Naast kwaliteit is nu ook het design van belang. Ford zal daarom haar modellen wat kotter in produktie houden, waardoor ook een facelift eerder wordt gepland. Met de 792 verbeteringen die aan de Escort zijn aangebracht hebben we de relatieve achterstand t.o.v. de concurrentie ingelopen." Ford Nederland heeft j Escort dit jaar een vol procent marktaandeel moeten inleveren. Er zal een inhaalrace gelopen moeten worden, daar de huidige Escort in zijn eerste twee levensjaren nogal wat kritiek en technische problemen heeft moeten doorstaan. De kopers van dit model rijden nu al in een verouderde auto. Gaat Ford daar nog wat aan doen? Plaggemars: "Je mag de moderne auto rustig vergelijken met electronica. Wat je vandaag koopt is morgen alweer verouderd!" Het 1993-programma van BMW heeft vooral een aantal detailwijzigingen ondergaan, terwijl ook verschillende nieuwe types worden geïntroduceerd. Eerder maakten we al melding van de 2.0 en 2.5 liter 6 cilindermotoren met verstelbare nokkenassen, die we nu in 3- en 5-serie vinden. Als topmodel zal begin volgend jaar de sportieve M3 worden geïntroduceerd. Deze auto wordt bij BMW Motorsport GmbH gebouwt op basis van de coupé. De 3-serie zal net als de 5- en 7- reeks vanaf nu ook besteld kunnen worden in extra luxueuze Executive- uitgaves. Bij de 5-serie zullen eveneens begin volgend jaar de 3 en 4 liter V8 motoren leverbaar worden. Hierdoor komt de bestaande 535i te vervallen. De onlangs opgefriste 7-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 19