WIJZE I iT 1993 l$D Experimenten in gemeentelijk ouderenbeleid Bowls, aantrekkelijk voor jong en oud RT k ’Aanzet tot verandering’ NGEN POST COLOFON Tentoonstelling over steunpunt St. Anna SCRIPTUM Lvan Volksdansgroep Zonder Naam Jeu de boules Volksdansgroep St. Maarten 55+ Film over Tilburg Bezorgers -65+ krant Boerenplof in de bibliotheek r i i1 1 I I I I I I I I I I Lange oumjisiruai iu/,uuoo 11 Tilburg, tel. 350505. II Informatie over bijzondere bijstand DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 19 november 1992 - pagina 11 jer 1992-pagina 10 RG F I IEUBELOALERIJ Joop Janmaat Ad de Vet I Seniorenwijzer, Schijfstraat 107, TRUM K 1 koopavond rgen gesloten >cfern •siel< P.S. WOUW is een landelijke groep van maatschappijkritische oudere vrouwen. HET WOORD IS AAN... verzorgingstehuizen in de buurt zijn. ’’Tilburg heeft elf tehuizen en die kun nen een steunfunctie hebben.” Daar om wordt nu onderzocht of een servi ce- en zorgcentrum voor oudere buurtbewoners haalbaar is bij Huize Padua in de wijk Groeseind/Hoefst- raat. raak maken met de heer Westendorp van het Sportcentrum (tel. 634746) of met bestuurslid mevrouw Van Beur den (tel. 422789). Een proeflid- maatschap voor een maand kost 10,-. Iedere donderdagochtend van 10.30 tot 11.30 uur wordt er in het wijkcentrum 't Kievitslaer door een groep oude ren enthousiast gedanst onderleiding van een gediplo meerde lerares. Volksdansen is niet alleen leuk, maar is ook goed voor lichaam en geest. Bovendien heeft u con tact met anderen door middel van het samen dansen en het gezamenlijk koffie drinken na afloop. Als u interesse heeft kunt u eens een kijkje komen nemen. Inlichtingen: mevrouw L. Bertens, Reinevaarstraat 256, 5044 HK Til burg; tel. 013-638358. Citybike is en meisjes mnaaf, handrem of 18 versnellingen laf 345," rg. Tel. 420922 ir gesloten. I I lits bank voaraod strekt) Een aantal jaren geleden ging het slecht met onze economie. Dat kwam door een sterke inflatie en een zwakke gulden. Nu gaat het opnieuw slecht met de economie. Deze keer is dat te wijten aan een geringe inflatie en een sterke gulden. Econoom zijn is vast een boeiend beroep. Economen begrijpen een vak apart! Drop Oud Bowls wordt gespeeld op een tamelijk smalle mat met een lengte van dertig meter. Net als bij jeu de boules moeten de ballen (de ’bowls’) zo dicht mogelijk bij een kleine bal (de ’Jack’) terechtko men. De techniek van bowls is totaal anders dan het Franse spel. De afstand tussen spelers en de Jack is minstens twintig meter. De ballen, die 1200 a 1500 gram wegen en de vorm van Edammer kaasjes hebben, wor den gerold. Voor elke bowl die dichter ligt bij de beste bowl van de tegenstan der krijgt men een punt. Daarom is taktiek erg belangrijk: moet een bowl van de tegenstander weggekaatst worden of juist de Jack? De sport kan individueel gespeeld worden, maar ook in teams van een, twee of vier personenDe speler of het team met de meeste punten wint. De spelregels zijn eenvoudig en men hoeft niet over een perfecte conditie te beschikken, maar wel over wat loopvermogen: tijdens een partij loopt men ongeveer twee kilometer. Ook moeten beoefenaars een beetje lenig zijn en de knieën kunnen buigen. De sport is niet belastend voor het hart. In Nederland bestaat inmiddels 35 bowls-verenigingen. Een daarvan is die van Pellikaan met honderd leden, van wie ongeveer tachtig 50-plussers zijn. Naast spelplezier, is er ook vol doende gelegenheid voor onderlinge kontakten. In de club worden ook interne (indivi duele) competities afgewerkt en natuurlijk speelt Pellikaan ook tegen andere clubs. Het indoor wedstrijds- eizoen loopt van oktober tot en met maart, maar ook daarbuiten kan ges peeld worden. Wie interesse heeft kan ’s middags op werkdagen (van 12 tot 15.30 uur) of op De Jeu de Boulesclub voor ouderen in de Garsthof, Columbusplein 15, kunnen nog enkele leden gebruiken. Deze club van mensen boven 55 jaar heeft clubmiddagen op dinsdag en donderdag in de Garsthof. De gezelligheid staat voorop! Hebt 'u interesse, kom dan gerust eens langs. Zelfstandigheid Dat past ook binnen het landelijk beleid, waardoor de verzorgingste huizen in hun huidige vorm op termijn zullen verdwijnen. ’’Zelfstandigheid tot op hoge leeftijd is eerder regel dan uitzondering” staat in de Tilburgse notitie te lezen. De aantallen ouderen waar het om gaat, nemen sterk toe: in 1991 woonden in Tilburg 20.000 55- plussers, in het jaar 2015 zullen dat er 50.500 zijn. De bevolkingsgroep tussen 55 en 75 jaar zal in die periode met ongeveer 45 procent groeien; het aantal 75-plussers, de hoogbejaar den, met 49 procent. ’’Het tekort aan plaatsen in verzor gingstehuizen en verpleeghuizen is een groot knelpunt, waar de thuiszorg niet voldoende op kan inspelen”, zegt Van Blerck. Hoewel het geen ver antwoordelijkheid van de gemeente is, trok die onlangs toch 100.000 gul den uit voor de tijdelijke opvang van psychogeriatrische patiënten. ”Om de druk van de ketel te halen voor het thuisfront. Zo’n groot knelpunt, daar moet je wat aan doen”, aldus de wet houder. Dat incidentele extra geld is natuurlijk Het is een dunne notitie. ”Je kunt wel alles opschrijven wat je al doet, maar dat kost veel tijd”, zegt wethouder Van Blerck. ’’Bovendien zijn er goede lan delijke en provinciale nota’s. Het gaat erom wat je er vervolgens mee doet, zodat ouderen er beter van worden.” Daarom heeft ze gekozen om de grootste knelpunten het eerst aan te pakken: huisvesting en zorg. Experimenten in wijken met voor ouderen aangepaste woningen en zorgvoorzieningen via één loket: dat zijn de veranderingen in het ouderenbeleid die wethouder Anke van Blerck van sociale zaken en gezondheidszorg voor ogen heeft. Het doel is ouderen zo lang moge lijk zelfstandig te laten wonen. Uiteindelijk moeten in alle Tilburgse buurten voorzieningen komen die aansluiten op de specifieke behoeften van ouderen in de buurt. Komende maandag praat de raadscommissie over de notitie ’Aanzet tot verandering: ouderenbe leid’. Het lijkt wat op jeu de boules, maar is toch anders: bowls, een sport, die in Engelstalige landen populair is en nu ook in Neder land terrein wint. Ook in Tilburg wordt bowls beoefend en wel in het Pellikaan sportcentrum aan de Rueckertbaan. Omdat de sport vooral binnen wordt ges peeld en de ballen niet te zwaar zijn, is bowls geschikt voor jong èn oud. Ook minder validen kun nen meedoen. Alternatieven Als volgende stap ziet de wethouder de verdere ontwikkeling van alter natieven voor zorg- en ver- pleegvoorzieningen in samenwerking met verschillende instellingen. ’’Daar bij moet je de verantwoordelijkheid niet van boven opleggen, maar over laten aan degenen die er mee bezig zijn,” aldus de wethouder. Voorbeeld van een dergelijk alter natief is het steunpunt voor ouderen, waaraan nu gewerkt wordt in St. Anna. Dat komt er met financiële steun van de provincie, maar het geld voor de steunpunten is vrijwel op. Geen ramp, vindt wethouder Van Blerck, want dat geldpotje van de provincie is vooral bedoeld voor plaatsen waar geen Deze groep heeft dringend behoefte aan nieuwe leden. De lessen worden gegeven in de gymnastiekzaal van de Jan Ligfhartschool, Prof. Verbernelaan 5. Het dansen is onder deskundige leiding van mevr. Lucia Linkels op dins dagmiddag van 2 tot 3 uur. Daarna wordt er samen nog een half uurtje thee gedronken. De contributie bedraagt ƒ10,-per maand. Opgeven/inlichtingen: mevr. M. Blom-Koster, tel. 631533. ”De deelname van ouderen zelf is ook van het grootste belang”, aldus wet houder Van Blerck. De ouderen, onder wie leden van huur- en bewonerscom missies en in de wijk actieve ouderen organisaties en -bonden, moeten wensen en praktijk toetsen in gesp reksgroepen. Het project in 't Zand en Wandelbos, dat zo snel mogelijk moet beginnen, ”zal geen getto’s opleve ren”, zegt de wethouder. ”De verzor gingstehuizen zullen hun deuren meer moeten openzetten, maar het is niet de bedoeling ze als noodvoorzie ning altijd achter de hand te hebben. De ouderen blijven verspreid over de wijken wonen en zullen indien nodig worden aangesloten op het sociaal alarmeringssysteem.” Het benodigde geld voor dit experiment ’Totaal woon- concept ouderen’ verwacht de wet houder vooral te krijgen van het minis terie van VROM. Leden van Pellikaan Bowls in actie (Foto: Geert van Loon) Op 3 november zijn de koffie-ochtenden voor ouderen in de Noordhoek weer van start gegaan. Elke dinsdag ochtend van 10 tot 12 uur staan gedekte tafeltjes met kof fie en koekjes klaar in een aparte zaal van buurtcentrum In de Boomtak. Het eerste kopje koffie of thee is zelfs gratis. Afhankelijk van de interesse van de bezoekers kan er een programma worden gemaakt met bijvoorbeeld gezelschapsspelen, handenarbeid, bloemschikken, video, sjoelen enz. Voor dinsdag 1 december staat de video-film ’’Harmonie van een gemeenschap” op het programma. Deze film laat u Tilburg zien in de jaren vijftig, met de bloei van de textiel industrie, de katholieke tradities en veel bekende straten en gebouwen. Na afloop kunnen we nog gezellig napraten en ideeën verzamelen voor nieuwe onderwer pen. Kom gerust eens kijken in de Boomstraat 81 Het SBT wijkteam Zuid-Oost kan nog enkele bezorgers van de -65+ krant gebruiken. De -65+ wordt vijf maal per jaar bij alle Tilburgse ouderen die 60 jaar of ouder zijn bezorgd. Elke bezorger(ster) heeft een wijk met gemiddeld 750 adressen. Per bezorgde krant staat een vergoeding van 6 cent. Bent u op zoek naar een nuttige actieve bezigheid of zoekt uw kleindochter of kleinzoon een bijverdienste, bel dan snel naar De Garsthof, 013-442353 (Ine Pijnappels). Het zou het prettigste zijn als u in Tilburg Zuid woont (echter niet noodzakelijk). Als de boerenplof u iets zegt, bent u waarschijnlijk een lief hebber van volksdansen. In de Openbare Bibliotheek Til burg zijn, naast boeken over deze hobby, ook compact discs aanwezig met volksdansmuziek. ’’Dansen voor ouderen” bevat de muziek van 16 inter nationale volksdansen voor beginnende en gevorderde volksdansers. De beschrijvingen van deze dansen vindt u in het gelijknamige boek van de stichting Nevofoon. Verschillende Nederlandse volksdansen, o.a. de IJswals en Henriks Mazurka, zijn te beluisteren op de cd ”Op goe de voet, een maatje meer”. Op de cd ”Old Timers: Pas des Patineurs en andere dansen uit de goeie ouwe tijd” vindt u vooral veel walsen en polka’s. Danst u al een aardig ’’voetje over de grens” dan is de cd ”Doe dans basics” wel licht iets voor u. Hierop vindt o.a. Griekse, Macedonische en Israëlische dansen. Als u vaak volksdansmuziek hoort, gaat u andere volks muziek misschien ook waarderen. In de muziekbibliot heek vindt u muziek uit alle windstreken. Leg uw oor eens te luisteren in de muziekafdeling, als u toch in (de buurt van) de bibliotheek aan het Koningsplein bent. zaterdagavonden gaan kijken in het Pellikaan Sportcentrum aan de Ruec kertbaan 219. Met de bus komt u er met lijn 2 of 6, uitstappen bij de halte Rueckertbaan, waarna het nog 150 meter lopen is. U kunt ook een afsp- t Zand en Wandelbos Samenwerking tussen allerlei orga nisaties om zorg op maat voor oude ren te realiseren, dat is het doel van de notitie ’Aanzet tot verandering’. In de wijken ’t Zand en Wandelbos gaan twee woningbouwverenigingen samen met andere instellingen probe ren wonen en zorg op elkaar af te stemmen. In deze sterk vergrijzende wijken worden woningen aangepast aan de behoeften van ouderen, komen er gemeenschappelijke voorzieningen en zullen de corpo raties diensten verlenen die specifiek op ouderen gericht zijn. Om ook de zorg af te stemmen op de behoeften komt er een voorbereidingsgroep, waarin naast de gemeente, de coördi nerende SBT en corporaties ook verzorgings- en verpleeghuizen, Kruisvereniging, Gezinszorg, zorgverzekeraars en de Vrijwilligers- centrale zitting nemen. In het Informatiecentrum van SBT is tot 5 december een tentoonstelling ingericht over steunpunt St. Anna, de daarbij horende 36 woningen voor ouderen en het buurt- park. Er hangen plattegronden van de woningen en het steunpunt en u kunt zien hoe het steunpunt en de wonin gen er van buiten uitzien. Verder is ook het ontwerp te zien van het buurtpark. Belangstellenden (ouderen en niet- ouderen) kunnen op maandag t/m donderdag elke mor gen van 9.00 tot 12.30 uur terecht in het Informatiecent rum van SBT, Lange Schijfstraat 107. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- I rier. I Redactie: I Ria van derAalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt I Theo Dekker MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) AH Ha \/&t In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er auto matisch geplaatst wordt. Een dezer dagen zagen wij op verschillende plaatsen in de stad reclame borden van de Tilburgse schouwburg, waarop tot onze verbazing stond ’Oma mag ook mee’. We vroegen ons af in welke tijd we leven. Het is toch 1992? Of leven we nog in 1950... of nóg vroeger? Een oma van nu laat zich niet meenemen naar wat dan ook. Zo ze al inte resse heeft om met haar kleinkinderen naar de schouwburg te gaan, néémt ze hen mee! Door deze brief willen wij als WOUW-vrouwen protesteren tegen deze tekst die denigrerend is voor de oudere vrouw. We zijn ook erg nieuwsgierig waarom oma wél en opa niet mee mag. R.V.enT.v.U. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I 368805. I De Sociale Dienst organiseert in samenwerking met de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk (SBT) voor mensen van 55 jaar of ouder voorlichtingsbijeenkomsten over Bijzondere Bijstand. Tijdens deze bijeenkomsten wordt uitleg gegeven over wat Bijzondere Bijstand is en wanneer men ervoor in.aanmerking komt. Er zijn bijeenkomsten op: donderdag 26 november 1992, 10.00 uur in De Garsthof (Columbusplein 15); donderdag 26 november 1992, 14.00 uur in Trefpunt de Reit (Wes- tertorenlaan 4); dinsdag 1 december 1992, 14.00 uur in De Baselaer (Hoefstraat 175); maandag 14 december 1992,14.00 uur in ’t Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). goed besteed, maar er moeten structurele oplossingen komen, zeker met het oog op de toenemende verg rijzing. Die maatregelen dienen zoveel mogelijk op maat gesneden te zijn. Daarom wil de wethouder gaan experimenteren in een aantal wijken. Versnippering tegengaan Zorg op maat en daarbij versnippering tegengaan is het volgende project. In de nabije toekomst zullen alle 65- plussers in het zuidwesten van de stad niet meer met hun vragen door een ’’kluwen van diensten en instellingen” hoeven te worstelen. Ze kunnen zich dan met hun hulpvraag bij elke instel ling melden. Als de instelling geen antwoord op de vraag heeft of niet de gevraagde hulp kan verlenen, wordt de juiste instantie vanzelf ingeschakeld en de oudere dus niet meer van het kastje naar de muur gestuurd. Iedere hulpvrager krijgt bovendien een vaste kontakt- persoon. Volgens de notitie zal het voor de experimenten benodigde geld uit bestaande potjes moeten komen, maar ’’daarmee wil niet gezegd zijn dat er nooit extra middelen bij zullen moe ten.” Wethouder Van Blerck denkt dat door samenwerking en verschuivin gen in elk geval wat geld bijeen te garen is. ”De problemen worden alleen maar groter in de toekomst. Het landelijk beleid kunnen wij niet oplossen, maar dat betekent niet dat we niks moeten doen. We proberen plaatselijk alles op één lijn te krijgen om een kwetsbare groep de zorg te geven die ze nodig heeft.” Adres redactie: p/a L Schijfstraat 107,5038TTTilburg,

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11