4S FORD ESCORT 1.6 I X III ii Lichte Transit Trader Autotron-Spyker naar Australië 10 jaar Ford Sierra SCHADE? i N Autoboek 1993 Dit was de bedoeling Ga bij Dr. Car te raden! Dr.Car Rijnlease NedCar verwacht - r I m I t lichte verbetering bedrijfsresultaat FP-RX-56 J993J ar 1992-pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER DE AUTOMAAT - Donderdag 5 november 1992 - pagina 9 U3 1987 MN 956 arst asoluut ips lent is de arde ai nd ilburg Illi ►ON ►ongen releden is het 1993-model van .-ion bij de dealers ÏO 9.500,-' 'ERVOER T. diesel 1988 Fm 1985 TELEFOON 04255-3944 FAX 04255-4020 HILVARENBEEK istral ipeler Darracq is, u Spyker uit hel hoorde d< bestond, gezocht uitnodig De de 1 :ort werd a motoren. addels ver nst van de 130 pk 1.8 eerder dit wijl de 0 CLi voor: /erstelbare installatie die tank, voorraad injectie ce 1.8 serie start bij T is er voor de ist en wordt 12.0i motor in 500 Sedan snuit deling vjaar ing de ECTEERDE AUTO'S 6.950,- 4.950,- t 5.250,- 5 9.750,- wordt bij 5500 tr/min geh 1.6 is een prettige motor inderdaad een behoorl"1 kracht onderin. De prc=>u. over een groot toerengeh uitstekend, zodat zowel sportief met de Escort kc gereden. "ehaald. De iwivi met xarlijke dosis prestaties zijn ngebied -”31 rustig als can worden Om aan de gestege lichtere bestelwagi brengt Ford de Transit1 de markt met een laadt van 850 (benzine) tot kilogram. Dit specific is de laatste jaren i gestegen van 5200 tot eenheden. De Transit ruime bestelwagen m< onder 2500 kg. De alle carrosserie-uitvoeringen. Naast de bij de Solar genoemde specificaties beschikt de GT nog t over stuurbekrachtiging, toerenteller, sportstuur, armsteun en verstralers. De 3-deurs heeft verder lichtmetalen velgen en een sportief afgesteld onderstel. De prijzen starten bij f.39.910,=. Hoevelaken Kort ge de Ford Escort en Ori verschenen. De auto heeft ten opzichte van de twee voorgaande bouwjaren zoveel veranderingen ondergaan, dat binnen de Ford organisatie over 'de nieuwe Escort' wordt gesproken. Veel belangrijker dan de zichtbare wijzigingen zijn de onderhuidse aanpassingen. Voor de Nederlandse markt is daarnaast de komst van een 1.6 liter 16-kleppen motor van grote betekenis. stuurkolom schuil gaat, terwijl hier en daar nog andere kleine veranderingen zijn doorgevoerd. Achterstand Bij de start van de ontwikkeling van deze Escort werd ook een programma aangezwengeld om tot een volledig nieuwe motorenreeks te komen. Ford had hierbij gemikt op het mager-mengsel-principe. Gaandeweg werd er binnen de EG echter gekozen voor de geregelde driewegkatalysator. Ford restte niets anders dan het motorenproject stil te zetten en opnieuw te beginnen. Vandaar dat eind 1990 de nieuwe Escc gepresenteerd met oude Deze achterstand is inmidc ingelopen met de kom;1 Zeta-reeks. De 105 en 1__ r. liter 16-klepper werden e jaar gepresenteerd, terwij. nieuwe 1.6 liter-variant voor het volume moet gaan zorgen. De Zeta-reeks is vanaf de eerste potloodstreek ontworpen voor gebruik met een katalysator. Zowel de 1.6 als 1.8 worden gebouwd in verregaand geautomatiseerde fabrieken in Bridgend (Engeland) en Keulen. Ten opzichte van de bestaande 1.8 is bij de 1.6 de cilinderboring teruggebracht. Dit betekent dat ook de 1.6 profiteert van de lange slag, wat over het algemeen staat voor een hoog koppel bij lage toerentallen. Het maximum koppel van 130 Nm wordt bij 3000 tr/min volledig bereikt, maar 83 procent hiervan is tussen 1100 en 5600 tr/min minimaal aanwezig. Het maximale vermogen van 90 pk toerenteller, centrale vergrendeling, stuurbekrachtiging en velours bekleding. De CLX is er vanaf f.31.350,-. Na het rijden met de Escort 1.6 CLX kunnen we niet anders concluderen dat de Escort-reeks nu eindelijk de eigenschappen heeft, die twee jaar geleden eigenlijk al aanwezig hadden moeten zijn. In het najaar verschijnen zoals gebruikelijk een reeks autojaarboeken. Ted Sluymer is met zijn Autoboek dit jaar de eerste. Het 610 pagina's tellende drukwerk geeft een overzicht van alle auto's die op dit moment in ons land leverbaar zijn, allemaal voorzien van een uitgebreide lijst technische gegevens. Handig is het trefwoordenregister wat menig in het boek gebruikte term toelicht. De auteur heeft ervoor gekozen in vergelijking met vorig jaar minder foto's te plaatsen en meer tabellen. Jammer grenoeg is de opmaak hier en daar wat slordig, terwijl helaas een aantal in Parijs gepresenteerde auto's ontbreekt. Deze tekortkoming zal echter eind januari worden goedgemaakt, dan verschijnt namelijk van dezelfde schrijver de AutoPocket van 256 pagina's. Hierin worden alle prijzen die per 1 januari gelden opgenomen, terwijl ook van de nieuwste modellen rij-impressie worden gegeven. Dit boekje zal voor f.9,95 worden aangeboden als aanvulling op Autoboek 1993. Autoboek 1993 ligt in de winkel voor f.32,5ü. verkopen. Op dit mom« Sierra leverbaar in 31 verschillende uitvoeringen, uitsluitend met 'schone' motoren met als topper de 2 liter 16-kleppen turbo van 220 pk in de Cosworth. In het huidige programma vinden we een tweetal aantrekkelijk uitgedoste uitvoeringen, de Solar en GT. De Solar is leverbaar in alle varianten behalve de driedeurs met een elektrisch schuif/kanteldak, verstelbaar stuur, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, centrale vergrendeling, in twee delen neerklapbare achterbank en een CD-speler. Er kan worden gekozen uit een 1.6 en 2.0 liter injectiemotor en natuurlijk de sterke 1.8 turbodiesel. De serie f.34.950,-. De GT is er sportieve automobilis slechts geleverd met De twee jaar geleden geïntroduceerde vierde generatie Ford Escort heeft een, bewogen periode achter de rug. Allereer 1 maakte Ford de fout om bij de presentatie hoog van de toren te schreeuwen dat er 3,5 miljard in het nieuwe model was geïnvesteerd, terwijl puur op het oog de nieuweling nou niet bepaald vooruitstrevend genoemd mocht worden. Vervolgens werden vooral de kopers van deze auto gepest met verschillende mankementen, zodat er abs iets moest gebeuren. Isolatie Alhoewel dit exemplaar beduidend stiller is dan de oude 1.6, zou best nog wat extra isolatiemateriaal welkom zijn. Er kan een top van 177 km/u worden behaald, terwijl er in 12,3 seconden van 0 tot 100 wordt gesprint. De 1.6 vult prima het gat tussen de 1.8 Zeta van 105 pk en de 1.4 liter injectie van 71 paardekrachten. Overigens is de 3- deurs CL ook nog verkrijgbaar met de oude 1.3 liter van 60 pk. De uiterlijke wijzigingen van de vernieuwde Escort zijn redelijk omvangrijk. De neus is herkenbaar aan de ovale grille, meegespoten in de carrosseriekleur. De bumpes werden direct aan de nieuwe lijn aangepast. Verder is de ruit in de achterklep groter geworden, terwijl de achterlichtunits nu op de achterklep doorlopen en een sterke druppelvorm hebben gekregen. Alhoewel de algehele lijn gelijk is gebleven, hebben de Escort en ook de Orion een meer eigen gezicht gekregen. In het interieur werden onder andere de stoelen verbeterd, die nu een merkbaar betere ondersteuning bieden. Voorts zien we een nieuw en veiliger stuurwiel, waarachter een andere benzinemotor in de Trader is een 2 liter van 88 pk met een maximaal koppel van 152 Nm bij 3500 tr/min. Het GVW van deze uitvoering bedraagt 2260 kg. De diesel is een 70 pk 2,5 liter met een koppel van 142,5 Nm bij 2500 tr/min. De diesel heeft een GVW van 2420 kg. De Transit Trader benzine kost f.21.10,= ex. BTW en de diesel f.27.330,-. NedCar heeft vorig jaar een negatief bedrijfsresultaat van 200< miljoen gulden behaald. Het brutö verlies werd vooral veroorzaakt door reorganisatiekosten en de economische malaise in het Verenigd Koninkrijk en Zweden, traditioneel de belangrijkste exportmarkten voor de Volvo's uit Bom. Als echter rekening wordt gehouden met buitengewone baten en lasten komt het verlies uit op 74 miljoen gulden, een (jniljoen minder dan in 1990. Voor dit jaar rekent. NedCar op een lichte verbetering van het bedrijfsresultaat. Op 22 december zal de nieuwe Ford Mondeo, de auto die succesvolle Sierra gaat opvolgen, voor het eerst statisch worden gepresenteerd, waarna de verkopen ongeveer in maart op gang zullen komen. Het is echter nu precies tien jaar geleden dat de vertrouwde Sierra werd gepresenteerd, om precies te zijn in oktober 1982. Er zijn er inmiddels zo'n 3,5 miljoen van gemaakt, terwijl er in Nederland 150.000 exemplaren werden afgezet. Aan de uitstraling van de eerste modellen is weinig veranderd. Na de vijfdeurs de Kerstperiode van 18 december hatchback en stationwagon spektakel. °P de personenauto-Rai van 1987 beleefde de Sierra sedan zijn wereldpremière en zorgde voor een forse opleving van de standaarduitrusting wijkt nauwelijks van de zwaardere exemplaren af: klok, aansteker, opbergvakken in de portieren, verstelbare bestuurdersstoel, hoofdsteunen en stoffen bekleding. De laadruimte heeft een vloer van 2,46 meter lang en 1,54 meter breed. De Trader heeft een schuifdeur rechts en een enkele achterklep. De Uitvoeringen Bij de introductie twee jaar geleden was de Escort de eerste nieuwe auto uit de top 3-reeks van Escort, Golf en Astra. Met de Escort deed Ford dan ook in het eerste jaar goede zaken. Bij de introductie van de Golf en Astra bleek de Escort vooral op het punt van veiligheid nog op een oude leest geschoeid te zijn. Aan deze achterstand heeft Ford nu een einde gemaakt. De structuur van de carrosserie is aanzienlijk versterkt, terwijl haast als vanzelfsprekend verstevigingsbalken in de portieren zijn opgenomen. De 1.6-motor is verkrijgbaar in de drie- en vijfdeurs Escort, vierdeurs Orion en Clipper stationwagon. Daarbij kan in alle gevallen worden gekozen voor de CL- en CLX-uitvoering. De basis CL- uitgave kenmerkt zich door een al behoorlijke complete specifikatie met in delen neerklapbare achterbank, in hoogte verstelbare veiligheidsgordels, van binnenuit te openen achterklep, digitaal klokje, halogeen koplampen, stootstrips op de flanken, getint glas en wieldoppen. De 1.6 CL driedeurs kost f.29.350,=. Wie een vijfdeurs wenst moet daar duizend gulden bij optellen. De Clipper CL 1.6 moet f.32.750,= opbrengen. De Orion 1.6 CL staat voor f.30.950,= in de prijslijst. De CLX-uitgave is nog completer met onder meer een jen vraag naar Luiwagens te voldoen, de Transit Trader op advermogen t 870 (diesel) ieke segment in Nederland 7000 Trader is een jen met een GVW Op 18 november zal in het Australische Perth het startschot klinken voor een race voor automobielen van voor 1925. In totaal zal er door 23 voertuigen aan deze vierdaagse rit worden deelgenomen. Aan deze "Genevieve 500" zal een Spyker uit 1904 deelnemen, die in het bezit is van het Autotron in Rosmalen. Dit exemplaar werd in 1966 door de oprichter van het museum Max Lij in Engeland gekocht. Sindsdien werden er bijna 200.000 kilometer mee gereden. Voor de verre reis werd de Spyker helemaal nagekeken. Op enkele kleine details na bleek de auto in een uitstekende conditie. De Spyker wordt per vliegtuig over de helft van de wereldbol getransporteerd. Het idee van de rit is afkomstig van Paul Terry, die enthousiast raakte het zien van de racefilm enevieve" uit de jaren vijftig. De ginele Darracq die in deze film ureert is eigendom van Terry, een Australische zakenman. De tegenspeler in dezelfde film van de Darracq is, u raad het al, de 1904 er uit het Autotron. Toen Terry ie dat de auto nog steeds —J, werd meteen contact ’-f met het Autotron, die de edging uiteraard aanvaarde. groene Spyker zal overigens in Kerstperiode van 18 december Cfi un Telefoon 013 -427965 Dijksterhuisstraat 80 Tilburg cwr w'iiiiiiimi ii, H-u .ui tot ton

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 27