1 ■PONTIAC TRANS SPORT Europese restyling SPORTIEVE RENAULT STATIONCAR ESCORT VAN VEILIGER Bijlage van: De Tilburgse Koerier Rijbewijs kopen? Chrysler jer 1992-pagina 18 aG Donderdag 5 november 1992 Oplage: 96.000 ex. trenge Hen sje, kl nte tc mamische Tony Vos waardoor een Dhr. B. Hulshoff, directeur Chrysler Import Holland MotoRai Autotest: Lees verder succesvol in dit nummer pag. 9 pag. 7 o.a.: Rij-impressie: Ford Escort 1.6 Fiat Cinquecento pag. 3 Jaargang 4 Nummer43 I Quad 4 De nieuwe 2.3 liter motor 1 een vermogen van 147 pk bij tr/min en een maximaal kopf levert bij 5800 >pel gegarandeerd. De deuren zijn voorzien van extra beschermingsbalken. Uiterlijk zijn de 1993 modellen te herkennen aan een gewijzigde at er i met de 7 de BPM, zhokeffect ik ben er -:het later toch weer bumper en een aangepaste achterklep, waarbij een deel van de lampen onderin zijn geplaatst. De vernieuwde Trans Sport is vanaf januari 1993 leverbaar. De markt voor ruimte-wagens is in Europa sterk groeiende. General Motors zal de al enige tijd bekende Pontiac Tbrans Sport vanaf januari in verschillende landen via de Opel-dealers gaan verkopen, zodat de beschikbaarheid beter wordt, maar ook op veel meer plaatsen service kan worden verleend. Uiteraard blijft de auto ook beschikbaar bij de gespecialiseerde GM-dealers. Het 1993- model van deze populaire Pontiac heeft overigens een aantal Europese wijzigingen ondergaan. De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek. Escort- en fiteert de Van v-t 1993- u. Zo is heiden IC tot de jrille. Motorisch wordt nu een keuze geboden. Naast de bekende 3,8 liter V6 met een vermogen van 173 pk en standaard viertraps automaat, is er nu ook een 4 cilinder 2,3 liter met 4 kleppen per cilinder, gekoppeld aan een handgeschakelde vijfbak. Uiteraard voldoen beide motoren met hun geregelde drieweg katalysator aan de meest sti Europese emissie-eisen. Nevada TXI is verder uitgerust met dakrailings en een hoedenplank. De opvallende uiterlijke kenmerken van de andere twee TXI-modellen zijn ook op de Nevada te vinden zoals de vijfspaaks lichtmetalen velgen met 185/55 R15V banden, mistlampen in de voorbumper, en minder zichtbaar de schijfremmen op de achterwielen. De bagagemogelijkheden van de 21 Nevada zijn enorm: 674 liter in standaardopstelling wat tot 1710 liter kan worden uitgebreid. De auto kost f .52.615,= en kan tegen meerprijs worden geleverd met ABS, airconditioning en een radio Renault. Net Orion-r van de - model werden doorgevo de auto duidelijk te ond« van zijn voorgang;; aan de bumper dccrlcp; motorkap met afc-J het gebied van veilighe, de Van aan alle bestaande testcriteria en bovendien aan des voor de EG op komst zijnde maatstaven voor zijdelingse en achterwaartse botsproeven. De stuurkolom en het stuurwiel zijn van een nieuw ontwerp en reduceren het risico van gezichtsletsel bij zware frontale botsingen. De totale carrosseriestructuur is aanmerkelijk stijver geworden. In de deuren worden verstevigingsbalken toegepast die van 190 Nm bij 4800 tr/min. Deze zogenaamde "Quad 4" motor werd in 1987 geintroduceerd, maar heeft sindsdien belangrijke wijzigingen ondergaan. De Trans Sport 2.3 haalt een top van 185 km/u en trekt in 11,3 seconden vanuit stilstand naar de 100 km/u. Ontsteking en brandstofinspuiting worden geregeld vanuit de Engine Control Module (ECM). De krachtbron is voorzien van een directe ontsteking (direct ignition), wat werkt zonder bewegende delen. De bestaande V6, waarvan er jaarlijks 500.000 worden gemaakt, is verder verfijnd. Het maximale Renault breidt haar leveringsprogramma uit met de sportief getinte 21 Nevada TXI, voordien van de lichtmetalen 2 liter motor met drie kleppen per cilinder. De 12-klepper levert een vermogen van 136 pk ep weet de ruime Nevada daarmee een top te geven van 198 km/u en een sprintje van 0 tot 100 in 10,2 seconden. Dezelfde motor is al enige jaren leverbaar in de Renaults 21 TXI sedan en hatchback. De uitrusting van deze sportieve Nevada is vergelijkbaar met de Manager- uitvoeringen: stuurbekrachtiging, centrale vergrendeling met afstandbediening, getint glas en een boordcomputer. De Indeling De 2.3 liter staat op stalen velgen met 205/65 banden, terwijl de V6 standaard lichtmetalen wielen heeft met 205/70 banden. ABS en stuurbekrachtiging worden standaard op beide varianten aangeboden. De uitrusting van de 2.3 16V omvat verder centrale vergrendeling, elektrische bediende portierruiten, elektrisch verstelbare spiegels, cruise-control, radio-cassette- speler met vier speakers, koplampsproeiers, verstelbare stuurkolom, getint glas, roof-rack, zes of zeven stoelen en een bagagenet. De uitrusting van de V6 is uitgebreider met de reeds genoemde lichtmetalen velgen en een in zes richtingen elektrisch verstelbare bestuurdersstoel. Lederen bekleding wordt in beide gevallen tegen meerprijs geleverd. Een belangrijk item van de Trans Sport vormt het multi-functionele interieur. De auto is toegankelijk door de twee voorportieren, de schuifdeur aan de rechter kant en de grote achterklep. Op vijf plaatsen zijn achterin losse stoelen te plaatsen, waarbij de indeling aan de eigenaar vrij wordt gelaten. De Trans Sport kan zodoende dienen als personenbusje, kleine vergaderruimte tot grote bestelwagen. De aërodynamische koets bestaat uit een gegalvaniseerd frame met kunststof beplating, lange levensduur is vermogen van 173 pk wordt al bij 4800 tr/min bereikt, terwijl het forse koppel van 305 Nm bij 3200 tr/min volledig beschikbaar is. Het bekende sprintje vraagt 10,6 seconden, terwijl de topsnelheid met 173 km/u lager ligt dan bij de 4 cilinder. In nauwe samenwerking hebben ingenieurs van GM en het Opel Technical Development Center in Duitsland vooral de wielophanging aan de Europese wensen aangepast. De Trans Sport heeft McPherson veerpoten en een stabilisatorstang voor en eveneens een torsiestabilisator achter in combinatie met pneumatische vering. Deze laatste voorziening zorgt er voor dat onafhankelijk van de belading de auto in dezelfde positie blijft, wat uiteraard de stroomlijn en zodoende het verbruik te goede komt. De compressor die voor deze hoogteregeling zorgt, kan ook gebruikt worden voor het opblazen van banden en bijvoorbeeld een boot. Het klinkt onwaarschijnlijk, maar het blijkt zelfs in ons burocratische land mogelijk om een rijbewijs te kopen. De gemeente Den Haag heeft een omvangrijke zwendel met rijbewijzen ontdekt. Men verwacht dat deze praktijken ook in de rest van het land worden uitgeoefend. Overigens koop je niet direct een rijbewijs, daar een dergelijk papiertje nergens geregistreerd zou zijn. Nee, de bedenkers pakken het slimmer aan. Voor een bedrag wat altijd nog onder dat van een tiental lessen plus examenaanvraag ligt, wordt keurig op naam de benodigde papierenhandel verstrekt voor de aanvraag van het felbegeerde roze papiertje. De gemeente waarbij het rijbewijs wordt aangevraagd, controleert immers niet of de betreffende persoon ook daadwerkelijk is geslaagd. Immers, ér is geen directe link tussen overheid (gemeente) en CBR. Het lijkt de ideale oplossing voor mensen, die overwegen om hun rijbewijs op de Antillen te gaan halen. Immers prijs van de vliegreis, het verblijf en examen liggen veel hoger dan de op illegale wijze verkregen papieren. Als ik dit zo allemaal hoor, ga ik toch met een heel ander oog kijken naar mensen die zich als een gevaar voor zichzelf en de medemens door het verkeer bewegen. Soms vraag je je wel eens af of automobilisten hun rijbewijs met zegeltjes bij elkaar hebben gespaard, maar nu moet je je serieus af vragen of deze personen wel eens een lesauto van binnen hebben gezien. Het is natuurlijk levensgevaarlijk als iemand niet op het moderne verkeer voorbereid achter het stuur stapt. Alhoewel de uitgevers van de valse papieren ongetwijfeld een lucratief gat in de markt hebben aangeboord, komt het snel beëindigen van deze activiteiten de verkeersveiligheid zeer ten goede... Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14, 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur Wat de Tweede Kamer en het kabinet ook gaan besluiten over de grijze kentekens, het is duidelijk dat de particulier na 1 januari niet meer van het voordeel zal kunnen genieten. Chrysler is een merk wat behoorlijk goede zaken doet met auto's op grijs kenteken. Dhr. B. Hulshoff is directeur van Chrysler Import Holland: "Het ziet er nu naar uit dat bestelwagens voor het bedrijfsleven onder dezelfde voorwaarden als nu het geval is beschikbaar zuil blijven. Toch zullen de verkopen van auto's op grijs kenteken teruglopen. Niet iedere particulier die van plan was een auto op grijs kenteken te kopen, zal nu dezelfde auto met zijruiten en een achterbank kopen". "Zoals het er nu naar uit ziet, blijft onze Dodge Mini Ram volledig als bestelauto erkend. Daarnaast worden vrijwel alle Voyagers op grijs kenteken ook werkelijk zakelijk gebruikt. De grote klappen zullen gaan vallen in het 4x4-segment. We verwachten dat de verkopen van onze Wrangler met de helft zullen teruglopen, terwijl de afname bij de Cherokee minder zal zijn. Deze auto wordt nu al in een groter aantal op geel kenteken verkocht. Wat er ook gaat gebeuren m grijze kentekens en d het zal altijd een schc veroorzaken, maar u van overtuigd dat hei koperpubliek - terugkomt". "De verwachtingen van Chrysler in Nederland zijn positief. We denken dit jaar te kunnen afsluiten met 3800 tot 4000 auto's. Bij een, naar mijn mening, volgend jaar verder teruglopende markt verwacht ik voor Chrysler een gelijk aantal. We komen volgend jaar dan ook met een aantal nieuwe auto's, die onze positie moeten versterken. Op de Rai staat de Grand Cherokee en natuurlijk de Viper, terwijl rond oktober de Chrysler Vision komt, een grote sedan in de topklasse", aldus Hulshoff. als alle overige Escort- en bij een zijdelingse aanrijding extra -modellen profiteert de Van bescherming moeten bieden. Uit i de wijzigingen die op het 1993- de Scorpio zijn de 'dubbele' del werden doorgevoerd. Zo is portiersloten overgenomen die het Verscheiden onmogelijk maken een deur te i zijn voorganger door de tot openen zonder de juiste sleutel, i de bumper doorlopende ook niet via een ingeslagen iorkap met afgeronde grille. Op portierraam. De Escort is er in drie ~?bied van veiligheid voldoet motorvarianten: 1.3 liter HCS, 1.4 liter injectie en 1.8 liter diesel met katalysator. Uiteraard worden deze drie auto's standaard met een vijfbak aangeboden. De Escort Van wordt af-fabriek geleverd met verlichting in de laadruimte, achterdeuren die tot 180 graden open gaan, aansteker, digitaal klokje, signaal voor vergeten verlichting, stoffen stoelbekleding, in hoogte verstelbare gordels, een laadschot op halve hoogte over de gehele wagenbreedte en nieuwe wieldoppen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 19