:r I J Z E W b' Achtste volksdansfestival voor ouderen Wie krijgt een plaats in tehuis of aanleunwoning? IAAT AAR p n i i i i i i i i i i r 11 17.45 I8.95 POST COLOFON SCRIPTUM De werkwijze van de indicatiecommissie GEN b.v. mJI Informatie over bijzondere bijstand Kringbureau KB0 Inbraakpreventie Modeshow Uw apotheker vertelt... Informatie over zelfstandig blijven Toneelmiddag in Noord Zelfvertrouwen Fitheidstest voor ouderen Donderdag 5 november 1992 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER >r 1992-pagina 10 Positief het ondersteunend indicatiecommissie. 1-434857 3-364456 Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus HET WOORD IS AAN... -TILBURG 955 Secretaris Paulus Jansen van de indicatiecommissie. (Foto: Geert van Loon) ruimte genoeg voor de honderden volksdansers die verwacht worden. De Academie voor Lichamelijke Opvoeding is te vinden naast het Wil lem ll-stadon aan de Goirleseweg en bereikbaar met buslijn 1richting Goir- le. k- >r De toegangsprijs is net als vorige jaren 10,-, inclusief een kopje koffie of thee. Iedereen is er welkom, lid van een volksdansgroep of niet. Wilt u meer weten of kaarten bestellen, dan kunt u bellen naar tel.nr. 672068 of 561201. Mijn schoonzus heeft ’stoklopen’ geleerd en dat was niet eenvoudig. Lopen met een witte stok en -door die voor iedereen goed zichtbaar vast te hou den- tonen dat je niet of weinig ziet. Een zelfstandigheidstherapeute van de stichting Theophaan leerde het haar. Oefenen op de Korvelseweg, smalle trottoirs op en af, om fietsen en andere obstakels heen, langs de winkels. Toen mijn schoonzus eenmaal zover was, wilden familie en virenden met haar naar de stad. ’’Geef me maar een arm, dan komen we er wel”, werd haar gezegd. Toen werd het moeilijk voor haar, want vastgepakt worden zonder zelf te kunnen controleren is vreselijk; iemand met een handicap wil zelf vaststellen of oversteken veilig kan. Wij, de familie en vrienden, wisten ook niet wat ze precies ziet. Dat werd ons door een filmpje van de sticgting Theophaan duidelijk gemaakt. Bovendien kregen we een bril met afge plakte stukken op, waarna we beter begrepen hoe ze haar handicap beleeft. We zijn veranderd. Nu is het ’’Loop jij maar met je stok, we lopen met je mee” in plaats van ’’Loop jij maar met ons mee.” D.T. Tasjesroof is aan de orde van de dag tegenwoordig. Oudere mensen durven nu ook overdag de straat niet meer op, zeggen ze. Maar als ik de kranten goed heb gelezen, worden er alleen maar tasjes geroofd. Dus ga gerust de straat op, maar laat uw tasje thuis. Die onderrok van vroeger was toch zo gek nog niet. Drop Oud Honderden 55-plussers kijken er elk jaar naar uit en komende zondag is het weer zover: voor de achtste keer wordt dan het Volksdansfes tival voor ouderen gehouden. Alleen is het dit jaar niet in de schouwburg te doen, omdat die gesloten is wegens verbouwing, maar in zalen van de Academie voor Lichamelijke Opvoeding (ALO) bij het Willem ll-stadion. Het Volksdansfestival voor ouderen is een erg gezellige dag, waarop zeker zo’n zeshonderd mensen afkomen. Dat zijn niet alleen mensen die al deel nemen aan volksdansgroepen, maar ook talloze belangstellende 55- plussers, die nog nooit een traditioneel danspasje gewaagd hebben. Iedereen krijgt op die dag gelegenheid volksdans te beoefenen onder leiding van gediplomeerde leidsters. Niet alleen leuk, maar natuurlijk ook nog gezonde lichaamsbeweging. Tussen de ’lessen’ door zijn er zondag optre dens van de Nijmeegse studenten- groep Les Précieuses Ridicules met klassieke salondansen en van Mie Katoen uit Tilburg met Nederlandse volksdansen. Met deze dag wil de stichting Volks dans en Folklore 55 Plus bekendheid geven aan het volksdansen als een gezonde en plezierige manier om het lichaam in beweging te houden, die bovendien leidt tot een ongedwongen, gezellig kontakt met anderen. Het was wel even zoeken voor de stichting om een geschikte andere plaats te vinden, maar in de ALO is De indicatiecommissie bestaat uit deskundigen op diverse terreinen: de dames Gerards (psychogeriater), Van Riel (hoofd wijkverpleegkundigen), Mallens (maatschappelijk werkster), Van de Muysenbergh (voorzitter), en de heren Aarts (GGD), Berends (ex- teamleider en deskundige op oude- rengebied) en Paulus Jansen. De indicatiecommissie geeft naar aanleiding van de twee rapporten een advies. Als dat positief is, betekent dat niet automatisch dat iemand onmid dellijk opgenomen wordt. Bij de ’positieve indicatie’ wordt namelijk een driedeling gemaakt, omdat er te weinig plaatsen beschikbaar zijn in tehuizen. Zo wordt de aanvrager inge deeld als minder urgent, urgent of zeer urgent. Als het advies van de indicatiecommissie ’minder urgent’ luidt, kan het jaren duren voor iemand terecht kan. Bij ’zeer urgent’ kan een opname soms rechtstreeks volgen. Mensen die niet bij de laatste catego rie horen en dus moeten wachten, kunnen zich tot een van de wijkbu reaus van de SBT wenden, als hun omstandigheden verslechteren. De Tilburgse verzorgingstehuizen heb ben samen met de SBT een geza menlijk plaatsingsbeleid, waarbij regelmatig de urgentie van de aanvra gers bekeken wordt en ook of er plaats is in een van de verzorgingstehuizen. Naar aanleiding van de rapporten van de maatschappelijk werker en de huisarts, kan de indicatiecommissie ook een negatief besluit nemen. Is dat het geval, dan kan de aanvrager in beroep gaan bij B en W. Gaat het om een plaats voor een aanleunwoning, dan kan de aanvrager beroep aante kenen bij de woningbouwvereniging. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren- wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Sinds 1 september heeft de Til burgse indicatiecommissie een nieuwe secretaris, Paulus Jansen. Hij is tevens de coördinator van het ondersteunend bureau van de commissie. Zijn benoeming is een mooie aanleiding om aandacht te besteden aan het werk van de indi catiecommissie, omdat veel mensen daarvan niet op de hoogte zijn. Velen hebben er zelf of in hun directe omgeving wel mee te maken: de commissie beoordeelt elk jaar tweeduizend aanvragen. Wat meestal nog wel bekend is, is dat de indicatiecommissie onderzoekt of ouderen in aanmerking komen voor een plaats in een verzorgingstehuis, verpleeghuis of een aanleunwoning. Maar er blijven vragen als: ’Wie komen er precies voor in aanmer king?’ en ’Kan iedere oudere van de ene op de andere dag van de eigen woning verhuizen naar een verzor gingstehuis?’ Om met dat laatste te beginnen: nee, in de praktijk blijkt dat niet mogelijk. Het aantal ouderen dat zorg of verpleging nodig heeft, is groter dan het aantal beschikbare plaatsen in de tehuizen. Aanvraag Hoe bepaalt de indicatiecommissie nu wie er terecht kan in een tehuis of aanleunwoning? Voor zo’n plaats komen in principe alleen mensen van boven de vijfenzestig in aanmerking. Zij kunnen een aanvraag indienen bij het secretariaat van de indicatiecom missie, dat gehuisvest is bij het Gecoördineerd Ouderenwerk, de SBT. Die aanvraag kan betrekking hebben op vijf verschillende catego rieën: verzorgingstehuis, verpleeg huis voor mensen met lichamelijke (somatische) problemen, verpleeg huis voor psycho-geriatrische patiënten, of dagbehandeling voor ouderen met somatische of psychis che problemen. De aanvrager moet een formulier invullen, waarna hij of zij bezoek krijgt van een maatschappelijk werker van het ondersteunend bureau van de indicatiecommissie. Die bekijkt de algemene leefsituatie van de oudere op lichamelijk, psychisch, sociaal en huishoudelijk gebied. Zo maakt de maatschappelijk werker een rapport over hoeveel zorg de aanvrager nodig heeft. De huisarts zet op verzoek van de commissie een geneeskundige verklaring op papier en via GGD-arts Aarts, die ook in de indicatiecom missie zit, komen de twee rapporten bij de commissie. Voor een aanleunwoning moet de aanvrager zich niet rechtstreeks tot de indicatiecommissie richten, maar tot een woningbouwvereniging, waarna de commissie advies geeft aan de hand van de lichamelijke en psychis che omstandigheden van de aanvra ger. poorboekje 50+ uit met een overzicht van al ren geschikte bewegingsactiviteiten in Tilburg. Het boek je is vanaf 15 november gratis verkrijgbaar bij bibliotheek, Informatiecentrum, VVV, buurtcentra, SBT en B.O.T.S. Die dag kunnen circa driehonderd 50-plussers zich onder deskundige begeleiding ook laten testen op fitheid en i gezondheid. Het totale programma duurt ongeveer een I uur en bevat: bloeddrukmeting, knijpkrachtmeting, lenig- heidsmeting heupgordel en wervelkolom, gewicht, I sprongkracht, huidplooidiktemeting, lenigheidsmeting schoudergordel, oog/hand coördinatie, wandel- uithou- i dingsvermogen en peak-flow meting. Elke deelnemer ontvangt onmiddelijk een computer-uitdraai met de resultaten. Deze ’score’ wordt vergeleken met die van f leeftijdsgencten. Op basis van deze gegevens zullen I artsen een persoonlijk bewegingsadvies verstrekken. De test kost 7,50. Er bestaat deze dag tevens gelegenheid om kennis te maken met badminton en bowls. Dat alles vindt plaats op zondag 15 november in Pellikaan Sportcentrum aan de Rueckertbaan219inTilburg. De test wordt gehouden van 14.00 tot 18.00 uur. Aanmelden voorde test kan op de dag zelf bij het sportcentrum, maar verstandig is dit vooraf I telefonisch te doen bij het BOTS: tel. 437283. Frustrerend De nieuwe secretaris van de indicatie commissie, Paulus Jansen, is ook maatschappelijk werker en stelt rap porten over aanvragers op. Dat bete kent dat hij tijdens de vergaderingen van de commssie zijn rapporten kan toelichten. ”De twee andere maatschappelijk werkers zijn om beurten bij de vergadering. Maar als coördinator wil ik het zo regelen dat de toelichting al voor de vergadering dui delijk is”, stelt hij. Bij de toewijzing van die plaatsen blijkt dat de minimumleeftijd van vijf enzestig jaar weinig voorstelt: de gemiddelde leeftijd van de aanvra gers is al gauw tachtig en die van bewoners van verzorgingstehuizen rond de vijfentachtig. Omdat er bij de indicatiecommissie ongeveer tweeduizend aanvragen per jaar binnenkomen, belanden veel mensen op de wachtlijst. Jansen denkt dat er zo’n 750 op die lijst staan en daarnaast nog een hon derdtal op de wachtlijst voor psycho geriatrische bedden. ”Hoe groter de problemen, hoe groter de kans op opname. Maar het is frustrerend dat niet ieder een opgenomen kan worden, die dat nodig heeft”, aldus Jansen, volgens wie het grootste probleem het tekort aan psycho-geriatrische bedden is. ”Die zouden er meer moeten komen. Maar ook meer personeel zou geen kwaad kunnen.” Voor mensen die geen plaats toe gewezen krijgen, bestaat wel opvang door bijvoorbeeld kruisvereniging of gezinszorg. ’’Maar ook de thuiszorg zal zeggen dat er wachtlijsten zijn”, stelt Jansen die voorheen in die zorgsector werkte. Ondanks alle problemen kijkt hij niet somber naar de toekomst. ”We heb ben overleg over lopende zaken en bekijken hoe de procedures lopen. Als mensen in nood zijn, krijgen ze hulp. En als ze niet opgenomen kunnen worden, kunnen we verwijzen en alternatieven bieden.” De indicatiecommissie is gevestigd in het gebouw van de SBT, Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg; tel. 361015. Aanvraagformulieren zijn onder meer ook te krijgen bij huisartsen, Gezinszorg, Kruisvereniging en het Riagg. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- rier. I Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts 1 Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I Adres redactie: 1 Seniorenwijzer, p/a Lange I Schijfstraat 107,5038 TT Tilburg, I 1 tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I 1 368805. De Sociale Dienst organiseert in samenwerking met de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk (SBT) voor I mensen van 55 jaar of ouder voorlichtingsbijeenkomsten over Bijzondere Bijstand. Tijdens deze bijeenkomsten I wordt uitleg gegeven over wat Bijzondere Bijstand is en wanneer men ervoor in aanmerking komt. De bijeenkomsten vinden plaats op: maandag 9 novem ber 1992, 14.00 uur in ’t Wit Paardje (Lijnsheike 8); woensdag 18 november 1992, 14.00 uur in Pas Buiten (Schouwburgring 200); donderdag 26 november 1992, 10.00 uur in De Garsthof (Columbusplein 15); donderdag 26 november 1992, 14.00 uur in Trefpunt de Reit (Wes- tertorenlaan 4); dinsdag 1 december 1992, 14.00 uur in De Baselaer (Hoefstraat 175); maandag 14 december 1992,14.00 uur in 't Kievitslaer (Reinevaarstraat 55). De Kring Tilburg van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) heeft sinds begin deze maand een eigen bureau aan het St. Annaplein 12, 5038 TV Tilburg. Het bureau is vooral bedoel voor de besturen van de dertig KBO-werk- eenhedenindestad, maar ook anderen kunnen erterecht voor informatie over de bond en allerlei zaken die voor ouderen van belang zijn, zoals gezinszorg en huisvesting. Indien nodig verwijst de KBO door naar de juiste instantie. Voorlopig zijn inlichtingen en/of afspraken met bestuursleden mogelijk op elke maandag en donder dag van 10.00-12.00 uur. Telefoon: 434330. De werkgroep activiteiten voor ouderen in Loven-Besterd organiseert op donderdag 12 november van 14.00-16.00 uur een voorlichtingsmiddag over: inbraakpreventie. U bent van harte welkom (entree gratis) in Buurtcentrum J Loven-Besterd, Koestraat 164. De aktiviteitenkommissie van De Kasteelhoeve orga niseert op vrijdag 13 november een modeshow voor ouderen i.s.m. modehuis Marto. Die middag zal Marto een presentatie geven van de nieuwe najaarscollectie. Aanvang om 14.00 uur in De Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256. De entree is gratis, ook een gratis kopje koffie. Wijkteam West van de SBT presenteert dit jaar iedere maand een voorlichtingsmiddag voor ouderen. Op 12 november komt dhr. van Nunen (apotheker in het Wan delbos) een en ander vertellen over maken, gebruiken en bewaren van medicijnen. Zijn verhaal wordt begeleid door een interessante diaserie, waarna u vragen kunt stellen, ook over uw eigen medicijngebruik. De middag wordt gehouden in wijkcentrum ’t Kievitslaer, Reinevaarstraat 55. Aanvang 14.00 uur. Entree en het eerste kopje koffie gratis. Wilt u wel graag komen maar heeft u problemen met het vervoer? Neem dan even con tact op met SBT-West, tel. 683961 Zelf koken een probleem? Een ongeval ’s nachts of over dag? Hulp nodig in de huishouding? Op deze en andere vragen die te maken hebben met zelfstandig blijven krijgt u dinsdagmiddag 10 november om 14.00 uur antwoord tij- I dens de voorlichtingsbijeenkomst ’tot uw dienst’ in de I Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256. Tijdens deze gezellige voorlichtingsbijeenkomst wordt u wegwijs gemaakt in de wereld van de dienstverlening, bij welke organisaties en instellingen u allemaal terecht kunt. Ook als u nog geen hulp nodig hebt... toch belangrijk om te weten voor ’het geval dat’. Op woendag 11 november organiseert de SOON haar jaarlijkse toneelmiddag in het Wit Paardje, Lijnsheike 8. Ouderentoneelgroep De Reit brengt dan ”De verborgen schat”. Aanvang: 14.00 uur; zaal open 13.30 uur. Entree voor deze middag voor 55-plussers bedraagt ƒ2,-; tijdens de pauze een gratis kopje koffie/thee. Op dinsdagochtend 10 november organiseert de Werk groep Ouderen in Gesprek een themabijeenkomst voor 55-plussers met als onderwerp: zelfvertrouwen. Inleider is pater P. Burgers o.f.m. cap. Daarna is er gelegenheid vragen te stellen of in discussie te gaan. De bijeenkomst is van 10 tot 12 uur in De Garsthof, Columbusplein 15 in Tilburg (bereikbaar met buslijn 3 en 4). Men wordt I verzocht tijdig aanwezig te zijn (de koffie staat om 9.30 uur I klaar). Elke geïnteresseerde vanaf ongeveer 55 jaar is l welkom. Als tegemoetkoming in de kosten wordt aan de deelnemers ƒ1,50 gevraagd. Zondag 15 november komt hot nieuwe sport en spels- S poorboekje 50+ uit met een overzicht van alle voor oude- I r-* ik* Tilkn irn

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11