8© WIJZE Eerste Tilburgse informatiemarkt voor senioren in Noord Haat JS 50-plus maand in zwembaden S: AZ FJ POST COLOFON SCRIPTUM ri i i i i i i i i i i i i i i c i G Informatie over slechtziendheid Middag over bevrijding Tilburg Hatha yoga voor 50+ vrouwen 3HIEE1 Voorbeeld Amsterdam Klucht in De Baselaer Informatie over ziekenfonds Open dag Garsthof Borstonderzoek in Stokhasselt Drie bibliotheken in Noord n i I hui üi ivvijZ-Ui, fj/a i—ai v/n ■1992-pagina 10 Donderdag 22 oktober 1992 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER (foto: Geert van Loon i (P. Drop Oud p/a Lange tel. 350505. tel. 368305. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Adres redactie: Seniorenwijzer, HET WOORD IS AAN... Zwembad West, Ringbaan West 320, tel. 683066. Zwembad Oost, Ringbaan Oost 152, tel. 420484. 3B 41773 jort) avonc1 Zo willen we voorafgaand aan ver kiezingen de politieke partijen uitnodi gen om hun ouderenbeleid toe te lichten.” Dit jaar doen alleen CDA en VVD dat. '84 '82 schade '87 6.500,- Mie iering iWËËKl 2.0i LS tmet. F.750,-| ..’88 Informatie over de precieze tijden waarop alle activiteiten plaatsvin den kunt u telefonisch of bij de kassa’s van de zwembaden krijgen. Zwembad De Drieburcht, Wagner- pleinl, tel. 553089. rustig baantjes trekken; spelmateriaal is dan verboden in het zwembad en de duikplank is buiten gebruik. Onder deskundige leiding andere zwemtech- nieken en - vaardigheden leren kan bij het trimzwemmen voor 50+; elke week een ander programma en daar is ook oefenstof met muziek bij. 50-plussers kunnen ook gewoon vrij zwemmen op uren waarop het zwembad speciaal voor deze leeftijdscategorie geopend is. EUW NIEUW IMF I i c 2 avond naiN-MnaiN ijstraat ingbaan Noord iV£-Jf IDEH IS». oLf.MovcA U kunt er uitvoerige informatie krijgen over (weer) gaan zwemmen, maar u kunt ook profiteren van aanbiedingen. Zo kost het trimzwemmen in novem ber maar 2,- gulden per keer. Als kennismaking zijn de eerste vier zwemlessen voor volwassenen vol gend maand gratis. Gezellig vrij zwemmen met live muziek kunt op de vrijdagen 6 en 20 november in het zwembad aan de Ringbaan Oost en op 13 en 27 november in De Drie burcht. Aan de conditie werken kan ook door mee te doen aan de zwem- fan-fittest: dertien weken lang elke keeer 250 of 500 meter zwemmen. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Aantrekkelijk De samenwerking met de winke- liersverenigingverlloopt goed. Op de informatiemarkt komen veel mensen af en dat is commercieel aantrekke lijk, aldus Van de Ven. Vandaar, denkt hij, dat de winkeliers financieel en in natura redelijk over de brug kwamen. Uit de kosten komen is natuurlijk niet het belangrijkste doel, zegt Van de Ven. Hij hoopt dat ervier-a vijfduizend mensen op de informatiemarkt afko men. Het belangrijkst vindt hij de komst van ouderen zelf. ’’Voor hen is de informatie bedoeld. Niet alleen voor de leden, maar voor iedereen. Eigenlijk maakt het niet uit wie zoiets organiseert, als het maar gebeurt.” De informatiemarkt in het winkelcent rum op het Wagnerplein is op donder dag 29 oktober van 15.00 tot 20.00 uur, op vrijdag 30 oktober van 13.00 tot 17.00 uur en op zaterdag 31 okto ber van 11.00 tot 16.00 uur. Om de markt financieel te steunen wordt een loterij gehouden (loten 1,-) met als hoofdprijs een kleuren-TV en 199 andere prijzen. Zaterdag wordt de markt muzikaal opgeluisterd door De Buntstekers. Waar is de tijd van Hilversum 1 en 2, denk ik wel eens. Eerst kwam de popmuziek erbij, toen de klassieke zender en daarna voor de res tanten nog eens Radio 5. Het een chaos met programma’s op zen ders waar ze niet thuis hoorden. Nu is dat allemaal beter, zeggen ze. Elk station heefteen eigen zen dercoördinator, die moet zorgen dat Radio 1 voor informatie is, 2 voor verstrooiing, 3 voor pop en 4 voorklassiek. Radio 5 moet de opi- niezender zijn. Met als gevolg dat de ochtendgymnastiek ineens spoorloos is verdwenen. Ook tal loze andere programma ’s zijn weg of van zender en uitzendtijd veran derd. Om alles weer terug te vin den, stel ik thuis maar een radio- programma-coördinator met volle dige werkweek aan. HM Slap Dat de organisatie in handen is van de KBO-werkeenheden in Noord is ook geen toeval. Van de Ven: ”We hebben wel gedacht aan de stedelijke bond, maar ik merkte dat daar nogal slap gereageerd werd. Later bleken ze toch enthousiast. Toen hoorde ik geluiden als: ’Toch wél een goed idee, zo’n markt.”’De andere ouderenbon den werden niet benaderd, maar als het aan de KBO- publiciteitsman ligt, gebeurt dat wel voor de editie van vol gend jaar. ”We willen het dit jaar eerst zo doen.” Van de Ven ziet bij andere bonden ook actieve leden die in dezelfde richting denken als hij. ’’Eigenlijk ben ik toevallig bij de KBO terechtgekomen, maar dat wil niet zeggen dat andere bonden minder zijn.” Voor Van de Ven is het dan ook duidelijk: in de toekomst moet er één echt overkoepelend orgaan ontstaan. ”Wat dat betreft ligt Tilburg achter bij de rest van het land. Maar misschien vormt de Seniorenmarkt een moge lijkheid om de tegenstelling tussen de bonden te verkleinen. In ieder geval kan iedereen er terecht: leden en niet- leden.” Het Netwerk van en voor zelfstandig wonende blinde en slechtziende ouderen organiseert voorlichtingsbijeenkomsten voor deze ouderen en hun omgeving (partner, familie, vrienden en kennissen). Op dinsdag 27 oktober geeft de stichting Theof- aan uit Breda informatie over hulpmiddelen en vertoont een videofilm over slechtziendheid: ”Jij ziet, jij ziet wat ik niet zie”. Ook geeft zij informatie over hulpverlening en zelfstandigheids- training. De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzien den (NVBS) is aanwezig met voorlichtingsmateriaal. De bijeen komst begint om 14.00 uur in Dienstencentrum De Garsthof, Columbusplein 15. Op dinsdag 27 oktober wordt voor ouderen in buurthuis Sint Anna een middag gehouden over de bevrijding van Tilburg. De heer Brans, verzamelaar van alles wat met de oorlogsjaren te maken heeft, verzorgtdeze middag. Hij weet van alles overdeze periode te vertellen en brengt foto’s, kranten, gebruiksvoorwer pen mee. De entree is gratis en in de pauze wordt een kopje kof fie geschonken. De middag duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Adres: Capucijnenstraat 78. Op de Vrouwensportschool Kwidam zijn yoga-lessen gestart, speciaal gericht op vrouwen boven de 50 jaar. Aandacht wordt besteed aan lichaamshouding, ademhaling en ontspanning. Er wordt in een rustig tempo geoefend binnen de eigen mogelijk heden. De lessen vinden plaats op dinsdag van 14.00 tot 15.00 uur en worden verzorgd door Cora Wiersma, yogadocente en fysiotherapeute. Informatie: Kwidam, IJzerstraat 1, 5038 BN Tilburg; tel. 013- 438562. Zwemmen is gezond en je kunt het tot op hoge leeftijd blijven doen. Als het nog nooit heeft gedaan of al weer een tijd geleden, is november een goede maand om eens een Til- burgs zwembad binnen te stappen. De Drieburcht en de baden aan de Ringbaan Oost en West houden namelijk een speciale actiemaand voor 50-plussers. Een van de organisatoren is de heer J. van de Ven, penningmeester en publiciteitsman van de Katholieke Bond van Ouderen in Heikant en Qui- rijnstok. Twee jaar geleden kwam hij op het idee om de markt te organise ren. ”lk merkte dat ouderen niet snel op activiteiten af kwamen. Toen dacht ik: ’Wat moeten we nu met voor lichting?’ Vervolgens las ik in de Seni orenwijzer over de informatiemarkt in Amsterdam en toen ben ik gaan praten met de winkeliersvereniging Wagnerplein.” Dat Van de Ven bij het winkelcentrum terecht kwam, was geen toeval. ”Dat centrum leent zich bij uitstek voor zoiets.” Niet alleen in november, maarhet hele jaar door zijn de zwembaden aaptrek kelijk voor ouderen, of ze nu alleen komen of in groepsverband. Er zijn allerlei aantrekkelijke zwemprogram- ma’s onder deskundige leiding, waar bij ook de gezelligheid niet ontbreekt. Zo zijn er in alle drie de baden specia le zwemlessen voor 50-plussers; niet alleen kinderen, maar ook ouderen kunnen de zwemkunst onder de knie krijgen. Kunt u al zwemmen, dan kunt u op aparte uren ook in eigen tempo Thema’s Voor de drie centrale thema’s zijn instellingen en organisaties aan gezocht om er informatie over te geven. Bij het thema veiligheid geven brandweer en politie informatie over het voorkomen van brand en mis drijven. De KBO verstrekt inlichtingen over het bondswerk en ook de werk groepen voor ouderen van de wijk centra De Schans en De Ypelaer zijn paraat. De meeste aanwezige instel lingen geven informatie over vormen van individuele zorgverlening en service. Bij ambtenaren van de gemeentelijke welzijnsdienst kunt u bijvoorbeeld terecht voor inlichtingen over bijzondere bijstand. Het Advo- katenkollektief Korenbloemstraat bestrijkt een breed terrein, zoals huur en huursubsidie, sociale wetten en werk. Verder staan onder meer op de markt: Kruisvereniging, Gezinszorg, het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT, de IHD- vervoersdienst voor ouderen en gehandicapten, Maaltij- denExpress, Vrienden van de Hartstichting, de woongroep voor ouderen in Noord, de Zonnebloem en de telefooncirkel van het Rode Kruis. Wat ontbreekt zijn instellingen op het gebied van cultuur en recreatie. KBO- er Van de Ven: ’’Daarom volgt er een evaluatie om te zien wat er teveel en te weinig is. De opzet van de markt kan dus volgend jaar heel anders zijn. 75; 85- 85; 7 95; 7 99. //9. raad' Volgende week donderdag heeft het Wagnerplein de Til burgse primeur: om drie uur ’s middags begint dan de eerste grote informatiemarkt voor senioren in onze stad. De organisatie is in handen van de KBO-werkeenheden Heikant/Quirijnstok en Stok- hasselt. Ze worden daarbij ondersteund door de winkeliers van het Wagnerplein. De markt gaat door tot en met zaterdag 31 oktober en is voor iedereen toe gankelijk. Er staan drie thema’s centraal: veiligheid, zorg op maat en ouderenbond en -werk. De bedoeling is er een jaarlijks gebeuren van te maken. In de Nieuwe Kerk in Amsterdam werd begin oktober voor de tiende keer de jaarlijkse informatiemarkt voor ouderen gehouden. Zoals altijd gaf die weer een volledig beeld van wat in de hoofdstad voor oude ren gedaan wordt. Daarnaast is er veel informatie te krijgen over aller lei andere belangrijke zaken. Zo stonden er de Nederlandse Spoorwegen, notarissen, de stichting Consument en Veiligheid, de sociale dienst, de Sociale Verze keringsbank en het ABP. Verder waren de plaatselijke oude renbonden en Seniorenraad verte genwoordigd en was er informatie over wonen en reizen, zorgverze kering, vrijwilligerswerk, dementie, problemen met zien en horen, etc. Het is dan ook de meest volledige beurs op dit gebied in Nederland. De mensen achter de stands heb ben kennis van zaken en zijn erg bereidwillig om te helpen. Ook zijn er voldoende folders om thuis alles nog eens rustig na te lezen. Organisatoren van de informatiemarkt J. van de Ven (links) en C v.d. Wiel in het winkelcentrum Wagnerplein. ’Met boeven vang je boeven’is de titel van een klucht in drie bedrijven, geschreven door Theo Akkermans. Met dit vrolijke I spel treedt Toneelgroep De Baselaer weer voor het voetlicht. Over de inhoud willen zij nog niet veel kwijt, maar... probeert u maar eens van een oude naaimachine een drukpers te fabrice- I ren, waarmee je niet van echt te onderscheiden briefjes van tien - kunt drukken... Dat is de droom van iedere drukker! Hoe één en ander verloopt kunt u zien op vrijdag 30 oktober en zondag 1 november in de zaal van De Baselaer, Hoefstraat 175. Kaarten a ƒ4,- zijn telefonisch te bestellen bij de nummers 424499 of 432246 en natuurlijk ’s avonds aan de zaal te koop. Aanvang I 20.00 uur. v In buurthuis Korvel wordt op donderdag 29 oktober een infor- 1 matie-bijeenkomst gehouden over veranderingen in het zieken- 1 fonds. Een medewerker van een Tilburgs ziekenfonds geeft informatie over de veranderingen nu en in de toekomst. Aanvang: 14.00 uur; toegang is gratis plus kopje koffie/thee. Adres: Korvelplein 196. Op zondag 25 oktober organiseert de activiteitencommissie van De Garsthof een open dag van 10.00 tot 17.00 uur. U kunt deze dag informatie krijgen over activiteiten in De Garsthof vooroude ren boven de 55 jaar. Men kan ook demonstraties zien o.a.: volksdansen, stijldansen en biljarten. Ook is er informatie over I de maaltijdendienst en andere zaken die betrekking hebben op het ouder worden. Dit najaar worden vrouwen tussen 50 en 70 jaar uit Tilburg- Noord uitgenodigd voor een gratis borstonderzoek. Hiermee I kan vroegtijdig borstkanker worden opgespoord. Over het nut van zo’n onderzoek organiseert de GGD een informatiebijeen- I komst op maandag 26 oktober om 14.00 uur in wijkcentrum IJpelaer, Corellistraat 10. Tijdens deze bijeenkomst zal dokter Broes, huisarts in Noord, vertellen waarom zij als huisarts het belangrijk vindt dat de vrouwen deelnemen aan het onderzoek. I Met vragen kunt u ook terecht bij het Informatiepunt Borston- derzoek. Dit is van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 I uur bereikbaar op telefoonnummer: 013-643248. Wist u dat u in Tilburg-Noord op drie manieren gebruik kunt maken van de Openbare Bibliotheek Tilburg? NI. doorfiliaal Lyn- I dacker te bezoeken, door gebruik te maken van uitleenpost De Heikant of door u aan te melden voor de Bezorgdienst van boe ken aan huis (alleen voor hen die langdurig aan huis gebonden zijn). In de bibliotheek aan het Wagnerplein vindt u de ’’ruimste sorte ring”. U kunt er behalve romans en hobbyhoeken ook tijdsch riften lenen (bijv, het blad Plus). Ter plekke kunt u kranten en tijd schriften lezen en naslagwerken en documentatiemappen inkijken. Om het zoeken naar de wat nieuwere boeken te verge makkelijken is er een tafel met de nieuwste aanwinsten en zijn er aanwinstenlijsten naar genre (detectives, streekromans, enz). Als u grote letter boeken leest kunt u veel plezier hebben van de gedrukte catalogus van grote letter boeken. Deze cata logus kunt u lenen. Verder is bibliotheek Lyndacker ruim opgezet (d.w.z. veel ruimte tussen de kasten en veel zit plaatsen) en het is er meestal rustig tot 15.30 uur (m.n. op don derdag). Bibliotheek Lyndacker is gemakkelijk bereikbaar, zowel per bus, als met de auto. Als filiaal Lyndacker voor u toch te ver is, maar u woont wel in de buurt van verzorgingscentrum De Heikant kunt u gebruik maken van de uitleenpost daar. Het aantal boeken is wel kleiner, maar er wordt rekening gehouden met uw wensen en u wordt er persoonlijk geholpen door de bibliothecaris. Uitleenpost De Hei kant is 1x per 14 dagen geopend van 10.00-11.00 uur. U vindt deze bibliotheekvoorziening in de recreatiezaal. Als beide voorzieningen voor u te ver weg zijn, als u aan huis gebonden bent door langdurige ziekte of handicap, kunt u zich aanmelden voor de Bezorgdienst van boeken aan huis. Na een persoonlijk gesprek met de bibliothecaris wordt u dan 1 x per drie weken bezocht door een vrijwilliger/-ster. De hierboven beschreven situatie gaat voor vrijwel elke wijk in Tilburg op hoewel filiaal, bibliotheekbus of centrale misschien wat verder weg staan. Informeert u eens naar de bibliotheek(mogelijkheden) bij u in de buurt. I Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I Schijistraat 107,5038 TTTilburg, I j tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, j fel QaQSHK Vaak hoor je ouderen klagen dat ze niets meer kunnen, omdat ze op leeftijd raken. Dikwijls begint dat al als ze nog maar net 50 jaar zijn. Ze vergelijkeen dan hun mogelijkheden van dat moment met die van toen ze jomg waren. Zo krijgt ouder worden een negatieve lading en wordt het jong zijn verheer lijkt. Naar mijn mening is dat een volslagen verkeerd beeld en daardoor ont staat bij anderen de gedachte dat de ouderen niets meer kunnen en dus minderwaard zijn. Maar ouderen kunnen nog van alles: studeren, vrijwilli gerswerk doen, dingen maken en anderen helpen met raad en daad. Oude ren hoeven zich niet jonger voor te doen dan ze zijn, want het ouder worden is op zichzelf genomen helemaal niet iets om je voor te schamen. Ouder worden geeft juist een extra dimensie aan het leven als je dat op een goede manier beleeft: voortdurend blijven zoeken naar nieuwe uitdagingen. Gijs van Amstel «1 «9 er er B5 SO SO SO B9 25 J.AR

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11