Wethouder voor andere Schurft: terug van weggeweest? opzet Seniorenraad IQ '0 n 11 I Cursus Recht ND! POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i 1fi95 'De dagen worden wel kouder... Natuurlijke voeding Informatie over slechtziendheid Trefpunt in het Zand Film over Tilburg Kringbureau KBO I Gymclub St. Maarten 55+ jer 1992-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 8 oktober 1992 - paginaJ 1 IHF1 Vlotter t “PLAFOND 21 cm r p/a Lange 368805. te dag geopend Alles Iweg orme ingen ruimte ogelijk jr mee ogelijk ekeus ogelijk Adres redactie: Seniorenwijzer, Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus HET WOORD IS AAN... wi: of ’60 iljkerclbs 10. I poort 375 RG 1860 95 p./m2 terdt g Contact Wil Onderdenwijngaard wil een beter contact met de bonden: "Het liefst met het OTO, maar dat ligt momenteel moeilijk.” Vorig jaar werd bij de invoe ring van het nieuwe subsidiesysteem voor ouderenorganisaties samengew- Wat was uiteindelijk het resultaat? Dat het allemaal gewoon weer verder gaat. De alleenstaanden blijven op de nullijn staan, terwijl Jantje Modaal er 1 1/2 procent op vooruit zal gaan. Dat maakt de geloofwaardigheid sterk, want de werklozen moeten weer aan het werk. Begrijpt u het? Nou, ik niet. Ik ben ook geen ’geleerde Piet’. De BTW gaat wat omlaag, maar de huren stijgen toch gestaag. We hebben een flatje en AOW en zijn er toch tevreden mee. We zijn met het lot van de vluchtelingen begaan en als er gegeven moet worden, staan wij ouderen vooraan. Th. Hamburg-Simons doodt. Soms is herhaling van de behandeling nodig. Bij besmetting worden meestal ook de personen in de directe omgeving (partner, kamergenoot) onderzocht. Zo kan voorkomen worden dat de parasiet zich verder verspreidt. Als stelregel geldt dat bij een goede persoonlijke hygiëne de kans op schurft klein is. Mocht de ziekte toch voorkomen: dan zo snel mogelijk maatregelen nemen. ...maar niet korter’. Zo luidt de titel van het boek dat John M. Huil schreef over zijn leven met blindheid. De titel geeft heel knap weer hoe groot het verschil is tussen de ziende en de blinde wereld. De schrijver doet hetzelfde: juist omdat hij op latere leeftijd blind is geworden, kan hij de verschillen tussen beide werelden zo goed uit laten komen. Uit de titel blijkt ook de rol die andere zintuigen gaan spelen. In dat opzicht is het boek een echte eye- opener, of moetje zeggen ear- opener, voor zienden. Voor blinden en slechtzienden is het verhaal van John M. Huil juist heel herkenbaar. Het boek is in de Openbare Bibliotheek Tilburg te krijgen in zowel de gewone druk als de grote letter uitgave. Vraagt u er eens naar, nu de dagen kouder en korter wor den. Op maandag 12 oktober om 14.00 uur wordt er een voor- lichtingsmiddag gehouden in het Steunpunt Theresia over natuurlijke voeding. Een medewerker van De Kleine Aarde uit Boxtel vertelt over hoe het vroeger was en hoe men nu natuurlijke voeding kweekt zonder chemische middelen. De toegang is geheel gratis. Wilt u deze middag graag bijwonen en bent u slecht ter been, bel dan tel. 435610 naar mevrouw Pigmans; voor vervoer wordt dan gezorgd Adres Steunpunt: Nijverstraat 42. Kort geleden was in het nieuws dat er schurft voorkwam in een verpleeghuis in de Betuwe. Op zich geen drama, maar het is wel goed er even bij stil te staan. Schurft is de bekende naam voor een huidziekte die de artsen ’scabies’ noemen. Vroe ger was het een bekende aan doening. Elke huismoeder wist dat schurft kon optreden als men zich niet goed waste. Door bete re huisvesting, meer en betere hygiëne en goede geneesmid delen is schurft lange tijd uit het zicht verdwenen. De ziekte kwam eigenlijk alleen voor als mensen lange tijd opeengepakt en in een matige of slechte hygiënische situatie leefden. jeuk in de huidplooien, zoals in de liezen, onder de borsten, in de oksels etc. Die jeuk wordt vooral ’s nachts gevoeld. Te zien is er met het blote oog weinig, behalve de krabeffecten en soms wat kleine rode puntjes. Als kfachten langer duren, en dus ook jeuk, is het verstandig de huisarts te raadplegen. Scabies wordt vaak behandeld door het lichaam in te sme ren met een zalf die de parasieten Binnenkort wordt in de Volksuniversiteit Terra Nova een cursus Recht gegeven door notarissen. In deze cursus wordt een inleiding verzorgd over verschillende gebieden van het recht, die met name door de recente invoering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek meer in de belangstelling zijn komen te staan. Aan de orde komen onderwerpen als: erfrecht, koop en verkoop van een huis, onderne mingsrecht en vereniging en stichting. Voor deze cursus heeft u geen juridische scholing of ken nis nodig. De serie van zes donderdagmiddagen van 14- 16 uur kost ƒ65,-. Inlichtingen/opgave: VU Terra Nova, Nieuwlandstraat 44, Tilburg (tel. 426269). Het Netwerk van en voor zelfstandig wonende blinde en slechtziende ouderen organiseert in oktober twee voor lichtingsbijeenkomsten voor deze ouderen en hun omgeving (partner, familie, vrienden en kennissen). Óp dinsdag 13 oktober is er informatie over oorzaak en ver loop van oogaandoeningen door dr. H.A.L.F. Hoogstede, oogarts te Breda. Op dinsdag 27 oktober geeft de stichting Theofaan uit Breda informatie over hulpmiddelen en vertoont een videofilm over slechtziendheid: Jij ziet, jij ziet wat ik niet zie”. Ook geeft zij informatie over hulpverlening en zelfstandigheids-training. De Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzien den (NVBS) is aanwezig met voorlichtingsmateriaal. De bijeenkomsten beginnen om 14.00 uur in Dienstencent rum De Garsthof, Columbusplein 15. In wijkcentrum ’t Sant, Beneluxlaan 74, is afgelopen dins dag een Trefpunt voor ouderen geopend. In het Trefpunt kunnen ouderen uit de omgeving van het wijkcentrum kof fie en thee drinken, de krant en andere lectuur lezen, andere ouderen ontmoeten en met hen een praatje maken, informatie halen, een biljartje leggen. Ook wor den er specifieke activiteiten voor ouderen georga niseerd. Na een ingrijpende interne verbouwing is in het wijkcent rum ’t Sant nu het Trefpunt gerealiseerd, dat draaiend wordt gehouden door een groep vrijwilligers in samenw erking met de wijkorganisatie en het wijkteam West van de SBT. Het ligt in de bedoeling om naast de ontmoetingsmoge- lijkheden voor de oudere wijkbewoners ook voorlichtings bijeenkomsten te organiseren. Verder wordt bekeken of er 'een speciaal spreekuur en een eetpunt voor ouderen gerealiseerd kan worden. Het Trefpunt is geopend op: maandag van 10:00 tot 12.00 uur en van dinsdag t/m vrij dag van 9.00 tot 12.00 uur. Iedereen die belangstelling heeft om aan activiteiten mee te werken, kan inlichtingen vragen bij: Wijkteam West SBT, tel. 683961 of wijkcentrum ’t Sant, tel. 671926. De activiteitencommissie voorouderen in Loven-Besterd organiseert op donderdag 22 oktober van 14.00-16.00 uur een middag met een film over Tilburg, waarin frag menten over textielfabrieken en arbeiders, Heilig Hartpro- cessie en vele andere hoogtepunten uit die tijd. Er is een groot beeldscherm aanwezig, zodat alles goed te zien is. Na afloop liggen boeken ter inzage, die aanlei ding kunnen geven om samen oude herinneringen op te halen. Entree en een kopje koffie gratis. Buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164. De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) Kring Tilburg, heeft vanaf 5 oktober een eigen bureau. Het is gevestigd aan het St. Annaplein 12, 5038 TV Tilburg. Tel. 434330. Voorlopig zijn inlichtingen en/of afspraken met bestuurs leden mogelijk op elke maandag en donderdag van 10.00-12.00 uur. Vier jaar geleden kon iedereen van boven de zestig solliciteren naar een plaats in de Seniorenraad. Toen die gevormd was, gingen de zeven leden op werkbezoek bij instanties die zich bezighouden met ouderen, ’’ledereeh In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er auto matisch geplaatst wordt. Prinsjesdag, het was weer een mooi gezicht, de glazen en gouden koets keurig netjes opgepoetst. Het gaf mij inspiratie voor dit gedicht. Zolang als de troonrede kan ik u niet boeien, met zoveel woorden kan ik niet stoeien. Ik heb mijn vier kinderen opgehan gen. Ik heb twintig jaar gezeten. Schrik niet, het is lang niet zo erg als u denkt. De ophanging was het aan de wand spijkeren van hun trouwfoto’s, het zitten bracht mijn voormalig kantoorwerk met zich mee. Eén van de foto’s is wat verbleekt door de te ruime lichtval, evenals het huwelijk waarvan het een voor stelling is. Dat is zodanig ver bleekt, dat er niets van overbleef. De overige huwelijken, inclusief het mijne, hebben standgehou den, zij het met enige binnen landse onlusten. Conclusie: zet uw huwelijk niet in heffelle licht. Laat wat schaduwzij den optreden. Dat gaat nagenoeg vanzelf. U maakt mee dat van tijd tot tijd de zon doorbreekt. Drop Oud In de evaluatie van de Seniorenraad, die vier jaar bestaat, is te lezen dat de raad ”een extra dimensie” toevoegt aan de beleidsvoorbereiding, advise ring en besluitvorming. De Senioren raad geeft in de eerste plaats advies aan wethouder Van Blerck over zaken die ouderen aangaan, maar ook aan haar collega’s, al komt dat minder vaak voor. Voorzitter Wil Onderdenwijn gaard hoopt dat dat in de toekomst als een normale zaak wordt beschouwd. Secretaris Michiel de Grauw vult aan: ”Het ouderenbeleid is een totaalbe leid, moet overal aandacht voor heb ben en niet alleen voor de gezond heidszorg.” De twee zien mogelijkhe den om het functioneren van de Seni orenraad te verbeteren. Onderdenw ijngaard: ”Het gaat de goede kant op. We zijn nu vier jaar bezig, maar als adviescommissie willen we dat er nog meer geluisterd wordt.” Schurft wordt veroorzaakt door een heel kleine parasiet die met het blote oog nauwelijks te zien i^ Deze parasiet komt, net als veel andere minuscule beestjes, bijna overal voor. Hij gedijt het best in een warme, vochtige omgeving. Omdat het beestje zich voedt met huidschilfers, zal het proberen zich in de huid in te graven. Bij een goede hygiëne en een normale weerstand gebeurt dit bijna nooit. Maar als de hygiëne minder is en de weerstand tegen ziekte lager is, heeft de parasiet een kans zich in de huis te nestelen. Ouderen zijn gevoeliger voor scabies, omdat hun weerstand afneemt. Door ziektes is het voor hen vaak ook moei- lijker het lichaam goed te verzorgen. Denk maar aan de ouderen die hulp van de wijkverpleging nodig hebben bij het zichzelf wassen.Ook bewoners van verzorgings- en verpleeghuizen zijn vaak aangewezen op hulp. Besmetting met schurft geeft bijna altijd klachten. Eerst is dat meestal Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- her. Redactie: I Ria van derAalst-Dierks Dinyvan Bladel-Verbunt I Theo Dekker MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I Schijfstraat 107,5038 TT Tilburg, I 1 tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I erkt met de bonden. Michiel de Grauw kijkt daar tevreden op terug, maar het contact werd niet bestendigd. Hij is tegen bondsvertegenwoordigers in de Seniorenraad. ”Dan krijg je dubbel functies en dat is niet goed. De bonden zijn er voor belangenbehartiging, wij voor de advisering.” Wat meer belang stelling zou ook geen kwaad kunnen volgens De Grauw: bij de openbare vergaderingen van de Seniorenraad laten bondsleden zich niet zien. Hij ver moedt dat er bij de bonden nog oud zeer zit over de totstandkoming van de Seniorenraad. Dat oud zeer bij de bonden en de reserves tegenover die bonden bij de Seniorenraad, zullen snel tot het verle den behoren, als het aan wethouder Anke van Blerck ligt. Ze vindt dat de Seniorenraad de laatste tijd -na de int erne wisselingen- goed functioneert en daardoor standpunten van B en W heeft beïnvloed. Maar de samenstel ling van de raad zal waarschijnlijk moe ten veranderen, vindt Van Blerck: ’’Bij na overal in het land zitten er verte genwoordigers van ouderenbonden in. Die hebben hun draagvlak in de bevolking. We moeten serieus bekij ken of dat hier ook tot de mogelijkhe den behoort.” Om versnippering te ver mijden wil de wethouder tegelijk de positie van het OTO bekijken, waar het al een tijd bepaald niet botert tussen de KBO en de andere bonden. Ook wil wethouder Van Blerck de taak van de Seniorenraad ruimer maken. Nu is die een adviesraad voor B en W, en dat tot tevredenheid van de Senio renraad zelf. Van Blerck ziet liever dat ook de gemeenteraad geadviseerd gaat worden over onderdelen van het ouderenbeleid. ”De Seniorenraad oriënteert zich nu ook al bij raadsle den. Dus dat lijkt me een voor de hand liggende ontwikkeling”, aldus de wet houder. Ze verwacht over twee maan den een voorstel naar de gemeente raad te sturen over de toekomst van de Seniorenraad. De gymnastiekclub St. Maarten heeft een andere ruimte gevonden. Elke maandag van 15.45 tot 16.45 uur wordt gegymd in het wijkcentrum Zorgvlied. Een bevoegde kracht geeft dan met muzikale begeleiding lessen aan ouderen. Contributie per maand: ƒ10,-. Nieuwe leden zijn elke maandag welkom. Het wijkhuis f staat in de Schout Backstraat 23. Informatie: A. Koot, tel. 630406. beeld is de strijd voor het behoud van deze pagina, toen B en W vorig jaar de subsidie voor de Seniorenwijzer wil den halveren. Aan het feit dat de Seniorenraad bij weinig Tilburgse ouderen bekend is, tilt Wil Onderdenwijngaard niet zo zwaar: ”We komen toch regelmatig in de publi citeit en onze vergaderingen zijn open baar, zodat geïnteresseerden kunnen komen.” De Seniorenraad stelt zich in zijn adviezen tamelijk onafhankelijk op, vindt De Grauw. ”We zijn gemotiveerde vrijwilligers die goede adviezen probe ren te geven”, stelt hij. ’’Soms zijn dat adviezen die de wethouder minder aangenaam zal vinden, maar so what.” Hij hoopt dat B en W steeds beter zul len gaan luisteren, nu de raad zijn des kundigheid volgens hem heeft aanget oond. Die deskundigheid is onder meer toegenomen door werkbezoe ken, waarbij de leden van de Senioren raad regelmatig in aanraking komen met de doelgroep. De Grauw, fel: ”We weten wel degelijk wat er bij de oude ren leeft.” Het verwijt dat dat niet altijd het geval is, is door de ouderenbonden regel matig geuit in de richting van de Senio renraad. Secretaris Van de Wal van de KBO verwoordt het zo: ”De Senioren raad zou breder moeten zijn, met vertegenwoordigers van de ouderen bonden. Die kunnen problemen sneller onder ogen zien.” PCOB-voorzitter Van Tellingen stemt in met die visie; Wim Evertse van de Oude Makkers zou het liefst twee plaatsen in de raad gereserveerd zien voor het Overleg van Tilburgse Ouderenorganisaties, het OTO. Vervoer De Seniorenraad geeft ruim tien adviezen per jaar aan B en W. Zo werd op basis van informatie die de Senio renraad in andere steden had ingew onnen het plan voor het speciaal vervoer voor ouderen en gehandi capten bijgesteld. Ook kritiseerde de raad het vage en moeilijke taalgebruik in de voorlichting over het gemeente lijk minimabeleid. Een ander voor- Wethouder Anke van Blerck van sociale zaken en gezondheidszorg, aan wie de Seniorenraad adviseert over onderwerpen die voor oude ren van belang zijn, vindt dat de raad zijn nut bewezen heeft. Maar -in tegenstelling tot de ideeën van de Seniorenraad zelf- denkt zij erover de raad breder op te zetten. Bovendien is het volgens de wethouder logisch als de Seniorenraad in de toekomst niet alleen B en W adviseert, maar ook de gemeenteraad. De leden van de Seniorenraad zijn blijkens hun evaluatie tevreden over de huidige opzet en willen op de oude voet doorgaan. is in het diepe gestapt en langzaam heeft het gezelschap zich uitgekristal liseerd”, zegt Wil Onderdenwijngaard. Enkele leden van het eerste uur haakten af: teveel werk of te weinig resultaat waren daarvoor de redenen. Michiel de Grauw: ”ln het gemeentelijk apparaat zijn we slechts een klein radertje. Sommige mensen waren teleurgesteld in wat ze konden berei ken. Soms valt dat inderdaad tegen. Zo zouden de procedures wel vlotter mogen gaan.” De Seniorenraad krijgt ondersteuning van een ambtenaar. Die geeft infor matie en vervolgens bepaalt de raad of hij er iets mee kan doen. Een ’voortrek ker’ uit de raad, die gespecialiseerd is op een bepaald gebied, stelt een advies op. Na bespreking door de hele Seniorenraad, die eventueel nog wijzi gingen aanbrengt, gaat het advies naar de wethouder. Onderdenwijn gaard: ”Zo gaat het in theorie, in de praktijk hebben we soms te weinig tijd, vooral als het om een breed advies gaat. Daar zijn we dan ook niet altijd tevreden over.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11