o Huishoudboekje Tilburg verder in de plus Vredesprijs voor Wilfried Kok i 1 ■r ENKELE JONGELUI RAZ presenteert L Oplage96.000 ex. Model staan Tilburg schaakt: tot 25 oktober WEEK Ibv Schouwburg Tilburg opent theaterseizoen Weer miljoenenoverschot en extra geld voor knooppunt Floor Miiïeaót /wjgj taj'n en 19 92 "^.1 MAGN0VIT2000 interieurgrimT van Lieshout JE ENDRECLAME: première ’Spel zonder |„<g;gg|I,.TOtu„s>K0.ri.r,„.t,[ woorden’ I ENKELE JONGELUI Bodemvervuiling op terrein Incase Woningverwarming II 1992-pagina 12 Koerier Gemeentenieuws Kuituur en amusement. B en W besluiten. AR: N 1 Zie blz 10 r Wij brengen de kranten bij u thuis ze 'des (FOTO: GEERT VAN LOON). 1993*. et veel te 7 eze Ace. elkom in (FOTO: GEERT VAN LOON). Iwi 013-366902 040-111880 Bel 04255-1762 na zes uur 4255/3944 ir snel bij i klaar. Bakker Sport Cursussen Donderdag 1 oktober 1992 36e jaargang nr. 1776 Het milieu is het huis waarin wij leven. Milieubeheer is daarom dringend noodzakelijk om 'onder dakte blijven RDER 6 ACE. om Het i. Geen estel- itaire SPECIALE WOONMAAND AANBIEDING ordt natuur ;1 meer om p een zodat de cun- WIJNVEILING KTWANIS CLUB TILBURG LEES VERDER IN DIT NUMMER: Rondom Hart v. Brabantpag. 3 en 5 Filmspag. 5 .pag. 6 en 7 pag-9 pag-11 .pag. 11 en 17 pag. 13 Uitagendapag. 13 Parochienieuwspag. 15 Ivvoonbijlagepag19t/m 26J VILLA DE VIER JAARGETIJDEN NOORDSTRAAT 36 TILBURG’tEL. 013-367527 ZONDAG 11 OKT. 13.30-17.30 UUR erken van de iezen boven lucht. Stra in bij centrale leien geven 70 Hetoversc - - de tussentijdse rapportages van de gemeentelijke resultaten over de eerste vier maanden van dit jaar Uw vloerenspecialist: Showrooms: MOLENSTRAAT 77 - TILBURG VESTDIJK 159 - EINDHOVEN De Tilburgse Vredesprijs 1992 is zond; gereikt aan Wilfried Kok. Hij 1 mensen van verschillende geloof en tot samenwerking te stimuleren. een beslissing iling van de extra dit jaar over de Miers, nog Ier. Zeker Miers aan lactie ge- joen min in bijzondere ilden minder i van de sociale inere meevallers m Radio- f 63.950,- Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a GRINDTAPIJT VLOEREN VRAGEN OM die voor ons één keer per week de krant willen bezorgen. Omgeving Reeshof, Hart van Brabantlaan, Kastelenbuurt Vanaf 15 jaar - Interesse SEmFRESS Pneumatiek tilburg, julct vcrncwcg 14 - »cl. 013-321316 J Wilfried Kok met het schilderij van Maja Ilic APPEL BOLLEN 5 halen, 4 betalen F Uitgave: De Tilburgse Koerier bv F Dir.T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenteies en redactie dinsdagavond 22.00 uur 7 De incidentele meevallers worden vol- leveren samen nog eens 1,2 miljoen gul- gens de gemeente vooral veroorzaakt den op. door gunstige economische ontwikkelin gen. Van tegenvallers is de laatste jaren weinig sprake door de grote mate van ef ficiency van het gemeentelijk apparaat. Van het geraamde overschot over de tweede periode van 1992 komt negen ton als extra uitkering van het rijk. Doordat het rentepeil minder hoog is dan eind vo rig jaar werd gedacht, is de gemeente 1,4 miljoen gulden minder kwijt aan rente. Aan bouwleges komt 1,5 miljoen gulden meer binnen; deze hogere opbrengst wordt onder meer veroorzaakt door de nieuwbouw van Interpolis op het Tivo- literrein. Ook aan de inkomstenkant staat een ho gere opbrengst van een half miljoen gul den van de onroerend goedbelasting; de OGB-opbrengst valt hoger uit doordat er meer nieuwbouw en verbouwingen zijn gepleegd dan was geraamd. De gemeente verwacht 0,8 milje der te hoeven uitgeven aan bij bijstand en 0,7 miljoen guluvL aan andere uitkeringen dienst. Een aantal kleir schot van de gemeente Tilburg stijgt dit jaar met zeven miljoen gulden naar 11,4 miljoen gulden. Dat blijkt uit itijdse rapportages van de gemeentelijke diensten over de maanden mei tot en met augustus. Op grond van de ir werd al een overschot van 4,4 miljoen gulden verwacht. Overlast milieubellen beu De bewoners van de Tilburgse Frederik van Eedenstraat hebben genoeg van de milieu bellen in hun straat. Zij zijn de overlast beu, zo wisten zij afgelopen dinsdag te melden. De bollen en de directe omgeving hiervan worden door veel mensen op ongeoorloofde wijze als vuilstortplaats gebruikt. Op gepaste en op ongepaste tijden. Klachten bij de milieudienst -o.a. gemeentereiniging- hebben, zo zeggen de bewon*"-' niets opgeleverd. De overlast wordt in de ogen van de betrokkenen steeds grotei nu er in korte tijd ’s nachts twee keer brand is geweest in een milieubol. De bewoner de Frederik van Eedenstraat hebben inmiddels als protest een handtekeningena»., organiseerd. is zondag door wethouder Jan Timmermans uit kreeg de prijs voor zijn voortdurende inzet om oofsjovertuigingen een dialoog te laten aangaan Op vrijdag 2 en zaterdag 3 ning van het zuiden, zijn ni mière van dit theatraal duet n diozaal van Schouwburg Tilbi aterseizoen van de schouwbut gezelschap het in dezelfde zat. gingen ten grondslag liggen. ’Spel zonder woorden’ zal gedanst wor den door Linhares Junior en Eelco Roovers. Laatstgenoemde treedt als vervanger op voor de geblesseerde Eugè ne Bamaait. Tijdens de voorstelling zal de muziek, gecomponeerd door Jeroen van Vliet en Steve Clover, live gespeeld worden. De beide voorstellingen van RAZ in- de Tilburgse studiozaal zijn uitverkocht. Belangstellenden kunnen de voorstelling eventueel nog bijwonen in De Bussel te Oosterhout (9 oktober), Plaza Future Eindhoven (7 november), Concordia Breda 12 november) en The ater Bis in Den Bosch (5 en 6 maart). transportwielen (fis tilburg jules verneweg.14 tel:013 321316 Stationszone Het kabinet heeft vrijdag genomen over de verdelin aardgasinkomsten van c. stedelijke knooppunten. Van de 180 mil joen gulden krijgt Tilburg tien miljoen voor de ontwikkeling van de stationszo ne. Met Interpolis als eerste project moet de Spoorlaan een kantorenallee worden, wellicht ook met een congrescentrum. Voorwaarde voor het extra rijksgeld' is dat de gemeente minstens hetzelfde be drag op tafel legt. Dat betekent dat voor de stationszone in eerste aanzet twintig miljoen gulden beschikbaar komt. festatie ’’Tilburg Schaakt” is een zo groot ttiogelijk publiek kennis te laten maken met het schaakspel, zowel aktief als passief. Onderdelen als stedenschaak, si multaan schaken, schaken met de beer en de computer, openluchtschaak en de monstraties laten jong en oud gedurende bijna een maand lang kennis maken met de vele facetten van het schaakspel. De nieuwe formule van het Interpolistoer- nooi zal er tevens toe leiden dat ook vele lakers. Het ’’schaak- schaakprominenten in de gelegenheid :r alleen maar sterker zullen zijn acte de presence te geven tij- manifestatie ’’Tilburg dens de activiteiten in binnenstad. litiatief is enthousiast on- A.s. zondag start op het Piusplein de Ste- Schaak- denschaak, waaraan wordt deelgenomen ifé Cher, door Den Bosch, Breda, Eindhoven, Oss, isendaal en de or- j de voormalige verf- oostkant is minerale lie gevonden. Omdat die vervuiling i een deel van het terrein zit dat grenst aan de achtertuinen van woningen aan de Superior de Beerstraat, zal de Mi lieudienst met de bewoners daarvan gaan overleggen. Er zijn nogal wat mensen die Hans Krosse een mooie vent vinden. Zo eentje die het als model ver had kunnen schoppen. Maar hij was verstandiger, werd econoom en bracht het later tot wethouder van financiën in Tilburg. Nu is Krosse lid van het college van bestuur van de Open Universiteit. Het gaat het hem goed. Het gaat goed met de gemeente Til burg. Financieel in elk geval. Dat komt doordat college en gemeente raad in de tijd van de eerste zware rijksbezuinigingen -halverwege de jaren tachtig- geen hemelbestor mende dure plannen ondernamen, de gemeente zelf het mes in het ambtenarenapparaat zette en veel efficiënter ging werken. Aan alle activiteiten kwam een prijskaartje te hangen en de uitgaven werden veel doorzichtiger, omdat vooralle gemeentelijke dubbeltjes en gul dens een paar keer per jaar ver antwoording moest worden afge legd: het Tilburgs Model. Dat was ook de naam van het symposium dat Hans Krosse in maart aange boden kreeg bij zijn afscheid als wethouder. Toen al gingen stemmen op o Model te gelde te maken, slecht idee, want wat is er tegen om een goede bestuurlijke boekhoud- methode te verkopen Niets toch. Nu lijkt het dan zover. Het Nieuws blad onthulde deze week plannen voor de oprichting van een BV, die met Het Model de boer op zou moe ten gaan. Deelnemers in de firma: de gemeente, een organisatie adviesbureau en de verpersoonlij king van Het Model, Hans Krosse. De BV zou bestuurders en ambte naren moeten gaan verhuren aan andere overheden om Het Model uit te leggen; voor wat hoort wat. Krosse kan zich ook verhuren, maar de eventuele winst die de BV voor hem oplevert, gaat naar een stichting vafi de gemeente die Het Model verder ontwikkelt. Dat oogt netjes. Vergeten wordt daarbij dat Het Model misschien wel voornamelijk door één persoon naar buiten werd gebracht, maar niet persoonsge bonden is. De - vroegtijdig overle den- wethouder Rob van Leeuwen gaf de eerste aanzet, de inmiddels vertrokken topambtenaar Fons Schrijvers droeg een belangrijk steentje bij samen met collega ’s, en de plaatselijke politici keurden Het Model goed. Krosse was gewoon op de juiste tijd en plaats en was vermoedelijk ook de juiste man. De uitspraak dat ’’het een eer is de kiezers te /mogen dienen" ligt de meeste politici in de mond bestorven. Ze moeten ook plechtig beloven dat te doen zonder last of ruggespraak. Als ze verstandig zijn, wekken ze niet de schijn te ver dienen dan hun dienende functie. Het college van B en W dubt nu al een paar weken over de opzet van de commerciële exploitatie van Het Tilburgs Model. De gemeente mag er best wat aan verdienen, maar te hopen valt dat de betrokken perso nen onberispelijk model willen staan. Expositie Aansluitend op de prijsuitreiking is een expositie geopend in de Academie voor Beeldende Vorming. De opbrengst van de daar tentoonges de werken is bestemd voor humanit hulp aan de inwoners van Sarajevo en an dere oorlogsslachtoffers in het voormali ge Joegoslavië. De expositie is tot en met 8 oktober da gelijks (behalve aanstaande zondag) van 10.00 tot 16.00 uur te zien in het Acade- oktober aanstaande presenteert Raz, dansvoorzie- lieuwste produktie ’Spel zonder woorden’. De pre- met ’live’ muziek vindt morgen plaats in de stu- ■ourg. Het betekent tevens de opening van het the- jurg. Komende zaterdag doet het Tilburgse dans- ial nogeens dunnetjes over. Uitdiepen Wilhelminakanaal gestart Afgelopen dinsdag is na een geruime tijd van voorbereiding een aan vang gemaakt met de verdieping van het Wilhelminakanaal. De werkzaamheden worden uitgevoerd door De luyter Milieutechnologie B.V. In het toegepaste baggerproces wordt de uit het kanaal ;ehaalde specie verder verwerkt. De officiële starthandeling werd dinsdag verricht door r. J.A. Baarspul, hoofddirecteur van de dienst Publieke Werken, en ir. A. Wilmink van lijkswaterstaat in Noord-Brabant Kok is sinds het uitbreken van de Golf- miegebouw aan de Prof. Cobbenhagen- oorlog begin vorig jaar betrokken bij het laan 205. initiatief om in Tilburg een dialoog op gang te brengen tussen christenen joden en moslims. Via de stichting Vrienden van Nazareth is hij actief in projecten die de verstand houding tussen Joden en Palestij nen in Israël pogen te verbeteren. Een verslag van zijn hand overeen onlangs gehouden werkbezoek aan Israël stond vorige week in De Tilburgse Koerier. De vredesprijs, een schilderij van de uit Sarajevo afkomstige kunstenares Maja Ilic, hangt voorlopig bij Kok thuis, maar hij wil dat het doek terechtkomt op voor publiek toegankelijke plaats, zc ”ook anderen die bezig zijn met menselijke waarden er kennis van kt nen nemen.” De nieuwe voorstelling van RAZ is ge- egingsidioom waaraan alledaagse bewe- baseerd op Spel zonder woorden I en II gingen ten grondslag liggen, van de lers/Franse schrijver Samuel Bec kett, die deze theaterteksten in 1956 sch reef voor mimespelers. Beide stukken laten zich lezen als een keten van hande lingen, afgewisseld door nauwkeurig omschreven regie-aanwijzingén voor bewegend decor. Samen met twee dansers roept choreograaf Hans Tuer- lings het woordloze imperium van Bec kett opnieuw tot leven. Het is echter geen reconstructie van wat de oorspronkelijke mimografie moet zijn geweest, maar een persoonlijke invulling van de wereld van Beckett door een choreograaf en twee dansers. Raz, een in Tilburg gevestigd dansgezelschap, gaat met ’Spel zonder woorden’ haar derde theaterseizoen in. Het gezelschap brengt voorstellingen met een theatraal karakter, waarbij dans onderdeel is van een dramatische vorm geving. De artistieke leiding is in handen van Hans Tuerlings, wiens choreogra fieën gekenmerkt worden door een bew- Vele activiteiten in binnenstad In oktober kan Tilburg er niet om heen, de stad staat bol van de activiteiten in het te ken van het schaakspel. Allereerst is er natuurlijk het grote Interpolis schaaktoernooi, met onder de deelne mers vele grootmeesters. Voor het eerst werkt dit toernooi dit jaar volgens een knock-out systeem, waardoor er een nieuwe uitdaging ontstaat voor een nog groter aantal schakers. Het ’’schaak- bmsw» gevoel” zal echter alleen maar sterker r worden door manifestatie ’’Tilburg dens de activiteiten m u. Schaakt”. Het initiatief is enthousiast on- A.s. zone’ dersteund door de Tilburgse Schaak- denschaakfwaaraan wv clubs, en de exploitanten van café Cher, door Den Bosch, Breda, Marijnen en café Brasserie du Theatre. Bergen öp Zoom, Roos Het doel van de vrij toegankelijke mani- ganiserende stad 'Tilburg. Bodem en grondwater van het vroe gere terrein van het bedrif Incase zijn verontreinigd lood, arseen, olie, aromaten en gechloreerde koolwaterstoffen. Dat blijkt het on derzoek van de gemeentelijke Mi lieudienst op het terrein aan het Smidspad. De verontreiniging van het grondwater is waarschijnlijk het ernstigst. Op de plaatsen waar Incase een verfbunker en een tribad had staan, is het grondwater vervuild door minerale olie, vluchtige aromaten en vluchtige gechloreerde koolwaterstoffen. Momenteel wordt dat verder onderzocht, maar de aan getroffen hoeveelheden maken sane ring vrijwel zeker nodig. De resu ltaten van het extra onderzoek komen waarschijnlijk begin november naar buiten. Een lichte vervuiling met lood is gevonden bij een vroeger schilderlo- kaal aan de westkant van het terrein. Ernstiger is de hoeveelheid arseen die daar gevonden is. Eenzelfde soort ver ontreiniging is aangetroffen bij het an dere schilderlokaal op het midden van het terrein. In de bodem bij bunker aan de c olie ine Het leek wat voorbarig om vorige week al te beginnen over woningverw arming en isolatie. De temperaturen liepen het afgelopen weekeinde op tot zomerse waarden, en dan zullen er weinigen onder u zijn, die zich bezig houden met isoleren en stoken. Maar de voorbereidingen voor het goed iso leren van een huis of voor milieuvriendelijk verwarmen vergen behoorlijk wat tijd. U kunt er dus nooit te vroeg mee beginnen. Wanneer de isolatie van het huis op orde is, is de vraag wel degelijk nu al aan de orde hoe het huis zo milieuvriendelijk te verwarmen. Het meest milieuv riendelijk verwarmen is en blijft het beperken van de behoefte aan warmte. Niet voor niets ging het eerste deel van deze s^rie over isolate, want daarmee valt het grootste milieuvoordeel te behalen. Met het verder beperken van de warmtevraag wordt natuurlijk niet bedoeld dat u moet gaan zitten koukleumen, het gaat dan veel meer om zuinige verwarmingsketels, of nog beter het alleen verwarmen van de ruimte waarin u verblijft. Wanneer u dan vervolgens ook de leidingen isoleert van de centrale verwarmingsbuizen die door ruimten lopen die niet verwarmd worden, bespaart u nog meer. Ook het dichten van kieren kan vaak heel veel schelen op de energierekening. U weet vast zelf nog meer mo gelijkheden tot besparing te bedenken. Ook het verwarmingssysteem speelt een belangrijke rol in het beper benodigde hoeveelheid aardgas. Zo valt stralingswarmte te verkie convectiewarmte, dat berust op de verplaatsing van verwarmde 1 lingswarmte voelt warmer aan. Zo verdienen stralingspanelen 1 verwarming dan ook de voorkeur boven radiatoren. Stralingspanelen geve tot 80 procent van de warmte als stralingswarmte af, voor radiatoren slechts 30 procent. Rest nog de soorten kachels en de brandstof. Daarover volgende week meer. Michel Jehae.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 1