Wl JZË oudere mensen bezighoudt Open dag De Spil ’’Steeds oriënteren op wat POST COLOFON \J) SCRIPTUM rIEL i Volksdansgroepen Zelfverdediging 50+ vrouwen Nederlands voor 50+ vrouwen MBvO bij gymnastiekvereniging Ouder èn fitter Levensloop 50+ vrouwen Indische dag in Zonnehof Ouderen blad(er)en in de bieb ’t Gilde r 11 i i i ri Donderdag 10 september 1992 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER 1992-pagina 10 rband gedacht wor- ikkuur! en hoef ik Joop Janmaat 3ON DOOR ILBURG. HET WOORD IS AAN... Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe rier. Redactie: en een betere nterieur surs een ïr (o.l.v. bezoe- e of een zijn activiteiten, zoals het eetpunt. De open dag van De Spil duurt zondag van 13.00 tot 17.00 uur. In die vier uur kun je er informatie opdoen en genieten van allerlei muzikale pres taties. Het adres: Heikestraat 54. Door het buurthuis zo toegankelijk mogelijk te maken, willen de vrijwilligers bereiken dat ouderen niet altijd thuis zitten, maar er ook eens op uit gaan. lend op vrijdag 11, 4 en dinsdag 15 1.00 uur en op zon- 10 tot 18.00 uur. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er auto matisch geplaatst wordt. Op de bewaarschool (wat een naam!) was je toevertrouwd aan de zorgen van de zusters. Vrouwtjes in het zwart gekleed tot aan hun voeten. Heel soms kon je hun schoenen zien. Hun hoofd was ook helemaal ingepakt. Eerst wit strak verband en daaroverheen weer zwart. Dat zat los en viel over hun schouders. Je kon niet zien of ze haar hadden. Ze hadden ook een kruis aan een zwart lint voor het lichaam hangen. Eentje had een fijne zwarte snor, die je kon zien als je er heel dichtbij was. Ik zie ons nog in de bankjes zitten. De lippen op elkaar; praten mocht je niet. En je armpjes voor de borst. Stilzitten en goed luisteren naar wat de zuster vertelde over hemel, hel en vagevuur. Ik kreeg het dan wel een beetje benauwd, want ik wist niet of ik soms zondigde. Soms mocht je fröbelen met van die stomme gekleurde papiertjes. En heel soms mocht je in de ronde kring. Buiten op de speelplaats of in de brede gang als het regende of koud was. Dat vond ik wel leuk. Er was dan een juf frouw bij, die erg lief was. Ze had niet zulke lange rokken als de zusters. Je kon haar mooie benen zien. Later heb ik begrepen dat haar kleding de Charleston-stijl was. En ook waarom die non altijd zo zuinig keek, als juffrouw Annie er bij was. Ik was toen al verliefd op haar. En zou best met haar willen trouwen. Ik verl oor haar uit het oog. Maar veel later zag ik haar. Met een lelijke kerel. Een makelaar. HS Gezelligheid Soms moeilijk is een goede onderwerpkeuze te maken; dat maakt het vergaderen dan wat moeizaam. Maar naast het nuttige en leerzame van het werk voor de Seniorenwijzer, noemen alle redactieleden ook de gezelligheid en onderling respect als een belangrijke factoren, die het aan trekkelijk maakt elke week te vergade ren. In de woorden van Joop Janmaat: ”De eigen kwaliteiten, zowel van oude re als jongere redactieleden, kunnen hier naar voren komen. Iedereen wordt in zijn of haar waarde gelaten en er wordt aandachtig geluisterd. Wat ook heel bijzonder is, is dat als iemand gevraagd wordt een stukje te sch rijven, die vrijwel altijd ja zegt. En natuurlijk is het hardstikke gezellig. Als dat niet zo zou zijn, zou ik het niet doen.” Het jongste redactielid, Mare Geerts, vindt de sfeer ook belangrijk, wat hem een opmerking ontlokt over de beeldvorming van ouderen: ’’Veel jon geren hebben een verkeerd beeld van ouderen, omdat ze er niet mee omgaan. Ik vind dat de afstand tussen die twee leeftijdsgroepen niet zo groot is, in elk geval niet in de redactie. Ik hoop dat dat voor andere ouderen ook geldt.” ”Ach”, zegt redactie-gastheer Ad de Vet met zijn ondeugende ogen, dit is gewoon een ander soort bejaar- denwerk.” Met gespeelde boosheid doen een paar andere redactieleden of ze met koffiekopjes naar hem willen gooien. en Ria van der Aalst-Dierks (43) namens het Gecoördineerd Ouderen werk SBT. Karei Luiijf (38) werkt voor de Koerier en is eindredacteur van de Seniorenwijzer. Deze drie mensen worden betaald voor hun bijdrage aan deze pagina, maar hoe brengen de vrijwilligers de motivatie op om wekelijks te vergade ren, tussentijds hun ogen en oren open te houden voor interessante onderwer pen en ook nog af en toe een stukje te schrijven? Diny van Bladel verklaart het uit haar interesse in mensen en noemt het werk ook leerzaam. ”Het is deels een heel andere wereld en het is boeiend om daarmee in aanraking te komen. Bovendien verkeer ik veel onder leeftijdgenoten en weet wat er leeft.” Joop Janmaat zegt het leuk te vinden onderwerpen uit te diepen en vindt het ook ’’boeiend je steeds weer te oriënte ren op wat oudere mensen in Tilburg bezighoudt en dan creatief mee te den ken over hoe je dat vertaalt voor de Seniorenwijzer.” Voor Theo Dekker, nieuwkomer in de redactie, is het ”nog een tamelijk onbekend terrein, maar als je je neus ergens insteekt, krijg je wel dingen te horen.” Voor Jan van Groos hebben zijn deel name en het bestaansrecht van de Seniorenwijzer alles met elkaar te Door een goede samenwerking met De Garsthof gebeurt dat ook steeds meer. Beide centra stemmen hun pro gramma’s op elkaar af om overlappin gen te voorkomen. Op de open dag geeft De Garsthof een overzicht van Elke twee weken verschijnt deze pagina in De Tilburgse Koerier. Gemaakt door overwegend vrijwilligers. Elke donderdag vergadert de redactie om te plan nen, artikelen te beoordelen en achteraf te bekijken of de pagina goed geworden is. Een worste ling? Soms. ”Er komt spanning zo’n pagina te maken”, zegt Jan van C--- pannen manier, waarop we het doen, Seniorenwijzer erg aantrekke lijk.” Een blik in de keuken bij een rilburg zal zich met sfeervolle en rusti- ïzoeker zich op een fortabele wijze kan niet lastig gevallen s of schreeuwende ÏVS onbeurs «Int er op de beu koffiecomer de redactie te vergroten. Diny zingt in drie koren, organiseert van alles voor ouderen en heeft twee bestuurs functies, waarvan een in het stichtingsbestuur van de Visitatieka- pel. Joop is docente in het sociaal- pedagogisch onderwijs en coördina tor van het Tilburgse Netwerk van blin de en slechtziende ouderen. Theo Dekker (66), gepensioneerd gemeente- ambtenaar, is sinds een half jaar lid van de redactie. Daar naast is hij een van de drijvende krachten van de plaatselijke en gewestelijke Oranjecomités en onder meer actief in de stichting Carnaval Tilburg, hockeyclub Forward, bij her denkingen van de bevrijding van onze stad en bij de organisatie van de Open Monumentendag. Mare Geerts (30) maakt het rijtje vrijwilligers compleet. De part-time student aan de Acade mie voor Journalistiek en Voorlichting is dan wel geen oudere, maar een onmisbare schakel, omdat hij het meeste interview- en schrijfwerk doet. Die ’keuken’ is de directiekamer van het verzorgingstehuis Koningsvoorde. Donderdags om 12.00 uur staan daar koffie, thee, koekjes en soep klaar voor de redactie van de Seniorenwijzer. Een gemeleerd gezelschap. Voorma lig afdelingschef bij de Volt Jan van Groos, nu in de VUT, is als vrijwilliger op vele fronten actief. Hij zit onder meer in de besturen van twee scholen en in die van de Schoolbegeleidings dienst, Vrijwilligerscentrale en het Regionaal Platform Oudereneducatie. Daarnaast verleent hij diensten aan de Gereformeerd Vrijgemaakte kerk en is hij -als liefhebber van al het goede op deze aarde- secretaris van de Alliantie van Bierta^perijen. Van de redactie van de Seniorenwijzer maakt hij als lid van de ANBO nu twee jaar deel uit namens de gezamenlijke ouderen bonden. Ruim een jaar langer zitten Diny van Bladel-Verbunt (69) en Joop Janmaat (58) in de redactie. Beiden reageerden indertijd op een oproep in de Senio renwijzer om de vrouwelijke inbreng in p bij Wim Vissers enstraat 151. Adv. Onderzoek naar het rijgedrag van ouderen vertoont de laatste tijd een lachwekkende vorm van tegenstrijdigheid. Een aantal weken geleden stond in de krant dat 50-plussers veilig rijden. In elk geval gedragen ze zich in het ver keer niet onveiliger dan jongere automobilisten. Op 27 augustus las ik in diezelfde krant over een onderzoek van diezelfde ANWB, waaruit blijkt dat veel ouderen bij het rijden hun bril niet opzetten. Misschien rij je dan toch beter als je het allemaal niet zo goed ziet. Of hebben de onderzoekers miscchien door een gekleurde bril gekeken? Drop Oud maken: ”lk vind dat jongere ouderen te weinig doen en dat daardoor oudere ouderen onstaan die helemaal niets doen. Onder andere met deze vorm van publiciteit kun je dat wat verande ren en proberen te voorkomen dat ouderen in een isolement raken. Je moet dan ook voortdurend uitkijken naar geschikt nieuws voor de Senio renwijzer. Bijkomend voordeel voor mij is, dat ik hiervoor niet wist, dat ik het leuk vind om af en toe een stukje te schrijven.” Zondag 20 september houdt buurtcentrum De Spil een open dag in en om het pand aan de Hei kestraat 54. Het buurthuis Broek hoven I wil aan het begin van het nieuwe seizoen de buurtbewo ners zo kennis laten maken met de verschillende activiteiten. Ook andere instellingen uit de buurt doen mee aan de open dag, zoals basisschool ’t Stuivesant, dienstencentrum De Garsthof en de parochie. Ook andere buurt huizen organiseren dit soort activiteiten voor alle leeftijds groepen. In buurthuis De Spil is zondag het aan bod aan cursussen en trainingen te De redactie van de Seniorenwijzer tijdens een vergadering. V.l.n.r.: Karei Luiijf, Ad de Vet, Jan van Groos, Diny van Bladel-Verbunt, Theo Dekker, Ria van der Aalst-Dierks, Joop Janmaat en Mare Geerts. (foto: Geert van Loon) De gezellige volksdansgroep De Zwarte Roos zoekt enkele dames I en heren, die enigszins bekend zijn met het volksdansen. Ze oefe- I nen elke dinsdagmorgen in wijkcentrum 't Kievitslaer, Reinevaars- 1 traat 55, van 11.00-12.00 uur. U kunt vrijblijvend eens komen kijken. I U kunt ook telefonisch kontakt opnemen (liefst op maandag) met J mevr. J. Meijs, Auteurslaan 138; tel. 013-680247. Volksdansgroep 55+ St. Maarten start op dinsdag 15 september I starten ook weer met lessen in het gymnastieklokaal aan de Prof, a Verbernelaan 5 te Tilburg. De lessen zijn van 14.00 tot 15.00 uur. 1 Daarna wordt er samen een kopje thee gedronken. De kosten zijn I I ƒ10,-per maand, te betalen op de eerste les van de maand. U kunt I vrijblijvend de eerste les meemaken. Informatie: mevr. Bom, tel. I 631533. Op donderdagmiddag 24 september start er in het Vrouwencentrum I een cursus zelfverdediging voor vrouwen van 50 jaar en ouder. De 1 cursus bestaat uit twaalf lessen van twee uur en de kosten zijn 75.- 1 I Zelfverdediging is niet alleen gebruik makeh van lichamelijke 1 kracht. Het betekent ook mentale weerbaarheid.: nee zeggen, I I grenzenstellen,uzelfdemoeitewaardvindenomvooroptekomen. 1 I II hoeft niet sportief te zijn of een goede conditie te hebben om mee J I te kunnen doen. Op donderdagmiddag 17 september is er vanaf I 13.30 uur een gratis informatiemiddag in het Vrouwencentrum aan de Nieuwlandstraat 43. Opgave/informatie: tel. 439412. De Open School, een afdeling van de Stichting Volwassenen Educatie g te Tilburg, organiseert een cursus Nederlands voor 50+ vrouwen. De I cursus is bedoeld voor vrouwen die hun lagere school kennis van het I Nederlands willen opfrissen en ontwikkelen. Naast het behandelen van actuele thema’s wordt er gewerkt aan: d/dt I probleem, brieven schrijven, formulieren invullen, spelling, moeilijke I woorden, verslagen maken, gesprekstechniek, concentratie, je mening geven en voor je plezier schrijven. Er wordt gewerkt in een prettige onge- I dwongen sfeer. Vrouwen met alleen lagere school en ten hoogste 2 jaar voortgezet onderwijs zijn van harte welkom. De cursus begint eind september en duurt tot en met januari. Kosten ƒ40,00. Voor meer infor matie kunt u bellen of naar de informatiedag komen op 14 september I van 14.00 tot 19.00 uur bij: Open School, Tivolistraat 6,5017 HP Tilburg; tel. 362008. I Gymnastiekvereniging Dionysius begint met bewegingsactiviteiten I voor ouderen. De lessen worden op woensdagmiddag gegeven van I 13.30 tot 14.30 uur door een gediplomeerde leiding in de gymzaal aan de Thomas van Aquinostraat 29. De lessen vallen niet onder de andere J MBvO-activiteiten in de stad; daarom geldt ook een ander tarief. Wie mee wil doen, moet lid worden van Dionysius 39,50 per kwartaal), I maar daarvoor kan men ook deelnemen aan andere activiteiten van de I vereniging. Om kennis te kunnen maken met de lessen zijn die in I september gratis. Informatie: dhr. van Oudheusden (tel. 433373) of I Loek Mutsaers (tel 670804). Activiteitencommissie ouderen De Hasselt organiseert een gezellige middag met als thema ”Hoe ouder hoe fitter”. De 86 jarige Belg hr. Lom- mers, bekend van radio en tv, zal het één en ander vertellen óver zijn voor iedereen leerzame levenslessen om zelfstandig te blijven wonen. De middag is op 15 september, aanvang 14.00 uur in de Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256. Gratis entree. Zondag 20 september organiseert het Vrouwencentrum Tilburg een I themamiddag ’’levensloop 50+ vrouwen”, een kennismakingsmiddag voor vrouwen boven de 50. Aan de hand van een video zal een stukje I vrouwengeschiedenis weergegeven worden, zoals de invloed van maatschappelijke ontwikkelingen, en de rol die vrouwen daarin speelden en nog spelen. Een gezellige middag om met andere vrouwen terug te kijken naar toen, levenservaringen uit te wisselen, stil te staan bij het nu en wellicht plannen te maken voor de toe- komst.De middag wordt begeleid door de Werkgroep 50+ vrouwen, die ook de cursus ’’Levensloop voor 50+ vrouwen” geeft. Aanvang 14.00 uur in het Vrouwencentrum Tilburg, Nieuwlandstraat 43, tel. 421896. Op zaterdag 19 september is in verzorgingstehuis Zonnehof een Indische dag, omdat de Indische dagopvang daar een nieuwe ruimte gekregen heeft. In de recreatieruimte begint om 11.00 uur een Indische markt met kraampjes vol oosterse handelswaar, Indische hapjes enz. Op het circuit van Zonnehof rijdt een echte bedjak. Tegen een kleine vergoeding kunt u zich laten rondrijden of ermee op de foto gaan. Verder zijn in de grote zaal optredens van o.a. een Indische dansgroep en deelnemers van de Indische dagopvang. De open dag I duurt tot 16.00 uur. Adres: Zonnehof, Prof. Gimbrèrelaan 3O.us 5000 I I LE Tilburg, tel. 013-662556 (b.g.g. 013-662264). Wel eens een blad als de Margriet of de Libelle gelezen en gedacht: f "Leuk, maar het ging alleen maar over vrouwen met opgroeiende kin- deren”? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u het blad PLUS, dat zichrichtopwatouderelezers.zowelmannenalsvrouwen.Hetiseen algemeen tijdschrift, waarin diverse onderwerpen aan de orde komen I die u wellicht meer interesseren. Een ander soort blad, niet zozeer I lectuur voor ouderen, alswel een vakblad over ouder worden, is het tijdschrift Leeftijd. Dit richt zich o.a. op werkers in de ouderensector, f maar het is ook voor de geïnteresseerde leek lezenswaardig. Verder I zijn er periodieken als De Zonnebloem (welbekend), Vitrine (over I musea), Consumentengids, maar ook opiniebladen als Elsevier en I Vrij Nederland. Ook hobbytijdschriften vindt u volop in de openbare bibliotheek. Bij elke hobby hoort wel een vakblad. U vindt er verschei- 1 dene van in de bibliotheek, bijvoorbeeld Vt-wonen, Burda, Foto I Doka. Deze vindt u bij de boeken over dat onderwerp (Koningsplein), I of in een aparte kast (overige vestigingen). Wist u trouwens dat u tijd- I I schriften en kranten gratis kunt lezen in de openbare bibliotheek? I Alleen als u ze wilt meenemen, of kopiëren, kost het geld. Inde bibli- otheek aan het Koningsplein liggen de algemene week- en maand- I bladen, met de kranten, direct op de begane grond, rechts van de I I ingang. Dus, als u eens tijd hebt, komt u dan eens een tijdschrift lezen I I in de bibliotheek bij u in de buurt. 237307 Ouderen voor anderen. I Deze week bracht de werkgroep 't Gilde de elfde Gilde-Gids uit. In deze nieuwe Gids staan weer vele-ook nieuwe-aanbiedingen van I I ouderen die hun kennis en ervaring met anderen willen delen. Het aanbod is zeer gevarieerd, van advies op het gebied van het bak- ken van brood en banket, model spoorwegbouw, fotografie, tot hulp I I bij het leren van een taal. I De Gilde-Gids kunt u halen bij de bibliotheek, uw wijkcentrum of bij ’t l I Gilde. f ’t Gilde, Spoorlaan 320, Tilburg. Tel. 434572. 1 Op dinsdag en donderdag van 10.00-12.00 uur. Motivatie De redactie bestaat deels ook uit mensen die een professionele inbreng hebben. Directeur van Koningsvoorde Ad de Vet (58), veertig jaar werkzaam in de zorgsector, zit erin namens de verzorgingstehuizen Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt Theo Dekker Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat I Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange I Schijfstraat 107,5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, f- 1 368805. s gev_.o ekuu-L- ma» iki ■■oiiucii vu ir is: ik weet nu ze- dat ik geen gram uuci aan uursusaen en irairiiiiyen ie I zien. Inschrijven is dan ook mogelijk. 1 Verder is er informatie over het buurt- maatschappelijk werk, zijn er dia’s te I zien over Broekhoven I en demonst- I raties van jeu de boules en de volks- dansgroep. I Naast dit soort algemene dingen zijn de open dagen in buurthuizen zeker ook I interessant voor ouderen. De Spil heeft een werkgroep ouderen die van alles I organiseert. I Daarbij krijgen ze, indien nodig, steun van beroepskrachten van De Spil en de I SBT, zoals bij voorlichting. Afgelopen 1 jaar waren er acht voorlichtingsbijeen- I komsten over onderwerpen als 1 dienstverlening, educatie, veilig ver- I keer en veiligheid in de wijk. Ouderen 1 kunnen verder in het buurthuis terecht I voor bloemschikken, kaartmiddagen, i 1 gymnastiek, praatbijeenkomsten en soms een bingo. -----ktfMIKtl 5000 JA Tilburg, tel. er om af te vallen il jaren met succes showbizz-sterren, lijven. Het meest «Bahama»-kuur is m de werking op- fvan dit tablet is L- dat de hypofyse in iardoor we vieren- n. De werking van Ie verbranding van kan een honger- irom moeten ze ’s bed gaan worden oen dan hun werk voorkomen dat u, ■gevoel, de neiging ;n. De combinatie apsule, produkten vetenschappers de het succes van de Ie eerste dag al z’n s na enkele dagen :t is een revolutio- de resultaten op de hama»valjeopde dat je je ideale li kten dan niet meer tnkzij de natuurlij- moment gebruikt ile manier om on een feestje of zelfs vakantie toch het bewaren. Omdat werking heeft en ft het lichaam ook eindiging weer te blijven is dus heel aan den lijve on en nu al bijna een gebruik ik de «Ba- m beroep als zan- g en genoodzaakt leefooknietzore- lensen. Dat is niet tame van het li- 1. Maar als ik het ver de schreef ben lahama»-tabletten ’t Leuke van de elk moment kunt 'oen ik tijdens de 'as afgevallen heb it met de voeding- i» en tijdens een angeraden om de tten enigszins te eraf. Juist dat rug- jdig. Tijdens dat ets verkeerd deed. mijn leven een geven. Jarenlang chten tegen over- wing vaak de in- ;elukkig was met maakte ik er grap- liedjes over. Maar ep-ongelukkig. Ik slank waren en de en. Nu dankzij de i van hen gewor- geworden, maar tormijn leven een aroom nooit meer alles wat ik lekker :enslankkuur was igen geen gram evolg dat ik een I uur was begon- in handen en nng 501115. CT KQITll spanning bij kijkon om olkc voortion dagon ■yn’n nariina to mal/nn” 7ont laq Groos (59), ’’maar de^onts- maakt werken voor de Seniorenwijzer erg |.SU Cam KISLr Sm Um gemotiveerde groep vrijwilli gers.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11