)M Een week lang een groot cultuurfeest DO Cursus Stadsregio Tilburg: 17.500 nieuwe woningen MS r Tilburg e.o. .013-563956 TM 1 Jazzmeeting Tilburg van 10 t/m 13 september -■■BB. Oplage95.575 ex. mi Bebouwd gebied groeit tot 2005 met 800 ha 125jaar l’Echo des IE EK 50,- 1 k WEEK na uu* zes :d» DANSLES 20% TOT 80 zTi Meufaco I meubelen Tilburg Heuvelring 144/146 Tilburg-Tel. 013-436119 Mifteaitt ftaj#, tain en ENDRECLAME: SêmrRêSsl Bel 04255- 1762 Montagnes Minimaal 60 collectanten nodig Burgemeester Dubrovnik dankt Tilburgers voor steun Cosmetica III: toiletzeep tus 1992-pagina 8 De Tul s@ Koerier ERVOER Zie onze advertentie op pag.16 ■MMMMMMK Michel Jehae. en t< iet d( Tel. 013-686282 itie. ii L ros gaat I ECHT I LEDER ;unt u mee- Bakker Floor Bomen worden omgehakt om asiel te bouwen voor mensen die gek zijn geworden omdat er geen bomen meer zijn Fusillades in Brabant Gemeentenieuws B en W-besluiten Cursussen Uit in Tilburg Kultuur/Amusement Films Uit-agenda Parochienieuws Sport LEES VERDER IN DIT NUMMER: „1990 „1989 Donderdag 3sef 36e jaargang nr. Lidngsve liet cor goedl iteradt i aan de jdens Uit korte ter aniseren proefdieren a aantal SUPER-INRUILAKTIE BIJ VAN DORST optre- icho” naar de won de irschot in het lame 'sde laar afdeling TILBURG over- t.n.v. Autobedrijf VAN DORST RIJEN BREDA DAKPOON voor 1990 ;l....3xsept. 1988 JgJ.1985 ■CTEERDE AUTOS ..ƒ6.950,- „ƒ4.950- „ƒ5.750- „ƒ5.250,- B Als l groot tot de im rekenen. Mont haar I Info-lezing SPECIAAL AANBOD Zolang de voorraad strek! t/m 10 sopt. 1992 gaan kij- ’100.000 c.de dans- /ezig zijn o van Ski - Jerevo uit - *-3t Wil- .>u Dyna set me- van o.a. het Amsterdams Ewartet. Voor volwassenen en matiek ewcg 14 tel. 013 321316 y w/w j zo’n 1 schap mogen ’Echo des harte met eptember 1992 r.1772 le Aquarel. Infor- ;rkoop: tel. 013- Houdt u van Filmklassiekers? Breng dan beslist een bezoek aan Filmtheater Louis, en inlevering lij uw bezoek De Russische theat speelt woensdag e het Stadspark. (FOTO: OLEG SMATZ) atergroep Derevo en donderdag in Collecte Op 12 september zal het Solidariteitsco- mité Tilburg-Dubrovnik collecteren Tilburg :dlns. 7 en 29 sept. in de Openbare Bibliotheek (zlj-lngang) Koningsplein 10 Boxtel woensdag 9 en 30 sept. In het TM-Centrum Noord Brabant, Mijlstraat 105; Aanvang 20.00 uur, entree 6,= info: 04116-77621 ;013-437787 gratis 03200-51011 want u kunt daar o.a. genieten van films als ’Gone with the wind’. SLAGROOM- TOMPOEZEN 5 halen, 4 betalen van Lieshout Hoefstraat 151 Oerlesestraat211a L'Echo des Montagnes 125 jaar pag. 3,12 en 13 Pag-5 ...pag. 6 en 7 Pag- 8 .pag. 9 en 19 pag. 11 Pag-15 pag-15 pag-17 pag. 21 pag. 23 HET GEHEIM VAN EEN GOEDE GEZONDHEID INNERLIJKE RUST VITALITEIT en LEVENSLUST ,e eind- uvötaat uit gemeenten :hot, Don- hlburg en Pneumatiek n~ n °”n" tilburg, julc* vernev Model: AVANTI; een strak en kubistisch gevormde zit groep. Leverbaar in 16 kleuren, leder met 3 jr. garantie Normaal: 2798,- SPECIALE PRIJS 1998,- burgemeester ben ik blij it en uiterst muzikaal gezels iwoners van Tilburg te i. Ik feliciteer ”L’Ec’ itagnes” dan ook van h< 125-jarig jubileum. Grote meubel opheffing s uitverkoop KORTINGEN VAN LEUKE BIJVERDIENSTE De Tllburgse Koerier zoekt ENKELE JONGELUI 4B die voor ons één keer per week de krant willen bezorgen. Omgeving prof. Cobbenhagenlaan. Vanaf 15 jaar. k Interesse B Wij brengen de kranten bij u thuis. Toegang Een groot aantal activiteiten is gratis toe gankelijk; voor andere wordt een kleine bijdrage gevraagd. Met de bonnen die u aantreft u de Tilburgse Koerier krijgt u op veel plaatsen deze week een extra korting, een gratis kopje koffie, een gratis proefles, gratis informatie doen aan een wedstrijd. Maak vooral veel gebruik van deze bon nen, ze maken Uit In Tilburg voor u nog leuker. 13.950, - 16.950, - 13.950, - 10.950, - 49.500,- 11.950, - 14.950, - 11.950, - 22.950, - in 5 jaar meenten. Het SMB wil op korte termijn een informatie-avond organiseren voor de bevolking en belanghebbenden. Het commentaar van de verschillende partijen zal worder eventueel de defini plaats kan vinden. De provincie Noord-Brabant heeft onlangs haar streekplan vastgesteld. De ste delijke regio’s Breda, Tilburg, Den Bosch en Eindhoven wordt daarin de moge lijkheid geboden om een toekomstvisie te ontwikkelen voor de invulling van het eigen grondgebied. De stuurgroep die dit voor de stadsregio Tilburg heeft ge daan heeft samen met een onafhankelijk adviesbureau een concept- eindrap portage afgerond. In het concept-plan wordt voorgesteld om het bebouwde ge bied tot aan het jaar 2005 uit te breiden met 800 ha. Hiervan is 300 ha bedoeld als vestigingslokatie voor bedrijven en 500 ha voor de bouw van 17.500 nieuwe woningen. iS. 18.950, - 13.950, - 15.950, - 26.950, - 21.950, - 18.950, - 18.950, - 17.950, - 14.950, - 49.500, - 42.500, - 12.500, - 9.950,- DEMOCRATEN t^o-cLic^itxc^ 8 sept.Openbare Steunfractie bij Pas Buiten, Schouwburgring 200. Aanvang 20.00 uur. Thema minimabeleid. 9 sept.discussieavond Ontwikkeling Stationszone met o.a. presentatie D66-visie door Jan Kwantes. Aanvang 20.00 uur. PlaatsNoordbrabants Natuurmuseum, Spoorlaan 434. Inlichtingen 013-633472 combiua ontwikkeling In het zuidoosten wordt gek, een natuurontwikkelingsgebie Ook De stuurgroep die het voorlopige rapport heeft samengesteld besta; vertegenwoordigers van de geme Alphen en Riel, Berkel-Enschot, gen, -Gilze-Rijen, Goirle, Tilbur jlpgoederen naar de loegoslavië t tnameBosni Udenhout, de provincie en het Sa menwerkingsverband Midden-Brabant (SMB). Het concept-plan wordt binnen kort ter goedkeuring vóorgelegd aan de gemeenteraden van de betrokken ge- Na twee jaar de U.I.T.-markt te hebben georganiseerd, hebben Noorderligt, Zaal 16, Paradox en Schouwburg Tilburg dit seizoen gekozen voor een andere formule: ’Uit In Tilburg’ dat plaatsvindt op een groot aantal locaties in de stad. Een week lang zullen bijna alle culturele instellingen het publiek de mogelijk heid geven kennis te nemen van hun activiteiten. Als u het programma in deze Tilburgse Koerier bekijkt, ziet u dat Tilburg heel wat te bieden heeft. Het progr veelzijdig en; der was er it zoveel ver le start is 20.00 uur uit in een centrale afsluiting lemsplein waar Hans Dulfv zal geven. Verder kunt u in de Synagoge ken naar de dansvoorstelling 1 CC’ van het in Tilburg gevestigde gezelschap RAZ, u kunt aanwe bij unieke theatervoorstellingen nning the Cat uit Engeland of De Rusland in Het Stadspark en op het lemsplein luisteren naar de ’Kid E mite Suite’ van Hans Dulfer met dewerking Saxofoon K\ rings en vocaal ensemble matie over de kaartver 431491. Op vrijdagavond is het vanaf 22.00 uur jazz wat de klok slaat op binnen- en buitenpodia in de Tilburgse binnenstad. Zaterdagmiddag 12 september vindt een streetparade plaats in het centrum van de stad. Op deze dag viert The South Jazz band o.l.v. Henk van Belkom zijn 35-ja- rig jubileum, ’s Avonds vinden er weer de nodige concerten plaats in de binnen stad. De zondag start met een jazzmis in de Heikese kerk. Verder staan er deze dag weer tal van optredens op het programma in Tilburg centrum. In de volgende editie van De Tilburgse Koerier leest u meer over Jazzmeeting Tilburg 1992. ook ’s avonds, t het comité mi- als collectanten wil collecteren ;de zaak? Belangstellenden aanmelden bij de Vre- inkel aan de Stationsstraat, tel. 1809. Doe dit a.u.b. zo snel mo- Naar verwachting zal in de Reeshof tevens een NS-station worden gebouwd. De andere grote lokaties voor woning bouw zijn het gebied Moerenburg, het m gebundeld, waarna gebied ten noordoosten van Goirle en het litieve eindrapportage grensgebied tussen de gemeenten Til burg, Udenhout en Berkel-Enschot. Wat de lokaties voor bedrijvigheid be treft zal bedrijventerrein De Vossenberg worden dóorgetrokken tot aan de Don- genseweg. In de spoorzone van het nieuwe NS-station in de Reeshof is ook plaats ingeruimd voor bedrijvigheid. In het noordoosten van de stadsregio zijn de uitbreidingen kleinschaliger dan in het westelijk deel. Aansluitend op Berkel- Enschot en Tilburg wordt woningbouw gerealiseerd in combinatie met landschappelijke ontwikkeling. zuidoosten wordt gekozen voor a a ied rondom het riviertje de Leij. Ook zal hier een aantal nieuwe woningen verschijnen. Station Reeshof In het westen vindt de grootste uitbrei ding plaats. Ook waar het om de bouw van nieuwe woningen gaat. In de Rees hof zullen in totaal 12.500 woningen ko men te staan. Dat betekent gerekend van uit de huidige situatie een verdubbeling. Het is inmiddels tientallen jaren gele den dat de Koninklijk Erkende Har monie ’’L’Echo des Montagnes” op de bon werd geslingerd. De bewoners in de Korvel werden op het traditionele dauwtrappen, de eerste zondag in mei, door de harmonie met vrolijke klan ken uit hun bed geblazen... om vier uur ’s ochtends. Volgens de buurt bewoners was dat wat al teveel ent housiasme op het vroege uur en bovendien in strijd met de wet op de zondagsrust. Momenteel is ’’L’Echo” echtereen graag gehoorde gast op me nig festival. ’’L’Echo des Montagnes” is in 1867 ’’geboren” in de Korvel. De fanfare dankt haar fraaie Franse naam echter aan de Beekse Bergen. In 1867 maakten enkele zangers -’’L’Echo des Montagnes” was toen nog een zangvereniging- daar een uitstapje naar toe. Toen de zangers een drie stemmig gezang aanhieven, meende een voorbijganger de stemmen terug te horen in de echo van de Beekse Ber gen. En zo was het dat tijdens dit uitstapje de naam geboren werd. De periode van 125 jaar heeft even veel successen als tegenslagen ge kend. Eén van die tegenslagen was het wegvallen van de zanggroep in 1906. Maar de in 1887 als onderafdeling op gerichte fanfare kreeg in datzelfde 1906 gezelschap van fluiten, hobo’s, klarinetten en fagotten. De combi natie van koper en hout klonk zo fraai, dat de successen niet uitbleven. Twee wereldoorlogen kwamen voorbij. Na de Tweede Wereldoorlog onderging het bestuur een verjongingskuur, waardoor creatieve ideeën en onder nemingsgeest een kans kregen. In 1950, elf jaar na het laatste i den, promoveerde ’’L’Echo” vaandelafdeling, en in 1952 harmonie de eerste prijs in Oir deze afdeling. Vanaf toen ging succes ook over de grenzen, met ns in België en Frankrijk. De groep is i Korvel inmiddels ver ontgroeid, ma zeker niet vergeten. V Goorstraat 1 Breda Q76-149753 Jonker’Fransstraat 36-38 R'dam 01 CM 153248 ’ramma voor Uit In Tilburg is i afwisselend en nog niet eer- in Tilburg zoveel leven op ïrschillende locaties. De officië- op maandag 7 september om in Paradox en de week mondt ing op het Wil- Ifer een concert Het Solidariteitscomité weet te melden dat de vorige goederen die vanuit Tilburg gestuurd werden goed zijn aangekomen. En op dit moment is transport naar Du- a brovnik over de weg mogelijk. Burge- regelmatige aanvoer meester Pero Poljanic van Dubrovnik is 'is daarom mogelijk, zeer verheügd over de aanhoudende steun vanuit Tilburg en dankt de mensen uit Midden-Brabant daarvoor hartelijk. Het Solidariteitscomité Tilburg-Du- brovnik wil in het kader van de aktie ook voor de vluchtelingen in Dubrovnik. Dat gebeurt ondermeer in samenwerking met de initiatiefnemers van de Jazzmeeting en’Uit In Tilburg’. Overdag en zomogelijk c Voor deze collecte denkt 1 nimaal 60 vrijwilligers lig te hebben. Wie voor deze goec kunnen zich nadrukkelijk een beroep doen op het be- deswerkwii drijfsleven. Daarbij wordt bijvoorbeeld 013-36880* gedacht aan bakkerijen voor o.a. droge gelijk. gist. Er is in Dubrovnik momenteel een Mensen die nu al hun steentje willen bij- -aanvoer van water. Bakken dragen aan de actie voor de vluchtelingen in Dubrovnik kunnen een bedrag maken op gironummer 323583 ’Tilburg helpt Dubrovnik’ in Tilburg. Volgende week meer over de aktie voor de vluchtelingen in de Kroatische havenstad. Het is weer zover. Alles wat ook maar even durft te ademen wordt opgeroepen om op cursus te gaan. Op zich is dat natuurlijk een goede zaak. Het ontwikke len van jezelf is nooit weg. Je kennisje vaardigheden en/ofje houding. Je kunt er allemaal aan werken. Om beter te functioneren in je leven of werk kring of gewoon omdat je het plezierig vindt om een bepaalde cursus te volgen. Maar welke cursus dan wel? Wie irïdeze pe riode de Koerier openslaat loopt het risico volledig suf te worden gebeukt door het aan bod aan meer of minder regulie re educatieve activiteiten. De éért nog exotischer dan de an der. Sommige cursisten in spe weten gelukkig precies wat ze willen. Voor hen is het allemaal niet zo’n.probleem. Wie echter op zoek is naar een cursus als leuke en nuttige vrijetijdsbesteding loopt het gevaar voor langere tijd op ’tilt’ ie slaan. En dat kan toch nooit de bedoeling zijn geweest. Is de lokale markt voor cursussen verzadigd aan het ra ken? Het heeft er alle schijn van. Maar toch, beste cursusleiders en cursusontwikkelaars, er lijkt duidelijk behoefte te bestaan aan een nieuwe cursus. En dat is de cursus.... ’welke cursus kan ik het best gaan volgen Doe u best! Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenteies en redactie dinsdagavond 22.00 uur 7 Zelfs bij iets kleins en eenvoudigs als zeep is het zinvol en tegelijkertijd ge makkelijk om aan het milieu te denken. De naar verhouding minst milieu bezwaarlijke toiletzeep is de ’gewone’ harde zeep, vervaardigd uit plantaar dig vet en met zo min mogelijk toegevoegde stoffen. Toevoegingen die zeep minder milieuvriendelijk maken zijn desinfectie- middelen -waarvan het nut nooit is aangetoond- of kleurrniddelen, zoals titaandioxide dat de zeep wit maakt. Het verwijderen van troebelingen voor het maken van doorzichtige zeep levert ook extra milieuschade op. Helaas kunt u aan de zeep zelf -of de verpakking ervan- niet zien of de zeep op één van die manieren bewerkt is. Ook in dit geval helpt vragen aan uw winke lier. Als hij of zij het antwoord niet weet, dan zal het wel opgezocht worden. Naast harde toiletzepen kennen we ook nog de vloeibare toiletzepen en neu trale zepen. Deze zijn vooral bij de produktie schadelijker voor het milieu dan de ’gewone’ harde zeep. Ze zijn vaak ook minder goed afbreekbaar. Behalve de zeep zelf is voor het milieu ook de verpakking van belang. On verpakte zeep is natuurlijk ideaal voor het milieu, een verpakking van pa pier of karton is ook niet slecht. De snel in opmars zijnde wegwerpflesjes waarin zich vloeibare zeep bevindt, zijn uitmilieu-oogpunt ’n probleem. De produktie ervan kost veel grondstoffen, en na gebruik zitten we met het af val. Bij alle cosmetica wordt helaas nog steeds -volstrekt nutteloos- gebruik ge maakt van duizenden proefdieren die op een vaak meer onwaardige manier behandeld worden. Een aantal producenten heeft al lang afgezien van het misbruik van deze dieren. Misschien ook iets om op te letten wanneer u uw schoonheidsmiddeltjes koopt. Mr. G.Ph. Brokx, burgemeester Tilburg. Het Solidariteitscomité Tilburg-Dubrovnik wil opnieuw huif Kroatische havenstad sturen. De stad in het voormalige Joegoslavië telt inmid dels zo’n 30.000 vluchtelingen die het oorlogsgeweld in met name Bosnië zijn ont vlucht. Er is vooral behoefte aan voedsel (meel, droge gist, pasta en rijst), bij voorkeur in geconcentreerde vorm. De koelhuizen in Dubrovnik zijn groten deels verwoest. Vers voedsel blijft daarom niet lang goed. Daarnaast wordt voor al aandacht gevraagd voor de kinderen (luiers, kinderkleding en toiletartike len). De bevolking van Dubrovnik is verder vastbesloten om met de wederop- nodi bouw van de stad te beginnen. Onze hulp blijft daarbij nodig. Centraal Informatiepunt Bent u op zoek maar informatiefolders over culturele activiteiten in Tilburg of wilt u meer weten over het programma van Uit In Tilburg, dan kunt u natuurlijk terecht bij de verschillende culturele in stellingen, maar u kunt ook een bezoek brengen aan de Openbare Bibliotheek waar tijdens Uit In Tilburg een kleine culturele markt is ingericht. (lees verder blz. 11) kinderen treedt op zaterdag 12 september de uit Australië afkomstige clown Ralph Lockjaw Davis op. Hij is te zien op het terras voor Brasserie du Theatre. De Til burgse Dans- en Muziekschool en Dansstudio Nora van den Eeckhout geven u op een aantal dagen de mogelijk heid om een kijkje te nemen bij open lessen. Bent u genteresseerd in Japanse cultuur dan kunt u op zaterdagmiddag een bezoek brengen aan de Openbare Bi bliotheek, u kunt daar o.a een Japanse theeceremonie meemaken. Het Neder lands Textielmuseum en Scryption bie den u tegen inlevering van de bon in de Koerier bij uw bezoek graag een kopje koffie aan. ransportwielen l tilburg jules verneweg.14- telO13 321316 In de periode van 10 t/m 13 september vindt voor de 19e keer Jazzmeeting Til burg plaats. Het betekent dat onze stad weer een lang weekeinde geheel in het te ken van jazzmuziek zal staan. Op donderdag 10 september gaat het evenement van start in jazzcafé Paradox aan de Willem Il-straat met een optreden van het Erker Kwartet. Aanvang om 21.00 uur. Een dag later vindt in de grote zaal van Pas Buiten, Schouwburgring 200 in Tilburg, onderbet motto ’senioren music happening’ een speciale muzikale middag voor 55-plussers plaats. De ’se nioren music happening’ begint om 14.00 uur. Op het programma staan opt redens van o.a. Frank Ashton, The Old Stars, Loes van Wees, The Honolulu St- ‘Gl ’91 '91 90 '90 '90 '89 '87 '87 '89 '89 '88 '89 '88 '89 '85 '83/84 j 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 1