V» WIJZE Aantrekkelijke kortingen voor ouderen Leerstoel ouderenbeleid op KUB w Pas 65 en 60+ Seniorenkaart r| Bijzondere bijstand A Senioren music happening Bloemschikken Cabaretmiddag Wandelbos /IA Nederlands voor 50+ vrouwen Bingo Wandelbos Zomerse kookboeken L POST SCRIPTUM COLOFON i, ri i i i i i i i i i ïï1® s 1992-pagina 10 Donderdag 27 augustus 1992 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER Ouurds. van Beek, Wolfswinkel, tel. ist ENTRUM UM ïolumbus >0 van Thijs Postma. CENTJES J. 013-365587 Huies leuauue. Seniorenwijzer, p/a Lange 368805. j.OOuur >.15 uur n 8 X) uur dhr. Cusvel- Hier meente 'e Gemeente/Gere- Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus HET WOORD IS AAN... De cursus begint eind september en duurt tot en met januari. Kosten ƒ40,00. Voor meer informatie kunt u bel len vanaf 3 sept. of naar de informatiedag komen op 14 september van 14.00 tot 19.00 uur bij: Open School, Tivo- listraat 6, 5017 HP Tilburg; tel. 362008. JSEUM en kantoortechniek 0.00 uur J.OOuur ronique >.15 uur Met warm weer is het natuurlijk wel belangrijk te letten op het goed bewaren van voedsel, omdat bederf dan veel eerder optreedt. In het ’Bewaarboekje’ van het Voor lichtingsbureau voor de voeding kunt u lezen waarop u zoal moet letten. isch beraad. istie in de Kruiska- aar R.K. Vrouwen- binnen de Neder- k) shipper, tel. 078- UCHE Oisterwijk t werken van Riet lamse en Franca :h 3LIOTHEEK muziek improvisatie ;a, tel. 686262. Groenenboom, tel. >6 september mtasleën IER burglaan rieken van IM tbeek op recre- il-culturele Op maandag 7 september organiseert de bejaardenver eniging Wandelbos om 14.00 uur een bingo in wijkcent rum ’t Kievitslaar, Reinevaarstraat 55. Prijs per kaart is ƒ5,-Een kopje koffie of thee krijgt u gratis. )urg aan een een volksho- f creativiteits- Voor de geringe kosten van ƒ2,- per bakje hoeft u het niet te laten. Wel moet u een eigen bakje, mesje of schaar meebrengen. Bent u slecht ter been, bel dan mw. Pig- mans (tel. 435610); zij zorgt voor vervoer naar het Steun punt. Leren Als u in of buiten Tilbi cursus mee wilt doen op geschool, vormings- of Met warm weer kan het ook lekker zijn om juist ’heet’ te eten. In ’Het zonnige zuiden op tafel’ van Anne Ager vindt u recepten uit vakantielanden als Spanje en Griekenland, maar ook uit Marokko en Tunesië. Natuurlijk zijn er ook aparte kookboeken over de keukens van verre landen, zoals de Indonesische (’Rijsttafelen’ van Lia Warani) en de Turkse (’De Turkse keuken’ door Berthe Meijer). Er is ook een kookboek in GROTE LETTER, genaamd ’Lekker groot kookboek’. Op vrijdagmiddag 11 september organiseert de wijkorga- nisatie Wandelbos een cabaretmiddag voor alle ouderen in de wijk het wandelbos. Deze middag wordt verzorgd door: Blaasorkest/cabaretgroep ’t Ploegeske uit Breda. Aanvang 14.00 uur in wijkcentrum ’t Kievitslaer, Rei nevaarstraat 55. Vrij entree. In de pauze wordt u een kop je koffie aangeboden. De Open School, een afdeling van de Stichting Volwasse nen Educatie te Tilburg, organiseert een cursus Neder lands voor 50+ vrouwen. De cursus is bedoeld voor vrouwen die hun lagere school kennis van het Nederlands willen opfrissen en ontwikkelen. Ouderen willen wel degelijk wat aan die achterstand doen, aldus het PWO. Wetenschappelijk onderzoek kan daarbij helpen. De hoogleraar zal zich dan ook onder meer gaan bezighou den met de toekomst van de AOW, de gevolgen van eigen bijdragenregelin gen, stelselherziening van de gezond heidszorg en koppeling en ontkoppe ling van uitkeringen aan lonen. De grote zaal van de schouwburg is dit jaar dicht wegens verbouwing, maar met de Pas 65 krijgt u wel korting op veel voorstellingen in de Studiozaal. (Foto: Geert van Loon) Wat u ook doet, uitgebreid koken of niet, eet smakelijk met een boek uit de bibliotheek! Overigens zijn in verband met de vakantie deze en volgende week de filialen nog gesloten; alleen de bibliotheek op het Koningsplein is geopend. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermel ding van ’Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er auto matisch geplaatst wordt. Nieuwlands van Jan de Wit LANGEWEG ek objecten OJB chillende tekenaars jELPARK 147, Oisterwijk 1 Berkelmans Kom je van vakantie terug, lees je in het stapeltje kranten vrijwel alleen over kommer en kwel. Windhozen treffen campings. In Friesland zagen ze een lichtflits en voelden ze trillingen, maar wat was het nou: een meteoriet of niet? Natuurlijke en buitenaardse verschijnselen zorgen altijd voor de nodige opwinding. Maar wat me meer zorgen baart, zijn de rampen die mensen zelf laten ontstaan of zelfs veroorzaken. Denk maar aan hongersnoden, oorlogen, etnische ’zuiveringen’ en concentratiekam pen. Er zijn eigenlijk te veel goede doelen, maar ik verdeel mijn restje vakantiegeld dit jaar over de giro nummers voor Bosnië, Somalië en de Koerden en Shi’iten in Irak. Drop Oud In de zomer kom je meer nog dan anders op het kerhof om de bloemen op de graven te begieten. Het valt mij op dat het kerkhof van het Goirke op het ogenblik zo mooi verzorgd is. Geregeld zie ik daar mensen die alles goed bijhouden. Zij doen dat vrijwillig met veel liefde en inzet. Ik haal mijn hart op en vind het prachtig. Daarvoor wil die vrijwilligers eens heel hartelijk bedan ken. Ik kom met veel vreugde naar het kerkhof en dan langs het Norbertuspaad- je naar de speeltuin met de kleinkinderen. Een heerlijk plekske Tilburg. Dan denk ik: het is toch onze schoonste stad van het land. A. Dohmen van Gils Op vrijdagmiddag 11 september wordt er vanaf 14.00 uur in het Steunpunt voor ouderen aan de Nijverstraat 42 een gezellige middag bloemschikken georganiseerd. Daarbij wordt u bijgestaan en geholpen door een vakkundige hulp. Het nieuwe theaterseizoen komt er aan en als de temperaturen weer wat dalen, wordt het ook weer aantrekkelijker om eens een bioscoop- je te pikken of naar een museum te gaan. En hoewel de zomer bij uitstek geldt als de tijd om er op uit te trekken, is het natuurlijk het hele jaar leuk om bij kinderen en kleinkinderen op bezoek te gaan of om eens een andere stad of streek te ontdekken. Ouderen hebben daarbij het voordeel dat ze dat goedkoper kunnen doen. Hieronder een paar van die mogelijkheden voor 60- en 65-plussers. Heeft u met warm weer ook zo weinig zin om te koken? Of om warm te eten? Of wilt u dan juist iets anders, iets exotisch klaarmaken? In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u kookboeken genoeg om inspiratie uit op te doen. Als u met het warme weer rustig aan wilt doen, heeft u misschien iets aan de volgende boeken: ’Variaties met groenten’ metfrisse voorgerechten, smakelijke groentes chotels en complete maaltijden; ’Beste koude schotels en salades’ van Oetker met vele, soms bewerkelijke, recepten uit de koude keuken; of ’Gezond en lekker voor senioren’ van Maja Krans. Allemaal boeken met frisse koude of lichte recepten. Weliswaar voorlopig slechts voor één dag per week, maar de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) krijgt een hoogleraar die zich bezig gaat houden met de problemen van ouderen. De bedoeling is dat hooggeleerde vrouw of man eind 1992 aan het werk gaat voor een periode van vijf jaar. Wie het wordt, is nog niet bekend; de wervingsadvertenties zijn net de deur uit bij de KUB. Naast het behandelen van actuele thema’s wordt er gewerkt aan: d/dt probleem, brieven schrijven, formulie ren invullen, spelling, moeilijke woorden, verslagen maken, gesprekstechniek, concentratie, je mening geven en voor je plezier schrijven. Er wordt gewerkt in een pretti ge ongedwongen sfeer. Vrouwen met alleen lagere school en ten hoogste 2 jaar voortgezet onderwijs zijn van harte welkom. Voor de vijfde keer biedt de organisatie van de Jazz Meeting de Tilburgse ouderen een eigen muziekmiddag aan en wel op vrijdagmiddag 11 september om 14.00 uur. Traditioneel is het programma speciaal voor de senioren samengesteld en ook nu is de toegangsprijs weer ƒ5,- (inclusief kopje koffie of thee met iets erbij!). Wat dit jaar wel is gewijzigd is de zaal: geen Schouwburg, want die wordt verbouwd, maar Pas Buiten, Schouwburgring 200. Kaarten zijn te bestellen via de afdelingen van de verschil lende ouderenbonden of telefonisch bij de coördinator van deze middag: Hans Kahle, tel. 431491De zaal is veel kleiner dan de schouwburgzaal, dus eerder uitverkocht, maar als er kaarten over zijn kunt u die op 11 september tussen 11.00 en 13.00 uur aan de zaal verkrijgen. Donderdagmiddag 10 september van 14.00-16.00 uur wordt er in buurtcentrum Loven-Besterd een voor- lichtingsmiddag gehouden met als thema ’’Weet wat je toekomt”. Een medewerker van de gemeentelijke sociale dienst komt uitleg geven over bijzondere bijstand. Deze middag is toegankelijk voor ouderen boven de 55 jaar. Entree en koffie zijn gratis! Buurtcentrum Loven-Besterd, Koestraat 164. >0 uur ds. Wieringa. >a, tel. 686262. X. van Veldhuijsen, crament lijk Edmond Schulz Nieuwkerk; 17.30 zang. iristie met gregori- aristie met het klein 00 uur cand. Den uur ds. Harteman, hem te kunnen ondertekenen. Als de pas onverhoopt verloren of gestolen wordt, moet u dat aangeven bij de politie. Daarna kunt u dan een nieuwe aanvragen. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- I her. Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt I Theo Dekker 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat I Jacques Joosten 1 Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a L~r.gc I Schijfstraat 107,5038 TT Tilburg, I 1 tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I nnnnnn ïring Zonnebloem, t weer met frisse lijke belangstelling spits! Iedereen is er nen worden uitge- torenliedisnogniet neer over. Het initiatief voor de bijzondere leerstoel ouderenbeleid is genomen door het Provinciaal Welzijnsberaad voor Ouderen (PWO). Het PWO noemt als een van de redenen voor de leerstoel de sterke vergrijzing van Nederland, waarvan Noord- Brabant de komende jaren ongeveer een kwart te verwerken krijgt. De nieuwe hoogleraar zal verbonden zijn aan de vakgroep Sociale Zeker- heidswetenschap van de sociale faculteit van de KUB. Die plaats is logisch, want de hoogleraar zal zich onder meer bezig gaan houden met de sociaal-economische positie van ouderen. Dat is volgens het PWO nodig, omdat ouderen vaak een laag inkomen hebben, minder opgeleid zijn, afhankelijk zijn van anderen en amper invloed hebben op de maatschappij, omdat ze nog steeds uit besturen en adviesorganen geweerd worden. meldende t. Josephstraat 133, Kortingen Er bestaat geen overzicht van instellin gen in Tilburg waar ouderen met hun pas korting kunnen krijgen. Een kleine telefonische rondgang leert dat er wel degelijk wat te verdienen valt. Zo kost een jaarabonnement bij de Openbare Bibliotheek geen 22,50, maar slechts 7,50; wel moet natuurlijk leengeld betaald worden. De Tilburgse biosco pen geven ouderen op vertoon van de pas een korting van maar liefst vijftig procent. De meeste voorstellingen in de schouwburg zijn ook goedkoper voor ouderen, mits ze de pas kunnen tonen. Een bezoekje aan een gemeentelijk zwembad is met de Pas 65 eveneens goedkoper: 2,- in plaats van 3,60; ook voor de zwemlessen hoeft minder betaald te worden. Om in de sportieve sfeer te blijven: seizoenskaarten voor overdekte zit- of staanplaatsen op de gewone tribune bij de thuiswedstrijden van Willem II kosten respectievelijk 175,- en 100,-; dat zijn ’voordeeltjes’ van 200,- of 132,50. Een beetje buiten deze opsomming valt het schaatsen in de Pellikaanhal, omdat de gunstige prijs voor alle volwasse nen geldt; die kunnen op dinsdag- en donderdagochtenden voor de halve prijs 2,50) rondjes gaan rijden. Vervoer Met Pas 65 krijgt u ook ongeveer de helft korting op een 15-strippenkaart voor het openbaar vervoer. Zo worden bus, tram en metro aanmerkelijk goed koper. Ook op korte treintrajecten bin nen een stad kunt u vaak de (goedko pe) strippenkaart gebruiken. De strip penkaart is alleen verkrijgbaar in de voorverkoop, dus niet bijvoorbeeld bij de buschauffeur. Met Pas 65 krijgt u ook korting op week-, maand-en jaarabonnfementen. En als u op vakantie gaat naar de Wad deneilanden, kunt u bij enkele veer diensten voor een gereduceerde prijs de overtocht maken. Met de trein is reizen ook aanmerkelijk goedkoper voor 60-plussers. Die kun nen voor 87,- een Seniorenkaart kopen, waarmee ze veertig procent korting krijgen op de kaartjes en daar naast zeven gratis reisdagen per jaar. Wel even opletten: de korting is - behalve in juli en augustus- niet geldig op werkdagen voor 9.00 uur ’s ochtends. Avond retourtjes zijn (behalve op vrij dag) extra voordelig: ze kosten het bedrag van een enkele reis met veertig procent korting. Een weekenretour, geldig van vrijdag 19.00 uur tot en met zondagavond, kost de prijs van een dagretour minus veertig procent. De 60+ Seniorenkaart van de NS kunt u op het station kopen. U heeft dan wel een (gratis) NS-stamkaart nodig, die ook daar te krijgen is. Daarvoor moet u een pasfoto meenemen en een pas poort of een ander bewijs van uw leeftijd. Met de 60+ Seniorenkaart krijgt u ook de Rail Europe Senior Kaart, die voor delig is bij de aanschaf van enkeltjes naaren in negentien Europese landen. De kortingen zijn verschillend van land tot land en kunnen oplopen tot vijftig procent. Met de internationale seniorenkaart kunt u soms ook korting krijgen op kaartjes voor bus of boot in het buiten land. Ook hier geldt: gewoon uitprobe ren! Het meest bekend is de Pas 65. Die geeft elke 65-plusser in Nederland recht op allerlei kortingen atieve, educatieve en sociaal activiteiten. Paren waarvan de een 65- plusser is en de ander ouder is dan 60 jaar, kunnen extra profiteren van deze regeling. De 60-plus partner kan,ook de Pas 65 krijgen, indien het paar get rouwd is of officieel langer dan een jaar op hetzelfde adres samenwoont. Als de oudere partner overlijdt, blijft de 60- plusser recht houden op de pas. Ook (vroegere) Nederlanders die in het buitenland wonen, kunnen als ze (tijde lijk) naar Nederland komen, de Pas 65 aanvragen. Dat is bijvoorbeeld handig voor mensen die geëmigreerd zijn en nu een tijdje op vakantie komen in hun vaderland. Ze kunnen de pas het best aanvragen bij de Nederlandse gemeente waar ze het laatst ingesch reven hebben gestaan. Wie de Pas 65 in zijn of haar bezit heeft, hoeft die niet meer te verlengen: de pas is levenslang geldig. Maar eerst moet hij natuurlijk aangevraagd worden. Dat moet bij de gemeente waar u ingesch reven staat, in Tilburg bij de afdeling Bevolking in stadskantoor 1Stadhuis plein 130. De Pas 65 kost hier 10,75. U heeft een goed gelijkende pasfoto nodig en moet de pas zelf ophalen om. centrum of volksuniversiteit, kunt u ook vaak korting krijgen met de Pas 65. Tevens is de Museumjaarkaart goed koper met een Pas 65. Met de kaart heeft u gratis toegang tot meer dan 375 musea in het land. Hij is te koop bij de VVV en bij de meeste musea die mee doen. Ook de vereniging tot behoud van Natuurmonumenten geeft oude ren met de pas reductie op de leden prijs. Leden hebben gratis toegang tot een aantal natuurgebieden en krijgen naast een uitgebreid handboek odk het tijdschrift Natuurbehoud. Als u naar het buitenland gaat, kunt u het goedkoopst geld wisselen bij het Grenswisselkantoor; op vertoon van de Pas 65 wordt dan geen provisie gerekend. Het is trouwens handig om de pas ook mee te nemen naar het buitenland; in een aantal gevallen kunt u er ook daar korting mee krijgen. U kunt dat het best proberen door de pas te tonen. Dat gaat ook op als u in Til burg of de rest van Nederland attr acties of evenementen bezoekt.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11