s Zomerzotheid op het gemeentelijk sportpark Waspik hoogste woonlasten, Tilburg in middenmoot I Draag-insigne Gewonden uitgereikt Jeugdcircus Fantastini present op Zomerzotheid Tilburg helpt Dubrovnik Cosmetica I- zonnebrandcrème NS 2 Overzicht gemeentelijke woonlasten Midden-Brabant Positionering Sport, spel en spektakel voor jong én oud in tain en Tuincentrum I Overvecht PEDICURE SUR WHIST s@ Verier Fusillades in Midden Brabant. pag.3 Rondom Hart v. Brabant Films. Oplage95.575 ex. Cursussen.... Sport •pag.13^ 4.950,- Sluiting 4.950,- 4.950,- 4.950,- 4.950,- T— 0 100 800 900 !t. th 4T Artiesten van Fantastini in aktie. Culturele noot ut dmet. Zie onze advertentie op pag. 9 Zaterdagprogramma dié uitdaging al wil gaan. 534355 Zondagprogramma ?r geen bomen meer bestaan ƒ16.895.- F 19.995.- )5.- exd. afl. kosten 1 ML Michel Jehae ARIEFJ! :roza r, trekhaak, - 28.950,- ER nte- ;rde ?>ng Uit-agenda Gemeentenieuws IIEDING: ■R1986 Om 19.00 uur zullen vier grotere soort genoten de lucht ingaan, waarmee de eerste editie van Zomerzotheid afge sloten wordt. LEES VERDER IN DIT NUMMER: pag-3 pag-5 pag.5 .pag. 6 en 7 pag.9 pag. 13 SUPER-INRUILAKTIE BIJ VAN DORST j Uitgave: De Tilburg Dir.: T. de Beer met. irt Autobedrijf VAN DORST RIJEN - BREDA SCHRIJF NÜ IN VOOR DE CURSUS TE TILBURG Erkend door het ministerie van Onderwijs en Wetenschap Voor informatie bel 03430-15864 of schrjjf naar onderstaand adres. Postzegel is niet nodig Postbus 14 3970 AA Driebergen SVOS Driebergsestraatweg 11, 3941 ZW Doom oorraad» Bouwj. 1' met. 1991 1990 1990 '861/31'90 1989 1989 '86-'1988 1987 1990 beige met. 1990 '88-'89 Parochienieuws te voor- enig echte positio- te doen. Wellicht onderzoek naar de Iburg van Tukkers, Westfriezen op de - gemiddeld van >99,98 dit jaar Bomen worden omgehakt om asiels te bouwen voor mensen die gek zijn geworden omdat er geen bomen i- is 1992-pagina 6 emeente weel de i andere ook TILBURG 178-Tilburg Alhoewel de officiële festijn a.s. zaterdag pas c richt wordt door wet! voering van rioolrecht- j 440,98 in 1991 tot 5< 36,1 procent). De centrumstad zelf bevindt zich met 685,37 in de middenmoot waar in 1992 per woning tussen 600,- en 700,- per jaar aan gemeentelijke woonlasten betaald wordt. Per inwoner van Tilburg is dat 274,62. Berkel-Enschot is het goedkoopst met 476,54 per woning per jaar ofwel 164,24 per inwoner. Andere meente Tilbt dersteuningr V.V.V. en Recr bant heeft geres dat voor jong én i ment, beweging den heeft. de kunstmarkt bieden ook zondag aan de nódige vertier. meer te beleven! Een mi- i bijvoorbeeld, waar men letoe afstandsbediening racen. Er vinden doorlo- Schematische weergave van de gemeentelijke woonlasten in Midden-Brabant in 1992. Heusden heeft helemaal geen gegevens voor het overzicht verstrekt; Alphen en Riel alleen over 1991. (BRON: AFDELING BELASTINGEN, GEMEENTE TILBURG) Toon op Zand D°S Oisterwijk Drunen Berkel-Enschot Hilvarenbeek Sprang-Capelle Udenhout Alphen en Riel °- H L Mierde Diessen ‘«-Gravenmoer diend hebt log, geze zijn gewe Nieuw-Gu 1990 1989 1989 1990 1988 iwmet. 1990 1984 1984 1987 1989 jorraad nden jkheden Een aantal onderdelen is gelijk aan het zaterdagprogramma. Het ponyrijden, de trekker trek, het spelencircuit, de antieke draai-en zweefmolen, het levend ta felvoetbal, de kazemehindemisbaan en Op zondag is er vanaf 12.30 uur ook een speciaal theaterprogramma. Het Mee- leeftheater bijt dan de spits af met een speciaal programma voor de kleintjes. Óm 13.00 uur en 17.00 uur brengt Klown Mazzel, samen met Pony Toeike een leuk kinderprogramma. De rest van de middag is voor het Groningse jeugdcir cus II Fantastini. Al weken heeft de Tilburgse jeugd haar artistieke kwaliteiten kunnen botvieren op een speciaal voor Zomerzotheid vervaardigde kleurplaat. Om 16.00 uur zullen de prijswinnaars van deze kleurwedstrijd hun prijzen in ontvangst mogen nemen. Op dit tijdstip worden ook ballonnen aan de jeugd uitgedeeld, die om 16.30 uur de lucht in zullen gaan voor een heuse ballonnenwedstrijd. Uit het overzicht blijkt ook dat drie van de Middenbrabantse gemeenten de ver houding tussen eigenaars- en gebrui kersdeel van de OGB moeten bijstellen. Vanaf 1994 mag het tarief van de eige naar namelijk niet meer bedragen dan 125 procent van het gebruikersdeel. Til burg zit daar nu nog 1,5 procent boven. Forse veranderingen zullen er komen in s Gravenmoer (bijna dertien procent) en Goirle (bijna tien procent). 381,-) en Oisterwijk derde 368,-). Diessen is dit jaar met 174,- de ’kleinste ontvanger’ als alle gemeentelijke heffin gen bij elkaar opgeteld worden. jrgse Koerier bv ser-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 ngstijd vooradvertenteies en redactie dinsdagavond 22.00 uur opening van het ;om 13.00 uur ver- thouder Timmer mans én de Tumhoutse schepen Vos, be gint het programma al om 12.00 uur. Wat er zoal zaterdag plaats vindt? Een heuse survival activiteit is de Rope Course, waarbij belangstellenden onder ervaren begeleiding proberen een touw- circuit af te leggen. Gezweet zal er waarschijnlijk ook worden bij de trekker trek, waarbij een traktor, met behulp van een touw, zo snel mogelijk verplaatst De dienst Belastingen van de ger Tilburg heeft ook bekeken hoev SMB-gemeenten ontvangen aan heffingen. Als naast de woonlasten honden- en toeristenbelasting, precario rechten, marktgelden, scheepvaart rechten en leges meegeteld worden, is Pneumatiek I i (3e PjbwBdo^ Tilburg, jute» verneweg 14 - Hl. OI3-33I316 1 Zomerzotheid heeft aan iedereen wat te bieden. De samenwerking van de ge- m”’>urg, B.O.T.S. (Bureau On- Tilburgse Sport), de Streek :reatiewerk Noord-Bra- esulteerd in een weekend .n oud een keur aan amuse- ig, sport en muziek te bie- bezoekers het nodij Maar er is nog mi niatuurracebaan t naar hartelust, me in de hand, kan pend demonstraties plaats van brand weer en G.G.D. Hondenvereniging ’’Vriendschap Voorop” verzorgt even eens een aantal demonstraties. Voor wie het altijd al eens heeft willen proberen bestaat de mogelijkheid om line skates eens uit te proberen. Ook hier worden demonstraties gegeven. Tilburg de grootste ontvanger: ruim 73 miljoen in 1992, ofwel 457,- per inwo ner. De parkeergelden zijn overigens niet meegeteld. Waalwijk is tweede Waspik, Oisterwijk en Hooge en Lage Mierde bezetten in het Samenwer kingsverband Midden-Brabant dit jaar de eerste, tweede en derde plaats wat betreft woonlasten die door ge meenten worden opgelegd. Per wo ning wordt daar respectievelijk ge middeld 813,59, 809,16 en 748,90 per jaar betaald aan onroerend goed- belasting (OGB), rioolrecht en reini- gingsrecht/afvalstoffenheffing. Dat blijkt uit een overzicht dat door de af deling Belastingen van de gemeente Tilburg is samengesteld. Vier Tilburgers hebben dinsdag het Draaginsigne Gewonden opgespeld ge kregen door burgemeester Brokx. Het onderscheidingsteken is hen toegekend door het Comité Draaginsigne Gewon den. De vier onderscheiden veteranen zijn de heren De Bruijn, Pompert, Jagt, die gewond raakten in Nederlands-Indië en de heer Clijsen, die gewond raakte bij de verdediging van de Maasbruggen in Rotterdam, tussen 10 en 15 mei 1940. Het Draaginsigne Gewonden is bedoeld voor veteranen die lijden of geleden heb ben onder de lichamelijke en/of geeste lijke gevolgen van hun plichtsvervulling onder oorlogsomstandigheden. Het in signe kan worden toegekend aan iedere (gewezen) militair die na 9 mei 1940 gewond is geraakt, in oorlogstijd of daar mee overeenkomende omstandigheden. In totaal zijn naar schatting enkele hon derdduizenden Nederlanders op één of andere manier veteraan. Ze kunnen ge- >ben in de Tweede Wereldoor- j, als militair in het verzet hebben jzeten, of bij het KNIL; Indiëganger "“'veest, Korea- vrijwilliger of i-iivuw-Guineaganger. Maar ook deelne mers aan de internationale vredesmissies van de Verenigde Naties (Libanon) gel den in dit verband als oorlogsveteraan. 200 300 400 500 600 700 woonlasten per woning 1992 goedkope gemeenten (onder 600,- per woning) zijn Diessen, Dongen, Uden hout, Gilze en Rijen en Goirle. In het OGB-gedeelte van de woonlasten zijn overigens gebruikers- èn eigenaars heffing meegenomen. 3 Dg Donderdag 20 augustus 1992. 36e jaargang nr. 1770 Een beetje zon op de huid is goed voor een mens, niet in het minst omdat er dan vitamine D wordt gevormd. Zoals met zo veel, is echter ook een teveel aan zon niet goed, zeker nu de ozonlaag steeds dunner wordt (de ozonlaag houdt een groot deel van de relatief gevaarlijke ultra-violette straling tegen). Teveel zon op de huid leidt tot een snellere veroudering van die huid, een ver grote kans op huidkanker en bij zeer intense zonnebaden tot een meer of min der verbrande huid. De beste bescherming tegen te veel zon op de huid is gewoon (dunne en witte) kleding aan te trekken, of inde schaduw zitten. Wanneer u uw blote huid te gen de zon wilt beschermen, dan kan dat op twee manieren. U kunt uw huid langzaam aan de zon laten wennen. Na twee tot vier weken is dan de maxi male ’natuurlijke’ beveiliging tegen zonnebrand bereikt. De meeste mensen kiezen voor een andere manier als bescherming tegen de zon, namelijk zon- nebrandmiddelen uit een wegwerp-tube, flesje of potje. Niet al deze midde len en hun verpakking zijn even milieuvriendelijk. Bovendien kunnen de zonnefilters in deze middelen als nadeel hebben dat ze tot overgevoeligheid kunnen leiden. De mate van milieuschadelijkheid en mogelijke gezond heidsschade neemt toe met de beschermingsfactor. De huid geleidelijk aan de zon laten wennen heeft dus meerdere voordelen. Overigens staat niet vast dat zonnenbrandmiddelen iets noemenswaardigs kunnen doen tegen versnelde veroudering van de huid of een vergrote kans op huidkanker. Zaterdag 12.00 uur barst het zo- merfestijn bij uitstek los: Zo merzotheid! Op het gemeentelijk sportpark aan de Goirleseweg is het hele weekend iedereen tussen 12.00 en 19.00 uur welkom voor een programma waarin sport, spel en spektakel centraal staan. Zomerzotheid is alweer één van de laatste zomertraktaties van de ge meente Tilburg. We hebben in september alleen nog Uit in Tilburg en de befaamde Jazz- meeting en in oktober Tilburg Wijnstad en het Interpolis schaaktoernooi tegoed. Na eerdere transporten wil het Soli- dariteitscomité Tilburg-Dubrovnik S de komende maand opnieuw hulp goederen naar de Kroatische havenstad sturen. In de stad is het nu -na de beschietingen- relatief rustig, I maar er is dringend hulp nodig voor de naar schatting 30.000 Bosniërs die er hun toevlucht hebben gezocht voor het oorlogsgeweld. Het Solidariteitscomité heeft inmid- dels al contacten gelegd met Til burgse bedrijven en instellingen en beslist maandag over hoe de nieuwe actie gevoerd gaat worden. Wie nu al bij wil dragen, kan geld storten op gi- i rorekening 323583 t.n.v. ’Tilburg helpt Dubrovnik’ te Tilburg. Volgen- de week volgt in De Tilburgse Koe rier meer informatie over de actie voor de Bosnische vluchtelingen. SKF transportwielen (3(3 tilburg jules verreweg. 14 ld 013 321316 moet worden. Of op de kazerne hinder- nisbaan. De jongere bezoekers kunnen ponyrijden en deelnemen aan Vlaamse volkssportspelen. Bovendien is er voor hen een aangepast spulencircuit. Een antieke zweef- en draaimolen zullen de gehele dag ritjes anno 1900 verzorgen. Echte sportievelingen kunnen boogschieten, een mountain bike-par- cours afleggen of een record-poging doen. Er worden namelijk records verwacht op de onderdelen bakstenen til len, vlag hijsen, dr. bibber, behendig- heidscircuit, luchtbed pompen, klepel hangen en boomstam zagen; en dit is nog maar een greep uit alle onderdelen Maar ook het bij het levend tafelvoetbal, het volleybal en het frisbeeën zijn sportievelingen en andere belangstellen den welkom. Er zijn diploma’s beschik baar voor melkers die het onderdeel ’’melk de geit” met het beste resultaat volbrengen. En wie zijn of haar hersens wil pijnigen kan dat doen bij het gongschaken en simultaanschaken. Bovendien zijn er een groot schaakbord en schaakcomputers aanwezig voor wie -■ al wil gaan. Kunstminners kunnen terecht op een heuse kunstmarkt. De dag wordt afge sloten met het ’opblazen’ van vier lucht ballonnen, die rond 19.00 uur het lucht ruim zullen kiezen. Schommelingen Buiten Waspik, dat ook in 1991 de eerste plaats bezette, vertoont het overzicht flinke schommelingen. Oisterwijk stijgt van een de derde naar de tweede plaats. Waalwijk, dat daar in 1991 nog stond, is nu afgezakt naar plaats 7. Moergestel daalt van 4 naar 11 In veel SMB-gemeenten, waarvan de ge gevens over beide jaren bekend zijn, is sprake van forse stijgingen in gemeent lijke woonlasten. Hooge en Lage Mien spant daarbij de kroon met een stijging van 197,34 35,8 procent). In Goirle stijgen de woonlasten -mede door de in- Elk beroep heeft zijn eigen vaktermen en soms zelfs zijn eigen taal. Zo zullen huisvrouwen niet alles begrijpen wat bouwvakkers vertellen, als die het over hun werk hebben, en omgekeerd. In en kele gevallen kan een eigen taaltje te gelijkertijd nuttig en heel vervelend zijn: dokterslatijn is handig bij onder linge gesprekken van artsen, zeker als ze uit verschillende landen komen, maar de gemiddelde patiënt begrijpt er geen snars van. Sommige beroepen bestaan bij de gratie van het gebruik van klare taal, zo als dat van journalisten. Voor voor lichters en reclamemensen geldt dat ook, maar als je hoort of leest wat die onder elkaar uitkramen en aan het pa pier toevertrouwen, verlang je accuut naar de spreekkamer van de medisch specialist. Eén van hun favoriete be grippen is ’de positionering van het produkt’. In gewoon Nederlands: plaatsbepaling, laten zien wat het is, watje in huis hebt, watje bent. Voor de Tilburgse gemeentevoor- lichters ligt een groot terrein braak. Ze treffen momenteel voorbereidingen voor een onderzoek naar hoe in Neder land gedacht wordt over de schoonste stad van het laand, maar misschien kun nen ze ook eens onze zuiderburen on der de loep nemen, zo vlak voor de Eu ropese eenwording. Want met de ken nis over Tilburg lijkt het in België maar droevig gesteld, ondanks het Belgisch- Nederlandse Grensoverleg en de ban den tussen Turnhout en onze stad. In het consumentenprogramma ’Op de koop toe’ van de BRTN werd afgelo pen maandag aandacht besteed aan verschillende pretparken, waaronder de Efteling. En hoe rijd je daar volgens het kaartje van de Belgische TV-ma- kers heen? Bij Turnhout de grens over, langs Waalwijk en vlak voor Tilburg (aan de Bergse Maas) vind je de Efte ling. Aardrijkskundig zendingswerk bij onze Vlaamse buren is dringend gebo den om zulke verwisselingen komen en dus aan de enig echte nering van Tilburg nemen we dan hqt c gedachten over Tilt Oostgroningers en 1 koop toe. Op 25 oktober 1989 vond de pre mière plaats van de eerste cir cusvoorstelling van het Groningse jeugdcircus Fantastini. 22 Groningse kinderen, in de leeftijd van 6 tot 16 jaar, verander den in mini- artiesten. Inmiddels heeft Fantastini al in de piste gestaan in Duitsland en Oostenrijk. Ook voor de kijkers van RTL-4 zijn de Groningse artiesten geen onbeken den meer. A.s. zondag brengen zij, tijdens de Zomerzotheid, een totaalprogram ma. Het programma, dat duurt van 14.00 tot 16.00 uur en een pauze heeft tussen 14.45 en 15.15 uur, biedt een keur aan artiesten. De Ca- pezionis, die specialist zijn in het éénwielerrijden, of de Brenners, die het steltlopen tot een ware act ma ken. De Marcanti-sisters laten hun jongleer- talenten zien, en de paar den van Miss Danielle vertonen hun vaardigheden. De Salvations zijn de acrobaten van Fantastini. En zij heb ben nog heel wat meer in petto! -- gemeester Brokx met de vier mderscheiden veteranen.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 1