COS Midden-Brabant timmert aan de weg VS ■n 31ste circusseizoen II Grigio glansrijk van start 0 O*-) Seizoensverslag1991-1992 Startblokken Huize Nazareth mogelijk behouden Papier en karton Bp o* L Oplage95.575 ex. E EN BV s EN (BV 5T (BV ZONDAGMIDDAG 16 AUGUSTUS ïOt (J 1992-pagina 8 De eerier Regio Brabant (FOTO: MULTIVISION PARTNERS) ilauwmet 'G. De geiten-act van Cabritero. (FOTO: OCTO KROONE) Huisvesting studenten kunstfaculteiten langstellenden i 1 tot en met 1989 1989 1988 1987 1988 1988 1989 1989 12-4986 1989 1987 1987 .03-1991 ..10-1989 .09-1988 .04-1989 .10-1987 .10-1987 .01-1987 .10-1990 .11-1990 hetdr ding i Bel nr.04255-1762 (na 18.00 uur) of kom langs bij De Tilburgse Koerier NS plein 14 "Pas wanneer de laatste boom verzuurd, de laatste akker vergiftigd, de laatste rivier vervuild is, zal blijken dat we geld niet kunnen eten. LEES VERDER IN DIT NUMMER: 3 Koerier bv )ouwes in ng VAKANTIE-WERK Voor donderdag 13,20 en 27 augustus zoeken wij enkele BEZORGERS ....pag. 3 ..pag. 5 6 en 7 ..pag. 9 -pag. 9 -pag. 9 •pag.H .pag.13 •pag.13 1985 1987 1989 1989 ...8-1991 1987 1989 1989 1990 ...8-1991 1985 1986 ‘urs, clowns, trampolinesp- inr durende on- jeciaal voor e ’Tilburg deze ilingenstraat 5 ■82429 (M Oisterwijk Veel mensen kennen het Centrum voor Ontwikkelingssamenwer king (COS) Midden- Brabant als organisator van het jaarlijkse Festival Mundial. Maar het COS doet belangrijk meer. Centraal bij het werk van het COS staat het betrekken van de Middenbra- bantse bevolking bij de discussie, meningsvorming en activiteiten rondom ontwikkelingsvraagstukken. Het COS Midden-Brabant bereikt een steeds grotere groep mensen. Dat blijkt uit het onlangs gepresenteerde seizoensverslag 1991-1992 van de organisatie, die gevestigd is aan de Stationsstraat 39 in Tilburg. >weg 19 82680 K Oisterwijk Donderdag 6 augustus 1992 36e jaargang nr. 1768 Tilburg richt de erg' steeds meer op de regi inmiddels belangrijk met verschillc..Mv meenten. Binnen COS is Raceagainsttime Rondom Hart v. Brabant Gemeentenieuwspag. Cursussen.......... Films Uit-agenda Parochienieuws ...j BenW-bcsluitenj Sporti Reserveren gewenst Zoals al eerder vermeld; 11 Grigio speelt nog tot en met 16 augustus a.s. dage lijks om 15.00 uur. Op 11 en 13 augustus zijn er extra voorstellingen om 11.00 uur. De laatste dag is er een extra voorstelling om 20.00 uur. Reserveren van kaartjes is gewenst en kan telefonisch via nummer 04117-1215 of 2619. STUDEER VERDER! met onze cursussen BKB PDB MBA SPD AA NIMA-A Cursuscentra in Rotterdam, Den Haag en Tilburg. Vraag onze prospectus aan. Bel 013-564539, fax 010-2141386 of schrijf Antw. nr.30549, 3030 WB Rotterdam >enissen BV I w M n BV aat 52-56 3-683911 Wie meer informatie wil over de verschillende activiteiten kan kontakt opnemen met het COS Midden-Brabant, dat telefonisch te bereiken is via tel. 013- 351523. de activiteiten van het een grote rol weggelegd voor de milieuproblematiek. De ’milieupoot’ zal in de toekomst nog meer nadruk krijgen. Dit komt onder andere tot uitdrukking ir een intensievere samenwerking met het Noordbrabants Natuur museum. De conclusie mag zijn dat het COS Midden-Brabant het afgelopen seizoen niet heeft stilgezeten. Dat zal in de komende periode niet an ders zijn. Z^uit Huize Nazareth kan behouden blijven en geschikt gemaakt worden voor huisvesting van studenten van het conservatori um en andere kunstopleidingen. Dat blijkt uit een haalbaarheids onderzoek van woningbouwver eniging De Woonstad. Wel zal de gemeente financieel moeten bij dragen in de verbouwing. Het Festival Mundial is voor het COS Midden-Brabant, dat dit jaar zijn zilveren jubileum viert, na tuurlijk de grootste blikvanger. Juist met dit festival bereikt de or ganisatie een groot publiek. Dit jaar bracht het Festival Mundial maar liefst 120.000 mensen op de been. Hoewel het COS gevestigd is in organisatie zich regio. Er bestaan mgrijke contacten 1 lende regio-ge- Via het Festival Mundial bereikt het COS Midden-Brabant een breed publiek. Het COS doet echter meer. litgave: De Tilburgse Dir.:T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenteies en redactie dinsdagavond 22.00 uur y Nieuw programma II Grigio staat dit jaar garant voor heel wat nieuwe, frisse circusacts. Knorretje bijvoorbeeld, het ge dresseerde varkentje van 14-jarige dresseur Koen. De vier paardennum- rriers die gebracht worden door de in middels op (inter)nationale circus festivals bekende Ulani’s en Cavalli- ni’s mogen er echter ook wezen. Dit jaar zijn ook gedresseerde dwerg- geitjes van de partij. Les Palloma’s laten zien dat ook witte duiven prima circusartiesten zijn. De acrobaten, jongleui koorddanseressen en tra ringers zijn in de 21/2 ui voorstelling eveneens van de partij. .04-1989 .04-1989 .06-1988 .03-1989 .02-1990 fogelslaan 1 88201 N Oisterwijk Nederland heeft met dé gouden olympische medailles van Ellen van Langen en de springruiters zijn frustraties eindelijk af kunnen wer pen. Want tot op dat moment was het in veel opzichten niet al te best. Het Nederlands voetbalelftal werd in de halve finales van het EK in Zweden op knullige wijze uit geschakeld door Denemarken. Ons land wist verder niet echt te over tuigen tijdens de jongste Tour de France. En tot aan het goud voor Van Langen en onze springruiters was het in Barcelona ook niet om over naar huis te schrijven. De ge doodverfde favorieten lieten zich danig inpakken, hoewel we in Tilb urg natuurlijk erg blij waren met het brons voor judoka Irene de Kok. Het is op sportief gebied, inter nationaal gezien, een topzomer geweest. Dit neemt niet weg dat minder ver van huis achter de schermen en in de luwte ook het een en ander is gebeurd. Als alle grote evenementen achter de rug zijn zullen de meest toon aangevende Tilburgse vaandel dragers, Willem II en Lepelaers Trappers, ongetwijfeld op scherp in de startblokken staan. De voor bereidingen zijn nog in volle gang. Willem II heeft met een nieuw sta dion op de rol buiten het veld al adrdig gescoord. En van de versterkingen mag op het veld ook het nodige worden verwacht. Hetzelfde geldt voor de nieuwko mers bij de Trappers. Zou het het komende seizoen dan eindelijk luk ken om de landstitel bij het ijshoc key weer eens naar Tilburg te ha len? Driemaal is scheepsrecht, zou je zo zeggen. Hopelijk dat de lange sportzomer de Tilburgse sup porters niet minder scherp heeft ge maakt. Bent u klaar voor distort? Gebleken is dat het publiek somber is over de (nabije) toekomst van de Derde Wereld. In het denken over de Derde We reld voeren armoede, honger, onderdruk king, oorlogen en natuurrampen de boventoon. Het COS probeert dit somber beeld te doorbreken. Doelgerichte acties van mensen en groepen om de situatie in de Derde Wereld te verbeteren hebben wel degelijk zin. Het COS Midden-Brabant vervult Voor al coördinerende en bemiddelende taken. Nieuwe initiatieven en groepen dienen na verloop van tijd op eigen benen te kun nen staan. Hierdoor ontstaat voor het COS ruimte om weer nieuwe initiatieven te ondersteunen. Op deze manier wordt iraagvlak voor mondiale bewustwor- steeds verder verbreed. Het college van B en W heeft in middels besloten dat de gemeente met maximaal 640.000 gulden over de brug komt om het karakte ristieke gebouw te behouden. Vol gens directeur Kemps van De Woonstad is dat niet genoeg om de huurprijs van de apartementen op een niveau te krijgen dat vergelijk baar is met andere vormen van stu dentenhuisvesting. De verbou wing kost ongeveer 84.000 gulden per woning, waardoor de huur op gemiddeld 386 gulden per maand uitkomt; negentig gulden meer dan gewenst, aldus De Woonstad. Een lagere huur is mogelijk als de ge meente niets voor de grond rekent. Onderwijs en vrouwen Onder het bekende motto 'wie de jeugd heeft, heeft de toekomst’, is het on derwijs een belangrijke doelgroep van het COS Midden-Brabant. Schoolteams en andere organisaties maken bijvoor beeld veelvuldig gebruik van de docu mentatie- en service-afdeling van hét COS. In samenwerking met de School begeleidingsdienst en andere derwijsorganisaties werd speci; het basisonderwijs de brochure Wereldwijzer’ samengesteld. In brochure wordt een overzicht gegeven van projecten op het’ gebied van vrede, milieu en mondiale bewustwording. Vrouwen vormen een andere belangrijke doelgroep voor het COS. Daarbij wordt met name aandacht geschonken aan de positie van vrouwen hier en in de Derde Wereld. frsapwpiMMWMBBaj Op zondagmiddag 16 augustus a.s. I wordt er een talentenjacht gehouden op de Heuvel in Tilburg. Dit spektakel is een voorselectie voor de finale op donderdagmiddag 20 augustus. Op die dag is Tilburg vierde etappeplaats van de profronde van Nederland. De renners worden om circa 16.00 uur verwacht. Na de talentenjacht en de aankomst van de coureurs volgt een groots showprogramma, ge presenteerd door Willem Bol. Organisatie Wat in 1961'door de toenmalige dorpspastoor van Haaren, J. Verrijt werd opgericht, is inmiddels uitge groeid tot het grootste jeugdcircus van Nederland. De feiten liegen er niet om: 60 artiesten, 40 oyerige me dewerkenden, een orkest van 5 musi ci, 1000 zitplaatsen, een restauratie en een grote parkeerplaats. Veel oud-artiesten uit de zestiger en zeventigerjaren dragen nu hun steen tje bij in wat nog steeds ’hun’ circus is. De gewezen clown zorgt nu bijvoorbeeld voor geluid en be lichting en traint in de avonduren de trampolinespelers. Moeders die vroeger sierlijk over het koord bewo gen, zorgen er nu voor dat de 140 kostuums er gewassen en gestreken bij hangen. Lang voordat ook maar iemand van de glasbak, chemisch afval tot de groen- container had gehoord werd het oud papier al door veel mensen apart ge houden voor hergebruik. De aandacht voor papier en ’het milieu’ is dus al heel oud. Het is nog steeds goed voor het milieu wanneer papier en karton apart wordt gehouden. Het scheelt een hoop afval, wanneer deze produkten niet op het stort, maar bij de oud-papierfabriek terechtkomen. Een kwart van het afval uit de huishoudens bestaat uit papier en karton, en een deel daarvan kan op die manier worden hergebruikt. Papier wordt in het algemeen ook als een milieuvriendelijk produkt beschouwd, zeker wanneer het wordt verge leken met verschillende plastics. Helaas is die veronderstelling niet juist. Het ’natuurprodukt’ papier draagt behoorlijk bij aan de vervuiling van water en lucht. Dat geldt ook -zij het in rnipdere mate- voor oud papier. Papier is bij de produktie nauwelijks schoner dan een aantal plastics. Toch is papier in zijn totaliteit beter voor het milieu. Dat komt omdat plastics slechts in beperkte mate worden hergebruikt. Wie echt milieubesparend met papier en karton om wil gaan kan dus meer doen, dan alleen met afval apart houden. Uit mi- lieu-oogpunt is het van belang zuinig om te springen met papier- en karton- produkten. Dan denk ik natuurlijk niet aan wc-papier, maar veel meer aan re clamefolders, gidsjes en brochures die vaak na een keer vluchtig bekijken weer worden weggegooid of om papieren draagtasjes. Uit milieu-oogpunt is het beter wanneer u dergelijke produkten in beperkte mate aanneemt. Een goede maatstaf zou kunnen zijn alleen die papierprodukten aan te nemen die u echt gebruikt. Probeer dat maar eens uit. Wanneer u bijvoorbeeld geen re clamedrukwerk meer wilt kunt u dat laten weten door een sticker op de deur te plakken waarin u dat aangeeft, dat werkt en scheelt heel wat bomen. Een andere mogelijkheid om milieuvriendelijk met papier om te springen is het kopen van niet gebleekt papier of nog beter kringlooppapier. Nu maar ho pen dat het met de inzameling van het oud papier ook weer beter gaat. Michel Jahae. Voor deze voorselectie kunnen deelne mers zich nu aanmelden. Inschrijfformu lieren zijn verkrijgbaar bij het Altea Hotel, café-restaurant D’n Beiaard, café- restaurant De Korenbeurs, alle op de Heuvel in Tilburg, en ook bij het Ge meentelijk Informatiecentrum, Stad huisplein 132, Tilburg. Voorwaarden Wie wil deelnemen moet 12 jaar of ouder zijn. Zowel individuele als groepsdeel- name is mogelijk, mits er live gezongen wordt (volgens de formule van de Hennie Huisman Soundmix show). De inschrijf formulieren kunnen worden ingeleverd bij de genoemde horecabedrijven en bij het Gemeentelijk Informatiecentrum. Dit kan tot en met donderdag 13 augustus om 17.00 uur. Schrijf wel zo snel moge lijk in, want er is plaats voor maximaal 25 kandidaten. Degenè die uiteindelijk op donderdag 20 augustus de finale wint kan rekenen op een optreden tijdens het showprogram'- ma op die avond. De optredende artiesten zijn o.a. De Orangina Juggets Jazzband, De Deurzakkers, Hannie, Bonnie St. Claire, Arne Jansen en het showorkest Prima Vering en de Schokbrekers. Ook het Russisch jazzorkest, dat te gast is bij café UIT zal acte de presence geven. De spits is er weer af. Zaterdag I augustus jl. ging de circusproduktie: Circus in de piste, in de lucht en op de tribune van jeugdcircus II Grigio uit Haaren in première. Wederom vormde manege ’Het Edele Ros’ aan de Bossebaan in Haaren de lokatie, waar II Grigio laat zien waarom het tot de beste jeugdcir- cussen van Nederland behoort. Tot en met zondag 16 augustus a.s. kunnen be- -nOg kennismaken met zestig artiesten, die in leeftijd variëren et 15 jaar, en die een middagvullend programma brengen. langst van 4 l tilburg jules verneweg. 14-tel:O13 321316 SKI7 transportwielen te

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 1