I J ZE W *2 Voor iedereen is er wel een studie Folder ’Nooit te oud om te leren’ Subsidie voor steunpunt Capucijnenstraat Duathlon voor 50+ POST SCRIPTUM COLOFON G MBvO bij gymnastiekvereniging Bedevaart naar Scherpenheuvel De Meidenkist Bezuinigen met een (huishoudboekje 1 I I I I I I I I 1992-pagina 10 Donderdag 16 juli 1992 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER IC 99 99 dat 160-40680 I rier. Ria van der Aalst-Dierks lavond esloten t r u m HET WOORD IS AAN... v.l.n.r.: Wim Evertse, Fred Grootenboer en Peter Soethout (foto: Geert van Loon) I Seniorenwijzer Wnrritppnmaal ir ook eigen en Onlangs hoorde ik bij toeval een gesprek tussen twee al wat oudere oma’s. Het ging over de verjaarda gen van hun kleinkinderen. ”lk heb ze al jaren 25 gulden gegeven voor hun verjaardag”, zei de een, "maar volgend jaar krijgen ze nog maar twintig gulden. Alles wordt duurder en je weet maar nooit wat de regering en de gemeente nog allemaal doen. Ik snap er toch al niets meer van. De kleinkinderen zullen er wel helemaal niets meer van begrij pen, dacht ik. Bovendien krijgen regeringen nog wel eens een tweede kans; oma 's lang niet altijd. Drop Oud Nu B en W de subsidieknoop hebben doorgehakt, kan voor de overige benodigde 500.000 gulden een aanv raag ingediend worden bij de provin cie. De bouw begint eind dit jaar. Bedoeling is dat het steunpunt voor de zomervakantie van 1993 open gaat. Driedeling Vanaf de leeftijd van vijftig jaar kunnen mensen zich inschrijven voor één van de cursussen uit het aanbod. Een vooropleiding is geen vereiste, al kan het wel een voordeel zijn. Door het ontbreken van die eis, komen veel ouderen op de opleidingen af. Daar door groeit het aanbod van de Senio renacademie nog altijd. Terra Nova begroette vorig jaar ruim elfhonderd oudere studenten, onder wie bijna vijf honderd 65-plussers. Vrouwen vor men de meerderheid, maar het aantal mannen neemt toe. Fred Grooten boer: "Het maakt niet uit waar iemand vandaan komt of wat hij of zij gedaan heeft. Voor iedereen is er wel een geschikte studie.” De folder maakt, net als het boekje vorig jaar, een driedeling. Zo zijn er de cursussen onder de noemer ’Nooit te oud’. Daaronder vallen o.a. Afscheid van arbeid’, ’Gezond ouder worden’ en de cursus geheugentraining. Verder zijn er opleidingen waar oude ren iets kunnen leren. Voorbeelden daarvan zijn Algemene ontwikkeling’, ’Cultuurkring 50+’ en de ’Senioren mix’. De laatste is een combinatie van verschillende studierichtingen en vormt een voorbereiding op de Senio renacademie. En tot slot zijn er de doe- cursussen, zoals computer- en taal cursussen en Meer Bewegen voor Ouderen. I Veel (ouderen-)organisaties houden één of meer keer per jaar een gezellige avond. Iemand die zo’n avond op een zinnige manier weet te vullen is Cees Prinsen, een gebo- ren verteller en rasechte Brabander. Vooraf stelt hij een tentoonstellinkje op, waarvan alles vastgepakt mag wor den. Daardoor kan een aardige discussie ontstaan over de betekenis van deze voorwerpen. Hij toont dia’s die nog eens alles van de thuisslacht laten herleven: Wittutnog? Het hoogtepunt van de avond is ongetwijfeld zijn befaam de Meidenkist, boordevol spullen uit oma’s tijd. Van doop- mutsje tot falie, van wurgval tot primitief voorbehoedmid del en snelzeiker: de inhoud van de kist toont ons een spiegel van het verleden. Als u dat wenst, kunnen de aanwezigen vreemde spulletjes van thuis meebrengen. Door Cees worden ze herkend, besproken en getaxeerd: kunst of aardige kitsch? De avond eindigt met een inte ressante kwis voor iedereen en bijbehorende prijsjes. Al met al twee tot drie uur pure Brabantse gezelligheid. I Voor meer Meidenkist-informatie: Cees Prinsen, Óp ’t Loo’, Groot Loo 1, 5081 BK Hilvarenbeek, tel. 04255- 3220. die voorlichting kunnen geven over educatie aan ouderen.” Het belang van onderwijs voor oude ren is groot, vindt Evertse. ”Zo kunnen ouderen zich verder ontwikkelen. Veel mensen hebben nog altijd het idee dat ouderen minderwaardig zijn en daar moeten we vanaf. Educatie kan bijdra gen tot de oplossing van dat pro bleem.” Grootenboer formuleert het scherper: ”De maatschappij doet zichzelf te kort als ze geen gebruik maakt van de kennis en kunde van ouderen. Ouderen kunnen heel goed dingen doen waar anderen wat aan hebben.” woon- en zorgvoorzieningen te ont wikkelen als alternatief voor de bestaande verzorgingshuizen. De gemeente heeft als plaats voor het steunpunt voor Sint Anna gekozen, omdat daar tot nu toe te weinig voorzieningen voor ouderen zijn. ?«1Se "7 ÉT/ Ambassadeurs De sfeer bij de opleidingen is goed. Dat blijkt uit het feit dat mensen regel matig doorgaan met een nieuwe cursus op het moment dat ze er een hebben afgerond. Dat komt ook door dat veel cursisten samen met een vriend of vriendin een opleiding gaan volgen. Grootenboer: ”Als mensen blijven, worden ze mondiger en zo kunnen ze invloed op het programma uitoefenen. Helaas zijn er nog altijd die denken dat het leven bij 65 of 70 jaar stopt. Daar kan ik me altijd weer kwaad over maken.” De drie zijn tevreden over de folder, maar zien nog wel mogelijkheden tot verbetering. Peter Soethout: ”We wil len nog een beter overzicht over het ouderenwerk krijgen, zodat we pre cies weten waar de folders heen moeten.” Grootenboer: ’’Verder willen we een soort ambassadeurs opleiden De tienduizend folders komt op talloze plaatsen in Tilburg en omgeving te liggen en kan opge haald worden bij buurt- en club huizen, overheidsgebouwen, onderwijsinstellingen en orga nisaties die zich bezig houden met ouderenwerk. Het losbladig systeem met uitgebreidere infor matie over cursussen voor ouderen is op tweehonderd plaatsen te raadplegen. Dat kan bijvoorbeeld bij het gemeentelijk informatiecentrum, het REC, Terra Nova, bibliotheken, wijk en buurtcentra, huisartsen en bureaus van het maatschappe lijk werk, de SBT, gezinszorg en kruisvereniging. Het college van B en W wil dat de gemeente 850.000 gulden subsidie geeft voor het nieuwe steunpunt voor ouderen aan de Capucijnenstraat. In het voor malige weeshuis daar komt een voor Tilburg nieuw soort steun punt. Op de eerste plaats is het bedoeld voor de ouderen van de 36 woningen die de woning bouwvereniging VVT er gaat bouwen. Maar ook oudere bewoners van Sint Anna, Korvel en Trouwlaan en omgeving kun nen bij het steunpunt terecht. Op dinsdag 28 en woensdag 29 juli vindt de duathlon voor 50-plussers plaats: een combinatie van twee bewe- gingsactiviteiten op één dag. Vorig jaar werd deze activiteit voor de eerste keer door de gemeentelijke zwembaden in Tilburg georganiseerd. Met groot succes, want het aantal deelnemers bedroeg toen driehonderd. De deelname was toen beperkt tot mensen doe al deel namen aan het Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO) in de zwembaden. Dit jaar kan iedereen van 50 jaar en ouder meedoen. Niet de competitie, maar de gezelligheid staat voorop. U heeft de keuze uit twee duathlons: de combinatie zwemmen en fietsen op dinsdag 28 juli en/of duathlon zwemmen en wandelen op woensdag 29 juli. De zwem-fietsduathlon wordt in groepen van ongeveer 35 mensen verricht en ziet er als volgt uit: gedurende dertig minuten beweging in het water in het zwembad aan de Ringbaan Oost (naar keuze baantjes trekken of een MBVO-les) en daarna een kopje koffie. Vervolgens heeft u de keuze uit twee fietsroutes van ongeveer vijftien of twintig kilometer naar zwembad De Drieburcht in Tilburg- Noord. Ter afsluiting krijgt u daar een kopje koffie en twee broodjes en als herinnering aan deze dag een vaantje. Bij de zwem-wandelduathlon is het programma op een paar punten anders: de groepen bestaan uit ongeveer dertig mensen en er is een wandelroute uitgezet van ongeveer vijf kilometer. De eerste groepen beginnen om 9.00 uur. Voor de zwem- fietsduathlon kunt u kiezen om te starten voorde middag (tussen 9.00-12.00 uur) en na de middag (tussen'12.00- 14.00 uur). Daarna wordt u in een startgroep ingeroos terd. Er wordt zoveel mogélijk met uw voorkeur rekening gehouden. U krijgt op tijd te horen hoe laat u moet starten Als u zich inschrijft graag meteen het inschrijfgeld beta len. Deelname kost tien gulden per persoonU kunt zich tot en met maandag 20 juli inschrijven bij de kassa’s van de overdekte zwembaden De Drieburcht, Ringbaan West en Ringbaan Oost. Gymnastiekvereniging Dionysius begint op 9 september met bewegingsactiviteiten voor ouderen. De lessen wor den op woensdagmiddag gegeven van 13.30 tot 14.30 uur door een gediplomeerde leiding in de gymzaal aan de Thomas van Aquinostraat 29. De lessen vallen niet onder de andere MBvO-activiteiten in de stad; daarom geldt ook een ander tarief. Wie mee wil doen, moet lid worden van Dionysius 39,50 per kwartaal), maar daarvoor kan men ook deelnemen aan andere activiteiten van de vereni ging. Om kennis te kunnen maken met de lessen zijn die in september gratis. Informatie: dhr. van Oudheusden (tel. 433373) of Loek Mutsaers (tel 670804). Op dinsdag 18 augustus gaan voor de 12e keer bejaarde en gehandicapte pelgrims uit Tilburg e.o. naar de Bel gische bedevaartsplaats Scherpenheuvel. De bedevaart en de bussen zijn geheel aangepast aan de minder val iden. De bussen stoppen voor de restaurants en de afstand die men nog naar de Basiliek af moet leggen is nog 100 meter. Aan deze bedevaart nemen ook eigen priesters, een arts, E.H.B.O.-ers en bejaar denverzorgsters deel. Voor meer informatie en opgave kan men tot 27 juli terecht bij: A. v.d. Corput, Past. v. Beurdenstraat 10, Til burg; tel. 013-359162. In de nieuwe woningen komen mensen te wonen die op de wachtlijst voor een plaats in een verzorgings huis staan. Bedoeling is dat ze op deze manier zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Om dezelfde reden kunnen oudere buurtbewoners van de voorzieningen in het steunpunt gebruik maken. Net als in trefpunten voorouderen kan men in de Capucijnenstraat gebruik maken van maaltijden en er terecht voor een praatje en activiteiten. Daar naast komen er speciale voorzienin gen, zoals spreekuren van een fysiot herapeut, diëtiste, huisarts en de kruisvereniging. De aanvullende zorg voor de bewoners van de nieuwe woningen wordt gegeven door het verzorgingshuis Koningsvoorde. Deze voor Tilburg nieuwe vorm van hulpverlening sluit aan bij het beleid van de provincie. Die is de laatste jaren bezig dergelijke steunpunten als In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermel ding van ”Het woord is aan....’’.Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Soms heb ik het gevoel dat de mensen die het gemeentelijk beleid uitma ken, denken dat wij -de burgers van Tilburg- simpel zijn. Zo las ik twee weken terug in de krant dat er weer een meevaller van enkele miljoenen te verwachten is op de gemeentebegroting. In 1991 was dat ook al het geval. Toen waren we er blij mee; nu zijn sommige gemeenteraadsleden er wat verlegen mee. Ook las ik dat het gemiddelde gezin volgend jaar 64 gulden meer gaat beta len aan gemeentelijke heffingen. Volgens de burgemeester valt dat mee. Eerst betalen we dus teveel, dan hebben we miljoenen over en vervolgens moeten we nog bijbetalen. Vooral voor ouderen met alleen AOW betekent dit weer een aderlating. Zo ging dit jaar het tarief voor de ouderentaxi al omhoog, de huren zijn gestegen en de kosten van levensonderhoud vallen ook hoger uit. Misschien was het voor de ouderen prettiger geweest als Tilburg niet tot de best bestuurde steden van ons land behoorde. G.J. Kunt u op dit moment maar met moeite rondkomen met I uw inkomen? Of vraagt u zich af hoe het over een paar jaar moet? Dan kan het nuttig zijn in de Openbare Bibliot heek Tilburg eens wat boeken in te kijken. Dat inkijken kan overigens gratis, lenen niet. In het boek ’Het leven is zelden een vetpot’ van Aart I Huizer wordt de financiële positie van ouderen belicht. I Zowel van hen die niet (meer) werken en nog geen 65 zijn, I als van hen die 65 jaar en ouder zijn (AOW, aanvullende I pensioenen e.d.). door de persoonlijke verhalen die erin verwerkt zijn, is het een geen ’’droog” boek. In ’De AOW gewogen’, uitgegeven door de Cosbo worden de mini- I maal noodzakelijke uitgaven van huishoudens van oude ren op een rijtje gezet. Verder zijn er diverse boeken met tips over bezuinigen op het huishoudbudget. Zoals ’Leef 25% goedkoper’ van Jan Kotten en ’Bezuinigen met een I schaterlach’ van Peter van Tiel. Een duidelijke handlei- I ding voor het opstellen van een begroting voor uw huis- I houden is ’Rondkomen volgens plan’, een uitgave van I het NIBUD. Handig om te gebruiken als er in uw I leefsituatie één en ander gaat veranderen of al veranderd I is. I Bovengenoemde titels vindt u in de bibliotheek aan het Koningsplein of in een filiaal bij u in de buurt. I De folder, die in een oplage van tien- duizend exemplaren verspreid wordt, I is overzichtelijk en bevat talloze adressen waar mensen informatie i kunnen krijgen en zich kunnen insch- i rijven. Wim Evertse, lid van het Regio naal Platform voor Oudereneducatie, over de voordelen van de nieuwe I opzet: ”Met de folder kunnen we meer mensen bereiken. Als ze graag meer willen weten, kunnen ze het losbladig systeem doornemen. Bovendien is dit I goedkoper dan het boekje.” Peter Soethout, publiciteitsmedewerker van 1 het REC, ziet nog een voordeel: ”Het losbladig systeem valt heel makkelijk aan te vullen.” Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt Theo Dekker MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten I Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange I Schijfstraat 107,5038 TT Tilburg, I tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 1 368805. Vorig jaar verscheen een boekje met de titel ’Nooit te oud om te leren dit jaar staat die informatie in een folder. Hierin staan talloze cursussen vermeld die bedoeld zijn voor ouderen die een studie op willen pakken. Het Regionaal Educatief Centrum (REC) stapte om verschillende redenen van de boekvorm af. Zo kwam het boekje regelmatig bij mensen terecht die er niets mee deden en ook de kos ten speelden een rol bij de keuze voor een folder. Naast de folder is er nu ook een losbladig systeem, waarin meer informatie te vinden is over het cursusaanbod in de regio. Zo is een handzaam geheel ont staan. Wordt eenmaal in de twee weken I opgenomen in de Tilburgse Koe- I riar JA Tilburg, tel. Drempelvrees Door het grote aanbod hoopt het REC komend cursusjaar veel nieuwe mensen te kunnen verwelkomen. Fred Grootenboer, directeur van volksu niversiteit Terra Nova en lid van het Regionaal Platform, denkt dat er nog teveel mensen zijn met drempelvrees. Evertse vindt dat niet vreemd: ’’Veel ouderen hebben slechts een geringe opleiding genoten. Bij de jongere ouderen ligt dat al anders.” Toch neemt ook het aantal 65-plussers toe bij een instelling als Terra Nova. Fred Grootenboer ziet eenzaamheid als reden daarvoor. ”De mensen zoeken sociale contacten. Dat is belangrijk; zonder dat aspect zouden de cursussen van weinig waarde zijn.” Bij de Seniorenacademie, een samenwerkingsverband van de Til burgse universiteit en hogescholen, ligt dat iets anders. Dat blijkt uit een onderzoek van Agien Roeloffs, dat zij hield voor haar doctoraalscriptie. De cursusisten van de Seniorenacade mie zijn vooral geïnteresseerd in de wetenschappelijke kant van een stu die. Ook het praten met mensen op gelijk niveau en met dezelfde inte resses is belangrijk voor deze stu denten. Dat kan Wim Evertse wel begrijpen. ”Als er contact is, kunnen mensen praten over hun meningen. En die hebben ouderen wel degelijk.” Over de titel ’Nooit te oud om te leren’ is Grootenboer nog altijd tevreden. ’’Veel mensen zeggen nog altijd: ’Daar ben ik te oud voor.’ Maar als je met ze praat, blijken ze toch geïnteresseerd.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11