4 INFORMATIE OVER DE BEGROTING ÉÉÈBSSS-ÉE sasssssss lijker; voor inwoners, voor bedrijven en projecten die het voorziemngenpeil van de stad op een hoger - Een bewuste keuze ’’Moderne industriestad” •w Extra aandacht Tilburgers betalen minder voor meer kwaliteit Meer informatie na de vakantie [OF f 1ANT Begroting gemeente ziet er gezond uit Nieuw! -S II paradox ker - Tarieven in vogelvlucht 3 32 - pagina 4 DE TILBURGSE KOERIER x>r- en ’n open 1992 1993 ƒ292,- ƒ292,- 231.- 231,- I! '3460 ƒ950,- 1014,- ir:/64,- aand: 5,33 na^Bsgui eiJ pp- I Gaat niet omhoog. Het belastingtarief per hond blijft 95,-. de stad. 155 miljoen ien van i aan he 46 - 19 Onroerend goed belastini Theater Hondenbelasting Afvalstoffenheffing Bijdrage afvalwaterzuivering Buitenlanders Rioolrecht Veiligheid Parkeren Groen tens ormale niveau brengen of de stad een beter aanzien geven. Zoals de verbouwing van het Willem II stadion en de realisering van een Muziekzaal in het centrum van de stad. 144,- 120,- 0% o 4 Donderdag 2 juli 1992 - pagina maf juli agen SE ER- ELEN 16 41 6,7% -4% 2,7% sverband Midden- verhogen. 1/227,40. WANG nieuwe kok t rijk minder g niettemin n extra bec last investee tmoetingsce OGB - eigenaar - gebruiker Afvalstoffenheffing Bijdrage afvalwaterzuivering Rioolrecht Gaat niet omhoog Hét tarief per 3.00Ö,- economische waarde blijft vooreen ei genaar 7,63; dat Voor een gebruiker 6,03. meente in 1993 veel extra geld in de stad, ÏP de stad. Meer dan een kwart van dat bedrag komt recht- Vooral wijken en buurten van i. De be leeft zich een veelzijdig aanbod nieuwe ondernemingen. drijvigheid in Tilburg he de afgelopen jaren positief ont wikkeld. Veel bedrijven uit bin nen- en buitenland kozen voor Tilburg als vestigingsplaats. Het uurtarief van parkeermeters waar parkeren nu nog 0,50 kost, gaat naar ƒ1,- Voor het overige volgen de tarieven van de gemeente in 1993 de voorziene van 4% jje tarieven voor cultuurvoorzieningen stijgen echter met „wa, omdat de opbrengsten lang niet opwegen tegen de kosten. Ook enke le ’’documenten” van de gemeente zoals rijbewijzen worden duurder. We zetten de gevolgen van de Tilburgse tarieven voor de woonlasten op een rij vooreen gezin dat in een eigen huis woont met een waarde van 115.000,-: 1 aandacht besteden. Er gaat ex- «emeente trekt meer geld uit n. Met de veiligheid op straat én ™nd jaar weer iets beter gesteld cnciien op meer en mooiere Het Miljard/ van Tilburg ”Het miljard van Tilburg”. Onder deze noemer heeft de gemeente de inwoners van de stad en andere betrokkenen vorig jaar geïnformeerd over de begroting. Dat gebeurt diLjaar weer. Maar dan weer iets beter en uitgebreider. Vorig jaar moest u tot oktober wachten, voordat er extra gemeentepagina’ s verschenen met nieuws over de begroting. Dit jaar is de gemeente er al in juli. Met de eerste feiten. De begroting is onlangs vastgesteld door het college van burgemeester en wet houders als voorstel aan de gemeenteraad. Die beslist uiteindelijk. Dat gebeurt in november. Vóór die tijd zal de gemeente u nog nadere informatie geven, zodat u precies weet wat de voornemens voor 1993 zijn. En opdat u de besluitvorming over de begroting op de voet kunt volgen. Na de vakantie, in september, laat de gemeente opnieuw van zich horen over de begroting 1993. Het aansluitrecht gaat in 1993 van 85,- naar 120,-; een stijging met ruim 40%. De opbrengsten van het rioolrecht wegen tot nu toe lang niet óp tegen de kosten die de gemeente moet maken. De belangrijkste kosten zitten in de aanleg en het onderhoud van rioleringen voor woningen. Bedrijven gaan volgend jaar zo’n 50% meer betalen. In 1992 worden in Tilburg door middel van speciale projecten zo’n 100 buiten landers (onder meer asielzoekers) opgevangen. Volgend jdar zullen dat er naar verwachting ongeveer 180 zijn. Voor de opvang van deze mensen js geld nodig. Het geld dat de gemeente tot nu toe op de begroting had staan, is straks niet toereikend. Dat komt onder meer doe dat het rijk minder subsidies voor deze projecten gaat geven. De gemeente wi' opvang niettemin op peil houden. Daarom staat er in de begroting van volg jaar een extra bedrag van f600.000,-. Daarnaast investeerde gemeente bijna drie miljoen gulden in de realiser een ontmoetingscentrum voor Turkse, Marokkaanse en Nederlandse jongeren. Veel aandacht van het gemeentebestuur gaat uit naar een ver dere modernisering van de industrie. En dat is weer van be lang voor de werkgelegenheid. Maar behalve voor bedrijvig heid kiest het gemeentebestuur ook voor cultuur, voor min derheden, voor veiligheid en voor groenvoorzieningen. De gemeente maakt dus duidelijk keuzes. Een van die keuzes is prijsstijging va al enkele jaren geleden gemaakt: de aandacht voor het milieu. extra’oir In 1993 gaat de gemeente onverdroten verder op de ingesla gen weg van bescherming en verbetering van het milieu. Daarvoor moeten Tilburgers extra in hun portemonnaie tas ten. der stijgen. Zo zou in 1993 de afvalstoffenheffing eigenlijk burg de 17e plaats inneemt wanneer het om de woonlasten met 22% omhoog moeten. Die stijging blijft nu t l._o„__. j3 c 4%. Maar met geld wat je overhoudt kun je ook geld lenen, op de 10e plaats. En volgend jaaf zou het wel eens de 20e Door bijvoorbeeld 1 miljoen over te houden kan de gemeente plaats kunnen zijn. Totaal Inflatie Reële stijging Tilburg Stijging in guldens per jaar64, Stijging in guldens per mat. J. I Er gaat volgend jaar in Tilburg weer veel gebeuren. Je kunt zien en merken dat de stad steeds beter in zijn vel komt te zitten. Er wordt volop gebouwd. De be drijvigheid moet verder aantrekken. Cultuur-, sport- en onderwijsvoorzieningen staan op hoog niveau. Winkelen in het centrum wordt steeds gezelliger. Er zijn voorzieningen voor mensen die minder goed kunnen meekomen. Een complete opsomming geven van alles waar het geld van de gemeente in 1993 n?.ar toe gaat zou te ver voeren. Bij al die uitgaven zitten ook veel nieuwe zaken! Daar noemen we de belangrijkste van. 43 miljoen gulden aan maatregelen en activiteiten voor de Til burgse wijken en buurten (Stadsbehcerplan) ~:ljoen voor projecten óp het gebied van woningbouw, win kels, kantoren en wegen renovatie van het Willem II stadion inrichting van het Willemsplein parkeergarage Tivoli verbetering en nieuwbouw wijkaccommodaties voorbereiding bouw Muziekzaal Plan van Aanpak Sociale Veiligheid verbetering communicatie met burgers en stadspromotie bevordering gebruik openbaar vervoer en fiets door medewerkers gemeente Bezuinigingen Van forse bezuinigingen is in de begroting, voor 1993 geen sprake. Niettemin moet er hier en daar, zowel bij het gemeentelijk apparaat zelf als daarbuiten, wór den ingeleverd. Om ruimte maken voor nieuw beleid. Maar ook omdat de ge meente vindt dat voor bepaalde voorzieningen met minder geld hetzelfde moge lijk is wanneer men extra zorgvuldig is in de besteding ervan. In totaal leveren deze besparingen f 800.000,- op. Aan vier zaken wil de gemeente in 1993 extra s tra geld naar de Tilburgse theaterwereld. De gen voor projecten om buitenlanders op te vangen. Me met de brandveiligheid zal het in Tilburg volgend, zijn. Tenslotte mogen we in Tilburg rekene groenvoorzieningen. ing, »iijk U hebt er de laatste tijd misschien wel over gelezen of van’ge- xtra hoord. De gemeente houdt nogal eens geld over. En dan den ken mensen wel eens dat de gemeente geld genoeg heeft. Dat alles kan en er nergens op bezuinigd hoeft te worden. Inderdaad, de gemeentelijke betalingsbalans vertoont wel eens overschotten. Maar dat is beter dan miljoenen per jaar te kort komen, zoals in andere grote steden in Nederland. Daar worden de inwoners dan ook geconfronteerd met forse las- tenstijgingen. Het gemeentebestuur van Tilburg houdt de Goedkoop hand op de knip. Door streng voor zichzelf en voor anderen te zijn als het om geld gaat. Maar ook dank zij een moderne be- Opvallend eigenlijk. Er is steeds meer geld nodig om Tilburg drijfsvoering. Elk kwartaal kan de gemeente zien hoe de in- als stad voor veel partijen aantrekkelijk te maken en te hou- komsten en uitgaven er voor staan. Op die manier voorkom je den. En toch valt het prijskaartje daarvoor in de vorm van ge- verrassingen en kun je waar nodig tijdig maatregelen treffen, meentelijke belastingen en heffingen best mee. Tilburg is naart( En wanneer je als gemeente dan geld overhoudt, kan de stad zelfs goedkoper dan veel andere steden. Onlangs is bekend Daan daarvan profiteren. Doordat bijvoorbeeld de woonlasten min- geworden dat van de 25 grootste gemeenten in Nederland Til- j innb ejgeniij]< bUrg de 17e plaats inneemt wanneer het om de woonlasten *70miij< beperkt tot voor de inwoners gaat. Twee jaar geleden stond Tilburg nog keis, kant Begin dit jaar heeft het gemeentebestuur de zogeheten ”Podia-nota” ge presenteerd. Daar staat in welke kant de gemeente op wil met de grote en kleine theaters in Tilburg. Welk theater krijgt welke functie, en dus ook welk theater krijgt hoeveel geld? Daar gaat het om. De gemeente wil volgend jaar 200.000,- uittrekken voor een nieuwe theater zaal (een middenzaal), waarin drie organisaties die nu nog elk afzonderlijk klein theater verzorgen, gaan samenwerken. Maar dan moet erin' de stad wel voldoen de steun zijn voor het gemeentelijk podia-beleid. Bovendien wil de gemeente zowel volgend jaar als in 1994 50.000,- bijdragen aan een nieuw magazine, waarin de Tilburgse theaters ge zamenlijk hun aanbod eh andere Uitgaansmogelijkheden presenteren. Stijgt met 4%. Eventueel met 7,5% indien het Samenwerkingsve Brabant, dat de stortplaats beheert, besluit om de storttarieven te Bij een stijging met 4% wordt de afvalstoffenheffing per perceel Die opgaande lijn wil de ge meente vasthouden. Tilburg heeft alles in zich om verder uit te groeien als een moderne indust riestad. En dat is hard nodig, om dat we hier nog altijd kampen met een relatief hoge werkloosheid. ’’Tilburg moderne industriestad” is voor het gemeentebestuur de belangrijkste troef in het beleid voor de komende jaren. Daar kan Tilburg in uitblinken. Elke stad blinkt wel ergens in uit of is ergens om bekend. Rotterdam heeft zijn havens, Den Haag is re geringscentrum en Eindhoven is nog altijd lichtstad. In het beleid van de besturen van die gemeenten :rug. Men wil die >sitie behouden en De gemeente onderkent dat mensen zich niet altijd even veilig voelen op straat. Niet alleen het verkeer hoeft daarvan de oorzaak te zijn. Ook zaken als vervuiling, vandalisme en criminaliteit bezorgen mensen op straat wel eens een onbehaagli” gevoel. Tilburg krijgt volgend jaar speciale politie-surveillanten die een ext oogje in het zeil houden. Daarvoor staat 250.000,- op de begroting. Een andere vorm van veiligheid is brandveiligheid. Wanneer ergens brand uit breekt, moet de brandweer snel en met voldoende mensen ter plaatse zijn. Voor al om het westen van de stad beter te kunnen bedienen, komen er in Tilburg meer brandweerlieden en wordt er een nieuwe uitrukpost gebouwd. De gemeente trekt daarvoor volgend jaar 800.000,- extra uit. Er komt meer geld voor groenvoorzieningen. Enkele jaren geleden moest de gemeente fors bezuinigingen. Dit gebeurde toen onder meer door te besparen op het onderhoud van groen en de aanleg van nieuwe groenvoorzieningen. Nu is er weer ruimte om de kwaliteit van de groenvoorzie ningen in Tilburg te herstellen en verder te verbeteren. Dat zorgt voor een pretti ger woon- en leefklimaat. Bovendien zorgt dat voor een beter aanzien van de stad. In totaal wil de gemeente volgend jaar 450.000,- extra besteden aan het groen. Nog dit jaar presenteert de gemeente een speciale nota over de Tilburgse groenvoorzieningen in de toekomst. De woonlasten, die het gevolg zijn van gemeentelijke tarieven, gaan voor de inwoners van Tilburg in 1993 met 6,7 omhoog. Dat is een beperkte stijging, wanneer we ons realiseren dat de prijsstijging in Nederland volgend jaar sowieso 4 bedraagt. Enkele tarieven gaan helemaal niet omhoog. Voor het actieve milieubeleid van de gemeente moet wel extra worden betaald. We zetten de belangrijkste tarieven op een rij. zie je dat terug verworven posit zelfs versterken. Tilburg heeft als stad veel voorde lige kanten. De tijd is voorbij dat we textielstad waren. Er zijn nu meer dingen waar Tilburg goed in is. In onderwijs bijvoorbeeld, in gezondheidszorg en cultuur, maar ook en vooral in hard werken en nijverheid. Tilburg is van oudsher een stad van bedrijven, een indust- rie-stad. De textielindustrie van weleer heeft plaats gemaakt voor et miljard 1 de stad en ebeurt 1 tot oktober Inwoners van Tilburg zien hun gemeente- voor 10 miljoen besteden aan maatregelen en activiteiten in lijke woonlasten volgend jaar met slechts iets meer dan vijf gulden per maand stijgen. De tariefsverhogingen van de gemeente blijven opnieuw beperkt. Toch stopt de ge- De gemeente investeert volgend jaar ruim 155 miljoen gulden .rilde voor bezoekers. De prijs die de Tilburger igend daarvoor moet betalen valt alleszins mee. ïringvan Dat is het belangrijkste nieuws uit de be groting voor 1993 die de gemeente onlangs I heeft gepresenteerd. Woonlasten A.„S 400 1000 o

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 5