1G WIJZE 5 i irita Oudere Tilburgers pakken problemen zelf aan I Kosten Meer Bewegen voor Ouderen Inbraakpreventie, een goede zaak Tl n 7SZOOS POST SCRIPTUM COLOFON Doe-het-zelf, leen een boek r i i I I I I I Nieuw sport- en spelboekje 50+ Bingo Zelfverdediging voor 50+ vrouwen f Veel vrouwen zijn wel eens bang op straat, op het werk of zelfs i 439412- Vrijwilligers nodig in trefpunt 't Sant Bedevaart naar Scherpenheuvel KBO-brochure over gezondheidszorg f Morgen wordt in Den Haag de brochure ’Partij kiezen in de I I I I I I I I I I I I92-pagina 10 Donderdag 2 juli 1992 - pagina 11 DETILBURGSE KOERIER IS 0 km. ueeiiiemer aan iviDvur-auiiviieiien, uie verdubbeling van de deelnemersbijdrage r garantie Drop Oud i1.»S C. Marchand van Riel Jan de Vet, deelnemer aan MBvO-activiteiten, die zich verzet tegen verdubbeling van de deelnemersbijdrage. (foto: Geert van Loon) W in een j'auto van v. Dorst ELEN ERS )00 28200 HET WOORD IS AAN... gemeentepolitie Tilburg: de heer K. Bouwman, tel. 428346; gemeentelijke milieudienst: de heer G. van de Eisen, tel. 429212. Dus: lekkende kraan, kapotte stekker. Doe het zelf, doe het vei lig. Doe het met een boek uit de bibliotheek. 1.450,- 3.950,. 4.750,- 4.950,- 4.950,- E AANBIEDING I SIERRA EDAN eselCLXT'91 LI1 rtomaal'I aöxü'"™”? iLB AANBIEDING IY0TA LET 13 Si 4.000 km, okt. 1991 )Y0TA (LET GLi <m - juni 1991 UGEOT 15 GTi km-1990 I. 7GLD'88 2.0GLTD 89--90 M'87 l II. 8 Sedan37'99 i1.SLB35'89 '88 ■90 ■88 .'87 onderkend hebben. ”Dus zeiden wij: ’Dan stoppen we maar, want het is niet meer te betalen.’ Mensen gingen op zoek naar nieuwe mogelijkheden.” duur, maar ziet mogelijkheden om de tweede prijsverhoging op te vangen. Hij stapte opnieuw naar de gemeente met de vraag of de tweede verhoging niet bekostigd zou kunnen worden uit het potje ouderenbeleid. ’’Daar wordt veel over gepraat en geschreven, maar ik zie er zo weinig van. Vanaf september moeten we full speed achter die mogelijkheid aan gaan”, aldus De Vet. Ben je een 'stabiele persoonlijk heid’, dan blijk je veel vezelrijk voedsel te eten en weinig vet, zout en suiker te gebuiken. Gezond dus. Is die stabiele persoonlijkheid een vrouw, dan blijkt echter ook een ongezonde voorkeur voor zoetig heid en chocolade. De onderzoekers denken dat deze kordate en zelfbewuste vrouwen behoefte hebben zichzelf met snoep te belonen. Hoe zouden kordate en zelf bewuste mannen zichzelf dan belonen? Juist! Ze beschouwen hun vrouw als snoepje van de week. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren- wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Het goede voorbeeld voor collega- woningbouwverenigingen en andere verhuurders wordt gegeven door de Vereniging Volkshuisvesting Tilburg (VVT). De VVT biedt haar huurders namelijk een inbraakpreventiepakket aan. Daarbij worden deuren en ramen voorzien van deugdelijk hang- en sluitwerk. De kosten worden voor een groot deel gedragen door de VVT, de huurder betaalt alleen de materiaal kosten. Ook goede voorlichting is noodzake lijk. Zo is bij de politie een uitgebreide brochure verkrijgbaar. Daarin worden allerlei mogelijkheden op het gebied van inbraakpreventie behandeld. Voor mensen met een klein inkomen die in hun eigen huisje wonen bestaat geen regeling op dit terrein. Als daarvoor belangstelling bestaat, zou misschien via de ouderenbonden of de seniorenraad naar een oplossing gezocht kunnen worden. Deelnemersgelden Josje Verbeeten werkt bij BOTS en legt uit waarom en hoe de kosten voor de MBvO-activiteiten dekkend zou den moeten worden: ”De afgelopen jaren is er telkens een flink bedrag aan subsidie naar een relatief klein deel van de Tilburgse ouderen gegaan: Er wordt in Tilburg nogal wat inge broken. Vaak komt dat doordat we het de inbrekers wel erg gemakke lijk hebben gemaakt. Slechte sloten en ander hang- en sluitwerk nodigen ongewenste bezoekers bij wijze van spreken uit bij ons bin nen te komen. Deugdelijk hang- en sluitwerk en goede sloten zijn een eerste vereiste bij het voorkomen van ongewenste bezoeken. ...5-1991 ...2-1987 ...2-1986 7-1990 ...6-1986 ...2-1988 ...4-1985 .4-1987 .10-1991 ...9-1985 .12-1985 1-1988 ...2-1988 .11-1989 .7-1990 12-1989 ...7-1990 ...1-1989 d bl.met 4-1990 5-1988 jw met..6-1989 5-1989 2-1989 9-1989 4-1988 2-1989 5-1991 11-1987 2-1988 7-1988 1-1989 11-1989 4-1990 8-1988 10-1988 2-1989 5-1989 2-1989 4-1981 9-1990 8-1986 10-1990 9-1987 4-1985 type 1990 type 1990 8-1990 5-1989 lenschot Voor meer informatie kunt u terecht via de volgende telefoonnummers: VVT: de heer A. Wingens of mev rouw W. de Groot, tel. 620204; afdeling voorlichting van de Zoveel belangstelling van heren, en vooral van jongere heren, had ik in jaren niet gehad. Terwijl ik daar met veel pijn op de grond lag (en later zat, in afwachting van de ambulance), heb ik me diep geschaamd. Ik heb mezelf beloofd: ik zal mijn uiterste best doen om als oudere niet meer te genera liseren als het jongeren betreft. Het zit namelijk zo. Twee weken geleden liep na een behandeling door mijn therapeut (voor een mankement aan een voet) door de St. Josephstraat naar mijn auto en struikelde over een van de vele stoeptegels die daar ongelijk liggen. De aardige, voor het merendeel jonge mensen, die mij met positieve belangstelling en zorg omringden, wil ik graag langs deze weg bedanken. Mijn linkerhand hangt in een mitella, zodat ik gelukkig nog kan schrijven; een mens is nooit te oud om te leren. Hopelijk dringt mijn dank door tot de betreffende mensen. i tij kiezen in de gezondheidszorg’. Voor sommige kleine akkefietjes in huis, laat u liever geen vak- I man komen. Dus vraagt u het uw man of buurman. Maar waar om probeert u het niet eens zelf? Dat is heus niet zo moeilijk als 1 u denkt. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u legio boeken over doe'tzelven. Ook voor de leek op dit gebied staat er wat bij. Wat dacht u van het boek ’Kleine klusjes in huis’ van K. Ward? Spe- ciaal geschreven voor vrouwen, maar geschikt voor iedereen I die -nog- niet gewend is te klussen. Het bevat korte, duidelijke i beschrijvingen van karweitjes als leertjes vervangen e.d. Een soortgelijk boek is ’Kleine reparaties in huis’ van S. v.d. Boom. I E Als u gaat doe ’t zelven, is het belangrijk dat ook veilig te doen. Hoe dat kan, kunt u lezen in de folder ’Doe het zelver, doe het j veilig’. Deze folder vindt u o.a. bij het cursusboek ’Klussen in i huis’van Teleac. Overigens is deze cursus er ook op video (tv- I lessen) en op cassettes (radio-lessen). Verder bestaat er een I uitgebreide dia-serie met tekstboekje over veilig doe’tzelven. I Bonden Wim Evertse, voorzitter van het Over leg Tilburgse Ouderenorganisaties (OTO), waarin de bonden samenwer ken, weet niets van de problemen bij het MBvO. Hij vindt dat niet zo vreemd: ”Het gebeurt wel meer dat organisaties rechtstreeks naar de gemeente stappen. Er zijn zoveel ver enigingen voor ouderen die geen aansluiting hebben bij een algemeen overleg.” Als lid van de Oude Mak kers, de ouderenbond met een soci- aaldemokratische achtergrond, vindt hij het goed dat mensen zelf de pro blemen aanpakken. ”Wij verwijzen ze vaak door naar de instantie waar ze met hun klachten moeten zijn.” Ook de Seniorenraad is niet op de hoogte van de actie tegen de prijsver hoging. Voorzitter Wil Onderdenwijn- gaard kent de MBvO als leidster van bewegingsactiviteiten uiteraard wel. ”Met de Seniorenraad zijn we bezig met een advies aan de gemeente over MBvO, maar daarbij kijken we naar het geheel. Voor de specifieke details zijn de bonden bedoeld”, vindt zij. Voor Jan de Vet maakt het niet veel uit. Hij is blij dat hij iets ondernomen heeft tegen de dreigende prijsverho ging van honderd procent. ”Wij voel den ons gepakt. Gelukkig is de sfeer tussen BOTS en de deelnemende ouderen verbeterd en is die nu weer goed te noemen.” De MBvO-deelne- mer denkt dat het misschien wel zinvol is de bonden bij de zaak te betrekken, als hij in september gaat proberen het tweede deel van de prijsverhoging te voorkomen. ”ln eerste instantie hebben we echter in eigen kring naar oplossingen gezocht. Als er iets moet gebeuren, steken we de koppen bij elkaar en beginnen we onmiddelijk met de uitvoering”, aldus Jan de Vet. Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Til burg, tel. 350505. Leegloop Er dreigde leegloop en Jan de Vet besloot naar de gemeente te stappen. ”lk heb onze reactie kenbaar gemaakt en de mensen daar waren er wel gevoelig voor.” Dus volgde er nieuw overleg met BOTS en met volksuniversiteit Terra Nova, dat de MBvO-activiteiten van BOTS over neemt. BOTS kwam vervolgens met een nieuw voorstel: de prijsverhoging uitsmeren over twee jaar. Dat bete kent dat deelnemers komend seizoen 3,75 gaan betalen en het jaar erna 5,-. Daar konden de deelnemers voorlopig vrede mee hebben en BOTS werd bedankt voor de inzet. Josje Verbeeten (BOTS): ”De SBT en BOTS hadden beter vanaf de start van de activiteiten, vier jaar geleden, elk half jaar de prijs met twee kwartjes kunnen verhogen. Maar dat is helaas niet gebeurd. Gelukkig is het nu toch opgelost.” Jan de Vet vindt de uiteindelijke ver dubbeling van de prijs nog steeds te gemiddeld ruim negentig gulden per deelnemende oudere per jaar.” Er volgde overleg tussen BOTS, gemeente en de SBT. Daaruit kwam het voorstel om de activiteiten kosten dekkend te maken, zodat de subsidie aan meer ouderen ten goede zou komen door er nieuwe initiatieven mee voor te bereiden. De MBvO- docenten en de zaalhuur zouden uit de deelnemersgelden bekostigd moeten worden, want de subsidie van de gemeente aan BOTS is alleen bedoeld voor de start van bewe gingsactiviteiten en niet om de deel nemers blijvend te subsidiëren. Gevolg: de prijs voor de deelnemers zou volgend seizoen omhoog gaan van een rijksdaalder naar vijf gulden per uur. Dat voorstel werd voorgelegd aan de sporters, maar die gingen niet akkoord. Jan de Vet is één van de MBvO-deelnemers in Tilburg-Noord en legt uit waarom er protest volgde: ’’Veel ouderen die meedoen moeten leven van een klein inkomen, AOW met een klein pensioentje. Daarom hadden ze moeite met de prijsverho ging.” De Vet denkt dat de organise rende instanties die problemen niet iviuiyen wuimi ui ueii oddy ut uiuuiiuie rdiuj Mezen in ue w gezondheidszorg; ouderen aan zet’ gepresenteerd. De brochu- 8 re is een uitgave van de grootste ouderenorganisatie in Neder land, de Unie KBO (Katholieke Bonden van Ouderen). Met deze 1 brochure start de Unie KBO een campagne om ouderen op te i roepen van de partij te zijn in de discussie over de toekomst van I degezondheidszorg in Nederland. De Unie KBO vindt dat oude- - ren zelf moeten opkomen voor een solidaire en rechtvaardige gezondheidszorg en zij wil de discussie aangaan met de andere I I partijen in de gezondheidszorg, de zorgverzekeraars en de zor- 1 gaanbieders. Niet alleen over de vraag welke rol consumenten- 1 p organisaties kunnen en moeten spelen maar ook over de vraag tl I hoe de belangrijkste principes van de plannen Simons overeind j 1 kunnen blijven: solidariteit, geen eigen risico’s en zorg op de S maat van degene die zorg nodig heeft. De brochure is te bestellen door ƒ15,-over te maken op giro I 76233 t.n.v. Unie KBO in Den Bosch onder vermelding van’Par- Voor oudere Tilburgers zijn diverse organisaties actief op het gebied van belangenbehartiging. Regel matig zoeken mensen daar steun als ze met problemen zitten. Dat ouderen ook zelf in actie kunnen komen, bewees een groep sporten de vijftig- plussers in Tilburg- Noord. Zij doen daar mee aan Meer Bewegen voor Ouderen (MBvO): sportieve lichaamsbeweging opgezet door het Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (BOTS), met financiële steun van de gemeente. En met die financiën liep het voor de ouderen niet hele maal naar wens. Een verhaal over ouderen die opkomen voor hun zaak. BOTS is op een breed terrein bezig met het opzetten van activiteiten die mensen moeten stimuleren aan sport te doen. In Tilburg-Noord, centrum en recent ook in West, zijn speciaal voor ouderen sportieve activiteiten opgezet. De gemeente verschafte een subsidie voor dit initiatief, met de bedoeling dat het daarna kostendek kend zou worden gemaakt. burgse Koerier. I Redactie: Ria van derAalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt Theo Dekker Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet Ouderen vanaf ongeveer 50 jaar hebben steeds meer belangstelling voor sport- en bewegingsactiviteiten. I Deelname aan dergelijke activiteiten heeft een bijzonder positieve invloed op gezondheid en welzijn van deze groeiende groep. Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport (B.O.T.S.) en SBT I (stichting voor gecoördineerd ouderenwerk Tilburg) wil- I len deelname aan sport- en bewegingsactiviteiten graag aanmoedigen door het uitgeven van een herziene versie van het sport en spelspoorboekje 50+. Dit boekje heeft tot doel ouderen inzicht te geven in alle sport- en bewegings mogelijkheden die Tilburg ouderen te bieden heeft. De gemeente Tilburg heeft voor dit boekje de financiële mid- I delen beschikbaar gesteld. I Voor een juiste samenstelling van dit boekje hebben B.O.T.S. en SBT actuele gegevens nodig over alle, voor I ouderen van belang zijnde sport- en bewe- I I gingsactiviteiten. Daarom houden de organisaties een I enquête. Wie ook een bewegingsactiviteit organiseert, I maar voor 8 juli geen enquête-formulier heeft ontvangen, I kan die aanvragen bij B.O.T.S./SBT, p/a Goirleseweg‘44, 5026 PC Tilburg; tel. 437283. I Naar verwachting zullen de nieuwe boekjes per 1 oktober I R a.s. verschijnen. Voor eventuele vragen kunt u zich wen den tot B.O.T.S., Goirleseweg 44; tel. 013- 437283. I De Katholieke Bond van Ouderen organiseert in het i g buurthuis Tfouwlaan de laatste levensmiddelenbingo voor de vakantie. Er zijn weer mooie prijzen te winnen. Aanvang: 14.00 uur. Adres: Piet Heinstraat 3c. in huis. Bang bijvoorbeeld voor tasjesdieven of voor mannen die hen lastig vallen of aanranden. Niet weinig, met name oudere I vrouwen durven daardoor 's avonds niet meer de deur uit. Om het zelfvertrouwen te vergroten en om daadwerkelijk iets te kunnen doen als er iets vervelends gebeurt, organiseert de Stichting Zelfverdediging voor Vrouwen en Meisjes vanaf 24 september een cursus weerbaarheid binnen- en buitenshuis voor vrouwen van 50 jaar en ouder. De cursus beslaat twaalf I lessen op donderdagmiddagen van 13.30 tot 15.30 uur en wordt I door gediplomeerde leraressen gegeven in het Vrouwencent- 1 rum, Nieuwlandstraat43. Voor de cursus zijn makkelijk zittende kleding en eventueel I I gymschoenen aan te bevelen. U hoeft niet sportief te zijn of een I goede conditie te hebben om mee te doen; er wordt rekening I gehouden met ieders mogelijkheden en beperkingen. De kos- f ten voor de gehele cursus bedragen 75,-. Informatie: tel. 013- I In het wijkcentrum ’t Sant is op dit moment de verbouwing aan I de gang die moet leiden tot een trefpunt voor ouderen, dat in I I septemberde deuren opent. In het trefpunt kunnen ouderen kof- fiedrinken, de krant lezen, andere ouderen ontmoeten en een 1 praatje maken, informatie halen en aan activiteiten deel nemen. Om het trefpunt goed te laten draaien is het noodzakelijk dat er naast de professionele ondersteuning vanuit het wijkcentrum en I SBT (ouderenwerk) een aantal mensen vanuit de wijk beschik- I baar is die samen met de beroepskrachten en bezoekers de handen uit de mouwen willen steken. Het gaat hierbij om: gas- 1 tvrouwen/-heren (serveren van koffie, afwassen etc.) en een I l voorbereidingsgroep specifieke activiteiten (ontmoetingsvoor- I S lichtings- en bewegingsactiviteiten). I Wie als vrijwilliger mee wil helpen kan voor aanmeldingen en I verdere informatie terecht bij: Ouderenwerk West, Reinevaarst- I raat 55,5044 HD Tilburg; tel. 683961 Op dinsdag 18 augustus gaan voor de 12e keer bejaarde en I f gehandicapte pelgrims uit Tilburg e.o. naar de Belgische I bedevaartsplaats Scherpenheuvel. De bedevaart en de bussen zijn geheel aangepast aan de minder validen. De bussen stop- I pen voorde restaurants en de afstand die men nog naarde Basi- I liek af moet leggen is nog 100 meter. Aan deze bedevaart 1 nemen ook eigen priesters, een arts, E.H.B.O.-ers en bejaar- I den verzorgsters deel. Voor meer informatie en opgave kan men tot 27 juli terecht bij: I A. v.d. Corput, Past. v. Beurdenstraat 10, Tilburg; tel. 013- I 359162. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Til- Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I 368805. 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11