CITROEN ZX AVANTAGE 1.9D IN 5T 0 I 1 Diesel Nieuwe versies Peugeot 405 Daihatsu van start in Frankrijk Range Rover Windsor met voordeel ïffl Auto Kennis biedt omruilgarantie op gebruikte Hyundai's Show-time bij Lepelaers Opel JAN BERTENS UDENHOUT AUTOTEST irom liet. BERTENS TILBURG BV - DE AUTOMAAT - Donderdag 25 juni 1992 - pagina 3 DE TILBURGSE KOERIER 5 juni 1992-pagina 2 3md. inho radii Brabantsehoek 4, Udenhout Tel. 04241-1532 rs v.a. ƒ24765,- irkt zullen op termijn in vorden. Dit zal vooralsn I500,- ize zeer korte - en ind ny 1.4 LX Drive 28760,- 27960,- Geminiweg 39, Tilburg Tel. 423030 i een ing Sp op twee dieseln zijn XM, langer krachtt in Peugec Citroën's scial >iler jr een zeer sboden. I-dealer aal 5 is de auto 1985 1986 15 15 rat ook het Japanse merk Daihatsu een protectionistisch beleid voert ten ise auto's, heeft recentelijk hiervoor ie zomer komen de eerste auto's op de bedrijf EIJCK Fel. 013-553753 1989 1984 1987 1986 1987 1985 1987 1988 1986 19831984 1986 1985 1986 1985 1986 1988 1986 1986 1983 z.a. 1.OOO,- -Financiering B1jrai»u. ooral de srkt. De iggevoerde oaald door een der andere kijkt iet motortoerental en de sratuur. Wie schoon wil zijn, echter pijnlijden. Het EGR Als dieselland bij uitstek brengt Frankrijk een aantal vooruitstrevende op olie gestookte motoren voort. Het belang van de diesel is in dit land vooral terug te voeren op de manier waarop de wegenbelasting wordt berekend en natuurlijk de lagere literprijs van diesel. Sommige Franse auto's worden op de eigen markt voor meer dan de helft als diesel verkocht terwijl ook bij kleinere auto's het aandeel van groot belang is. Geen wonder dat de Citroën ZX snel na introductie ook met een dieselmotor op de markt kwam. We reden met de Avantage. selmotor glas, Pijnlijden Hierbij wordt een deel van de verbrandingsgassen weer teruggevoerd naar het inlaatspruitstuk om een tweede keer te worden verbrand. Met deze methode wordt vooral de roetuitstoot bepef hoeveelheid terug gassen wordt bepc computer die onde naar het motortoerenti temperatuur. Wie schc moet ecl Peugeot Talbot Nederland brengt via haar dealers twee aantrekkelijk uitgeruste uitvoeringen van de Peugeot 405 tijdelijk op de markt. De GLT is afgeleid van de bestaande GLX en heeft een 1.6 liter monopoint injectiemotor uiteraard voorzien van een geregelde driewegkatalysator. In de standaarduitvoering vinden we verder getint glas, centrale vergrendeling en stuurbekrachtiging. De 405 GRX is te leveren met de reeds genoemde 1.6 liter motor, maar ook als krachtige 1.9 zowel als vierdeurs sedan en ruime vijfdeurs stationcar. actiemodellen gecreeerd, de Corsa Joy Top en de Vectra Special. De Joy Top is voorzien van sunroof, sierstriping en radiovoorbereiding inclusief speakers e n antenne. De Vectra Speci is uitgerust met lichtmetalen velgen, een spoi’ en spatlappen. Beide auto's worden voor interessante prijs door Lepelaers aangei Daarnaast kent de actieve Opel- en GM- een verlenging van de garantie tot maximac jaar, zowel op nieuw en gebruik. Uiteraard verlengingsmogelijkheid bij een gebruikte afhankelijk van de leeftijd. Excel, Scoupé, Lantra of Sonata, zodat Auto Kennis een mooie sortering jonge gebruikte Hyundai's in huis heeft uit de bouwjaren 1987 tot en met 1990. Een prima gelegenheid voor Auto Kennis om de inmiddels bekende actie ook op deze gebruikte Pony's toe te passen. Kennis is zo zeker van de kwaliteit van deze auto's, dat de nieuwe eigenaar zijn of haar auto binnen twee maanden na aankoop mag teruggeven als hij onverhoopt niet tevreden mocht zijn. De exacte voorwaarden zijn uiteraard bij Auto Kennis te verkrijgen. Met de "Niet Goed Auto Terug" actie op gebruikte Hyundai Pony XP's maakt Auto Kennis het voor een nog groter publiek mogelijk kennis te maken met de kwaliteiten van Hyundai. Renault 19, richt deze Franse fabrikant zich vooral op de Duitse concurrentie. De ZX moet dan ook het kwaliteitsimago van Citroen gaan vestigen. Motorisch gezien behoort de ZX absoluut tot de top in het dieselsegment. Het-PSA-concern kan terugvallen -”ee succesvolle series selmotoren. Nog redelijk nieuw de 12-kleppers uit de 605 en terwijl de 1.8 en 1.9 liter al wat ^°r meedraaien. Deze uutbron was al eerder te vinden ~3ot's 205, 305, 309 en 405 en .ucu s Visa en BX. Voor de ZX werd de krachtbron verder aangepast. Ook de dieselmotor zal op korte termijn aan strengere milieu-eisen moeten voldoen. Voor de export levert Citroen de 1905 cc diesel dan ook met EGR, wat staat uit Uitlaatgas Recirculatie. Avantage is de tweede uitvoering in het rijtje en aan de buitenkant standaard voorzien van nette wielplaten, twee met de hand van binnenuit verstelbare buitenspiegels, een stootstrip op de flanken, zwarte bumpers, achterruitwisser en een kleine spoiler boven de achterruit. De vijfde deur gaat volledig tot op de bumper open en maakt de weg vrij naar een forse bagageruimte met fraaie rechthoekige afwerking. De Avantage is de eerste uitvoering die is voorzien van de verschuifbare achterbank. Met een hendel onder de zitting is de bank over een afstand van 18 centimeter naar voor en achter te schuiven. Hierdoor kan de bagageruimte worden vergroot of indien gewenst de beenruimte achter worden sgankelijkheid van ritstekerid is. Tegen jaar zullen roeringen ook als iaangeboden. De Als grootste General Motors-dealer van het Zuiden houdt Lepelaers Opel van 25 juni tot en met 4 juli een grote show onder de naam "Show-time". Natuurlijk zijn in de showroom aan de Ringbaan Oost alle nieuwe Opel-modellen te bewonderen zoals de Astra inclusief de sedan en de Frontera. Aan de overkant, in het occassioncentre staat een speciaal aanbod van een veertigtal jonge gebruikte auto's, zogenaamde companycars, auto's van medewerkers van de importeur. Des auto's worden voor concurrerende prijzen verkocht. Voorts heeft Lepelaers Opel twee dievenvolkje. Citroen zou zijn naam geen eer aan doen, als de ZX niet zou opvallen wat betreft het algehele rijcomfort. Helaas is de auto niet voorzien van hydropneumatische vering. De achteras is echter zo opgehangen in rubbers, dat afhankelijk van de omstandigheden wordt mee- of tegengestuurd. Dit is in snel genomen bochten heel even wennen. Het eerste moment lijkt het alsof de auto zijn achterkant wil weggooien, maar als de koets zich eenmaal heeft gezet, blijft de ZX als een rots op de weg liggen. De meesturende achteras is op alle ZX-modellen standaard en kost uiteraard veel minder dan de elektronisch gestuurde Japanse systemen, waarvan het nut minder te bewijzen is. Uiteraard is de meesturende achteras van de ZX een uitbreiding op het comfortabele onderstel met onafhankelijke wielophanging door middel van schoefveren. Ook Frans comfort hoeft tegenwoordig niet meer samen te gaan met een sterk overhellende carrosserie. aangepast. Ook kan op deze manier een reiswieg op de achterbank worden vastgeklei In de achterste stand sluit de rugleuning netjes tegen de hoedeplank aan. Wordt de bank naar voren geschoven, dan wordt automatisch een rolhoes uitgetrokken. Het interieur is netjes aangekleed. Gelukkig heeft Citroen gebruik gemaakt van een hoge kwaliteit kunststof, die duidelijk minder plastic oogt. Helaas is men afgestapt van het kenmerkende eenspakige stuurwiel. Peugeot komt ook de wensen Van veelrijders tegemoet en biedt de GRX bovendien met diese’ aan. Standaard is de auto voorzien van getint gl. centrale vergrendeling, stuurbekrachtiging, elektrisch bediende voorportierruiten, velours bekleding, een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, 3-spaaks stuurwiel en turbine wielplaten. De 405 GLT 1.6 sedan kost f.34.615,= De GRX begint ook bij de 1.6 sedan voor f.37.245,=. Dezelfde auto als break staat voor f.41.205,= in de prijslijst. De Franse auto-importeur Poch gac verkopen. De Franse regering, die een protecuvmpum,» uv. aanzien van de import van Japanse auto's, heeft r-*-'«»- haar goedkeuring verleend. Na de zomer komen de eer&ic v Franse markt beschikbaar. Poch heeft al een uitgebreide dealerorganisatie voor ondermeer Lada. Hierdoor kan op ze termijn een nationaal dealernetwerk van 100 tot 110 verkoop-i servicepunten worden opgezet, zodat service door het hele lar gewaarborgd wordt. Deze dealers gaan Daihatsu's verkopen die zowel in Japan als in Italië (Bertone en Piaggio) worden gebouwd. De verwachting is dat in de aanvangsfase enkele duizenden auto's per jaar verkocht gaan worden. Ook op de Nederlandse markt zullen op termijn in Italië geproduceerde Diahatsu's verkocht gaan worden. Dit zal vooralsnog gelden voor een speciale terreinauto, de Freeclimber 2 en een kleine bestelauto. Prijzen Over het geheel gesproken is de ZX diesel een comfortabele, redelijk uitgeruste en rustgevende auto. Een diesel wordt in Frankrijk gekocht vanwege de lagere wegenbelasting en gunstige brandstofprijs. In Nederland moet altijd weer een bepaald aantal kilometers worden overbrugd om het voordeel van een ruwoliestoker te bereiken. In ieder geval zorgt het gemiddelde verbruik van de ZX ervoor dat deze grens snel wordt bereikt. Het kost vermogen en prestaties. Toch mag de ZX er met 65 pk best zijn, terwijl ook de topsnelheid van 161 km/u zeer bruikbaar is. In ieder geval heeft de auto totaal geen moeite om de 140 km/u te bereiken. Echter het sprintje van 0 tot 100 kost 18,5 seconden (ter vergelijking: in de Franse uitvoering zonder EGR is hier maar 13,7 seconden voor nodig). De enorm betrouwbare diesel heeft een zeer korte voorgloeitijd als de motor koud is. Bij warme motor kan direct worden gestart. De 4- pitter is mooi stil en vertoont geen hinderlijke resonanties. Natuurlijk is de ZX standaard voorzien van een soepel schakelende vijfversnellingsbak. De Citroën ZX wint snel aan populariteit. In de lagere middenklasse is Citroën als het ware jarenlang kunstmatig aanwezig geweest met de 1.4 varianten van de BX, een rol die nu door de ZX als volwaardige representant wordt overgenomen. Alhoewel de auto prijstechnisch op hetzelfde niveau zit als bijvoorbeeld de Peugeot 309 en Rijcomfort Het dashboard is sober van vormgeving, maar herbergt in de Avantage onder andere een toerenteller, verschillende bedieningsknoppen in de rand rond het instrumentarium, hoogteverstelling van de koplampen en vier uitstroomopeningen van de verwarming en ventilatie. Opbergruimte is er voldoende in de portiervakken, het dashboardkastje en de middenconsole. De tegen meerprijs leverbare stuurbekrachtiging is niet echt noodzakelijk, maar verhoogd vooral bij manouvreersnelheden het bedieningsgemak. Deurpanelen en meubilair zijn bekleed met een sterke tweed achtige stof. De stoelen zijn alleen in de lengterichting verstelbaar, maar bieden een goede zit, ondanks de korte zitting. Citroën biedt tegen meerprijs een radio- installatie die in het dashboard wordt geïntegreerd en zodoende weinig interessant is voor het Technische gegevens: Merk en type: Citroën ZX Avantage 1.9D Aantal cilinders: 4 in lijn Cilinderinhoud: 1905 cc Boring x slag: 83 x 88 mm Vermogen: 65 pk bij 4600 tr/min Koppel: 120 Nm bij 2000 tr/min Afmetingen: lengte 4,07 meter, breedte 1,70 meter Prestaties: topsnelheid 161 km/u; acceleratie 0-100 in 18,5 sec. Verbruik: bij 90 km/u 4,4 liter/100 km; bij 120 km/u 5,9 liter/100 km; stadsverkeer 6,6 liter/100 km Gewicht: 1040 kg Prijs: f.33.150,= Wegenbelasting: f.367,tot f.374, per 3 mnd. testexemplaar scoorde met 1 op 15,7 meer dan uitstekend. Dat betekent met een tankinhoud van 56 liter een forse actieradius van maar liefst 880 km. In vergelijking tot de directe concurrentie komt de ZX diesel behoorlijk gunstig uit de bus, wat betreft de prijsstelling. De ZX Avantage komt met dieselmotor op f.33.150,= terwijl de basis Reflex voor f.31.650,= in de prijslijst staat. Tegen het einde van het jaar zal ook de zojuist in Frankrijk gepresenteerde ZX Turbodiesel aan het Nederlandse gamma worden toegevoegd. Met de dieseluitgave van de ZX laat Citroën als Frans merk duidelijk de voorsprong zien die in dit land is opgebouwd. De auto is comfortabel, stil en bijzonder zuinig. De prestaties liggen op een redelijk niveau, wat ook geldt voor de uitrusting. Prijstechnisch komt de ZX ook als diesel zeer gunstig uit de bus. Wie op zoek is naar een gebruikte auto in de prijsklasse van f.8.000,« tot f.15.000,- kan op dit moment uitstekend terecht bij Hyundai-dealer Kennis aan de Leharstraat in Tilburg. Via haar dealers introduceerde Hyundai-importeur enkele jaren geleden de "Niet Goed Auto Terug" garantie. Mocht de nieuwe Hyundai Pony (toen nog het XP-model) niet bevallen, dan kon de auto binnen een bepaalde termijn worden teruggebracht. Bovendien kregen deze kersverse Hyundai- rijders een gegarandeerde inruilwaarde, als de auto binnen enkele jaren voor een andere Hyundai zou worden ingeruild. Deze tevreden en inmiddels ervaren Hyundai- chauffeurs hebben hun auto ingeruild voor een nieuwe Pony, Tijdelijk is de Range Rover verkrijgbaar in de speSlale Windsor-uitgave. De auto is gebaseerd op de 3.9i V8 Vogue Automaat. De Windsor wordt gespoten in de kleur Brooklands Green, een kleur waarin ook bumpers en sideskirts gespoten zijn. Tot de standaarduitrusting behoren 5-spaaks lichtmetalen velgen, Connolly lederen bekleding in de kleur Sorrell, airconditioning en bovendien cruisecontrol. De auto staat voor f. 149.450,= bij de Nederlandse dealers. Rolhoes Het uiterlijk is wellicht minder typisch dan wat men van een Citroën zou verwachten, maar smaakvol is de auto zonder twijfel. Volgens stroomlijnnormen heeft de ZX een hoge achterkant en lage neus. Tot nu toe is de auto alleen leverbaar met vijf portieren, waardoor de toegankelijkhei de carrosserie uitstekend is. het einde van het jaar zulle1"1 verschillende uitvc driedeurs worden M-FB-07 'A ^====r-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 21