WIJZE Netwerk voor Blinde en Slechtziende Ouderen \v f 1 1 Vdn ontkenning tot acceptatie Extra plaatsen verpleeghuizen n I naar slechts POST SCRIPTUM COLOFON ri i i i i i i i i i i i fc. van J )rst ES s ES IE ■MC r .1 i I ’Geloven in het leven’ Nqjaorscursussen Seniorenacademie Blinden en slechtzienden in de bibliotheek? Vakantie voor ouderen met visuele handicap Fietstocht met picknick M T' - li 1992 pagina 10 Donderdag 18 juni 1992-pagina ffl DE TILBURGSE KOERIER )km. picknick. De kosten voor leden van de Bejaardenbond ider garantie sel .1990 -r<ï-.-=| ,m... net.. dak Molenschot t IOO 12-28200 1983 ■1984 ■1985 Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf- HET WOORD IS AAN... 00 km n. blauw met. SPEC. NBIEDING Starlet 13 SI 1.000 km ..okt. 1991 Starlet GLI kmjuni 1991 1205GTI km ONS 3.750, - 4.750, - 4.950,- iet... km.. rbo diesel arade diesel ancer diesel 'y XRD n2.5D-, .7 D 11.7 GLD ry2.0GLTD. ia Ha Ila 1.8 Sedan. Ha 1.8 LB '90 '88 '87 '84-'89 vesting. Niet alle gemeenten doen nu dergelijk onderzoek. Ook waarschuwt de commissie dat de ontwikkeling van de thuiszorg dreigt te stagneren door geldgebrek en dat terwijl die vorm van zorg voor ouderen belangrijk is om ze zo lang mogelijk thuis te laten wonen. Om dat laatste te bereiken vindt de SMB-commissie ook dat er gewerkt moet worden aan de verdere ontwik keling van steunpunten voor ouderen. Tijdens een TV-uitzending werd door een deskundige beweerd, dat mensen die veel lachen, langer gezond blijven. Ik ben van nature niet zo’n lacher, maar na enkele keren oefenen had ik de smaak vlug te pakken. Mijn bloeddruk is te hoog, ha. Mijn gehoor wordt slechter, haha. Ik heb grauwe staar op beide ogen, hahaha. Mijn bloedvaten worden wel erg nauw, hahahaha. Bijna dagelijks heb ik hartritme- stoornissen, hahahahaha. Voor je het weet bli'ijf je lachen. Drop Oud Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 1GGG15GGG JA Tilburg, tel. 368805. dag 25 juni (14.00-18.00 1 (14.00-18.00 uur). Adres I In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Ton Simons: ”Je verliest een deel van jezelf door slechtziendheid”. (foto: Geert van Loon) Wie meer wil weten over het werk van het Netwerk voor Blinde en Slechtziende Ouderen of zelf wat wil doen, kan kontakt opnemen met de SBT, Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg; tel. 013-350505. wel zou redden. Bij oversteken lette ze op andere mensen: wanneer die over staken, liep ze mee. Zo’n vier jaar geleden werd ze door het Netwerk gevraagd om plaats te nemen in het bestuur. Pas toen begon ze haar handicap te accepteren. ”lk kwam in een groep terecht die begrip heeft voor problemen van blinden en slechtzienden. Bovendien ging ik wer ken voor een groep mensen met dezelfde problemen als ik. Op die manier kun je toch iets betekenen voor anderen. Ik had het idee gekregen dat ik niet meer nodig was.” SPEC. NBIEDING rra Sedan, turbo LXT 1991 ’rimera 1.6 HB, ss1991 Sinds enkele weken mag Tilburg zich de stad met de beste voorzieningen voor gehandicapten in Brabant noemen. Toch wil dat niet zeggen dat alles hier nu perfect geregeld is. Zo hebben blinden en slechtzienden het lang niet altijd even gemakkelijk op hun gang door de stad. Het Netwerk voor Blinde en Slechtziende Ouderen is een organisatie die daar iets aan pro beert te veranderen. Om dat te bereiken heeft de organisatie een aantal pro jecten opgezet. '90 '90 '89 '88 '86-'89 '89 '83 '85'87 '88 '89-'9O '86-'87 '85 '87 '87- 89 '85 '89 '88 '90 :el ry 2.0 XLi llaLB '.".12-1985 7-1989 ....11-1989 het de beide instanties de verschillen de diensten gebundeld te krijgen. Nu wordt er kritisch toegezien op de ont wikkeling van de Vervoersdienst. Een ander succes is de Gesproken Koerier, vindt SBT-medewerker Barth Noordzij. ”Dat is een goed voorbeeld van een geslaagd project van ons wat veel oplevert.” Noordzij vindt het jammer dat er zo weinig blinden en slechtzienden zit ting hebben in het bestuur van het Net werk. Het liefst zou hij zien dat er alleen maar mensen uit de doelgroep in zouden zitten. Ton Simons zou ook willen dat er meer blinden en slecht zienden actief zijn in het bestuur, maar vindt het niet vreemd dat het niet zo is. ”Wat dat betreft is het niet anders dan bij andere organisaties. Ik heb gepro beerd mensen erbij te krijgen, maar dat is vaak moeilijk door hun toestand. En vooroudere blinden en slechtzien den is hun situatie vaak niet gemakke lijk. Voor mij is het geen probleem. Ik heb geen moeite met de dingen die ik wel kan, maar wel met dingen die ik niet meer kan.” Ontspanningsmiddagen Het Netwerk spant zich op verschillen de manieren in voor de oudere visueel gehandicapte. Zo is er iedere woens dagmiddag Soos: goedlopende ont spanningsmiddagen in het Rode Kruisgebouw aan de Leonard van Vechelstraat. Verder is er het project deskundigheidsbevordering. Hierbij wordt voorlichting gegeven aan men sen die in hun beroep met blinden en slechtzienden te maken krijgen. De derde werksoort van het Netwerk wordt georganiseerd samen met de stichting Theofaan uit Breda. Die geeft informatie over hulpmiddelen die blin den en slechtzienden kunnen helpen zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen blijven wonen. Ook vertellen mede werkers van de stichting hoe ziekte processen verlopen die tot blind- of slechtziendheid kunnen leiden. Deze voorlichting beslaat vier avonden per keer en wordt ook komend najaar weergegeven. Maar het Netwerk houdt zich ook met praktijkproblemen bezig. Zo is de organisatie aan de slag gegaan met de winkeliersvereniging van het Wag- nerplein in Tilburg-Noord om dat win kelcentrum beter toegankelijk te maken. Met mensen van Theofaan liep de groep door het centrum om te Kampeerauto Dsl'85 1.6 Cabriolet'84 2.9i Ghia Uiioaded 11-'90 E'88 reign V12'84 Het Netwerk wordt gecoördineerd via de SBT. Professionele krachten van de Vrijwilligerscentrale, Kruisvereni ging, SBT, het Rode Kruis en de Gezinszorg hebben zitting in het bestuur. Maar ook oudere visueel gehandicapten zelf zijn vertegen woordigd om invloed op het beleid uit te oefenen. Dat houdt bijvoorbeeld overleg in met de gemeente of winke liers. Verwerkingsproces Barth Noordzij, namens de SBT in de organisatie, zegt over de doelgroep van het Netwerk: ”Het is moeilijk om die mensen op te sporen, je kent ze niet. Bovendien zitten ze soms nog in een verwerkingsproces, als ze op late re leeftijd slechtziend zijn geworden.” Die problemen weerhouden mensen er vaak van om zelf naar het Netwerk te stappen. Mevrouw Ton Simons (70) bevestigt dat. Zo’n acht jaar geleden werd zij slechtziend, mede veroorzaakt door een ongeluk. Op dat moment werkte ze al dertig jaar in Kenia, maar keerde terug vanwege haar handicap. ”Dat kwam keihard aan. Je verliest ineens een deel van jezelf en dat wil je niet toegeven. Dus probeerde ik het te ver bergen.” Zo dacht mevrouw Simons in het begin dat ze het zonder witte stok kijken waar blinden en slechtzienden letterlijk tegenaan konden lopen. Ver volgens stelde de organisatie voor iedere winkelier een persoonlijk advies op. Dit bestond uit mogelijke verbeteringen, waar door de meeste winkeliers gehoor aan werd gegeven. Momenteel houdt het Netwerk een soortgelijke actie onder de winkeliers vereniging van het centrum. Volgens de provincie is er overigens een overschot van 85 verzorgings- plaatsen in de regio. De welzijnscom- missie van het SMB vindt dat ”in schril contrast staan met de daadwerkelijke behoefte”. De 120 extra bedden komen bij een al eerder toegezegde capaciteitsuitbrei ding van dertig bedden in Sint Jozef- zorg. Uit onderzoeken die begin dit jaar gedaan zijn, bleek dat Tilburg, verge leken met andere gemeenten, te kam pen heeft met een extra groot tekort aan verpleeghuisbedden. Door de plannen stijgt dat aantal van 423 naar 573 bedden. Ook uitbreiding van het aantal plaat sen in verpleeghuizen in andere Mid- denbrabantse gemeenten is van belang, omdat deze vorm van Er wordt de laatste tijd veel gepraat over ouderendiscriminatie. De bonden zijn begonnen met acties om dit verschijnsel te inventariseren en maatre gelen te bedenken om discriminatie van ouderen tegen te gaan. Een goed initiatief, maar zoals vaak bij dit soort acties, worden zaken opgeklopt en overdreven. Er wordt gedaan alsof er geen verschillen zouden zijn tussen ouderen en jongeren. Die verschillen natuurlijk wel: ouderen lopen de hon derd meter niet meer in elf seconden, ouderen zijn gewoon ouder dan jon geren. Het heeft dus geen zin te doen alsof ouderen en jongeren gelijk zijn. Ze zijn echter wel gelijkwaardig. Daarom hebben ze ook het recht om als gelijkwaardigen met respect behandeld te worden. Ze moeten dat respect dan wel verdienen door ook de jongeren in de maatschappij serieus te nemen en zich te gedragen zoals van ouderen verwacht mag worden. T.G.-V Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- I rier. I Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt I Theo Dekker MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat I Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Ad de Vet I straat 107,'5038 TT Tilburg, tel. I 1 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar I 1 de Tilburgse Koerier, postbus 1 I 10001,5000 JA Tilburg, tel QRftROR gezondheidszorg een regionale voor ziening is. Het SMB gaat er bij provincie en ziek tekostenverzekeraars op aandringen vergroting van het aantal verpleeg huisbedden in Midden-Brabant ver sneld in te voeren. De commissie van het SMB vindt ook dat alle Middenbrabantse gemeenten moeten gaan onderzoeken welke behoeften er zijn aan ouderenhuis- Als het aan het Samenwerkingsver band Midden-Brabant (SMB) ligt, krijgt Tilburg de komende jaren er in totaal 120 verpleeghuisbedden voor dementerende ouderen bij. De commissie arbeidsvoorziening, volkshuisvesting en welzijn van het SMB stemde vorige week in met het ontwerp Uitwerkingsplan Integrale Ouderenzorg, waardoor Sint Jozef- zorg dertig bedden extra krijgt en er elders in het zuiden van de stad, waarschijnlijk op t Laar, nog eens negentig verpleeghuisbedden gerealiseerd moeten worden. Het Algemeen Bestuur van het SMB en de provincie moeten ook hun fiat aan het ontwerpplan geven. vanuit De Baselaer, Hoefstraat 175. Na het succes van de brochure ”Een leven lang opnieuw beginnen” heeft de Unie KBO pastor Marinus van den Berg opnieuw uitgenodigd een tiental overwegingen te schrijven bij de Bisschoppelijke Brief over omgaan met ouder worden (Vastenbrief 1991). Deze nieuwe overwe gingen zijn gebundeld in de brochure ’’Geloven in het leven”. In de brochure zijn overwegingen opgenomen bij o.a. de thema’s vriendschap, afhankelijkheid, verwach tingen, strijd en bevestiging. ’’Geloven in het leven” kan besteld worden bij de Unie KBO door overmaking van ƒ4,- per exemplaar op giro nummer 76233 ten name van de Unie KBO te ’s- Herto- genbosch, onder vermelding van ’’Geloven in het leven”. Ook de brochure "Een leven lang opnieuw beginnen” (verschenen in 1991is nog bij de Unie KBO te verkrijgen door ƒ4,- over te maken op genoemd gironummer, uiter aard onder vermelding van ”Een leven lang opnieuw beginnen”. De cursusgids voor het najaar van de Seniorenacademie Brabant is weer verschenen. Het gaat om cursussen hoger onderwijs voor vijftig-plussers. Zij kunnen senio rencursussen volgen bij de Katholieke Universiteit Bra bant (KUB) en bij de Hogeschool Katholieke Leergangen (HKL). De cursussen worden gegeven door medewer kers van de KUB en van de HKL. In het najaar worden enige cursussen aangeboden in ’s- Hertogenbosch en in Eindhoven. De Seniorenacademie Brabant hoopt dat in de nabije toekomst ook andere I instellingen van hoger onderwijs in onze provincie cur- I sussen gaan uitvoeTen. In samenwerking met de Senio- I renacademie Brabant kan dan worden bezien, hoe van Roosendaal tot Helmond vijftig-plussers in de gelegen heid gesteld worden cursussen of kortlopende studietra jecten te volgen: als een vorm van geestelijke verrijking in de derde levensfase. Afstemming en samenwerking met de Open Universiteit en met de volksuniversiteiten liggen ook in het verschiet. Informatie over de najaarscursussen kan worden aange vraagd bij het Info- centrum: 013-394444 en tijdens Open Dag(en) op de KUB op donderdag 25 juni (14.00-18.00 uur) en donderdag 27 augustus (J KUB: Warandelaan 2. Geslagen Dat neemt niet weg dat er nog^proble men zijn. Ton Simons: "Een paar weken geleden ging ik naar de bank. Ik was net terug uit Kenia, waar ik weer een jaar geweest was. Al snel kwam ik er achter dat er iets veranderd was bij de bank. Buiten lagen nu tegeltjes waar ik tegenop botste, omdat ze niet overal gelijk lagen.” Mevrouw Simons toog naar de balie en vroeg of ze dat konden veranderen. "Ze gaven me toen het advies om met een stok te lopen, zodat ik tijdig de tegeltjes zou bemerken”, vertelt ze verontwaardigd. ”Het liefst zou ik dat mens geslagen hebben, maar je kunt ze niet zien”, besluit ze met een lach. Meer succes had het Netwerk met het opzetten van de Vervoersdienst in samenwerking met het Tilburgse Overleg Gehandicaptenorganisaties. Na veel heen en weer gepraat lukte Wat heeft iemand die steeds slechter gaat zien nog aan de bibliotheek? Als het lezen moeilijker wordt, omdat uw ogen achteruit gaan, kunt u dan nog iets van de Openbare Bibliotheek Tilburg verwachten? Jawel, in een beginnend stadium heeft u wellicht iets aan 1 de boeken met de aanduiding ’’DUIDELIJKE DRUK”, I aangegeven door een rode of open G op de rug. Deze boeken staan gewoon tussen de rest van de romans, j Vooral als u boeken leent in een uitleenpost (verzorgings- I tehuis e.d.) komt u ze meeren meer tegen. Voor degenen 1 die ernstiger problemen krijgen met het lezen, zijn er de GROTE-LETTER BOEKEN. Deze staan in een aparte kast, zodat u ze gemakkelijk kunt vinden. Dit zijn tegen- woordig niet alleen streekromans meer, maar ook andere I genres. Als u ook deze druk niet meer kunt lezen, kan de I bibliotheeku helpen aan informatieoverLEESHULPMID- I DELEN (o.a. in ”De helpende hand: handige hulpmidde- len voor ouderen of het adres van de Stichting Theofaan bijv.)U kunt in de Openbare Bibliotheek Tilburg ook enke- I Ie GESPROKEN BOEKEN lenen, bij tijdelijke problemen of om uit te proberen of dit iets voor u is. Verder zijn er bin nen de bibliotheek folders aanwezig van de Blinden- en Slechtzienden- bibliotheek Le Sage ten Broek, Nijmegen, en andere instellingen die gesproken boeken, kranten en I tijdschriften produceren. Verder biedt de bibliotheek met 1 een BEZORGDIENST extra service aan mensen die aan huis gebonden zijn door handicap of leeftijd. En natuurlijk heeft de bibliotheek informatie over slecht- 1 ziend- en blindheid. Soms in aangepaste vorm. ’’Zonder 1 zienzonder zin” is een cassettebandje waarop twee blin- den vertellen hoe zij met hun visuele handicap omgaan. Een handig boek, gedrukt in grote letter, is ”Een andere kijk op de huishouding”. Dit is een wegwijzer bij het kritisch voeren van de huishouding, toegespitst op de visueel gehandicapte. Hoe het is om blind te zijn, valt te lezen in ’’Blinden: mensen als iedereen” van Johan van de Berg, voormalig propagandist van de Nederlandse Blinden- bond. Over enkele weken zal ook het boek ”De dagen f worden wel kouder, maar niet korter” van de Brit John Huil in de Bibliotheek Tilburg te lezen zijn. In dit boek spelen de verwerking en de emoties van de schrijver de hoofdrol. Dus, kom gerust een kijkje nemen in de bibliotheek, ook als u niet meer zo goed ziet! Mensen die op oudere leeftijd slechtziend of blind wor den, kunnen vaak moeilijk een fijne vakantiebestemming j vinden. Toch is een actieve vakantie, in aangepaste vorm, goed mogelijk, zo blijkt uit het aanbod van vakantiecen- trum Dennenheul in Ermelo. Dit vakantieoord op de Veluwe bezit jarenlange ervaring in de juiste begeleiding van blinde en slechtziende gas ten. Er is onderdak voor 50 personen. Zij kunnen het ver- warmde openlucht zwembad gebruiken, wandelen, een tocht per tandem maken of meedoen aan aangepaste excursies. In het naburig centrum De Schakel kunnen -hflnrlwar' - - - De Schakel "kunnen gasten creatief bezig zijn: handwerken (op het gevoel), tuinieren of koken. Per jaar zijn ongeveer tien weken speciaal gereserveerd voor visueel gehandicapte gasten, die individueel kunnen inschrijven: 30 mei tot 27 juni, 11 juli tot 8 augustus, 14 tot 20 november en 23 december tot 2 januari 1993. Prijs per week ƒ455,- p.p.met bijbetaling voor excursies en cre atieve activiteiten. Inlichtingen: vakantieoord Dennen- fl heul, Postbus 214, 3850 AE Ermelo, tel. 03417-52243. De activiteitencommissie voor ouderen Groeseind-Hoef- straat organiseert op dinsdag 23 juni een fietstocht met picknick. De kosten voor leden van de Bejaardenbond ƒ4,50; niet-leden betalen ƒ6,-. Vertrek is om 10.30 uur \/oniiit Rio Racnlaor 17R

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11