o B.V. Gemeente begint videotex voor burgers Thorbecke penning voor Rinus Krens Vertrek exploitanten artiestenfoyer schouwburg EMIEIIW CUÏK Slot Festival Mundial zondag in Leypark HEI Hinderlijke insecten L IT1A ’Teleloket Tilburg’ WEEK A N Open Dag Tilburgse Dans- en Muziekschool Floor ENDRECLAME: KERSEN- Verbouwings opruiming met speciale aanbiedingen! •NK B.V. van Lieshout LAPPEN Onzichtbaar t juni 1992-pagina 10 'eerier Films fant MM Oplage: 95.385 ex. B en W-besluiten. '85 1.6i '91 Sport. '89 23D MNMMNMM» AS icipal jziek, Emilie en Martain Klessens (FOTO: bart van hattem) over een auto 11a Xstra Sedan is Michel Jehae Uit-agenda Gemeentenieuws Kultuur/Amusement. Parochienieuws Bakker l Het milieu is het huis waarin wij leven. Milieubeheer is daarom dringend noodzakelijk om "onder dak" te blijven LEES VERDER IN DIT NUMMER: brochures gemeente- J wor- uot ook teem te i extiel- ‘ómati- Zondag 14 juni Open: 10.00-17.00 uur Inl.: 08856-1793 s Koerier bv )ouwes ac- stru- Dej bec Rondom Hart van Brabant ...pag. 3 Cursussenpag. 3 Pag- 5 pag. 5 ..pag. 6 en 7 Pag. 8 pag. 9 Pag-17 pag. 19 78 '85 J31206 srvice bedrijf Opel sstudio’s c en dans ter- ziek- >reen gemengde groep uit Polen, Brazilië en Mozambique); de igelse/Russische band Baba Ethiopische ster-zangeres Hoefstraat 151 Oertesestraat 211 1.6I, aut. moral op pk jen enhetgc t houdt c i administratie: .Tilburg ilburg I TAPIJTCENTRUM @NEDERLAND Ringbaan oost 134 Tilburg Tel: 013 - 366593 I Rinus Krens (rechts) ontvangt de Thorbecke-penning uit handen van Peter Neeb. (Foto: Geert van Loon) Nu staan er al vier terminals van de loka le databank, waaraan in 1988 begonnen werd, in de bibliotheek, het gemeentelijk informatiecentrum, het gebouw van de PNEM en bij 1 moeten er acht en in Tilburg-f lijken tot op I volspuiten v lijk voor het milic jltaat boven de a.. :ldt vc- 5 halen, 4 betalen Ie databank, waaraan in 1988 beg™ /erd, in de bibliotheek, het gemeent n formatiecentrum, het gebouw het station. Eind l j t bijkomen in bankfilialen -Noord, de Reeshof en ’t n voorbehouden. DeW Als het ministerie van binnenlandse zaken bijdraagt in de kosten, kunnen inwoners van Tilburg eind dit jaar via videotex allerlei informatie opvra gen over de gemeente, uitkeringen, studies, banen en uitkeringen. Tilburg is volgens wethouder Pierre van den Ende (economische zaken) dan waar schijnlijk de eerste gemeente van Nederland die op een dergelijke schaal in woners met behulp van telematica informeert. en danss is muziek jlen en genres, continue muzie».- dt gepresenteerd. info-stand kan men terecht voor informatie over alle tiviteiten, tarieven, huur van inst menten, etc. en voorinschrijvingen. Zie ook pag. 12. Aanvraag uitkering Dat geldt tevens voor de gemeentelijke sociale dienst. Met behulp van GIDS 3 zal het bijvoorbeeld mogelijk zijn infor matie te krijgen over bijzondere bijstand. Het Festival Mundial is na het openingsfeest vorige week donderdag al een week je aan de gang en belooft het grootste tot nu toe te worden. Er zijn allerlei acti viteiten in stad en regio en tienduizenden mensen zullen, als het weer een beetje meezit, zondag naar het Leypark gaan voor de afsluitende manifestatie, waar King Sunny Adé een van de grote trekpleisters is. rom vertellen er z’n nieuwe 'AN 1.6 D 1.7 D Na achttien jaar stoppen Martain (46) en Emilie Klessens (42) met de exploitatie van de artiestenfoyer van schouw burg Tilburg. Begonnen met ’’rollen pepermunt en gevul de koeken” heeft het echtpaar de foyer naar hun zeggen uit gebouwd tot één van de vijf beste van Nederland. Zand. Computerbezitters, die over tele foon en een modem beschikken, kunnen de videotexdiensten ook thuis raadple- van de gen. dit jaar De Gemeentelijke Informatie-Diensten Service (GIDS) zal vijf onderdelen heb ben. Via GIDS 1 kunnen inlichtingen op- PEL Q Vorige week donderdag heeft de Tilbur- ~ger Rinus Krens de Thorbecke penning •ontvangen uit handen van de voorzitter van de VVD-fractie in dé Provinciale Staten van Noord-Brabant, Peter Neeb. Deze hoogste onderscheiding binnen de VVD valt hem ten deel vanwege zijn gro te verdiensten binnen de politiek in Til burg en de Provinciale Staten van Noord- Brabant. Rinus Krens, geboren in 1919 te Etten- Leur was van 1966 tot 1982 lid van de Tilburgse gemeenteraad. In 1966 was hij daarmee, samen met een andere repre sentant van de VVD, de eerste afgevaar digde van die partij in de Tilburgse raad. In 1970 werd Krens wethouder van fi nanciën, een functie die hij in 1977 om 'gezondheidsredenen moest neerleggen. Van 1978 tot 1982 was hij voorzitter van de VVD-fractie. In 1974 werd Krens ook actief in de pro vinciale politiek. Vanaf dat jaar tot 1991 is hij lid geweest van Provinciale Staten van Noord-Brabant. Tijdens deze perio de heeft hij meerdere functies bekleed, waaronder voorzitter van de commissie van voorbereiding en lid van de commis sie van advies en bijstand voor volksge zondheid en maatschappelijk welzijn. Vanwege zijn activiteiten in de oorlogs jaren is hij onderscheiden met het Ver- zetsherdènkingskniis. Daarnaast is hij in 1989 benoemd tot Ridder in de order van Oranje-Nassau. r onze show- ia tccin en 6en£en gevraagd worden over folders, I en andere informatie van het g lijk informatiecentrum opgevraagd v den. Wellicht zal het in de toekomst mogelijk zijn folders via het systeer bestellen. Ook het Nederlands Tex‘ museum krijgt een eigen geautomati seerd informatiesysteem. Ze van onwil verdenken zou teveel gezegd zijn, maar sommige dingen gebeuren bij de gemeente tergend langzaam en, als het dan eenmaal zover is, blijken de ambtenaren het slecht te hebben gedaan. De Tuinstraat is lange tijd een van de meest prestigieuze stukjes straat van de stad geweest. Er kon geen buitenlandse delegatie op bezoek komen, of ze moesten op de twee- wieler om tenminste dit autoluwe deel van de fietsroute dwars door de stad op zijn bruikbaarheid te tes ten. En, toegegeven: de fiets route is nog steeds een verademing voor wie zich snel, maar niet per auto, van oost naar west (of omgekeerd) wil verplaatsen. I De bewoners van de Tuinstraat en directe omgeving zijn ook een voor beeld van hoe druk vanuit de bevol king in de jaren negentig soms ef fectief kan zijn: het ligt vooral aan hen dat de sluitingstijden van de cafés teruggedraaid zijn. Maar niet alles gaat naar hun wens of naar die van de regelmatige ge bruiker van het fietspad. Al jaren wordt geklaagd over het gedrag van de gemiddelde automobilist die ook door de Tuinstraat rijdt. Die hoort rechts te houden en zijn snel heid aan te passen aan die van de fietsers. Bij Publieke Werken dach ten ze vorig jaar slim te zijn door dit weggedeelte opnieuw te bestraten: auto’s kregen minder ruimte, de fietsers meer. Gevolg: de auto’s weken nog meer van hun stukje straat af, om niet over de rioolput jes te hoeven rijden en zo meer vaart te kunnen maken. De fietsers aan de verkeerde kant passeren is bovendien steeds meer regel ge worden, met alle gevaarlijke gevol gen vandien. Zoals gezegd, ze zijn niet echt van slechte wil bij de gemeente. Een half jaar geleden werd toegezegd dat er verkeersborden zouden ko men. Sinds een paar weken hangen die er dan, met daarop de rijstroken en een maximum snelheid van twin tig kilometer per uur voor de auto’s. Probleem is dat de witte bordjes niet opvallen. Dat leren een kleine steekproef onderfietsérs èn het ongewijzigde gedrag van de automobilisten. Tilburg valt regelmatig in dé prij zen; die voor het onzichtbare ver keersbord komt eraan. Wellicht is de enige oplossing (buiten het au toverkeer in de Tuinstraat hele maal verbieden) datgene wat een rijkspolitieman deze week op de ra dio zei over asociaal verkeersge drag: zichtbaar controleren en bij overtredingen stevig straffen. Havelaarpodium begint om 13.00 uur Cobla la Principal d’Amsterdam met Ca talaanse muziek, gevolgd door Teka (Hongarije), Kollasuyu Nan (Bolivia), Wroko de Fudu (Suriname), Magical Musicians (China) en de zeer gemengde band East meets West. Het Regionaal Centrum Buitenlanders (RCB), dat nu samen met het Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking (COS) zijn 25-jarig bestaan viert, heeft ook een podium naar zich vernoemd ge kregen. Daar staan vanaf 13.30 uur Li- mania (uit het Westafrikaanse Guinee), Abodijeri (Aboriginals uit Australië), Sexteto Canyëngue(eën Nederlands/Ar gentijns tango-ensenible), Anadölu (Turkije/Nederland) en de Italiaans band Lochi Dezi. Het is de bedoeling dat het later ook mo gelijk wordt via de computer een aan vraag te doen voor zo’n uitkering. GIDS 4 zal een experimenteel project worden van de gemeente en het Regio naal Bestuur Onderwijs (RBO). Via dit systeem zal informatie over het beroeps onderwijs op te vragen zijn. Wie (ander) werk zoekt zal dat vanaf eind dit jaar ook via de electronische vacaturebank GIDS 5 kunnen doen, die opgezet wordt door het Arbeidsbureau. Wethouder Van den Ende verwacht bin nen twee maanden een positief bericht uit Den Haag over een rijksbijdrage van 227.000 gulden. Tilburg is volgens hem gekozen, omdat de gemeente al jaren op het gebied van telematica ”met kop en schouders boven andere steden uit steekt.” De gemeente zelf zal ongeveer hetzelfde bedrag als het rijk in de video texdiensten steken. Informatiebraderie Het Festival Mundial is natuurlijk gezel lig, bijvoorbeeld door allerlei ’mobiele acts’ die verspreid door het park voor stellingen geven, maar een belangrijke doelstelling is ook informatie geven over de ongelijke verdeling in de wereld van de welvaart en over milieu en vrede. Zo’n tachtig organisaties doen dat op een in formatiebraderie. Informatie is er ook te over in de beurs In zicht, die zondag in het Leypark gehou den wordt. Daar staan tal van organisa ties die zich bezig houden met het ont wikkelen van alternatieve producten voor de kritische consument. Bezoekers kunnen bij InZicht van alles te weten ko men over o.a. energiebesparing, voe ding, cosmetica, woningbouw en eerlijke handel. Door op de beurs naar bepaalde woorden te zoeken en een slagzin af te maken, maakt de bezoeker van InZicht (42 bovendien een kans op een mountainbi bui ke. Te winnen valt er ook iets met het Max Havelaar-kaartspel. Vanuit een zeppelin boven het park zullen zondag middag spelkaarten gedropt worden, die bij de juiste combinatie kans geven op verschillende prijzen, waaronder een ballonvaart boven Midden-Brabant. Op zaterdag 13 juni aanstaande houdt de Tilburgse Dans- en Mu ziekschool haar jaarlijkse Open Dag. Tussen 11.00 en 14.30 u. bestaat de mogelijkheid om kennis te nemen van het uitgebreide pakket aan les sen, cursussen, workshops en sa menspelmogelijkheden dat de Til burgse Dans- en Muziekschool in het cursusjaar 1992/1993 te bieden heeft. In alle leslokalen vinden demostraties plaats in diverse stijl wijl in de aula een c programma wordt p Bij een speciale i..« :ht voor info Kinderen Verder worden natuurlijk de kinderen weer niet vergeten tijdens de afsluitende manifestatie van Festival Mundial. In de Nomad-tent kunnen ze meedoen met Turkse en Afrikaanse kinderdansen, zich laten schminken en zelf hun kunsten ver tonen. Festivalsponsor Novib heeft een groot huis van de Yanomani-Indianen uit het Amazonegebied laten nabouwen door een Tilburgse scoutinggroep. Daar kunnen kinderen zich inleven het leven van de Indianen, naar muziek luisteren en meedoen met leuke opdrachten. Hapjes en drankjes, al dan exotisch zijn er zondag natuurlijk ook volop. In de Midden-Amerikatuin bijvoorbeeld zijn zelfs complete maaltijden uit dat deel van de wereld verkrijgbaar, dat alles onder het genot van een doorlopend program ma van muziek en theater. Wie er eet en drinkt, kan op Festival Mundial overigens aan bijdragen dat het het schoonste festival van het land wordt. Veel vrijwilligers zullen bezig zijn met het opruimen van afval, maar de bezoe kers kunnen zelf hun steentje bijdragen door papier, etensresten en ander afval in de minicontainers te gooien, die op tal van plaatsen in het park zullen staan. Plastic bekers worden ook apart ingeza meld, zodat ze gerecycled kunnen wor den. Pneumatiek hlburg, julcs vcrncwvg 14 tel. 013 321316 y Ze zorgden ’s ochtends voor koffie, ’s middags voor de lunch en waren ’s avonds tot het eind van de voorstelling paraat voor de wensen van de optredende artiesten. De artiesten konden ook een maaltijd krijgen; vrij uitzonderlijk in de Nederlandse theaterwereld, aldus Klessens. ”Ik zou ons vertrek zelf niet gezocht hebben, maar we kunnen terugzien op achttien mooie jaren. Er is geen artiest geweest die ik niet gezien heb”, zegt Martain Klessens. ’’Mijn vrouw en ik hebben de foyer als onze eigen huiskamer bestuurd en dat maakt het hard om te vertrekken.” De schouwburg gaat de ar tiestenfoyer na de renovatie zelf exploiteren en verlengde daar om het contract met het echtpaar Klessens niet. Martain Klessens, die de laatste elf jaar ook voorzitter was van de personeelsvereniging van de schouwburg, hoopt na de va kantie ander werk in horeca of catering te vinden. Het paar, dat op 4 juli afscheid neemt, krijgt van het stichtingsbestuur van de schouwburg op 16 juni van 17.00 tot 19.00 uur een afscheids receptie aangeboden in de Studiozaal. Uitgave: De Tilburgse Dir.: T. de Beer-Dc Oprichter: J.H.G. dé Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en i N.S. Plein 14-5014 DA Postbus 10001 5000 JA Til Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenteies en redactie k dinsdagavond 22.00 uur MMMBHMNI Met het mooie weer komen ook de vliegen en muggen weer ons huis bin nen. Dat levert een hoop irritatie op; vooral muggen zijn ’s nachts ware rust verstoorders als ze om ons heen zoemen. Het ligt dan ook voor de hand dat er tegen deze beestjes heel wat wordt afgestreden. Dat kan op meer en op minder milieuvriendelijke wijze. Tegen vliegen en muggen in huis zijn horren en vlieggordijnen in de deur opening en in de kozijnen van de ramen de beste bescherming. Vliegen houdt u ook buiten door geen etensresten te laten slingeren, muggen door uit te kijken met verlichting. Het bed kan extra beveiligd worden met een klamboe. Zitten er eenmaal ongewenste vliegen of muggen in uw huis, dan wil goed doortochtennog al eens helpen. Een ouderwetse vliegenmepper of gewoon een oude krant functioneert meestal ook wel goed. Kiest u toch voor chemische middelen tegen vliegen of muggen dan kunt u uit milieuoogpunt het beste kiezen vóór een insektenpen. Minder gunstig voor het milieu zijn muggenwerende middelen zoals citronella-olie, ethy- lexaandiol, dimethyloluamide en dymenthylftalaat. Deze middelen kun nen op de huid worden gesmeerd, maar het is onzeker of dat voor de ge bruiker volledig onschadelijk is. De eerste twee van de net genoemde stof fen lijken tot op heden het minst schadelijk. Het volspuiten van een ruimte met een of ander bestrijdingsmiddel is zeer schadelijk voor het milieu, maar levert in het algemeen ook nauwelijks ex tra resultaat boven de andere genoemde methoden. Wat geldt voor muggen en vliegen geldt ook voor de overlast van andere insekten: voorkomen is steeds het beste. Vlooien kunt u voorkomen door regelmatig goed te stofzuigen en te soppen, vooral op plaatsen waar huis dieren veel liggen. Goed zuigen van vloerkleden en het goed opbergen van kledingsstukken die lang niet worden gebruikt houdt ook motten buiten de deur. De Nigeriaan en zijn band sluiten zondag Cussion (zang, dans en slagwerk door de serie optredens af. Dat het Festival gemengde groep uit Polen, Brazilië Mundial zich niet meer alleen op de Der- Mozambique) de Wereld richt, blijkt bijvoorbeeld uit de Hongaars/Eng programmering op het hoofdpodium. Yaga en de I Voor King Sunny Adé staan daar vanaf Aster Aweke. 14.00 uur Eddy Lejeune the Morse Ook op de twee andere podia is muziek Playboys (Louisiana, USA) met aanste- uit alle windstreken te beluisteren, waar- kelijke cajun-muziek; Timbila Ensemble bij soms ook musici uit verschillende cul- of Mozambique meetsttie Family of Per- turen elkaar beïnvloeden. Op het Max SKF transport wielen Ij filburg, julc» vcmewcg 14 - tel. 013-321316 4 King Sunny Adé. (foto: ton verhees)

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 1