5 .95 i’5 35 Van kapelaan ’s speel tot Europese Top-attr 1 Jarige Efteling viert feest De Tilburgse Koerier feliciteert de Efteling EEN WERELD VOL WONDEREN e 95 200 lezers gratis naar de Efteling! IGE l XRZE iEUR Aanstaande zondag 31 mei, is het precies veertig jaar gele den dat het fameuze Sprookjesbos in het ’Natuurpark De Efteling’ geopend werd, zo genoemd naar (een verbastering van) de naam van een boerderij- herberg ”De Eersteling” die drie eeuwen geleden in Kaatsheuvel gevestigd was. Dit Sprookjesbos, waarin Anton Pieck zijn papieren creaties tot werkelijkheid kon laten komen, groeide uit tot een fami- lie-attractiepark van Europees Top-formaat. Redenen te meer om eens terug te kijken in de geschiedenis van de Efte ling en de activiteiten van dit jubileumjaar wat nader onder de loep te nemen. A Veelkleurzplezier en totziensin de Efteling es lei 1992-pagina 10 ANSI .Postcode: .Leeftijd: .Woonplaats: .(M/V) Droomvlucht: Een zweefvlucht door de wonderlijke wereld van het Sprookje. ZIJN Naam: j Adres: terlelk ven door Kv. België, wordt I teerd; Een eet doorkruist het 1971 wordt en een Watercr. toegevoegd, wordt 1977 ui' -HE Of i Bij een verjaardag horen ka- dootjes. Alle lezers van de Til- mc- Door het kleuren van de buurtkinderen. Dit 'sportcom plex' werd opgericht door de ka pelaans Rietra en De Klijn. We spreken dan over het jaar 1933. Pas na de oorlog kwam de ech te expansie. In 1949 zag burge- met de Stoomcaroussel, het An ton Pieckplein, het wonderlijke Volk van Laaf en de jubileumat- tractie Droomvlucht terug kan vinden, zal Piecks vermaarde ro mantiek extra gestalte gegeven worden. Straattheater en par- kentertainment in de stijl van An ton Pieck en een nieuwe origine le poffertjeskraam, vanzelfspre kend ook in stijl, zullen u terug brengen in de wéreld van Anton Pieck, dus met oog voor details jevoel voor smaakvolle tradi- Echt een Wereld vol Wonderen. DE TILBURGSE KOERIER Woensdag27mei 1992-pagina 11 Twee kapelaans Terugblikkend in het verleden be gon het niet meteen met de Efte ling zoals we die nu kennen, maar met een paar trapveldjes en een speeltuintje voor de bij afgebeelde Efteling-kleur- een gezin aan deze wedstrijd plaat maakt u kans op één mee willen doen, zijn er op het van de 200 gratis toegangs- kantoor van De Tilburgse Koe- bewijzen voor een dagje Efte- rier extra kleurplaten te verkrij- ling, t.w.v. ƒ25,-. gen (zolang de voorraad Daarnaast is er een hoofdprijs strekt). voor de mooiste inzending: Inzendingen dienen vóór 9 een gratis abonnement voor juni op het kantoor van De Til- het seizoen '92 t.w.v. ƒ95,-. burgse Koerier, NS- plein 14 te Een vakkundige jury zal keuze Tilburg, aanwezig te zijn, maken uit de inzendingen. De - -- kleurplaten mogen zowel met week na de urgse Koerier, jong en oud, kleurpotlood, kleurkrijt, verf of laken kans op een kadootje. viltstift gekleurd worden. oor het kleuren van de hier- indien meerdere personen uit meester R. J. Th. van der Heijden toeristische mogelijkheden voor zijn gemeente in de recreatie sector. In datzelfde jaar, na af loop van de grote tentoonstel ling De Schoen, een initiatief var de plaatselijke lederindustrie, b^ gon zijn idee pas echt post te vatten, hetgeen in 1950 resul teerde in de Stichting Natuurpark De Efteling. Sprookjes De creaties van Anton Pieck zorgden voor een grote publieke belangstelling. Dat was zo bij de openstelling op Pinksteren 1951 en dat is nu nog. In 1954 werd de miljoenste bezoeker al ontvan gen. Naast de vele sprookjes werd het totaal-pakket van de Efteling in grote vaart uitgebreid: Een schitterende Stoom-carrou- sel met een origineel Gavioli-or- gel wordt in 1956 in gebruik ge nomen; De kindervriendelijke schrokop, Holle Bolle Gijs, doet in 1958 zijn intrede; De Indische Wa terlelies, een sprookje geschre- Yen door Koningin Fabiola van in 1966gepresen- ihte Stoomtrein tpark sinds 1968; In _r een Diorama en rorgel aan het kijkspel gd; Het Sprookjesbos 7 uitgebreid met o.a. Efteling, spelen Anton Pieck en zijn werk een seizoen lang een hoofdrol in de Wereld vol Won deren. In verband met het jubileum van de Efteling is het seizoensthema dit jaar helemaal opgebouwd rondom de sfeer van het werk van'Anton Pieck, de vader van het succes van de Efteling. In ëen overzichtstentoonstelling in het Diorama wordt aandacht - ^ouren voor het eerst open: Het geschonken aan het verleden, schikt zijn Efteling Hotel Kaatsheuvel. Een het heden en de toekomst: var? enge maar wel sprookjesachtig hotel aan de een kleine speeltuin tot de Efte- ties, „chttottach- rand van het park, uitermate ge- ling zoals men die vandaag kan tig. Als een sneltrein worden ge- schikt voor hen die aan één dag- bezoeken en de toekomstplan- presenteerd: 1981 - De Python en je Efteling niet genoeg hebben. nen die de Wereld van de Efte- Gondoletta; 1982 - De Halye Pi i. ling gestalte moeten gaan ge- Maen; 1983-De Piraha; 1984- Anron rieCK ven. Carnaval Festival; 1985-De Bob; Veertig jaar na de officiële ope- InhetWestareaaLwaarmeno.a. 1986 - FataMorgana; 1987 - De ning van 'zijn' Sprookjesbos in de het Sprookjesbos, het Diorama Inzendingen dienen vóór 9 juni op het kc ..ourg, aanwezig te zijn. De winnaars krijgen in de uiterlijke inzend termijn schriftelijk bericht. Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd. attractie bij. In juni worden de deuren van 'Droomvlucht' voor de bezoekers geopend. Een zweefvlucht door de wonderlijke wereld van het sprookje. Een fan tastische reis door het land der elfen en blubbertrollen, door de wereld van feeën en gnomen, door het rijk van Elfenkoning Oberon, kortom een droom vlucht. Ook in juni gaan er nog meer deuren voor het eerst open: Ht lande het park, uiten - or hen die aan één dag- Efteling niet genoeg hebben. Anton Pieck Veertig jaar na de officiële ope ning van 'zijn' Sprookjesbos in de de Kabouterboom en de Wolf met de Zeven Geitjes en in 1978 krijgen de bezoekers bij gelegen heid van het vijfentwintig-jarig bestaan een heus Spookslot. 'be Attracties voor jong en oud Het park wil méér zijn dan een Sprookjesbos alleen. Zodoende dat er vanaf 1981 vele attracties als paddestoelen uit de grond komen die mis schien wel niet zo geschikt zij voor de allerkleinsten r voor de jeugd van act tig. Als een sneltrein Gondoletta; 1982 - De Halve Maen; 1983 - De Piraha; 1984 - Carnaval Festival; 1985 - De Bob; 1986 - Fata Morgana; 1987 - De Pagode; 1988*»DeTrollenkoning; 1990 - Het Volk van Laaf; 1991 - De Pegasus. Alleen in een Wereld vol Wonde ren kan er in veertig jaar tijd zo enorm veel gebeuren. De grond-, leggers hebben zo'n stormachti- ge groei nooit kunnen voorzien laat staan dat ze er ooit van heb ben kunnen dromen. Droomvlucht Nu, in 1992, bij gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de Efteling, komt er weer een top-

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11