Dat zoeken we op Wa de we •pa daan? I I f I 11 ■l L I j ia DE TILBUR Gemeentepagina extra Donderdag 21 mei 1992 - pagina 8 DE TILBURGSE KOERIER ;'C''-1 Gemei Lia Ligthart >otste en - sit aan de dijk cent prof. dr. Gery M. van Veldhoven voorzitter College van Bestuur Tilburgers kunnen daar dus veel Ier andere kan men er de unieke En uiter- onze fantas- rut novum is Vrijdag 221 Studiozaal, Toneelgroe met prachtige exposities, boeiende lezingen, filmvoorstellingen en debatten. Het pro gramma is niet uitsluitend voor studenten toegankelijk, maar uit drukkelijk voor iedereen. Zondag 23 concert’ do< pelman Campus-universiteit Inclusief de indrukwekkende nieuwbouw van de «superbieb», zijn alle gebouwen van de KUB prachtig bij elkaar gelegen in de bos sen aan de westrand van de stad. De KUB is daarmee een echte campus-universiteit. De onderwijsvoorzieningen en de vele dien sten van de universiteit liggen op loopaf stand van ilden per jaar); Provinciale Staten (5.000 gulden ivr maanden in het oprichtingsjaar 1927); de Breda, Eindhoven en Den 1.000, 1.000 en 500 gul- De KUB en de regio Onderzoek wordt ook verricht in de Wetenschapswinkel. Onderzoekers en studenten zetten zich in door onderzoek te (laten) verrichten voor maatschappelijk achtergestelde groe pen in de regio. Met andere woorden: het wetenschappelijk onderwijs en onderzoek wordt afgestemd op de maatschappe lijke behoeften. Een voorbeeld van onderzoek dat recent door de Wetenschapswinkel is verricht, is een studie naar het niet- gebruik van sociale zekerheid door ouderen. Groepen die in de afgelopen tijd voor gratis advies of onderzoek bij de Wetenschapswinkel aanklopten,zijn ondermeer huurders, krakers, bijstandsmoeders, en ook gedeserteerde Belgische militairen... Door de Wetenschapswinkel en nog veel meer activiteiten, De beroemt oud en kijkt mislukking, nog één kee anders. Op h binnen. Zij 1 hij haar ooit de regie var Hans Croise leiding in Br Aan de Katholieke Universiteit Brabant, in 1927 gestart met zegge en schrijve vijftien studenten, werken tegenwoordig 1.600 perso neelsleden, aan wie bij elkaar 65 miljoen gulden salaris wordt betaald, en studeren ruim 9.000 studenten. Over het algemeen wordt de universiteit bezocht door intelligente jongelui, maar is daarmee nog geen ivoren toren voor de «happy few». Of - om met de KUB’s onvolprezen voorlichter, Maurice Ackermans, te spreken: «De universiteit wordt bekostigd door de belastingbetalers en die mogen best wat terugverlangen.» Zaterdag 2'. Schouwbur Het Nation; ness KEES STATI Zangpedago hoge eisen a hngen. Edw; in binnen- e van wereldft seert van en presentatie p kwaliteit var lijk niveau si concerten go Zondagavon varieerde licl vorderde voc ook eigen v easy-listenin beluisteren, door eigen b; Toen Pasoli zweer een C'm’ slag op het t een tot op hi niets met lie van doen he< een afstand» tie. Met: Gei ma en Chris Met de officiële opening van de «bibliotheek van de toekomst» heeft de Katholieke Universiteit Brabant er een paradepaardje bij. Erbij... want de KUB heeft veel méér in huis om fier op te zijn. Voor Tilburg, als moderne industriestad, is de aanwezigheid van het ken nisinstituut KUB van onschatbare waarde. De Tilburgse fabrikanten en ondernemers die begin deze eeuw voor de stichting van een «Roomsch Katholieke Handelshoogeschool» ijverden, hadden dat destijds goed gezien. De Tilburgse universiteit bestaat dit jaar 65 jaar. Niet aan AOW toe, heet het op de campus, maar eerder bezig aan een tweede jeugd: de KUB is de grootste groeier Nederlandse universiteiten... Seniorenacademie In januari 1990 startte de KUB, samen met de Hogeschool Katholieke Leergangen, de «Seniorenacademie». Het initiatief biedt vijftig-plussers de gelegenheid om samen met leeftijdgeno ten aan cursussen deel te nemen. Het aanbod bestaat onder andere uit cursussen over gezondheid, kunst, sociaal beleid, filosofie en geschiedenis. Vooropleidingseisen worden niet gesteld. Tribor Op zondag 2 DeTriborgh; Lenteconcert montagnards concert begin Hetprogrami ’’echte” Ned< man Strategie van Hemel. 1 cordeon-ense vatorium. Het Stadskim is gelieerd at Zondag a.s. apart laten bc van Oscar va jaar volop in herdenking vt Hetkinderkoi gehaald op ee Holland. op onze Studenten bepalen immers de essentie instelling. E woont in Ti dat hoort, leven in de brouwerij. Zij illustreren ook het beste dat de KUB de snelst groeiende unieer-, siteit van ons land is. Vijfenzestig jaar oud, maar springlevend.» aard moet ik vooral wijzen op tische nieuwe universiteitsbibliotheek, die een absolut in ons land en - naar kenners mij verzekeren - zelfs de modernste van heel Europa is. Leergierige q van hun gading betrekken, onde Brabant-collectie raadplegen. Onze universiteit wil met nadruk sterk verankerd zijn in stad en streek en zal daarom ook de komende jaren nog meer aan maat schappelijke dienstverlening gaan doen. We ontwikkelen daar momenteel plannen voor. Tot slot wijs ik op onze ruim 9.000 studenten. Zonder hen zijn we uiteraard niets. Studenten bepalen immers de essentie vin de Een flink deel daarvan Tilburg en brengt, zoals 9^ HetGemeng Se“ en met de ver verplichte ”F Op 14juni a.s een donateur certzaal van 1 le. Aanvang teurs zijn dan Het koor best pertoire, dat Duitse, Engel se componist «Center of Excellence» De economische faculteit is van oudsher de groo ook qua uitstraling - de belangrijkste facultei Tilburgse universiteit. «Kwaliteit, dynamiek en innovatie zijn enkele trefwoorden die horen bij het beleid,» zegt de decaan van de faculteit, A. Kapteyn, in het jongste jaarverslag. «De doelstelling voor de komende jaren is om één van de beste economische faculteiten van Europa te zijn.» Nationaal wordt de uitzonderlijke kwaliteit van de faculteit zeker onderkend. Enkele jaren geleden verleende het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen Tilburg een zogenaamd «Center of Excellence». Dit «CentER» (Center of Economie Research) is het paradepaardje van de economische faculteit. Met het CentER is meteen het aspect van het wetenschappeli onderzoek aan de KUB genoemd. De Tilburgse universiteit ke diverse onderzoeksinstituten van naam. Het IVA, Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek, is daarvan zeker een van de bekendste. Maar ook het IVO, Instituut voor Ontwikkelingsvraagstukken, het Economisch Instituut Tilburg en het Fiscaal Instituut dragen belangrijk bij aan de wetenschappelij ke status van de universiteit. Het ITK, Instituut voor Taal- en Kennistechnologie, is een samenwerkingsverband van onderzoe kers in de informatica en in de taalwetenschap. Zij richten het onderzoek ondermeer op de «mens-machine-communicatie». De bisschoppen werkten in meerderheid mee, maar dat ging niet zo ver dat een algemene kerkcollecte werd afgekondigd. Het beno digde geld kwam van meer wereldse instanties: de gemeente Tilburg (25 000 guide™ iaotA» DtwiririrMdlö Qtntcsn OAA crnlrlon voor de laatste vier Kamers van Koophandel van Tilburg, Bosch (respectievelijk jaarlijks 2.500, den) en enkele Brabantse gemeenten (bij elkaar 1.500 gulden). De eerste begroting was, vergeleken met de 115 miljoen gul den die vandaag de dag omgaat, zeer bescheiden: 53.000 gul den, inclusief de 4.500 gulden aan collegegelden (tegenwoor dig 13 miljoen!) van het op vijftien geschatte studentenaantal. Het zou nog veel voeten in de aarde hebben voordat de weten schappelijke kogel in 1927 definitief door de katholieke kerk was, maar op 29 augustus werd dan toch de stichtingsakte ten kantore van notaris A. Smitz te Tilburg verleden. Doel van de stichting «Roomsch Katholieke Handelshoogeschool» was volgens artikel 2: «aan studeerenden een grondige stu- dievorm te geven volgens den geest der Roomsch Katholieke Kerk, meer bijzonder hen in de gelegenheid te stellen hooger onderwijs te genieten in de handels- en daar aan verwante wetenschappen.» wijs bijvoorbeeld op de inspanningen van de Wetenschapswinkel, die het zich tot zijn taak rekent onderzoek te verrichten ten behoe ve van «het welzijn van de burger», zal ik nou maar zeggen en verder wijs ik op de programmes van Studium Generale, die voor eenieder gratis toegankelijk zijn. De Seniorenacademie is een ander initiatief dat Katholieke Leergangen en universiteit geza menlijk aanbieden. Verder hebben we het laatste jaar «aanschuif- cursussen» bij diverse faculteiten opgezet, die door eenieder die geïnteresseerd is in maatschappij- en geesteswetenschappen, kun nen worden gevolgd. 2.000 eerstejaars Het gaat heel goed met de Katholieke Universiteit Brabant. Met nu al 2.000 aanmeldingen voor het nieuwe collegejaar, is de KUB de grootste groeier van de Nederlandse universiteiten. Nooit eer der meldden zich in Tilburg zoveel eerstejaars aan. Landelijk gezien loopt de belangstelling voor de vijf faculteiten die de KUB kent terug met 6,6 procent. Zo niet in Tilburg. Hier is sprake van een stijging van 16 procent. Het is goed studeren in Tilburg. Nooit eerder ging het zo goed met de KUB «De Katholieke Universiteit Brabant» - voor veel Tilburgers waarschijnlijk nog «de Hogeschool» - ligt dan wel een beetje aan de westrand van de stad, dat wil volstrekt niet zeggen dat de uni versiteit zich afzijdig houdt van de Tilburgse samenleving. Integendeel. De universiteit heeft heel wat contact met Tilburg. Ik In Tilburg. In de KUB-bibliotheek. internationale contacten.» Onder de te volgen opleidingen aan de KUB is een aantal dat van oudsher door mannen wordt gekozen. De KUB streeft ernaar om ook vrouwelijke studenten voor deze «mannenstudies» te interes seren. En de universiteit slaagt daarin. De achterstand in de inschrijving van vrouwen voor studies als Fiscale Economie, Fiscaal Recht, Bestuurlijke Informatiekunde, Econometrie en Filosofie wordt ingehaald. De instroom van mannen en vrouwen wordt geleidelijk gelijk. weet de universiteit zich verbonden met de stad Tilburg en de regio Zuid-Nederland. Aan de wisselwerking tussen de weten schap en de maatschappelijke omgeving wordt grote aandacht besteed. Nagenoeg dagelijks vinden in het universiteitsgebouw congressen en symposia plaats. Voor stad en streek worden spe ciale «cultuur-colleges» gehouden. Het bedrijfsleven wordt gere geld uitgenodigd voor lezingen. En ook op het gebied van zakelij ke dienstverlening biedt de KUB voldoende mogelijkheden. KUB Consultancy begeleidt op commerciële grondslag het ver richten van onderzoek- en advieswerk voor bedrijven en instellin gen. Studium Generale verzorgt sinds jaren een geva- - rieerd programma elkaar, evenals de studentensport- voorzieningen. Waarom kiezen studenten voor Tilburg? Rector magnificus De Klerk zegt: «Iedere universiteit kent haar eigen kwaliteiten die de keuze kunnen bepalen. De KUB is een gespe cialiseerde universiteit op het gebied van de geestes- en maat schappijwetenschappen. Behalve Economie, Rechten, Letteren, Psychologie, Sociologie, Wijsbegeerte en Theologie, kunnen er ook andere interessante stu dies worden gekozen, zoals Personeelswetenschappen, Sociale Zekerheids wetenschap, Vrijetijds wetenschappen en Bedrijfs- en Organisatiewetenschappen. De KUB streeft er naar om op elk ter rein tot de top drie van Nederland te behoren. En de KUB heeft veel Roomse fabrikanten De ontstaansgeschiedenis van de Tilburgse universiteit speelt in de tijd dat hel katholieke bevolkingsdeel de emancipatie nog moest bevechten. Tilburgse fabrikanten en ondernemers zagen hoe Nijmegen een eigen katholieke instelling voor hoger onderwijs kreeg toegewezen en zij signaleerden dat Noord-Brabant in ont wikkeling achterop raakte. Zij ijverden daarom voor een eigen voorziening voor wetenschappeljk onderwijs. Opdat de provincie economisch en sociaal zou meetellen. Kunst en beschaving Op zaterdag 8 oktober droeg aartsbisschop Van de Wetering ’s ochtends in de Heuvelse kerk de pontificale H. Mis op, waarna burgemeester mr. dr. F. Vonk de Both in de Nieuwe Koninklijke Harmonie de eerste rector magnificus van de Roomsch Katholieke Handelshoogeschool, dr. Th. Goossens, de ambtsketen omhing. Die keten, aldus destijds de Tilburgse burgemeester, was het geschenk van een gemeente die weliswaar «de aantrekkelijheid eener woonstad» miste, maar veel verwachtte van de invloed «door kunst en beschaving op het volk» uitgeoefend. De «K» van katholiek is in de naam van de universiteit gebleven, ook toen in 1986 de naam Katholieke Hogeschool Tilburg werd omgedoopt in Katholieke Universiteit Brabant. De signatuur van de KUB heet anno 1992 een «open katholieke». De huidige rector magnificus prof. dr. L. de Klerk zegt daarover in de universiteits- krant «Kijk op KUB»; «Dit houdt in dat iedereen van harte wel kom is op basis van wederzijds respect en dat er volop gelegen heid is zich te verdiepen in vragen met betrekking tot de relatie tussen wetenschap en levensbeschouwing». Bleef de «K» dus overeind, «Tilburg» werd tot verdriet van het stadsbestuur vier jaar geleden uit de naam geschrapt. Dit vanwege de onwelvoeglij ke afkorting die zou ontstaan bij Katholieke Universiteit Tilburg... Internationaal maakt de KUB echter wel degelijk naam als «Tilburg University». En dat past natuurlijk uitstekend in de kraam van het stadsbestuur en Tilburgs internationaliserende eco nomie. haalt Ei van - Jjl S 'T t. KaZ Xk - 4^ a 'i i

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 8