I J Z E W I Maaltijdenexpress scoort niet slecht Onbetaald werk: een goede tijdsbesteding t01 F Wi Informatie over wijk Concert door koren Modeshow POST COLOFON Bibliotheek Lyndacker: buiten de deur Bibliotheek 't Sant: nooit te oud om te leren SCRIPTUM Bibliotheek Koningsplein: lezen en luisteren n i i i i i i i i i i i I I Voorlichting over gezond eten Infomiddag over bewegen Informatie over wonen I ■nei 1992-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 21 mei 1992 - pagina 11 3 Diny van Bladel-Verbunt Jan van Groos (voorzitter) Jacques Joosten 368805. HET WOORD IS AAN... euvels traat festermarkt orpsstraat reitenmolenstraat Lange I Filburo. 1 Altea entrum 't Sant uxlaan entrum IJpelaar listraat entrum 't Sant uxlaan hal het Ruiven ikkerweg 2 1-Enschot Er zijn bestgoede hondebezitters. Ik bedoel hiermee niet de man op zestien hoog, eigenaar van drie levengrote joekels met uitpuilen de ogen. Ook niet de angstige boxerbezitter of de vrouw die de deur op een kier zet en Fikkie zelf zijn plaats van hoop laat zoeken. Nee, ik bedoel de eerlijke flinke figuur die rekening houdt met andere mensen. Er zijn gelukkig nog beschaafde mensen. Niet veel, maar ze zijn er. Laten we hopen dat hun aantal in de loop van de tijd weer een stij gende lijn gaat vertonen. Drop Oud Dat een flinke minderheid van de Til- burgse gebruikers volgens het onder zoek kritiek heeft op de kwaliteit van de maaltijden, heeft volgens Van Mierlo verschillende oorzaken. ”ln de tijd van het onderzoek bevatten de maatijden Instanties die zich inzetten voor en gebruik maken van vrijwilligers zijn o.a. SBT, ’t Gilde, de Unie Van Vrij willigers UW), De Zonnebloem en natuurlijk de Vrijwilligerscentrale. Bij die laatste instantie is ook aller lei informatie verkrijgbaar via tele foonnummer 013-434572. De activiteitencommissie van Groenseind-Hoefstraat organiseert een concertmiddag door zangkoren. Deze vindt plaats op dinsdagmiddag 26 mei om 13.30 uur. Entree gratis. Adres: Baselaer, Hoefstraat 175. Op die middag zullen vier koren voor u optreden: ’Zang schept vreugde’ van De Baselaer, Seniorenkoor De Reit, het Herderkoor van Het Zand en De Kasteelzangers van De Garsthof. Het eten dat Tilburgse ouderen thuisbezorgd krijgen door de Maaltijdenexpress of in een van de eetpunten kunnen nuttigen, is zeker niet slecht. De samen stelling en kwaliteit van de maal tijden zijn redelijk, is de conclu sie van een onderzoek van Kon- sumenten Kontakt, dat deze maand is gepubliceerd. Konsu- menten Kontakt deed het onder zoek in tien Nederlandse steden. S p/a Schijf straat 107,5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus tron. Maar daarnaast wordt met de chef-kokvan Piusoord, waarde maal tijden worden gekookt, overlegd over verbetering van de kwaliteit. Ook het ’smaakpanel’ dat de maaltijden regel matig eet, houdt een vinger aan de pols. Vindt u lezen vermoeiend? Ziet u slecht? Of kunt u een gedrukt boek niet vasthouden? Er zijn tal van mogelijkhe den om ondanks een beperkt gezichtvermogen of andere handicaps te blijven lezen. Vrijdag 22 mei (morgen) kunt u met die mogelijkheden kennismaken als u naar de cen trale bibliotheek aan het Koningsplein komt. Daar vindt van 10.00 tot 12.00 uur een informatiemarkt plaats met stands van Bibliotheek Le Sage ten Broek (gesproken boeken e.d.) en van de Openbare Bibliotheek Tilburg zelf (o.a. bezorgdienst van boeken aan huis). Verder kunt u er informatie krijgen over het Netwerk voor blinde en slecht ziende ouderen. Elke stand wordt bemand door mensen die u deskundig kunnen adviseren en informeren. Verder is er een tentoonstelling over leeshulpmiddelen en gesproken lectuur. Bovendien is ervan 10.00 tot 11.00 uur een optreden van de Brabantse verteller Johan Biemans met zijn programma’’Brabantse humor op klompen”. Voor koffie en thee wordt gezorgd. ”Het onderzoek is wel een beetje appels met peren vergelijken”, zegt Henk van Mierlo van de Tilburgse Maaltijdenexpress, ’’omdat de andere negen maaltijdendiensten het eten warm aanleveren en wij dat gekoeld doen, waarna de ouderen de maaltijd zelf in een magnetron-oventje moeten opwarmen.” De verhouding tussen de hoeveelhe den vlees, aardappelen en groenten zijn volgens het onderzoek vrij goed. Niet perfect, maar zeker niet slecht zijn de hoeveelheden vet, koolhydraten en eiwitten die de Tilburgse maaltijdge- bruiker voorgeschoteld krijgt. Het vita mine C-gehalte is aan de lage kant, maar het op een na hoogste uit het onderzoek. ”Als iemand naast de maaltijd wat fruit eet, krijgt hij of zij vol doende vitamine C binnen”, zegt Van Mierlo. een aantal typische wintergroenten, die nogal wat ouderen niet lekker vin den. De logboeken van de eetpunten bevatten nu ook minder klachten.” De klacht over taai vlees is volgens Van Mierlo gedeeltelijk te herleiden tot een onjuist gebruik van de magne- De activiteitencommissie van De Kasteelhoeve organi seert op maandag 25 mei een modeshow van Modehuis Marto. Die middag zal Marto een presentatie geven van de nieuwe voorjaarscollectie. De aanvang is om 14.00 uur. Adres: Kasteelhoeve, Hasseltstraat256. Iedereen is van harte welkom. De entree en een kopje koffie zijn gra tis. U woont in Tilburg-Noord, u heeft de tijd aan u zelf en zou daar graag wat mee doen? Dan moet u eens vrijdag 22 mei (morgen dus) tussen 10.00 en 12.00 uur naar de bibli otheek aan het Wagnerplein komen. Daar is nl. een infor matiemarkt over wat er zoal te doen is in de noordelijke wijken voor iedereen vanaf 55 jaar. Diverse hobbyclubs, afdelingen van de verschillende ouderenbonden en het Gecoördineerd Ouderenwerk (SBT wijkteam Noord) zul len zich op deze ochtend presenteren. Bovendien is er van 10.30-11.00 uur een optreden van een volksdans groep van ouderen. Verder is er nog steeds de tentoon stelling ’’Zeldzame mensen” te zien en kunt u ieder half uur een rondleiding krijgen door de bibliotheek met extra uitleg van de catalogus. Koffie en thee staan voor u klaar. ÏRINGEN aanleggen,’ pen met hogedrukma- Afgelopen dinsdag heeft Franci Stadhouders aan wethouder Anke van Blerck (rechts) het eerste exemplaar van het boekje Had ik dat maar eerder geweten’ overhandigd. Het boekje bevat informatie voor 55- plussers in de Vredesparochie en rond de Gasthuisring over hulp- en dienstverlening, huisvesting, financiën en organisaties in de wijken. De ouderen in de wijk, die nu aangewezen zijn op een informatiebalie in De Herdgang, waar ook de SBT spreekuur houdt, willen graag een eigen nieuw trefpunt bij de seniorenwoningen, die gebouwd gaan worden bij het Wilhelminapark. (foto: Geert van Loon) Onder het motto ’Weet wat je eet’ is er op woensdagmid dag 27 mei een boeiende voorlichtingsmiddag over gezond eten in trefpunt De Ouderenclip. U komt dan alles te weten over: hoe gezond is een maaltijd; waarop u met eten moet letten als u ouder wordt; wat staat er op etiket ten; eten met een dieet. We laten het op deze middag niet alleen bij praten alleen! U kunt namelijk onze lekker klaar gemaakte hapjes proeven die vers zijn klaargemaakt. Op deze wijze kunt u daadwerkelijk het verschil proeven tus sen gezond en ongezond. De middag begint om 14.00 uur in de Kapelstraat 25. Gastheer Een instelling die specifiek oudere vrijwilligers zoekt, is het Noordbra- bants Natuurmuseum aan de Spoor- laan. Directeur Frans Ellenbroek legt dit uit. ’’Buitenlandse muséa werken veel met ouderen in de rol van gast heer of gastvrouw. Ze vinden dat heel leuk om te doen. Ik zou graag zien dat dat bij ons ook gaat gebeuren in de Zo iemand is de heer Van de Broek (71”lk heb heel mijn leven in de bos sen gezeten. Ik houd ervan om daar te wandelen, maar dacht altijd dat ik de enige was die dat leuk vond.” Dat bleek (natuurlijk) niet het geval. Zijn vrouw, werkzaam bij de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, vroeg hem of hij wandelingen wilde organi seren voor een groep vrouwen. Dat deed hij en daarna kwamen er meer groepen bij hem met hetzelfde verzoek. Hij plaatste een advertentie in een wijkkrant en meldde zich aan bij 't Gilde. Nu loopt hij iedere week drie ochtenden en om de veertien dagen nog een meer. ”Het is echt een gat in de markt”, vertelt de heer Van de Broek. ”lk vind het verschrikkelijk ple zierig om dit te doen voor anderen.” Hij is ook benaderd door een sociaal democratische organisatie. ”Dan voel In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. Gedurende maand mei wordt in de bibliotheek aandacht besteed aan de oudere lezer. Dat is prachtig, want er zijn nog altijd ouderen die weinig lezen. Maar behalve ouderen zijn er slechtzienden en blinden. Bij een van hen ging ik op bezoek. Blind is ze, maar met een grote belangstelling voor alles wat er om haar heen gebeurt. Daarom leest ze veel. Vanwege haar visuele handicap ech ter niet op de gebruikelijke manier. Zij leest met haar vingers (braille) of lui sterend naar cassettebandjes. Over het luisterend lezen is ze enthousiast: "Een gemakkelijke stoel, als het kan in het zonnetje, cassettedeck naast je; zalig!” Ze heeft abonnementen op gesproken tijdschriften en kranten, waaronder de Tilburgse Koerier. Het inspreken van de bandjes gebeurt door het Cen trum voor Gesproken Lectuur in Grave. Daarnaast heeft ze een abonne ment op de Luister- en Braillebibliotheek in Den Haag. Deze bibliotheek beschikt over 30.000 boeken. Ze hebben er een lijst met titels van boeken die ze graag wil lezen. Deze worden door de PTT in speciale dozen thuis bezorgd. Dat is bij het abonnementsgeld van 25 per jaar inbegrepen. Een abonnement op weekbladen als Margriet, Story e.d. is ook mogelijk. Ze is er erg gelukkig mee, maar vindt dat veel meer mensen deze moge lijkheden moeten kennen. En dat vind ik ook! DvBV Oudere vrijwilligers zijn er namelijk ook. Al vindt Jacques Joosten, coördi nator van de Vrijwilligerscentrale, dat het er nog te weinig zijn. ”De meeste vrijwilligers zijn tussen de 20 en 35 jaar. Bij ons blijven de 55- plussers nog achter. Wel is er sprake van een toename van ouderen in het vrijwilli gerswerk”, aldus Joosten. Er zijn verschillende redenen voor het lage aantal oudere vrijwilligers. Vol gens hem zijn veel ouderen onvol doende voorbereid op de periode na het werken. Maar hij denkt ook dat instanties liever jongere vrijwilligers zien. Dat zou te maken hebben met werkervaring en opleiding. ”Een kwa lijke zaak”, vindt Joosten. weekends.” Tot nu toe is dat nog niet het geval, maar Ellenbroek hoopt dat daarin snel verandering komt. Jacques Joosten ziet wel een behoef te bij ouderen, maar al te vaak moeten ze voor zichzelf nog allerlei drempels over. ”Om aan vrijwilligerswerk te komen, moetje de deur uit, kontakten leggen, jezelf aanbieden. Dat zelfver trouwen is niet bij iedereen aanwezig.” Om daar iets aan te doen heeft de Vrij willigerscentrale samen met de stich ting Volwasseneneducatie een cursus opgezet. Toekomstige vrijwilligers kunnen zich zo oriënteren op de mogelijkheden van onbetaald werk. Bij voldoende belangstelling wordt de cursus twee keer per jaar gegeven. Gat in de markt Andere vrijwilligers willen iets doen met hun ervaring en deskundigheid. ”Ze willen zich daarmee nuttig maken”, zegt Jacques Joosten van de Vrijwilligerscentrale. ”Het zou zonde zijn als je niets meer kunt doen met de ervaring die je in je leven hebt opge daan.” De ANBO, Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, organiseert op donderdagmiddag 4 juni, om 14.00 uur in de Postelse Hoeve een middag over ’’Ouder worden, meer bewegen”. De middag wordt door de heer N.P. Bre- derode (consulent MBvO) verzorgd. Aan de hand van video-beelden zal uitgelegd worden waarom bewegen voor ouderen zo belangrijk is: vaardig blijven, je lichamelijke en geestelijke conditie op peil hou den. En wordt het ook nog eens in groepsverband gedaan, dan bevordert dat het leggen van contacten met anderen. Bij de lezing wordt u ook aan het werk gezet; doe dus wat gemakkelijke kleding aan. Daarna is er volop gelegenheid tot het stellen van vragen. Iedere oudere boven de 50 is van harte welkom, dus ook niet-leden! Inlichtingen: J.C. de Koster, tel. 013-683859. Dinsdagmiddag 26 mei zal er in Trefpunt De Ypelaer van 13.45 tot 15.45 uur een informatiemiddag worden gehou den over wonen. Twee medewerkers van Publieke Wer ken zullen uitgebreide informatie geven over: huursubsi die, verhuiskosten en woningaanpassing. De entree is gratis. In de pauze wordt er een kopje koffie geschonken. Hulpleidster Sociale kontakten zijn een belangrijke drijfveer bij de keus voor vrijwilligers werk, zeker voor ouderen. ”De kinde ren zijn de deur uit en daardoor heb ben vrouwen ineens meer tijd. Man nen belanden in de VUT of gaan met pensioen”, legt Joosten uit. Zo ging het ook bij de heer Smit (62). Vijf jaar geleden ging hij met de VUT. Hij dacht erover iets te gaan doen, maar dat gebeurde pas echt toen zijn kleinzoon naar de peuterspeelzaal ging. Daar vroegen ze om hulpleid- sters. Dat leek de heer Smit wel leuk en ondanks dat hij geen leidster was, kon hij toch terecht. Nu werkt hij één morgen per week in de speelzaal. ”Dat bevalt me prima en de kinderen vin den het ook heel leuk. Ze noemen me opa”, aldus Smit. Zijn ochtend in de peuterspeelzaal begint met puzzelen en spelen. Ook helpt hij de kleintjes bij kleuren, plak ken en schilderen. Verder repareert hij speelgoed dat stuk is. Hij heeft het uit stekend naar zijn zin en wil zo lang mogelijk doorgaan met het werk. Zijn vrouw werkt vrijwillig op een basisschool. Ze begeleidt leerlingen bij handenarbeid. Via haar kon de heer Smit ook daar terecht. Nu is hij niet alleen hulpleider, maar ook lees- vaderen helpt hij bij handvaardigheid. ik me als echte CDA-er wel in het hol van de leeuw, hoor”, zegt hij lachend. De heren Smit en Van de Broek zijn misschien wel uitzonderingen. De meeste vrijwilligers zijn namelijk werkzaam in de zorgsector of bij wijk centra, eetpunten en sportclubs. Ook de ouderenbonden draaien voor het grootste deel op de inzet van vrijwilli gers. Jacques Joosten ziet nog een belang rijk voordeel van oudere vrijwilligers: ”Als ouderen het naar de zin hebben, blijven ze lang. Jongeren zijn meer afhankelijk van studie, werk en woon ruimte. Ouderen zijn veel meer honk vast.” Bent u ouder dan 55 jaar en heeft u eerder niet de kans gehad om iets te leren? Of bent u gewoon altijd nieuwsgierig en/of leergierig gebleven? Dan vindt u vrij dag 22 mei (morgen) vast iets van uw gading in de biblio theek van ’t Sant (Beneluxlaan 74). Daar vindt nl. van 10.00 tot 12.00 uur een informatiemarkt plaats over oude reneducatie. U kunt er kennis maken met allerlei cursus sen. Bovendien is er de tentoonstelling ’’Educatie 55+” te zien en wordt er van 10.30-11.00 uur een demonstratie geheugentraining gegeven. Dus als u denkt dat u te oud bent om nog iets te leren, kom dan morgen naar de bibli otheek van ’t Sant. De aanwezige instellingen zullen pro beren u van het tegendeel te overtuigen. Ook hier staan koffie en thee voor u klaar. Iedereen komt wel eens in aan raking met mensen die onbe taald werk verrichten. Bij tal van instellingen zijn dan ook tegen woordig vrijwilligers werkzaam. De redenen om vrijwilligerswerk te doen lopen sterk uiteen. De één is werkloos of net in de VUT; de ander doet het naast een betaalde baan om bijvoorbeeld iets nieuws aan te pakken. Ook de leeftijd van vrijwilligers kan flink variëren. Sommigen begin nen als ze twintig zijn, anderen als de kinderen de deur uit zijn of als de pensioengerechtigde leeftijd is bereikt. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken I opgenomen in de Tilburgse Koe- I rier. I Redactie: Ria van derAalst-Dierks Diny van Bladel- Verbunt I MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat l Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet Adres redactie: I Seniorenwijzer, Schiifstraat 107. I ïooó 't 5000 JA Tilburg, tel. I 1 RRRROR

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11