I 15 IfaS B en W: vier sterke podiumorganisaties :n Tilburg zesde stad van het land volgens advies Slotmanifestatie ’’Very Best of Tilburg” Si Biekske is. Oplage95.000 ex. Instellingen reageren teleurgesteld De wc 1 Op zaterdag 30 mei in Schouwburg: WEEK KW BV Midden-Brabant van twintig naar tien gemeenten Floor MifteaÏKtain w ENDRECLAME: ESPRESSO van Lieshout - Bibliotheek a.s. zondag open lei 1992-pagina 10 De s@ Koerier irg,N an B Lees verder op pagina 5 gel mie Schouwburgdirecteur Leo Pot: twijfels. (FOTO: geert van loon) Michel Jehae 1 Zie onze advertentie op pag 10 voor f 21.650,-. ringbaan noord 95 tilburg Bakker geot dealer an omstreken LEES VERDER IN DIT NUMMER: Donderdag 14 mei 1992 36e jaargang nr. 1758 VAN DORST OCCASION-SHOW dannen van ons als stok achter endé aanbod dissonant: van de :s 700 exemplaren nel bij ons langs. j>T 106 DIXIE. CELS MAATJE. MEI PRIMEUR r nu in onze showroom jde nieuwe TOYOTA CARINA "E"| AUTONOVA. I en administratie: t Tilburg ilburg Concertzaal In feite zal de exploitatie van de nieuwe concertzaal, waarvan de bouw overigens voor een groot deel wel uit gemeentelij- FULL HOUSE DANCE PARTY zie pag. 4 Hoefstraat 151 Oeriqsestraat 211a uur: van Eik De telefoon-actie die begin dit jaar door De Ronde Tafel Tilburg in het kader van x/ery gest of Tiiburg” o overde ruim 800 do nateurs voor Unicef op. Het streefgetal Het milieu is het huis waarin wij leven. Milieubeheer is daarom dringend noodzakelijk om "onder dak te blijven. van 500 werd daarmee ruimschoots over schreden. "The Very Best of Tilburg” sloot zoals bekend nauw aan op de lande lijke tv-actie "Kans voor een kind”. Tijdens het slotfestijn op 30 mei zullen de initiatiefnemers een cheque van 200.000,- overhandigen aan vertegen woordigers van Unicef. Een prachtig re sultaat waarmee Tilburg zich van zijn beste kant laat zien. AARDBEIEN FLAPPEN 5 halen, 4 betalen meer voorstellingen brengen, die voor een belangrijk deel risicovol zijn in het trekken van publiek. Ook het vaker verhuren van de accomo- datie verhoudt zich moeilijk met een gro- --i-1--n, aldus pot Uitgangspunt voor het nieuwe beleid is volgens B en W dat het aantal voorstel lingen de komende jaren met twintig pro- krijgen. Dat cent stijgt en dat het bezoekersaantal met door verhuur dertig procent groeit. Dat zou bëreTkï werven van i. kunnen worden door een beter en groter aanbod van toneelproducties in een mid denzaal. Ook zouden er meer voorstel lingen voor jongeren en concerten met symphonische klassieke muziek en (risi covolle) pop moeten komen. De podia zouden meer "toonaangevende” èn pro- ------Iburg wil "“«■s ook een aantal Middenbra- uorpen samenvoegen. Diessen Hilvarenbeek gaan horen, Moer- hsterwijk en Heusden bij Dru- 8en zorgen zij en ;n zou samen met Chaam en succes belooft te1 ze gemeente ispik, ’s-Gra- iet een van mijn favoriete klusjes. Maar het is na- k een keer wórdt schoongemaakt. Dus begin ik er :n zeep, want dat is voor de hygiëne voldoende en het is De huidige twintig gemeenten in Midden-Brabant zouden omgevormd moeten worden tot tien nieuwe. Door Berkel-Enschot, Goirle en Riel bij Tilburg te voe gen, zou dat een stad met 193.000 inwoners moeten worden; de zesde in grootte van het land. Dat heeft de commissie Schampers, die zich in opdracht van de pro vincie met gemeentelijke herindeling bezighoudt, maandag geadviseerd. iïsjËSEmriwSS^ Pneumatiek II (jfc ÈüitwBtn)^ I ^^Jilburg, jute» «erneweg 14 - tel. 013 321316 Die bezwaren kunnen de colleges van B en W eerst kenbaar maken in een overleg met Gedeputeerde Staten (GS), dat in ok tober eindigt. Volgend jaar wordt de het plan voor herindeling op provinciaal ni veau besproken en later in de gemeente raden. Op basis van die reacties stellen GS een ontwerpregeling op, waarover Provin ciale Staten eind 1993 beslissen. Daarna moet het parlement een eventuele ge meentelijke herindeling goedkeuren. Gedeputeerde L. van Nistelrooij zei in een eerste reactie ook de studie van het SMB naar bestuurlijke vernieuwing bij de discussie over herindeling te willen betrekken. Daarnaast wil hij verdergaande samen werking tussen gemeenten ais alternatief afwegen tegen herindeling. Dorpen Naast de herindeling rond Tilbt Schampers bantse dorp zou bij Hilv; gestel bij Ois nen. Alphen Baarle-Nassau een nieuwe moeten worden, evenals Wasr venmoer en een groot deel van Sprang- £apelle; c het project "The Very' Een stukje van Sprang-Capelle zou bij werd georganiseerd lev Waalwijk gevoegd moeten worden en een stukje van Helvoirt bij Volgens Schampers moeten West- en Middelbeers samenga: Oirschot en Hooge en Lage Mier Reusel. Op wat kleine grenscorrecties i kunnen Loon op Zand, Dongen en Gil; Rijen hun huidige vorm behouden. De eerste reacties op het rapport Scham pers in het Middenbrabantse zijn afwij zend, met name van de kleine gemeen ten. meewerken. Te ambitieus en te duur, al dus het voorstel van B en W: waarschijn lijk kost de bouw van een nieuw pop- complex zeven miljoen en de jaarlijkse r-jirage maximaal 400.000 gulden extra. De vier popinstellingen ter aantal voorstellingen, krijgen wel 25.000 gulden om te onder zoeken of verbetering van de accomoda- con- tie mogelijk is. Voorwaarde is dat daarbij rarbij de nieuwe concertzaal in het kunstcluster betrokken wordt, waar volgens B en W de grotere concerten voor 1500 toehoor ders kunnen plaatsvinden die Noorder- ligt wil organiseren. Voor jazz en geïmproviseerde muziek wil het college 100.000 gulden extra ter beschikking stellen. Paradox kan daar door een coördinator aanstellen, meer concerten programmeren en een oude schuldenlast aflossen. Nieuwe huisves- podi- ting voor Paradox vinden B en W niet no- ;s De dig; voor de grotere jazzconcerten zou uitgeweken kunnen worden naar de schouwburg of de middenzaal. De verschillende Tilburgse podia meer moeten gaan samenwerken, aldus het college. Daaruit moet een betere afstem ming op elkaar van de activiteiten voort vloeien. Het podiumoverleg zou ook ver antwoordelijk moeten worden voor acti viteiten als de Uitmarkt, Jazz-meeting, Parade en Musicon. Ook de publiciteit moet een gezamenlijke onderneming worden van de podia; om tot één blad te komen krijgen de instellingen in 1993 en 1994 een "aanjaagpremie” van 50.000 gulden. Het culturele aanbod in Tilburg op het gebied van de podiumkunsten moet ge concentreerd worden bij vier sterke organisaties: de schouwburg, Noorderligt, Paradox en een nieuwe middenzaal. Dat idee gaat het college van B en W voor leggen aan de culturele instellingen en de gemeenteraad. Het beleid moet gere aliseerd worden met interne verschuivingen in het budget van 5,5 miljoen gul den voor de podiumkunsten en door een verhoging daarvan met 200.000 gulden. Naast de schouwburg, die jaarlijks 450.000 gulden minder krijgt, reageren ook andere instellingen teleurgesteld op het collegevoorstel. zou t worden, en j Udenhout. i ook Oost-, ^"gaan met erde met >na, Ize- Programma Schouwburgzaal 20.30 uur: opening; 20.35 uur: BOEMS; 21.00 uur: Balkenbrij; 21.15 uur: Belcan to; 21.35 uur Frans Verbunt; 21.45 uur: overhandiging cheque aan Unicef; 21.55 uur: Passo Mezzo (TD&MS); 22.20 uur. Balkenbrij; 22.35 uur Just Two; 22.55 uur: Souvenir des Montagnards; 23.15 uur: Einde. Foyer 20.30 uur opening; 20.35 uur Zwoelie Troelies; 21.00 uur: Rikkie’s Jazz Kwin tet; 21.25 uur: Say No More; 21.45 uur: overhandiging cheque aan Unicef; 21.55 uur: Rikkie’s Jazz Kwintet; 22.15 uur: Say No More; 22.35 uur: Wooltown Jazz Band; 22.55 uur: ’tZooi; 23.15 uur: Wool town Jazz Band; 23.35 uur ’t Zooi; 23.55 uur: South Jazz Band; 01.00 uur Einde. Studiozaal 21.55 uur Watjes; 22.15 uur Vrolijke Vagebonden; 22.35 uur: Watjes; 23.00 uur: Proms; 23.15 uur: Midi; 00.05 uur: VOF De Kunst; 00.30 uur Frank Ashton; 01.00 uur Corry konings; 01.30 uur: Deurzakkers; 02.00 uur: Einde. Brasserie du Theatre 21.25 uur: Berry van Eik Trio; 22.15 uur Salut d’Amour; 23.00 uur: Berry Trio; 23.45 uur Salut d’Amour. Schouwburg Directeur Leo Pot van de schouwburg heeft flinke bedenkingen bij het voorstel. Hij is wel blij met het onderzoek dat ge daan moet gaan worden naar het functio neren van zijn instelling: ”Als steeds, zo als door STOA en ook nu weer, geroepen wordt dat de schouwburg te duur is, gaan mensen daar vanzelf in geloven. Ik denk dat het niet zo is en wil die bewering ge toetst zien.” Verder noemt Pot het voor stel "opmerkelijk”, omdat de schouw burg al in 1994 aan het maximum bezui- nigingsbedrag van 450.000 gulden zit, terwijl de concertzaal dan nog niet klaar is. De schouwburgdirecteur heeft boven dien twijfels over de exploitatiekosten van de concertzaal: "De voorlopige ra ming is voorbarig; die is afhankelijk van de huur die de Katholieke Leergangen gaan betalen en je weet bijvoorbeeld ook nog niet wat energie en onderhoud gaan kosten. Je loopt het gevaar jezelf rijk te rekenen; het zou me niet verbazen als men bij het opstellen van het ondernemingsplan op het dubbele van een exploitatie van 500.000 gulden uitkomt.” Ook vindt Pot dat het voorstel zichzelf op een aantal punten tegenspreekt. Zo moet de schouwburg tegelijk bezuinigen en Sterke positie Met het huidige advies wil de commissie Schampers Tilburg versterken, dat als maatschappelijk en bestuurlijk centrum in Midden-Brabant ook een sterke soci- aal-economische postitie heeft, zowel provinciaal als (inter-)nationaal. Die po sitie moet veiliggesteld worden ten op zichte van omringende stedelijke gebie den en met het oog op de (internationa le concurrentie door de eenwording van Europa, aldus Schampers. Het centraal stedelijk gebied Berkel-En schot, Tilburg en Goirle functioneert vol gens de commissie al als een eenheid op maatschappelijk en sociaal- economisch terrein. Dat zou bestuurlijk ook.zo moe ten zijn, ”uit oogpunt van doelmatigheid, slagvaardigheid, democratie, financiën en evenwichtige bevolkingsopbouw”. Ook zouden de Midden-Brabantse ge meenten de belangen van het milieu be ter moeten gaan afwegen tegen die van de agrariërs. De bestuurlijke organisatie Brabant is aan vemieuwir Schampers, maar cc;, bestuurslaag, die het gr bevoegdheden van de neemt, is niet nodig. E advies volstaan worder ke herindeling en een verste Samenwerkingsverband bant (SMB). Op basis van rijks- en provinciaal beleid komt de commissie tot dit ingrijpende voorstel, dat sterke overeenkomsten ver toont met eerdere voorstellen voor de re gio’s rond Eindhoven en Den Bosch. Die leden in de provincie schipbreuk na hef tig verzet van de kleine te annexeren ge meenten en een omslag in het Brabantse CDA. Tilburgse artiesten De slotmanifestatie belooft een waar mu zikaal festijn te worden. Bijzonder is dat het allemaal Tilburgse artiesten zijn die op 30 mei optreden. Blikvangers als VOF De Kunst, Frank Ashton, Corry Konings en De Vrolijke Vagebonden behoeven geen verdere introduktie. Hetzelfde geldt voor de Wooltown Jazz Band en The South Jazz Band. Maar er treden nog veel meer plaatselijke groepen en artiesten op die garant staan voor een hoge kwaliteit en amusementswaarde. Zie hiervoor het programma van het slotfestijn. Kaarten In totaal zijn voor de slotmanifestatie in Schouwburg Tilburg 1800 toegangsbe wijzen beschikbaar. Op dit moment is er nog plaats voor 500 personen. Kaarten zijn a 40,- verkrijgbaar bij alle filialen van de RABO- bank en aan de kassa van de Tilburgse schouwburg. De opbrengst komt ten goede aan Unicef. isatorisch er t college w 860.000 geld komt uit de 1 r de drie instelling' gemene gemeent je voor de Tilburgse Kunststic .„/nu ’t Heks onder haar hoede hee dukties voor een groot publiek moeten een extra bedrag van 1 brengen om zo meer geld in het laatje te en W willen ’t Heks, moet ook bereikt worden Zestien tot 1 januari d< Je bent er liefhebber van of niet: de avonturen van Suske en Wiske. Ge neraties zijn inmiddels opgegroeid met de avonturen van dit schrande re Belgische tweetal, tante Sidonia, krachtpatser Jerommeke, profes sor Barabas en de pop Schanulle- ke. En niet te vergeten Lambiek, door de ware liefhebber vol verte dering ook wel Biekske genoemd. Toch is het wat moeilijk door de ja ren heen liefhebber te blijven. Het tekenwerk van de stripalbums is al jaren geleden door een studio vol medewerkers overgenomen van de schepper Willy Vondersteen met als gevolg dat de tekeningen steeds machinaler lijken te worden. Ook de verhalen nemen in kracht af: de kenmerken van onze helden wor den steeds meer voorspelbaar en de ideeën voor de strips lijken almaar flauwer te worden. Helaas blijkt het bij het uitkomen van een nieuw album vaak meer van hetzelfde, zo als de eeuwige domheid en fantas tische plannen van Lambiek. Plannen zijn er ook voor Midden- Brabant: er moet grondig gescho ven gaan worden met gemeente grenzen. Tilburg wordt de zesde stad van het land en er worden ook nog waldorpen bij elkaar geveegd. Dat alles komt uit de koker van de commissie Schampers, die al eer der soortgelijke plannetjes ont wierp voor de regio’s rond Den Bosch en Eindhoven. Die haalden het niet, omdat hele dorpen te hoop liepen tegen de gemeentelijke her indeling. De kleine gemeenten wil den hun identiteit behouden. Je kunt je afvragen wat die identi teit precies inhoudt, als een flink deel van de dorpsbewoners naar de stad gaat voor hun werk, gezond heidszorg, grote inkopen en uitjes. Waarom dan ook niet bestuurlijk samenvoegen? Met andere woorden: zijn Braban ders conservatief? Misschien. Wat vaststaat, is dat Schampers hals starrig is en voor Midden-Brabant als een zich herhalende Lambiek met meer van hetzelfde komt. Ter wijl er hier, ondanks tegenstribbe len van een aantal kleine gemeen ten, gewerkt wordt aan verder gaande samenwerking. Wellicht is het verstandig dat de provincie - voor het geval dat die samenwer king niet lukt- de pl Brabantse Biekske i de deur houdt. Autobedrijf VAN DORST RIJEN - BREDA Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: T. de Beer-Döuwes Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en N.S. Plein 14-5014 DA Postbus 10001 5000 JA Til Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenteies en redactie V dinsdagavond 22.00 uur Op zaterdag 30 mei a.s. wordt in Schouwburg Tilburg de manifestatie ’’The Very Best of Tilburg” feestelijk afgesloten. Verschillende Tilburgse artiesten en gezelschappen van naam zullen deze avond belangeloos hun medewerking ver lenen. Samen met de initiatiefnemers, allen leden van service-club De Ronde Ta fel Tilburg, het Tilburgse bedrijfsleven en andere maatschappelijke groeperin gen zorgen zij ervoor dat het project ’’The Very Best of Tilburg” een doorslaand succes belooft te worden. De opbrengst van het project komt ten goede aan Unicef. Opendag Beroepsonderwijs pag. 3 Fotowedstrijd Veilig Buiten Spelenpag. 3 Cursussenpag. 5 Filmspag. 5 Gemeentenieuwspag. 6 en 7 Kuituur/Amusementpag. 11 Uitagendapag. 13 Rondom Hart v. Brabant pag. 13 Parochienieuwspag. 15 Sportpag. 17 ie in Midden- aan vernieuwing toe, aldus maar een nieuwe regionale jrootste deel van de ie gemeenten over- Er kan volgens het en met gemeentelij - terking van het Midden-Bra- Het schoonmaken van de wc is nie tuurirjk-wel fris, als die elke week i maar weer aan met borstel en zeep, nog het goedkoopste ook. Veel mensen denken dat de wc niet hygiënisch is zonder chloor, maar desinfectie van de wc met chloor is in de regel nutteloos. Met het doorspoelen verdwijnt het desin fecterende effect, zodat de bacteriën weer op het oude niveau zijn als u een keer ge bruik heeft gemaakt van het toilet. Dus toch maar borstel en zeep, zeker omdat chl oor bij produktie en gebruik een aanzienlijke milieubelasting oplevert (ernstige wa terverontreiniging) en chloordampen bovendien niet goed voor de gezondheid zijn. Iets minder belastend voor het milieu is het gebruik van wc-reinigers met een syn thetische wasactieve stof, waar waterstofperoxide, mierezuur of citroenzuur aan is toegevoegd. Daarnaast bestaan -net zoals bij de wasmiddelen- ook voor de wc schoonmaakmiddelen die weinig milieubelastend zijn. In veel huishoudens wordt naast chloor ook nog eens een extra wc-blokje voor de hy giëne gebruikt. Dat is net zo onnodig. De wc-blokjps bevatten vaak paradichloor- benzeen. Ook deze stof is zeer schadelijk voor gezondheid en kan bij inademing dui zeligheid en bloedarmoede veroorzaken. Voor het milieu kunt u het gebruik van de blokjes ook beter laten, omdat vissen zijn er gevoelig voor zijn. De plastic houder geeft bovendien onnodig afval. Voor de nodige frisse lucht op uw toilet kan ook een zakje lavendel helpen of, indien aanwezig, een open raam. ke middelen gefinancierd wordt, beko stigd worden uit het budget van de schouwburg. Op die manier verschuift 450.000 gulden richting concertzaal, die complex zeven programmatisch onder de veranwoorde- exploitatiebijdr lijkheid van de schouwburg komt te val- gulden extra, len. Ook de klassieke en modem klassie ke concerten van SMET, Souvenir, De Link en De Vonk moeten in deze c~“ stellatië worden ondergebracht, waar..., die organisaties programmatische advie zen mogen uitbrengen. Ondanks weerstand bij verschillende be trokken instellingen kiezen B en W voor een middenzaal met 250 tot 300 zitplaat sen. Daar moeten middelgrote en klein schalige theaterprodukties, amateur- voorstellingen op het gebied van dans, muziek en drama plaatsvinden. Met de middenzaal wil het college het cursus aanbod dramatische vorming en de f1' umfunctie van theaterwerkplaats Muze, ’t Heks en Zaal Zestien samen voegen. Die ene organisatie heeft niet al leen financiële voordelen door grotere efficiency, maar zou ook meer bezoekers moeten trekken, omdatde middenzaal in het centrum van de stad zou moeten ko men. De voorkeur gaat uit naar het geslo ten Terrastheater (vroeger de bioscoop Harmonie) aan de Stationsstraat, maar dat gebouw is in particuliere handen. In de middenzaal moeten ook producties van amateurgezelschappen geprogram meerd worden, die daarnaast op de ande re podia tegen niet-commerciële tarieven terecht moeten kunnen. Een ondernemingsplan moet uitwijzen of de middenzaal organisatorisch en fi nancieel haalbaar is. Het college wil voor de middenzaal jaarlijks 860.000 gulden uittrekken. Dat geld komt uit de huidige subsidies voor de drie instellingen, een deel van de algemene gemeentelijke bij- drage voor de Tilburgse Kunststichting (die nu t Heks onder haar hoede heeft) en 160.000 gulden. B De Muze en Zaal j—Jari de tijd geven om tot huur van de zalen en het actief een nieuwe organisatie te komen. Lukt /an financiële steun bij rijk, pro- dat niet, dan moet er los van die instellin- vincie, fondsen en sponsors. gen een geheel nieuwe organisatie opge zet worden. Pop en jazz Noorderligt komt wat ruimer in zijn jasje te zitten in het voorstel van B en W: het krijgt per jaar 75.000 gulden extra voor personeelsuitbreiding. Verdere subsidië ring van de MuziekKantenwinkel en de kleine poppodia Chateau en Bat Cave vindt het college niet passen binnen de concentratieplannen; Noorderligt moet ook die taken waar gaan nemen en krijgt daarvoor 25.000 gulden op jaarbasis. Aan het plan van Noorderligt, Studio Chateau, Bat Cave en de MuziekKanten winkel om de mogelijkheden te onder zoeken van een nieuw centrum voor mo derne muziek willen B en W niet echt Op zondag 17 mei is de centrale bibliotheek aan het Koningsplein geopend van 12.00- 16.00 uur. Op die dag viert de bibliotheek het lOO-jarig bestaan van het openbare bibli otheekwerk in Nederland. Alle afdelingen van de centrale bibliotheek zijn gewoon open, ook de uitlening. De Krant op Zondag ligt in meerdere exemplaren ter inzage. De bibli otheek heeft tal van festiviteiten georganiseerd. Driek van Wissen, plezierdichter, leest voor uit eigen werk. Waarschuwing voorde scheepvaart, blaasorkest voor wereldmuziek brengt vrolijke mu zikale acts, variërend van Zweedse bruiloftsmuziek tot zigeunermuziek. Martin Mens speelt in de jeugdbibliotheek verhalen in Commedia dell’arte stijl. In de jongerenbibli otheek is een Loesje workshop, waar iedereen naar hartelust zelf plakkende teksten kan bedenken, die op affiche worden uitgevoerd. Een programmaboekje over de festivitei ten is beschikbaar. De toegang is gratis. Niet alleen de Openbare Bibliotheek Tilburg opent 17 mei haar deuren. Hetzelfde gebeurt in 200 andere bibliotheken in het land. 5KF transportwielen Ê)(s>[V]B[j0^ JfËGXSljBljOBslkï i tilburg, jules vemeweg 14 - tel. 013-331316 Corry Konings. Frank Ashton. The South Jazz Band. J 1

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 1