Gemeentepciginci extra öfi Gemeente stopt opnieuw miljoenen in wijken en buurten Stadsbeheerplan lilburg Voor 7,5 miljoen de grond in n Extra geld voor inspraak O Particuliere woningverbetering trekt weer aan Meer geld voor sociale veiligheid I -j Donderdag 7mei-pagina8 DE TILBURGSE KOERIER DE TILBURG Produktie: Gemeente Tilburg Dienst Publieke Werken Tekst: Mercuur Vormgeving: Info@entrum 1096 Pastorieklamp vanaf 1993 aandachtsgebied. Nieuwe aandachtsgebieden baarheid te maken heeft. Voorrang voor langzaam verkeer Woningverbetering trekt aan. Op de foto de schilverbetering aan het Vincentiuspad. Voorrang voor lang zaam verkeer en openbaar vervoer van lar eregeling is )93 is 2 mi Dat Tbeterinc ngen. programma /erder onder nde en de ie gemeenteraad eer-maatregelen. irprogramr e behande ïroes- in als spraal drag voor ne probleme.. ken en buurten voorzieningen). Ter iers op deze pagina) invulbaar met in- suggesties sing van mi- :i woon- Jat er is. Ten- "^-sfeer op Zangvere Natuurthi Con Amc Hawaii, e geunerba Kaarten v sa van 1 83225/84 deren mo volgt matie tot 17 terd?1 aan de V uur). Op t krijgbaar. Wie vragen heeft over de inhoud van het Jaarprogramma, kan bellen met de heer B. Ruften van Publieke Werken, tel. 428567. Wie een reactie kenbaar wil maken, moet schrijven naar: College van burgemeester en wethouders van de gemeente Tilburg, Postbus 90155, 5000 LH Tilburg. Dit kan tot 1 juni aanstaande! Het Jaarprogramma Stadsbeheer 1993 is het derde programma op rij. Sinds in 1990 de gemeenteraad het Stadsbeheerplan heeft vastgesteld, komt er elk jaar een zogeheten uit- voeringsprogramma. Vrijdag 8 me Schouwburg Boems: Zorb Een musical r De Tilburgse seert haar mus kos Kazantzal hoofdpersoon het zeggen, ee volgens tradit: Zaterdag 9 n Schouwburg; Hoofdstad O] Vlak voor de e van het ’Orphi haar afscheids een tournee c groot verdriet mig klopt vooi wervelende o] werken maar 1 ners var ge van ders respite gramma raad. Dit spraak-r« aan de o t. de raadscommiss n dening, Openbé Stadsbeheer. Stokestraat. Verder staan maatre gelen op het programma voor de tnleg van Koestraat, het Dongepad, de Lange gebieden” Schijfstraat, de Oerlesestraat en de r niet har- Tatraweg. en 1 Wie wil reageren op het Jaarprogramma Stadsbeheer 1993, kan als -‘-t handelen. Het programma is in te zien bij het Gemeentelijk Infor- ...udecentrum aan het Stadhuisplein (geopend op maandag van 13.00 17.00 uur, op dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en op za- ,u,dag van 12.00 tot 16.00 uur) en bij de receptie van Publieke Werken aon de Vincentiusstraat (geopend op werkdagen van 9.00 tot 12.30 beide adressen zijn ook exemplaren van het programma ver- Groenvoorzieningen volgens plan Voor de aanleg en het onderhoud van groenvoorzieningen in Tilburg is bij de gemeente een speciaal plan in de maak: het Groenstructuurplan. Over enkele maanden is dit plan ge reed. Dat vormt dan voor de eerst komende jaren de leidraad voor het “groen-beleid”. Omdat het Groen structuurplan nog moet worden vastgesteld, trekt de gemeente voor 1993 geen extra geld uit. Niettemin staat er in het Jaarprogramma Stadsbeheer 1993 nog altijd het aanzienlijke bedrag van 1,9 miljoen gulden. Dat geld gaat onder meer naar de inrichting van het gebied rond het nieuwe De Pont Centrum voor Beeldende Kunst, naar de wijk Groeseind, een speeltuin in Groene- woud, voorzieningen in De Reit en Berkdijk, de aanleg van een bospark ter plekke van het voormalige Qui- rijnstok-tracé en de realisering va twee fietsroutesdoor de natuur naé De Efteling. subsi- pakken. Dat heet “schilverbetering”. ist. In Het Smidspad, de Boekweitstraat en het Vincentiuspad zijn bekende voorbeelden. Op grond van de erva ringen daar is de subsidieregeling inmiddels aangepast. Voor 1993 is 1 miljoen gulden beschikbaar. Daar wordt onder meer het vervolg van het in 1992 gestarte project Vogel- tjesbuurt van betaald. Tot en met 1994 is voor schilverbetering in de Vogeltjesbuurt een bedrag van 4 miljoen gulden beschikbaar. Heeft u klachten.... Losliggende trottoirtegels, gaten in het wegdek, wild groei in de groenvoorzienin gen. Het zijn van die kleine dingen die kunnen irriteren, wanneer je belang hecht aan een aantrekkelijke straat of buurt om in te wonen. Vaak gaat het om acute problemen, omdat er in het verleden te weinig geld was voor goed onderhoud. Heeft u klachten over uw woonomgeving, bel dan ge rust het klachtennummer van Publieke Werken: tel. 428597. Speciale onder- houdsteams kunnen niet al te grote klachten snel verhel pen. Voor deze vorm van onder houd is in het Jaarprogram ma Stadsbeheer 1993 een be drag van 1,4 miljoen gulden uitgetrokken. Dat is inclusief personeelskosten. De gemeente Tilburg veel werk gemaakt van ring van woningen in de die particulier eigendor tijds is hiervoor een spe dieregeling in het lever w De afgelopen drie jaar nam het tal verbeteringen echter af. sinds kort is er weer sprake van meer animo onder de particuliere huizenbezitters. De gemeente wil de verbetering het particuliere woningbezit volg De gemeente gaat meer doen voor de veiligheid van wijk- en buurtbe woners. We doelen hier op de socia le veiligheid. Het probleem is be kend. ‘s Avonds alleen op straat, slecht verlichte fietspaden; mensen voelen zich niet veilig. Onveilige plekken veiliger maken. Daar trekt de gemeente volgend jaar f 200.000,voor uit. Dat is f 100.000,— meer dan dit jaar. Een speciale werkgroep van de gemeen te zet de meest passende maatre gelen op een rij. Binnenkort komt de werkgroep met een Plan van Aan pak Sociale Veiligheid. Wijken en buurten kunnen dan inhaken en sa men met de gemeente onveilige plekken opsporen. Verbetering woonomgeving De afgelopen vijftien jaar heeft de gemeente in heel wat wijken en buurten de woonomgeving verbe terd. Straten en pleinen zijn opnieuw ingericht. Tal van maatregelen zijn inmiddels uitgevoerd. Toch zijn er nog steeds plekken in de stad, waar de woonomgeving nog niet voldoet aan de eisen van deze tijd. Met het Stadsbeheerplan worden deze ach terstanden stukje bij beetje ingelo pen. Zo bevat het Jaarprogramma Stadsbeheer 1993 weer zo’n twintig straten en pleinen die voor verbete ring in aanmerking komen. Daartoe behoren in elk geval de Sweelincklaan, het St. Pietersplein en de Textielbuurt (1e fase). Met de realisering van deze drie projecten worden inspraak-reacties op het Jaarprogramma Stadsbeheer 1992 Gelet op de goede ervaringen met vorig jaar is dit bedrag verdubbeld, de inspraak in voorgaande jaren Op het terrein van de sociale vei- heeft de gemeente in het Jaarpro- ligheid (zie eldf-1- gramma Stadsbeheer 1993 een is f 100.000,— invulbu extra bedrag van f 500.000,op- spraak-reacties. Wie i genomen voor inspraak-reacties. heeft voor de verplaats! Dit bedrag wordt besteed aan lieuhinderlijke bedrijven uit i wensen uit de stad, waarmee in buurten moet weten dj het programma nog geen reke- f 350.000,— te besteden ning is gehouden. slotte wacht in de welzijns-sfc Eigenlijk is die vrije ruimte voor in- nog een bedrag van f 85.000,- -ak nog groter. Zo is er een be- nadere invulling. ig van f 250.000,— beschikbaar or de oplossing van onvoorzie- Inspraak-reacties die niet direct oroblemen en klachten uit wij- kunnen worden gehonoreerd, ma- (incidentele wijk- ken kans op uitvoering in een van Ten opzichte van de volgende jaarprogramma’s. Veiligheid De gemeente wil in 1993 nogal wat verkeersonveilige plekken gaan aanpakken. Onder meer de kruis punten Ringbaan Zuid/Groenstraat, Fietsvoorzieningen Transvaalplein/Winkler Prinsstraat Voor fietsvoorzieningen heeft het en Lage Witsiebaan/Beneluxlaan. Jaarprogramma bijna 4 miljoen gul- Verder komen er in veel straten “ver- den in petto. Dit geld wordt onder keerremmende maatregelen”, zoals meer besteed aan de aanleg van in Tilburg Noord, de Bomenbuurt en fiets- en busvoorzieningen op de de Wethoudersbuurt. Tenslotte gaan Spoorlaan en de Heuvelring en aan er speciale bedragen naar voorzie- vrijliggende fietspaden in de Jac. ningen voor voetgangers en gehan- van Vollenhovenstraat en de Melis dicapten. gehonoreerd. In het p™ voor 1993 komen we verd' meer de Voltstraat, de Hinc Bomenbuurt tegen. Stadsbeheer In het Stadsbeheerplan heeft de ge meente destijds de gehele stad on der de loep genomen. Daarmee kwam een einde aan een periode waarin nu eens het ene deel van de stad en dan weer een ander deel in Lees en reageer! In 1990 en 1991 hebben heel wat organisaties gereageerd op deJaar- programma’s Stadsbeheer. Over het algemeen kreeg de gemeente bruikbare reacties binnen. Het blijkt dus een goed idee geweest te zijn om op deze manier met de stad van gedachten te wisselen over de maatregelen voor wijken en buurten. In 1993 kunnen de Tilburgse wij ken en buurten opnieuw rekenen op vele miljoenen gemeentelijke guldens, die worden besteed aan de verbetering van het woon- en leefklimaat. Dat staat te lezen in het Jaarprogramma Stadsbeheer 1993 dat de gemeente zeer on langs heeft uitgebracht. Het jaar programma bevat maatregelen voor een totaal bedrag van onge veer 43 miljoen gulden. Een groot deel hiervan komt rechtstreeks ten goede van de wijken en buurten in de stad. Daarbij ligt de nadruk op verbetering van de woonomge ving, verkeersveiligheid, de aan leg van groenvoorzieningen en de vernieuwing van rioleringen. Het Jaarprogramma Stadsbeheer gaat nu de inspraak in. Tot l juni aanstaande kunnen organisaties en individuele burgers reageren. Bovendien kunnen zij zelf aanvul lende wensen doen. Daarvoor is in het programma» extra financiële ruimte opgenomen. Het Jaarprogramma Stadsbeheer 1993 bevat een hele lijst aan ver keersmaatregelen. Bij elkaar vergen zij zo’n 7,5 miljoen gulden. Leidraad voor het verkeersbeleid vormt de in 1990 door de gemeenteraad vast gestelde nota “Onderweg naar 2000”. Daarin staan terugdringing van het autoverkeer en bevordering van fietsgebruik en openbaar ver voer centraal. Het geld uit het Jaar programma gaat met name naar fietsvoorzieningen, de aar' zogeheten “30 km per uur ge„.— (het autoverkeer mag daar niet har der), verkeersveiligheid en het openbaar vervoer. Daarnaast wordt er geld uitgetrokken voor het onder houd van bestaande en de aanleg van nieuwe wegen. Elk jaar legt de gemeente vele me ters riolering aan. Dat gebeurt voor al in nieuwe woonwijken en op nieuwe industrieterreinen. Het ge meentelijk rioleringsstelsel heeft momenteel een lengte van onge veer 740 kilometer. Hoe degelijk ook, riolering gaat niet voor altijd mee. Vooral de laatste jaren heeft de gemeente heel wat geld gestopt in het onderhoud en de vervanging van versleten rioleringen. Ook vol gend jaar gaat er weer voor zo’n 7,5 miljoen gulden de grond in. Op bijna dertig plaatsen in de stad wordt de riolering vervangen. Deze hier alle maal noemen zou te ver voeren. We volstaan met de kostbaarste projecten: Ringbaan Oost, Boerha- vestraat, Oisterwijksebaan, Prof. Dondersstraat,Trouwlaan en Loven- se Kanaaldijk. De buurt Pastorieklamp in de wijk ‘t Goirke wordt waarschijnlijk een nieuw aandachtsgebied in het kader Steunpunt in Stokhasselt van stadsbeheer.Dat willen burge- Eerdere aandachtsgebieden waren meester en wethouders aan de ge- Stokhasselt, de Vogeltjesbuurt en meenteraad gaan voorstellen. Ook de Uitvindersbuurt. Daar zijn inmid- de wijk Oerle en de zogeheten Dich- dels de nodige resultaten geboekt, ters- en Schildersbuurt in Berkdijk In Stokhasselt wil de gemeente door maken kans op aanwijzing. Daar middel van een vooruitgeschoven wordt eerst onderzoek gedaan. post in de wijk de vinger aan de pols houden. Ook de Vogeltjesbuurt gaat de status van aandachtsgebied ver- - de gemeente ex- liezen. Daar worden in 1992 en ‘93 en geld. Dat zijn buurten nog wel de eerder geplande maatre- r extra maatregelen gelen uitgevoerd. ’■“t woon- en leefkli- De Uitvindersbuurt blijft een jaar lan- i. orengen en te hou- ger aandachtsgebied dan het voor gebieden dreigen ach- nemen was; overigens zonder extra budget. In 1991 heeft de gemeente Gr eind Hoefstraat aangewezer aandachtsgebied. Woensdag 12 Studiozaal, 1 Poppentheat voorstelling) Samen met N speelt ijsbeer open. Daar on planten die hi dikke vriendei 3 heeft altijd jaar verder aanmoedigen. De sl n de verbete- dieregeling is onlangs aangepast. In Je Oude Stad 1993 is 2 miljoen gulden beschik- ligendom zijn. Des- baar. Dat bedrag is goed voor de een speciale subsi- verbetering van ongeveer 120 wo rn geroepen, ningen. im het aan- Pas Schilverbetering In sommige buurten en straten ver dient een gezamenlijke aanpak de voorkeur. Dus niet verspreid liggen- g van de woningen verbeteren, maar bij- Jgemd voorbeeld een hele straatwand aan- In aandachtsgebieden -de naam zegt het al- steekt de gemeente ex tra energie en geld. Dat zijn buurten en wijken waar nodig zijn om het maat op peil te br< den. In die terstanden. Voor aandachtsgebieden maakt de gemeente speciale plannen, waarin alles aan bod komt wat met de leef- het middelpunt van de bek ling stond. Stadsbeheer loopt daarmee landelijk i op- betekent nagaan wj gaat in de stad en waar r je als gemeentebestuur maatregelen treffen. Voor len we neemt om ver goed gaat maatregelen uitgang tegen te Gemeenteraad Jen in te lopen. Uiteindelijk beslist de gemeenteraa it goed gaat is de over de stadsbeheer-maatregeler imoeienis minder Die stelt het Jaarprogramma vast. bij de behandeling van tebegroting, in het na- langstel- nutten. Al die maatregelen worden jaar. Het programma 1993 komt dus -Tilburg in samenhang getroffen. Dus niet over een klein half jaar in de ge- cgezien voor- een fietspad hier en een parkje daar, meenteraad aan de orde. Vóór die /aar het goed maar bijvoorbeeld gelijktijdig ook tijd kunnen organisaties en inwo- niet. Zo kun iets doen aan de veiligheid op straat, ners van Tilburg reageren. Het colle- jr de juiste Welke maatregelen de gemeente ge van burgemeester en wethou- egelen treffen. Voor stadsde- nodig acht, staat jaarlijks in het Pro- ders bekijkt dan de inspraak- /aar het minder goed gaat gramma Stadsbeheer. resultaten en legt een definitief pro- t de gemeente maatregelen gramma voor aan de gemeente erdere achteruitgang tegen te Gemeenteraad raad. Dit voorstel komt, met de in gaan en achterstanden in te lopen. Uiteindelijk beslist de gemeenteraad spraak-reacties, in het najaar eerst In wijken waar het goed gaat is de over de stadsbeheer-maatregelen. aan de orde in een vergadering van gemeentelijke bemoeienis minder Die stelt het Jaarprogramma vast, de raadscommissie Ruimtelijke Or- groot of zijn juist maatregelen nodig Dat gebeurt bij de behandeling van dening, Openbare Werken en om kansen voor de toekomst te be- de gemeentf ff

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 8