WIJZE Lezen is leuk en er is veel te vinden in de bieb w 00 Seniorenmaand in drie bibliotheken POST SCRIPTUM COLOFON Jan Panhuijzen weg bij SBT ri i i i i i i i i i i BURG RIJEN Themamiddag discriminatie Boeken bij de Seniorenmaand Bingo Toneel voor 50+ vrouwen Volksdansinstuif 55+ Lentefeest ouderen Sluiting kantoren SBT Nederlands Kampioenschap 50+ Bowlen Bewegen voor ouderen in West r 11 ril 1992-pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 23 april 1992 - pagina 11 I Joop Janmaat Schijfstraat 107, 5038 TT Til- naar het redactie-adres of naar 10001, 5000 JA Tilburg, tel. HET WOORD IS AAN... 3-422664 t en vinyl Voor de activiteiten van de Senio renmaand kunt u naar: Centrale Bibliotheek, Konings plein 10 filiaal ’t Sant, Beneluxlaan 74 filiaal Lyndacker, Wagnerplein 5. Alle optredens, activiteiten en ten toonstellingen zijn gratis toegankelijk. Een folder over de Seniorenmaand is verkrijgbaar bij alle Tilburgse bibliotheken, bij eet- punten voor ouderen en buurt- en wijkhuizen. Brabantse humor Op de drie vrijdagen rouleren allerlei speciale activiteiten langs de drie bibli- otheekvestigingen. ’Lezen en luiste ren’ is één van de drie thema’s. Daarbij wordt informatie gegeven over wat de bibliotheek speciaal voor ouderen doet: bibliotheken in verzorgings- en verpleeghuizen en het bezorgen van boeken aan huis. Voor visueel gehan dicapten vertelt iemand van het regio naal centrum Theofaan dan over hulp middelen als leesloepen en een mede werker van blindenbibliotheek Le Sage ten Broek over gesproken boe ken. Bij dit thema treedt ook de vertel ler van verhalen in Brabants dialect Johan Biemans op met zijn program ma ’Brabantse humor op klompen’. Het thema ’Lezen en luisteren’ staat op 8 mei centraal in ’t Sant, op 15 mei in de Lyndacker en op 22 mei in de Centrale Bibliotheek van 10.00 tot 12.00 uur. Geheugentraining Van lezen kun je een hoop opsteken. Het tweede thema van de Senioren maand is dan ook ’Nooit te oud om te ker, van 15 t/m 21 mei in de centrale bibliotheek en vanaf 22 mei in ’t Sant is te zien. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. In Trefpunt De Reit is op donderdag 7 mei om 14.00 uur een thema-bijeenkomst, getiteld ’Van discriminatie tot racisme’. Het Tilburgse Meldpunt Discriminatie houdt op deze middag een inleiding over hun activiteiten. Kosten ƒ1,00 incl. kopje koffie of thee. Adres: Westertorenlaan 4. Zoals u heeft kunnen lezen wordt in de maand mei een Seniorenmaand georganiseerd in de Openbare Biblio theek Tilburg. In die maand vinden er allerlei activiteiten plaats rond drie thema’s. Wat de bibliotheek te maken heeft met leren, zal voor iederen duidelijk zijn. En lezen is voorde hand liggend, maar luisteren in de bibliotheek? en wat kunt u in de bibliotheek met buiten de deur? Hieronder vindt u wat titels die passen bij de verschillende thema’s. Een buiten-de-deur-boek is bijvoorbeeld ’De groene gids Noord-Brabant’ van Sietzo Dijkhuizen en Hans Sennef. Hierin vindt u een beschrijving van natuur en landschap in de provincie en een aantal fiets- en wandelroutes. Maar ook het ’Sport en spel spoorboekje 50+’ past bij dit thema. Een lezen-en- luisteren-boek is bijvoorbeeld ’Opa, wat doe je?’ van W. Harranth, een prentenboek over een kleinzoon en zijn opa. Hierbij hoort een cassettebandje met de tekst in het Nederlands, maar het boek en de cas sette zijn er bijvoorbeeld ook in het Turks. Er zijn natuurlijk veel meer boeken die u zou kunnen voorlezen of laten horen aan (klein)kinderen. Zo zijn er ook boeken van Roald Dahl en Annie M.G. Schmidt op geluidscassette te leen. Een nooit-te-oud- om-te-leren-boek is bijvoorbeeld het ’Geheugenboek voor ouderen’ van Marja Vink. Hierin vindt u informatie over het geheugen, praktische advie zen en ook geheugenoefeningen. Komt u vooral eens langs in de Seniorenmaand in de Openbare Bibliotheek Tilburg. Tentoonstellingen In de deelnemende vestigingen zijn ook tentoonstellingen te zien. In de hele maand mei zijn dat ’Veilig op leef tijd’ in ’t Sant en de tentoonstelling ’Zeldzame mensen’ met foto’s van onbekende maar markante oudere mensen in de Lyndacker. In de centra le bieb is ’De dienstmaagd des heren’ te zien; die gaat over de rol van de vrouw in de katholieke kerk door de jaren heen. Er zijn ook twee roulerende exposities. De blindenbibliotheek Le Sage ten Broek verzorgt een tentoonstelling over leeshulpmiddelen en gesproken lectuur. Die is van 4 t/m 8 mei te zien in ’t Sant, van 11 t/m 15 mei in de Lyndac ker en van 18 t/m 22 mei in de centrale bibliotheek op het Koningsplein. Over leren gaat de expositie ’Educatie 55+’, die van 8t/m 14 mei in de Lyndac- de meeste gezinnen weinig geld en tijd om te lezen. Bovendien durven veel ouderen niet zo snel om hulp bij het zoeken te vragen, als het druk is. En een nadeel van de oude bibliotheek op het Koningsplein was, dat die niet zo overzichtelijk was.” Toegegeven, ik ben een dynami sche figuur. Als ik bij mijn dochter binnenga (ik heb de sleutel) en de voordeur achter me dichtgooi, zeggen mijn kleindochters "Daar is opa", want dat kunnen ze horen. Het gaat bij mij allemaal nogal vlug en lawaaiig. Ik moet ook best nog veel doen en heb mijn tijd hard nodig; vandaar. Vorige week maandagmorgen bracht ik mijn vrouw thee op bed. "Wat heb je nou vannacht weer uitgespookt? Als jij aan de gang bent, lijkt het veel op een aardbe ving", zei ze. En dat is het dan ook geweest. Kijk, dat deed nou helemaal de deur dicht. Drop Oud Opa’s en oma’s Als een opa of oma kleinkinderen te logeren krijgt, kan die met zijn of haar bibliotheekpasje boeken lenen voor het bezoekende kleine grut. In de maand mei zijn bij de voorleesuurtjes in alle jeugdbibliotheken (dus ook in Groenewoud en Klein Hasselt) ook opa’s en oma’s welkom, omdat daarbij dan grootouders in kinderboeken cen traal staan. In diezelfde jeugdbibliot heken is in mei ook een tentoonstelling te zien over dit thema. Wie lid wil worden betaalt tot 65 jaar 22,50 en daarboven 7,50 per jaar. De bibliotheken zijn overigens ook altijd toegankelijk voor niet-leden. Die kun nen er bijvoorbeeld kranten en popu laire tijdschriften lezen. Vooral 's och tends is het er rustig, omdat de jeugd dan nog op school zit. Boeken lenen kost een kwartje per exemplaar. Om de geleende boeken ook buiten de openingsuren op tijd in te kunnen leveren, zijn er in alle bibliothe ken ’boekenbrievenbussen’. De cen trale bibliotheek op het Koningsplein biedt daarnaast een nieuwe service: daar zijn speciale ’boekenbrievenbus sen’, waardoor je niet meer hoeft te wachten bij het inleveren. leren’. Op 8 mei (Lyndacker), 15 mei (Koningsplein) en 22 mei (’t Sant) is in de bibliotheken informatie te krijgen over oudereneducatie. Allerlei instel lingen die zich hiermee bezighouden, zijn dan aanwezig, zoals een docent van de Open school met een demon- stratieles geheugentraining, en men sen van de Seniorenacademie, ’t Gilde en studiekringen voor ouderen. Derde thema is ’Buiten de deur’. Bui ten het eigen huis is namelijk ook voor ouderen van alles te doen wat nuttig en/of leuk is. In de bibliotheken is in mei informatie te krijgen over maaltijd- voorziening, eet- en trefpunten, oude renbonden, reizen, sport en bewe ging. Ook zijn groepen als koren, volksdansgroepen, hobbyclubs en toneelverenigingen uit de directe omgeving van de bibliotheken aanwe zig en de VVV biedt informatie over het mooie van Midden- Brabant. 'Buiten de deur’ is op 8 mei in de centrale bibli otheek, op 15 mei in ’t Sant en op 22 mei in de Lyndacker. De Senioren Bond Lucas organiseert een bingo op dins dag 28 april in het wijkcentrum Beneluxlaan te Tilburg. Iedereen is van harte welkom. De aanvang is om twee uur. De Bond van Ouderen van het Buurthuis Trouwlaan houdt op 29 april een levensmiddelen bingo om 14.00 uur in de Piet Heinstraat 3c. Na een dienstverband bij het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT van ruim 17 jaar vertrekt Jan Panhuij zen naar een andere werkkring. Per 1 mei wordt hij directeur van ver zorgingstehuis Debbeshoek in Ulft. Bij de SBT werkte Panhuijzen vanuit De Garsthof voor het zuidoostelijk stadsdeel. Daarnaast heeft hij mee gewerkt aan de maaltijdenvoorzie ning, de stedelijke opzet van Meer Bewegen voor Ouderen, de werk groep Bewust Ouder Worden en de automatisering van het centraal bureau van de SBT. In het artikel ’Zorgen voor ouderen: een vak apart’ in de vorige Senioren- wijzer is een misverstand geslopen. In de weergave van mijn verhaal wordt gesuggereerd dat de gezinszorg en de kruisvereniging in negen van de tien gevallen te weinig zorg geven aan oudere patiënten die ontslagen worden uit het ziekenhuis. Dit is stellig niet het geval! Ik heb willen aangeven dat wij een gespecialiseerde opleiding gevolgd hebben. Hierdoor zijn wij in staat -beter dan verpleegkundigen met alleen een basisopleiding- samen met de hulpverleners uit de eerste lijn een kwa litatief goede zorg te geven. Dit ondanks nijpende bezuinigingsmaatrege len. Er is een uitstekende samenwerking tussen de geriatrische afdeling van het Maria Ziekenhuis, de wijkverpleging en de gezinszorg. Toch komt het soms voor dat de nazorg niet op de meest wenselijke manier gegeven kan worden, omdat de voorzieningen hiervoor niet aanwezig zijn. Dat dit in negen van de tien gevallen zo zou zijn, is zwaar overdreven. Ben Snoeren teamleider afd. geriatrie Maria Ziekenhuis Nieuwe bieb Die overzichtelijkheid is sinds deze maand stukken beter, nu de centrale vestiging van de bibliotheek gehuis vest is in het nieuwe stadskantoor. Alle boeken zijn beter gerangschikt en er is meer loopruimte. Ook het aantal zitjes is uitgebreid, zodat je er lekker rustig met een boek in een hoekje kunt weg duiken. Bovendien zijn er meer com puters, waarmee de catalogus van de bibliotheek vrij gemakkelijk is te raad plegen. ’’Vrij gemakkelijk?” zullen de meeste ouderen zich afvragen. Dat het gebruik van de computers in de biblio theek best meevalt, kan de oudere bezoeker zelf zien op drie vrijdagoch tenden in mei. Op 8,15 en 22 mei zijn er namelijk van 10.30 tot 12.00 elk half uur speciale rondleidingen met uitleg. Ouderen krijgen dan ook de gelegen heid eens rustig met de computer te oefenen. Voor een kopje koffie of thee wordt ook nog gezorgd. Mevrouw A. Wijers-Versterre (84) neemt een kijkje in de nieuwe bibliotheek op het Koningsplein. Tot vorig jaar heeft zij vijftien jaar lang als vrijwilligster in verzorgingshuis Koningsvoorde de uitleen van de bibliotheek verzorgd. Nu wordt die service door medewerkers van de Openbare Bibliotheek ver zorgd. (Foto: Geert van Loon) I De Arnhemse amateurtoneelgroep Seresta treedt don- I derdag 7 mei op in het Tilburgse Vrouwencentrum. Seres- I I ta is een toneelgroep van en voor oudere vrouwen die I I voor deze groepen herkenbare situaties naspeelt. Zij pro- beert met deze voorstelling een discussie op gang te I I brengen over de positie waarin oudere vrouwen kunnen I I raken. De Werkgroep 50+hoopt naast alle geïnteresseer- l I den ook oud-cursisten te verwelkomen op deze middag. Donderdag 7 mei, 14.00 uur in het Vrouwencentrum aan L de Nieuwlandstraat 43. I Zondag is er een extra volksdansinstuif voor ouderen in I dienstencentrum ”De Garsthof”, Columbusplein 15 te Til- I burg. Deze maandelijkse instuif is van 11.00 tot 13.00 uur I o.l.v. Nettie Tönissen. I De werkgroep ouderen van buurtcentrum De Spil organi- I seert maandag 27 april een lentefeest met medewerking I van ”the Gibama Hawaiians”. Entree is gratis en u bent I welkom vanaf 13.45 uur. Buurtcentrum De Spil, Heike- I straat 54. I In verband met een interne werkconferentie zullen de I wijkburo’s van SBT op 18,19 en 20 mei gesloten zijn. Het I I Centraal Buro van SBT aan de Lange Schijfstraat is op I deze dagen wel open. I Op vrijdag 29 mei (de dag na Hemelvaart) zijn de wijkbu- j I ro’s van SBT eveneens gesloten. Het Centraal Buro van I I SBT zal die dag tot 14.00 uur bereikbaar zijn. I Maar liefst negen dagen lang, van 's morgens vroeg tot ’s I avonds laat, wordt er in Kempenhof te Hilvarenbeek I gebowld met als inzet de nationale titel 50- Plus Bowlen: het grootste bowlingevenement van ons land met zo’n I 700 deelnemers, onder wie bowlers uit België, Frankrijk, Oostenrijk, Spanje, Griekenland en Duitsland. Kijken is I natuurlijk ook leuk: het kampioenschap staat borg voor veel strijd en sfeer. Zaterdag 25 april t/m zaterdag 2 mei i i worden de voorrondes gespeeld, dagelijks van 10.30 tot 22.30 uur. Zondag 3 mei is de spannende maar ook extra I feestelijke finaledag. Van 11.00 tot 15.30 de halve finale, I om 16.00 uur gevolgd door de finale. Om 18.00 uur staat de prijsuitreiking gepland. Toegang is voor iedereen gra- I tis in Bowling Partycentrum Kempenhof, Diessense- I weg 99, Hilvarenbeek. I Woensdag 6 mei zal in Tilburg-West voor de eerste maal de activiteit ’’Sport en Spel voor 50- en 60-jarigen” van start gaanSoortgelijke activiteiten bestaan al sinds 4 jaar I in Tilburg-Noord en sinds 1 jaar ook in het centrum van Ti I- I burg. B.O.T.S. (Bureau Ondersteuning Tilburgse Sport) I en K&K (Sportvereniging Kunst en Kracht) starten nu dus eenzelfde activiteit in het westen van Tilburg. De lessen I worden gegeven dooreen gediplomeerde vakkracht in de I gymzaal van de Stefanusmavo, Wandelboslaan 155, op I woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. I Woensdag 6 mei is er vanaf 10.00 uur een gratis informa- I tieochtend in buurthuis ’t Sant, Beneluxlaan 74 met o.a. f een video over de reeds bestaande activiteit in ”De Drie- I burcht”. Om 10.50 uur zal er gezamenlijk naar de sport- I zaal gewandeld worden, waar om 11.00 uur de eerste les I zal starten. Men kan hier vrijblijvend aan meedoen, maar I kijken mag natuurlijk ook! I Informatie en aanmelding: Judith van Erp (K&K, tel. I 427929), of het SBT- steunpunt (wijkcentrum Kievitslaer, I tel. 683961). In de volgende Seniorenwijzer zal hieraan I meer aandacht besteed worden. Ouderen die het over de meimaand hebben, denken meestal aan de Mariamaand. Dit jaar is er nog wat anders om naar uit te zien: mei is namelijk Seniorenmaand in drie Til burgse bibliotheken. In de centrale bibliotheek en de filialen Lyndacker en ’t Sant zijn er allerlei aktiviteiten en bovendien krijgt elke 55-plusser die dan een bibliotheekpas aan schaft, een aardige attentie. De Seniorenmaand is het begin van de speciale aandacht die de bieb de komende vijf jaar aan ouderen wil besteden. Met deze actie wil de Openbare Bibli otheek ouderen laten zien dat lezen leuk is en wat er allemaal in de bieb te vinden is, zoals romans, kranten, tijd schriften en boeken over onderwer pen als hobbies, huisvesting en gezondheidszorg. Daarnaast zijn er voor mensen met een visuele handi cap boeken met grote letters en gesproken boeken. De bieb vindt een speciale Senioren maand nodig, omdat uit onderzoek blijkt dat veel ouderen hun weg naar leeszaal en uitleen nog niet gevonden hebben. Van de hele Tilburgse bevol king is 24 procent lid, terwijl bijvoor beeld nog geen tien procent van de 55 tot 65-jarigen in het bezit is van een pasje. Frensis Ketelaars, een van de organisatoren van de Senioren maand, weet de precieze reden van dit lage aantal niet, maar heeft wel ver moedens: ’’Veel Tilburgse ouderen hebben van huis uit weinig leestraditie meegekregen; er was hier vroeger in I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Til- burgse Koerier. I Redactie: 1 Ria van derAalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt 1 Mare Geerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Joop Janmaat I Jacques Joosten 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Harry Strijbosch 1 Ad de Vet Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Lange I Schijfstraat 107, 5038 TT Til- I burg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11