I JZE W E Zorgen voor ouderen: een vak apart Trefpunt Koningsplein vijfjaar 'EN Jk llery x, - Open huis opleidingsinstituut De Heiningen 1 POST COLOFON 633 SCRIPTUM a Dans- en ontmoetingsavond Tweedehands markten Bejaardenzorg in goede banen en boeken Veiligheid in huis Spreekuur KB0 Aanvraagtermijn kwijtschelding en subjectsubsidie verlengd Bingo Trouwlaan Open middag De Baselaer n i i i i i i i i i i i i r i i I I I ipril 1992-pagina 10 Donderdag 9 april 1992 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER Drop Oud Seniorenwijzer weken opgenomen in de HS r u m leefwereld van de ouderen. De eerste cursus van twaalf weken werd vorig jaar afgesloten. Om de cursus verder te verbeteren, zal die in de toekomst langer zijn. HET WOORD IS AAN... otestraat 357a 04160-40680 53 maandagmorgen I gesloten Mj i In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wijzer, per adres Tilburg- se Koerier, postbus 100015000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt nig omhanden en daardoor verpiete ren ze. Dat betekent een teruggang in de ontwikkeling’, zo klinkt het wat somber. Maar in het Maria Ziekenhuis wordt dat aangepakt door meer per soonlijke aandacht voor de mensen. ”Op de geriatrische afdeling kan dat”, vertelt Snoeren. ”Zo raak je nauwer bij de mensen betrokken, waardoor ze later minder moeite hebben terug te keren naar hun sociale milieu.” Dat de ouderen deze manier van werken waarderen, blijkt uit het feit dat ze nog wel eens langskomen na hun ontslag uit het ziekenhuis. Wie in aanmerking wil komen voor maaltijden in het Trefpunt, kan kontakt opnemen met de Maaltijdexpress, tel. 350505. Informatie over de hand- Het hondje van de koningin, Miss Pepper, is in een konijnenhol gestikt. Beatrix schijnt gehuild te hebben van verdriet. Volgens hondendeskundige Mar tin Gaus kan de relatie tussen mens en dier zo innig zijn, dat bij verlies of vermissing totale ontred dering ontstaat. Het verdriet lijkt veel op dat van ouders die hun kind kwijt zijn. Duizenden ouderen verhuizen elk jaar weer naar een verzorgingste huis, waar honden niet zijn toege staan. Ze zijn hun huis kwijt èn hun trouwe viervoeter. Wat komt er eigenlijk na totale ont reddering? Elke tweede vrijdag van de maand is in wijkcentrum ’t Sant een gezellige avond voor personen boven de 40 jaar voor een dansje of gezellig een avondje uit. Paren en alleenstaanden: iedereen is van harte welkom. Vrijdag 10 april van 20.30 tot 24.00 uur. werkgroep wordt gegeven door mevrouw Huysmans (420436) en mevrouw Hettema (353351). Tineke Meijeren van de SBT is ’s woensdags in het Trefpunt ook telefonisch te bereiken en verder via de SBT (350505). Het Trefpunt is op werkda gen geopend van 8.30tot 17.00 uuren één keer in de twee weken op zondag van 14.00 tot 18.00 uur. Telefonisch is het Trefpunt bereikbaar via nummer 420513. Op zondag 12 april wordt er in het Dienstencentrum De Garsthof (Columbusplein) weer de traditionele ’Goei- spulle-mèrt’ gehouden van 10.00 tot 17.00 uur. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het Volksdansfes- tival 55 Plus op zondag 8 november. De spullen die ter verkoop worden aangeboden zijn gebruikt. De ouderen kijken zelf hun kasten en zolders na en stellen de dingen die ze niet meer nodig hebben -vaak nog heel goed!- ter beschikking en dragen zo hun eigen steentje bij aan het welslagen van ’hun’ volksdansfestival. De spullen worden vervolgens nog eens kritisch bekeken of ze nog goed genoeg zijn. Tijdens de Mèrt is er natuurlijk de hele dag door gelegenheid aan volksdans te doen. Ouderen Biljartvereniging Pius X, organiseert op zondag 12 april een 2e handsmarkt in Boerderij Vissers, Berg- landweg 40 van 10.00 tot 16.00 uur. Het wordt weer gezel lig snuffelen: boeken, kleding etc. Er zijn nog altijd mensen nodig in de ouderenzorg. Om duidelijk te maken wat dat werk inhoudt, is er donderdag 16 april van 14.00 tot 17.00 uur open huis bij de stichting Opleidingen Gezondheidszorg Midden-Brabant De Heiningen. Wie al in de gezond heidszorg werkt en iets anders wil gaan doen is er welkom, maar ook mensen die willen gaan werken, zoals schoolverlaters of herintreedsters. Bij De Heiningen staan die dag de deuren echter ook open voor ouderen die kennis willen maken met zorgver- leningsmogelijkheden. Ook kunnen ze dan zien hoe de hulpverleners wor den opgeleid. De middag wordt o.a. opgeluisterd door bejaardendans groep Teunisblom en het ouderenkoor De Reit. Adres: De Heiningen, Apennijnenweg 4, 5022 DV Tilburg; tel. 013-355115. Ik had een droom. Een mooie droom. Dat ik met een heel stel goede vrien den en vriendinnen in een prachtig bejaardenoord woonde. Een mooi gebouw midden in een groot, fantastisch aangelegd park. Binnen was het al even mooi als buiten: ruime kamers, frisse kleueren, dikke tapijten, mooie meubels en schilderijen, veel bloemen en planten. Vriendelijke jon ge mannen en vrouwen waren in alle rust bezig met hun werk: poetsen, boenen, tafels en bedden dekken. Daarbij zongen en floten ze zachtjes, zoals de kabouters van Sneeuwwitje. Je kon zien dat ze plezier hadden. En ze hadden ook nog tijd om een praatje met ons te maken en stiekem te vertellen wat voor heerlijks de kok aan het klaarmaken was. De oudjes die er zorgelijk waren binnengekomen, fleurden helemaal op in die sfeervolle omgeving. Je kon er met gemak honderd worden. Er waren ook nonnetjes, maar die kwamen nooit uit de kapel. Om ons, als het onze tijd was, van de aardse hemel naar de echte hemel te bidden, hoewel daar geen groot verschil tussen kon zijn. Toen ik wakker werd, merkte ik dat het allemaal een droom was. De wer kelijkheid is anders. En geen klein beetje. Nogal wat ouderen hebben met het klimmen der jaren behoefte aan deskundige zorg. Dat kan thuis zijn, maar ook in een ver- zorgings- of verpleeghuis. Wie zijn de mensen, met wie je dan te maken krijgt en wat voor specia le opleiding hebben ze gehad? Dat kunt u hieronder te weten komen, maar ook bij het Tilburg- se opleidingsinstituut De Hei ningen, dat volgende week don derdag een open dag houdt om te laten zien dat werken met ouderen boeiend en zinvol is. De Heiningen ontwikkelt en geeft cur sussen die o.a. gericht zijn op verzor ging en verpleging van ouderen. Zo zijn er naast de basisopleiding voor ziekenverzorgenden bijscholingscur- sussen voor bejaardenverzorgen- den. Ook kunnen verpleegkundigen er een opleiding volgen die speciaal op de geriatrie is gericht. Verder is een cursus in ontwikkeling voor (wijkver pleegkundigen die werken met oude ren. Wie praktische informatie wil, kan ook naar het Trefpunt. Het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT houdt er namelijk elke woensdag spreekuur van 10.00 tot 12.00 uur. Daar kunt u terecht met vragen over zaken als huisvesting, financiën, gezinszorg, etc. Specifieke problemen Paula Bokhoven, een van de cursus leidsters geriatrie van De Heiningen, vertelt over het nut van de op ouderen gerichte opleidingen: ”ln eerste instantie gaat het er om dat je voor iemand wil zorgen. Maar dan kom je erachter dat er specifieke problemen kunnen optreden. Je moet je bewust worden van de identiteit van ouderen, wat er bij hen leeft, en respect hebben voor hun wensen. Daar moet je je op instellen.” Doororiëntatie-opdrachten raken de cursisten, die vaak al in de verzorging werken, vertrouwd met de Voor veel ouderen in de binnen stad en ook daarbuiten is het niet meer weg te denken: het Trefpunt aan het Koninsplein 251. Gisteren werd met een receptie het vijfjarig bestaan gevierd. Door het toenemende aantal bezoekers is het Trefpunt zo langzamerhand uit zijn jasje gegroeid. Er wordt dan ook uit gekeken naar een andere, grote re ruimte. In de vijfjaar van zijn bestaan heeft het Trefpunt een vaste klantenkring opge bouwd. Een aantal ouderen is door regelmatig bezoek aan het Konings plein uit hun isolement geraakt. Ook zijn er vele vriendschappen gegroeid. ”Wat hebben die meisjes het druk!” en ”Wat duurt het lang!” hebt u misschien wel eens gedacht als u in een ver zorgingstehuis of een andere instelling voor gezond heidszorg rond keek. Zaken die met meer zorg, minder geld en minder personeel te maken hebben. In de Open bare Bibliotheek Tilburg vindt u rond dit onderwerp wat informatie.’Ouderenzorg en personeelstekort in de jaren negentig’ is het onderwerp van een onderzoek van A. v.d. Bulck en A. v.d. Wakker, gedaan in opdracht van het PWO (Provinciaal Overleg Welzijn Ouderen) en het PON (Pro vinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant). Hoe het is om in een instelling voor bijv, ouderenzorg te wonen, op bezoek te komen of te werken, kunt u lezen in ’Thuis in het ver pleeghuis’ van Gert Bloemendal en anderen. In 'Aan dacht genoeg?’ wordt u door Hans de Kuyper een kijkje gegund in het verzorgingscentrum De Annenborgh te Rosmalen en het dagelijks leven daar. Hoe het zo geko men is (bezuinigingen, grote werkdruk) kunt u nalezen aan de hand van artikelen, bijeen gebracht in de docu mentatiemappen ’Bejaarden: Nederland’ en ’Ouderen: beleid’.Genoemde titels kunt u o.a. vinden in de nieuwe bibliotheek aan het Koningsplein. Kom gerust eens langs en drink gelijk een kopje koffie in het nieuwe café-restau- rant boven de bibliotheek. De SOON organiseert met de SBT op woensdag 22 april om 14.00 uur in de Ypelaer (Corellistraat 10) een informa tiemiddag over veiligheid in huis: over hoe vallen, uitglij den en andere ongelukjes voorkomen kunnen worden. Er zullen dia’s worden getoond; door middel van een spel worden uw vragen beantwoord; er zijn folders om te bekij ken en in de pauze kunt u aan een prijsvraag meedoen. Na afloop krijgt u een map vol informatie. Ook is de Til- burgse Kruisvereniging aanwezig om u verschillende hulpmiddelen te laten zien. De entree is gratis en in de pauze krijgt u een kopje koffie/thee gepresenteerd. zien de intensive care als iets spran kelenden, ook omdat je daar meer met jongeren in aanraking komt.” Maar Snoeren ging gewoon door en heeft daar geen spijt van, al is hij niet helemaal tevreden over de betaling. ”Die is gelijk aan die van andere ver pleegkundigen, terwijl wij toch een zwaardere taak hebben. Je moet veel meer coördineren en bent gewoon meer bezig, bijvoorbeeld als het om de thuiszorg gaat”, legt hij uit. De verpleegkundigen van de afdeling geriatrie ontbijten ’s morgens met de ouderen. Snoeren is als teamleider de rest van de morgen vooral bezig met besprekingen, ’s Middags is het ook voor hem tijd voor de praktijk: dan werkt hij met de ouderen. Als een oudere uit het ziekenhuis ont slagen wordt, komen er nieuwe pro blemen om de hoek kijken. Snoeren: ”Op dat moment merk je echt iets van de bezuinigingen. Als iemand ontslag krijgt, heeft die persoon nog zorg nodig, maar dat gaat bijna nooit zoals wij willen. Gezinszorg en Kruisvereni ging kunnen het niet aan. Daardoor krijgen ouderen in negen van de tien gevallen te weinig nazorg.” Huisopleiding Eén van de deelnemers van de eerste opleiding was Ben Snoeren. Hij is nu teamleider van de afdeling geriatrie van het Maria Ziekenhuis. Ooit begon hij met de opleiding verpleegkunde A (algemeen). Daarna bekwaamde hij zich verder voor de intensive care. ”lk heb zes jaar op de afdeling hartbewa- king gewerkt, maar daar had ik geen promotiemogelijkheden meer.” Toen Snoeren als teamleider op de afdeling geriatrie begon, startte het ziekenhuis daarvoor een huisopleiding. Ook deed hij de cursus van De Heiningen, die hij zelf mee opzette. ”lk vond die bijzonder geslaagd. Je krijgt er een hoop gespecialiseerde informatie”, stelt hij. De groep ouderen groeit; ook op het ziekenhuis merken ze dat. Snoeren: ”Die mensen moeten vaak lang blijven en een groot deel van de tijd wachten ze op wat komen gaat. Ze hebben wei- Het stedelijk bestuur van de Katholieke Bond van Oude- ren, kring Tilburg, houdt m.i.v. woensdag 15 april elke woensdagmiddag van 14.00-16.00 uur spreekuur voor 1 haar leden in het gebouw B.O.Z., Willem Il-straat 23 in Til- burg. Gaarne tevoren aanmelding op secretariaat: tele- foon 672208. Aanpassen Volgens Snoeren is het werk lichame lijk en geestelijk zwaar. Daardoor valt het niet mee om nieuwe mensen te vinden. ”Ze moeten het echt willen, anders lukt het niet”, stelt hij. Hij wijst op het lagere tempo van ouderen. ’’Oudere mensen zijn nu eenmaal langzamer. Daaraan moet je je gewoon aanpassen.” Toen hij in de geriatrie begon, kreeg hij wel eens opmerkingen van collega’s te horen als ’Kies jij voor die afdeling?’ of ’Spreekt je dat aan?’ Snoeren: ”Ze De termijn om bij de gemeente subjectsubsidie en kwijt schelding voorde afvalwaterzuiveringsbijdrage en afval stoffenheffing aan te vragen, is verlengd. In de vorige Seniorenwijzer stond dat mensen met lage inkomen daar één week extra (tot 1 mei) voor krijgen, maar dit informatie van de gemeente bleek onjuist. Wie een aan vraag wil indienen, kan dat doen tot 15 mei. Formulieren daarvoor zijn te krijgen bij: Bureau Kwijtschelding, Stad huisplein 130, 5038 TC Tilburg (tel. 429413), het Gemeentelijk Informatiecentrum, de PNEM en de Sociale j Dienst.Omdat de normen voor kwijtschelding en subject- subsidie van elkaar verschillen, kan het zijn dat een aantal I mensen geen kwijtschelding, maar wel subjectsubsidie I krijgt. Wellicht dat het dus toch de moeite loont, een aan- I vraag in te dienen. Voor hulp bij het invullen kunt u terecht I bij de SBT. Ook bij het Bureau Kwijtschelding in het stad huis is men u graag behulpzaam, maar dan moet u wel een afspraak maken via telefoonnummer 429413. Als u door bijzondere omstandigheden niet in staat bent er naar I toe te gaan, kunt u voor deze service toch kontakt opne- I men met het kwijtscheldingsbureau. De Bond van Ouderen houdt op 15 april een levensmid- I delenbingo in het buurthuis Trouwlaan aan de Piet Hein- I straat 3 A. Aanvang 14.00 uur. 8055 PE Laag-Zuthem (bij Zwolle); tel. 05290-1541 De activiteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organi seert op dinsdag 14 april een open middag in De Basela er. Op die middag zullen alle gebruikersgroepen van De Baselaer zich presenteren. Door middel van demonstra ties, (optreden o.a. van het zangkoor, volksdansen) en voorlichting (o.a. diavoorstelling) laten ze zien waar ze zoal mee bezig zijn. Tevens kan men zich dan opgeven voor één of meerdere activiteiten. Kom gerust langs: de entree is gratis; tevens krijgt elke bezoeker een gratis kop koffie met een koek. Het begint om 13.30 uur. Adres: De Baselaer, Hoefstraat 175. Ben Snoeren: In zorg meer persoonlijke aandacht voor ouderen (Foto: Geert van Loon) Sfeer Het belangrijkste van het Trefpunt is natuurlijk de sfeer. De beheerder, gas tvrouwen en -heren zorgen voor een kopje koffie en maken een praatje met wie daar prijs op stelt. Op die manier worden ook de mensen die er voor het eerst komen, op hun gemak gesteld. Maar je kunt er voor meer terecht dan een praatje. Een commissie van het Trefpunt organiseert ook elke woens dagmiddag activiteiten, zoals rik- en jokerconcoursen, bingo, spelletjes en voorlichtingsbijeenkomsten over zaken die voor ouderen belangrijk zijn. Daarnaast is er minstens twee keer per jaar een uitstapje. Op maandagmiddagen is er een handwerkgroep actief. Die organi seert elk jaar een tentoonstelling met verkoop van gemaakte spullen. Gegeten kan er ook worden in het Trefpunt. De Maaltijdexpress zorgt ervoor dat ouderen er van maandag tot en met vrijdag terecht kunnen voor soep, een hoofdgerecht en een toetje. Dat is niet alleen praktisch en goed koop 6,-), maar ook gezellig, zeker voor alleenstaande ouderen. Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. I ÜVIIIUICIIWIJÏCI Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: I Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt - MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT I Tilburg, tel. 350505.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11