r/&. WIJZE Denktank aan de slag Extraatjes van gemeente bij lage inkomens )EN O, n 11 Kwijtschelding belastingen en subjectsubsidie: POST COLOFON SCRIPTUM 19, »9, r 40 vrouwen 60 ri i i i i i i i i i i i i i i II Besteding vrije tijd Aqua sportte/ 50+ Bingo en rikken Hulpdienst-Noord Film over bevnjding Tilburg Yoga voor beginners Muziekensemble zoekt nieuwe leden Volksdansen Donderdag 26 maart 1992 - pagina 11 1992-pagina 10 detilburgse koerier Adv. i in een envelop opgenomen in de Tilburgse 100 ten L30 hout o publiek. Bij de SBT is men natuurlijk bereid om ouderen te helpen. HET WOORD IS AAN... in! jur In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermel ding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er auto matisch geplaatst wordt. Verlenging termijn Het invullen van de formulieren is tamelijk ingewikkeld en de toelichting erbij ook. Daarom hebben B en W deze week besloten de aanvraagter- mijn met een week te verlengen. De formulieren moeten nu voor 1 mei ingeleverd zijn. VIDO, vrouwen in de overgangsjaren, heeft op 7 april een inloopmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Vido is een zelf hulpgroep voor vrouwen tussen de 40 en 60 jaar. Vrou wen die eens over hun klachten willen praten, zijn van har te welkom. Deze inloopmiddag wordt gehouden in het wijkgebouw Loven-Besterd, Koestraat 164, Tilburg (ingang park Horion, zaal 2). Informatie: 013-681105 of 013- 554312. Subjectsubsidie mogelijk voor telefoonkosten (Foto: Geert van Loon) I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I 1 368805. 1 t kunt u krijgen :t vrijdag tijdens C. van der Steen: Bezuinigingen Uit een GGD-onderzoek, dat in febru ari verscheen, bleek dat in Tilburg driehonderd extra verpleegbedden nodig zijn voor dementerende oude ren. Het tekort blijkt hier groter dan in andere regio’s. Maar door bezuinigin gen van de rijksoverheid lijkt het erop dat van die kant (via de provincie) niet voldoende geld zal komen om een echt eind te maken aan het beddente kort voor psychogeriatrische patiën ten. Als het niet uit de lengte kan, dan moet het uit de breedte komen: daarom gaan de deskundigen zich buigen over andere voorzieningen die een betere zorg voor ouderen moeten opleveren. In de denktank hebben naast wethouder van Blerck zitting: oud-staatssecretaris van volksge zondheid J. Hendriks, KUB-professor De doelgroep ouderen is kennelijk een gat in de markt. Vooral als het gaat om talloze zaken die er op gericht schijnen te zijn, de senio ren gezonder en vitaler te maken. Zo zijn er vitamines, kalk, pillen tegen geheugenverlies, zalf en pillen tegen stijve gewrichten. Ver der middelen tegen aderverkal king, en te hoge bloeddruk, chole sterolverlagers en ga zo maar door. Daarnaast zijn er nog allerlei cur sussen waar mensen leren bewus ter met hun lichaam bezig te zijn om er achter te komen of er wel licht soms wat mis is. Een cursus relativeren zou vol gens mij beter op zijn plaats zijn. Dan leer je wat beter met de hier boven genoemde zaken om te gaan en bovendien krijg je daar door wat eelt op je ziel. Dat laatste kan bij veel ouderen geen kwaad! Drop Oud Auto Voor de heer T. (80) verliep de aan vraag vorig jaar minder goed. Samen met zijn vrouw leeft hij van een AOW- uitkering en een klein pensioen. In 1990 had hij de subjectsubsidie gekregen, maar in 1991 niet. ’’Toen stond er ineens de vraag of ik een auto heb en die heb ik inderdaad.” Hij legt uit dat hij die nodig heeft om zich te verplaatsen. Als hartpatiënt kan hij geen grote afstanden lopen of fietsen. Als u er zelf niet goed uitkomt, kunt u voor hulp bij het invullen aan kloppen bij de SBT. Ook bij het Bureau Kwijtschelding in het stad huis is men u graag behulpzaam. Maar daarvoor moet u wel een afspraak maken. Dat kan via tele foonnummer 429413. Als u door bijzondere omstandigheden niet in staat bent er niet naar toe te gaan, kunt u voor deze service toch kon- takt opnemen met het kwijtschel- dingsbureau. Aanvraagformulieren voor sub jectsubsidie en kwijtschelding zijn te krijgen bij: Bureau Kwijtschelding, Stadhuis plein 130, 5038 TC Tilburg; tel. 429413 Gemeentelijk Informatiecentrum, Stadhuisplein 132 De balie van de PNEM, district Til burg, Ringbaan Noord 199 Sociale Dienst, Koningsplein 8 (stadskantoor II) Voor mensen met lage inko mens, zoals ouderen met AOW, zijn er allerlei regelingen, waar door de financiële pijn wat ver licht wordt. Zo kan de gemeente bepaalde belastingen kwijt schelden. In Tilburg is er boven dien de mogelijkheid een zoge naamde ’subjectsubsidie’ te krijgen: een subsidie van maxi maal 150,- per jaar voor aktivi- teiten of het onderhouden van sociale kontakten. De subject subsidie en de kwijtschelding voor de afvalwaterzuiverings- bijdrage en afvalstoffenheffing moesten voor 24 april aange vraagd worden. Die termijn is meteen week verlengd tot 1 mei. Kwijtschelding kan ook aangevraagd worden als de aanslagen voor de hon denbelasting en het rioolrecht in de brievenbus vallen. En in het najaar is de onroerend goedbelasting aan de beurt. De subjectsubsidie is er voor bedoeld om aan sport en ontspanning te kun nen doen of aan cursussen deel te kunnen nemen. De 150,- kunnen ook aangevraagd worden voor tele foonkosten, abonnementen op het openbaar vervoer of andere manieren om sociale kontakten te onderhou den. Hulp bij het invullen van formulieren is mogelijk: op het stadhuis is daarvoor deze maanden het Bureau Kwijt schelding speciaal open voor hét Voor de gemeente was het autobezit echter reden om de aanvraag af te wij zen. ”Ze gaan er vanuit dat je dat geld dan niet nodig hebt, denk ik”, aldus de heerT., die het daardoor nog zuiniger aan is gaan doen. Zijn vrouw voegt er ontmoedigd aan toe: ”Ze weten de arme man wel te vinden.” Toch kan het dit jaar beter aflopen. Bij de SBT zijn ze aan het uitzoeken of de heer T. een medische indicatie kan krijgen voor het autobezit. Bovendien telt een auto alleen mee, als die meer waard is dan 3000,-. Misschien krij gen de heeren mevrouw T. dus dit jaar toch subjectsubsidie en kwijtschel ding van gemeentelijke belastingen. Een groep van deskundigen, een ’denktank’, is onder leiding van wethouder Anke van Blerck begonnen oplossingen te zoe ken voor de opvang van ouderen die hulpbehoevend zijn. Aanlei ding is het verontrustend grote tekort aan psychogeriatrische bedden in Tilburg, dat zijn ver pleegbedden voor dementeren de ouderen, Op zijn eerste vergadering heeft de denktank zich achter de gemeente geschaard, die er bij de provincie op aangedrongen heeft het tekort in elk geval een beetje te verminderen. Om de ergste crisisgevallen op te los sen zou de provincie snel geld moeten geven voor twaalf ver pleegbedden en twaalf plaatsen in de dagopvang. mee moest nemen.” Vervolgens heeft ze thuis de formulieren ingevuld en weer ingeleverd. Het invullen ging niet in één keer goed. ’’Omdat ik kippig ben, zet ik wel eens iets op een ver keerd streepje bij de vragen”, aldus mevrouw van Deursen. Maar uitein delijk was alles in orde. ”lk denk dat het een goede tip voor ouderen is: aan laten kruisen wat je mee moet nemen”, stelt ze en vervolgt fel: ”lk vind dat we er recht op hebben. Wij ouderen worden vreselijk kort gehou den. Toen ik pas AOW had, kon ik nog sparen. Nu heb ik wat meer, maar kan ik dat niet meer, omdat het leven veel duurder is geworden. Met die 150,- kan ik dus altijd wel iets doen.” Laatst hoorde ik een verhaal van een vriendelijk klein land. In dat land wer den de bakkers door de overheid gesubsidieerd om het dagelijks brood voor de mensen te bakken. Op een goede dag riep de consumentenbond van dat land iedereen bijeen om met elkaar te praten over de kwaliteit van het brood. Ze waren er bijna allemaal: de overheid, want die gaf subsidie, en de consumenten, want die aten het brood elke dag. De bakkers lieten verstek gaan, want die dachten: ”Er is toch niemand anders die brood kan .bakken en de anderen slikken toch alles voor zoete koek. Bovendien krijgen wij subsidie, dus waarom zouden we ons druk maken.” De anderen waren zo kwaad over de arrogante houding van de bakkers, dat ze afspraken te stoppen met het eten van brood dat door de bakkers was gebakken. Omdat er tcoh brood op de plank moest komen, zetten ze cursussen op touw en bakten hun eigen brood. De bakkers schrokken daar erg van, want ze zagen dat hun broodwinning in gevaar kwam. Ze waren zelfs bereid om voor hetzelfde geld zoete broodjes te gaan bakken. Aan dat verhaal moest ik denken, toen ik op 19 maart op een symposium zat over oudereneducatie, dat overigens goed georganiseerd was door de ANBO. Ze waren er bijna allemaal: de overheid, want die geeft subsidie en stippelt beleid uit, en de ouderen, want voor hen is de educatie bestemd. bezighouden. Ook komt er een gesprek met de zorg verzekeraars. Omdat die via de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) steeds meer zeggenschap krijgen over de financiering, willen de deskundigen met hen overleggen of het bestaand beleid te verbeteren valt. De bedoeling is dat het advies van de denktank rond de zomervakantie klaar is. G. van Veldhoven (voorzitter RK Gas thuis), huisarts M. van Oss en gemeente- ambtenaar P. Korsmit. Als adviseurs zijn aangetrokken GGD- directeur de Goey en de voormalige SBT-medewerker André Walraven aangetrokken, die zich tegenwoordig met Zorg op Maat-projecten bezig houdt. De groep gaat onder meer praten met instellingen die zich met ouderenzorg ’’Ingewikkeld” Hoewel er voor het invullen van de aanvraagformulieren de nodige hulp beschikbaar is, valt het toch niet altijd mee. Toine Lakeman van de SBT heeft gemerkt dat er dit jaar veel min der ouderen hulp vragen bij de aan vraag voor subjectsubsidie en kwijt schelding. Maar het kan natuurlijk nooit kwaad uit laten zoeken of je er recht op hebt. Mevrouw van Deursen (75) bijvoor beeld gebruikt de subjectsubsidie om een deel van haar telefoonrekening te betalen. ”Het is verrekte ingewikkeld”, vertelt ze. Niet alleen door de hoe veelheid vragen en het aantal kopieën dat moet worden meegestuurd, maar ook door de kleur van het formulier. ”lk ben slechtziend en daardoor kan ik het niet zo goed lezen”, zo bekritiseert ze het lichtgetinte formulier. Hulp was dus welkom. Mevrouw van Deursen: ”lk ben dit jaar eerst naar het Bureau Kwijtschelding op het stad huis gegaan, waar ze ook met sub jectsubsidie helpen. Daar hebben ze precies aangekruist welke kopieën ik Iedereen weet dat beweging goed is! Dat geldt ook zeker voor de ouderen. Zo is er bijvoorbeeld volksdansen. Dat is ook heel goed voor de hersenfunctie. Met volksdansen train je de hersenen bijv, om snel te blijven denken, vooruit te denken en te onthouden; verder wordt de conditie op peil gehouden en is het een gezellig (sociaal) samenzijn. In De Baselaer wordt op vrijdagmiddag gevolksdanst van 14.00-15.30 uur. Als er sportieve en actieve ouderen (liefst enige ervaring met volksdansen) met een vrije vrij dagmiddag zijn, kom langs en doe een proefles mee. Inlichtingen: De Baselaer, Hoefstraat 175 of 681462 (Monica). In Trefpunt de Reit is op donderdag 2 april om 14.00 uur een middag over 50+ (vrije)-tijdsbesteding. U had een drukke baan of uw kinderen zijn pas zelfstandig gaan wonen. Wat nu... hoe gaat u daarmee om en hoe reageert uw omgeving daarop. In spelvorm proberen wij op uw vra gen een antwoord te vinden. Kosten ƒ1,- incl. een kopje koffie of thee. Adres: Westertorenlaan 4 (tel. 634247). Aqua sportief 50+ is een activiteit in lesvorm. Onder bege leiding wordt op een ontspannende manier aandacht besteed aan de diverse onderdelen die de zwemsport rijk is: de zwemtechnieken (soorten slagen) en zwemvaar- digheden (o.a. zwemmend redden). Drie kwartier aqua sportief ziet er als volgt uit: warming- up; zwemtechnieken en zwemvaardigheden; afsluiting, meestal in de vorm van een spel; uitzwemmen. Elke week wordt op vrijdag van 15.00 tot 15.45 uur een ander pro- -gramma afgewerkt in zwembad de Drieburcht. De kosten zijn een deelnemerskaart van ƒ17,50 en ƒ2,- per keer. Meer informatie kunt u vinden in de folders bij de zwem baden, het gemeentelijk informatiecentrum en het VVV, of de Sport- infolijn: 013-429610. De Bond van Ouderen Trouwlaan organiseert op 1 april een gezellige levensmiddelenbingo (en dat is geen grap). De bingo wordt vanaf 14.00 uur gehouden; adres: Piet Heinstraat 3c. De werkgroep Ouderen De Schans houdt iedere donder dagmiddag een rikmiddag vanaf 14.00 uur. De prijsjes bestaan ook daar uit levensmiddelen. Adres: De Schans 123, Tilburg-Noord. Hulpdienst-Noord bestaat al 15 jaar in Tilburg-Noord en veel ouderen daar zullen de organisatie inmiddels wel kennen, maar er zijn er die nog niet precies weten wat de Hulpdienst doet. Als u hulp nodig heeft en er is niemand in de buurt om u te helpen, schroom niet en bel de hulpdienst. Die zal dan proberen u zo spoedig mogelijk te helpen, met een bood schap, medicijnen halen bij dokter of apotheek en als u zich wat eenzaam voelt met een bezoek. Ook voor kleine klusjes kunt u bij de Hulpdienst terecht en zo zijn er nog meer mogelijkheden te bedenken. En heeft u niet direkt hulp nodig maar wel behoefte om een praatje te maken dan kan dat natuurlijk altijd. Ook kan de Hulpdienst vrijwilligers gebruiken die de han den uit de mouwen willen steken en een boodschap of een klusje willen doen. Leeftijd is niet zo belangrijk. De Hulpdienst-Noord is te bereiken van maandagmorgen t/m vrijdagmorgen (9.30-11.30 uur) in wijkcentrum De Schans, Schans 123, Tilburg; tel. 551093. Op dinsdag 31 maart is ervan 14.00 tot 15.30 uur een mid dag over de bevrijding van Tilburg in het Trefpunt in de Ypelaer. Dhr. Brans is een verwoed verzamelaar van spullen uit de Tweede Wereldoorlog. We vertelt en ver toont een video-film over de bevrijding van Tilburg en brengt ook een aantal gebruiksvoorwerpen mee, die vele ouderen zich nog wel zullen herinneren. Entree gratis. Ouderen-Trefpunt, wijkcentrum De Ypelaer, Corellistraat 10. Yoga is met aandacht de oefeningen doen en met aan dacht je ademhaling volgen. Het heeft niets te maken, met stijf of soepel, jong of oud, dik of dun, vlug of langzaam: iedereen kan bewegen. Begin april start er een beginnerscursus op de donder dagmorgen van 11.15 tot 12.15 uur. Kosten: 10 lessen ƒ40,-. De cursus wordt opgegeven in De Baselaer, Hoef straat 175; tel. 421207. Informatie: Yogaschool ’’Deshi- kaa”, Ina Engel- Roskam, tel. 01615-2267. Samen muziek maken is leerzaam en gezellig voor eenieder die een muziekinstrument bespeelt. Een ensemble in Goirle met nogal wat Tilburgse leden komt iedere donderdag bij elkaar om te studeren en te spelen. Het zijn amateurs en het repertoire houdt over het algemeen eenvoudige kamermuziek in, b.v. Bach, Mozart, Vivaldi, Schubert etc. Wellicht hebt u vroeger gespeeld en ligt uw instrument alweer een tijdje in de kast. Samen spelen kan een goede stimulans zijn om de draad weer op te pakken. Wilt u meer van ons weten, neem dan contact op met de heer Frans Prinssen, tel. 013-344636 of kom eens luiste ren op de Wildacker, Van Hogendorpplein 73 te Goirle (tel. 342447). Dat kan elke donderdag van 10.30 tot 12.30 uur. I Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse I Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat I Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) I Harry Strijbosch Ad de Vet Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf- I straat 107, 5038 TT Tilburg, 1 tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar 1 de Tilburgse Koerier, postbus

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11