Weer fors overschot gemeente Tilburg P1 Zaal Zestien op advies over podia Kritiek Belangrijke steun voor ondernemers midden- en kleinbednji gPs^d’”rNoorderii8'enjazz- Oplage95.000 ex. 17,4 miljoen gulden over 1991 ”STOA-rapport wordt niet serieus genomen” Vier eeuwen schrijven en drukken in Tilburg Tilburg helpt Dubrovnik Sparen in België GRIJZE HAREN Kwaliteit is altijd voordeliger TUINCENTRUM De Paap van Gramschap Vier eeuwen schrijven en drukken in Tilburg een nieuw boek van Ronald Peeters veschijnt 27 maart bij Boekhandel Gianotten ruari 1992-pagina 12 Koerier lopen jare i bevorder Zij kunnen or het Middt zegt Zaal het gr i dat g Zie ook onze advertentie op blz. 4 Lees pagina 14 ff Waarom... LEES VERDER IN DIT NUMMER: Donderdag 5 maart 1992 36e jaargang nr.1748 auteurs drukkers uitgevers boekhandelaren literaire curiosa terie tinge krijg' Autobedrijf VAN DORST Stationsstraat 25, RIJEN HIPER IWUIUKTIF gevestigde 1-ondeme- I I I I j I I I I zich van een ag- dorp tot een 1,3 ge- 8,- 11 keer 75,- BELLAIR Enschotsestraat 133 - tel. 422769 Adviseur M. van de Ven raadpleegt het uitgebreide gegevensbestand met uiteenlopende informatie voor allerlei branches. (FOTO: GEERT VAN LOON) paus ote in- treven ZONNEKUREN Met gezichtsbruiner Per keer 1,-per keer extra. Pneumatiek (Us èbmBüOl ^^ribur^ule^refnewe i besluit, ook dat >an het fonds voor ingen, maar niet ïmeenteraad daar nming aan zal Hendrik Moller (1869-1940) ondermeer leraar, publicist, oprichter van de Katholieke Leergangen en oprichter en redacteur van het literaire tijdschrift Roeping. (foto: collectie Gemeentearchief Tilburg). Voorlichting en advisering Het IMK Midden-Brabant is gevestigd in het Ondememershuis aan het Reitseplein veg 14 tel 013-321316 J mv^nt het bestuur er in Tilburg plaats ipgezetenge- mrkunst”, dat het enige de provin- gse theater een voortrek- Laten spelen in de amateur- en samenwerkingsmoge- let bestuur met de schou w- ere instellingen. Daarbij gedacht aan concentratie van ïrsoneels- en salarisad- xibliciteit. Ook fuseren mogelijkheden, maar wil i volwaardig podium voor st ontstaan, dan zal de ge- ;r geld kwijt zijn dan voor i, aldus de notitie. Als de ge- iclu- uerlijk "t van de laarcultu- De gemeentelijke boekhouding van Tilburg vertoont over het afgelopen jaar weer een flinke meevaller. Eind vorig jaar zag het er nog naar uit dat de gemeente 7,7 miljoen over zou houden; nu blijkt het om 17,4 miljoen te gaan. De oor zaak van het overschot ligt vooral in het van tevoren te hoog inschatten van kos ten en uitgaven door de gemeentelijke diensten. Voortrekkersrol Op basis van de cijfers meent van Zaal Zestien dat is voor ”een professioneel 0{ leid podium voor de amatei in Zuid-Nederland bovendien in zijn soort is. Bovendien zou de cie het Tilburgse theater een vc kersrol willen laten spelen in d- kunst. Overleg lijkheden ziet he burg en ander wordt gedacht boekhouding, per ministraties en pi behoort tot de r er dan wel een amateurkunst meente meer Zaal Zestien, <u meente daar niet toe bereid is, conc deert het bestuur, ’’laat ze dan zo eer zijn om het wezenlijke aspect amateurkunst te schrappen uit ha, reel beleid.” 1 in Tilburg. Waarvoor kan de onderne mer allemaal terecht bij het IMK? Advi seur H. van de Ven van het IMK Midden- Brabant weet te melden dat de activitei ten van zijn organisatie grofweg uiteen vallen in het geven van voorlichting, die kosteloos is, en in advisering. In deze laatste categorie vinden we betaalde op drachten als haalbaarheids- en vesti- gingsplaatsenonderzóek. ”De verhou ding tussen voorlichting en advisering is geleder., vergelijkbaar met de verhouding tussen Het STO; huisarts en specialist”, aldus Van de Ven. tien zeker Voor het invullen van het voor ondeme- vuldighed mers zo belangrijke ondememersplan zijn,; beschikt het IMK Midden-Brabant over te le; een uitgebreid gegevensbestand met we zenlijke informatie voor uiteenlopende branches. Dankzij een goede codering dit bestand met gegevens eenvoudig t gankelijk. Ook voor informatie met betrekking tot speciale financiële regelingen en facili teiten voor oudere ondernemers kan men bij het IMK terecht. Zo blijkt de milieudienst minder te heb ben uitgegeven voor het ophalen en stor ten van afval. De welzijnsdienst heeft on geveer 3 miljoen minder aan bijzonde re bijstand uitgekeerd dan oorspronkelijk geraamd, omdat hét rijk in de loop van vorig jaar de regels daarvoor strenger heeft gemaakt, 2,5 miljoen hield de ge meente over doordat aktiviteiten die wel gepland waren voor 1991 niet uitgevoerd werden. Het overschot is een record in de reeks van de afgelopen jaren. Na zware bezui nigingen en bevordering van de efficien cy van gemeentelijke diensten in het mid den van de jaren tachtig hield Tilburg in 1988 ruim 2 miljoen over, in 1989/3,6 miljoen en in 1990 6 miljoen. i. Het tijdschrift Edele Brabant r het nog steeds bestaande Bra- (1952) zijn als voortzettingen uhantia Nostra te beschouwen. J"chrift wat uit een geheel an- „ek komt is De Stijl (1917). Theo van Doesburg verbleef als dienstplichtig militair in dè omgeving van Tilburg. Anthony Kok was amb tenaar bij de spoorwegen. Van Does burg en Kok hebben in Tilburg plan nen ontwikkeld die geleid hebben tot het ontstaan van het nieuwe, interna tionaal befaamde tijdschrift De Stijl. Hun correspondentie is volgens Pee ters een van de belangrijkste bronnen bij het onderzoek naar dit fameuze tijdschrift. IDIL-tijdingen is een tijdschrift dat weliswaar niet als literair tijdschrift te boek staat, maar dat alles met litera tuur te maken had. Het was het katho lieke recensie tijdschrift dat uitgege ven werd door Gerard Verbiest, direc teur van de Informatie Dienst Inzake Lectuur. IDIL (1937-1968) had in ka tholiek Nederland een belangrijke stem inzake wat wel en niet gelezen mocht worden. Er was een systeem van beoordeling en kwalificatie waar mee aangegeven werd voor wie een boek geschikt werd geacht. Eindjaren veertig, begin jaren vijftig had IDIL zo’n 200 recensenten. Dat Verbiest in de jaren vijftig de bijnaam ’de paus van Tilburg’ geeft aan welke grote in vloed aan hem werd toegeschreven (HvD). Kapt. Hatterasstr. 1, 5015 BB Tilburg, tel. 013-421605 Industrieterrein Loven Eind maart verschijnt bij boekhandel Gianotten van de hand van Ronald Peeters, medewerker van het Gemeentearchief Tilburg, een boek met de titel De Paap van Gramschap. Vier eeuwen schrijven en drukken in Til burg. Het boek wordt gepresenteerd bij de opening van het nieuwe ge bouw van de Openbare Bibliotheek Tilburg in het tweede stadskantoor aan het Koningsplein. Ronald Peeters heeft jarenlang bibliografische ge gevens verzameld over Tilburg. Over wat er over Tilburg geschreven is, over wat Tilburgers geschreven hebben, over alles wat met boeken te ma ken heeft. Een reis langs schrijvers, bibliotheken, uitgevers, drukkers, boekhandelaren, boeken, poezie en literaire curiosa. In deze rubriek be spreken we zeven weken lang een aantal aspecten die in het boek aan de orde komen. Deze week enkele achtergronden van tijdschriften die in Til burg ontstaan zijn of uitgegeven werden. 'O aK,F' transportwielen CUQÈIBWBB^ JjËB&thjOOBBCs l r.it..H ,ui. I 11 I/- iu. Het bestuur van Zaal Zestien vindt dat dit podium voor amateurkunst recht heeft voort te bestaan, maar dat daar jaarlijks in de huidige opzet ruim 276.000,- aan gemeentelijke subsidie voor nodig is. Daarnaast is het bestuur be reid samen te werken met andere culturele instellingen in Tilburg, zoals schouw burg en (het door de provincie gesubsidieerde) Centrum voor Amateurkunst ep wordt ook een fusie niet uitgesloten. Met deze standpunten -in een notitie voor gemeenteraadsleden en collega-instellingen- is Zaal Zestien het eerste podium dat met een officiële reactie komt op het STOA-rapport. Het Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf is opgericht door de organisaties voor het midden- en kleinbedrijf en het Ministerie van Economische Zaken. Het is een onafhankelijke instelling die on dernemers adviseert bij de uitvoering van hun plannen. Ondernemers kunnen er te recht met vragen over bedrij fsvoering, fi nanciering en subsidiemogelijkheden. Maar mensen kunnen ook terecht als zij een bedrijf willen starten, naar uitbrei dingsmogelijkheden zoeken, franchise overwegen of behoefte hebben aan con- tra-expertise. Ons land telt zo’n veertig IMK’s, die ieder hun eigen verzorgings gebied hebben. Ondergetekende besteltex. 'De Paap van Gramschap', tegen de intekenprijs van 32.50. Naam: I Adres: I P“tCOdeWOOnPb I D*»™Handtekening: I 0 komt bestelling na bericht afhalen I 0 wenst toezending per post (verzendkosten worden doorberekend) Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riei, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 Sluitingstijd voor advertenteies en redactie dinsdagavond 22.00 uur Half maart wil het Solidariteitsco- mité Tilburg-Dubrovnik een derde transport met hulpgoederen sturen naar Dubrovnik, waar nog steeds een groot tekort aan levensmidde len en hygiënische artikelen is. De voorraden zijn op en de stad is nog steeds uitsluitend over zee te berei ken. Er is inmiddels al zo’n 55.000,- binnen; uw bijdragen blij ven welkom op gironummer 323583 t.n.v. ’Tilburg helpt Du brovnik" te Tilburg. Het binnenko mende geld wordt besteed aan le vensmiddelen; het transport wordt betaald door het Kroatische minis terie van verkeer in Zagreb. Inlich- -gen zijn overdag bij het comité te krijgen op telefoonnummer 013- 359043. Na volgende week maandag is in het gemeentelijk informatiecen trum een expositie te zien over Du brovnik. Op de tentoonstelling zijn o.a. fofo’s, dia’s en video’s te zien over hoe Dubrovnik er voor, tijdens en na de gewelddadigheden uitzag. Ook is er aandacht voor de hulpak- tie, zodat Tilburgers kunnen zien wat er met hun bijdrage is gebeurd. Besteding Eind vorig jaar besloot de gemeenteraad 300.000 van het toen bekende over schot van 7,7 miljoen toe te voegen aan het fonds voor grootschalige investerin gen, waardoor de gemeente grote projec ten als het kunstcluster en de invulling van het Tivoliterrein financieel mede mogelijk kan maken. Een restant van 1,2 miljoen op de afvalwateringzuive- ringsbijdrage werd gebruikt om de afval stoffenheffing voor inwoners dit jaar minder te laten stijgen. De rest van het geld werd geparkeerd in afwachting van definitievere cijfers over het afgelopen jaar. Nu die er zijn, wil het college van B en W dat de 2,5 miljoen van de aktivi teiten die in 1991 niet uitgevoerd werden, ene die er feitelijk is en geeft het advies bureau verkeerde cijfers over welke ama- teurgroepen de zaal kunnen bespelen. Achterhaald is volgens het bestuur onder andere de door STOA gesignaleerde slechte organisatie. Daarnaast zijn in het advies aan de gemeente niet de meest re cente bezoekersaantallen opgenomen. Dat waren er in 1991 ruim 5800 bij 95 voorstellingen. ’’Daarmee halen we een bezettingpercentage van ruim vijftig pro cent gemiddeld per voorstelling, iets waarop andere podia wel eens jaloers zouden kunnen zijn”, aldus voorzitter Karremans. Veel te bieden De rol die het IMK kan spelen wordt door ondernemers in het midden- en kleinbe drijf misschien weleens onderschat. Ad viseur Van de Ven: ’’Soms zien we men sen hier alleen als ze met hun bedrijf van start gaan. En dan soms nog alleen omdat we naar de bank en eventueel de ge meente toe een adviserende rol spelen bij kwesties rondom financiering. Onderne mers doen er echter verstandig aan om eens in de twee jaar een oriënterend ge sprek met het IMK te hebben. In zo’n pe riode kan namelijk veel veranderen en worden soms nieuwe bepalingen van kracht. Verder hebben we vanuit onze or ganisatie veel te bieden. Ik denk dan bijvoorbeeld aan educatieve activiteiten voor startende en ge ondernemers en ons standaard-^ mersplan, dat nu ook op diskette ver krijgbaar is. Verder willen en kunnen we ook onder nemers uit de groep etnische minderhe den van dienst zijn”. Ondernemers die verder ingelicht willen worden kunnen kontakt opnemen met het IMK Midden-Brabant, dat telefo nisch te bereiken is onder nummer 013- 637385. Fouten ”Het STOA-rapport wordt niet serieus genomen door mensen die er verstand van hebben. Ook politici komen naar ons met de vraag: ’Wat moeten we er mee?”’, Jan Karremans, voorzitter van het Zestienbestuur. ”Het rapport we melt van de onjuistheden; het is dan ook gebaseerd op cijfers van anderhalf jaar geleden.” -* STOA-rapport bevat over Zaal Zes- er zestien onjuistheden, onzorg- .igheden en zaken die achterhaald zo staat in de notitie van het bestuur ezen. Die fouten variëren van ver keerde entreeprijzen, financieringsbron nen en gevraagde subsidiebedragen, via ng is de mogelijkheid van verhuur van de zaal toe- tot het vergeten café. Ook gaat STOA uit van drie betaalde medewerkers i.p.v. de De 19e eeuw is te kenschetsen als de eeuw waarin Tilburg rarisch-ambachtelijk (textiel)industriestad ontwikkelde. De 20e eeuw zou weleens de geschie denis in kunnen gaan als de eeuw waarin de textielstad omgevormd werd tot een onderwijsstad. Met de komst van de katholieke leergangen in 1918 werd de basis gelegd voor een uitgebreid aanbod aan hogere en uni versitaire onderwijsinstellingen. Til burg kan zich er op beroepen de ba kermat te zijn voor een groot aantal li teraire en/of culturele tijdschriften, waarbij de leergangen en later ook de universiteit als voedingsbodem fun geerde. Roeping en Brabantia Nostra zijn de meest bekende voorbeelden. Een recent voorbeeld is het literaire tijdschrift SIC opgericht in 1986. Hendrik Moller (1869-1940) was de oprichter en hoofdredacteur van het literaire tijdschrift De Roeping waar van op 1 oktober 1922 het eerste num mer verscheen. Roeping richtte zich op de katholieke jongeren die geïnte resseerd waren in religieuze, artistie ke en maatschappelijke vernieuwin gen. In 1963 veranderde de naam in Raam. Het heeft tot 1975 bestaan. Brabantia Nostra moet gezien worden tegen de achtergrond van het groeiend brabantse zelfbewustzijn dat geplaats werd in een rooms kader. Het tijd schrift werd opgericht in 1935. De priester-classicus P.C. de Brouwer was de belangrijkste inspirator. Het blad besteedde aandacht aan culture- Emmapassage 17,5038 XA Tilburg. De Paap van Gramschap brengt vier eeuwen schrijven en drukken in Tilburg in beeld. In ruim 300 hoofdstukjes laat Ronald Peeters zien dat Tilburg op literair gebied heel wat te bieden had en heeft! Het boek is een nieuw deel in de vervolgserie van Tilburg in Beeld’. Eerder verschenen in deze serie 'Moordhoek' van Ed Schilders en De Textiel voorbij' van Lou keune. Paperback, 196 pagina's 17x24 cm, ruim 200 foto's. Intekenprijs tot verschijningsdatum 27 maart 1992 32.50, daarna 37.50. Maak gebruik van het Intekenvoorded. U kunt bestellen door onderstaande bon in een envelop (zonder postzegel) te zenden naar: Boekhandel Gianotten BV, Antwoordnummer 145,5000 WB Tilburg. alsnog daaraan besteed worden, miljoen wordt apart gezet, omdat de meente verwacht zo’n bedrag minder van het rijk te krijgen. Over de rest van de meevaller, 12,1 miljoen in totaal, neemt het college volgende week een De verwachting is dat B en W geld willen toevoegen aar grootschalige investering uitgesloten is dat de gen deels een andere bestemt geven. Rondom Hart van Brabantpag. 3 B W-besluitenpag. 3 Kuituur/Amusementpag. 5 Uit-agendapag. 5 Filmspag. 5 Gemeentenieuwspag.6/7/9 Parochienieuwspag. 11 Sportpag. 13 Ze konden wel de haren uit het hoofd trekken van woede bij volley balvereniging Sarto. Een concur rerende vereniging heeft het name lijk bestaan jeugdspelers van Sarto een brief te sturen met de uitnodi ging over te stappen. De concur rent zou betere trainers hebben en dus zouden de jonge spelers er een betere toekomst als volleyer heb ben. De Sarto-top ging natuurlijk door het lint; terecht, want het is onfatsoenlijk zo onder eikaars dui ven te schieten. Dit soort praktijken zal echter nog wel vaker voorkomen, want Neder land ontgroent en vergrijst: er zijn minder kinderen en meer ouderen dan pakweg vijftien jaar geleden. Ook verenigingen krijgen te maken met de gevolgen daarvan. Toch gokken sportbestuurders nog steeds op de jeugd, want die heeft de toekomst, menen ze. Uit die denkwijze (winnen! winnen! win nen!) blijkt, dat de Bobo 's niet al leen in de top van de voetbalbond zitten, maar ook op plaatselijk ni veau bij andere sporten. Als de bestuurders echt oog voor het voortbestaan van hun vereni gingen zouden hebben, zouden ze uitbreiding van het ledental ergens anders moeten gaan zoeken. Waar? Bij de groeiende groep ou deren, natuurlijk. Die willen waar schijnlijk vooral recreatief spelen, maar waarOm.komt niemand op het idee een echte veteranencompetitie op te zetten? Als de Bobo's wat meer eerbied voor grijze haren zouden hebben, was de toekomst voor hen. Volgens het op verzoek van de gemeente 1 v vervaardigde advies van het Amsterdam se onderzoeksbureau STOA over de Til burgse podia zouden de activiteiten van Zaal Zestien en theaterwerkplaats De Muze elders ondergebracht moeten wor den. Andere belangrijke conclusies van STOA waren een vermindering van de w -■ 11* 1 f* subsidie voor de schouwburg en verho- In het culturele wereldje van Tilburg is ben natuurlijk met de mogelijkheid om in hun organisatie aller lei specialisten beurt week. De besluitvëor. le, religieuze en historische onder werpen. en later I bantia(19i_. van Brabar‘: Een tijdsch. dere hoek k< van 1 plichti burg. >ij de

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 1