DIESEL CITROEN ZX /X AKTIEMODELLEN VAN VOLVO Broodnodig b.v. COLT OOK GRIJS 1 Oplage95.000 ex. GY Bijlage van: DeTilburgse Koerier VAN ROOSMALEN 1 Donderdag 5 maart 1992 >r de Citroen sstoel dele: sp De Tony Vos pag. 3 o.a.: HEN- dwerend ar VOLVO VOLVO ■555955 VOLVO 1 Lees verder in dit nummer Lange proefrit bij Skoda Autotest Honda Civic ESi Sedan pag. 3 Pontiac Firebird Trans Am GTA pag. 5 Jaargang 4 Nummer 10 i staat voor sn velgen een dieselmotor uitsluitend voor veelrijders interessant. i naam 940 SE uitgave op zijn. In totaal zullen er 10.000 met een automaat worden uitgerust. aart 1992 -pagina 141 es getint glas, rutomatische te dakrails, i achter en verstelbare toel. De auto kost rerd. .ex •n klokje, Een mgeving deze idifie van awtje is de komst ratische vijfdei en de Het is eigenlijk uitsluitend aan belastingmaatregelen te danken dat vooral de Zuideuropese landen bestempeld kunnen worden als diesellanden. Door een typische manier van berekenen van de wegenbelasting is een auto met dieselmotor in aanschaf uiteraard duurder dan een benzinevariant, maar wat betreft wegenbelasting en brandstof komt de auto op olie gunstiger uit. Zodoende is bijvoorbeeld in Frankrijk een diesel al bij de eerste kilometer voordeliger. Wil een merk in deze zuidelijke landen veel auto's verkopen dan is een dieselmodel broodnodig. De in september in eigen land geintroduceerde Citroën ZX diesel is nu ook in ons land schikbaar. De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. D.A.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek. zaken. De is een ibranche ?r voor de Redactie: Tony Vos Tel. 013/686023 Postbus 410 - 5000 AK Tilburg Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier N.S. Plein 14, 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur L De len in een srd en zijn d 12 Het tweede model is de Avantage die verder nog af-fabriek zaken meekrijgt als regelbare dashboardverlichting, verlichting niveau ligt. Het PSA-concern geeft wat betreft diesels in Europa behoorlijk de toon aan. Denk maar eens aan de uitstekende 1.8 liter uit de Peugeot 205, de zuinige 1.4 liter in de AX en de bekende 1.9 liter die in meerdere types te vinden is. Ook bij de ZX werd voor deze 1905 cc 4 cylinder gekozen. Van deze in Trémery bij Metz geproduceerde krachtbron werden inmiddels al meer dan 3,6 miljoen eenheden ingebouwd. Het gietijzeren blok mét aluminium cylinderkop is voor de Nederlandse uitvoering van de Citroen ZX voorzien van een uitlaatgasrecirculatie-systeem, wat er voor zorgt dat een deel van de verbrandingsgassen wordt teruggevoerd en via het injaatspruitstok een extra keer wordt verbrand. Hierdoor wordt vooral het aandeel stikstofoxyde in de uitlaatgassen teruggebracht. De hoeveelheid terug te voeren gassen wordt berekend door een computer aan de hand van het toerental en de temperatuur van de motor. Het vermogen wordt door deze schone toevoeging iets lager, maar blijft met 65 pk altijd meer dan aanvaardbaar. De brandstoftank heeft een inhoud van 56 liter en dat moet meer dan voldoende zijn om met de zuinige dieselmotor lange afstanden zonder een bezoek aan de pomp af te leggen. in de bagageruimte, geïntegreerde hoofdsteunen achter, opbergruimte in de console en een handschoenenvak met klep. De Citroen ZX Reflex diesel met surs carrosserie kost f.31.100,= s Avantage f.32.600,=. Automaat Een ander nieu^ van een automc Op de Franse markt is ook een automatische versie van de sportieve 1.9 liter Volcane leverbaar. Citroen vraagt voor de ZF-bak een meerprijs van f.2.800,=. Hierdoor kost een 1.6 Avantage Automaat f.32.775,= en de luxueuze Aura Automaat f.34.575,=. Ringbaan Zuid 3, TILBURG - Tel. 013-360015 - Donderdag koopavond ^^Hoge Steenweg 85, LOON OP ZAND - Tel. 04166-2450 - Vrijdag koopavond Vrijwel alle types uit de Volvo 400- en 900-serie worden op dit moment in een aantal aardige aktiemodellen geleverd, speciale uitgaven worde: beperkte oplage geleven bij de dealer te zien vanaf maart. Op basis van de 400 GL is er nu de Freeway met een krachtige 90 pk 1.8 liter injectiemotor en een zeer complete uitrusting met ondermeer centrale vergrendeling, getint glas, verwarmde buitenspiegels, elektrisch verstelbare rechter buitenspiegel, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, toerenteller en een in twee delen neerklapbare achterbank. De Freeway- uitvoering voegt daar nog een stuurbekrachtiging aan toe, alsmede elektrisch bediende portierramen voor, lichtmetalen velgen, hoofdsteunen achter, speciale bekleding, striping en een Freeway-logo. Er kan bij de Volvo 440 GL Freeway worden gekozen uit de kleuren wit, rood, smoke silver metallic en smaragd groen metallic. De auto kost 3 versnellingsbak voor de Citroen ZX benzinemodellen. De bak is leverbaar op de 1.6 liter Avantage en Aura, waarvan de uitrustingen gelijk blijven aan de types met handgeschakelde bak. Het gaat hier om een vierversnellings automaat van ZF. Citroen verwacht in 1992 290.000 ZX'en te produceren, waarvan er 110.000 voor Frankrijk bestemd Tijdens de afgelopen Bedrijfsauto Rai liet Hart Nibbrig en Greeve als importeur van Mitsubishi voor het eerst de nieuwe Colt aan een groot publiek zien. Het betrof hier natuurlijk een uitvoering op grijs kenteken die juist voor de tentoonstelling gereed was gekomen. Het hele programma van de Colt vanaf de 1.3 ELi tot en met de snelle 1.8 GTi kan op grijs kenteken worden geleverd. Technisch veranderd er aan de auto's uiteraard helemaal niets. De neerklapbare achterbank wordt vervangen door een vlakke vloer met aan het einde een opstaande rand, zodat losliggende bagage niet tussen de stoelen door kan glijden. De laadruimte heeft een lengte van 1,32 meter, breedte van 0,92 meter en is 84 centimeter hoog. Aan de binnenkant zijn de in plaats van de ruiten aangebrachte panelen netjes met tapijt bekleed. De basis Colt 1.3 ELi kost exclusief BTW f. 17.850,=. De 1.6 GLi f.21.450,= in de prijslijst terwijl de snelle GTi met lichtmetaler exclusief BTW f.29.150,= kost. Citroen doet het extreem goed als het om diesels gaat. Zowel bij de XM als de BX bestaat ongeveer de helft van de produktie uit diesels. Of het bij de ZX dezelfde kant opgaat, moet nog worden afgewacht, maar dat de diesel in de middenklasse populair is, staat vast. In ons land hebben we met een heel andere situatie te maken. De auto is duurder, de brandstof goedkoper, maar aan wegenbelasting betaald de dieselrijder veel meer. Hierdoor is basis van de 940 met de 155 pk sterke 2 liter turbomotor. De auto heeft de uitrusting van de GL met standaard stuurbekrachtiging, getint glas, centrale vergrendeling, verwarmde voorstoelen en een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, De Estate kent verder een niveauregeling op de achteras en een in twee ongelijke delen neerklapbare achterbank. De SE heeft echter als extra's elektrisch bediende ramen voor, lederen bekleding, airconditioning, metaallok, 20 spaaks lichtmetalen wielen en een 940 SE badge. De auto is leverbaar in antraciet en silvergrijs en kost f.66.550,= als sedan en f.72.250,= als stationcar. Tot slot blijft de Volvo 240 Polar met 2.0 of 2.3 liter motor leverbaar; Deze auto heeft in zijn standaardspecificaties stuurbekrachtiging, au niveauregeling, zwarte hoofdsteunen voor en een in hoogte bestuurdersstc f.46.750,-. Recirculatie De Citroen ZX past keurig tussen de kleine AX en grotere BX. De auto is in de meeste Europese landen goed ontvangen vanwege zijn aardige, maar weinig Citroën- achtige uiterlijk, de keurige afwerking, het ruime leveringsprogramma en natuurlijk het rijcomfort wat op een hoog Ontwerpwedstrijd Autoselect Het automaandblad "Autoselect" organiseert voor de derde keer in haai bestaan een belangrijke auto-ontwerp wedstrijd met een unieke hoofdprijs. De winnaar krijgt een volledige opleiding tot auto- ontwerper. Het gaat hiei om een internationale wedstrijd die door verschillende vooraanstaande Europese autobladen wordt gehouden. De coördinatie ligt in handen van het Art Centre College of Design in het Zwitserse Vevey, Europa's meest vooraanstaande opleidingsinstituut voor toekomstige auto- ontwerpers. De hoofdprijs, een complete studie heeft een waarde van f.70.000,=. Alle informatie en inschrijfvoorwaarden voor deze wedstrijd zijn te vinden in het maartnummer van Autoselect wat op dit moment in alle boekhandels te verkrijgen is. Bij de twee eerder georganiseerde wedstrijden, die Autoselect organiseerde, zijn de winnaars mede dankzij hun prestaties opgeklommen tot hoge posities in de auto- industrie als designers bij Citroën, Mazda-Europe, Jaguar en Ned Car. Franse versie Uiteraard zijn alle ZX diesels voorzien van een handgeschakelde vijf bak. Dat de ZX een Franse auto is, is duidelijk aan het rijcomfort merkbaar. Belangrijk hierbij is de meesturende achteras volgens een volledig mechanische constructie. Bij het aansnijden van een bocht voel je de achterkant zich even zetten, waarna zelfs bij hoge snelheden de kurve uitermate strak kan worden gevolgd. De auto staat op Michelin MXT-banden en 13 inch wielen. De Citroen ZX diesel heeft een kentekengewicht van 1024 kg en mag een geremde aanhangwagen trekken met een totaalgewicht van maar liefst 1000 kg. In de prestaties is de invloed van het recirculatiesysteem goed merkbaar. De auto trekt in 18,5 seconden van 0 tot 100 een inspanning waar de 'vuile' Franse versie slechts 13,7 tellen voor nodig heeft. De topsnelheid van 161 km/u is meer dan voldoende. De ZX diesel kan in twee uitvoeringen worden geleverd. Het eerste model is de Reflex standaard voorzien van een klokje, zoemer voor vergeten verlichting, dagteller, wis/was op de achterruit, van binnenuit verstelbare buitenspiegels, verstelbaar stuur, in hoogte verstelbare gordels voorin en een klepje om de radio te verbergen. f.37.850,= terwijl voor metaallok een meerprijs wordt berekend. De reeds genoemde 1.8 motor vinden we ook in de Volvo 460 DL Spirit. De uitrusting is uitgebreid met stuurbekrachtiging, getint glas, meegespoten buitenspiegels, sportieve 7-spaak wielcovers, meegespoten achterspoiler, speciale striping en een Spirit logo. De auto is in dezelfde kleuren leverbaar als de 440 Freeway en kost f.35.950,=. De sportieve Volvo 480 S wordt in een heel bijzonder limited edition geleverd. De carrosserie kan namelijk in twee kleuren worden gespoten: boven smaragd groen en onder de taille-lijn smoke silver metallic. Verder heeft deze speciale 480 S 5-spaaks lichtmetalen velgen, drempelbescherming, verwarmde voorstoelen, met leer bekleed stuurwiel, mistlampen en een spoiler voor en speciale bekleding. Deze aparte 480 S kost f.52.650,= en wordt in een zeer beperkte oplage geleverd. Volvo levert onder de ook een gelimiteerde i Extravagance Je vraagt je wel eens af hoeveel mensen nog in de gelegenheid zijn in de week van Carnaval de krant te lezen. Vooral het zuiden van Nederland slaapt haar roes nog uit, terwijl een ander fors aantal medelanders hun weg hebben gekozen naar de diverse sneeuwgebieden in Oostenrijk, Zwitserland, Italië en Frankrijk. enkeling zit in de ome van Genève, waar de week de zoveelste ea, de beroemde autotentoonstelling werd geopend. Misschien dat een enkeling zijn win tersportvakan tie combineert met dit evenement. Ook ik grijp de tocht naar Genève aan om er een paar dagen tussenuit te gaan, al zullen de meeste de combinatie andersom zien. In ieder geval is de salon zoals elk jaar weer zeer de moeite waard. Een aantal nieuwe auto's is voor het eerst voor het grote publiek te zien, terwijl een interessant aantal een werkelijke wereldprimière beleven. Zo laat Toyota de nieuwe Carina E zien die nog voor het einde van het jaar in Engeland van de band zal lopen. Het allergrootste nieuws is de Renault Safrane, die afgelopen dinsdagmorgen door President Directeur Levy werd onthuld. Honda komt al verrassing met een tweezits Civic CRX op basis van de nieuwe generatie, terwijl het huidige coupé- model voorlopig nog op de prijslijst blijft staan. De Mercedes-stand zal veel belangstelling trekken vanwege de 500 en 600 SEC die voor het eerst in Europa te zien zijn. BMW komt met de V8 motor in de 7- serie. Alfa toont de 155, terwijl ook de kleine Fiat Cinquecento in Genève voor het eerst wordt tentoongesteld. Daarnaast blijft natuurlijk de sfeer van deze beurs u niek. Alle kleine exclusieve fabrikanten zijn er present. Alles blijft in de grote Zwitserse stad in het nette. Geen overdreven show elementen en andere extravagante zakei salon van Genève i beurs voor de autol en veel minder consument...

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 15