WIJZE Wanneer je iemand nodig hebt Subsidie ouderen organisaties anders N [P r ra POST COLOFON SCRIPTUM ri i i i i i i i i i i Cursus beter slapen In een hoekje met een boekje met carnaval Nooit een saaie zondagmiddag? Belastingen Ziektekostenverzekering Spreekuur SBT-wijkteam Noord Carnaval in Noord i 1992-pagina 10 Donderdag 27 februari 1992 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER en Joop Janmaat :en 5000 JA Tilburg, tel. 10001 at 357a -40680 _RJ i worden naar het redactie-adres of naar Wethouder Anke van Blerck: ’’Geen schoonheidsprijs voor subsidiere geling’’ (FOTO GEERT VAN LOON) HET WOORD IS AAN... jaar een aktiviteit wordt georgani seerd. straat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. cxkerij Wie meer informatie wil, kan bellen of langsgaan bij de Hulpcentrale, Spoor- laan 320, 5038 CC Tilburg; tel. 013- 433584. De SOS-dienst is een van onderdelen van de Hulpcentrale, die onderge bracht is bij de Vrijwilligerscentrale aan de Spoorlaan. Iedereen die eens wil praten over wat hem of haar bezig houdt, kan naar het nummer 433584 bellen. Daar zitten zeven dagen per week, dag en nacht, vrijwilligers klaar om de problemen aan te horen en de bellers zonodig door te verwijzen naar een instantie die gericht hulp kan ver lenen. Dat doorverwijzen kan ook naar een van de diensten van de Hulpcen trale zelf zijn, de zogenaamde hand en spandiensten. Huisbezoek Een dochter komt langs op de Hulp centrale. Ze maakt zich zorgen over haar moeder, die nogal eenzaam is sinds de dood van haar vader. Haar moeder komt bijna de deur niet meer uit en veel kennissen heeft ze niet. Ze zou het prettig vinden als er regelmatig iemand bij haar op bezoek komt. De dochter is getrouwd en woont buiten de stad, dus kan ze niet zelf door de week bij haar moeder langs gaan. Via de Hulpcentrale is het mogelijk vriendschappelijk huisbezoek te krij gen. Met name ouderen kunnen dat nodig hebben, als de partner overlijdt Oppas en zorg Een zoon belt: hij werkt en zijn vrouw past de woensdagmiddagen op zijn dementerende vader, omdat zijn moe der dan naar het zangkoor gaat. De komende weken kan zijn vrouw echter niet oppassen. Vader kan echt niet alleen thuis blijven en voor moeder is het koor haar enige uitje in haar zwaar belaste leven. Heeft de Hulpcentrale iemand die op die middagen bij zijn de materiaalkosten betalen; de vrij williger krijgt in dat geval 3,- per keer als tegemoetkoming in de reis kosten. Vriendschappelijke huisbe zoeken worden door de vrijwilligers gratis afgelegd. De Hulpcentrale, 24 uur per dag bereikbaar. (FOTO: GEERT VAN LOON) Informatie In de gevallen die hier genoemd zijn, wordt altijd eerst bekeken of professio nele instellingen hulp kunnen bieden. Daarnaast kan het ook zijn dat er hulp nodig is, die de Hulpcentrale niet zelf kan bieden. In dat geval kan het infor matiebureau van de centrale toch van dienst zijn: daar beschikken ze over de namen van instellingen en organisa ties die specifieke hulp geven, zoals bijvoorbeeld (zelf)hulpgroepen patiëntenorganisaties. De nieuwe regeling is nog niet defini tief. 1992 wordt beschouwd als een soort proefjaar. Op basis van de erva ringen die dit jaar worden opgedaan, kan de regeling voor 1993 worden bij gesteld. Maar eerst moet de gemeen teraad dat dan goedkeuren. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. organisatiekosten (apparaatskosten en belangenbehartiging). Dit is een vast bedrag, plus 1,- per lid voor organisaties met leden. huisvestingskosten. aktiviteitenkosten: daarbij wordt uit gegaan van een bedrag van 15,-, 20,- of 25,- per gemiddelde deelne mer. De hoogte van dat bedrag hangt af van het aantal keren dat er in een Wanneer je de krant regelmatig leest, kun je tot rare conclusies komen. Zo las ik dat Nederlanders verge leken met anderen weinig uren werken, vaker ziek zijn, meer arbeidsongeschikt zijn, en eerder met pensioen gaan. Verder zijn in Nederland de sociale voorzienin gen erg goed en worden ouderen steeds ouder, wat erg veel geld kost. Dat geld moet dan weer wor den opgebracht door de weinige mensen die nog werken en dat gaat niet langer. Gelukkig schijnt de jeugd daar wat op gevonden te hebben. Ze eten veelal ongezond, ze roken veel en hun drinkgewoonten zijn ronduit slecht te noemen. Ze zullen dus wel niet zo oud worden en dan is dat probleem opgelost. Drop Oud en de kinderen de deur uit zijn. Een van de wijkkontaktpersonen van de cen trale gaat bij de hierboven genoemde moeder langs om te informeren wat die zelf precies wil en te bezien of daar voor een geschikte vrijwilliger -bij voor keur uit de eigen wijk- te vinden is. Zo kunnen mensen die zich eenzaam voelen, iemand op bezoek krijgen o'm zomaar een praatje te maken of samen iets te doen, zoals een eindje wandelen of winkelen. De telefoon gaat bij de SOS-dienst van de Hulpcentrale, midden in de nacht. Het is mevrouw A.: ze kan niet slapen en ligt zich zorgen te maken over haar dochter die ze niet meer gezien heeft na kerstmis. Toen hebben ze woorden gehad. Mevrouw A. wil weer graag kontakt met haar, maar durft haar niet te bellen. Ze is ze zo overstuur, dat ze er nu met iemand over moet praten. Op dit tijdstip iemand bellen is niet gemakkelijk, maar gelukkig heeft mevrouw A. het nummer van de Hulpcentrale op haar nachtkastje liggen. Karweitjes Ook als je ouder bent en niet genoeg geld hebt om voor een karweitje vaklui in te huren, kun je hulp krijgen. Zo kreeg de Hulpcentrale bijvoorbeeld een telefoontje van een alleenstaande man die op zoek was naar iemand om zijn tuintje op te knappen. Tot dan toe had hij het zelf gedaan, maar hij is al 82 jaar en het werd hem een beetje teveel. Ook een vrouw die iemand nodig had om het plafond van haar slaapkamer te witten, kwam uiteinde lijk bij de Hulpcentrale terecht. Die zorgt ervoor dat vrijwilligers klusjes opknappen, boodschappen doen of u ergens met de auto naar toe brengen. Regeling Dit jaar krijgen de ouderenorganisa ties subsidie voor: I Aauwere meense en ök de gehèndicapten ut de Stokhas- selt kunne ök dees jaor dur hartje wiral ophaole op món- dag 2 maart in de Ypelaer, on de Corellistraat 10 in Tilburg. De middag begint om 2 uur en hij duurt tot ut is afgelaope, I zó rond de klok van 6 uur. Net gelèk ut veurig jaor, wor ut i un zittingsmiddag, mee de prins en de raod van elf, aach- I ter de taofel, en ut is lévende muziek van De Laachbre- I kers. D’rwordtoveralvuurgezurgd. Un natje en undrugs- I ke mee un hepke erbij. Er komt hóóg bezuuk. Wé denkte, de stadsprins zelf komt mee hil zun gevolg om ut héle I geneuk op te fleure. De werkgroep carnaval ut de Stok- I hasselt, tewéte, de KBO, de Zonnebloem, de WAOS, en Het Stokske, stao al in de startblokke, gerééd vur de start. I De bist verkléde en de grofste zot, meuge veurop laope, want die krège un echte vetlèère medollie. Vergif nie 1 oeuw beste humeur mee te brenge. Houwdoe. Voor 55-plussers met slaapproblemen organiseert de f activiteitencommissie van het Trefpunt voor Ouderen van wijkcentrum De Paperclip een cursus ’’Beter slapen”. De I cursus omvat acht bijeenkomsten waarbij de deelne- I mers(sters) op een ontspannende manier beter leren sla- I pen. Ouderen uit Goirke-Hasselt kunnen voor informatie en opgave terecht in het wijkcentrum aan de Oude Kapel- s straat 25, tel. 355635. De cursus wordt gegeven door de K Tilburgse Kruisvereniging. Nog een paar dagen en dan barst het carnaval in alle f hevigheid los. De afgelopen maanden zijn de voorberei- 4 dingen al getroffen: prinsen gekozen, tonpraoters aange- I hoord, winkels en cafés versierd, praalwagens opge- I bouwd, etc. Carnaval moetje natuurlijk vooral zelf vieren, J maar er over lezen kan ook. In de Openbare Bibliotheek I Tilburg vindt u informatie over dit volksfeest. I In ’Het amusementsboek van Tilburg’ zijn opstellen van I W. van Mook Sr. over carnaval bijeengebracht. Een kijkje I in andermans ’’keuken” wordt u gegund in ’Al laafCarna- J val in Nederland België’ van Theo Fransen en Gerrit i Gommers. Door de vele illustraties is dit een echt kijk- f boek. Nog verder over de grenzen kunt u kijken in ’Carne- 1 val International’. Dit boek bevat beschrijvingen van car- i navalsvieringen over de hele wereld, m.n. in Rio de Janei- I ro, Keulenen Parijs. Door de vele fotoreportages ook voor nederlandstaligen interessant (de tekst is in Frans, Duits I en Engels gesteld). Dat mensen zich tijdens het carnaval I laten gaan, speelt een rol in de volgende misdaadromans: I ’Carnaval’ van Eva Demski, ’Carnaval in Santa Fe’ van I Dorothy B. Hughes en ’Carnaval in Venetië’ van Michel I Brice. Veel plezier met carnaval(sboeken). I P.S.: i.v.m. de verhuizing is de bibliotheek aan het I Koningsplein van 2 t/m 28 maart gesloten. Op maandag 2 maart en dinsdag na zessen zijn alle filialen en de bibli- otheekbus gesloten i.v.m. carnaval. .TILBURG 18 Een voor senioren heel aantrekkelijk aanbod komt van het Noordbrabants Natuurmuseum. Dat museum heeft, vooral in de weekends, erg veel-publiek over de vloer. Dat is heel fijn, daar is een museum ook voor. Maar om al die mensen wegwijs te maken en gastvrij te ontvangen heeft het Natuurmuseum onvoldoende mede werkers. Extra personeel zit er voorlopig niet in. Het Natuurmuseum denkt, dat een weekendmiddag als gastvrouw of gastheer in het museum een heel aantrek kelijke vorm van vrijetijdsbesteding kan zijn voor vee! senioren. Een saaie zondagmiddag heb je dan nooit! U hoeft er beslist geen natuurdeskundige voor te zijn, vrien delijkheid en gastvrijheid zijn de enige eisen. Uiteraard worden de reiskosten vergoed. Wie meer wil weten, kan contact opnemen met dhr. F. Ellenbroek, directeur, of gewoon eens vrijblijvend binnenlopen om het museum te bekijken. Noordbrabants Natuurmuseum, Spoorlaan 434 (schuin tegenover het station); tel. 353935. De SOON (Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord) organiseert op woensdag 11 maart om 14.00 uur in wijkcentrum De Schans (de Schans 123, Tilburg- Noord) een informatiemiddag over belastingen. De mid dag wordt verzorgd door dhr. J. Reijnen van de Belasting dienst Tilburg. Naast uitleg is er gelegenheid om vragen te stellen. Tijdens de pauze is er gratis een kopje koffie/thee. De activiteitencommissie van Groeseind-Hoefstraat organiseert op dinsdagmiddag 10 maart een voorlich- tingsmiddag over de veranderingen in de nieuwe ziekten- kostenverzekering. U kunt terecht met vragen over: de hoogte van de premie, eigen risico en aanvullingsfonds, kostendekking, vergoedingen van goedkope medicijnen en de toekomstige betaling van de gezinszorg en kruis vereniging. Er gaat in de toekomst veel veranderen...ook voor u! Ga daarom naar de voorlichtingsmiddag op dinsdag 10 maart om 14.00 uur in De Baselaer, Hoefstraat 175. Vanaf maandag 2 maart veranderen de spreekuurtijden van SBT wijkteam Noord, Schubertstraat 770, naar: maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 10.00 uur. In Trefpunt ’De Ypelaer’, Corellistraat 10, is het spreekuur voortaan op maandag van 11.00 tot 12.00 uur. 55-plussers kunnen op het spreekuur terecht met vragen over: financiële zaken, huisvestingszaken, VITO (opname in een verzor gingshuis), maaltijdvoorziening, vrijwilligerswerk, IHD (vervoersdienst voor ouderen), individuele persoonlijke zaken en algemene informatie. Bent u niet in staat naar ons spreekuur toe te komen, dan kunt u telefonisch een afspraak maken. U kunt het SBT- wijkteam-Noord vinden in: Verzorgingscentrum ’de Hei kant’, Schubertstraat 700, 5011 CW Tilburg. Tel. 552066. Dinsdag 3 maart organiseert de SOON een carnaval- smiddag. Om half twee meude naor binne. Entree is ƒ2,50 en dan meude oewe jas vur niks weghangen. Biste meense van 55 jaor en ouwer, zürgt degge déés fist mee mokt. Ge zult er gin spéét van hebbe. ’t Is te doen in de zaal van de Riddershof, Leharstraat 110. Afgelopen dinsdag hebben we in verzorgingstehuis Sint Antonius van Padua onze jaarlijkse carnavalsdag gehouden. De aula was tevoren ver sierd en de bewoners hadden zelf hoedjes, kragen, amskers en schortjes gemaakt. Dinsdag zat iedereen dan ook verkleed in de aula. De Prins en Raad van Elf vonden het schitterend. De Prins en zijn Raad zijn overigens personeelsleden van het huis. Onze Prins Leo d’n Irste is al dertien jaar de gangmaker van de carnavalsdag; daarom kreeg hij een leuk aandenken. Het verzorgingtehuis vierde voor de 22e keer carnaval (twee keer het zottengetal!). In de aula hing dus een groot bord met daarop de de bijzondere data en de Raad had zich bijzonder verkleed. Het feest begon ’s morgens om 10.30 uur, nadat de directeur de sleutel van het tehuis aan de Prins had overhandigd. Het Hermenieke en de Laaileu- ters zorgden voor een gezellige noot, ’s Middags hadden de bewoners de gelegenheid om wat uit te rusten na al het hossen, ’s Avonds werd iedereen weer in de aula verwacht. Net als andere jaren brachten de Stadsprins en zijn gevolg ons een bezoekje, wat de bewoners erg waarderen. Ook waren er nog Dansmarietjes die enkele prachtige optredens verzorgden. Al met al een geslaagde carnavalsdag in verzorgingstehuis Antonius van Padua, aktiviteitenbeg. M.Br. vader kan zijn, is de vraag van de zoon. Ja, is het antwoord: een vrijwilliger kan tegen een kleine vergoeding de zorg voor een oudere met een lichamelijk of geestelijk gebrek een dagdeel op zich nemen. Soms is de situatie ernstiger: een oudere heeft niet alleen oppas, maar ook directe zorg nodig. Familie, ken nissen, Gezinszorg en Kruisvereni ging slagen er soms niet in om elk uur van de dag die zorg te bieden. In zo’n geval kan de Hulpcentrale een vrijwilli ger inschakelen. Die houdt de oudere dan een paar uur gezelschap, zet een kopje thee en helpt hem of haar naar het toilet. Dat kan overdag of ’s avonds; ook ’s nachts kan epn vrijwilli ger komen waken. Niet alle hulp is helemaal gratis, maar er wordt zeker geen aanslag op de portemonnee gedaan. Voor het oppassen wordt 2,- per uur gerekend. Als er een klus gedaan moet worden, moet u natuurlijk zelf Er is een nieuwe (voorlopige) sub sidieregeling voor de ouderenorga nisaties in Tilbhurg. Deze is begin februari besproken in de raads commissie sociale zaken en gezondheidszorg. Er was, en er is nog steeds veel kritiek op deze regeling. Die verdient ook volgens wethouder Anke van Blerck ’’geen schoonheidsprijs Maar jarenlang overleg met de ouderenorganisa ties heeft toch geen beter reslutaat opgeleverd. De organisaties hadden vooral veel kritiek op de subsidiëring van hun akti viteiten. De gemeente wilde eerst uit gaan van één vast bedrag per gemid delde deelnemer. Dat zou tot een oneerlijke verdeling van de subsidie geleid hebben. Onderdruk van de kritiek van de oude renorganisaties heeft de gemeente de regeling bijgesteld en wordt er nu uit gegaan van verschillende bedragen per gemiddelde deelnemer. I Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- rier. I Redactie: 1 Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt 1 MarcGeerts I Jan van Groos (voorzitter) 1 Joop Janmaat I Jacques Joosten 1 Karei Luiijf (eindredacteur) I Harry Strijbosch 1 Ad de Vet Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf- I straat 107, 5038 TT Tilburg, tel. I 350505. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus I 7 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11