o Brokx bestudeert Meerderheid voor toezicht op straat door stadswachten maatregelen tegen overlast rond koffieshops Hogeschool Katholieke Leergangen tachtig j aar 1 J Oplage95.000 ex. Fractievoorzitters: veiligheid vergroten Tevreden and I CEN IRGB.V. Samenwerking Leergangen en KUB problematisch Sparen in België 'W 3 van Lieshout ENDRECLAME: [abrikozen- pQGONDELS Md Vier eeuwen schrijven en drukken in Tilburg zusters Clarissen 4 Tilburg helpt Dubrovnik ■i -1989 S S is f Worst van Prins Rein voor ruari 1992 - pagina 8 Keerier pag. 3 Zie pagina 10 Sluiting ...1987 I7.00 uur. IX partijen g of de bouwjaar Van (FOTO:! Hogeschool Midden-Brabant (FOTO: GEERT VAN LOON studeren voor een schonere technologie! Waarom... auteurs drukkers uitgevers boekhandelaren literaire curiosa LEES VERDER IN DIT NUMMER: Donderdag 20 februari 1992 36e jaargang nr. 1746 5013 AC 013-355655 03-1986 05-1984 08-1988 04-1986 07-1987 07-1988 04-1988 02-1984 04-1985 01-1987 05-1987 06-1987 09-1987 03-1987 10- 1987 08-1987 03-1988 01-1989 01-1989 11- 1988 05-1988 08-1989 09-1990 02-1990 Namens de j an Mt ïve y VAN DORST OCCASION-SHOW Rondom Hart van Brabant Karnaval in stad en streek Gemeentenieuws Films Kuituur/Amusement Cursussen.i Uit-agenda Parochienieuws Sport B W-besluiten Hoefstraat 151 Oerlesestraat 211a SUZUKI ■erd /er- tsJsÈtrVaBOO^ 1989 l1989 11989 1990 1989 1990 1988 1989 1986 1989 1987 1986 1989 1984 1990 Het Mollerinstituut draagt de naam van de grondlegger van de Hoge school Katholieke Leergangen. Naar aanleiding van klachten van bewo ners van Loven-Besterd en de Bredase- willen de acht fractievoorzitters uit Tilburgse gemeenteraad dat het colle- l adres 1 woonplaats - postcode....: informatie: Hogeschool Midden-Brabant, Drs. F.A.L. Siemens, Antwoordnummer 63018, 5000 VE Tilburg voorlichtingsdag 22 februari 1992 informatieronden om 10.00 en 13.00 uur 5 halen, 4 betalen Zie ook onze advertentie op pag.8 Autobedrijf VAN DORST Stationsstraat 25 - RIJEN BABY SUPER GEWOON DE GOEDKOOPSTE Alles tegen superi age afhaalpr I jzon Geopend: di. ten w. vanaf 13.00 uur, za. vanaf 10.00 uur, don derdag koopavond, leanheranstaat 120 (bq de ringbaan zUd) Leer dige (KU1 •wijsin- gen t in Am- derlij De Camavalsstichting Tilburg biedt ook dit jaar de zusters Clarissen in Son een worst aan. Deze worst werd afgelopen dinsdag door Prins Rein 1 opgeliaakl bij slager I van Sprang, Bisschop Zwijsenstraat 70 in Tilburg. Organisaties van camavalsactiviteiten in de openlucht zitten te springen om goed weer. Daarom bieden ze, naar oud gebruik, de zusters Clarissen een worst aan. Als dank bidden de zusters voor goed weer. Sinds de zusters Clarissen vanuit Tilburg vertrokken zijn die nen de organisatoren met hun worst naar Son af te reizen. (FOTO: GEERT VAN LOON) vati ’"•ainsc/.ap L 1 fysieke /oldoen- Het instellen Berry /entief kunnen en criminali- »e in elk geval eperi- :eg in In Dubrovnik is nog steeds een groot tekort aan levensmiddelen en hygiënische artikelen. De voorraden zijn op en de stad is nog steeds uitsluitend over zee te bereiken. Het Solidariteitscomité Tilburg-Dubrovnik wil daarom een derde transport met hulpgoederen sturen. Daarvoor is geld nodig. U kunt uw bijdrage storten op gironummer 323583 t.n. v. ’Tilburg helpt Dubrovnik’ te Tilburg. Het binnenkomende geld wordt besteed aan levensmiddelen; het transport wordt betaald door het Kroatische ministerie van verkeer in Zagreb. Inlichtingen zijn overdag bij het comité te krijgen op telefoonnummer013-359043. mandag tijdei i veiligheid. Bi “t te berde brengen i rota, de vooruitblik i 1988 1988 SKF transportwielen ..verneweq 14 1< I 013 321316 Pneumatiek W dt Straks een schoner milieu vraagt om nieuwe produkten Wi processen. De studierichting Milieugerichte Materiaaltechnologie pag. 5 pag. 6/7 pag. 9 pag. 9 ....pag. 11 pag. 11 ....pag. 15 pag.17 pag.17 AHOJ-beleid De harde aanpak is volgens burgemees ter Brokx niet mogelijk omdat het rijk al jaren een gedoogbeleid met een aantal voorwaarden voert. De Tilburgse politie houdt zich ook aan dit’AHOJ-beleid’en ziet er op toe dat er geen openlijke recla- hij me voor de verkoop gemaakt wordt (Af- nie: Het begin van de Heuvelstraat, gezien vanaf de Markt. Rechts drukkerij W. Bergmans, 1910. (FOTO: GEMEENTEARCHIEF TILBURG). Vrijwel alle fractievoorzitters in de Tilburgse gemeenteraad willen dat het toe zicht op straat verbeterd wordt door het aanstellen van stadswachten. Finan ciering daarvan zou uit de eigen gemeentelijke middelen moeten komen. Ook zou de politie meer de straat op moeten gaan. Dat bleek maandag tijdens een ver gadering van de raadscommissie voor openbare orde en veiligheid. Burgemees ter Brokx zal de wens van de commissie binnenkort te berde brengen in het col lege van B en W. als dat praat over de Perspectiefnota, de vooruitblik op het be leid van de gemeente voor de komende jaren. aanleiding van de maatregelen die geno men worden om de veiligheid in de bin nenstad te vergroten. Woordvoerder van Zoelen van stichting Binnenstad pleitte De discussie over stadswachten is al eer der gevoerd in de Tilburgse politiek, maar strandde toen in B en W. Deze week kwam de kwestie weer ter sprake naar ge van B en W snel met maatregelen P°hti komt. Namens de gezamenlijke fracties drugs had CDA-er Jan Melis het maandag over ”een explosieve groei” van het aantal koffieshops, die plaats had gevonden in de periode vlak voor de invoering op 20 januari van de nieuwe regels voor de ’droge’ horeca. Volgens de gezamenlij ke verklaring moet er een bezinning het vergunningenbeleid komen en w klachtenregistratie van de politie verbe terd moeten worden. De aparte verkla ringen van de fractievoorzitters varieer den van ’’geen strijd tegen de koffies hops, maar tegen de overlast, ook van cafés” (Groen Links) tot een harde aan pak van de verkoop van alle drags (VVD en SP). irgangen aan de basis staat van de hui- e Katholieke Universiteit Brabant. JB). Dit is waarschijnlijk bij weini- bekend. Dat is op zich niet verwon lijk. De KUB en de Leergangen zijn immers maar zelden tot een vruchtbare samenwerking gekomen en vormen ze- lukkig éénoudergezin. gemeenten. Ook de omsc.. tot de Brede Basis Politiefunct ...ift gevolgen voorde inzetbaarheid vt het Tilburgse politiekorps. Brokx waar schuwde verder dat ”de overheid geen verwachtingen mag wekken die ze niet kan waarmaken. Dan is het middel erger rechtstreeks dan de kwaal”, aldus de burgemeester. Burgemeester Brokx laat een notitie maken over wat ondernomen kan worden fichering), geen hard drugs (H) verkocht tegen overlast rond koffieshops, waar soft drugs en hash verkocht worden. Hij worden, de openbare orde niet verstoord verwacht overigens dat er weinig mogelijkheden zijn buiten de normale regel- wordt (O) en dat jeugd onder de 16 (J) geving en het pas ingevoerde stelsel van vestigingsvergunningen voor de ’droge’ niet tot de klantenkring van de koffies- horeca. Ook vindt hij dat de commotie rond de koffieshops niet overdreven moet hops behoort. worden. ’’Over een langere periode bezien, hebben ons weinig klachten bereikt”, In Tilburg zijn volgens Brokx dertig kof- zei Brokx maandag in de raadscommissie voor openbare orde en veiligheid. fieshops waarvan er naar zijn weten vijf tien soft drugs verkopen; voor zover de - tie weet is er geen die handelt in hard drugs. De vestiging van een nieuwe kof fieshop aan de Bredaseweg is in ogen van de burgemeester de spreekwoordelijke druppel die de emmer heeft doen overlo pen. Daarnaast waarschuwde Brokx te gen overdrijving: ”Als er morgen vijf bakkers naast elkaar zitten op de Breda- ining op seweg, die allemaal goed brood bakken, m zal de worden er veel auto’s geparkeerd. Dat er geparkeerd wordt en mensen met elkaar op de stoep staan te praten, is in dit land niet verboden.” Brokx zei dat het de kla gers bij doorvragen vaak gaat om mensen met een andere huidskleur en ’’angstge voelens mogen geen reden zijn voor re gelgeving. Ik heb de tijd nog meege maakt dat dat wel het geval was en zoiets wil ik niet meer beleven.” Uitwassen worden wel tegengegaan, al dus Brokx, zoals de sluiting van een kof fieshop in de Tuinstraat, waar hard drugs verkocht werden. Ook wil hij bekijken of er maatregelen tegen overlast mogelijk zijn, zoals het toepassen van de Winkel sluitingswet. Maar Brokx verwacht dat wettelijk weinig kan en wil de indruk iet wekken dat wel te kunnen. voor stadswachten op grond van de erva- onder de politie moeten vallen of dat er ringen die in het centrum zijn opgedaan sprake zal moeten zijn van politie-assis- met buurtconciërges, tenten. SP-er Tiny Kox wil dat er nage dacht wordt voor het in rekening brengen Fysieke aanwezigheid CDA-er Jan Melis noemde de fysieke aanwezigheid van de politie onvoldoen- Uitbreiding van de politie, zoals VVD-er de, zeker in de binnenstad.” Het instellen Berry Stok die wenst, is volgens burge- van stadswacht zou preventief kunnen meester Brokx onmogelijk, omdat het werken tegen vandalisme en criminali- ministerie van binnenlandse zaken de teit. Hij wil dat het college in elk geval omvang van het korps bepaalt. Het meer komt met een voorstel voor een experi- laten surveilleren van de nu aanwezige ment met stadswachten. Melis kreeg in agenten is ook niet mogelijk, aldus nuances ondersteuning voor zijn voorstel Brokx. Als oorzaken daarvoor noemde van de woordvoerders van ABT, SP, hij de uren die de politie moet besteden VVD (’’blij met zich aftekenende meer- aan grote evenementen en voetbalwed- derheid voor een oud VVD- standpunt”), strijden hier en (in opdracht van justitie) Groen Links en Sport en Welzijn. D66 en in andere gemeenten. Ook de omscho- de PvdA stelden zich wat gereserveerder ling tot de Brede Basis Politiefunctie op; PvdA-fractievoorzitter Wim Luijen- heeft gevolgen voorde inzetbaarheid van dijk zei ’’eventueel mee te willen denken over het uitbreiden van de capaciteit met gemeentelijk geld.”'De nuances die an dere partijen aanbrachten, gingen om de vraag of de stadswachten rwLüuwL "Een tevreden roker is geen on ruststoker", heette het ruim twintig jaar geleden toen niet alleen meer een enkele India-reiziger wel eens een jointje rookte, maar het ge bruik van soft drugs ook buiten de Amsterdamse grachtengordel de kop opstak. Justitie probeerde nog een tiental jaren de consumptie van marihuana en hash te bestrijden, maar kwam al snel tot de conclusie dat het onbegonnen werk was en dat er kwalijker spul als heroïne op de markt kwam dat de aandacht verdiende. Nadat eerst het gebruik van soft drugs gedoogd werd, vond ook de handel steeds openlijker plaats. Het verschijnsel koffieshop deed zijn intrede, eerst in de Randstad, later ook daarbuiten. Ook het gebruik groeide. Waren het in het begin alleen hippies die lief en/of stoned zaten te wezen, in middels steken mensen in alle lagen van de bevolking wel eens een stic kie op. Van directeur tot fabrieks arbeider: volgens onderzoeken zijn er zeker enkele honderdduizenden gebruikers en nog veel meer men sen die "het wel eens gedaan heb ben Om een gezegde uit groot moeders tijd te gebruiken: je zal ze de kost moeten geven... Als een bepaald consumentenge drag ingeburgerd raakt, kan dat voor overlast zorgen. Denk maar aan de rondtoerende auto’s in het centrum op donderdagavond en za terdagmiddag, op zoek naar een parkeerplaatsje. En over overlast gesproken: niet voor niets probeert de gemeente de cafés in het centrum rond de Heuvel te concentreren. Veel soft-druggebruikers, dat bete kent dat daar, net als bij cafébezoe kers, vogels van allerlei pluimage onder schuilen: er zijn nette men sen bij, maar er is ook tuig. Een concentratie van koffieshops en herrieschoppers vormen overlast voor buurten. Waar dat niet het ge val is, zijn de buren of winkeliers ernaast vaak wel te spreken over het gedrag van eigenaars en bezoe kers van koffieshops. De les van 1992 is dus simpel: de rokers moe ten geen onruststokers worden en dus niet alleen zichzelf, maar ook de omwonenden tevreden houden. En anders moet, net als bij verve lende cafés, de politie maar langs komen. Fusie lolieke Leergangen in de editie van het Tilburgs universi- i,de Katholieke Uni- teitsblad ’’Univers” van deze week wordt aan de verhouding tussen de KUB en de Leergangen ruim aandacht besteed. Een verhouding die treffend wordt getypeer door beide onderwijsinstellingen te vei gelijken met ’’parende egels”. Univers laat ondermeer de historicus dr. A. van Kempen aan het woord. Hij is de schrijver van het boek ’’Dertig jaar Ka tholieke Leergangen: 1962-1992”, dat morgen in de schouwburg wordt gepre- voor senteerd. Van Kempen wijst erop dat bin- Zo is nen de Katholieke Leergangen in de ze egangen ventiger jaren de behoefte ontstond tot eerd met samenwerking met de universiteit. Wat dit betreft leefden er verschillende ideeën. Het meest vergaand waren de plannen om tot een fusie te komen en de KL onder te brengen bij de universiteit. Zover is het dus niet gekomen. Het Tilburgs universiteitsblad ’’Univers” is sinds kort wekelijks verkrijgbaar in de Tilburgse boekhandel. De Tffeflj Uitgave: De Tilburgse Koerier bv Dir.: T. de Beer-Douwes Oprichter: J.H.G. de Beer Verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel-Enschot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie-advertentie-afdeling en administratie: i N.S. Plein 14-5014 DA Tilburg Postbus 10001 5000 JA Tilburg Tel. 013/368805 Fax. 013/359985 ngstijd voor advertenteies en redactie dinsdagavond 22.00 uur 7 Eind maart verschijnt bij boekhandel Zwijsen bestaat de oorspronkelijke druk- Gianotten van de hand van Ronald Pee- kerij van de fraters nog steeds. ters, medewerker van het Gemeentear- Het R.K. Jongensweeshuis was niet de chief Tilburg, een boek met de titel De enige drukkerij in de stad. Amoldus van Paap van Gramschap. Vier eeuwen der Voort, wethouder van 1831 tot 1862, schrijven en drukken in Tilburg. Hetboek was ook als drukker werkzaam. Het zal wordt gepresenteerd bij de opening van ongetwijfeld geen toeval zijn dat hij het het nieuwe gebouw van de Openbare Bi- drukwerk voor de gemeente Tilburg ver- bliotheek Tilburg in het tweede stadskan- zorgde. Ook op bidprentjes en pamfletten toor aan het Koningsplein. Ronald Pee- uitde 19eeeuwkomenwezijnnaamveel- ters heeft jarenlang bibliografische gege- vuldig tegen. Op 7 augustus 1840 ver- vens verzameld over Tilburg. Over wat er scheen bij hem de eerste Tilburgse krant, over Tilburg geschreven is, over wat Til- een uitgave waarover niet erg veel bekend burgers geschreven hebben, over alles is. Pas vanaf 1862 zal er regelmatig een wat met boeken te maken heeft. Een reis krant in Tilburg verschijnen. De drukke- langs schrijvers, bibliotheken, uitgevers, rij van Van der Voort werd later overge- drukkers, boekhandelaren, boeken, poe- nomen door een bij oudere Tilburgers erg zie en literaire curiosa. In deze rubriek be- bekend klinkende naam Antoine Arts, spreken we zeven weken lang een aantal uitgever en drukker van de Nieuwe Til- aspecten die in het boek aan de orde ko- burgsche Courant. Heel lang stond de men. Deze week achtergronden van en- krant bekend als de ’krant van Arts’, aan- kele Tilburgse drukkers. vankelijk ter onderscheiding van de krant van Luijten, de Tilburgsche Courant. In Omstreeks het midden van de vorige 1931 gingen ze samen inde concurrentie- eeuw werd de basis gelegd vooreen druk- slag met een derde Tilburgs dagblad, kerij-uitgeverij die feitelijk nog steeds Die krant, het nog (even?) bestaande bestaat: de drukkerij R.K. Jongenswees- Nieuwsblad van het Zuiden, werd in eer- huis. De congregatie van Fraters werd in ste instantie gedrukt door een naam die 1844 door Joannes Zwijsen opgericht. In nog steeds een begrip is in de Tilburgse 1846 werd van de trappisten in Westmal- boeken- en uitgeverswereld: Gianotten. Ie een drukpers met toebehoren gekocht Hendricus Gianotten, wiens voorvaderen die de basis zou worden voor een drukke- afkomstig waren uit Italië, was in 1904 rij die vooral in katholieke onderwijs- een drukkerij begonnen waar vooral voor kringen grote faam zou krijgen. Mathijs de R.K. vakbeweging werd gedrukt. Het Lodewijk van Dieren en Ferdinandus avontuur van Gianotten met de Tilburgse Alexander Xavier waren de eerste druk- fabrikanten Henri Blomjous en Rudolf kers bij de fraters, maar het was J.B. Wee- Diepen die in 1917 de derde krant uit gin- rink die de drukkerij tot grote bloei gen brengen kostte hem bijna de kop. Bij bracht. Hij werd bekend onder de naam na want Gianotten behoort anno 1992 tot frater Hilarius. Te beginnen met het de grotere drukkerijen in de stad. ’Leesboekje voor eerstbeginnende kin- Drukkerij R.K. Jongensweeshuis, Van deren’ in 1850 hebben de fraters een enor- der Voort, Arts, Bergmans (’Roomsch me reeks schoolboekjes uitgebracht die Leven’), Gianotten, Bijvoet-Mutsaers, op vrijwel alle katholieke lagere scholen Luijten, Smits zijn namen van drukkerij- in Nederland (en de koloniale gebieden in en, dikwijls gecombineerd met uitgeve- de west en oost) zijn gebruikt. Trouwens rijen of boekhandels, die Ronald Peeters de’neutrale’ (Tilburgse) methode’Veilig uitvoerig in zijn boek ter sprake brengt Leren Lezen’ is op dit moment op onge- (HvD). veer 80 van de basisscholen terug te vinden. In 1959 werd de naam van de drukkerij verandert in uitgeverij Zwijsen. Als drukkerij PABO- print en uigeverij De Hogeschool Katholieke Leergangen viert morgen zijn tachtigjarig bestaan met een besloten jubileumfeest in Schouwburg Tilburg. De onderwij l stelling werd in 1912 opgericht in Am sterdam op initiatief van grondlegger dr. H. Moller. Een jaar later verhuist de Ka tholieke Leergangeiv. (KL.) naar Den ker geen geit Bosch om in 1919 definitief in Tilburg neer te strijken. De Hogeschool Kathc” - staat aan de wieg van c_- versiteit Brabant (KUB). Hun relatie is echter nooit hecht geweest. In het Til burgs universiteitsblad ’’Univers” van deze week staat te lezen, dat in het be stuur van de KL in het begin van de ze ventiger jaren de gedachte speelde om een fusie aan te gaan met de KUB. De universitaire wereld in Tilburg reageerde echter terughoudend. De rijke historie van de Hogeschool Ka tholieke Leergangen staat garant v~'r enkele opmerkelijke wapenfeiten. Zo de Hogeschool Katholieke Leer"'’""0" nog niet zo lang geleden gefuseer de Eindhovense hogescholen. Door deze schaalvergroting en bijbehorende taak- verdelingsoperaties verwacht de Til burgse onderwijsinstelling zijn positie in de onderwijswereld aanzienlijk te ver sterken. Een tweede vermeldenswaardig wapen feit is dat de Hogeschool Katholieke iaar ...1991

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 1