IJZER W Groot tekort aan verpleeg bedden voor demente ouderen l (OOP 59.5 9.95 POST SCRIPTUM COLOFON i i i i i i i i i i i i i 495 r 1 i I Bijzondere bijstand Dansen in 't Sant Woningbeurs voorouderen Senior vakantiekrant Gespreksbijeenkomsten Nooit te oud om te leren Carnaval in Groeseind Lezen over dementie DE TILBURGSE KOERIER iruari 1992-paginal Donderdag 13 februari 1992-pagina 11 Thuiswonend 1 (FOTO: GEERT VAN LOON) Ria van derAalst-Dierks Mare Geerts Joop Janmaat p/a de Tilburgse Koerier, postbus 368805. n en i. prijs. BREDA DE MAAND '.00-18.00 uur '.00-21.00 uur '.00-18.00 uur '.00-17.00 uur Dagopvang in verzorgingstehuizen: tussenoplossing voor hulp aan dementerende ouderen. HET WOORD IS AAN... IATEAU GRANGE ELEGANTE )E BORDEAUX 9A.C.,MET EEN PELE AFDRONK klas waliteit *12^ &45 695 CHATEAU .'ORTOLAN BORDEAUX iOUGE l.C. 1989 7.95 CÖTES )U 1HÖNE ÏOUDETIKET Kunt u zich nog herinneren: het schaatsen op de leemputten? De klok bij de Hema op de Heuvel? Het Heuvelstraatje pikken? Het gescheiden zwemmen in het zwembad aan de Ringbaan Oost, compleet met een plank als grens- afbakening? De Bonte Dinsdag- avondtrein? De preken van Henri de Greeve, met de daaropvolgen de geboortegolf? De overweg met spoorbomen en voetgangersbrug gen? De verduisteringsgordijnen en de batterijlamp met handbedie ning? Het Gasthuis? De Heilig Harthulde? Het wielerbaantje bij Van Geloven aan de Enschots- estraa t? Ja? Dan werkt uw compu ter nog uitstekend. Geen wonder, want u behoort tot de allereerste, meest beproefde exemplaren. Drop Oud Een ander geval; een uitzondering in het rapport van de indicatiecommis- sie, omdat dat vooral gaat over de In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seni- oren-wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. punten krijgen en dus hoger op de wachtlijst terecht komen. Ongeveerde helft van de 700 personen op de wachtlijst is echt urgent. Daarbij gaat het niet alleen om dementerende men sen, maar ook om ouderen met licha melijke handicaps. Voor ouderen met geestelijke of licha melijke problemen bestaat er dagver- zorging in tehuizen, onder de verant woordelijkheid van de gezinszorg. Naast de directe opvang en hulp voor de ouderen op een of twee dagen per week, betekent de dagopvang ook een minder zware druk voor het ’thuis front’, de partner of de kinderen. Als de nood erg hoog is, wordt gepro beerd de ouderen onder te brengen op verpleegplaatsen in verzorgingstehui zen, die eigenlijk voor de eigen bewo ners bestemd zijn. Maar dat zijn lap middelen, die het tekort aan verpleeg bedden niet wegwerken. Op basis van de onderzoeken zeggen B en W dat het tekort ’’ontoelaatbaar hoog” is. Daarom gaat de gemeente bij de provincie in elk geval aandringen op een aantal ’noodbedden’. Daarnaast zal een commissie van deskundigen voor de zomer plannen moeten maken voor nieuwe vormen van ouderenzorg in Tilburg. situatie in verzorgingstehuizen. Ook dit is tekenend, maar dan voor dementerende ouderen die nog thuis wonen. ’’Deze aanvraag betreft een 93-jarige alleenstaande vrouw, woonachtig in een vooroorlogse eensgezinswoning. Mevrouw komt niet meer boven. Haar bed staat beneden in de kamer. Haar communicatievermogens zijn matig. In 1989 heeft ze een hersenbloeding gehad, was linkszijdig verlamd en ver ward. Sinds januari 1990 heeft ze een positief advies voor een verzorgings tehuis (zéér urgent). Elke ochtend komt de wijkverpleegster mevrouw uit bed halen en helpt haar bij het wassen en aankleden. Mevrouw heeft weinig krachten, zit de hele dag op de stoel en kan niets meer doen aan huishoudelij ke activiteiten. Ze is wisselend inconti nent voor urine en heeft doorgezeten plekken op de bibs, wat dagelijks gezalfd moet worden. De gezinszorg komt elke dag voor de toiletgang, de verzorging van de warme maaltijd en de boterham. Een jongere zus van mevrouw haalt de boodschappen en verzorgt de was. Elke ochtend wordt het bed verschoond door de wijkver pleegster. De maaltijddienst komt drie keer per week. Het geheugen van mevrouw is al een tijdlang wat aan het verminderen. Af en toe reageert mevrouw verward en de laatste tijd heeft zij het idee dat er ’een heks’ rond loopt in de woning. De huisarts heeft daarom pas geleden het RIAGG inge schakeld.” Het advies van de indicatiecommisie: mevrouw heeft psychogeriatrische verpleegzorg nodig. Signalen Iedereen die bij de zorg voor ouderen is betrokken, kent gevallen zoals hier boven en in de ingezonden brief op deze pagina beschreven staan. De gemeente kreeg dan ook allerlei sig nalen dat er meer verpleegbedden nodig zijn. Maar toen de gemeente bij de provincie aanklopte voor meer geld, kreeg ze te horen dat er te weinig cijfers over de behoefte aan verpleeg bedden beschikbaar zijn. Vandaar dat de gemeente onderzoeken heeft laten doen. Twee weken geleden werden de resul taten daarvan gepresenteerd. Voor naamste conclusie van het GGD- onderzoek: de behoefte aan psycho geriatrische verpleeghuisbedden groeit, waardoor in Tilburg ruim drie honderd extra plaatsen in verpleeghui zen nodig zijn voor dementerende ouderen. Van de ruim driehonderd mensen die eigenlijk in een verpleeg huis als De Hazelaar of St. Jozefzorg zouden moeten verblijven, wonen er nu zo’n 165 in Tilburgse verzorgingste huizen. Die gezamenlijke verzorgings tehuizen krijgen echter voor de extra verzorging die voor de dementerende ouderen nodig is, slechts geld voor dertig verpleegbedden. Ook liggen er gemiddeld 35 patiënten per dag in een ziekenhuis te wachten op een ver pleeghuisbed. Thuis wachten er nog eens 125 dementerende ouderen op plaatsing. Zorg Door het tekort aan plaatsen in ver pleeghuizen ontstaan er dus ook pro blemen in verzorgingstehuizen en zie kenhuizen. Dementerende ouderen krijgen daar natuurlijk wel zorg, maar de instellingen hebben eigenlijk al te weinig personeel voor hun gewone werk. Uit een ander onderzoek dat de gemeente heeft laten doen onder instellingen die beroepsmatig betrok- Mijn man is in twee jaar dement geworden. Dat was een intense ervaring voor mij en de kinderen. Ik dacht aanvankelijk dat hij gewoon oud werd, maar toen hij vaak de stekker van de ijskast uit het stopkontakt trok, begon ik ongerust te worden. Ook lukte het hem niet meer de afgedroogde vaat op de vaste plek in de kast te zetten. Op een avond trok hij zijn jas aan en vroeg me mee te gaan naar Dordrecht. Daar had mijn man in zijn jeugd gewoond. Ik zei dat de Jaatste trein al vertrokken was en dat we moesten wachten tot de volgende ochtend. Gelukkig kreeg ik genoeg ideeën om hem in dat soort situaties weer rustig te krijgen. Samen met mijn kinderen en de hulp van een zuster van het Wit-Gele Kruis lukte het ons om tot het laatst thuis voor hem te zorgen. De arts en de maatschappelijk werkster hielden kontakt, maar dat was toch afstandelijk. De wijkzuster pakte wel eens mijn hand, een fijn gebaar. Haar kon ik ook vertellen wat we alle dagen meemaakten. Ook met mijn kinderen kon ik goed praten. Eens ben ik met mijn dochter in een verpleeghuis gaan kijken om een plaat sing voor te bereiden. Ik kon het niet over mijn hart verkrijgen. Ik hield hem lie ver thuis, hoe zwaar het ook was. Op het laatst hadden we een bed met een hekje in de huiskamer en sliep ik op een matras op de grond. Later deden de kinderen dat om de beurt. Het was moeilijk me voor te stellen dat het einde naderde. De wijkzuster had dat wel in de gaten. Uiteidenlijk is de laatste tijd van sterven heel snel gegaan. Ik kijk met voldoening terug, omdat we mijn man thuis hebben kunnen verzor gen. Toch spookt het wel door mijn hoofd of ik wel lief genoeg ben geweest. Op het laatst kon ik het bijna niet meer aan en was het moeilijk om niet onge duldig te zijn. De steun van lieve mensen had ik toen heel hard nodig. mw. M.A. Een 76-jarige alleenstaande vrouw woont sinds een jaar in een Tilburgs verzorgingstehuis. ’’Mevrouw is nu vier jaar weduwe en heeft al die tijd al last van vergeetachtigheid, maar het laatste jaar is zij heel hard achteruit gegaan. Zelfstandig op een kamer van een verzorgingstehuis wonen gaat écht niet meer. Sinds een paar maanden kan ze niet goed meer spreken, is onrustig, soms agressief. Daarom zijn alle scherpe zaken uit haar kamer weg gehaald. Ze spreekt wartaal. Communicatie is met haar niet meer mogelijk.” ken zijn bij ouderenzorg, blijkt dat de hulp voor psychogeriatrische patiën ten die thuis wonen ook tekort schiet. Er moet eigenlijk permanent hulp in de buurt zijn en dat krijgen huisartsen, kruisvereniging en gezinszorg niet voor elkaar, ondanks alle goede wil. De onderzoekers waarschuwen er ook voor dat er geen misbruik gemaakt mag worden van de mantelzorg, de hulp die familie, buren of kennissen bieden. Een situatie die regelmatig voorkomt en schrijnend is, is dat de mantelzorg van kinderen komt; die dat moeilijk kunnen opbrengen. Ze zijn zelf als kinderen van de vaak hoogbe jaarde dementerende ouderen name lijk ook niet meer zo jong. Wachtlijst Sinds een jaar zitten de wachtlijsten voor aanleunwoningen en plaatsen in verzorgings- en verpleeghuizen in de computer. Bij het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT is voor Tilburg een speciaal programma ontwikkeld: VITO (Van Indicatie Tot Opname). Als er iets verandert in de situatie van iemand die op de wachtlijst staat, wordt dat door gegeven door gezinszorg, kruiswerk, maatschappelijk werk of de familie. Daardoor kan iemand meer urgentie- Lange Schijf straat 107, 5038 TT Til burg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden Zo maar een geval van de gemeente lijke indicatiecommissie die moet beoordelen welke zorg voor individu ele ouderen nodig is. De commissie trok eind vorig jaar aan de bel; de nood is hoog. In het rapport beperkte de commissie zich vrijwel tot bewo ners van verpleeghuizen die demen teren en daarom dringend extra hulp nodig hebben: psychogeriatrische zorg. Wat in het rapport staat, is vol gens de commissie ’’slechts het topje van een ijsberg, leder die regelmatig een verzorgingstehuis bezoekt, kan zien dat de extra zorg die nu voor een beperkt aantal bewoners geldt, eigen lijk voor het overgrote deel van de bewoners noodzakelijk is.” Seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Til- I burgse Koerier. Redactie: Ria van derAalst-Dierks I Diny van Bladel- Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) I Harry Strijbosch Ad de Vet I Adres redactie: Seniorenwijzer, r\ufjij r\cu 1 upyubiuuiu vvuiuüii naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus I 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I 1 Q&QQHC Op dinsdag 25 februari is in het Trefpunt van het wijkcen- trum De Ypelaer (Corellistraat 10) een voorlichtingsmiddag voor ouderen over bijzondere bijstand. Een medewerker van de sociale dienst zal vertellen wat die bijzondere bij stand inhoudt en wie er wanneer voor in aanmerking komt U kunt er natuurlijk ook zelf met uw vragen terecht. De voor- lichtingsbijeenkomst duurt van 14.00 tot 15.30 uur. Deto- gang is gratis. Elke tweede vrijdag van de maand is er in wijkcentrum ’t Sant aan de Beneluxlaan een gezellige dans- en ontmoe- tingsavond voor 40-plussers. Paren en alleenstaanden: iedereen is welkom! Morgen, 14 februari, wordt weer zo’n avond gehouden van 20.30 tot 24.00 uur. De hoofdingang is tot 21.00 uur open; daarna kunt u via de zij-ingang tot 22.00 uur binnen komen. De Tilburgse afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) organiseert op woensdag 19 febru ari een woningbeurs voor ouderen. Er wordt een inleiding gehouden over redenen om te verhuizen en uitleg gegeven over het nieuwe ’woonruimte-verdelingssysteem’ van I gemeente en woningbouwverenigingen. In stands geven de vier corporaties voorlichting over wat zij aan senioren- I huisvesting te bieden hebben. Bij een stand van de 1 gemeente is informatie te krijgen over huursubsidie, tege- I '7 moetkoming in verhuiskosten en over de regeling voor gel- I delijke steun voor gehandicapten. De middag begint om 14.00 uur in de Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan 10. Iedere 50-plusser is welkom, dus ook niet- I ANBO-leden. I Ook voor ouderen is het natuurlijk goed er eens even uit te zijn. Maar dan rijzen vragen als: wel of niet met vakantie, met wie en waarheen? De Senior vakantiekrant 1992 geeft een duidelijk overzicht van de verschillende organisaties I die vakanties organiseren voor ouderen. Er zijn allerlei mogelijkheden: alleen of met een groep, met leeftijdsgeno ten of met een wat meer gevarieerd gezelschap, naar bin- nen- en buitenland. De Senior vakantiekrant is verkrijgbaar bij de Vrijwilligerscentrale, Spoorlaan 320. I De Werkgroep Ouderen in Gesprek (voorheen Werkgroep I Bewust Ouder Worden) organiseert in maart en april weer I B bijeenkomsten voor 55-plussers. De gesprekken worden gehouden in groepen van ongeveer twaalf personen en 1 men komt zes keer bij elkaar. Onderwerp van de gesprek ken is ’Zingeving, je leven inhoud geven’. De bedoeling is I samen te ontdekken dat -hoe je levenssituatie ook vëran- dert (o.a. door ouder worden)- het leven wel degelijk bete kenis kan hebben. De bijeenkomsten worden op zeven plaatsen gehouden. I Dat zijn (met de datum en tijd van de eerste keer): Den Herdgang (Berlagehof 60), maandag 9 maart om 10.00 uur; Centraal Bureau SBT (Lange Schijfstraat 107), disndag I 10 maart om 10.00 uur; Zonnehof (Prof. Gimbrèrelaan 30), woensdag 18 maart om 10.00 uur; Wijkcentrum ’t Sant (Beneluxlaan 74), maandag 16 maart om 10.00 uur; I Koningsvoorde (Generaal Smutslaan 224), maandag 9 II maart om 14.30 uur; 5 ‘Zustersvan hetCenakel (flatNoordhoekring3-57), vrijdag 9 13 maart om 10.00 uur; 8 Verzorgingscentrum De Heikant (Schubertstraat 700), I maandag 9 maart om 10.00 uur. I Wie aan een van deze series bijeenkomsten wil deelne- f men, kan zich tot 20 februari bij de werkgroep opgeven, p/a Dekenaal Centrum, Gasthuisring 54 A; tel. 423706. Daar is ook meer informatie te krijgen. De kosten bedragen 9,- I voor de hele serie van zes bijeenkomsten. U Onder dit motto houdt de stichting Samenlevingsopbouw I Groenewoud morgen voor ouderen een voorlichtingsbij eenkomst over educatie. Het zal met name gaan over din gen die van belang zijn voor het dagelijkse leven, zoals 1 omgaan met apparatuur, koken, zwemmen, een vreemde taal leren, etc. Ook zal iemand van de SBT informatie geven over allerlei kursussen voor ouderen. De voorlichtingsbij eenkomst is morgen van 9.30 tot 11.30 uur in Boerderij Vis- I sers, Berglandweg 40. De toegang is gratis. De aktiviteitencommissie Groeseind-Hoefstraat organi- seert zoals elk jaar een gezellige carnavalsmiddag vol leut. Voor de muzikale omlijsting zorgt dosco F. Wouters, dus er kan ook gehost worden! De middag is op 27 februari vanaf 13.00 uur in De Baselaer, Hoefstraat 175. Voor de entree I van 2,50 krijgt een kop koffie en een hoop gezelligheid. Steeds meer mensen worden steeds ouder. Daardoor neemt ook het aantal demente ouderen toe én het aantal I mensen dat met hen te maken heeft. Om te begrijpen wat I dementie is -en hoe u er mee om kunt gaan- kan het goed 1 zijn er iets over te lezen. In de Openbare Bibliotheek Tilburg vindt u diverse titels over dit onderwerp. Boekendie zakelijke informatie geven over dementie zijn I bijvoorbeeld ’Het leven omgekeerd: wat is dementie en hoe kunnen we ermee omgaan’ en ’Zorgen voor dementerende ouderen thuis’. Ook is in de bieb het nieuwe boek te leen I van Hub Buyssen: ’Dementie: praktische handreiking voor I de omgang met Alzheimerpatiënten’. Begrijpen hoe het is om dement te zijn, is heel moeilijk. Toch heeft de schrijver Bernlef een poging gewaagd. Op indrin- gende wijze beschrijft hij het proces van binnenuit in ’Her- senschimmen’, dat ook verfilmd is. Omgaan met dementerende mensen is vaak niet gemak- J kelijk: men weet niet hoe te reageren op de veranderende persoon. Het kan helpen als u hoort, ziet of leest hoe ande- ren dat hebben gedaan. In het boek ’Een dag van 36 uur’ vindt u vooral praktische aanwijzingen voor de omgang met 1 en de hulp aan dementerende ouderen thuis. De documen- I taire ’De verloren tijd’ (een videofilm) geeft een beeld van het leven met een demente partner. In ’Langzaam afscheid nemen’ beschrijft Ria van Boheemen-Walhain heel per- i soonlijk over haar dementerende echtgenoot. Wellicht her- kenbaar als u in een soortgelijke situatie verkeert. Zoekt u informatie over ditonderwerp, vraa er eens naar in de bibliotheek bij u in de buurt. Z1990

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11