'0 HUI ie 1 Actie tegen discriminatie op grond van leeftijd Subsidie provincie voor unpunt St. Anna s hl J i! U r li Lil COLOFON \u/ JZEND POST SCRIPTUM Jh 1 h /o I -s 11 I I I I I I I I I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Til- burgse Koerier, postbus 10001, I 5000 JA Tilburg, tel. 368805. r i i I I I I Cursus 50+ vrouwen Met boeken discriminatie uit de doeken Informatiecentrum SBT Informatiemiddag studiekring 55+ plussers Op dinsdag 4 februari aanstaande wordt in de Volksuniversiteit Terra Nova een informatiemiddag gehouden over de Studie kring van en voor senioren (55+), die de week daarop van start kan gaan. Aleydis Overmeer-Polman, begeleidster van de ...komende Studiekring, zal tijdens de middag een overzicht geven wat de deelnemers van de 25 dinsdagmiddagen tellende Studiekring mogen verwachten. Belangstellenden kunnen ook wensen en ideeën kenbaar maken. Dansen voor 50+ plussers Inbraakpreventie Bingo en rikken Themamiddag ’’Veilig op leeftijd Beter slapen 992-pagina 10 Donderdag 30 januari 1992 - pagina 11 DE TILBURGSE KOERIER Sterke kanten Brieven Klachten I jgge\ deer voor de ariatie in sns afspraak ER EN VOOR :KE BORGEN \l OGEN VIES N IN EN voortbe- 3 Emma- HET WOORD IS AAN... ’t Kievitsk <om. ROOM Redacts Ria var. 133 Jeve —ande al in een er op /orden RA AU£S' Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. elsbeschrijving •koopvoorwaar- 'orden op aan toegezonden. 76-224950 riMHi jswei. Dewoonor <raaninde kamer er jjesin. De remedied i gevolg daar- nd van Volks- e zorgen valt niet meer var rgelcentrum >-4015 J HHet I ;nde aat, waarin het eerst Tilburgse steunpunt voor ihuisvest zal worden. (foto: Geert van Loon) jren, vrijwilligerswerk, de sld, verzekeraars en pen- cu.emaal instellingen waar- deglans wit >t halogeen oelbak: op- iramisch met tioneel mint raan: twee- voering: mas- omlijsting neel fineer I. hemel met verlichting ststof met wa- spoelbak: ond wit t: gas wit iventioneel wit kap: geïnte- koeler: 170 li- r vriesvak eeknops wit •rijs f 5.615, igsprlis 199,- >mstandig- an dan nog (daartegen Het fraterhuis aan de Capucijnenstrat ouderen get. Een vrouw van zestig stapt naar een ziekenhuis. Ze wil daar vrijwilli gerswerk gaan doen. Tijdens het sollicitatiegesprek krijgt ze te horen dat ze niet welkom is. Reden: te oud. Maar de vrouw is niet van giste ren en belt naar het meld- en steunpunt leeftijdsdiscriminatie van de Unie KBO in Den Bosch. Na een briefwisseling geeft het ziekenhuis toe: de leeftijdsgrens wordt geschrapt en de vrouw kan alsnog aan de slag. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw ver haal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wijzer, per adres Tilburg se Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Helaas is dit geen verzonnen verhaal, maar waar gebeurd. Gelukkig bestaat ook het meld- en steunpunt leeftijdsdiscrimi natie echt sinds 13 januari. Mevrouw Maud Olthof is beleidsmedewerker welzijn van de KBO in Den Bosch. Zij geeft de redenen voor de oprichting van het meld punt: ”Er kwamen al eerder klachten bij ons binnen. Die gaan we nu inventarise ren. Zo kunnen we de politiek duidelijk maken dat er sprake is^van leeftijdsdiscri minatie.” Naast meldpunt is het tevens een steunpunt. "Veel ouderen willen er iets tegen doen, maar hebben handreikingen nodig om de discriminatie aan te pakken”, zegt mevrouw Olthof. Ouderen met klachten over leeftijds discriminatie kunnen bellen of schrij ven naar het KBO-meldpunt. Adres: Oranje Nassaulaan 1, 5211 AR Den Bosch; tel. 073-123475. Stichtingsbestur'" financiële wereld, sioenfondsen: aller over klachten bestaan. Mevrouw Olthof geeft het voorbeeld van iemand die een continu-krediet heeft bij een bank. Op het moment dat de zestig jaar gehaald was, werd de kredietlimiet verlaagd. Bij reis- of autoverzekeringen worden mensen geweerd of schieten de premies omhoog. Maud Olthof: "Een baby kan natuurlijk niet naar de universiteit, maar bij activiteiten van ouderen wordt vaak een leeftijdsgrens gesteld, die niet te rechtvaardigen is.” Er mag bijvoorbeeld kritisch gekeken worden ll ’"’’I Negatief Waarom wordt er eigenlijk gediscrimi neerd op grond van leeftijd? Olthof en Kuy- venhoven zijn daarover duidelijk: de beeldvorming over ouderen is negatief. Wel zien ze dat daar wat verandering in komt. "Mede door het werk van ouderen bonden”, stelt Maud Olthof, ”en daarnaast zijn veel ouderen strijdbaar. Ze zijn actie ver en accepteren deze vorm van discrimi natie niet.” De ouderenbonden willen dat ’leeftijd’ wordt opgenomen in de Wet Gelijke Behandeling. Een voorstel daartoe ligt bij de Tweede Kamer. De kans dat dat het haalt, is klein. Op 9 december, tijdens de landelijke actiedag van de ouderenbon den, is er nog over gepraat. Alleen D66 en Groen Links toonden zich voorstander van het opnemen van het begrip ’leeftijd’ in die Omdat de Tilburgse plannen nog in een pril stadium verkeer den en de subsidiëring gaat ver anderen, zag het er een paar maanden lang naar uit dat het moeilijk zou worden geld te krij gen voor een steunpunt voor ouderen in de wijk Sint Anna. Maar na een intensieve lobby van met name wethouder Anke van Blerck van sociale zaken heeft de provincie onlangs 500.000,- toegezegd. Het eerste Tilburgse steunpunt zal gehuis vest worden in het voormalige fraterhuis aan de Capucijnenstraat. Bedoeling ervan is ouderen die regelmatig hulp nodig heb ben, toch zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Woningbouwvereniging VVT gaat er dan ook 34 aanleunwoningen bou wen, die via overdekte gangen met het steunpunt verbonden zullen zijn. Het steunpunt en de aanleunwoningen zijn niet bedoeld voor mensen die intensieve zorg nodig hebben, zoals dementerenc ouderen. Wel moeten belangstellenden ’geïndiceerd’ zijn voor een plaats Tilburgs verzorgingstehuis, zodat deze manier toch wat gedaan kan wor aan de lange wachtlijsten daarvoor. Ouder worden gaat niet helemaal van een leien dakje. Er kunnen lichamelijke proble men ontstaan. Dat betekent natuurlijk niet dat iemand dan afgeschreven is. Integen deel. Maud Olthof: ’’Ouderen moeten gebruik maken van hun sterke kanten.” Ze kunnen bijvoorbeeld hun ervaring over dragen aan de jongeren in het arbeidspro ces. Bijkomend voordeel is dat jongeren meer in kontakt komen met ouderen. ”Zo kunnen ze zien dat niet alle ouderen zielig en dementerend zijn”, aldus Olthof. ’’Even terug naar die baby. Die kan niet naar de universiteit, omdat hij die rechten nog niet heeft”, stelt Maud Olthof. ’’Maar ouderen hebben in hun leven wel veel rechten verworven. Op latere leeftijd ver liezen ze die nu weer. En het gaat er juist om dat ze die rechten kunnen behouden. Amsterdam kent sinds vorig jaar septem ber een soortgelijk meldpunt, maar dan van de ANBO. Het aantal meldingen lag vooral in de eerste tijd hoog, mede door de landelijke publiciteit. Medewerkster mevrouw G. Kuyvenhoven geeft aan waar de meldingen over gaan: ’’Vooral over werk, ontslagen of cursussen. En soms is de melder zelfs pas veertig jaar.” De melders hebben bij hun afwijzing dui delijk te. horen gekregen dat het om hun leeftijd gaat, aldus Kuyvenhoven. Als ouderen met klachten daarover bij de meldpunten aankloppen, kunnen die behulpzaam zijn bij het schrijven van brie ven aan de boosdoeners. Als c van heeft bijvoorbeeld de Boni I Redactie: Riavander Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat 1 Jacques Joosten I Karei Luiijf (eindredacteur) 1 Harry Strijbosch Ad de Vet tuinders de leeftijdsgrens van zeventig jaar uit de statuten geschrapt. Moeilijker ligt het met een klacht die over de politie binnenkwam. Iemand die daar solliciteerde, werd afgewezen omdat hij te oud zou zijn. De politie beriep zich op richt lijnen van het ministerie van binnenlandse zaken. Mevrouw Kuyvenhoven: ”Op zo’n moment is het een landelijke zaak en stu ren wij die door naar het hoofdbureau van de ANBO in Utrecht.” Vroeger werkte ik als wijkverpleegkundige, o.a. in de Konings heden waren daar zeer slecht. Kleine huisjes, slechts één kraé zonder wasbak. Als het hard regende, liep het water de huisjes was een drempel te maken van veertig centimeter hoog. Ik heb leren werken in allerlei situaties. Nu nog ben ik geïntereseerd in hoe mensen wonen. Zo zie ik bij de aanleunwoningen voor senioren de volgende problemen. De keu kens zijn in een hoek van de kamer. Als de ouderen hun meubilair meebrengen, is dat wel eens te groot en wordt een deel van de keukenhoek eraan opgeofferd. De slaapka mers zijn maar net aan de maat. Als je krakkemikkig wordt, kun je amper achter je bed. Er worden dus kleine huisjes gebouwd, terwijl de senioren van de toekomst steedslan- ger zullen worden. Tegelijk is het de bedoeling dat men tot op hoge leeftijd in huis zoveel mogelijk kan bewegen. Ouderen bij elkaar laten wonen heeft als nadeel dat er heel veel te gezonde oudere die zwaar zorgbehoeftige buren heeft. Waarom r, leeftijden? Jong en oud kunnen elkaar dan helpen. Voor nog vitale senioren is het niet zo noodzakelijk dat de voorzieningen heel dichtbij zijn. Een postkantoor of winkel op loopafstand is een goede uitdaging om dagelijks een wandeling te maken. Zich daartoe dwingen en zo actief blijven is heel belangrijk. Ik vind het fijn sinds kort lid te zijn van de Vrouwenadviescommissie Wonen. Er is nog veel te doen aan de huisvesting voor senioren. De Werkgroep 50+ vrouwen organiseert een cursus voor alle vrouwen boven de 50, die zoeken naar mogelijkheden om het leven nieuwe inhoud te geven, nadat de taken van huisvrouw en moeder of werkende vrouw grotendeels zijn weggevallen of als die binnenkort wegvallen. We kunnen niet van de ene op de andere dag een nieuw leven beginnen. Daarom zullen we in deze cursus eerst stilstaan bij wat geweest is, wat we hadden gewild, wat we kunnen, welke moeilijkheden we tegenkomen bij een nieuw begin en welke mogelijkheden er zijn. Iedere vrouw boven de 50 is welkom. De cursus bestaat uit 12 bijeenkomsten. Start op dinsdag 11 februari 1992 om 9.30 uur in de Garsthof, Columbusplein 15; tel. 435422. Op dit adres kunt u ook opgeven (voor 7 februari). De buurtwinkels moeten gaan ver dwijnen uit Tilburg, als de plannen van de gemeente doorgaan. Dat dit haaks staat op het ouderenbeleid, de regeringsnota 'Ouderen in tel’en andere plannen, dat deert kennelijk niemand. Ouderen moeten langer zelfstandig blijven wonen. Dat wordt er niet gemakkelijker op, als de winkels uit de buurt verdwijnen. Dan zullen de ouderen weer afhankelijk worden van anderen die boodschappen voor ze doen en ze af en toe eens meenemen naar plaatsen waar de winkels zijn. Zou dat nou echt beleid zijn of heeft het alleen te maken met het\,- staan van die glitterhal die passage heet? Drop Oud Er komen steeds meer voorzieningen en hulpverleningsinstel lingen die antwoord geven op vragen van ouderen. Maar voor die ouderen is het vaak moeilijk de juiste weg te vinden. Het Gecoördineerd Ouderenwerk SBT kan daarbij de helpen^ hand bieden. Eén van de manieren om dat te doen, is het nieu we informatiecentrum dat op 6 februari geopend wordt wethou der Anke van Blerck. Ouderen met vragen kunnen bellen, maar ook langskomen. In het centrum is o.a. informatie beschikbaar zijn over huisvesting (bijv.opname in een verzorgingshuis of aanleunwoning), finan ciën, gezondheidszorg, bewegingsaktiviteiten, vrijetijdsbeste ding, educatie en nog veel meer. Te veel om op te noemen. In totaal zullen er zo’n 600 verschillende folders voorradig zijn. Het infocentrum is te vinden in het centraal bureau van de SBT (Lange Schijfstraat 107; tel. 350505) en is open van maandag tot en met donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Een Studiekring van en voor Senioren bestaat uit mensen van 55 jaar en ouder, die nieuwsgierig zijn naar allerlei zaken en deze met elkaar willen bespreken. De Studiekring is er dus voor mensen, die met leeftijdgenoten willen praten over zelf-geko- zen onderwerpen en die samen dingen willen uitpluizen. Bezoeken en excursies zijn mogelijk. De informatiemiddag vindt plaats in VU Terra Nova, Nieuwland- straat 44, Tilburg (14.00-16.00 uur). Toegang is gratis. Op gezellige muziek van Disco Toon is er vrijdagavond 31 janu ari weer een stijldansavond voor 50-plussers in De Garsthof. U bent vanaf 20.00 uur van harte welkom op het adres Columbus plein 15 in Tilburg. De bus stopt bijna voor de deur. Inlichtingen: tel. 427727. De aktiviteitenkommissie van De Kasteelhoeve organiseert op donderdag 13 februari een voorlichtingsmiddag voor ouderen over inbraakpreventie. Iemand van de politie komt vertellen over hoe men het beste inbraak kan voorkomen. Aan de hand van videobeelden en foldermateriaal zal het een en ander dui delijk gebracht worden. De Kasteelhoeve, Hasseltstraat 256. Aanvang 14.00 uur. De entree is gratis. De aktiviteitenkommissie ouderen van De Kasteelhoeve en de Ouderenbond De Hasselt organiseren op 6 februari, 12 maart, 2 april, 7 mei, 4 juni en 2 juli 1992 bingo-middagen. Rikconcour- sen zijn er op 20 februari, 19 maart, 16 april, 21 mei, 18 juni en 16 juli. Elke middag wordt gehouden in De Kasteelhoeve, Has seltstraat 256. Aanvang 14.00 uur. De Werkgroep Ouderen De Schans houdt iedere donderdag middag een rikmiddag vanaf 14.00 uur. De prijsjes bestaan uit levensmiddelen. De volgende data zijn: 6, 13, en 20 februari. Adres: De Schans 123, Tilburg-Noord. Op maandag 3 februari om 14.00 uur is er een bingo-middag voor ouderen in het Wandelbos. Plaats: 't Kievitslaer, Reine- vaarstraat 55. Iedereen is van harte welkG De heer St. de Vries uit Berkel-Enschot zal over bovenge noemd onderwerp voor de ANBO een inleiding verzorgen. Daarbij gaat het o.a. over hoe je valpartijen voorkomt. Hierover en andere zaken op het gebied van een veilig huis en woonom geving gaat deze bijeenkomst. Wilt u meepraten over en ideeën opdoen voor uw eigen veiligheid, kom dan naar deze middag op 6 februari om 14.00 uur in de Postelse Hoeve, dr. Deelen- laan. Ook niet-leden van de ANBO zijn van harte welkom. Inlichtingen bij J.C. de Koster, tel. 683859. Herkent u het gevoel van ”lk wou dat ik kon slapen, het is al 3 uur!” Of: "Met een slaappiIletje red ik het wel”. In dat geval is een slaapcursus iets voor u! Voor mensen die regelmatig slaapmid delen gebruiken en weer zonder willen leren slapen, organi seert de Tilburgse Kruisvereniging een cursus "Beter Slapen”. De cursus draait gedurende 8 weken vanaf 26 februari op woensdagavond van 18.00-19.30 uur, in de Lancierstraat 45. De kosten bedragen ƒ70,- voor leden en ƒ90,- voor niet-leden. U kunt zich opgeven bij de Tilburgse Kruisvereniging, tel. 013- 636620. of iemand voldoet aan de criteria van een bestuur, vindt ze, maar leeftijd mag daarbij geen rol spelen. Professionele zorg Het steunpunt is in de eerste plaats voor de bewoners van de nieuwe aanleunwo ningen. Ze kunnen er professionele zorg krijgen, die verleend zal worden door een samenwerkingsverband van gezinszorg, kruisvereniging en Koningsvoorde. Omdat de ouderen bij elkaar wonen, ont staat zo een alternatief voor het verzor gingstehuis. In het gebouw komen ruimtes, waar een huisarts en een diëtiste spreekuur houden en waar fysiotherapeuten en een pedicure behandelingen kunnen uitvoeren. Op deze manier kan de hulp toegespitst op individuele behoeften van ouderen; ’zorg op maat’, zoals dat tegenwoordig heet. Verder komt er in het steunpunt ook een ontmoetings- en recreatieruimte, die niet alleen bedoeld is voor de bewoners van de aanleunwoningen, maar ook voor oude ren uit de buurt. Tevens is het de bedoeling er een eetpunt te vestigen. Daarnaast zal het wijkbureau van de SBT, dat nu nog gehuisvest is in het centraal bureau aan de Lange Schijfstraat, er een plaatsje krijgen. Aan het uitwerken van het plan voor het steunpunt wordt gewerkt door een projekt- groep met vertegenwoordigers van gemeente, VVT, verzorgingstehuis Koningsvoorde, gezinszorg en kruisver eniging. De SBT zorgt voor de coördinatie. Bedoeling is dat het steunpunt begin 1994 klaar zal zijn. Wel eens gehoord van iemand die er jaren ouder uit wilde zien, I dan die persoon was? Behalve een jongedame van veertien? 1 Nee? toch was dat de wens van journaliste Trudy Kunz. Zij wilde namelijk schrijven over hoe het is om oud te zijn. En zij wilde het beschrijven vanuit eigen ondervinding. In haar boek "Morgen 11 ben ik oud” -te leen in de bibliotheek aan het Koningsplein- staat f te lezen hoe jong en oud op haar als bejaarde reageerde. Van regelrechte discriminatie maakt deze journaliste geen gewag. I Toch bestaat discriminatie op grond van leeftijd wel degelijk. M.n. ouderenbonden proberen hier wat aan te doen. In het boek dat is uitgegeven n.a.v. een jubileum van de Cosbo, nl. ’’Oude- I ren op nieuwe wegen” van Saskia Bolten, wordt een hoofdstuk gewijd aan ongelijke behandeling van ouderen. Er wordt ook I ingegaan op wat er op diverse beleidsterreinen zou móeten ver- anderen. Discriminatie is veelal gebaseerd op vooroordelen, Een manier om die te lijf te gaan is het er tegenover stellen van ,J feiten. M.b.t. ouderen gebeurt dit in "Ideeën over ouderen: fei- 1 ten tegenover mythen” van Huub Buyssen. Leerzaamvoorjong H en oud! Deze boeken zijn te leen in verscheidene vestigingen I van de Openbare Bibliotheek Tilburg. Vraagt u er eens naar. wet. Maud Olthof: ”Als dat niet lukt, moeten we doorgaan met onze lobby. We moeten dan proberen om er andere wettelijke regelingen door te krijgen.”

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11