1 0 Ouderen in gesprek over ervaringen E Koop en miskoop aan de deur X //g n POST COLOFON Werkgroep Bewust Ouder Worden X SCRIPTUM ri i i i I i i i i i i >5°° Themamiddag borstkankeronderzoek i Er was eens, lang geleden... Woongroep ANBO-Humanitas Vergoeding verhuizing wegens handicap Vootj aarscursus sen Seniorenacademie Informatie-ochtend over dienstverlening Op je gezondheid 50+ 992-pagina 10 DE TILBUR.GSE KOERIER Donderdag 16 januari 1992 - pagina 11 In een mensenleven kan veel veranderen, zowel op persoonlijk eder Prijsopgave Drop Oud iur •elgië jn- ele- jder HET WOORD IS AAN... Trees Vroom en Nico van Doorn. (FotoGeert van Loon) bij de Katho- is ie ook fijne kanten heeft en kunnen ze het ervaren als een positieve levens fase.” De nieuwe series gespreksochten- den worden op zes plaatsen in de IMS Het gebeurt nog steeds dat er men sen zaken aan de deur te koop aan bieden. Natuurlijk zijn er tal van betrouwbare colporteurs, maar er zijn er ook die minder goede bedoe lingen hebben. Daarom is het ver standig voorzichtig te zijn, als zo iemand aanbelt. Bovendien heeft als klant natuurlijk rechten. Die zijn wel niet allemaal even eenvoudig, maar het is beter vooraf de juiste dingen te doen dan je achteraf bekocht te voelen. stad gehouden. Informatie over deelname kunt u krijgen bij de Werkgroep Bewust Ouder Wor den, Gasthuisring 54 A, 5041 DT Tilburg; tel. 013-423706. Tips op een rijtje: Koop bij voorkeur niet aan de deur Vraag een inschrijvings- of legitima tiebewijs Noteer de naam van de verkoper Opzeggen kan schriftelijk binnen acht dagen Laatvreemden nooit zondertoezicht in uw huis Als u wel iets wilt kopen of een dienst wilt laten verrichten, kunt u het best een prijsopgave vragen. Voordat u betaalt, is het verstandig een bewijs De Werkgroep Bewust Ouder Wor den werkt samen met het Dekenaal Centrum, de KBO en het Gecoördi neerd Ouderenwerk SBT. De gespreksgroepen worden begeleid door twee gespreksleiders. Dit jaar is door de werkgroep gekozen voor één centraal thema. Twee leden van de werkgroep, zuster Trees Vroom en Nico van Doorn lichten die keus toe. Nico van Dooren: ’’Verschil lende mensen namen wel drie of vier jaar deel aan de gesprekken. Nadeel was dan dat vaker dezelfde onder werpen aan bod kwamen.” Trees Vroom: ’’Voor de gespreksleiders is de huidige opzet ook beter. Zij kunnen nu gezamenlijk het onderwerp voor bereiden. Vroeger kon dat niet.” Positief effect De gespreksleiders zorgen ervoor dat iedereen, in een groep van twaalf deel nemers, aan bod komt. Daarnaast houden ze de rode draad in de gaten. Nico van Doorn: ”De leiders proberen aarzelende mensen bij het gesprek te betrekken.” trees Vroom: ’’Iemand die niet meepraat, kan een luisteraar zijn en zo toch aktief betrokken zijn. Maar het kan ook iemand zijn die vast zit in zichzelf.” In zo’n situatie kunnen de gespreksleiders iemand bijvoorbeeld aanraden naar het maatschappelfjk werk te gaan. ”Zo heb ik iemand”, zegt Trees Vroom, ”na een gesprek geadvi seerd naar een rouwverwerkings- groep te gaan. Dat heeft een heel posi tief effect gehad op die persoon.” Ouderen werden vroeger vaak als zielig beschouwd. Ze konden niet veel meer en waren erg afhanke lijk. Er moest dan ook voortdurend voor gezórgd worden dat de ’oud jes’niks tekort kwamen. Gelukkig is het tijdperk dat oude ren zielig waren nu voorbij. Men is zich ervan bewust dat ouderen uit stekend voor zichzelf kunnen zor gen. Helaas heeft dat tot gevolg dat in deze maatschappij die bol staat van de ’kansarmen’ zich niemand nog echt inspant voor het lot van de ouderen. Dat leidt er dan weer toe dat de ouderen niet meer voor zichzelf kunnen zorgen, omdat het ze aan middelen ontbreekt. Daar door ontstaan dan weer ’kansar me’ of zielige ouderen, voor wie dan weer gezorgd moet worden, enzovoort.Zou dat nu echt niet anders kunnen? rijs voor Oud worden, dat komt eraan voor mij, maar wanneer? Soms word ik ’op oud gezet’ door een kind dat ”dag oma” roept of als iemand in de bus voor me opstaat. Ook heb ik in de supermarkt veel tijd nodig; ik bewonder de cassières die vriendelijk en geduldig blijven. En ik aarzel of ik het deurslot snel en trefzeker zal vinden met mijn sleutel. Nou ja, ik heb toch grijs haar. Fons Jansen zei eens: ’’Iedereen mag langzaam zijn, behalve ik.” Oud worden uitstellen, kan dat? Als ik geniet, een fijn kontakt heb met mensen die van harte kunnen praten, als ik ondernemend ben, nieuwe dingen meemaak, dan voel ik dat ik leef en dat ik nog heel veel kan doen. Zo heb vijftig kilometer met vriendinnen gewandeld. Drie dagen liépen we met rugzakje en wandelschoenen over het Pieterpad en zagen zwermen wilde ganzen neerstrijken op het land. Prachtig, wat een grote vogels. Dat was genieten! Het fijne van oud worden is voor mij de tijd te hebben, niet zoveel te moeten, zelf te kiezen. Dat laatste is echt fijn en vooral niet afwachten. Mw. J. de P. als op maatschappelijk gebied. Dit kan verwarring met zich meebrengen, bijvoorbeeld als zo’n verandering onverwacht of zelfs ongewenst is. De werkgroep Bewust Ouder Worden houdt daarover zes gespreksochtenden vanaf 9 maart. Hoofdthema zal zijn: ’Zingeving; je leven inhoud geven’. Deze aanpak -het werken met één thema- is nieuw. In de oude opzet kwam elke ochtend een ander thema aan de orde, dat werd gekozen door de deelnemers Preken Eind jaren zeventig werd de Pastorale Werkgroep voor Bejaarden opgericht. Toen werd er een inleiding gegeven, Vrouwen De minimum-leeftijd voor deelname aan de gespreksgroepen is 55 jaar. Vrouwen vormen de meerderheid onderde deelnemers. Nico van Doorn: ’’Misschien dat vrouwen gemakkelijker op zoiets ingaan.” Een poging om meer mannen bij de groepen te krijgen, is niet onderno men. Trees Vroom: ”lk zou ook niet weten hoe. Zoiets als ’Zorg dat je erbij komt?' Nee, dat lijkt me niets”, vertelt ze lachend. Het belangrijkste uitgangspunt tijdens de gesprekken vormen de ervaringen van de deelnemers. ”Dat kunnen negatieve zijn. Vooral bij vrouwen zie je dat. Die hadden vroeger weinig te kiezen, iets wat mannen nog wel kon den”, aldus zuster Vroom. Toch blijken de negatieve ervaringen tijdens de gesprekken positief benaderd te kunn- nen worden. ”Het gemis van vroeger wordt zo door de groep weggenomen. Veel ouderen hebben iets van: ’Jonge ren van nu hebben het veel gemakke lijker.’ Door erover te praten komen ze tot de conclusie dat dat niet zo is. Zo wordt het oordeel over het eigen verle den milder”, legt Trees Vroom uit en vervolgt: ’’Mensen moeten zich bewust worden van hun eigen mogelijkheden. Je kunt niet alles afschuiven op ande ren. Ze moeten het leven zelf in han den kunnen nemen. Op die manier komen ze erachter dat ouder worden Een inschrijvingsbewijs of legitimatie bewijs is vaak een teken dat de bedoe lingen van zo’n deurverkoper tamelijk netjes zijn. Als u niets van zo’n persoon nodig heeft, zeg dat dan en doe de deur dicht. Laat u in dat geval niet ompraten door colportanten die meestal rap van tong zijn. Als u het niet vertrouwt, omdat de verkoper bijvoorbeeld geen legitimatie heeft, kunt u kontakt opne men met de politie. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over aller lei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren-wij- zer, per adres Tilburgse Koerier, post bus 10001, 5000 AJ in Tilburg, onder vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automa tisch geplaatst wordt. van betaling te vragen, waarop de naam, het adres en telefoonnummer van het bedrijf staan. Dat is belangrijk, voor het geval dat u spijt krijgt van de aankoop. De koopovereenkomst voor iets dat aan de deur gekocht is, kan namelijk ontbonden worden. Als het goed is, staat die mogelijkheid op het koopcontract vermeld en ook de manier waarop kan omschreven zijn. Ook als er niets op het contract staat, heeft u de mogelijkheid de koop onge daan te maken. II moet dan binnen acht dagen na aankoop een (bij voor keur aangetekende) brief sturen naar de betreffende firma, waarin u om ont binding van de koopovereenkomst vraagt. Als het bedrijf niets van zich laat horen, kunt u het beste naar een Bureau voor Rechtshulp gaan. Daar kan men u helpen bij eventuele verde re stappen, zodat indien nodig de kan tonrechter de knoop door kan hakken waarna de deelnemers vragen konden stellen. Trees Vroom: ”Dat was een soort eenrichtingsverkeer, maar pre ken hoorde je al genoeg. Rond 1981 veranderde de werkgroep van opzet en van naam: onder de noemer Bewust Ouder Worden werden de gesprekken voortaan in kleine groe pen gevoerd. Door die opzet gebeurt er iets in de groep, groeien er relaties tussen de mensen. Ze moeten naar elkaar luisteren en zo leren ze elkaar kennen.” De belangrijkste onderwerpen die daarbij aan bod kwamen, waren maat schappij, geloof en relaties. Trees Vroom: ”Het gezin is niet meer zoals vroeger en daardoor vallen mensen in een gat. Dat roept allerlei vragen op.” Uit de gesprekken blijkt dat ouderen zelf ook anders zijn gaan denken over relaties. Vaak is dat het gevolg van de keuze die de kinderen hebben gemaakt. Ook de rol van het geloof is door de jaren heen veranderd. Trees Vroom: ’’Ouderen zijn er anders tegenaan gaan kijken, kritischer ook. Het geloof is minder vanzelfsprekend geworden. Door daarover te praten, komen men sen erachter dat hun geloofsbeleving veranderd is. Meestal werkt het als een bevrijding als je door gesprekken tot dat besef komt.” De rode draad in de komende serie gesprekken zal zijn: tot het inzicht komen dat het leven in elke situatie betekenis heeft. In april wordt in Tilburg een begin gemaakt met een onder zoek naar borstkanker. Daarom heeft de ANBO-afdeling Til burg een middag rond dit thema georganiseerd. Mw. Scha- erlaeckens-Rutten van de GGD Midden Brabant zal de inlei ding verzorgen. Daarna is er volop gelegenheid tot het stel len van vragen. De middag wordt gehouden op 23 januari om 14.00 uur in de Postelse Hoeve, Dr. Deelenlaan, ook Net leden van de ANBO zijn van harte welkom. Inlichtingen bij J.C. de Koster, tel. 683859. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koe- rier. - Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt MarcGeerts Jan van Groos (voorzitter) I Joop Janmaat JacquesJoosten I Karei Luiijf (eindredacteur) Harry Strijbosch I Ad de Vet I Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf- I straat 107, 5038 TT Tilburg, tel. I 350505. I Kopij kan opgestuurd worden I naar het redactie-adres of naar de I Tilburgse Koerier, postbus 10001I 5000 JA Tilburg, tel. 368805. geen bejaarde, want tot zo’n 125 jaar terug werden mer sen niet zo oud. En van ’’bewust ouder worden” was al hek maal geen sprake. Toch is het, juist met het oog op oug. worden in deze tijd, interessant te lezen hoe men in vroeger tijden over ouderdom dacht en voor ouderen zorgde. In de Openbare Bibliotheek Tilburg is het boek ”Van oude mensen, vroeger en nu” door Cora van der Kooij één van de weinige boeken over de geschiedenis van de ouderdom en de zorg voor oude mensen. Het heeft geen wetenschappe lijke pretenties, maar het is prettig leesbaar voor iedereen. Wat diepgaander is het boek ”De ouderdom” van Simone de Beauvoir. Zij schrijft voornamelijk over de status van de oude méns, hoe die was, is en in haar ogen zou moeten zijn. Hoe het in de toekomst zou kunnen zijn, om ouder te zijn, maar wat er daarvoor eerst zou moeten veranderen, staat te lezen in ”Oud zit fout” van G. Tielens. Hij kwam begin jaren ’70 al op de gedachte dat men later -nu dus- ’’bewust ouder” zou worden. En zo is de cirkel weer rond. Leest u eens één van deze boeken. Ze geven een verfris sende kijk op ouder worden. Ze zijn aanwezig in de biblio theek aan het Koningsplein en deels ook in de bibliotheek bij u in de buurt. Op 3 december is deze groep voor het eerst bij elkaar geweest. Na een kennismakingsronde heeft de inleider een opsomming gegeven van mogelijke woonvormen. Ook is er gesproken over welke wijze zo’n projekt opgestart moet en kan worden. Twee voorwaarden zijn daarbij van belang: de leden van de groep moeten van elkaar precies weten wat zij eigenlijk willen, èn de groep moet zich vormen, tot een één heid komen, door elkaar goed te leren kennen. Iedereen die voor het wonen in een woongroep belangstel ling heeft kan zich als nog aansluiten. De volgende bijeen komst zal worden gehouden in buurthuis Hoogvenne aan de Kazernehof (de oude Lancierskazerne, op het voormalige terrein van BEKA) op 21 januari om 14.00 uur. Belangstel lenden kunnen daar geheel vrijblijvend luisteren en vragen stellen. Inlichtingen bij J.C. de Koster, tel. 683859. Mensen die een handicap (of een medisch probleem) heb ben en in verband daarmee moeten verhuizen, kunnen daarvoor in veel gevallen verhuiskostenvergoeding krijgen. Deze vergoeding kan aangevraagd worden bij Publieke Werken, Vincentiusstraat 102. Openingstijden: iedere werk dag van 09.00 tot 12.30 uur. De aanvrager moet vervolgens worden gekeurd door de Gemeenschappelijke Medische Dienst. Als blijkt dat de verhuizing inderdaad medisch nood zakelijk is, dan keert de gemeente ƒ2.500,- uit. Let op: het aanvragen van de verhuiskostenvergoeding moet ruim vóór de verhuisdatum gebeuren. Meer informatie hierover krijgt u als u belt naar mw. T. de Brouwer van Publie ke Werken, telefoonnummer: 428754. Speciale aanvraag formulieren liggen klaar bij Publieke Werken. Vijftig-plussers kunnen seniorencursussen volgen Katholieke Universiteit Brabant en bij de Hogeschool lieke Leergangen: de Seniorenacademie Brabant. De cur sussen duren 10 weken (telkens 2 uur). Kosten: ƒ200,-. Er zijn de volgende voorjaarscursussen 1992 (februari- april): basiscursus gerontologie, Nederland een land apart, het Midden-Oosten, spiritualiteit als ervaring van God, kijken naar architectuur, gedichten en levensvisies, beelden uit de Engelse literatuur, de actualiteit van de politieke filosofie, filmgeschiedenis. Informatie: tel. 013-394444. Veel ouderen willen zo lang mogelijk in hun eigen huis blijven wonen. Dat is allemaal leuk en aardig, maar als de nood aan de man komt, waar kun je dan terecht? De werkgroep Oude ren van buurtcentrum De Spil organiseert daarom een och tend, waarop aan de hand van een vragenspel op deze zaken ingegaan wordt. Zo komen we te weten met wélke vragen je waar terecht kunt en of eventuele hulp gratis is of betaald moet worden. Je weet immers nooit wat de toekomst brengt en dan is het goed om voorbereid en voorgelicht te zijn. De ochtend vindt plaats op woensdag 22 januari om 10.00 uur in buurtcentrum De Spil, Heikestraat 54; tel. 425729. De toegang is gratis en er is ook een kopje thee of koffie. Een cursus voor 50+ vrouwen die meer willen weten over het lichaam en de gezondheid. Deze cursus geeft praktische- en inzichtelijke antwoorden op uw vragen op dit gebied. Er wordt informatie gegeven over: spieren, gewrichten, orga nen, medicatie, fysiotherapie, diverse ziektebeelden etc., mede afhankelijk van wat er in de groep aan vragen leven. Enerzijds geeft deze cursus tips over wat en hoe u zelf kunt handelen om uw lichaam gezond te houden. Anderzijds wordt ook de discussie geopend over welke problemen men tegenkomt als men in gesprek is met een dokter of specialist. Met rollenspelen wordt geoefend om meer greep te krijgen op die situatie, zodat die kan verlopen zoals u het wilt. De cursus wordt gegeven op dinsdagen van 14.00-15.30 uur. Start: 28 januari. Prijs cursus: ƒ35,- (incl. koffie/thee). Aan melden bij Vrouwen Gezondheidscentrum Tilburg, tel. 013- 421896. )51 gesloten JE

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11