R! Gezellig uit eten gaan hoeft niet duur te zijn Nieuwe structuur KBO AK r - EN POST x SCRIPTUM COLOFON Veilig verkeer Geheugentraining Themaochtenden over zelfstandig blijven Dansen 50+ Nederlands voor 50+ vrouwen Nieuwjaarsconcert Bikken met een boek L (DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 2 januari 1992 - pagina 11 iri 1992-pagina 10 o ge- I kost I Uit eten: lekker, en ook betaalbaar voor de smalle beurs (foto: Geert van Loon) Drop Oud t Bijna iedereen vindt uit eten gaan gezellig. Veel mensen worden echter weerhouden door het idee dat het duur is. En je kunt het na tuurlijk zo duur maken als je zelf wilt. Maar ook voor de smalle beurs is het mogelijk goed en gezellig buiten de deur te eten. Red actieleden van de Seniorenwijzer zwierven in december uit over de stad om dat proefondervindelijk vast te stellen. We maakten een willekeurige, kleine selectie uit de vele restaurantjes, eetcafés en dergelijke, want we konden natuurlijk niet overal naar toe. Hieron der onze bevindingen. HET WOORD IS AAN... de café? i zien. C zen voor 8 ja- ibusplein 15. Karei Luiijf (eindredacteur) j Harrv Striihnsr.h Adres redactie: Seniorenwijzer, J Schijfstraat 107, I burg, tel. 350505. I I I I I I I I I I I I I I I p/a Lange 5038 TT Til- I I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus i 10001, 5000 JA Tilburg, tel. I 368805. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Senioren wijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, on der vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. Verontwaardigd las ik onlangs dat de Vervoersdienst voor gehandicap ten en ouderen al na goed een half jaar de ritprijs gaat verhogen met twintig procent. Argument: ”De prijzen van het openbaar vervoer gaan met elf procent omhoog, dus gaan wij mee.” Dat kan wel waar zijn, maar bij mijn weten wordt de Treintaxi niet duur der. Bovendien rijdt die ook tijdens de feestdagen. Dat deed de Ver voersdienst niet, want waarschijnlijk denken ze daar dat ouderen en ge handicapten maar thuis moeten blijven met kerst en Oud en Nieuw. Wei nig service en toch een prijsverhoging; dat is kennelijk de mode bij de IHD. Misschien iets om bij een komende evaluatie over na te denken. GvJ We hebben het met zijn allen weer bont gemaakt in de maand december. We hebben voor miljoenen guldens de lucht ingeschoten, voor tiental len miljoenen opgegeten en honderden miljoenen besteed aan cadeaus. Gelukkig hebben we nu weer een heel jaar om af te slanken, plannen te maken voor vakan ties naar verre landen en om te klagen dat we het zo slecht hebben! In De Filistijnen kun je in een apart daarvoor ingericht gedeelte (duur der) a la carte eten, maar het is ook een uitstekend eetcafé. Voor prijzen, die per gerecht variëren van 7,50 tot 12,50, kun je er heerlijk eten, onder andere lasagne, hartige taar ten, uitsmijters en uitgebreide sala des. De keuken is op maandag, dinsdag en woensdag tot 20.00 uur open en van donderdag tot en met zondag tot 22.00 uur. En... ze draaien er rustige muziek. Gemeleerd gezelschap Polly Magoo is een studentencafé op de Korte Heuvel. Niet alleen voor jongeren, maar ook voor ouderen is een bezoekje meer dan de moeite waard. Via een trap achterin de zaak is namelijk het restaurant op de eer ste etage te bereiken. Je kunt er lek ker eten in een gezellige ambiance met aangename muziek. De prijzen van een hoofdgerecht liggen tussen 15,- en 25,-. Het jonge team stelt het erg op prijs als er senioren ko men, omdat ze een gemeleerd ge zelschap veel aardiger vinden. Op de hoek van de Nieuwlandstraat en de Korte Schijfstraat staat De Fi- Ad Bosch, bureaucoordinator van het bondsbureau in Den Bosch, vindt dat de nieuwe structuur duide lijk voordelen heeft. ”De communi catie kan zo beter verlopen, want de kringbesturen zijn nu vertegenwoor digd in de provinciale bond. Dat geeft de kringen meer daadkracht.” De verandering kon in Tilburg snel doorgevoerd worden, omdat de KBO hier al een kringbestuur kende listijnen, officieel een ’grand café-di- ner’ geheten. Maar door die gewich tige naam hoeft niemand zich te la ten afschrikken, want het is ook een eetcafé, dat gezellig is ingericht met rieten stoelen en ronde tafeltjes. Je kunt er heel gemakkelijk (ook alleen) binnenlopen om iets te drinken, een krantje te lezen of zomaar even te zitten, 's Zomers zijn er achter het café en aan de andere kant van het fietspad terrassen, waar het aange naam toeven is uit de wind. Menu Anders dan bij het voorgaande eet café is er bij k’Anneke Koffie aan het Stadhuisplein geen kleine kaart met warme gerechten, maar wel met vele broodjes, tosties, vlaaien, twintig soorten thee en tien variëteiten kof fie. Alcoholica zijn in ruime mate voorhanden, waaronder nogal wat Belgische bieren. Valt daar vanaf 11.00 uur ’s ochtends van te genie ten, tussen 16.00 en 19.15 uur kun je er op werkdagen terecht voor een goede dagschotel voor 13,75. Er kan altijd gekozen worden tussen een vis-, vlees-, kip- of vegetarische schotel, die met een salade en rijst of frites geserveerd wordt. De lijst varieert wekelijks en regelmatig ver schijnen er nieuwe schotels, zoals met Griekse koteletten, Mexicaans gehakt, hete Indische Bali Ajam, bokking en voor de vegetariërs pin- dapaté of spaghetti in Gorgonzola- saus. Reserveren is niet nodig, maar wel mogelijk via telefoonnummer 423519. Wie er vaste klant wordt, krijgt een ’strippenkaart’; als die vol is, krijg je een gratis dagschotel. De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) krijgt een andere structuur. Tot nu toe kende de bond een pro vinciaal bestuur met daaronder de afdelingen. De afstand tussen die organen was te groot en daarom worden er nu kringbesturen tussen gevoegd, die uit de afdelingen ge kozen worden. In Tilburg, waar de KBO met 5200 leden veruit de grootste ouderenbond is, was al zo’n bestuur voor de hele stad, maar dat had geen bevoegdheden. Dat is nu wel het geval. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee we- opgenomen in de Til- j Koerier. van moge- jrkgroep ouderen van buurt- een voorlichtingsprojekt. In gegeven aan terreinen, die 1 die zelfstandig en zelfred- j woensdag 15 januari iri ’dienstverlening’; 29 Jiyoc rxvcnci, puo 5000 JA Tilburg, tel. Maaltijden en bediening worden op een discrete manier gecontroleerd door leraren. Op werkdagen buiten de schoolvakanties kun je er terecht om 12.30 uur voor een gastvrije ont vangst. Het is wel gewenst telefo nisch te reserveren via nummer 013- 685905. Eetcafés De laatste jaren zijn ze als padde stoelen uit de grond geschoten: de eetcafés. Soms het eigenlijk eigen lijk restaurantjes, maar meestal zijn ze in bestaande cafés gevestigd. Wij bezochten de laatste categorie. In ’t Elfde Gebod aan de Paleisring 23 kun je zo behalve gezellig wat drinken, ook uitstekend eten. Het café is pas grondig verbouwd, maar dat is zo gedaan dat de sfeer behou den is gebleven. Het is een bruin ca fé waar het voor jong en oud goed toeven is. De keuken is zeven dagen per week open van 17.00 tot 20.30 uur. Er worden voor een prijs tussen 15,- en 20,- prima verzorgde dagscho tels geserveerd met vlees, groenten en gebakken aardappelen of aard- appelkroketjes. Voor degenen die geen zin hebben in het dagmenu is er een kleine kaart waaruit een keus gemaakt kan worden tegen zeer bil lijke prijzen. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk voor 11,- een goede stamppot te krijgen. Naast het eten .biedt ’t Elfde Gebod een keur aan bieren, waarvan er zes van de tap komen. Verder schenkt men er een goed glas wijn en is er een ruime keus aan buitenlands gedestilleerd. De muziek is nooit opdringerig, zo dat een gesprek aan tafel goed mo gelijk is. Voor grotere gezelschap pen is er een in de stijl van het café ingerichte bovenzaal. en dus daarmee al ervaring had op gedaan. Voorzitter H. Stokman van KBO-Tilburg: ’’Hier waren we altijd al voor zo’n structuur. Nu hebben we echt iets in te brengen.” Het oude Tilburgse bestuur is nu het kringbestuur. Daarin hebben dertien mensen zitting, maar er zijn nog en kele vacatures, aldus Stokman. KBO-Tilburg kent 31 afdelingen, dus niet elke afdeling kan een bestuur der aandragen. Ad Bos: "Oisterwijk heeft zeven of acht afdelingen; daar is het geen probleem. Ik kan me voorstellen dat Tilburg zich in meer dere gebieden deelt.” De heer Stokman beaamt dat: ”We zouden dan een aantal subkringen krijgen en daaruit kun je dan een kringbestuur kiezen.” In het kring bestuur zit naast voorzitter, secreta ris en penningmeester in elk geval ook iemand die zich bezighoudt met vorming en scholing voor ouderen. Verder bepaalt de kringraad wie er nog meer zitting in kunnen hebben. De eerste stop was geen echt res taurant en toch wel. Een raadsel? Nee. In Hotelvakschool De Rooi Pannen aan de Dr. Ahausstraat le ren de studenten onder meer koken, het opmaken van tafels en het ser veren van maaltijden. Dat gebeurt zo professioneel mogelijk, want de Klant is natuurlijk koning. Klooster Bij veel Tilburgers zal het gebouw van de Rooi Pannen herinneringen oproepen aan het klooster dat hier vroeger gehuisvest - tallen jaren terug „en lange gangen noc priesterstudenten er. serene rust. Nu bemerk je bij het binnenkomen een gezellige drukte, hoor je getin kel van borden en glazen en zie je tiooggemutste koks en in keurig zwart gestoken obers. Het lijkt alsof Je in een drie stérren-restaurant bent Terecht gekomen: muziekje, mooi gedekte tafels en stijlvolle bedie ning. Wat er op tafel komt? Wij had den de keuze uit een vier gangen menu van derdejaars studenten .19,50), van tweedejaars een vier gangen-menu 15,-) en een twee gangen-menu 6,50). Elke week »wordt het menu samengesteld aan de hand van een door de leerlingen gekozen thema, zoals bijvoorbeeld wild-gerechten. Ook wordt soms een buitenlandse keuken als uit gangspunt genomen. De Samenwerkende Ouderen Organisaties Noord (SOON) organiseren op woensdag 15 januari om 14.00 uur in de Ypelaer, Corellistraat 10, een voorlichtingsmid- dag over veilig verkeer. Aan de hand van een diaserie zal de heer B. Smolders (voorlichter van Veilig Verkeer Ne- derland) informatie geven over de nieuwe verkeersre- 1 gels. U bent van harte welkom op deze middag en in de I pauze wordt u getrakteerd op een gratis kopje koffie of thee. Ouderen ervaren dat hun geheugen achteruitgaat. Ze I vinden dat ze minder kunnen onthouden dan vroeger en I ervaren dit als een vervelende handicap. Vergeetachtig- heid kan betekenen: moeilijk namen kunnen onthouden, I een boodschap vergeten, etc. Geheugentraining geeft inzicht in hoe het geheugen I ’werkt’ en in de betekenis van het geheugen. Oefeningen I hebben als doel het zelfvertrouwen te vergroten en I ouderen te leren om met mogelijke geheugenachteruit- I gang van zichzelf en van anderen in de toekomst beter om te kunnen gaan. Binnenkort start een cursus geheu- I gentraining in buurtcentrum De Spil, Heikesestraat 54 (tel. 425729) voor ieder die ouder is dan 55 jaar en maxi- maal 2 jaar vervolgopleiding heeft. De cursus wordt c“- geven op maandagen van 13.00 tot 15.00 uur en kcöl B ƒ40,- voor 10 lessen. Start: 3 februari. Inschrijven: vanaf I 6 januari. Verreweg de meeste ouderen willen zelfstandig blijven wonen. Steeds meer regelingen en voorzieningen ma ken dit mogelijk. Maar de samenleving is zo ingewikkeld I geworden, dat het voor velen niet meer mogelijk is hun I weg te vinden. I Om de ouderen de weg te wijzen in dit woud lijkheden, organiseert de wer'-J- centrum De Spil met de SBT vier thema’s wordt aandacht c belangrijk zijn voor ouderen, zaam willen blijven. Dat zijn op ’nooit te oud om te leren’; 22 januar januari ’veiligheid’; 5 februari ’financiën’. Buurtcentrum De Spil is te vinden in de Heikesestraat 54. I De entree is gratis (1 kopje koffie/thee gratis). Aanvang is telkens om 10.00 uur. Vanaf 8 januari organiseert De Garsthof, i.s.m. de bond voor ouderen, iedere woensdagmiddag van 14 tot 17 uur een dansmiddag voor 50 plussers. Geen overdonderend geweld, maar aangepaste muziek door D.J. Toon. Te vens is er gelegenheid om op dansles te komen, waar u in een rustig tempo leert stijldansen. Opgevt nuari. Inlichtingen bij De Garsthof, Columl Tel. 013-676157/427727. De Open School, een afdeling van de Stichting Volwas- I senen Educatie te Tilburg, organiseert een cursus Ne- I derlands voor 50+ vrouwen. De cursus is bedoeld voor I vrouwen die hun lagere school kennis van het Neder- I lands willen opfrissen en ontwikkelen. Naast het behan- delen van actuele thema’s wordt er gewerkt aan: d/dt I probleem, brieven schrijven, formulieren invullen, spel- ling, moeilijke woorden, verslagen maken, gesprekstech- I niek, concentratie, je mening geven en voor je plezier I schrijven. Er wordt gewerkt in een prettige en onge- j dwongen sfeer. Vrouwen met alleen lagere school en ten hoogste twee jaar voortgezet onderwijs zijn van harte welkom. De cur- sus begint in januari en duurt tot en met half juli. Tijd: I woensdagmiddag van 13.30 tot 16.30 uur. Kosten: ƒ40,-. I Informatie: de Open School, Tivolistraat 6, 5017 HP Til- I burg; telefoon 362008. De aktiviteitenkommissie van Groeseind-Hoefstraat or- I gani^eert weer het jaarlijkse nieuwjaarsconcert. Dit vindt plaats op zondag 12 januari om 12.00 uur. Entree gratis. Adres: Baselaer, Hoefstraat 175. Op die middag zullen optreden: het zangkoor ’Zang 3 schept vreugde’ onder leiding van T. Schalken, het Her- 1 derkoor onder leiding van H. Tuerlings, ouderenkoor De 1 Reit en het bejaardenkoor Zingend Zand onder leiding I van W. v. Bebber. Gaat u graag uit eten? En mag het niet teveel kosten? I Familie, vrienden en bekenden zijn vaak een goede bron I van informatie over geschikte gelegenheden. Maar hebt I u die niet bij de hand, of wilt u ergens heen waar nog I niemand van hen is geweest, kijkt u dan eens in de I Openbare Bibliotheek Tilburg. Daar vindt u diverse boe- ken over restaurants. Welbekend is de ANWB Hotelgids die jaarlijks verschijnt. I Hierin zijn niet alleen hotels, maar ook restaurants e.d. opgenomen. Per plaats worden de horecagelegenheden I opgesomd, met in het kort enkele gegevens, o.a. de prij- I zen van diverse menu’s. Zoekt u iets in Tilburg, kijkt u j dan eens in ’’Tilburg aan tap en tafel” van Paul Spapens en Jaap van de Ven. Zij beschrijven vooral de sfeer in I cafés en restaurants, maar achterin worden ook prijsin- I dicaties gegeven. Vergeet voor de goedkopere adressen i niet ook bij de cafés te kijken, om zo eetcafés niet over I het hoofd te zien. Gaat u wel eens een dagje naar Am- I sterdam? In "Bijna alle restaurants van Amsterdam” worden aan de hand van symbolen zo’n 750 restaurants in de hoofdstad beschreven. De restaurants zijn naar soort (Hollands, Grieks, etc.) gerangschikt. Zowel de prijzen van de goedkoopste, als van de duurste menu’s I worden gegeven. Vegetarisch eten is vaak wat goedko- per. Dat blijkt tenminste, als je de prijzen in het boekje J ’’Vegetarische en macrobiotische restaurants in Neder- I land” van Bram en Hannes Schilperoord leest (tussen de ƒ10,- en ƒ15,-). Mocht u juist zin hebben om duur uit te I gaan eten, maar kunt u het zich -op dat moment- niet I veroorleven, leent u dan eens ”Uit eten met De Boer I De Cocq”. Dan is die zin zo over. In hun stukjes, eerder verschenen in de Volkskrant, spreken de heren namelijk een vernietigend oordeel uit over door hen bezochte, i vaak wat duurdere, restaurants. Maar zes van de veertig I konden hun goedkeuring wegdragen. Smakelijk eetle- I zen. herinneringen t was. Enkele tien- werden de zalen og bevolkt door >n heerste er een 10001 i i I ken opg&i iuiiioi i I burgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt I Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) Joop Janmaat Jacques Joosten Harry Strijbosch Ad de Vet Adres redactie:

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1992 | | pagina 11