t 91 DeTilburgse Koerier I i 1 I f I Wij wensen U een zalig kerstfeest en een voorspoedig en gezond Oi 5 ■r f f De aarde, de zon L' V. v f 1 I EB i 18 TB (K; i ■1991 - pagina 14 december ran uw keu- aan. Reden te komen. weegt I ite (11,9%*) te betalen. Ier hoge in to. Dit 100 1988 1989 1987 1990 1986 1989 1991 1991 1990 6 v. 1990 1989 1989 1988 1989 1988 1988 1987 1988 1984 1989 lel 1987 1 We zijn een TV-volk. Waarschijnlijk hebben we meer zonsopgangen en -ondergangen op de beeldbuis gezien dan in werkelijkheid. Van de natuur dichtbij of veraf zien we de meest bonte kleuren, maar haar ruiken of voelen doen we amper meer. Ook zien we meer spelletjes dan we zelf nog spelen. En voor velen is televisie ook de belangrijkste informatiebron. Het is nu al merkbaar dat ons een toekomst te wachten staat, die lijkt op wat er gebeurt in het TV-land bij uitstek, de Verenigde Staten. Als je Amerikanen over politiek op televisie hoort praten, zeggen ze: "Dat was pas confrontatie; daar gaat het om bij TV." Alsof de buis over ons beslist. En wat het erge is: politici gedragen zich ernaar. Show dus. Beslist geen show zijn alle gruwelijkheden, die via de TV op onze netvliezen terechtkomen en in onze hoofden blijven hangen, al is het maar een paar dagen. Want de kleurenbuis is een indringend medium. Denk maar aan de oorlog in uiteenvallend Joegoslavië of aan de milieuramp in het gebied in de voormalige Sovjet-Unie, waar tientallen jaren atoomproeven werden gehouden. Veel mensen sterven er aan kanker en er worden veel mismaakte kinderen geboren; wat het effect van de radio-activiteit op de natuur is, moeten we afwachten. Indringend zijn ook de beelden van Duitse neo-nazis, die naar hartelust mogen demonstreren en mensen aanvallen die geen "Super-Germanen" zijn. Menig kijker zal, na dat gezien te hebben, vol afgrijzen terugdenken aan de jaren dertig en veertig. We mogen dan het idee hebben dat we een redelijk inzicht in goed en kwaad hebben, maar televisie kan ook versluierend werken. Zo kwam voor velen de verkiezingsoverwinning van het Vlaams Blok als een verrassing, omdat de TV- makers achter de feiten aanhobbelden. Nogal wat hongersnoden en burgeroorlogen blijven buiten beeld, omdat ze te veraf of "niet erg genoeg" zijn. Door censuur bleven de honderdduizenden doden van de Golfoorlog grotendeels onzichtbaar. En bij ons kregen we niets te zien van de paniek van Vietnamese en Russisch- joodse asielzoekers, toen ze door een politiemacht van hun bed gelicht werden, omdat de media geweerd werden. Van sommige rampen zijn we ons te weinig bewust, omdat ze sluipend naderbij komen. De meesten van ons zien de achteruitgang van het milieu bijna niet, omdat die met zulke kleine stapjes lijkt te verlopen. Al TV-kijkend worden we nu dagelijks geconfronteerd met Kerstmis. Misschien worden we wel overvoerd met de leuke bijkomstigheden en vergeten we de bezinning. Zoals over de aarde en de zon. Wat er met de laatste gebeurt, hebben we niet in de hand. Laten we zuinig zijn op wat we wèl kunnen maken of breken.

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 1