Gevoelens rond Kerstmis s g g E Maaltijdenexpres COLOFON POST SCRIPTUM Vervoersdienst in kerstvakantie Kerstviering St. Maarten 50+ SBT met kerst Kerstmiddag De Garsthof [He 10 jaar eetpunt De Boomtak Met kleinkinderen naar Natuurmuseum Koken leren: nuttig en leuk Boeken met kerst Donderdag 19 december 1991 - pagina 12 DE TILBURGSE KOERIER DE TILBI Jan (foto: Geert van Loon) Kerstgedicht O, mens geworden godenkind oud en nieuw gesloten, maar per 2 januari L BC verlic I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I J HET WOORD IS AAN... Laten wij steeds weer opnieuw proberen Elkander oprechter te waarderen Dit kost ons moeite en veel tijd Maar vormen we samen niet de eeuwigheid? Dat de een de ander niet meer vreest Wensen wij op Uw geboortefeest. Maak dat wij allen eensgezind Uw eng'len lied vertolken Schenk vrede aan de volken. Dat wij niet slechts onszelve zien, Maar ook de ander, opdat misschien De aarde wat meer leefbaar wordt Voordat zij liefdeloos verdort. Seniorenwijzer Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks Diny van Bladel-Verbunt Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter.) Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Lui ij f (eindredacteur) Harry Strijbosch Ad de Vet Adres redactie: Seniorenwijzer, p/a Lange Schijf straat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar de Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 JA Tilburg, tel. 368805. De redactie en medewerkers van de Seniorenwijzer wensen alle lezers een mooi kerstfeest en een gelukkig en gezond 1992 toe! BREI (hoek F alleen zaterc HAS! Gehele donder Eeng Met e interie Wat vi Wij ve zowel Bover v 3ie ve De lucht was grijs. Al dagen was de zon onzichtbaar. Het was koud en vochtig; af en toe viel er natte sneeuw. De donkere dagen voor kerst. Kerstmis! Een paar dagen midden in de winter. Mensen, die er geld voor hebben, halen van alles in huis om het feest uitgebreid te vieren. Voor velen, die het minder goed gaat of eenzaam zijn, gaan die dagen maar moeizaam voorbij. trouwen in onze medemens. Dan zullen de waarden en schoonheid van het leven, die ons gelukkig ma ken, on uitputtelijk zijn. En met Kerst mis, als de harten van alle mensen vol vreugde zijn, laat ons dan elk uiterlijk vertoon loslaten en -al is het maar voor een dag- leven in de Vrijdag 20 december van 13.30 tot 16.30 uur is er een sfeervolle kerstmiddag in De Garsthof voor alle ouderen boven de 55 jaar. De entree is gratis. De volksgroep Ba lans, toneelclub De Garsthof en de Kasteelzangers zul len er zorg voor dragen dat het een gezellige middag wordt. Adres: Columbusplein 15. UNICEF den voor en analfal deren in gemiddeli de armst< wordt gel Mensen die een I.H.D.-pas van Taxibedrijf Smolders be zitten, opgelet! Op 25 en 26 december (de beide kerstda gen) en 1 januari (nieuwjaarsdag) is Taxibedrijf Smol ders voor I.H.D.-pashouders gesloten. Op oudejaars avond rijdt het bedrijf tot 20.00 uur. Op vrijdag 27 december (derde kerstdag dus) zal SBT, Stichting gecoördineerd ouderenwerk, gesloten zijn. Dit geldt zowel voor het Centraal Bureau, Lange Schijfstraat 107 als voor de diverse wijkteams. Het Centraal Bureau zal wel telefonisch bereikbaar zijn op die dag tot 14.00 uur, o.a. ten behoeve van de stedelijke maaltijdvoorzie- ning, onder nummer 350505. Per 1 januari wordt de maaltij dendienst van de SBT verzelf standigd onder de naam Maal tijdenexpres. Die verandering is het gevolg van de beslissing van de gemeente dat de SBT zich niet meer met dit soort uit voerend werk bezig moet hou den. Voor de gebruikers veran dert er niets, en dat heeft een extra positief gevolg, want het streven is de prijzen gelijk te houden. Juist nu ontstaan moet wc kwart vat ontbreek voedsel, en ondei hebben o de aanda slag gele CEF. ”D aan het gekomen voorzien en te bo die de vu spiegelt, i Een eind reld is all het UNF kwart va waarin e voldoend heidszorj schikken, technisch houdt no te leggen Kinde Degenen UNICEF Heeft u ook zo weinig tijd? Moet u ook boodschappen doen, de krant lezen, kinderen en kleinkinderen ontvangen teneinde hun problemen, vero veringen en successen aan te horen? Dit alles aangevuld met bezoek van mensen die zich al leen voelen? Schilt u de aard appelen, hangt u de was op, gaat u fietsen, lopen of zwem men? Luistert u naar muziek, leest u, studeert u, knutselt of tekent u? Gan dan zo door, het is gezond voor lichaam en geest. Er zal een beloning vol gen. Bij het TV-kijken valt u na melijk heerlijk in slaap. Drop Oud Maandag 23 december viert gymnastiek en spel St. Maarten 50+ kerstfeest in de St. Maartenschool, Prof. Verbernelaan 5. Aanvang 16.00 uur. Naast de kerstsfeer zijn ook hier voor de leden leuke presentjes en alles wat bij zo een feestje hoort. De toegang is gratis. Informatie: Ad Koot, tel. 630406. In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenw ijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, on der vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. smaakpanel. De leden daarvan ko men voortaan regelmatig bijeen om de maaltijden te beoordelen op va riatie, hoeveelheid en kwaliteit. Daarnaast is er natuurlijk overleg met gastvrouwen van de eetpunten en met het hoofd van de keuken van Piusoord, waar de maaltijden bereid worden. Op verschillende manieren wordt geprobeerd de prijs te drukken. Zo is Toine van Hamond op zoek naar sponsors voor de auto’s van de Maaltijdenexpres. ”Die rijden nu nog maagdelijk wit door de stad, maar ze zouden ook een mooi recla- me-object vormen. We zijn momen teel in gesprek met bedrijven en het ziet er gelukkig veelbelovend uit”, vertelt hij. Mogelijk wordt ook ge bruik gemaakt van de vleesvoorraad van de Europese Gemeenschap om de kosten te drukken. Als de proef zendingen bevallen, wordt regelma tige levering aangevraagd. Mensen die hun warm eten via de Maaltijdenexpres willen ontvangen, kunnen zich aanmelden bij de SBT, die een coördinerende taak blijft verrichten. Die organisatie stuurt dan iemand langs om te kijken of de thuisbezorging echt noodzakelijk is. Het telefoonnummer van de SBT is 350505. Toine van Hamond geeft leiding aan de maaltijdenvoorziening en zal dat ook bij de nieuwe stichting doen. Hij legt er de nadruk op alle gebruikers tevreden te willen stellen: ”De uit slag van de vier enquetes van afge lopen jaar is zeer positief. Ook het project met de magnetrons en koel- verse maaltijden slaat goed aan. In cidenteel zijn er wel klachten, zoals bij het begin van het seizoen met nieuwe aardappels, maar die zijn verholpen.” Smaakpanel Om de kwaliteit te bewaken komt er een begeleidingscommissie van acht ouderen uit de hele stad, het De donkere dagen voor kerst zijn er weer. Wat ze voor u ook mogen betekenen - korte dagen, waarin u van alles moet doen voor Kerstmis of lange avonden, waarop u alle tijd heeft om bijv, lekker te lezen- wellicht kan de Openbare Bibliotheek Tilburg iets voor u betekenen. In vrijwel elke vestiging is wel een tafel met kerstboeken te vinden. Misschien treft u er nog enkele boeken aan met menu's (zoals 'Thuis met kerst’ van Nita Baars) of met ideeën voor kerstkaarten, kerstversieringen e.d. Maar waarschijnlijk zijn dit soort 'doe'-boeken inmiddels allemaal uitgeleend. Een idee voor volgend jaar? Boeken om lekker te lezen zijn er altijd wel. Onder staande boeken zijn speciaal leuk om in deze tijd te le zen. 'De laatste knal andere feestverhalen’ van God fried Bomans bevat verhalen over Sinterklaas, kerst, oudejaar en andere hoogtijdagen. 'Landschap vol verha len’ is een bundel met stukjes rond kerst van diverse schrijvers. Dit boek zou u eigenlijk niet moeten lenen, maar kopen, want een deel van de opbrengst gaat naar Natuurmonumenten. Het 'Winterseizoenboek: tussen het vallen van het blad en het botten van het loof’ bevat door Ad van Gils bedachte, maar ook navertelde verhalen. Meer betrekking op de betekenis van Kerstmis heeft 'In het licht van Kerstmis' van pastoraal werker Marinus van de Berg. Veel mensen zijn nu al bezig met het maken van vakan tieplannen. Dit is een prima tijd om reisgidsen te lenen, ze zijn nu volop aanwezig. Komt u rond de feestdagen gerust naar de bibliotheek. Die is dan zoveel mogelijk open. Maar 2, 3 en 4 januari zijn we gesloten. De vestigingen in de tehuizen zijn tus sen kerst en oud en nieuw gesloten, maar per 2 jan_:z~: weer open. Toen mijn vrouw iets later binnen kwam, schonk ik twee kopjes koffie in. "Kijk eens wat ik heb meege bracht voor Kerstmis”,, zei ze. ”lk heb een paar platen met kerstmu- ziek gekocht.” Eigenlijk vond ik het onzin. Moesten we nu plaatjes draaien met Kerstmis? Om in de stemming te komen? Ik wilde er iets van zeggen, maar deed dat niet. Nieuwsgierig was ik wel, dus zette ik een van de platen op met kerstliede ren door beroemde koren. Na korte tijd merkte ik dat ik meeneuriede. Willy kende de teksten van enkele liederen, die ze meezong. Al kon ik mijn treurigheid niet hele maal vergeten, ik voelde me toch anders gestemd. Later op de avond draaiden we nog De Vier Jaargetij den. Terwijl we luisterden, over dacht ik dat Willy de platen gekocht had om mij in een betere stemming te brengen, hoewel ik meende dat ik mijn slecht humeur niet had laten merken. Dat was echt iets voor mijn vrouw. Ik keek naar haar en bedacht dat vrouwen voor zoiets toch meer gevoel hebben dan mannen. De plaat was net afgelopen, toen de bel ging. Het was Doris, een kennis die tegenover ons woonde. We kon den goed met haar opschieten. Ze was altijd opgewekt en levendig en soms een beetje uitgelaten, maar ook een serieuze vrouw. Ze vertelde dat ze die middag had gewinkeld. Als weduwe zonder kinderen ver wachtte ze niet veel van Kerstmis. Daarom had ze voor zichzelf een CD gekocht en er ook een voor ons meegebracht. ’’Voor Willy en Jan, uit vriendschap” stond erop ge schreven. Dat was typisch iets voor haar. Een beetje verlegen bekende we haar geen CD-speler te hebben. Ze keek even sip en begon toen te la chen: ”Wat stom van me. Dat wist ik goed, maar mijn verstand was weer eens op de loop.” "Op de loop met je gevoelens”, dacht ik. ’’Morgen zal ik hem ruilen voor twee platen”, zei Doris, maar ik had echt zin om van avond met jullie naar kerstmuziek te luisteren. Ik heb thuis één kerstplaat en die ga ik halen.” En weg was ze. Enkele minuten later draaide de plaat al: bekende kerstliedjes in ver schillende dansritmen. Ik vond het raar. Te profaan, ongepast. Mijn ge dachten dwaalden weer even af naar wat ik in de stad gevoeld had. Voorzichtig protesteerde ik: ”Je kunt met Kerstmis toch geen dans muziek spelen; dat geeft geen pas.” ”Dat kan heel goed”, zei Doris, ’’Kerstmis is niet alleen een feest van de vrede, maar ook een blij feest. Daarom mag je best vrolijk zijn. Je kunt het op meer dan één manier vieren.” En ze danste door de kamer. We moesten er om la chen, maar niet van harte. We voel den ons te oud om met haar mee te doen. We bleven nog even praten. Daarna ging Doris naar huis en mijn vrouw liet haar uit. Ik hoorde hen in de gang praten. Dat kon wel even du ren. Ondertussen ging ik de platen op bergen. Die van Doris, ’Christmas Album’, was al oud. Op de achter kant stond een Engelse tekst. Met enige moeite kon ik hem vertalen, ’’...geef ons geloof in onszelf en ver hoop en vreugde die wij als kinde ren kenden.” Dat moest al een oud gebed zijn. Ik dacht: ”We moesten dit jaar maar weer eens naar de nachtmis gaan. En met de kerstdagen naar de kin deren.” Ik dacht daaraan toen, toen ik die middag naar de grauwheid buiten keek. Ik was alleen thuis, want mijn vrouw Willy was naar een van de kinderen. Ik had geen zin om mee te gaan, voelde me eenzaam, oud en lusteloos. Denken aan het kerstfeest kon mijn somberheid niet wegne men. Ik besloot naar de binnenstad ■-te gaan. Daar zou ik me misschien minder eenzaam voelen, omdat er mensen en verlichte etalages waren. De winkels waren met dennegroen en hulst opgetuigd, er stonden grote kerstbomen met twinkellichtjes in al lerlei kleuren en in de straten hingen rode, zilver- en goudkleurige versie ringen. Overal hoorde ik muziek en soms klonken de liedjes door elkaar. Gejaagd deden drommen mensen hun boodschappen. Ze schenen de versieringen niet te zien en de mu ziek niette horen. Ik vond het maar niks. Overdaad die mensen moet beïnvloeden dingen te kopen die ze niet echt nodig had den, of die ze alleen maar gebruiken om in de kerststemming te komen. Ik ergerde me en wilde naar mijn huis dat ik zo kort daarvoor’ontvlucht was. Weer thuis voelde ik me heel wat be ter dan in de opgeklopte sfeer van de winkelstraten. Ik had zin in een borrel, die ik snel inschonk en op dronk. Een tweede zou er ook wel ingaan, maar die pakte ik toch maar niet. Ik ging koffie zetten voor mijn vrouw, die elk ogenblik kon thuisko men. Eigenlijk was ik nog steeds verliefd op Willy en dat liet ik eigenlijk veel te weinig merken. Ik kon haar niet mis sen. Daarom had ik me eerder die middag zo eenzaam gevoeld, be sefte ik. Gisteren vierde eetpunt De Boomtak haar 10-jarig be staan. Dit eetpunt staat open voor ouderen die het gezel lig vinden om samen te eten. Elke middag (op werkda gen) staan een aantal vrijwilligsters klaar voor het serve ren van de warme maaltijd. Er zijn op dit moment weer enkele plaatsen vrij. Ouderen die hierin geïnteresseerd zijn, kunnen zich aanmelden bij de SBT (Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk Tilburg), tel. 350505. In een persoonlijk gesprek krijgt u dan verdere informatie. Het Noordbrabants Natuurmuseum is bij uitstek geschikt voor bezoek door senioren. Tussen de interessante ten toonstellingen door, zoals 'Milieu op de korrel’, is er volop gelegenheid om even neer te strijken. Alle verdie pingen zijn per lift bereikbaar. Steeds meer ouderen ne men ook de kleinkinderen mee voor een feestelijk mu- seumbezoek. Bovendien is er voor 65-plussers een aan trekkelijk tarief! Ouderen worden afhankelijk als zij alleen komen staan en geen warme maaltijd kunnen bereiden. Ze moeten dan een beroep doen op anderen, bijvoorbeeld buren, familie of een instelling voor het bereiden van een warme maaltijd. Dit kan op een bijzonder plezierige manier worden voor komen door zelf te gaan leren koken. Voordelen daarvan zijn dat u zelf bepaalt wat u eet; u stelt zelf de prijs van uw maaltijd vast; u bereidt de maaltijd naar uw eigen smaak enz. U kunt uw maaltijd ook samen met anderen bereiden en/of nuttigen. Kortom een creatieve bezigheid met veel voordelen. Daarom organiseert de SBT de cursus 'koken voor be ginners; voor mensen vanaf 55 jaar. De cursus wordt niet alleen gewaardeerd vanwege het voedingsaspect, maar de gezelligheid en het onderling contact blijken ook be langrijk. Na het bereiden van de maaltijd wordt deze ge zamenlijk opgegeten en natuurlijk wordt er hierna samen opgeruimd en afgewassen. In januari 1992 start er weer een nieuwe cursus. Voor deze cursus zijn nog enkele plaatsen open. De lessen worden op zaterdagmorgen gegeven van 9.00- 13.00 uur in het Streekcentrum, Beelaert van Bloklandstraat 2 aan de Wandelboslaan (buslijn 2 stopt er tegenover). Infor matie: dhr. J. van Hout van de SBT, tel. 350505. k

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 12