Ouderenbonden gezamenlijk in actie Landelijke manifestatie: Kijk, vrijwilligerswerk! COLOFON Brieven POST x SCRIPTUM RLAND! Pensioenrecht M/V Kerstmiddagen Veilig in eigen huis Informatie cursussen Kerststukjes maken Seniorenacademie Groot-letter en gesproken boeken Vergoeding bij verhuizen ’t Gilde r 1991 - pagina 10 DE TILBURGSE KOERIER Donderdag 5 december 1991 - pagina 11 heen de Cosbo) de positie van ouderen proberen te verbeteren. rond zier ^OW. Om mals Drop Oud Mevrouw J.H.L. jg wrenpantoffels I Seniorenwijzer HET WOORD IS AAN... irkombinaties. stuk Jacques Joosten Karei Luiijf (eindn Harry Strijbosch de Vet de eer- laar ge- iuwgeval- raken over voorli ie vijf bor .men na bonden ing poli- In deze rubriek kan iedereen van 55 jaar en ouder aan het woord komen om zijn of haar mening te geven over allerlei zaken. Schrijf uw verhaal op in ongeveer 200 woorden en stuur dat op naar de redactie van de Seniorenw ijzer, per adres Tilburgse Koerier, postbus 10001, 5000 AJ in Tilburg, on der vermelding van ”Het woord is aan....”. Inzenden betekent niet dat er automatisch geplaatst wordt. wor velt burg dag geo om infoi organisatie0 <en, goede bieden en er- rrijwilligers verze- u er meer over wilt we- zaterdag gerust eens rijwilligerscentrale aan 320. Dat kan dan van )0 uur. De normale ope- ien zijn: maandag tot en met dag van 13.00 tot 17.00 uur. ische informatie: 434572. De ouderenbonden zijn niet tevreden over de uitwerking van de re geringsnota 'Ouderen in tel’. Daarom houden ze aanstaande maan dag een manifestatie in Den Haag. Daar zullen ze praten met verte genwoordigers van de vijf grote politieke partijen: de regeringsfrac ties CDA en PvdA en de oppositiepartijen VVD, D66 en Groen Links. Zo willen de bonden, gezamenlijk opererend in het Coördi natie- orgaan Samenwerkende Ouderenorganisaties (CSO; voor- lk ben een vrouw van 75 jaar en ben ruim twee jaar geleden na een operatie blind geworden. Voordat ik blind werd, las ik graag over wat er gebeurt. Via radio en het TV-geluid volg ik nu voor een deel wat er in de wereld gebeurt, maar mijn partner heeft natuurlijk niet de tijd om me ook nog eens de hele krant voor te lezen. Tijdens een van de wekelijkse bijeenkomsten voor blinden en slecht zienden in het Rode Kruisgebouw werd ik er op geattendeerd dat de belangrijkste stukken uit de Tilburgse Koerier ook op cassette ver schijnen. Ik heb nu drie nummers van de Gesproken Koerier gehoord en ben blij met dit initiatief. Dat ik nu ook weer beter op de hoogte ben van wat er in ons kleine Tilburgse wereldje aan de hand is, is voor mij van groot belang. Je kunt zo ook weer meepraten over van alles en het is voor visueel ge- handicapten natuurlijk handig te weten waar straten opengebroken t zijn. Daarbij is het voor ouderen interessant dat ook de Seniorenwijzen op de cassette te horen is; nogal wat ouderen krijgen namelijk te ma ken met oogklachten. Kortom: de Gesproken Koerier is interessant, leerzaam en onderhoudend. Het is niet de eerste keer dat ouderenbonden massaal druk uitoefenen op de politiek. Hier een beeld van een demonstratie van de bonden op het Binnenhof in januari 1982. zx x (foto: Hans Fonk) De Internationale Vrijwilligersdag is in het leven geroepen door de Verenigde Naties. Elk jaar staat een thema cen traal; dit jaar ’actief betrokken zijn bij I seniorenwijzer I Wordt eenmaal in de twee weken opgenomen in de Tilburgse I I I I I I I i i i i i i i i i J van zelfstandig wonen, ko- n bejaarden- of verzorgings- irking. Zij hoeven dus ook Fijn, al die aandacht, zeggen de oude renbonden, maar de uitwerking deugt niet. De belangrijkste kritiek van het CSO betreft het financiële beleid van de regering. Daarnaast moeten er ook verbeteringen komen op het gebied van huisvesting, gezondheidszorg en participatie. ’t Gilde bemiddelt voor ouderen die hun kennis en ervaring wil len overdragen aan anderen. De werkgroep ’t Gilde uit graag meer bekendheid. Indien een groep genteresseerd is willen we voorlichting geven in woord en beeld (video). Voor een afspraak kunt u langskomen of bellen, 't Gilde, Spoorlaan 320, tel. 434572. Op dinsdag of donderdag van 10.00-12.00 uur. Naast de ANBO ondernemi tuurlijk ook de andere f van het CSO aktie richtii tiek. De leden van de drie KBO- werkeenheden in de Tilburgse binnenstad kunnen brieven aan kamerleden ondertekenen, waarin geprotesteerd wordt te gen de verslechterende inko mens van ouderen en de korting op de subsidies voor ouderen bonden. Ook is een speciaal lied met dezelfde strekking geschre ven, dat tijdens de sinterklaas vieringen van de KBO in het centrum gezongen wordt. sfoen’ of een verhoging van de alleen- staanden-AOW van 70 naar 75 pro cent van het minimumloon. Het liefst ziet de ANBO eigenlijk een structurele verhoging van de AOW. Dat is een van /erpen, waarover maandag >rdt. verhoging v de onderwe gepraat wor Nota’s Naast de gen< ANBO meer i wonen, gez< belangen va de bond vier ANBO vraagt Ouderen Het is zeker niet alleen bedoeld voor jonge mensen. Ouderen profiteren vaak van vrijwilligerswerk. Denk maar de bezorgers van warme maaltijden, de 'vrijwilligers in de dagopvang en eetpunten voor ouderen, mensen die op huisbezoek gaan, mee gaan wan delen of klusjes in huis opknappen. Maar ouderen kunnen ook zelf vrijwil ligerswerk doen. Ze kunnen hierbij ge bruik maken van hun levenservaring en van de kennis en vaardigheden die ze hebben opgedaan. In het vrijwilli gerswerk bestaat een erg grote varia tie, ook voor ouderen. Denk bijvoor beeld aan deelname aan een bestuur, gastvrouw of -heer in een wijkcentrum of trefpunt, of mensen per auto ver voeren. Wat ook leuk en nuttig is, is bijvoorbeeld speelgoed repareren, kinderen rondleiden in een museum of meehelpen met het opzetten van een documentatiecentrum. Genoeg te doen dus, zeker als je be seft dat er een toenemend tekort aan vrijwilligers is en dat er steeds hogere eisen aan vrijwilligers gesteld worden. De Vrijwilligerscentrale vindt het daarom ook nodig dat organisaties, die met vrijwilligers werken, goede be geleiding en faciliteiten voor zorgen dat de vr kerd zijn. Als u e: ten, loop dan za binnen bij de Vriji de Spoorlaan 31 10.00 tot 12.0C ningstijdt donderde Telefonie Mijn vijftienjarige kleindochter is weg. Niet voor goed; nee, voor één avond. Ze is naar een pop groep in Rotterdam, 'The new kids on the block' genaamd. Het is één blok, al blok wat de klok slaat. De avond tevoren staan al vele kinderen te wachten, bang dat ze geen kaartje kunnen krijgen. Die gaan voor meer dan honderd gulden van de hand. Iedereen wil een glimp van de nieuwe Messiassen opvangen. Mijn kleindochter zat op c ste rij. Ze hadden tegen hi lachen. Toen is ze flai len. opger---1,__ I Koerier. Redactie: Ria van der Aalst-Dierks I Diny van Bladel-Verbunt I Mare Geerts Jan van Groos (voorzitter) j Joop Janmaat Jacques Joosten Karei Luiijf (eindredacteur) I Harry Strijbosch Ad de Vet I Adres redactie: I Seniorenwijzer, p/a Lange I Schijfstraat 107, 5038 TT Tilburg, tel. 350505. I Kopij kan opgestuurd worden naar het redactie-adres of naar I de Tilburgse Koerier, postbus 10001,5000 JA Tilburg, tel. Aanstaande zaterdag is het Internatio nale Vrijwilligersdag. Door deze dag >rdt extra aandacht gevestigd op het Ie werk dat vrijwilligers doen. In Til ls de Vrijwilligerscentrale die jeopend van 10.00 tot 12.00 uur Jormatie te geven over vrijwilli gerswerk. Nadeel We spraken over de kritiek met Harrie Crielaars, voorlichter bij de ANBO, een van de vijf bonden van het CSO. Hij noemt ’Ouderen in tel’ een goede nota, maar: ’’Ouderen zullen er niet echt op vooruit gaan. De koppeling tussen lonen en uitkeringen verdwijnt en dat treft veel ouderen.” De herzie ning van het belastingstelsel (plan Oort) werkte al eerder in hun nadeel. Vooral oudere vrouwen zullen het slachtoffer worden van regerings maatregelen, vindt de ANBO. Ze moe ten vaak rond zien te komen van al leen de AOW. Om problemen te voor komen wil de bond een ’inhaalpen- Bijzonder aan de nota ’Ouderen in tel’, die eind vorig jaar verscheen, was dat niet alleen de zorg centraal stond, maar alle aspecten van het leven van de ouder wordende mens. Bij het op stellen van de nota waren dan ook maar liefst vijf ministeries betrokken WVC, binnenlandse zaken, onderwijs en wetenschappen, VROM en sociale zaken. loemde punten heeft de wensen over inkomen, zondheidszorg en vrouwen man ouderen. Daarover heeft nota’s uitgebracht. De daarin ook om een brede basisverzekering tegen ziekte kosten; flexibele pensionering; voor keursbehandeling op de arbeids markt, hogere inkomens en betere preventieve gezondheidszorg voor oudere vrouwen; en een huisvestings beleid, waarin de betaalbaarheid van voldoende voor ouderen geschikte woningen voorop staat. De bewindslieden op gezondheids zorg (WVC) en huisvesting (VROM) zien de noodzaak van verbeteringen meer in dan hun collega van finan ciën, stelt de ANBO. Het probleem is dat er geen extra geld beschikbaar is, omdat de minster van financiën de hand op de knip houdt. De Seniorenacademie Brabant, in januari 1990 opgestart door de Katholieke Universiteit Brabant en de Hogeschool Katholieke Leergangen, begint aan haar vijfde seizoen. De Seniorenacade mie biedt tussen 1 februari en half april 1992 tien cursussen aan van 10 lessen van twee uur (kosten ƒ200,-): basiscursus geron tologie; Nederland een land apart, historisch bekeken; het Mid- den-Oosten, heden en verleden; spiritualiteit als ervaring van God; kijken naar achitectuur (renaissance); gedichten en le vensvisies; beelden uit de Engelse literatuur; filosofie van li chaam en lichaamstaal; de actualiteit van de politieke filosofie; filmgeschiedenis. De cursusgids en het aanmeldingsformulier zijn verkrijgbaar bij het Infocentrum van de Hogeschool Kath. Leergangen, telefoon 013-349444. De werkgroep ouderen van Buurtcentrum De Spil, Heikestraat 54, organiseert op maandag 9 december een kerstmiddag onder het motto: ’gezellig samenzijn rond de feestdagen', met een op treden van de familie Kerkhof. Entree en één kop koffie/thee gratis. U bent welkom vanaf 13.45 uur! De aktiviteitenkommissie Groeseind-Hoefstraat organiseert ook een gezellige kerstmiddag voor ouderen vanaf 55 jaar. Die mid dag wordt gehouden op dinsdag 17 december vanaf 14.00 uur in De Baselaer, Hoefstraat 175. Er zijn optredens van de toneelver eniging De Rijen en de school De Spechtenborg met een toneel stuk en leuke sketches. De entree is f 2,50; hiervoor krijgt u een kop koffie met traktatie. Bovendien zal er een verloting worden gehouden. Onder het motto 'Veilig in eigen huis' organiseert de aktiviteiten kommissie voor ouderen van wijkcentrum De Paperclip een gra tis voorlichtingsmiddag over dit onderwerp. U krijgt allerlei tips om uw veiligheid in eigen huis te vergroten en op het einde is er een kwis met enkele leuke prijsjes. De voorlichtingsmiddag wordt gepresenteerd door mevrouw Imants van het gecoördi neerd ouderenwerk SBT op dinsdagmiddag 10 december om 14.00 uur in het Trefpunt voor ouderen van De Paperclip aan de Oude Kapelstraat 25. 'Pensioenrecht M/V’ is de naam van een TV-programma in de serie 'Dossier Weerwerk' van de RVU. Deze aflevering gaat over de ongelijke behandeling van mannen en vrouwen als het gaat om pensieonrechten. Uitzending: Nederland 3, maandag 9 de cember, 21.00-21.25 uur. In Trefpunt De Reit is er op dinsdag 17 december vanaf 14.00 uur gelegenheid om kerststukjes te maken voor thuis of om ca deau te doen. Kosten: 3,-, inclusief potje, bloemen en oase. Adres: Westertorenlaan 4; tel. 634247. wat er om je heen gebeurt’. Betrok kenheid kan onder meer tot uitdruk king komen door het verrichten van vrijwilligerswerk. Vrijwilligerswerk is er voor iedereen: jong en oud, man en vrouw, werkzoekenden en werkenden. Bent U ouder dan 55, en heeft U behoefte om samen met andere ouderen nog iets te leren, dan is een seniorengroep van kursus- centrum Noord een mogelijkheid. Een middag in de week ga je samen aan het werk met allerlei onderwerpen, die U interesse ren. De bestaande seniorengroep heeft het o.a. gehad over: wo nen, voeding en staatsinrichting. De onderwerpen worden geko zen door de groep. Verder gaan we aan de slag met Nederlands, o.a. brieven schrijven. Indien gewenst kunnen we ook aandacht besteden aan rekenen. De cursussen kosten f 75,- per jaar. Een cursus wordt gegeven in: Wijkcentrum ’t Sant, Beneluxlaan 74 (tel: 671926); de andere in Kursuscentrum Noord, Mahler- straat 44 a (tel: 557548). Allebei de kursussen beginnen in janua ri. Op maandag 9 december in 't Sant, en op woensdag 11 de cember in het Kursuscentrum kunt U nog verdere informatie krij gen. U bent van harte welkom van 14.00 uur tot 16.00 uur. Bellen om informatie of om U op te geven kan ook. De Openbare Bibliotheek Tilburg heeft op alle afdelingen voor volwassenen boeken staan die in grote letters gedrukt zijn. Deze collectie wordt regelmatig aangevuld met nieuwe boeken. Het is een verheugend feit dat inmiddels meerdere uitgevers boeken in grote letter druk uitgeven. Meestal zijn het romans in verschil lende genres: romantisch (bijv. De Doornvogels). doktersromans (zoals Medisch Centrum West), detectives (bijv. Baantjer) enz. Er zijn echter ook informatieve boeken beschikbaar, zoals de grote poëzie- bloemlezing ’Mij liet je leven’ (met gedichten van onder anderen Toon Hermans, Herman Gorter, Ida Gerhardt, Willem Wilmink); 'Lekker groot kookboek’ (speciaal gemaakt voor slechtzienden); '3 Suisses handwerkboek in grote letter’ (met 25 eenvoudige brei- en haakpatronen met werkbeschrijvin gen); en 'M’n bril in de ijskast’, waarin twee journalistes elkaar in brieven met veel gevoel voor humor schrijven hoe oud-zijn voelt. Wie slecht kan lezen kan ook terecht bij de bibliotheek Le Sage ten Broek in Nijmegen. Deze bibliotheek houdt zich onderan- dere bezig met de productie van gesproken boeken. Deze ge sproken boeken zijn bestemd voor iedereen die niet of nauwe lijks in staat is gedrukte boeken te lezen of vast te houden, z< visueel en anderszins gehandicapten, maar ook voor ouderen voor wie het lezen van gewone boeken gedurende korte of lange tijd niet mogelijk, bezwaarlijk of te vermoeiend is. De collectie omvat 35.000 titels in alle mogelijke genres. Kosten: voor het lezen van gesproken boeken wordt jaarlijks een vrijwillige bijdrage naar draagkracht gevraagd. De verzending gaat per post en is gratis. De catalogi om de boeken thuis uit te zoeken kosten tussen de fl. 4,- en fl. 10,-. Informatie: tel. 080- 782626. Folders over de Le Sage ten Broek- bibliotheek zijn ook te krijgen bij de Openbare Bibliotheek. Voor een abonnement op een gesproken tijdschrift of krant kan men zich wenden tot: het Centrum voor Gesproken Lectuur in Grave, (tel. 08860-71234). Deze bibliotheek geeft iedere week rond de 200 kranten en tijdschriften uit in gesproken vorm tegen een gemiddelde abonneprijs van fl. 15,-. Behalve op landelijke en regionale dagbladen kunt u zich abonneren op damesbladen, opinietijdschriften, hobby-tijdschriften, de gesproken Tilburgse Koerier, enz. enz. Financieel minder draagkrachtige ouderen vanaf 60 jaar, die gaan verhuizen naar een zelfstandige gelijkvloerse woning, kun nen daarvoor van de gemeente een vergoeding krijgen. Aanvra gen voor deze verhuiskostenvergoeding voor ouderen moeten binnen 60 dagen na de verhuizing bij Publieke Werken worden ingediend. Dit kan iedere werkdag van 09.00 tot 12.30 uur, adres: Vincentiusstraat 102. Voor telefonische informatie bellen naar 428754. Ouderen die al eerder in aanmerking kwamen voor (gedeeltelij ke) kwijtschelding van de gemeentelijke heffingen (afvalwater- zuiveringsbijdrage en afvalstoffenheffing) kunnen een aanvraag indienen. Ook zij die menen voor deze kwijtschelding in aanmer king te komen, kunnen dit doen. Omdat het gaat om het stimuleren v' men ouderen die verhuizen naar een huis of gaan inwonen niet in aanmer geen aanvraag in te dienen. I 1UUU1o 368805. maandag geen demonstratie, maar een manifestatie is: "Ik denk niet dat een grote demonstratie veel indruk maakt. Kijk maar naar de WAO-protes- ten. Wij gaan maandag stoeien met mensen uit de politiek aan de hand van stellingen. We hebben daarbij twee doelen: de positie van ouderen in het algemeen aan de orde stellen en laten zien dat de subsidiekorting voor de bonden onredelijk is.” Liever had de ANBO een vrijwilligers- staking georganiseerd. "Veel ouderen doen vrijwilligerswerk. Als die mensen staken, komt dat hard aan”, aldus Crielaars. De andere bonden wilden dat niet en zo kwam als compromis de manifestatie tot stand. "Als we konden staken, zou onze kracht toenemen”, verzucht de strijdbare Crielaars. Wel zal het CSO proberen de poitiek extra onder druk te zetten via de publieke opinie. Crielaars: "Uiteindelijk zal de kracht van onze argumenten hét toch moeten doen.” Bonden Duidelijk beleid is er ook niet op het gebied van integratie en zelfstandig heid van ouderen. Zo krijgen de bon den geen vaste plaats in adviesorga nen van de regering. Toch is Crielaars daar optimistisch over. "Dat komt door de andere mentaliteit van de le den. De nieuwe generatie ouderen pikt het niet dat ze aan de kant moeten blijven. Onze bond zit nu al in com missies en we worden steeds vaker uitgenodigd.” Maar de bonden zijn ook niet meer ze ker van hun subsidie. Crielaars: De politiek wil daarop gaan korten. Maar de VVD, Groen Links en D66 zullen voorstellen die bezuiniging niet door te laten gaan." Minister d’Ancona pleitte al eerder voor een vergaande samenwerking van de bonden ANBO, KBO, PCOB, CSPO en OVGO. Dat zou tot een ster kere positie moeten leiden. Crielaars is het daar in principe wel mee eens: ”lk denk dat we als één bond sterker zouden staan. Maar de andere bon-_ den willen niet in een algemene bond. Ze willen wel nauw samenwerken, maar niet hun identiteit inleveren.” Stoeien Harrie Crielaars legt er de nadruk op dat de bijeenkomst van aanstaande ^l'DEREN IS

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 11