MERCEDES 500E CAMPING RAI HAUTE- COUTURE 3 I Z/~7/ Mg HL 1 ^35 B If Winter Indrukwekkende facade VING r s Bijlage van: DeTilburgse Koerier F Sportieve Jamex-set voor BMW 3-serie TRA KNAC Rij-Plus- Bewijs i er 1991 - pagina 26 O t Oplage: 94.600 ex. iar 2 af- In dit nummer o.a.: JKENS 1015 Nieuws van de Caravan Camping RAI pag. 7 Jaargang 3 Nummer 45 I (XX ALLÉS! Autotest: Hyundai Sonata 16V GLS pag- 3 irmogen op losgelaten, 3/686023 b 410-5000 AK Tilburg Fiat bestelwagens vernieuwd pag. 9 Ping Trein- Alhoewel de Mercedes-range met een vanafprijs begint, waar me nigeen moet afhaken, kan worden gesproken over een zeer divers programma. Maar liefst vijf mo dellengamma's strekken zich uit van ruim vijftigduizend gulden tot bijna drieeneenhalve ton. In de discussies rond milieu en verkeersveiligheid is de automobilist vaak de gebeten hond. Zeker sinds de in voering van de bij ons geldende maximum snelheden, vraagt menigeen zich ai waarom autofabrikanten nog steeds krachtige motoren ontwikkelen, die een auto vaak twee keer de snelheid geven die wettelijk is toe gestaan. Het beperkte aantal kopers voor dit soort mo bielen maakt zich daar allerminst zorgen om, hm-for- driving en driving-for-fun staat bij hen bovenaan. We reden met de uiterst potente Mercedes 500E die wat rij plezier betreft uitstekend scoort. Jamex levert sinds kort verla- gingsveren voor de nieuwe BMW 3-serie, zodat de car rosserie maar liefst 35 mm dichter bij de grond komt. De verenset is in een rode kleur uitgevoerd en zorgt voor een aangenaam sportief comfort. De carrosserie is minder ge voelig voor zijwind en helt nog minder over vanwege het lagere zwaartepunt. Jamex heeft overigens aparte veren voor de 4- en 6- cylinder mo dellen. De Duitse Tuv heeft goedkeuring gegeven. De kit voor de BMW 3-serie is uit voorraad leverbaar. Na een uitgebreid testprogramma wordt door Jamex een garan tie van twee jaar gegeven op pasvorm en werking. Voor dealeradressen: Jamex, Jan Tademaweg 13, 2031 CT Haarlem, telefoon 023-319448. De KNAC introduceert de Rij- Plus-Bewijs-Training als aan vulling op het behalen van het rijbewijs. Iemand die het roze papiertje heeft gehaald ontbreekt het namelijk aan in zicht en ervaring en dat wil de KNAC de verse wegge bruiker graag bijbrengen. Naast de bekende anti-slip- cursussen heeft de KNAC een speciale compacte cursus sa mengesteld, waarin de deel nemer op kunstmatige wijze met verkeersgevaren wordt geconfronteerd. Het gaat om een drie uur durende cursus voor extra rijvaardigheid, die wordt gegeven in Ypenburg, Deelen of Drachten, waarbij nog kan worden gekozen uit een ochtend-, middag- of avondprogramma. De leskos- ten bedragen f. 145,- per per soon. Na de training ontvangt iedere deelnemer een offi cieel door de ANWB erkend certificaat, alsmede een ex clusieve KNAC Rij-Plus-Be- wijs autosticker. Iedereen die in het bezit is van een geldig rijbewijs kan zich aanmelden bij de afdeling planning van de KNAC antislipscholen: te lefoon 070-3900611. seconde weer de bedoelde koers. Als inzittende merk je daar bijzon der weinig van. Midden op het dashboard gaat een lampje bran den ter informatie dat het ASR zijn werk doet. Ga je vol gas een bocht in, dan voel je de auto heel even uitbreken, wat echter direct In 1990 gingen maar liefst 10,4 miljoen Nederlanders de deur uit voor een korte of lange vakantie. In totaal werden er zelfs 25,4 mil joen vakanties geregistreerd, waarbij de tent en caravan uiterst populair blijven. De helft van de landgenoten die in eigen land blijft, kiest voor een van deze mo gelijkheden. Van de buitenland- gangers kampeert ongeveer 25 procent. Geen wonder dat de Ca ravan Camping Rai met alle noviteiten op het gebied van cara vans, kampeerauto's, vouwwa gens, tenten, accessoires en kam peeruitrustingen zoveel belang stellenden trekt. Dat kamperen niet nieuw is, blijkt uit een speciale tentoonstelling die op de stand van de Kampeer en Caravan Kampioen te aan schouwen is. De nadruk Egt uiter aard op de noviteiten zoals een elektrisch neuswiel zodat een ca ravan makkelijk aan de hand ver- Porsche Ongeveer een jaar geleden pre senteerde Das Haus op de Parijse autosalon de 500E, een combina tie van bestaande onderdelen. Het gaat hier namelijk om het koetswerk van de bekende 200/ 300-reeks met een 5 liter 32-klep- pen V8 uit de 500 SE en SL. Dat klinkt allemaal simpel. Neem een Mercedes 200E, lepel daar een V8 in en klaar is Kees. Nee, voor Mer cedes is ieder type een aparte auto. Voor de kenner is de 500E van buiten er direct uit te halen. Om plaats te bieden aan de grote 16 inch lichtmetalen wielen met 225/55 ZR 16 banden moesten nieuwe schermen worden ge maakt met een grotere opening en een bredere uitbouw. Dit vereiste bovendien een aanpassing van de bumpers, waardoor de 500E vooral van voren enorm breed overkomt. In totaal werd op dit punt zo'n 5,5 centimeter gewon nen. De hoogte nam met 2 centi meter af, waardoor de auto in z'n geheel langer lijkt. Standaard is de 500E voorzien van prachtige 8- gaats wielen, kleine mistlampen in de voorbumper, elektrische an tenne en een tweede bi gel die wat vorm betreft van het linker exemplaar. Dat de 500E een ras sportwagen is met het uiterlijk van een be schaafde sedan, blijkt als we gaan kijken naar het onderstel. Op dit punt werd door Mercedes de hulp van Porsche ingeroepen, die ook gedeeltelijk voor de pro- duktie verantwoordelijk is. Uiter aard werd uitgegaan van de be staande wielophanging die echter werd verzwaard en straffer is geveerd. Producenten van dit soort high-performance sedtins moeten echter ook het comfortni veau in de gaten houden. Het duo Mercedes/Porsche is hier goed in geslaagd, de 500E is behoorlijk stug geveerd, heeft een fabelach tige wegligging, maar blijft een prettige auto voor lange afstan den. S VERHUUR. Al ien o.a. kop v. jut, igkussens, zwemba- unse spelen, suiker- ine, popcomapparaat :elderstraat 25B tel. Mist, regen, donkere wolken, Zwarte Piet, vallende blade ren, dikke jassen, laarzen, nachtvorst, de kachel weer aan, een extra deken, vroeg donker, Sinterklaas, achter- ruitverwarming, glibberige trottoirs, lage temperaturen, paraplu, trieste zondagen, troosteloze aanblikken, slecht humeur, pakjesavond, con stant de ruitewissers aan, ex tra lange files, stoomboot, natte honden, dicht bij de openhaard kruipen, hout hak ken, gure winden, kerstver lichting, druk in de stad op zaterdag en koopavond, volle etalages met dure kado's, rode wangen van de kou, handschoenen en wanten, een extra blok op het vuur, de elektrische deken maar weer in het stopcontact, nog een extra blok want het wordt nog kouder, in de rij voor de was serette want auto's blijven ab soluut niet schoon, erwten soep, thuis komen en zien dat de auto al weer vies is, mis tlampen, de maan die door de bomen schijnt, antivries halen bij het tankstation, koud hé!, winterbeurtje bij de dea ler afspreken, 's avonds de schoen zetten compleet met tekening en wortel, plaatselijk een bui en overwegend tem peraturen net boven het vries punt, sneeuwkettingen uit het vet, caravans, klassieke auto's en motorfietsen naar de stalling, bladeren uit de tuin harken, "deuren dicht, we stoken niet voor niets", de nieuwe collectie ski-kleding is binnen, mutsen en hoge kra gen, "niet met je natte schoe nen naar boven lekker zo 'n sjaal, controleer het profiel van je banden Het lijkt er sterk op dat de winter voor de deur staat. Wat heerlijk om dan weer naar de zomer te verlangen. Dromers en liefhebbers kun nen het komende weekend al naar de Kampeer Caravan Rai, terwijl de verschillende vakantiebeurzen ook weer voor de deur staan... Tony Vos De capriolen van de bestuurder worden elektronisch in de gaten ,van^ gehouden. Het spreekt als vanzelf dat de 500E van Mercedes is voor- 'aI zien van een geavanceerd ABS m en SySteem, wat zorgt voor een opti- alen male vertraging onder alle om standigheden. Verder monteert Mercedes standaard ASR, wat staat voor Anti Doorslip Regeling. Als het enorme motorvern de achterwielen wordt los De Automaat is een uitgave van De Tilburgse Koerier i.s.m. DA.T.O. en verschijnt in geheel Tilburg, Goirle, Riel, Loon op Zand, Udenhout, Berkel En^chot, Oisterwijk, Moergestel en Hilvarenbeek Redactie: Tony Vos Tel. 013/6P Postbus Advertenties: Advertentie-afdeling De Tilburgse Koerier W.S. Plein 14, 5014 DA Tilburg Tel. 013/368805 Fax 013/359985 Sluitingstijd: redactie en advertenties: dinsdag 22.00 uur veroorzaakt dit vooral in een bocht het uitbreken van de achter steven. Op nat wegdek wordt dit effect nog eens extra versterkt. Dit betekent dat de sportief ingestelde 500E-koper met een fluwelen voetje zijn gaspedaal moet bedie nen om gevaarlijke situaties te voorkomen. Mercedes heeft dat echter wat op gevonden. Op het moment dat de electronische sen soren een wielslip constateren zorgt de computer dat de pk's worden beteugeld. De auto ver volgt dan in een fractie van een gecorrigeerd wordt, zodat het ge heel met een kleine schok weer in het gareel komt. In het begin is dit even wennen, maar als je het op een vochtige ondergrond verschil lende keren uitprobeert, krijg je grote bewonderina voor deze techniek. Lees verder pagina 9 Donderdag 21 november 1991 Een Franse auto met een Britse daard stuurbekrachtiging, licht- naam, dat blijkt met een verenigd metalen velgen en een glazen Europa in het vooruitzicht aUe- schuifdak. De buitenspiegels wor- maal mogelijk. Nog voor het einde den verWarmd terwijl de spie- van het jaar verschijnt hier de ltjes de zonnekleppen van Peugeot 205 Gentry. Het model is verUchting voorzien zijn. Vier gebaseerd op de snelle 1 9 GTi speakers worden ook af-fabriek met een vermogen van 105 pk. Er ingebouwd. Het meest exclusieve kan worden gekozen uit een uitrustingsdetail is wel de lederen handgeschakelde vijfbak of een bekleding van het meubilair. Peu- automaat. Standaard heeft de t lt met de Gentr^ in de Gentry een door Peugeot zeh ont- wensen uit de markt. wikkeld anh-blokkeersysteem lmn*ers con- juitenspie- (ABR) op de remmen. De kleuren- current Renault blijkt met de Clio ift afwijkt lijst is beperkt tot metallic beige Baccara behoorlijk succesvol. De met een beige interieur en prach- prijzen worden rond de jaarwisse- tig groen metallic met een grijs in- lin9 bekend gemaakt, maar zullen terieur. De uitrusting is meer dan waarschijnlijk boven de veertig- vorstelijk met bijvoorbeeld stan- duizend gulden liggen. plaatst kan worden en een fifth wheeler, een zeven meter lange kampeer-aanhanger die aan een Amerikaanse pick-up gekoppeld kan worden. De negenentwintigste editie van de tentoonstelling wordt gehou den van vrijdag 22 tot en met woensdag 27 november in de Rai in Amsterdam. De tentoonstelling is dagelijks geopend van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds. De toegangsprijs bedraagt f.12,50 Bewondering per persoon; jeugd van 4 tot 11 De canriojen van f jaar en houders van een PAS 65, alsmede groepsbezoek (mits v~r tevoren aangemeld) betalen f.5, per persoon. Er is een speciaal gezinstarief: twee volwassenen (maximaal) drie kinderen betal f.27,50. Tijdens de Caravan Campin^ Rai 91 is de gecombineerde T*®. Toegangsregeling van kracht vanaf vrijwel alle NS-stations in Nederland. ZJ-13-LD 80S JBZ 751

Weekblad De Tilburgse Koerier | 1991 | | pagina 27